Európska únia

Diskusia vytvorená k EÚ ako celku.

«134

Komentáre

 • Zora
  upravené Fri 3 Jun 2022 #2

  Protiruské sankcie sú pre Európsku úniu sebazničujúce, píše The Guardian

  Sankcie sú návykové a len ťažko sa rušia

  Šesť miliónov domácností v Spojenom kráľovstve - rovnako ako spotrebitelia v celej Európe - budú čeliť túto zimu možným ranným a večerným výpadkom elektriny, len aby sa zachovali sankcie zavedené voči Rusku. A to aj napriek tomu, že Európa nalieva do Ruska približne jednu miliardu dolárov denne za plyn a ropu, ktoré naďalej spotrebúva. Znie to šialene, píše publicista Simon Jenkins z denníka The Guardian.
  Napríklad také Nemecko nakupuje 12 percent ropy a 35 percent plynu z Ruska, oveľa viac ako Maďarsko.

  Sankcie Bruselu
  Zdá sa, že Brusel nevie, čo má robiť. EÚ dosiahla diplomatický kompromis, výnimku zo sankcií na dovoz cez plynovod, čo by ušetrilo Maďarsko a Nemecko, ale nebol dohodnutý žiadny praktický plán. Skutočným dôvodom je, že argumenty týkajúce sa sankcií ako zbrane sa zredukovali na „mačovskú rétoriku", poznamenal The Guardian.
  Majú primäť cudzí režim k zmene nejakej neprijateľnej politiky. Toto sa stáva zriedka, ak vôbec, a v prípade Ruska to očividne zlyhalo. Obhajcovia teraz tvrdia, že sankcie sú len odstrašujúcim prostriedkom, ktorý má fungovať v strednodobom až dlhodobom horizonte. Keď vojna na Ukrajine preradí na iný prevodový stupeň, toto obdobie môže byť skutočne dlhé," konštatoval denník.
  Sankcie síce mohli podľa neho poškodiť úverovú bonitu Ruska, ale samotný 70-percentný nárast svetových cien plynu prebil jeho platobnú bilanciu. Prebytok obchodnej bilancie bežného účtu Ruska - podľa jeho centrálnej banky - dosiahol viac ako trojnásobok úrovne pred inváziou na Ukrajinu. Sankcie zároveň jednoznačne poškodzujú krajiny v západnej a strednej Európe, ktoré ich zavádzajú.
  Je absurdné očakávať, že Maďarsko sa vzdá energií, pokračuje Jenkins. Ako Budapešť hovorí, bola by to „jadrová bomba" zhodená na hospodárstvo krajiny. Na dohľad tak nie je žiadny pevný cieľ ani časový harmonogram.

  Sankcie sa ťažko rušia
  „Sankcie sa ťažko odstraňujú. A bude ešte horšie," píše Simon Jenkins. Rusko sa v reakcii na sankcie totiž vyhrážalo tým, že zastaví plyn do Európy, čo ešte viac zvyšuje ceny v jeho prospech. Už teraz blokuje čiernomorské prístavy, z ktorých sa do sveta bežne vyvážajú milióny ton ukrajinského obilia. Táto blokáda zaznamenala nárast cien obilnín o 48 percent v porovnaní s ich základom v roku 2019, čo devastuje trhy - najmä v celej Afrike. To zasa zvýšilo hodnotu masívneho vývozu obilia z Ruska. Moskva ale ponúkla, že v prípade zrušenia sankcií zruší blokádu. Hoci to môže byť diskutabilné, Západ nemôže byť slepý voči nezamýšľaným dôsledkom svojej sankčnej vojny," upozornil denník.
  Taktiež poznamenal, že Severoatlantická aliancia bola „rozumne svedomitá" v tom, že vojnu na Ukrajine neeskalovala do celoeurópskeho konfliktu. Sankcie ale nepoznajú takúto „jemnosť".

  Obeťami prevažne chudobní
  „Milióny nevinných ľudí v celej Európe a ďaleko od jej brehov budú trpieť, pretože ceny potravín a energií stúpajú. Zásobovacie trasy sú prerušené. Obchodné väzby sa rúcajú. Obeťami sú v drvivej väčšine chudobní ľudia."
  The Guardian v závere píše, že cieľ, teda prinútiť Rusko stiahnuť svoje sily z Ukrajiny, sa zjavne nepodarilo dosiahnuť. Vojenská pomoc bola v tomto smere oveľa efektívnejšia.
  „Ale škoda spôsobená zvyšku Európy a vonkajšiemu svetu je teraz oslňujúca. EÚ by mala naďalej pomáhať Ukrajine v jej vojnovom úsilí, ale mala by zrušiť ekonomické sankcie proti Rusku. Sú sebazničujúce a nezmyselne kruté," dodal The Guardian.
  https://www.trend.sk/spravy/eu-mala-zrusit-sebaznicujuce-protiruske-sankcie-bude-este-horsie-upozornil-guardian

 • Takzvaná „opotřebovací válka“ vyznívá ve prospěch Ruska. A Kissinger to ví
  Zapomeňte na protitankové zbraně a náboje. Blížící se nedostatek pšenice může země Blízkého východu a Afriky přimět ke vzpouře a nasměrovat novou úroveň hněvu
  a odporu vůči Bruselu ze strany jeho vlastních členů.
  https://zvedavec.news/komentare/2022/06/9184-takzvana-opotrebovaci-valka-vyzniva-ve-prospech-ruska-a-kissinger-to-vi.htm

 • Zora
  upravené Sat 11 Jun 2022 #6

  Ursula von der Leyenová navštívila Vatikán
  V piatok 10. júna pápež František prijal na osobitnej audiencii predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, ktorá v predchádzajúci deň na pôde Pápežskej akadémie vied vystúpila na konferencii zameranej na tému „Obnoviť budúcnosť pre ľudí a planétu“.
  Svätý Otec s predsedníčkou Európskej komisie hovoril aj o vojne na Ukrajine, o otázkach klimatických zmien a ekologicky udržateľnej architektúre. Predsedníčka Európskej komisie sa po audiencii u pápeža stretla i so štátnym sekretárom kardinálom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Mons. Gallagherom.
  Ako informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice, „počas srdečných rozhovorov na Štátnom sekretariáte sa venovali dobrým bilaterálnym vzťahom a spoločnému záväzku pracovať na ukončení vojny na Ukrajine, pričom osobitnú pozornosť venovali humanitárnym aspektom a potravinovým dôsledkom pretrvávajúceho konfliktu. V priebehu rozhovorov sa hovorilo aj o záveroch konferencie o budúcnosti Európy a jej dôsledkoch pre budúcu podobu Únie.
  Ursula von der Leyenová vo štvrtok otvorila vo Vatikáne spomínanú konferenciu o transformácii životného prostredia a udržateľnej architektúre. Pápežská akadémia vied ju zorganizovala v spolupráci s iniciatívou Európskej komisie Bauhaus Earth, za účasti svetovo uznávaných vedcov, architektov, územných plánovačov a politikov. Ide o podujatie inšpirované encyklikou pápeža Františka Laudato si´, ktorá pobáda k celostnej ekológii.
  https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2022-06/ursula-von-der-leyenova-navstivila-vatikan.html


  Na konci tohto dokumentu /v článku/
  https://www.pas.va/content/dam/casinapioiv/pas/pdf-booklet/booklet_bauhaus.pdf
  ma zaujalo END SLAVERY - angl. ukončiť otroctvo.

 • EU uzavira dohodu o plynu s Izraelem a Egyptem
  EU, Izrael a Egypt podepsaly memorandum o porozumění týkající se dohody o zemním plynu. Dohoda poprvé umožní "významný" vývoz izraelského plynu do Evropy, uvedlo dnes izraelské ministerstvo energetiky. EU uvedla, že Izrael by mohl v budoucnu přispět ke snížení její závislosti na ruské energii.
  Dohoda byla podepsána na okraji energetické konference v egyptském hlavním městě Káhiře, které se zúčastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Úředníci předpokládají, že izraelský plyn bude přepravován potrubím do zkapalňovacích zařízení v Egyptě a následně do Evropy.
  Von der Leyenová: Více regionální spolupráce
  Von der Leyenová uvedla, že dohoda rovněž posílí regionální spolupráci. EU rovněž plánuje dohodu s Egyptem o výrobě vodíku.
  Evropská komise a státy Evropské unie se v současné době snaží najít alternativy k dovozu ruského plynu a ropy po celém světě. EU již rozhodla o uvalení embarga na uhlí a ropu proti Rusku kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Naopak dodávky plynu z Ruska zatím sankcemi postiženy nebyly.
  zde

 • Ukrajina zacina s exportem el. energie do EU
  Podle prezidenta Volodymyra Selenského začala Ukrajina vyvážet elektřinu do EU. "Dosáhli jsme důležité etapy ve sbližování s Evropskou unií," uvedl Selenskyj včera večer ve videoposelství. Ukrajina "začala vyvážet značné množství elektřiny na území EU přes Rumunsko." To byla "pouze první fáze. Připravujeme se na zvýšení dodávek."
  "Ukrajinská elektřina může nahradit značnou část ruského plynu, který Evropané spotřebovávají," řekl prezident. "Nejde jen o naše příjmy z vývozu, ale o bezpečnost celé Evropy."
  Von der Leyen: Obe strany budou mit profit
  Ukrajina byla připojena k evropské elektrické síti v polovině března. Než 24. února začala ruská agresivní válka proti zemi, byla ukrajinská rozvodná síť synchronizována s ruskou.
  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek na Twitteru napsala, že Ukrajina bude moci od nynějška vyvážet elektřinu na trh EU. "EU tak získá další zdroj elektřiny. A Ukrajina tolik potřebné příjmy. Proto z toho máme prospěch oba." zde

 • Myslí do doby, než jim ty elektrárny obsadí Rusové, ne ?! :D

 • Evropsky soudni dvur je proti planum na monitoring
  Rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD) o uchovávání údajů jmenné evidence cestujících (PNR) jde daleko za rámec samotné směrnice o PNR. Obsahuje také výslovný zákaz vytěžování údajů v těchto souborech osobních údajů, které jsou shromažďovány a uchovávány ze všech příchozích a odchozích letů v oblasti EU.
  Plány Europolu na vytěžování dat jsou tím ovlivněny stejně jako připravované nařízení o umělé inteligenci nebo plánovaná "kontrola chatu". Nikolaus Forgo, profesor technologického práva a práva duševního vlastnictví na Vídeňské univerzitě, vidí rozhodnutí v souladu s předchozími rozhodnutími ESD. zde

 • @kulich povedal/-a:
  Staručká Európa nám začína triezvieť? Nakázala Litve, aby prestala vyskakovať a povolila tranzit vlakovej dopravy do Kaliningradu.

  možno im len blikajú kontrolky aby sa náhodou z večera do rána litva nestala súčasťou ruskej federácie...a potom by si tam rusi rýchlo vyzametali...nato nenato :). a to by možno bol koniec nata nenata...

 • Kaktus
  upravené Tue 19 Jul 2022 #15

  Typický fiala dostává garde od své nadřízené instituce - na neverbální úrovní ani známky po nějaké hrdosti. Je to kryska, o kterou si každý v zahraničí otře botu a stejný přistup je pak i k ČR, která plní stejnou roli jako fialka - děvečka pro všechno, co je zrovna třeba. Zrovna je mu diktováno aby si laskavě pohnul a prosadil neslavný krok odmítnutí práva veta členským státům EU - tudíž mezi jinými, aby zbavil posledního zdání suverenity i vlastní zemi - ani záchvěv toho, že by to snad mohlo být v absolutním rozporu se zájmy ČR- fialka jen vytáhl propisku a pečlivě si úkol do bločku zapsal.

  Netuším, jak chce fialový hnus přežít zimu a následný rok, nebylo by od věci se nad tím zkusit zamyslet. Kdysi jsem psal, že buď práskne do bot (což se mi jeví jako nejpravděpodobnější varianta), nebo se pokusí o vlastní přežití silovým způsobem (např. vládní covid-terorizmus) a nebo si pozvou zahraniční dohlížitele nad národem. Budoucí situace u nás, se bude přirozeně odvíjet od situace venku (v Evropě) - především od situace ekonomické, a ta je dosti špatná. Sankce na Rusko daly RF možnost surovinově ovlivnit situaci v Evropě a spekulanti s komoditami už udělají zbytek. Nemyslím, že někdo bude marnit prostředky aby chránil fialovou věrchušku a stejně tak se mi nezdá pravděpodobné, že by někdo měl nadbytečné zdroje aby např. obsazoval ČR

 • bruselsti urednici si navysuji platy o 8.5 procenta.
  plivnuti do tvare obycejnym lidem, kterym ten bruselsky spolek neustale diktuje neco o usporach.

  https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/inflationsausgleich-gehaelter-der-eu-beamten-bis-zu-1325-euro-rauf-80740858.bild.html

  @Kaktus dnes jsem zrovna poslouchala podcast petra holce. mluvil tam prave o tom faux-paus, co v bruselu fialovic predvedl. at byl babis, jaky chtel, ale pukrlata jako fialovic nedelal.

 • Nakonec i ten Babiš se bude muset nějak vyprofilovat, čím méně to bude sypat ze strany EU a čím horší bude ekonomická situace...bez nafty a hnojiv moc řepky nebude...

 • zajimava slova o nemecke politice poslednich 20 let, ktera ovsem plati vseobecne.
  dotycny ve videu mluvi o tom, ze schopni lide nejsou v politice, ale jsou to primari nemocnic, obchodnici, angazovali se v ruznych oblastech, jen ne v politice. v politice jsou neschopni lide. je to jina generace a nemecko ted plati dan za to, ze v politice jsou slabi lide a politika nikdy nevytvari blahobyt. blahobyt vytvari lide, kteri maji eutusiasmus a pilne pracuji i v sobotu, lidi, co umi motivovat jine, ale rozhodne blahobyt nevytvareji slabe figurky, kteri sedi za psacim stolem v berline nebo bruselu. rika, ze co je strasne, ze drive se o tom mohlo mluvit, ale dnes je to nezadouci a poukazuje na totalni selhani novinaru a pta se, jak se asi novinari na konci zivota s timto vyporadaji.

  https://www.facebook.com/watch?v=369196584994893

 • Kaktus
  upravené Thu 21 Jul 2022 #20

  @constanze

  Novinářům to bude jedno, pokud nebudou mít hlad... :d

 • Morawiecki obvinil EÚ! Máme dočinenia s oligarchiou, v ktorej vládnu tí najmocnejší z nich
  https://ereport.sk/morawiecki-obvinil-eu-mame-docinenia-s-oligarchiou-v-ktorej-vladnu-ti-najmocnejsi-z-nich/

 • Európa je chronicky tehotná nacizmom
  „Kancelária nemeckého spolkového kancelára si predvolala predstaviteľa štátu Palestína kvôli vyjadreniam palestínskeho vodcu Mahmúda Abbása o holokauste, ktoré urobil v utorok na tlačovej konferencii v Berlíne,“ oznámil v stredu na brífingu v Berlíne oficiálny predstaviteľ nemeckého kabinetu Steffen Hebestreit. „Spolkový kancelár je pobúrený a zhrozený Abbásovými slovami, pričom relativizácia holokaustu s viac ako 6 miliónmi mŕtvych je úplne neprijateľná. Spolková vláda si dnes ráno zavolala šéfa palestínskej delegácie do Berlína.“

  Hebestreit zároveň zdôraznil, že počas tohto stretnutia poradca kancelára pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku urobil rázne vyhlásenie:

  „Kancelár očakáva, že šéf palestínskej samosprávy bez akýchkoľvek výhrad uzná jedinečnú povahu holokaustu.“ 
  

  https://sk.news-front.info/2022/08/17/europa-je-chronicky-tehotna-nacizmom/

 • EU a její Abbásův problém
  Také v Bruselu panuje velká hrůza nad antisemitskými výroky palestinského vůdce Abbáse. Pro Brusel je to dobře známý problém - také proto, že EU je největším dárcem palestinské samosprávy.
  By Helga Schmidt, ARD-Studio Brussels
  Také hrůza v bruselské Evropské komisi z vystoupení palestinského vůdce Mahmuta Abbáse v Berlíně. To bylo podle oficiálního prohlášení Komise nepřijatelné. Ti, kdo překrucují holocaust, živí antisemitismus...
  https://www.tagesschau.de/ausland/abbas-palaestinenser-eu-101.html

 • Global Times: Obchodná vojna s Čínou? To je posledná vec, o ktorej by Európa mala uvažovať
  Európa si teraz musí usporiadať domáce záležitosti a zistiť, do akej miery jej obavy v súvislosti s Čínou skutočne pochádzajú z Číny a do akej miery
  z odovzdania strategickej autonómie USA.
  Bývalý nemecký kancelár Helmut Schmidt údajne povedal, že Nemecko by si malo dať pozor, aby nebolo morálnym apoštolom sveta. Táto veta platí aj pre celú dnešnú Európu.
  Viacerí európski ekonómovia nedávno pre médiá uviedli, že ľudia musia oddeliť politické rozdiely od normálneho obchodu a Čína si zaslúži náležitý rešpekt, pričom varovali Európu
  pred krátkozrakým konaním. Ich pripomienka je cielená, pretože verejná mienka v Európe vykazuje znepokojujúce tendencie. Zdá sa, že niektoré časti obsahu sú skopírované z USA. Európa však nie je štátom USA. Túto dôležitú skutočnosť nemôžu Európania ignorovať, inak ľahko spadnú do veľkej jamy, ktorá je špeciálne pre Európu vykopaná.
  https://cz24.news/global-times-obchodna-vojna-s-cinou-to-je-posledna-vec-o-ktorej-by-europa-mala-uvazovat/

 • Sinister Plan Billa Gatesa vás prinúti jesť „falošné mäso
  Bill Gates vlastní v USA viac poľnohospodárskej pôdy ako ktorýkoľvek iný súkromný farmár, keďže kúpil celkovo 242 000 akrov.
  Je kúpa tejto pôdy súčasťou jeho plánu, ako vás prinútiť jesť syntetické mäso vypestované v laboratóriu?
  Chce zmeniť vaše správanie – buď presvedčením alebo donútením
  Bisnisman: Gates investuje do spoločností s falošným mäsom
  Podľa Gatesa bude na odstránenie emisií skleníkových plynov „potrebné falošné mäso“. Povedal pre MIT Technology Review:
  https://skspravy.sk/svet/sinister-plan-billa-gatesa-vas-prinuti-jest-falosne-maso/

 • Tajné politické scenáre Európskej komisie smerujú k úplnej deregulácii GMO potravín
  https://skspravy.sk/nezaradene/tajne-politicke-scenare-europskej-komisie-smeruju-k-uplnej-deregulacii-gmo-potravin/

 • České dráhy začaly nabízet ve vlacích jedlý hmyz, křupavé červíky a cvrčky
  https://zdopravy.cz/ceske-drahy-zacaly-nabizet-ve-vlacich-jedly-hmyz-krupave-cerviky-a-cvrcky-122681/

 • @Zoja povedal/-a:

  A u nás ani slovo... samozřejmě.
  Tohle je docela pecka informace, ale obávám se, že tak jednoduchý vývoj to u nás nebude mít, leda by už na to vše byl Babiš připraven...

 • MaP není moc dobrý zdroj počkejme si na další ověření

 • Xyht
  upravené Thu 25 Aug 2022 #34

  Belgický premiér Alexander De Croo by možná rozsypal fazole o trvání evropské energetické krize. V pondělí novinářům řekl, že "příštích 5 až 10 zim bude těžkých."

  "Vývoj situace je v celé Evropě velmi obtížný ," řekl De Croo belgickému vysílání VRT.

  "V řadě odvětví je opravdu těžké se s takovými vysokými cenami energií vypořádat . Pozorně to sledujeme, ale musíme být transparentní: nadcházející měsíce budou těžké , nadcházející zimy budou těžké ," řekl. 
  

  Komentáře premiéra naznačují, že nahrazení dovozu ruského zemního plynu by mohlo trvat roky a způsobit další ekonomickou zkázu na ekonomiku regionu v podobě energetické hyperinflace.

  Evropa čelí historické energetické krizi, kterou zhoršila ruská válka na Ukrajině (a západní sankce, které selhaly). Kontinent silně závisí na energetických potřebách Ruska, které dováží asi 40 % NatGas. Při pouhých 20% kapacitě s rizikem, že příští měsíc klesnou na nulu , ruské dodávky přes Gazprom Nord Stream 1 poslaly tento týden ceny NatGasu a elektřiny na rekordní maxima.

  Evropské ceny plynu NatGas v pondělí vylétly na rekordních 277 eur za megawatthodinu, což je asi 15násobek průměrné letní ceny. Leon Izbicki, komoditní analytik společnosti Energy Aspects Ltd., řekl Bloombergu, pokud se toky NS1 v září zastaví, ceny by mohly vzrůst na 400 eur za megawatthodinu.

  MAPA EVROPY : Denní ceny elektřiny v Evropě jsou lákavé a mnoho zemí dnes nastavuje rekordy. Pozoruhodné je, že severské země se blíží 400 EUR za MWh a Německo 600 EUR. Před rokem 2020 bylo vše nad 75–100 EUR považováno za drahé| #Energetická krize

 • 5 rokov zimy nevydrzia ani ludia, ani priemysel ani euro ako mena

 • @Mrakoplas povedal/-a:
  @Xyht Nevěřím tomu, že to bude trvat tak dlouho. Lidé možná dají jednu zimu a po ní nebo během dní nastane úklid. Ono se to začne lámat brzy.

  Já jsem ten článek přidal k té mapce ,která mi přišla informačně podnětná.Plynu bude dost.Bude to slzný plyn v ulicích.

 • @Xyht povedal/-a:

  @Mrakoplas povedal/-a:
  @Xyht Nevěřím tomu, že to bude trvat tak dlouho. Lidé možná dají jednu zimu a po ní nebo během dní nastane úklid. Ono se to začne lámat brzy.

  Já jsem ten článek přidal k té mapce ,která mi přišla informačně podnětná.Plynu bude dost.Bude to slzný plyn v ulicích.

  Jak jsem psal už ve vlákně o ČR. Protesty a demonstrace nepomohou. A teď 3.9. je to ještě zbytečné, ještě jsou lidi v teple.
  Až budou rodiny i s dětmi o hladu a choulit se k sobě ve 2 svetrech, zatímco "venku" bude kolabovat celá ekonomika, tak pak to přijde a bude to rychlé, tvrdé a jasné.
  Jako tsunami nebo řez skalpelem a je jedno kolik policajtů nebo i vojáků povolají a co nasadí...

 • Hrají si na velké frajery a kopou do Ruska a pak se diví, že jim Rusko nedodává plyn a ten zdražuje ...
  Autor: Marie Divišová | Publikováno: 18.8.2022 | Rubrika: Evropa
  Vlajka - Finsko

  Lotyšský Sejm odhlasoval zákon, kterým prohlásil Rusko za stát, podporující terorismus. Rusko na oplátku otočilo kohoutkem na plynovodu do Lotyšska a přerušilo dodávky. Trochu problémek pro celé Pobaltí a také pro Finsko. Čtyři státy - Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko - se totiž domluvily, na ostentativním gestu. Všechny prohlásily, že nebudou platit v rublech za ruský plyn a halasně to vyhlásily.

  pokračování zde:

  https://www.islamizace.cz/Articles/379-hraji-si-na-velke-frajery-a-kopou-do-ruska-a-pak-se-divi-ze-jim-rusko-nedodava-plyn-a-ten-zdrazuje-.aspx

 • Mrakoplas
  upravené Fri 26 Aug 2022 #41

  Podle mě se jen čeká na nějaký ten "bod zlomu". Je možné, že ta včerejší zpráva z Bulharska takovým bodem bude. Když se podíváte, všechny vlády se vlastně chovají stejně, jak přes kopírák. Přijde mi, že se vše velmi zviditelňuje. Lidé si víc všímají, jak jsou jejich vlády řízeny. Čekají, jde jen o to na co. Na nepokoje, díky kterým pak nastolí úplnou diktaturu?
  Přiznám se, že já nejsem příznivcem bojů, občanská válka nám tu neprospěje. Chce to klidnou sílu, klidný nátlak. Nemohu se zbavit dojmu, že nás tu někdo do něčeho tlačí - do bojů - film Žiška už je připraven....

  Možná, že nám ten náš Signalista vlastně říká pravdu. Čekají na signál...

 • Nejdříve o tom, že Bulharsko má již své zdroje energií od Gazpromu. Tj. - zpráva výše od Zoji se potvrdila. Bulharsko už má dodávky energií nasmlouvané a za "tradiční" ceny.
  A co dál? Maďarsko schválilo výstavbu své vlastní atomové elektrárny. A kdo bude stavět? No přeci Rosatom. :smile:
  https://rusvesna.su/news/1661502456
  Takže je jasně vidět, že když se chce a je k tomu vůle - jde úplně všechno. Nejsou žádné "objektivní potíže", které by fialové vládě bránily udělat totéž. Prostě nejsou a to navzdory tomu, co fialovci tvrdí.

  Nyní se potřebuji poradit nad tvrzením nějakého pana Gavora v tomto článku:
  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Posledni-zachrana-pryc-Nove-info-o-CEZu-Expert-vylozil-karty-712224
  tento expert totiž tvrdí, že jako nelze nějak měnit ceny u EE (elektřina), protože ČEZ už prodal celou svou letošní produkci a má prodanou skoro i tu na příští rok.
  Můj názor je, že pán "expert" velmi účelově lže. A vycházím z toho že dosud nevyrobená komodita je zaplacená jen částečně a to zálohou. A zálohu může přeci ČEZ kdykoliv vrátit, protože samotná transakce (= předání zboží) ještě neproběhla. A pokud je nějaká cena daná smluvně, u jejího snížení žádný problém není (ten je u zvýšení - tam se musí jednat znovu). Mýlím se?
  Pán totiž mluví o "krádeži již prodané energie" - a to je dle mého fakt manipulace.
  Předpokládám, že pro ČR je odkoupena jen minimální část produkce, zbytek půjde "do světa". Takže by vratka zálohy nemusela být pro ČEZ ani tak bolestivá, protože snížení ceny na únosnou míru by se týkalo jen ČR a energie, spotřebované v ČR.
  Moc by mě zajímal váš názor, protože sama svým uvažováním jsem si článek vyhodnotila jako další v řadě přesvědčovacích "proč to nejde".

 • @Lin povedal/-a:
  Nejdříve o tom, že Bulharsko má již své zdroje energií od Gazpromu. Tj. - zpráva výše od Zoji se potvrdila. Bulharsko už má dodávky energií nasmlouvané a za "tradiční" ceny.

  Kde to máš potvrzené ?

 • @Quilgen
  Odpověděla jsem pod "Zprávy z Německa" - nějak jsem ty odpovědi pomotala.
  A krom toho, co jsem napsala, tak náš "odboj" (tím myslím odborníky, kteří mají jiný názor než vláda) o tom mluví jako o realitě a jisté věci.

 • @Quilgen povedal/-a:

  @Lin povedal/-a:
  Nejdříve o tom, že Bulharsko má již své zdroje energií od Gazpromu. Tj. - zpráva výše od Zoji se potvrdila. Bulharsko už má dodávky energií nasmlouvané a za "tradiční" ceny.

  Kde to máš potvrzené ?

  Já jsem někde četl ,že nový bulharský ministr energetiky zrušil všechny nesmyslné plány např výstavbu plynovodu LNG z Řecka z amerických lodí do Bulharska atd. řekl ,že musí dojít k dohodě o odběru ruského plynu a ruská velvyslankyně v Bulharsku konstatovala ,že to nebude problém.

 • 26.08.2022 13:17 (aktualizováno: 26.08.2022 15:36)
  27249
  Bulharsko zaslalo Gazpromu oznámení o jednání o dodávkách plynu
  Bulharsko zaslalo Gazpromu oznámení o připravenosti obnovit jednání o plynu.

  pokračování zde:

  https://ria.ru/20220826/gaz-1812291517.html

 • @Xyht
  JO, už jsem to taky zaznamenala - a pod "Německem" se omluvila za dezinformaci. Smlouvy prostě ještě nebyly podepsané. Onlouvám se i zde - z těch dosud dostupných zpráv to nevyplývalo.

 • Tak přece jen se "něco" kolem energií děje a dneska měl proslov ministr spravedlnosti (ODS) Blažek. A souvisí to s energiemi. Pokud vláda situaci nezlepší, dlouho si tu nepobyde.
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ministr-pavel-blazek-energie-krize-jednani-snemovna.A220826_124319_domaci_lisv
  Zprávu dám i do sekce ČR, zde ji dávám, protože si myslím, že to souvisí s rozhodnutím Bulharska a snad i Maďarska.

 • https://www.rt.com/business/561607-bulgaria-eu-russian-gas/

  Už o tom píšou i na RT. Takže u nás to nebude nejpozději po víkendu... to se nebude líbit...

 • @Xyht povedal/-a:
  Ze země kde má vláda ještě hlavu v pořádku.

  Maďarsko dalo povolení k výstavbě dvou energetických bloků jaderné elektrárny Paks-2
  10:07 26.08.2022 (aktualizováno: 14:58 26.08.2022)
  18948
  Maďarsko dalo povolení k výstavbě dvou energetických bloků jaderné elektrárny Paks-2

  Maďarsko dalo povolení k výstavbě pátého a šestého energetického bloku jaderné elektrárny Paks-2
  pokračování zde:
  https://ria.ru/20220826/aes-1812232627.html

  Bylo třeba to samé napsat 3x ? :D