The Saker blog - preklady článkov

Kancelar
upravené Thu 1 Dec 2022 v Zahraniční analytici #1#1

Tuto temu budem vyuzivat na preklady zaujimavych clankov z Sakerovho blogu thesaker.is

«1

Komentáre

 • Kancelar
  upravené Tue 7 Jun 2022 #4->

  Akí ľudia zo Západu vyvesujú ukrajinskú vlajku?

  zdroj:https://thesaker.is/what-sort-of-western-people-fly-a-ukrainian-flag/
  autor: Batiuska (pseudonym pre Sakerov blog), ortodoxný kňaz

  Keď sa odtiaľto vydám na desaťkilometrovú cestu akýmkoľvek smerom, uvidím tri alebo štyri ukrajinské vlajky, ktoré vlajú alebo vejú podľa vetra v záhradách ľudí. Za ten čas môžem prejsť okolo tisícky domov. Percento vyvesených ukrajinských vlajok je potom veľmi malé, určite oveľa menšie ako 1 %. Ale prečo to vôbec robia? Určite to nemôže byť preto, aby podporili biznis čínskych výrobcov vlajok. Akí ľudia sa podieľajú na tomto prejave hlúposti? Vyvesenie modro-žltej vlajky Dolného Rakúska z 19. storočia kvôli jej asociáciám so súčasnými nacistickými teroristami v juhozápadnom Rusku? Vyvesili by títo vlajkonosiči aj hákový kríž? Pretože práve to v skutočnosti robia. Kto sú títo filištínci, ktorí chcú zrušiť kultúru a podporovať nacizmus?

  1. "Ukrajinci"

  Predpokladajme, že jeden alebo dvaja vlajkonosiči sú skutočne ukrajinského pôvodu. Ich haličskí (západoukrajinskí) starí rodičia sem prišli v roku 1945 ako poľskí občania. Ako mi povedal jeden z posledných takýchto starých otcov, ktorý zomrel pred 20 rokmi vo vysokom veku, na smrteľnej posteli: "Ale ja som nikdy žiadnych Židov nezabil". Veril som mu, ale všimol som si, že nepovedal, že nikdy nezabil žiadneho Poliaka alebo Rusa. V Spojenom kráľovstve sa úrady skutočne snažili preveriť príbehy niektorých pronacistických Halíčanov a niektorým bol odmietnutý vstup.

  Odmietnutých to však príliš netrápilo, pretože vedeli, že do Kanady a USA sa môžu dostať bez akéhokoľvek preverovania. Severoameričania by bez problémov prijali všetkých haličských esesáckych odporníkov, pokiaľ by boli antikomunisti a nenávideli Rusov..... Koniec koncov americký vesmírny program vybudovali nacistickí odporníci a len jednu generáciu po Osvienčime a Belsene vyviezli Američanov na Mesiac. Vnuci takýchto ukrajinských prisťahovalcov z roku 1945 majú spravidla len malú predstavu o tom, čo je vlastne Ukrajina, a nevedia hovoriť týmto jazykom. Vyvesenie vlajky je pre nich len súčasťou rodinnej nostalgie, symbolizmu. Nemali by sme to brať príliš vážne.

  2. Naivní

  Buďme veľkorysí. Naivní sú vždy s nami. Tí, ktorí zachraňujú mačky zo stromov a ujímajú sa túlavých psov, kŕmia vtáky vo svojich záhradách a dávajú peniaze afganským utečencom/teroristom, môžu tiež vyvesiť túto vlajku. Koniec koncov, "všetko je to pre dobrú vec". Nevenujme takýmto ľuďom príliš veľkú pozornosť. Myslia to "dobre".

  3. Zombíci

  Teraz sa, žiaľ, dostávame k drvivej väčšine vlajkonosičov. To sú tí, ktorí majú namiesto mozgu televízor. To sú tí, ktorých starí rodičia verili, že nemeckí vojaci v roku 1914 bajonetmi zabíjali belgické deti, alebo ktorých rodičia verili, že v roku 1945 Briti spáchali genocídu na Drážďanoch a Američania bombardovali Japonsko, aby skrátili vojnu (v skutočnosti boli oba zločiny spáchané na zastrašenie Stalina), alebo ktorí v roku 1990 verili, že iracké vojská vyhadzovali deti z inkubátorov, keď oslobodili Britmi odtrhnutú irackú provinciu Kuvajt, a že Srbi v 90. rokoch masakrovali moslimov v Juhoslávii. To sú tí, ktorí čítajú britské "noviny" (= lživé listy) a za posledné dva roky skutočne uverili propagande o kovide, zatvárali sa do seba s maskou a rok odmietali chodiť von, pretože "to" bolo "vo vzduchu".

  Počúvali, čítali a verili všetkým vládnym lžiam o sociálnej kontrole. Aby sa vyhli extrémne malej možnosti smrti, práve títo si zo svojich životov urobili živú smrť tým, že sa zavreli do svojich domácich väzníc. Sú to tí istí bezmozgoví konformisti, ktorí si vlastne myslia, že západné krajiny sú demokratické! Ach áno, západné voľby vám dávajú možnosť voľby. Môžete voliť debila alebo kreténa, pričom obaja sú bábkami tých istých oligarchov, ktorí podobne zarobili na zbraniach, rope, farmaceutike, potravinách, médiách, počítačoch alebo čomkoľvek inom. Vskutku demo-ne-kracia. Kým majú títo vlajkonosiči chlieb (supermarkety) a cirkusy (televízne relácie a šport), urobia všetko, čo sa im zachce, dokonca aj vyvesia vymyslenú vlajku vymyslenej krajiny, o ktorej nič nevedia.

  Buďme veľkorysí a dajme za pravdu všetkým týmto nostalgikom, naivkom a hlupákom. Žiaľ, sú však ešte iní, tá nepatrná menšina, ktorých motivácia je oveľa, oveľa zlovestnejšia, pretože tú vlajku vyvesujú vedome, nie preto, aby podporili inú krajinu, ale preto, že tá vlajka je symbolom niečoho naozaj veľmi zlého, na čom sa podieľajú, a tak špinia sami seba. Nazývame ich diablovými pešiakmi.

  4. Diablovi pešiaci

  Sú takí, ktorí vedome vedia, čo robia. V skutočnosti veria v nadradenosť Západu nad ostatnými, v to, že Západ je "najlepší", "jedinečný" a "výnimočný". Sú to Niall Ferguson a Douglas Murray ("Vojna proti Západu"). Veria v západný imperializmus a v to, že NATO musí podporovať teroristický režim v Kyjeve, rovnako ako pred ním washingtonskí páni z NATO podporovali množstvo drogových gangstrov a diktátorov v Latinskej Amerike a Ázii. Brigáda "Západ je najlepší" zrejme nikdy nepočula príbeh o Gándhím, ktorý v 30. rokoch 20. storočia navštívil Londýn a na otázku novinára, čo si myslí o západnej civilizácii, vraj odpovedal: "Myslím si, že je to veľmi dobrý nápad". Sú to zlovestní ľudia, ktorí sú pri moci, a ich užitoční ideológovia podporujúci idiotov, ktorí si uvedomujú, že ak Západ stratí Ukrajinu, bude to bod zlomu a zrútenie ich etnocentrického sveta v štýle nočnej mory "ja sa milujem". Sú to anglosionisti.

  Pokiaľ ide o nás, my neveríme v jednu svetovú "vládu" (t. j. v jednu svetovú diktatúru), v planetárnu hegemóniu a homogenitu, v jednu veľkosť pre všetkých, o ktorej rozhoduje zhora ustanovená globálna elita superkapitalistických megaboháčov. My máme iné hodnoty, oveľa staršie a oveľa novšie ako oni, pretože naše hodnoty sú nadčasové, predstavujú Kontinuitu a dokonca sa blížia k Večnosti. Veríme v duchovnú identitu - osobnú, rodinnú a národnú identitu, pretože veríme, že všetky skutočne dôležité veci sú vyššie ako peniaze. Veríme v civilizačné hodnoty, v kultúrne tradície a historickú pamäť, veríme v ľudskosť (spomínate si na to?), v pravdu, v národnú suverenitu, sociálnu spravodlivosť a prosperitu pre všetkých. Áno, všetky tieto hodnoty sú vyššie ako kapitál, mamon, špinavý zisk, na ktorom si zakladajú celý svoj spôsob života. A preto nebudeme vyvesovať vymyslenú vlajku vymyslenej krajiny, ktorá existuje len ako zámienka na sebaospravedlnenie globálnych tyranov bažiacich po peniazoch.

 • Operace Z+ je zajímavá myšlenka, ale proces osvobozování na dalších 40 let zní docela fantasmagoricky. To je plán, který by musel být mezigenerační a aby se povedl, tak by k tomu musel být národ odhodlán skrze generace. Spíše si myslím, že to půjde buď během několika let nebo vůbec.

 • "Koniec príde cez Čínu. Dôjde k nejakému nezvyčajnému výbuchu a zjaví sa Boží zázrak".
  Pokud vím, tak Čína dokončuje 1. fůzní reaktor a už proběhly nějaké 1. zkoušky a testy. Prý úspěšně a pokračuje se na plném dokončení. Nevím jestli letos (asi ne) ale brzy by měl být spuštěn.

 • @Quilgen povedal/-a:
  Operace Z+ je zajímavá myšlenka, ale proces osvobozování na dalších 40 let zní docela fantasmagoricky. To je plán, který by musel být mezigenerační a aby se povedl, tak by k tomu musel být národ odhodlán skrze generace. Spíše si myslím, že to půjde buď během několika let nebo vůbec.

  Tu by som asi tu casovu neriesil, to je asi ako pri Oraclovych prognozach -> neries tam to, kedy sa to stane, nato aj sam upozornuje. Skor asi len postupnost krokov. Skoda, ze Slovensko je vcelku neskoro a Cesko este neskor. Ale co sa toho tyka, myslim, ze spravne zhodnotil, ze tieto 2 staty su co sa tyka rusofobie uplne odlisne.

 • Príbeh o zlom kráľovi

  zdroj: https://thesaker.is/the-tale-of-the-evil-king/
  autor: Batiuska (pseudonym pre Sakerov blog), ortodoxný kňaz

  Bol raz jeden zlý kráľ, ktorého predkovia sa plavili cez veľký oceán do obrovskej krajiny. Tam vyvraždili mnohými ohnivými palicami a morom alebo zajali pôvodné národy tej bohatej a úrodnej krajiny, ktorá mala v zemi veľa nerastov. Ostatné národy zeme nazývali túto krajinu Mordorica, pretože to bola krajina smrti a skazy. Tento zlý kráľ nad ňou vládol železnou päsťou a nikto sa nemohol postaviť jemu a jeho mnohým zlým dvoranom, ktorých kráľ platil zlatom. Nenásytný kráľ mal vo zvyku vysielať svoje veľké armády a flotily, aby si podmanili ostatné národy sveta, a snažil sa dobyť krajiny ešte väčšie, ako bola jeho vlastná.

  Jeho šikovnosť pri páchaní násilia na iných nepoznala hraníc a na výrobu stále nových zbraní využíval šikovných ľudí s dômyselnými znalosťami. Tie mali zabíjať jeho nepriateľov stále novými spôsobmi, od veľkých železných strojov, ktoré sa samy pohybovali alebo lietali vo vzduchu a pod oceánmi, až po malé mikróby, vyrobené na zabíjanie akéhokoľvek konkrétneho ľudu. Z jeho temných a špinavých dielní sa valilo toľko dymu, že sa nedalo rozoznať, kedy je deň a kedy noc. Horili v nich zlé ohne a hluk, ktorý z nich vychádzal, sa podobal veľkému rachotu a hromobitiu.

  Zlý a ľstivý kráľ mal toľko zlata, ktoré ukradol v iných krajinách, že si mohol kúpiť takmer všetko, a ako si myslel, kúpiť si takmer každého, ako chcel. Odolať mu mohli len tí, čo pevne verili v niečo iné. On však veril, že si môže kúpiť dušu každého, a zakazoval ostatným kupovať čokoľvek z krajín, ktoré vzbudzovali jeho hnev. A čím bol mocnejší, tým bol zlejší a zákernejší.

  Ľudia pochopili, že zlému kráľovi nemožno dôverovať, pretože mnohých svojich poddaných naučil rozprávať klamstvá slovami a pohyblivými obrazmi. Nemohli ste uveriť jedinému slovu, ktoré vyslovili, a vedeli ste, že opak toho, čo povedali, musí byť pravdou. Keďže kráľ vždy hovoril rozviazaným jazykom, volali ho Veľký klamár. Jeho Temnú ríšu, ktorá vrhala veľký tieň na celú zem, nazývali Ríša lži.

  A tak bol tento Kráľ krutý a podmanil si mnoho vládcov a krajín a vyvraždil národy veľkých národov, oveľa, oveľa starších ako jeho vlastný. Spôsobil skazu a položil na lopatky aj tie najstaršie a najslávnejšie mestá. Jeho neslávne činy vyvolali strach medzi všetkými národmi sveta a tie boli nútené kupovať a predávať len za jeho vlastné mince, na ktorých bol vyrazený jeho obraz, a hovoriť jeho cudzím jazykom.

  Prešlo mnoho rokov a ľudia kedysi veľkej krajiny povstali, pretože už nechceli kupovať ani predávať za peniaze tohto kráľa. Začali bojovať proti kráľovým vojskám, aby oslobodili svojich zotročených bratov a sestry v iných krajinách. Na počudovanie mnohých začal Veľký Klamár svoju vojnu prehrávať, pretože všetky jeho ohnivé palice boli zlomené. Ľudia v jeho Ríši zla začali trpieť a prestali veriť lžiam jeho slov a lžiam jeho pohyblivých obrazov.

  Dokonca ani moria a vzduch nechceli poslúchať zlého kráľa. Zem sa otriasala a slnko a dážď sa obrátili proti Kráľovi zla. Stromy horeli od strachu a fúkal silný vietor a na poliach nerástlo obilie a rieky vyschli. A zloba bola na všetkých krajinách zeme, kde vládol zlý kráľ. Muži hovorili, že sú ženy, a ženy hovorili, že sú muži, a deti sa nechceli narodiť, lebo sa báli žiť v takej krajine.

  A potom sa proti zlému kráľovi postavili aj iné starodávne krajiny. A všetky sa spojili a povedali: Aj my chceme žiť dušou, ako žili naši predkovia. A povedali: Chceme hovoriť svojím jazykom a kupovať a predávať za svoje mince, tam kde chceme. Chceme slobodne žiť, ako žili naši predkovia pred nami. Sme unavení z tohto cudzieho a zlého kráľa a jeho cudzích ciest a lží jeho Temnej ríše.

  Vtedy sa aj ľudia z Mordorice čudovali, prečo sa ich život stal takým ťažkým. A rovnako tak aj národy krajín, ktorých vládcov si Mordorica kúpila. Divili sa, prečo nemôžu jesť ako predtým a prečo sa im zdá, že majú tak málo mincí. Začali byť nepokojní a zvyšovali hlas. Ich vládcovia sa zľakli a povedali to mordorskému kráľovi. Ten povedal vládcom, aby všetkých tých ľudí pobili, lebo vraj sú všetci zlí. Ale práve mordorský kráľ bol zlý. Zbabelí vládcovia sa teraz veľmi zľakli, pretože ľudia povstali, a tak jeden vládca za druhým utekali do Mordoriky a skrývali sa.

  Tam príde príbeh o tom, ako Mordorica padla a ich kráľ bol zabitý pre svoje mnohé lži. To bol začiatok nového sveta. Ale o tom vám budem rozprávať v inej knihe a inokedy.

  ZAČIATOK KONCA

 • Proukrajinský, ale protinacistický

  zdroj: http://thesaker.is/pro-ukrainian-but-anti-nazi/
  autor: Batiuska (pseudonym pre Sakerov blog), ortodoxný kňaz

  Všimol som si, že existuje niekoľko komentátorov špeciálnej operácie na Ukrajine, ktorí ju zrejme podporujú len preto, že sú rasistickí, protiukrajinskí. Nech je jasné, že to nie je prípad drvivej väčšiny jej podporovateľov. A určite to nie je prípad drvivej väčšiny ruských síl zapojených do operácie. Ak si napríklad pozriete videá zajatých alebo aktívnych ukrajinských vojakov, prakticky všetci sa vyjadrujú len po rusky. Je pravda, že bývalý premiér Dmitrij Medvedev sa o niektorých Ukrajincoch vyjadril dvojzmyselne, ale nemal na mysli všetkých Ukrajincov, ako vysvetľujeme ďalej.

  Faktom je, že Rusi a Ukrajinci sú etnicky jedno, sú to bratia a sestry, všetci východní Slovania a tiež prakticky všetci pravoslávni kresťania podľa kultúry. Najmä preto ruské sily robia všetko pre to, aby neublížili civilistom a nepoškodili civilnú infraštruktúru. Práve preto, keď kyjevskí vojaci padnú v boji, Rusi o nich nehovoria ako o "Ukrajincoch", ale ako o "nacionalistoch", čo sú tí, na ktorých sa Dmitrij Medvedev odvolával vo svojich výrokoch, že nacionalisti sú "hajzli a spodina". Ukrajinci nie sú nepriatelia, nepriateľom je bábkový režim v Kyjeve, jeho ťahači za nitky z NATO a jeho nacionalistickí/nacistickí stúpenci s vymytými mozgami.

  Prezident Putin od samého začiatku veľmi jasne vysvetlil, že bábkový režim v Kyjeve vytvorený USA a jeho nacistickí/NATO/sionistickí podporovatelia sú protiruskí. Nezastupuje masy ukrajinského ľudu, z ktorých mnohí majú blízke rodiny v Rusku, alebo teraz žijú v Rusku, alebo sú manželmi Rusov, alebo hovoria len po rusky, a nie po ukrajinsky, alebo sú Rusmi podľa kultúry. Kyjevský režim zastupuje len skorumpovanú elitu, ktorá si vyberá svojich politikov, a vymyté mozgy, ktoré ich podporujú. My sme naopak proukrajinskí práve preto, že sme antinacistickí/anti-NATO/anti-sionistickí. Sme proukrajinskí, potvrdzujúci život, nie život popierajúci. Potvrdzujeme ukrajinské rodiny, nie nacistami nanútené LGBT. Podobne sme proamerickí, ale proti amerikým elitám. Chceme, aby sa americký ľud a duša oslobodili od svojej elity, ktorá im vymýva mozgy.

  Rovnako ako ruskí vojaci v prvej svetovej vojne neboli protinemeckí, ale proticisárski, a v druhej svetovej vojne neboli protinemeckí, ale protinacistickí. Správy z prvej vojny hovoria o tom, ako ruskí vojaci, ktorí v sebaobrane zranili postupujúce nemecké jednotky, vyliezali zo zákopov s rizikom vlastného života, aby zranených zdvihli a odniesli späť na lekárske ošetrenie. Mnohí očití svedkovia z druhej vojny rozprávali, ako zajatí nemeckí vojaci dostávali od Rusov kôrky chleba, pričom sami prakticky hladovali. Na západnej strane môžeme niečo podobné zachytiť v známom románe Ericha Mariu Remarquea "Im Westen Nichts Neues", "Na západnom fronte kľud", alebo v básňach anglického vojaka Siegfrieda Sassoona.

  Sme veľmi ďaleko od rasistického zosmiešňovania iných rás napríklad bielymi americkými vojakmi, ktorí svojich nepriateľov nazývali "divochmi", "červenokožcami" (samotné slovo "červenokožec" označuje zásadnú povrchnosť nacistickej posadnutosti farbou pleti ako určujúcou vlastnosťou), "negrami", "činkami", "dagošmi", "nipsami", "rákosníkmi" alebo sa im posmievali ako podľuďom ("Untermensch") či opiciam. Kto môže zabudnúť, ako len pred niekoľkými rokmi americký minister obrany Rumsfeld nazval Francúzov "opicami, ktoré sa vzdávajú a jedia syr", nechal vyliať francúzske šampanské do newyorskej kanalizácie a spustil kampaň "Zrušte Francúzsko". To všetko len dokazuje úplnú nevedomosť a primitívnu aroganciu používateľov takýchto slov.

  "Zrušte každého, kto s nami nesúhlasí", alebo slovami pozoruhodne obmedzeného Busha mladšieho: "Buď ste s nami, alebo proti nám". Pripomína nám to, že niektorí z prvých WASPs (biely anglosaský protestanti), ktorí prišli do Severnej Ameriky, boli ľudia, ktorí boli takí netolerantní, že už nemohli žiť v Anglicku vedľa iných, ktorí mali iné názory. Preto sa rozhodli emigrovať. Neskôr svoju netolerantnosť dokázali tým, že sa zapojili do honov na čarodejnice a upálili nevinné ženy. A väčšina z nich sa zúčastnila na genocíde pôvodných obyvateľov, ktorým ukradli pôdu, a využívala čiernych otrokov. A túto neznášanlivosť ich potomkovia dodnes prejavujú na Facebooku, Twitteri a Instagrame. 'Rušíme a vylučujeme vás a váš účet, pretože odmietate súhlasiť s nami a našou 'nadradenou' (= nacistickou) 'inteligenciou' (= hlúposťou).

  Problémom nikdy neboli Ukrajinci. Problémom bola vždy duchovná choroba nacizmu. A to je to, čo to je - duchovná choroba. Keď sa duša Ukrajiny oslobodí od tejto choroby, inými slovami, keď bude denacifikovaná, zrodí sa Nová Ukrajina. Možno bude mať podobu protektorátu s centrom v Kyjeve a bude hovoriť zmesou ukrajinčiny s ruštinou a suržykom (ukrajinskou ruštinou). Bude mať bezpečné hranice a jej obyvatelia budú vlasteneckými Ukrajincami, nie však nejakým rasistickým spôsobom, ktorý očierňuje ostatných, ale pozitívnym spôsobom, ktorý rešpektuje ostatných. Po oslobodení od parazitických oligarchov a korupcie by prirodzene bohatá Nová Ukrajina mohla mať skvelú budúcnosť a pozitívne sa podieľať na Koncerte národov.

  Keď sa pochopí, že neexistuje problém s Ukrajinou alebo Ukrajincami, ale len s nacizmom, môžu sa uskutočniť ďalšie špeciálne operácie v iných častiach sveta. Čína môže čoskoro začať operáciu na Taiwane, aby oslobodila tamojších etnických Číňanov od nacizmu ich elity menovanej USA. Pokiaľ ide o Rusko, to ešte neskončilo prácu na Ukrajine, kde sa táto úloha neustále predlžuje, pretože nacistický Západ neustále posiela do Kyjeva rakety dlhého doletu a delostrelectvo. Pokiaľ sa tieto zbrane budú používať a strieľať na Doneck alebo kdekoľvek inde na oslobodenom území, vojna sa bude predlžovať a pokračovať. Rusko možno bude musieť fyzicky oslobodiť celú krajinu a zmobilizovať viac síl, než boli pôvodne vyslané malé expedičné sily.

  A potom, ak bude agresia Západu pokračovať, možno bude musieť začať ďalšie operácie v Moldavsku a Pobaltí, aby oslobodilo aj tieto národy od nacizmu NATO, od ich skorumpovaných elít menovaných USA a vykorisťovania EÚ. Možno ich bude musieť obnoviť, aby sa ich národy, ekonomickí utečenci pred korupciou, ktorí teraz žijú v západnej Európe, mohli vďačne vrátiť domov. Okrem toho, pokiaľ ide o západnú Európu vo všeobecnosti, aj ona sa jedného dňa určite ocitne tak či onak oslobodená od transatlantickej tyranie a hrozieb, v bezpečí pod ruským bezpečnostným a jadrovým dáždnikom. Niekto musí brániť západnú Európu pred hrozbami, ktoré zatiaľ stále prichádzajú zvonka, z afroeurázijských krajín, čo je 86 % sveta. To môže urobiť len Rusko. Ruské vojská kedysi oslobodili Berlín a Paríž. Bude sa to musieť zopakovať a možno sa tentoraz rozšíriť aj na Rím, Madrid a Londýn?

  Špeciálna operácia sa nikdy netýkala len Ukrajiny. Vždy išlo o zástupný konflikt na území, ktoré si nárokoval kyjevský režim. V skutočnosti je to operácia na porážku globálneho nacizmu - eufemisticky nazývaného "globalizmus". To znamená poraziť nacizmus vojensky, zničením Západom vytvorených síl kyjevského režimu a všetkých dodatočných zbraní NATO, ktoré boli hlúpo poslané na Ukrajinu; územne, oslobodením krajín a národov spod nacistického jarma; ekonomicky, vytvorením aliancie priateľov medzi obrovskými populáciami novej G8, Ruska, Číny, Indie, Brazílie, Indonézie, Iránu, Turecka, Mexika, blížiacich sa k 50 % svetovej populácie. To má nahradiť starú, unavenú, úzku, USA manipulovanú G7, ktorá predstavuje sotva 10 % svetovej populácie. A dokonca aj nová G8 sa môže ešte zdvojnásobiť a stať sa G16, aby zahŕňala ďalšie dôležité veľké krajiny ako Pakistan, Nigéria, Bangladéš, Etiópia, Filipíny, Egypt, Vietnam a DR Kongo. To by zahŕňalo 60 % svetovej populácie.

  Veľkou úlohou, ktorá pred nami stojí, je zmeniť rovnováhu sveta, aby sa zohľadnili jeho skutočné národy. Ako príklad potreby obnoviť rovnováhu uviedol pred viac ako sto rokmi ruský premiér gróf Piotr Stolypin, keď hovoril o "veľkom ázijskom programe" cára Mikuláša a jeho čiastočnom sabotovaní západnými mocnosťami prostredníctvom ich japonskej bábky, nasledovné: Náš orol je dedičstvom Nového Ríma... dvojhlavý orol. Samozrejme, náš orol je silný a mocný, ale ak jednému z našich orlov odseknete hlavu, tú, ktorá smeruje na východ, nezmeníte ho na jednohlavého orla smerujúceho na západ: Iba by vykrvácal. NATO/nacizmus však robí presný opak, snaží sa pretvoriť Rusko na svoj provinčný obraz, a tak ho vykrviť na smrť tým, že mu odsekne jednu z hláv.

  To sa nestane, bez ohľadu na ilúzie, ktoré sa na Západe živili počas zradného Jeľcinovho režimu v ďalekých a katastrofálnych 90. rokoch. Posunuli sme sa o generáciu ďalej, teraz sme v 21. storočí. Rusko je teraz obnovenou eurázijskou superveľmocou, jeho dvojhlavý orol hľadí na Východ aj Západ a eurázijské srdce so 70 % svetovej populácie a toľkými živými starovekými civilizáciami je prítomnosťou a budúcnosťou celého sveta. Úlohou Ruska je priviesť neruskú časť Európy v západnej časti európskeho polostrova späť na eurázijskú obežnú dráhu, oslobodiť tento západný polostrov od koloniálneho vazalstva voči USA, denacifikovať ho a demilitarizovať.

  Dlhých osem rokov západné krajiny ovládané nacistickou ideológiou "Západ je najlepší" spolu so separatistami v Kyjeve podporovanými USA terorizovali a vraždili tisíce Ukrajincov vo vojne v Donbase. Posmievali sa najväčšiemu národu na svete, ruskému medveďovi. Predtým 23 rokov ponižovali ruského medveďa. Naozaj si mysleli, že to môžu naďalej robiť obnovenej dvojkontinentálnej superveľmoci s hlbokou kultúrnou tradíciou a obrovskými prírodnými zdrojmi, bez ktorých Európa nemôže žiť? Je veľmi smutné vidieť, ako nezodpovední západní lídri tak málo chápu dôsledky svojho konania. Nikdy nepočuli slovo "bumerang"?

  Vysokoprofesionálne, na svetovej úrovni vybavené a skvele vycvičené ruské armády už v minulosti dvakrát, v roku 1814 a v roku 1945, oslobodili a zachránili Európu pred formami nacizmu. Toto je tretí raz, čo Západ štuchol do medveďa. Čo najskôr by ste vy, západní politici, mali radšej prestať posielať nacistom na Ukrajine smrtiace zbrane, požiadať o mier a splniť všetko, čo si Ruská federácia a nenacistické obyvateľstvo Ukrajiny želá. Sme proukrajinskí, ale sme protinacistickí. Boli ste varovaní.

 • Kancelar
  upravené Sat 2 Jul 2022 #13->

  !! My sme Z

  zdroj: http://thesaker.is/‼️-we-are-z/
  autor: Batiuska, ortodoxny knaz

  Zámok Elmau, "luxusné kúpeľné a kultúrné útočisko", bol koncom júna 2022 veľmi vhodným miestom pre elitu G7, ktorá sa "schovávala" pred hnevom vykorisťovaných národov. Ukrytá na zámku v Bavorsku (znie vám to povedome?), chránená tisíckami polovojenských jednotiek, sa stretla neofeudálna banda siedmich západných krajín a odsúdila slobodu, čo je iné slovo pre multipolaritu.

  Teraz slobodu reprezentuje Z. Z znamená príslušnosť k Ruskému svetu, ktorý uskutočňuje existenčnú špeciálnu operáciu na záchranu seba a sveta pred globálnou diktatúrou zla. Ruský svet znamená všetkých, ktorí sú proti západnej/anglosionistickej/globalistickej/NATO/nacistickej ideológii a jej falošným a neúspešným bábkovým štátom, ktoré existujú len preto, aby zabezpečili predĺženie koloniálneho útlaku, kupovali predražené americké zbrane a papagájovali ich propagandu.

  My, ktorí sa stotožňujeme so Z, žijeme po celom svete, dokonca aj v polozabudnutých srdciach Ríše zla, v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve, EÚ, Izraeli, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane, v Austrálii a na Novom Zélande. Tu v Európe bojujeme v Z proti Štvrtej ríši, ktorú nám vnucujú USA. Všade však treba nakresliť písmeno Z ako znak nádeje všetkých slobodných ľudí, ktorí ešte stále veria v Boha, ktorému sa nemožno vysmievať.

  My sme Z, ktorí nepatríme do vášho sveta,

  kde je sloboda popieraná v mene tyranského "demokratického" systému, v ktorom len jedna krajina ovláda zvyšok sveta a kruto ho vykorisťuje,

  kde sa v dôsledku toho opovrhuje a pošliapáva univerzálnymi tradíciami viery, vlastenectva a rodiny,

  kde sa v dôsledku toho vynakladá viac peňazí na trestnú činnosť ("obranu") ako na základné ľudské potreby,

  kde v dôsledku toho bohaté krajiny žijú na dlh na úkor chudobných krajín,

  kde v dôsledku toho nadnárodné korporácie ovládajú a vykorisťujú rozsiahle územia sveta,

  kde sú pôda, more a vzduch znečistené ľuďmi vytvorenými chemickými zlúčeninami, ktoré ničia život,

  kde sú v dôsledku toho veľmi bohatí jednotlivci bohatší ako celé národy,

  kde je korupcia taká rozšírená, že mnohí sú zavraždení alebo sú vo väzení len preto, že hovoria pravdu,

  kde sa otroctvo opäť stalo bežným javom,

  kde v dôsledku toho krajiny ako Srbsko, Irak, Afganistan, Sýria, Líbya a Jemen trpia genocídou z rúk západného imperializmu,

  kde v dôsledku toho neexistuje právo na sebaurčenie utláčaných národov, ako sú národy na Kryme a Donbase,

  kde v dôsledku toho mainstreamové médiá, ktoré sú všetky pod kontrolou toho istého hegemóna, môžu len klamať a utláčať,

  kde v dôsledku toho jedna miliarda ľudí trpí obezitou a jedna miliarda hladuje,

  Kde sa slovám sloboda a pravda, spravodlivosť a tradícia, ľudskosť a suverenita cynicky vysmievajú a z duše ich nenávidia.

  My sme Z a nevkročíme bez odporu do vašej temnej noci ‼️

 • Kancelar
  upravené Sat 2 Jul 2022 #14->

  Sitrep Operation Z: SloMo Collapse

  autor: Saker personál
  zdroj: http://thesaker.is/sitrep-operation-z-slomo-collapse/

  Najskôr sa budeme zaoberať Hadím ostrovom, pretože úroveň hluku je neuveriteľná.

  Hadí ostrov v Čiernom mori zostane pod ruskou námornou a leteckou kontrolou. Ruský politik Alexej Čerňak.

  Koniec príbehu

  Rusko môže vziať ten kus hadej skaly a raketou ho vyradiť z existencie, ale práve použilo skalu na odstránenie najväčšej prekážky (lži) Ukrajiny o mizernom množstve pšenice v lodiach, ktoré stále nemôžu preplávať. Teraz už údajný "medzinárodný poriadok" nemá žiadne výhovorky a Ukrajina musí odmínovať svoje morské územie. Ale vždy majte na pamäti, že máme do činenia s Ríšou lži!

  Kvôli tomu sa najprv pozrieme na väčší svet a potom prejdeme na hradby.

  Pripomíname: O čo tu ide?

  Bidenov poradca tvrdí, že americkí vodiči budú platiť príplatok za benzín tak dlho, ako to bude potrebné, pretože:

  "Ide o budúcnosť liberálneho svetového poriadku a my musíme stáť pevne." >https://t.me/IntelRepublic/1516

  Liberálny svetový poriadok je kódom pre medzinárodný poriadok založený na pravidlách, ktorý je kódom pre jeden pól moci v našom svete. Inými slovami, na určitej úrovni chápu, že bojujú o svoju existenciu ako najvyšší vládca.

  V ostrom kontraste s tým minister zahraničných vecí Sergej Lavrov - Minsk, 30. júna 2022

  V stávke je budúci svetový poriadok. Musíme sa vrátiť k počiatkom a v praxi dodržiavať zásady Charty OSN, predovšetkým zásadu zvrchovanej rovnosti štátov, inak sa svet na dlhý čas ponorí do chaosu. Naša voľba je jasná: sme za bezpodmienečné dodržiavanie medzinárodného práva. Tento postoj budeme presadzovať spolu s našimi bieloruskými spojencami a ďalšími početnými rovnako zmýšľajúcimi partnermi, ktorí zdieľajú tieto prístupy, čo sa potvrdilo počas nedávneho samitu BRICS a v záverečných dokumentoch prijatých na tomto samite.

  Rusko a multipolárny svet sú každým dňom silnejšie. Pozrime sa na to, ako mocní padajú:

  Cirkus EÚ

  Nedávno sme uverejnili klip Douglasa MacGregora s titulkom: Už to padlo EN

  Nie je tu veľa čo povedať a môžeme to znázorniť len pomocou jednej alebo dvoch karikatúr. Počet karikatúr, ktoré tento cirkus vygeneroval, prekonal všetky očakávania. Všetci kreslili karikatúry!

  NATO - kríza existencie a ďalšie oznámenie Wunderwaffe

  Čínski priatelia informujú o rozdelení NATO:

  "Nemecko, Francúzsko a Taliansko chcú čo najskôr zastaviť vojnu a USA vyzývajú všetky krajiny NATO, aby sa spoločne postavili proti Rusku. Wang Shuo, profesor na Fakulte medzinárodných vzťahov Pekinskej univerzity zahraničných štúdií, sa domnieva, že v tejto situácii si mnohé európske krajiny kladú otázku, či NATO dokáže vyriešiť krízu na Ukrajine. Ak to nemôže fungovať, aký zmysel má existencia NATO? Vo chvíli, keď Európania veria, že NATO musí zohrávať nejakú úlohu, ukázalo sa, že je nejednotné a nekompetentné, čo je ďalším znakom existenčnej krízy NATO."

  https://www.globaltimes.cn/page/202206/1269395.shtml

  A o dokumente NATO:

  Zhao Lijian: Strategická koncepcia NATO 2022 skresľuje fakty a prekrúca pravdu. V tomto dokumente NATO opäť nesprávne definovalo Čínu ako krajinu, ktorá predstavuje "systémové výzvy". Očiernilo čínsku zahraničnú politiku a ukázalo prstom na normálne vojenské postavenie a obrannú politiku Číny. Dokument sa snaží podnecovať konfrontáciu a antagonizmus a silne zaváňa mentalitou studenej vojny a ideologickou zaujatosťou. Čína je tým vážne znepokojená a dôrazne sa proti tomu stavia.

  Tu je náš odkaz pre NATO: Vyzdvihovanie takzvanej "čínskej hrozby" nikam nepovedie. NATO musí okamžite prestať s nepodloženými obvineniami a provokatívnou rétorikou voči Číne, opustiť zastaranú mentalitu studenej vojny a zmýšľanie o hre s nulovým súčtom, vzdať sa slepej viery vo vojenskú silu a mylnej praxe hľadania absolútnej bezpečnosti, zastaviť nebezpečnú snahu o destabilizáciu Európy a ázijsko-tichomorského regiónu a konať v záujme bezpečnosti a stability v Európe i mimo nej.

  Pobaltské štáty už neveria v NATO.

  Lotyšsko a Estónsko sa rozhodli kúpiť systémy protivzdušnej obrany na spoločnú obranu.

  "Summit NATO dal jasný signál, že pomoc bude poskytnutá tým, ktorí sú pripravení brániť sa sami," povedal estónsky minister obrany Laanet. Iniciatívu na rozvoj regionálnej obrany podporil aj jeho lotyšský náprotivok Pabriks. "Pracujeme na rozvoji našich vlastných spôsobilostí," zdôraznil.

  Fínsko vyhlasuje, že za žiadnych okolností NEVYDÁ svojich občanov INÝM krajinám - fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto.

  Takže už teraz sa rozpadá predbežná podmienka Turecka, aby Fínsko vstúpilo do bloku NATO. Možno sultán vie, že k tomu vôbec nemusí dôjsť. Takto to vyzerá: Fínsko a Švédsko ešte nevstúpili do NATO a čaká ich dlhý proces, hovorí Erdogan. Podľa neho podpisy na madridskom samite neznamenajú koniec práce na odstránení obáv Ankary. Turecko chce v praxi vidieť, čo budú prijaté rozhodnutia znamenať.

  Scholz sa (za čo mu to stojí) na tom istom stretnutí NATO zľakol a rýchlo vyzval, aby sa nebránilo tranzitu ruského tovaru do Kaliningradu. Chce znížiť napätie v pobaltskom regióne. Najzaujímavejšie je, že o tom informuje Politico. Potom však chce stanoviť pravidlá podľa nejakej koncepcie medzinárodného poriadku založeného na pravidlách, o ktorej si zrejme myslí, že je oprávnený ju na mieste vyhlásiť.

  "Pravidlá tranzitu by sa mali stanoviť s prihliadnutím na skutočnosť, že tu ide o dopravu medzi dvoma časťami Ruska," povedal na samite NATO v Madride.

  A tiež uberá sankcie:

  "Scholz zdôraznil:

  "V prípade Kaliningradu by sa mala urobiť výnimka z protiruských sankcií.

  Politik a bývalý minister energetiky Panagiotis Lafazanis vyzýva (https://ria.ru/20220701/lafazanis-1799505196.html) Grécko, aby uzavrelo strategické spojenectvo s Ruskom a zrušilo sankcie, pretože

  "Európa je sankciami tvrdo zasiahnutá. Európa sa strelila sama."

  A potom Nemecko zhabalo tankery Gazpromu na skvapalnený zemný plyn, ktoré patrili nemeckej dcérskej spoločnosti ruského energetického gigantu - Gazprom Germania. A Rusko v podobe Gazpromu zapína "Boľavú linku" tým, že zatvára plynový kohútik spoločnosti, a kľúčoví predajcovia plynu v Nemecku a Spojenom kráľovstve zrazu zírajú, ako sa zviditeľňuje dno nádrže.

  Takže vzhľadom na úryvky z posledných dní prostredníctvom cirkusu EÚ a vyhlásenia NATO o Wunderwaffen jasne vidíte, že rozprávajú len veľké príbehy. Tieto zbrane sa nemusia uskutočniť a väčšina to vie. Okrem toho, ak ich Rusko nezničí, tak ich kúpi.

  Obchod so zbraňami na línii kontaktu a nepriame dodávky vojenského vybavenia z Európy do Ruska zo strany Ukrajiny

  V súvislosti so správou (https://t.me/vzglyad_ru/57577) o presune ďalších šiestich jednotiek samohybných diel CAESAR Francúzskom na Ukrajinu chceme trochu hovoriť o tom, ako je to s obchodom so zbraňami na línii kontaktu.

  Už sme písali, že dve samohybné delá CAESAR putovali na ruskú stranu za smiešnych 120 tisíc dolárov. Pritom ukrajinskí vyjednávači pôvodne požadovali za odpaľovacie zariadenie 1 milión dolárov.

  Ako to vyzerá technicky v praxi:

  Prostredníctvom špeciálnych jednotiek prebiehajú rokovania o možnosti získať ten či onen model zahraničnej techniky;
  Keďže sa celá vec odohráva na línii kontaktu, kontrola konkrétnych typov zbraní a vojenskej techniky získanej zo Západu je tam skôr podmienená: najviac sa dá počítať s pomerne bojazlivým veliteľom a pomerne horlivými predstaviteľmi SBU, ktorí si z reputačných strát Ukrajiny v prípade straty zahraničnej techniky nič nerobia;
  Ruská strana vystupuje ako vyberavý kupujúci, ktorý nepotrebuje zastarané zbrane a vojenskú techniku: všetko, čo je potrebné, sa získalo tajnou spravodajskou službou a pod. Miestni ukrajinskí podnikatelia sa snažia zarobiť a nejakým spôsobom predať Ozbrojeným silám RF to, čo majú. Výsledkom je, že obchody sa uskutočňujú, ale riadia sa ruskou stranou, zároveň len účelnosťou udržiavania kontaktov s nepriateľom;
  Po línii špeciálnych jednotiek sa dohodnú na zorganizovaní masívneho delostreleckého náletu na isté už prázdne námestie, aby odvrátili pozornosť, kým sa uskutoční samotný presun techniky;
  Ruská strana už prejavila záujem o získanie HIMARS. Požiadali o viac munície.
  Ruskej strane, opakujeme, takéto dohody poskytujú možnosť udržiavať pracovné kontakty s ukrajinskou stranou, čo v budúcnosti umožní riešiť oveľa naliehavejšie otázky. Na ukrajinskej strane je veľká túžba nebojovať a zarábať peniaze.
  Takže to je jedna z dohôd s wunderwaffe. Tu je ďalšia:

  Niektorí pozorovatelia ukrajinských kanálov uvádzajú, že ukrajinský generálny štáb požiadal Zelenského v úlohe prezidenta, aby, prosím, prestal požadovať húfnice 777 a protitankové systémy NLAW, ktoré rýchlo zlyhávajú alebo vôbec nefungujú.

  (Telegramový kanál, kde som to našiel, poznamenáva .. hahahahahah zasraná Wunderwaffe)

  Súčasná návšteva Si Ťin-pchinga v Hongkongu pri príležitosti 25. výročia jeho odovzdania Britom hovorí jasnou rečou. Rovnako ako plánovaná návšteva pána Putina na nadchádzajúcom stretnutí G20. Skutočnosť, že títo dvaja lídri teraz cestujú mimo svojich krajín, musí svedčiť o tom, že sa niečo zmenilo. Buď je teraz riziko Covidu také, že ho môžu podstúpiť, alebo sa bezpečnostné prostredie zmenilo tak, že ich bezpečnostný personál považuje takéto návštevy za prijateľné riziko.

  Európa pomaly obmedzuje platby ukrajinským utečencom. Poľsko už neplatí za stravu a ubytovanie ukrajinských utečencov, s výnimkou tehotných žien, zdravotne postihnutých ľudí a viacdetných rodín.

  To sú presvedčivé argumenty, že EÚ sa láme a NATO praská.

  Ideme na hradby

  Ruské ministerstvo obrany oznamuje úspešný postup do Lisičanska v Luganskej oblasti, pričom ruské a spojenecké sily prevzali kontrolu nad Lisičanskou ropnou rafinériou, ako aj ďalšími kľúčovými štvrťami mesta, keďže ukrajinské sily sú vraj na dezorganizovanom ústupe.

  Sergej Kirijenko navštívil Charkovskú oblasť. Takáto návšteva sa považuje za znak toho, že Putin prijal rozhodnutie, že región, teraz Charkov, a predtým Záporožie a Cherson budú pripojené k Rusku. Začalo sa vydávanie ruských pasov a prebieha formovanie administratívy. Rusko preberá plnú zodpovednosť za takýto región. Ruská vlajka je navždy, ak tam bol Kirijenko, ktorý je zodpovedný práve za vnútornú politiku.

  Táto krásna fotografia vznikla v Luganskej oblasti.

  Keď sa dostanú do obehu pasy a otvoria sa banky, Rusko dorazilo: Prvá pobočka Promsvyazbank, jednej z najväčších ruských štátnych bánk, bola otvorená v Chersone a už teraz je tam kopa ľudí v rade: https://t.me/EurasianChoice/16207

  Kyjevský režim sa snaží utajiť porážku ukrajinských vojsk v Severodonecku a útek bojovníkov UAF z Lysyčanského smeru prezentuje ako taktický ústup.

  Detaily majú ako obvykle mnoho podôb a ďakujem komentátorom, ktorí pravidelne zverejňujú rôzne pohľady. Uvedomte si, že vychádzame z hmly Lysičanska, takže, neverte všetkému, čo vysloví každý Tom, Dick a Harry. Vždy si to potvrďte so správou ruského MO. Stále máme radi vojenské zhrnutie. Odporúčam vám, aby ste si predtým, ako sa pozriete na dnešnú prvú správu, prebrali poslednú správu zo včerajška. Dôvodom je, že na konci spomína niektorých z tých, s ktorými spolupracuje.


  Prebieha odplata za celkový hack všetkých ruských zdrojov, za začiatok SMO.

  Hackeri XakNet Team (https://t.me/xaknet_team) sa nabúrali do webovej stránky televízneho kanálu Ukrajina je náš domov. Teraz sa tam hrá hymna Ruska.

  Predtým (https://t.me/rt_russian/117872) uviedli, že získali prístup do systémov ukrajinských energetických spoločností skupiny DTEK.

  A dnes (https://t.me/intelslava/32332) skupina Killnet (https://t.me/+a3ATRboVqh05MWNi) zhodila webovú stránku amerického federálneho systému platenia daní.

 • Kancelar
  upravené Mon 4 Jul 2022 #15->

  Ľudské práva: Spojené štáty a západný štýl

  zdroj: http://thesaker.is/human-rights-the-united-states-and-western-style/
  autor: Mansoureh Tajik

  poznamka: Pamätáte sa na fotky mučenia z Abu Graib? tu je rozhovor s tym väzňom.

  Spojené štáty americké a ich európska banda pravidelne vznášajú obvinenia z porušovania ľudských práv voči všetkým národom, ktoré sa stavajú proti ich politike vo svete, vzdorujú ich agresívnym pravidlám a vytvárajú prekážky ich hegemónii. V zverstvách páchaných na ľuďoch a ich právach reálnymi a hmatateľnými spôsobmi však uvedená horda nie je len avantgardou spletitých metód, ale aj skúseným praktikom vlastného remesla.

  Skutočná výzva pre USA/Západ však vzniká vtedy, keď existujú nesporné dôkazy o jasnom nesúlade medzi krásnymi rečami, ktoré prednášajú na tému ľudských práv, a krutými činmi, ktoré vykonávajú na ľuďoch a ich právach kdekoľvek na planéte, kde je im to dovolené. Každým použitím sa však tento nástroj otupí a stane sa neúčinným.

  Mnohým ľuďom sa to stalo už pred desiatkami rokov. Ako nám stále pripomína ajatolláh Chameneí, vodca Iránskej islamskej republiky a islamskej revolúcie, tieto hanebné entity nie sú nič iné ako divosi a krutí vlci oblečení ako džentlmeni so železnými päsťami zabalenými v zamatových rukavičkách. Pred časom v rámci príhovoru k skupine veliteľov Revolučných gárd opísal, ako ľudské práva, ako ich definujú a uplatňujú USA a Západ, zasiahli do života mnohých ľudí na svete vrátane jeho samého a mnohých ďalších Iráncov. Povedal,

  "Príťažlivý svet, ktorý západniari predstavujú - v ktorom existujú ľudské práva a sloboda voľby - sme zažili na vlastnej koži počas obdobia vlády šaha. Vtedy sme chápali význam demokracie a ľudských práv. Samotní Američania spolupracovali s Pahlavího režimom pri zriaďovaní strašných mučiarní, ktoré používali mučiace zariadenia a metódy na zajatie našich mladých ľudí a rozdrvenie nášho národa! Toto je tá liberálna demokracia, ktorú sľubujú svetu a ich rádiá robia reklamu ľuďom tretieho sveta a vyzývajú ich, aby sa do nej hrnuli! Tieto veci hovoria aj nám. Experimentovali sme a zažili sme to na vlastnej koži. Nie je to pre nás nič neznáme! Osobne sme sa dotkli temnej diktátorskej vlády Pahlavího, z ktorého pazúrov kvapkala krv, z ktorého celého tkaniva vytekala korupcia; to všetko pod ochranným dáždnikom Ameriky, s pomocou Ameriky, so závislosťou od Ameriky, opakovalo tieto zločiny a my sme sa ich doslova dotkli! Takéto udalosti nám nie sú neznáme. Ľudské práva Ameriky sme videli priamo tu, v kútoch väzenských ciel a v mučiarňach, a pocítili sme ich na vlastnom mäse a na vlastnej koži. Mohli by naši ľudia na tieto veci zabudnúť?".

  Ajatolláh Chameneí na vlastnej koži zažil mučiareň vtedajšieho SAVAK-u (šáhovho informačného a bezpečnostného aparátu), ktorý bol zriadený CIA. SAVAK sa pri všetkých svojich mučiacich aktivitách tešil obrovskej záštite USA/Západu. K týmto priamym skúsenostiam došlo desaťročia pred zverejnením fotografií z Abú Ghrajbu. V tom čase ešte nebola skutočná povaha neľudskej neliberálnosti USA/Západu transparentne odhalená mnohým ľuďom na svete.

  Na riešenie veľmi reálnej výzvy, ktorej USA/Západ čelili v súvislosti s hnojom v oblasti ľudských práv, ktorým kŕmili svet, a vlastným skutočným správaním v tejto oblasti, po desaťročiach premýšľania, experimentovania a hľadania rôznych riešení, USA/Západ našli svoj moment, kedy si povedali Heuréka. Nakoniec prišli s najmodernejším a dobre prepracovaným riešením, ktoré sa odvtedy uplatňuje: Triple "F", alebo F3 ako First (prvý), Fast (rýchly) a Forceful (silný). To znamená, že v každej situácii je potrebné byť prvý, kto prednesie svoj príbeh, byť pri tom rýchly a dôrazný pri presadzovaní svojich názorov prostredníctvom všetkých kanálov, ktoré sa mu dostanú do rúk.

  Časť s názvom "Kontrola strategického príbehu" z operačnej príručky americkej armády vydanej vo Fort Benningu znie [bez zvýraznenia]:

  "S okamžitou povahou globálnej komunikácie prostredníctvom IKT rastie exponenciálnym tempom význam rýchleho a dôveryhodného riadenia vnímania. V minulosti, ak sa udalosť nedala utajiť pred zrakom, mohli zúčastnení aktéri odhaľovať informácie pomaly a spôsobom, ktorý si sami zvolili. S rastúcou transparentnosťou a posilňovaním postavenia aktérov už nevyhráva ten, kto najlepšie vysvetlí svoju vec, ale ten, kto ju vysvetlí ako prvý. Schopnosť rozhodnúť sa pre naratív a včas ho dostať na verejnosť je prvoradá: prvý prezentovaný naratív sa považuje za autoritatívny a nositelia iných názorov sa automaticky dostávajú do defenzívneho módu - musia dúfať, že presvedčia zamýšľané publikum o správnosti svojho názoru a nesprávnosti toho druhého, zatiaľ čo nositelia prvého naratívu takéto ťažkosti nemajú. To má silné dôsledky pre politické aj vojenské premenné, pretože moderné vlády a armády sú zvyčajne obmedzené určitou formou schvaľovacieho reťazca, ktorý obmedzuje ich schopnosť rýchlo reagovať na udalosti, zatiaľ čo ich oponenti takéto obmedzenia nemajú."

  Bilióny dolárov vyčlenených prostriedkov, neustále sa zvyšujúce rozpočty na už aj tak drahú armádu a toto je riešenie, ktoré vytvorili výnimočné mozgy. Každý, kto má priemerný rozum, pochopil, že čas nikdy nebol na strane nepravdy a polopravdy. Bez ohľadu na to, ako sviežo a lákavo vyzerajú falošné príbehy a hnoj na začiatku, bez ohľadu na to, ako rýchlo a silno ich chrlíte a snažíte sa predbehnúť ostatných, s každou ďalšou hodinou hnijú a škodia. Potom už len musíte míňať ďalšie miliardy, aby ste zakryli vlastný hnusný zápach a zamaskovali smrad vlastného výtvoru. Do špirály smrti sa dostávajú falošné príbehy.

  Pomalé, pravdu hovoriace národy so správnym naratívom sa musia len pozerať, ako sa krútite vo všetkých médiách, a prečkať vás. A "Boh je s tými, ktorí trpezlivo čakajú".

  Mohammad Bolandian je Iránec, ktorý čakal 19 rokov, aby mohol povedať svoj príbeh. Americká armáda ho rok držala ako väzňa v mučiacich celách Abú Ghraíbu a potom ho bez akéhokoľvek súdu poslala na ďalších niekoľko mesiacov do stanového tábora mimo budovy, než ho prepustili.

  Televízny kanál IRIB, Chanel 2, tento týždeň uskutočnil a odvysielal krátky rozhovor s pánom Bolandianom. V súčasnosti má 42 rokov. Vysvetlil, že teraz hovorí, aby mohol odhaliť model ľudských práv civilizovaného Západu a Spojených štátov amerických. Skutočnosť, že vo verejnom rozhovore podáva také živé detaily a vysvetlenia o týchto veľmi ťažkých epizódach svojho života, je v našej kultúre dosť nezvyčajná. Napriek tomu som pre vás prepísal a preložil časti tohto rozhovoru, ktorý je v perzštine.

  Zo špecifických dôvodov som segmenty preložil tak, ako ich opisuje, a pre obrázky som z rozhovoru urobil momentky a vystrihol časti záberov. Ak vám to však vyhovuje, môžete preskočiť detaily jeho vysvetlenia alebo obrázky. Ku skutočnému rozhovoru v perzštine sa môžete dostať tu.

  Pán Bolandian začal svoju cestu z mesta Kom na púť do Karbaly 13. radžábu roku 1382 (slnečný kalendár hidžra alebo lunárny kalendár 1424.), čo by bolo presne 10. septembra 2003, približne 6 mesiacov po páde Saddámovho režimu. V tom čase bol Irak pod americkou a britskou kontrolou.

  Mohammad Bolandian: "V Karbale som strávil asi 16-17 dní. Potom som odišiel do Kazimajnu na 2 až 3 dni. [Poznámka: Hrobky a svätyne imáma Husajna a Hazrata Abbása sa nachádzajú v Karbale; hrobky a svätyne imáma Musu Kázima a imáma Džaváda, siedmeho a deviateho imáma šiitskej dvanástky imámov, sa nachádzajú v Kazimajne]. V noci mali zákaz vychádzania. V ten večer okolo západu slnka, keďže v hoteli nepodávali žiadne jedlo, som sa vybral do reštaurácie oproti hotelu, aby som si dal niečo na jedenie. Jedol som jedlo a počul som zvuky streľby. Chlapík, ktorý tam bol, hneď ako počul zvuky streľby, narýchlo povedal niečo, čo znamenalo: Nechoď! Nechoďte!... Myslel som si, že hovorí, aby sme sa ponáhľali a odišli! Tak som sa ponáhľal von z reštaurácie!"

  Vtedy pána Bolandiana zatkli irackí vojaci, strčili ho do dodávky a odvezli.

  Mohammad Bolandian: "Odviezli nás do väzenia Abú Ghraib. Zobrali nás dovnútra a dostali sme tieto náramky a odfotili nás. Na náramku boli vytlačené všetky naše identifikačné údaje a uviazali nám ho okolo zápästia." Ukazuje svoj náramok:

  Novinár: "Nemohol som uveriť, že jedna z tých skutočne trpkých fotografií, ktoré sú na internete, patrí tebe! Si to ty?"

  Mohammad Bolandian: "To som ja. Vyzliekli ma, zavreli na samotku a vypustili na mňa psy. Tento prvý pes, tento čierny pes, je prvý, ktorého priviedli. Hneď ako som vyšiel von, od strachu som začal kričať. Kričal som, aby sa mi nič nestalo..."

  Novinár: "To ste tiež vy, s tými dvoma psami vpredu?"

  Mohammad Bolandian: "To som tiež ja. Ich sliny stekali na mňa. Len čo som sa trochu pohol, prikázali psom, aby na mňa zaútočili. Tento čierny pes mi odhryzol z nohy a odišiel. Ale ten druhý sa zahryzol a nepustil ma."

  Novinár: "A americkí vojaci?"

  Mohammad Bolandian: "Len tam stáli. Celkom ležérne."

  Novinár: "Čo je to za obrázok?"

  Mohammad Bolandian: "Potom, čo ma psy pohrýzli, som jednoducho zoslabol, nemal som energiu a upadol som do bezvedomia. Ak si všimnete na tejto fotografii, opäť mi priložili topánku na hruď. Môžete vidieť americkú topánku. Dal si tam topánku a potom bez toho, aby mi pichli nejaké anestetikum, bez ničoho, údajne začali zašívať ranu. Táto pani mi zašíva nohu."

  Novinár: "To je to miesto, ktoré si odhryzol ten pes?"

  Mohammad Bolandian: [Prikývne kladne] "To je to, čím sú." .

  Novinár: "Čo je toto za scénu?"

  Mohammad Bolandian: "Táto scéna bola naozaj tragická. Povedal mi, aby som sa z tej vzdialenosti, asi tak zo štyroch, piatich metrov, plazil na hrudi. A on sám mi dal na hruď dve topánky a povedal: 'Musíš sa plaziť po hrudi do cely." A tak som sa dostal do cely.

  Novinár: "Čo vám hovorili? Čo vám hovorili o vašom zločine? Čo hovorili o vašom zločine? Čo proti vám Američania tvrdili? Čo hovorili?"

  Mohammad Bolandian: "To je ono:"

  Anketár: "Čo je to?"

  Mohammad Bolandian: "Toto je údajne obvinenie, ktoré proti mne vzniesli."

  Novinár: "Tvrdia, že ste zaútočili na americké jednotky."

  Mohammad Bolandian: "Áno, hovorí sa, že som zaútočil na americké vojenské sily. Bol tam aj ďalší papier. Tam mali napísané, že som spôsobil výbuch v hoteli Bagdad. Keď to hovorili, povedal som: 'V ten deň som bol vo väzení, ale oni sa mi len vysmievali."

  Novinár: "To znamená, že s nezmyselným obvinením. Tvrdením, ktoré tu práve napísali. A toto sú veci, ktoré ti urobili?"

  Mohammad Bolandian "Museli sme stáť takto ohnutí tak dlho, že..."

  Novinár: "Zakryli vám hlavu..."

  Mohammad Bolandian: "Mali také prázdne vrecia, ktoré nám dávali na hlavu a na ktorých bola šnúrka alebo gumička. Prinášali ich a dávali nám ich cez hlavu..."

  Novinár: "Ako dlho vám ich držali nad hlavou?!"

  Mohammad Bolandian: "Držali nám to nad hlavou tak dlho, že sme prestali cíťiť ruky a nohy a padali sme. Opäť nás udreli a museli sme to urobiť znova. Toto bolo napríklad jedno z ich mučení. Alebo, ak mali dobrú náladu a chceli sa potešiť, robili toto umelé topenie. Dali nám na tvár uterák a nonstop nám ju polievali vodou. Keď liali vodu, každú minútu ste mali pocit, že sa v tej minúte topíte. Máte pocit, že sa dusíte."

  Novinár: "To všetko vám robili?"

  Mohammad Bolandian: "Keď to tu skončilo, išli sme do stanového tábora. Stalo sa z toho nové utrpenie."

  Novinár: "V táboroch? Čo by tam robili?"

  Mohammad Bolandian: "Vždy, keď videli, že sa to tam preplnilo, že je tam príliš veľa ľudí, ostreľovali to. Každý, kto tam bol, sa premenil na kúsky..."

  Novinár: "Zabíjali ľudí?!"

  Mohammad Bolandian: "Zabíjali. V každom tábore raz alebo dvakrát ostreľovali... boli tam tri Američanky, na ktoré nikdy nezabudnem... Ony sa z celého srdca, nech mi je Boh svedkom, smiali... akoby sa z toho nesmierne tešili. Tá atmosféra, ktorú videli... A dávali nám igelitové vrecia, aby sme sami zbierali [ľudské] mäso... zbierali sme ho a dávali do igelitových vriec a dávali sme ho tým gentlmenom. Ešte stále v noci, netvrdím, že vidím nočné mory, ale zrazu sa s pocitom veľkej úzkosti zobudím."

  Mohammad Bolandian: "Pred kameru som neprišiel hrať obeť. Ani by som nechcel povedať, že som bol uväznený a hovoriť o veciach, ktoré mi Američania urobili. Nechcem robiť žiadne manévre a nie som spojený so žiadnym miestom ani zriadením. Som len obyčajný bežný človek vo svojej krajine. Prišiel som pred kameru, aby som len povedal ľuďom, mladým ľuďom, ľuďom okolo našej vekovej skupiny, ktorí možno vidia Ameriku a myslia si, že je to tá naleštená vec. Tvrdia, že sú vlajkonosičmi ľudských práv v spoločnostiach na celom svete. Nech ľudia vedia..."

  Mohammad Bolandian: "... Som naozaj zranený človek vďaka Američanom. Stratil som 20 rokov svojho života..."

  Novinár: "Agha Muhammad, ako ste sa od nich oslobodili?"

  Mohammad Bolandian: "Dospeli k záveru, že... 'tohto človeka sme zajali. Podrobili sme ho všetkým týmto mučeniam... čokoľvek sme urobili, aby zomrel, nezomrel.... nezomrel... prečo by sme ho teraz mali držať,... za čo? Jedného dňa prišli a prečítali moje číslo... povedali 152678... tak som sa vrátil..."

  Novinár: "Čo si myslíte, že sa stalo? "Vrátili ste sa. Vďaka Bohu. Nejaké posledné slová? Chcete ešte niečo dodať?"

  Mohammad Bolandian: "Tieto fotografie opisujú americké ľudské práva. Choďte a preskúmajte každú z nich a sami sa presvedčte, že toto sú ľudské práva, ktoré pre nás Amerika mala. Mali to aj v Afganistane. Mali to v Iraku. Mali to v Guantáname. A nech sa sami presvedčia, že ak je tam utópia a tí naši drahí v našej krajine, ktorí majú dvojité občianstvo a idú do Ameriky a vrátia sa a naozaj milujú Ameriku, nech vidia aj tieto stránky veci. Mali by aspoň vedieť, že mali krajana, ktorému to Amerika urobila. Zoberte im tieto obrázky, ukážte im ich a povedzte: "Pane, pozrite sa, takto to je. Toto sú vaše ľudské práva."

  Novinár: "Modlím sa k Bohu, inšaláh, aby vám dal pokoj vo vašom srdci."

  Mohammad Bolandian: "Inšaláh."

  Novinár: Aby tento stres zmizol z vášho srdca, aby ste mohli pokračovať vo svojom živote pohodlnejšie a s pokojom."

  Mohammad Bolandian: "Inšaláh."

  Zdá sa, že tento rozhovor nebol pre pána Bolandiana veľmi jednoduchý. Vysvetlil aj niektoré psychosociálne ťažkosti, ktoré musel on a jeho rodina znášať kvôli následkom týchto zážitkov z Abu Ghraib. Môžem sa len modliť k Bohu a priať jemu a jeho rodine pokoj a vyrovnanosť srdca a spravodlivosť na spravodlivých súdoch tohto sveta (keď sa takéto súdy čoskoro uskutočnia) a v deň súdu, inšaláh.

  Je poučné preskúmať, akou optikou sa na udalosti pozerala druhá strana. Seržant Joseph Darby z americkej armády bol jedným z informátorov o udalostiach v Abú Ghrajbe. Národné verejné rádio (NPR) s ním 15. augusta 2006 uskutočnilo rozhovor o týchto udalostiach. V tomto rozhovore pán Darby vysvetlil:

  "V areáli sa nachádzala hlavná väznica, ktorá mala dve poschodia, niekoľko menších väzníc, administratívna budova a malá budova nazývaná komora smrti. Tam Saddám mučil svojich väzňov. Bola tam miestnosť s keramickými dlaždicami na stenách, podlahe a strope, takže krv sa ľahko odlievala. Vonku sa nachádzal stanový tábor. Tam sme ubytovali väzňov, ktorí spáchali bežné zločiny. Niektoré z nich boli naozaj drobné priestupky, za ktoré by dostali len dvojmesačný trest, ale mohli byť ubytovaní aj tri roky, kým čakali na súd. Systém bol taký preplnený. Pokiaľ mínomety dopadli na budovu, nebol to veľký problém - neboli dosť silné na to, aby prerazili strechu. Ale ak jeden dopadol na dvor alebo do stanového tábora, mohol napáchať veľké škody."

  Nejako sa zdá, že pán Darby sa snažil veci prikrášliř. Naznačil, že stanové tábory boli preplnené kvôli nejakým nevybaveným prípadom pred súdnym pojednávaním, ako keby vôbec nejaké súdne pojednávania boli. Okrem toho mínomety, ako naznačil, dopadali náhodne do vnútra tábora a nad stany, zrejme nejakými útočníkmi. Tomu odporuje opis vecí, ktorý podal pán Bolandian.

  Po prvé, mučili ho pred akýmkoľvek súdom a pred tým, ako ho poslali do stanového tábora. Do stanového tábora ho poslali po tom, ako ho bez akýchkoľvek súdov rok mučili na samotkách. Po druhé, zdá sa, že ostreľovanie stanového tábora bolo skôr vypočítané a zámerné, aby sa "odľudnil" preplnený tábor, ako vysvetlil pán Bolandian.

  Pán Darby v rozhovore pre NPR ďalej uviedol, že:

  "Inokedy dopadol granát počas spoločných modlitieb väzňov. To bolo dosť zlé. Títo chlapi práve sedeli v radoch, otočení tvárou k Mekke a modlili sa, keď priletela mínometná strela. Mali sme pätnásť až šestnásť mŕtvych a niekoľko ďalších zranených. Museli sme prehrabávať telá, dávať ich do vriec na mŕtvoly a odvážať ich do priestoru na spracovanie, aby sme ich odhlásili z väzenia. Vždy, keď priviezli väzňa, identifikovali sme ho pomocou skenu sietnice a odtlačkov prstov, takže keď zomrel, museli sme ho rovnakým spôsobom spracovať von. Čo znamenalo, že po zvyšok dňa sme sa prehrabávali vo vreciach na mŕtvoly a hľadali očné buľvy. Niekedy sa nenašla očná buľva, ktorú by sme mohli použiť, takže sme hľadali prst. Museli ste sa na to jednoducho naladiť. Nemohli ste to nechať na seba pôsobiť. Otupelo ťa to."

  Podľa pána Bolandiana aj v tomto prípade mali väzni, ktorí prežili, dostať igelitové vrecia, aby mohli pozbierať pozostatky zabitých. Možno, že Američania prehrabali pozostatky a najprv pozbierali očné buľvy a prsty a potom igelitové vrecia odovzdali preživším väzňom, aby pozbierali zvyšné časti tiel.

  V jednej časti sa zdá, že mučitelia a mučení majú neskôr v živote podobné skúsenosti, hoci na úplne iných životných dráhach. Pán Darby vo svojom rozhovore uviedol:

  "Ale dobehne vás to neskôr, keď sa vrátite domov. Keď som tam bol, spal som dobre, ale teraz mám nočné mory. A niekoľko dní pred odchodom mojej jednotky z Abú Ghraíbu sa zrazu ľudia začali prvýkrát obávať mínometných útokov. Bolo to zvláštne. Chúlili sa k sebe pri stene. Pristihol som sa, že sa krčím v kúte a modlím sa. Otupenosť sa vytrácala. To je jedna z vecí, ktoré musíte mať na pamäti, keď sa pozeráte na obrázky. Všetci sme otupeli rôznym spôsobom."

  Zapájanie sa do ohavných zločinov a odporných činov sú len iné spôsoby otupenia. Určite by sme ich nemali súdiť, pretože je to len iný spôsob, akým fungovali obranné mechanizmy týchto vynikajúcich mužov a žien v uniformách armády Spojených štátov amerických:

  "Pravdepodobne ste videli fotografie toho väzňa s Granerom a Harmanom, ako sa krčia pri jeho mŕtvom tele a dávajú mu palec hore. No, to je ten chlap. Všetci tú fotku berú za pravdu, ale pravda je taká, že Graner a Harman ho nezabili. A keď sa niečo také stane, presahuje to hranice. Možno Graner a Harman odišli s myšlienkou: "Dobre, posuňme to ďalej."

  Donald Rumsfeld, nech mu Pán Boh dosť znepríjemní hrob, bol v tom čase ministrom útoku USA [sic!]. To znamená, že bol veľkým šéfom Granera, Harmana a Darbyho. Aj on veľmi výstižne a premyslene rozpitval tieto neslávne udalosti počas svojej výpovede pred výborom pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov 7. mája 2004. Vystihol skutočný problém:

  "Je to nesmierne zložitá otázka, pán kongresman. Ako som už naznačil vo svojom vystúpení, neustále zisťujeme, že máme postupy a zvyky, ktoré sa rokmi vyvinuli z minulého storočia a ktoré v skutočnosti nezodpovedajú 21. storočiu. Neodpovedajú informačnému veku. Neodpovedajú dobe, v ktorej ľudia behajú s digitálnymi fotoaparátmi. Po druhé, pri 24-hodinovom spravodajstve a digitálnych kamerách môže mať niečo také obrovský dosah."

  Problémom teda neboli všetky tie zločinecké a nezákonné činy zhmotnené nezákonnou a zločineckou vojnou. Problémom boli tie "prekliate digitálne kamery!". Pán Rumsfeld, vy úbohá potrava pre červy, prečo ste si nemohli uvedomiť, keď ste žili, že pred informačným vekom, pred všetkými digitálnymi fotoaparátmi, pred 24-hodinovým spravodajstvom a potom, čo všetky tieto vychytávky už dávno zmizli, aj Boh sa stále pozerá?

  Túto frašku nemožno dokončiť bez toho, aby sme si pozreli ďalší segment Rumsfeldovho bohatého svedectva:

  Pán predseda, práve preto je toto dnešné vypočutie dôležité a práve preto sú také dôležité kroky, ktoré podnikneme v nasledujúcich dňoch a týždňoch, pretože nech je neúspech akokoľvek hrozný, je to zároveň príležitosť ukázať svetu rozdiel medzi tými, ktorí veria v demokraciu a ľudské práva, a tými, ktorí veria vo vládu terorizmu. Vážime si ľudský život. Veríme v slobodu jednotlivca a v právny štát. A pre túto vieru posielame mužov a ženy v ozbrojených silách do zahraničia, aby chránili toto právo pre našich vlastných ľudí a aby dali miliónom ďalších ľudí, ktorí nie sú Američanmi, nádej na budúcu slobodu."

  Esej som začal citátom vodcu islamskej revolúcie a esej chcem spečatiť ďalším jeho citátom. Možno by v tom bolo požehnanie pre nás všetkých. Zástupu pútnikov do svätyne imáma Rezu pred viac ako desiatimi rokmi Vodca povedal:

  "Dnes je Amerika [USA] vo svetovej verejnej mienke nenávidená a izolovaná. Ani ich heslá nemajú v očiach ľudí farbu a lesk a nikto im neverí. Kto verí, že americký režim je ochrancom ľudských práv a demokracie? Americké ľudské práva! Od udalosti dvojičiek v New Yorku vláda Spojených štátov vyšetrovala 32 miliónov ľudí vo vnútri samotnej Ameriky! Tridsaťdva miliónov ľudí! Toto vychádza z ich vlastných štatistík. Odpočúvali a kontrolovali hovory ľudí. Mučili ľudí vo svojich väzniciach. V ich kongrese prijali zákon proti mučeniu, ale súčasný prezident Ameriky ho vetoval! Odmietol ho! To znamená, že mučenie nie je zakázané! Majú títo ľudia vôbec predstavu o tom, čo znamenajú ľudské práva?! Amerika má v súčasnosti takmer 200 tajných zadržiavacích centier po celom svete, z ktorých viaceré sa nachádzajú v Európe. Európania, ktorým ľudské práva tak ľahko a na všetky strany vychádzajú z jazyka, neustále otvárajú tému ľudských práv a hovoria: "My sme oddaní ľudským právam! To sú tie ľudské práva, o ktorých hovoríte?"

 • "Osobitný vzťah": Ako Briti dobyli Spojené štáty a založili angloamerické impérium - časť 1

  autor: Cynthia Chung
  zdroj: https://thesaker.is/the-special-relationship-how-the-british-reconquered-the-united-states-and-established-an-anglo-american-empire/

  "Ani isté zabránenie vojne, ani neustály vzostup svetovej organizácie sa nedosiahne bez ... osobitného vzťahu medzi Britským spoločenstvom a impériom a Spojenými štátmi... nielen rastúceho priateľstva a vzájomného porozumenia medzi našimi dvoma rozsiahlymi, ale príbuznými spoločenskými systémami, ale aj pokračovanie dôverného vzťahu medzi našimi vojenskými poradcami".

  • Winston Churchill, "Reč o železnej opone", 1946

  Mnohým to bude znieť ako poburujúce tvrdenie. Ako mohli Briti znovu dobyť Spojené štáty?! Nikdy proti nej nevyhrali žiadnu vojnu a do 20. storočia vždy bojovali po boku Spojených štátov ako dôveryhodný spojenec. A nie je to skôr naopak, nediktujú v tejto chvíli Spojené štáty britskú zahraničnú politiku?

  Je pravda, že Británia nikdy nevyhrala žiadnu vojnu proti Spojeným štátom a v polovici 19. storočia bolo jasné, že Britom sa nikdy nepodarí dobyť Spojené štáty navonok. Ak by chceli byť úspešní, museli by ju skôr dobyť zvnútra, čomu je venovaný tento článok, ktorý rozpráva o histórii.

  Dva protichodné systémy

  Počas americkej občianskej vojny dosiahla britská podpora armády Konfederácie taký stupeň, že by Británia určite vojensky zasiahla v jej prospech, keby nebol cár Alexander II. na sedem mesiacov rozmiestnil ruské námorníctvo na východnom aj západnom pobreží Ameriky na podporu Lincolnovej Únie. Rusko bolo pripravené ísť do vojny s Britániou, aby udržalo Spojené štáty vcelku.

  Cár Alexander II. v rozhovore s proindustriálnym americkým bankárom Whartonom Barkerom 17. augusta 1879 vysvetlil, prečo považoval za dôležité, aby Rusko zaujalo taký silný postoj v americkej občianskej vojne (uverejnené v The Independent 24. marca 1904):

  "To všetko som urobil skôr z lásky k svojmu drahému Rusku než z lásky k americkej republike. Konal som tak preto, lebo som chápal, že Rusko by malo náročnejšiu úlohu, keby sa Americká republika s pokročilým priemyselným rozvojom rozpadla a Veľkej Británií by ostala kontrola väčšiny odvetví moderného priemyselného rozvoja."

  Inými slovami, cár Alexander II. pochopil, že Spojené štáty vytvorili jediný hospodársky systém (známy ako "americký systém"), ktorý bol schopný konkurovať a poraziť britskú hospodársku politiku voľného obchodu založenú na otroctve. (Prehľad toho, čo je americký systém, nájdete tu a tu.)

  V ostrom kontraste s týmto názorom sa lord Robert Cecil, ktorý sa neskôr stal markízom zo Salisbury, čo je veľmi významné postavenie v britskej šlachte a ktorý bol trikrát premiérom Británie, vyjadril v parlamente počas americkej občianskej vojny takto

  "V prípade južných štátov je situácia úplne opačná. Ich obyvateľstvo je poľnohospodársky národ. Poskytujú suroviny pre náš priemysel a spotrebúvajú výrobky, ktoré z nich vyrábame. S nimi nás každý záujem musí viesť k tomu, aby sme pestovali priateľské vzťahy, a keď sa začala vojna, okamžite sa vrátili k Anglicku ako k svojmu prirodzenému spojencovi."

  Inými slovami, bavlníkové plantáže, ktoré na americkom Juhu fungovali na základe otrockej práce, slúžili globálnemu obchodu s bavlnou britského impéria, ktorý tiež fungoval na základe otrockej práce z Indie a vykorisťoval britských robotníkov - bavlnárov.

  V americkej občianskej vojne išlo o dva rozdielne ekonomické systémy, ktoré stáli proti sebe, a práve Juh bol "prirodzeným spojencom" britského impéria.

  Občiansku vojnu však vyhrala Únia a Spojené štáty sa dokázali udržať v celku. Juh musel ukončiť otrockú prácu a Spojeným štátom sa podarilo zatlačiť na hospodársku politiku Veľkej Británie založenú na otrokoch.

  V skutočnosti mnohí lídri na celom svete v tomto období tlačili späť na britskú hospodársku politiku založenú na otroctve a voľnom obchode, ktorú presadzovala Britská východoindická spoločnosť. Okrem Spojených štátov sa proti nej postavili aj Nemecko, Rusko, Japonsko a Čína.

  V roku 1879 Otto von Bismarck porušil nemecký systém voľného obchodu a zaviedol pre svoj národ colnú politiku v americkom štýle. Vzťahy medzi Nemeckom a Spojenými štátmi sa v tomto období stali takými silnými, že prejav Otta von Bismarcka v parlamente (1879) citoval McKinley na pôde amerického Kongresu:

  "Úspech Spojených štátov v materiálnom rozvoji je najslávnostnejší v modernej dobe. Americký národ nielenže úspešne zrodil a potlačil najgigantickejšiu a najdrahšiu vojnu všetkých dejín, ale hneď potom rozpustil svoju armádu, našiel zamestnanie pre všetkých svojich vojakov a námorníkov, splatil väčšinu svojich dlhov, poskytol prácu a domov všetkým nezamestnaným v Európe tak rýchlo, ako sa len mohli dostať na jeho územie, a to ešte systémom daní takým nepriamym, že ho ani nevnímame, a už vôbec nie pociťujeme... Pretože podľa môjho vedomého úsudku je prosperita Ameriky spôsobená najmä jej ochrannými zákonmi, naliehavo žiadam, aby Nemecko teraz dosiahlo ten bod, keď je potrebné napodobniť colný systém Spojených štátov. "

  Otto von Bismarck intenzívne organizoval výstavbu železnice z Berlína do Bagdadu, ktorá sa po veľkom odpore a zdržaní dokončí až v roku 1940. Ak by sa to podarilo ešte za života Otta von Bismarcka, Blízky východ by sa mohol vyhnúť Sykesovmu Picotovmu rozkrájaniu.

  V roku 1869 japonskí modernizátori v priamej spolupráci s Lincolnovými a Careyovými stratégmi uskutočnili reštauráciu Meidži, ktorá Japonsko industrializovala.

  V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch 19. storočia boli filadelfskí priemyselníci Lincoln-Carey zmluvne viazaní na obrovské projekty v oblasti infraštruktúry a budovania štátu v Číne. Havajský kresťanský misionár Frank Damon, ktorý sa podieľal na stratégiách Careyho skupiny na veľmi vysokej úrovni, pomáhal podnecovať, formovať a budovať Sun Yat-senovu organizáciu, ktorá stála pri zrode modernej Číny.

  Sun Yat-sen sa odvolával na svoj obdiv k Lincolnovým USA ako základu nového multipolárneho systému slovami:

  "Rozvoj Ameriky ako priemyselného a obchodného národa svetu veľmi prospel. Takže rozvinutá Čína so svojimi štyristo miliónmi obyvateľov bude ďalším Novým svetom v ekonomickom zmysle. Národy, ktoré sa budú podieľať na tomto rozvoji, získajú obrovské výhody. Okrem toho medzinárodná spolupráca tohto druhu nemôže nepomôcť posilniť Bratstvo človeka." (poznamka kancelar: Bratstvo človeka mi znie veľmi slobodomurársky)

  Tri princípy ľudu od Sun Yat-sena a Národný systém politickej ekonómie od Friedricha Lista boli vytvorené podľa vzoru americkej systémovej ekonómie.

  Bolo úplne jasné, že vedenie sveta sa vydalo na spoločnú cestu a túži vstúpiť do nového veku, v ktorom by sa otroctvo mohlo stať skutočnou minulosťou; že jednotlivec sa odteraz bude považovať za nedotknuteľného, že po storočiach krutých vojen je svet konečne pripravený na mier a chce podporovať slobodu a voľnosť pre všetkých.

  Bol to len sen?

  Nie, nebol to len sen, hoci bol rovnako prchavý. Dôvodom je nasledujúci zoznam mien.

  Tento zoznam nie je v žiadnom prípade úplný, existuje mnoho ďalších osôb, ktoré boli zavraždené alebo zosadené zo svojich pozícií v rámci tejto čistky podporovateľov "amerického systému".

  Ani táto prebiehajúca čistka sa však nepovažovala za dostatočnú záruku, že proti systému impéria už nič nepovstane. Práve preto bol svet zatiahnutý do dvoch svetových vojen...

  Sloboda pre všetkých?

  "Pred svetom sú dva systémy; jeden sa usiluje o zvýšenie podielu osôb a kapitálu, ktoré sa zaoberajú obchodom a dopravou, a teda o zníženie podielu osôb a kapitálu, ktoré sa zaoberajú výrobou tovarov, s ktorými sa obchoduje, pričom sa nevyhnutne znižuje výnos z práce všetkých; druhý sa usiluje o zvýšenie podielu osôb a kapitálu, ktoré sa zaoberajú výrobnou prácou, a zníženie podielu osôb a kapitálu, ktoré sa zaoberajú obchodom a dopravou, pričom sa zvyšuje výnos pre všetkých, pričom robotník dostáva dobrú mzdu a vlastník kapitálu dobrý zisk... Jeden hľadí na chudobu, nevedomosť, vyľudňovanie a barbarstvo, druhý na zvyšovanie bohatstva, pohodlia, inteligencie, kombinácie činností a civilizácie. Jeden hľadí na všeobecnú vojnu; druhý na všeobecný mier. Jeden je anglický systém; druhý môžeme s hrdosťou nazvať americkým systémom, pretože je to jediný systém, ktorý bol kedy vytvorený a ktorého tendenciou bolo pozdvihnúť a zároveň vyrovnať postavenie človeka na celom svete."

  • Henry C. Carey, Harmonia záujmov, 1851

  Tieto slová Henryho C. Careyho svojho času mnohí chápali ako vnútorný rozdiel medzi anglickým a americkým hospodárskym systémom. Dnes sme však na mnohé z toho, čo tvorí americký systém, zabudli.

  Aj Rimania kedysi čelili podobnej existenčnej situácii.

  Junius Brutus, známy ako muž, ktorý zachránil Rím, ukončil tyraniu vlády kráľa Superba počas rímskeho veku kráľovstiev. Bol to práve Junius Brutus, ktorý svojím konaním spôsobil vznik Rímskej republiky, a bol to on, kto prinútil rímsky ľud, aby prisahal, že už nikdy nebude akceptovať svojvoľnú vládu kráľa.

  V priebehu takmer päťsto rokov však rímsky ľud čoraz viac zabúdal na túto dôležitú lekciu a na to, čo znamená byť rímskym občanom. V roku 49 pred Kristom prekročil Július Caesar Rubikon, čo viedlo k občianskej vojne, a rímsky ľud mu za to ponúkol korunu.

  Rímsky ľud zabudol, čo znamená byť rímskym občanom. Zabudli, že slobodný ľud, ktorý si nadovšetko ctí dôstojnosť a slobodu, by nikdy nesúhlasil so službou pod svojvoľnou vládou kráľa, cisára. A keď na to zabudli, zbavili sa všetkej chrabrosti, ktorú kedysi mali. Stali sa z nich obyčajní poddaní, vydaní na milosť a nemilosť tomu, kto sa na ten krátky okamih ocitol na tróne.

  Ak si nedáme pozor, stane sa to aj nám...


  Svetové vojny sa viedli s cieľom rozdeliť partnerstvá, ktoré sa formovali proti systému impéria. V oboch svetových vojnách mali proti sebe stáť Nemecko a Spojené štáty. V druhej svetovej vojne sa proti sebe malo postaviť aj Japonsko. Výsledkom bolo, že ekonomiky Nemecka a Japonska boli výrazne oslabené a ich suverenita bola ukončená. Od obdobia po druhej svetovej vojne Nemecku a Japonsku nezostávalo nič iné, len presadzovať vôľu novovzniknutého angloamerického impéria (príbeh o tom, ako Británia vyvolala obe svetové vojny, nájdete v knihe Carrolla Quigleyho "Angloamerické zriadenie" a v mojom článku).

  Rusko a Čína boli všetko, čo zostalo. Preto 76 rokov trvá studená vojna...

  Ako sa však Spojené štáty dostali do vleku Británie v dôsledku svetových vojen?

  Pod okolitým morom diktatúry

  "Západná Európa má pred sebou už len 20 až 30 rokov demokracie; potom bude bez motora a kormidla skĺzavať pod okolité more diktatúry, a to, či diktát bude pochádzať z politbyra alebo junty, nebude mať až taký veľký význam."

  • Willy Brandt (nemecký spolkový kancelár, tesne pred svojím odstúpením v roku 1974)

  To, čo Willy Brandt, ktorého Samuel P. Huntington tak rád cituje vo svojich dielach "Kríza demokracie" a "Nespokojné demokracie", vynecháva, bolo, že sa to nepredpokladalo len ako nevyhnutnosť pre západnú Európu, ale aj pre Spojené štáty.

  Churchill vyhlásil 5. marca 1946 železnú oponu a za ďalšie ciele v dohľade označil Sovietsky zväz a Čínu. Ak sa Spojené štáty mali zaviazať k tomuto dlhodobému postaveniu v studenej vojne, bolo pochopiteľné, že je len otázkou času, kedy budú čoraz viac vidieť nevyhnutnosť impéria, globálnej diktatúry a vzdania sa svojich ústavných ideálov.

  V auguste 1946, po zhodení jadrových bômb na Hirošimu a Nagasaki, napísal Bertrand Russell (člen Fabiánskej spoločnosti a britský veľký stratég) knihu Bomba a civilizácia, v ktorej vyzval na vytvorenie jednej svetovej vlády:

  "Obávam sa však, že toto všetko je utopické... Ak by Amerika bola viac imperialistická, existovala by iná možnosť, menej utopická a menej žiaduca, ale stále vhodnejšia ako vyhladenie civilizovaného života. Američania by mohli využiť svoje nadradené postavenie a trvať na odzbrojení nielen v Nemecku a Japonsku, ale všade okrem Spojených štátov, alebo v každom prípade v každej krajine, ktorá nie je pripravená uzavrieť so Spojenými štátmi úzku vojenskú alianciu... Počas niekoľkých nasledujúcich rokov by sa táto politika mala presadiť. Ak by bola potrebná jedna alebo dve vojny, boli by krátke a čoskoro by sa skončili rozhodujúcim americkým víťazstvom. Takto by mohla vzniknúť nová Spoločnosť národov pod americkým vedením a mier na svete by mohol byť bezpečne nastolený. Obávam sa však, že úcta k medzinárodnej spravodlivosti by Washingtonu zabránila prijať túto 'politiku'."

  Len o niekoľko mesiacov neskôr, v októbri 1946, Russell píše O konci národných štátov uverejnenom v Bulletine atómových vedcov:

  "Existuje len jeden spôsob, ktorým možno trvalo zabrániť veľkým vojnám, a tým je zriadenie medzinárodnej vlády... Existuje ešte jedna metóda, ktorou by sa teoreticky mohol zabezpečiť mier na svete, a tou je nadvláda jedného národa alebo jednej úzko spojenej skupiny národov. Touto metódou Rím zabezpečil mier v oblasti Stredozemného mora na niekoľko storočí. Amerika by v tejto chvíli, ak by bola bojovná a imperialistická, mohla prinútiť zvyšok sveta k odzbrojeniu a vytvoriť celosvetový monopol amerických ozbrojených síl. Krajina si však takéto podniky neželá. A o niekoľko rokov táto príležitosť pominie. V blízkej budúcnosti by sa svetová vojna, nech by bola akokoľvek hrozná, pravdepodobne skončila americkým víťazstvom bez zničenia civilizácie na západnej pologuli. Americké víťazstvo by bezpochyby viedlo k svetovej vláde pod hegemóniou Spojených štátov, čo by som zo svojej strany privítal s nadšením."

  Je neuveriteľné, že v roku 1946, niečo vyše roka po skončení druhej svetovej vojny, Russell vyzýval na ďalšiu svetovú vojnu, vojnu, ktorá by zlikvidovala posledné dve krajiny ohrozujúce anglo-americkú globálnu hegemóniu, Rusko a Čínu.

  Dôvodom, prečo Russell tvrdil, že o niekoľko rokov táto príležitosť pominie, bola narážka na to, že Sovietsky zväz a Čína získajú bombu, na čo v tej chvíli veľká strategická výhoda Spojených štátov so zdanlivo takmer nulovými dôsledkami, toto okno "príležitosti" na jednostranné kolosálne zničenie bude stratené.

  Z tohto dôvodu Russell v novembri 1948 počas prejavu na Westminsterskej škole šokoval svojich poslucháčov, keď obhajoval preventívny jadrový úder proti Sovietskemu zväzu. Tvrdil, že vojna medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom je nevyhnutná. Preto by bolo humanitárnym gestom rýchlo a jednostranne ukončiť jadrovú vojnu.

  Dňa 29. augusta uskutočnil Sovietsky zväz svoj prvý úspešný test zbrane. Takzvané okno "príležitosti" na rýchle vytvorenie Američanmi vedenej globálnej nadvlády bolo stratené.

  Sovieti objavili spôsob, ako vytvoriť atómovú bombu, niekoľko rokov pred dátumom, ktorý v roku 1953 predpovedala CIA. Tento príchod bol skľučujúci pre tých, ktorí mali podobné nádeje ako Russell, nechápali ho však tak, že všetka nádej je stratená, ale že teraz sa bude musieť hrať oveľa dlhšia hra.

  Získanie atómovej bomby Sovietmi sa využilo ako ospravedlnenie na vytvorenie vojensko-priemyselného komplexu v Spojených štátoch.

  Spoločný výbor pre spravodajské služby predložil odhad povahy jadrovej hrozby zo strany Sovietov. JIC-502 s názvom "Implikácie sovietskeho vlastníctva atómových zbraní", ktorý bol vypracovaný 20. januára 1950, tvrdil, že keď budú mať Sovieti 200 atómových bômb, môžu uskutočniť prekvapivý útok a poraziť Spojené štáty.

  Práve JIC-502 mal ako prvý predložiť odôvodnenie koncepcie preventívneho prvého úderu, podporovaného masívnym budovaním armády pod zámienkou preventívnej vojny.

  V tom istom roku mal byť vypracovaný návrh NSC-68, ktorý vyhlasoval, že USA sa nachádzajú v morálnom ekvivalente vojny so Sovietskym zväzom, a vyzýval na masívne vojenské budovanie, ktoré malo byť dokončené do roku 1954, označovaného ako "rok maximálneho nebezpečenstva", teda do roku, keď JIC-502 tvrdil, že Sovieti dosiahnu vojenskú prevahu a budú schopní začať vojnu proti USA. (Ako dnes vieme, toto rozhodnutie nebolo založené na žiadnych skutočných pozorovaniach sovietskych schopností alebo zámerov).

  V tom istom období bola vypracovaná ďalšia bezpečnostná doktrína s názvom "NSC-75: Správa výkonného tajomníka pre NSC o britských vojenských záväzkoch". Správa dospela k záveru, že ak by sa britské impérium rozpadlo a Británia by už nemohla vykonávať tieto nasadenia pri obrane "slobodného sveta" proti Sovietom, USA by neboli schopné vykonávať svoju súčasnú zahraničnú politiku vrátane NSC-68.

  V správe sa teda dospelo k záveru, že by bolo nákladovo efektívnejšie pomôcť Británii pri záchrane jej impéria!

  Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo sa CIA neustále ocitala v spojení s britskou spravodajskou službou, počnúc jej samotným vznikom, v sérii prevratov v krajinách, v ktorých nemali dôvod byť, teraz už viete prečo viac o tom nájdete tu.

  USA prešli od explicitného poslania ukončiť imperializmus na celom svete za Roosevelta k aktívnej podpore a udržiavaniu britských kolónií a vazalských štátov za Trumana.

  Cézarovi bola odovzdaná koruna a Američania o tom nemali ani potuchy.

 • "Osobitný vzťah": Ako Briti dobyli Spojené štáty a založili angloamerické impérium - časť 2

  autor: Cynthia Chung
  zdroj: https://thesaker.is/the-special-relationship-how-the-british-reconquered-the-united-states-and-established-an-anglo-american-empire/

  Storočie vojny

  V dôsledku tohto veľmi hlúpeho rozhodnutia sa Spojené štáty ocitli v situácii, kedy plnili záujmy britského impéria a po druhej svetovej vojne mali čo robiť, aby znovu zabezpečili britské záujmy.

  Viete, veľká časť sveta chápala druhú svetovú vojnu ako boj za suverenitu národných štátov proti tyranii fašizmu a impéria. Koniec koncov, imperialisti a fašisti boli často spojení ruka v ruke, ako to bolo vidieť na príklade Eduarda VIII (hoci nebol vo svojich názoroch v britskej kráľovskej rodine sám), vichystickej vlády vo Francúzsku, talianskeho kráľa Viktora Emanuela III, ktorý v roku 1922 vymenoval Benita Mussoliniho za predsedu vlády (ten Mussoliniho zosadil až v roku 1943, keď bolo jasné, že vojnu prehrajú), a cisárskeho Japonska pod vedením cisára Hirohita.

  Z tohto dôvodu sme ešte pred skončením druhej svetovej vojny videli, ako imperialisti a fašisti navzájom diskutovali o tom, ako bude vyzerať povojnový svet. Práve z tohto dôvodu boli na dohľad nad touto povojnovou veľkou stratégiou vybrané USA, Británia, Francúzsko, Nemecko a Japonsko, a nie Rooseveltova voľba USA, Ruska, Británie a Číny.

  Krajiny z celého sveta však po "víťazstve" v druhej svetovej vojne začali povstávať proti svojim koloniálnym utláčateľom. Pochopili totiž, že ak skutočne zvíťazila sloboda a suverenita pre všetkých, pre brutálnu vládu kolonializmu už nie je miesto. Konečne by všetky krajiny mali právo na sebaurčenie.

  Ho Či Min, Rooseveltov spojenec, ktorý počas druhej svetovej vojny bojoval proti japonským fašistickým imperialistom, podpísal 2. septembra 1945 Deklaráciu nezávislosti nového štátu, Vietnamskej demokratickej republiky, v ktorej sa uvádzalo

  "Ľud, ktorý viac ako osemdesiat rokov odvážne vzdoroval francúzskej nadvláde, ľud, ktorý v posledných rokoch bojoval po boku spojencov proti fašistom - takýto ľud musí byť slobodný a nezávislý."

  Po dlhom a strašnom boji proti nemilosrdným japonským fašistom, ktorý počas vojny podporovali Spojené štáty a Čína, Ho Či Min dúfal, že Vietnam sa vďaka novonadobudnutej nezávislosti od koloniálnej nadvlády môže vrátiť do svojich predchádzajúcich mierových dní.

  Namiesto toho Francúzi opäť vstúpili do Vietnamu, aby si znovu zabezpečili svoj koloniálny majetok. Keď sa v Alžírsku začali rodiť iskry revolúcie, Spojené štáty súhlasili so vstupom do Vietnamu na podporu koloniálnych záujmov Francúzska.

  Existoval aj ďalší dôvod.

  V návrhu memoranda ministra obrany McNamaru prezidentovi Johnsonovi z 3. novembra 1965 sa v časti "Plán postupu vo Vietname" píše

  "Februárové rozhodnutie o bombardovaní Severného Vietnamu a júlové schválenie nasadenia vo fáze I majú zmysel len vtedy, ak podporujú dlhodobú politiku Spojených štátov zameranú na zadržiavanie komunistickej Číny. Čína - podobne ako Nemecko v roku 1917, ako Nemecko na Západe a Japonsko na Východe koncom 30. rokov a ako ZSSR v roku 1947 - sa črtá ako veľmoc, ktorá hrozí podkopať náš význam a efektívnosť vo svete a, vzdialenejšie, ale hrozivejšie, zorganizovať celú Áziu proti nám... Toto chápanie priamej bezpečnostnej hrozby sa prelína s ďalším vnímaním, a to, že máme svoj názor na to, akým smerom by sa mali USA uberať a že je potrebné, aby sa väčšina zvyšku sveta uberala rovnakým smerom, ak chceme dosiahnuť náš národný cieľ... úloha, ktorú sme zdedili a ktorú sme si zvolili do budúcnosti, spočíva v rozšírení nášho vplyvu a moci, aby sme zmarili ideológie, ktoré sú týmto cieľom nepriateľské, a aby sme svet posunuli, ako najlepšie vieme, smerom, ktorý preferujeme. Naše ciele sa nedajú dosiahnuť a naša vedúca úloha sa nedá plniť, ak sa niektorému mocnému a agresívnemu národu - či už Nemecku, Japonsku, Rusku alebo Číne - umožní, aby organizoval svoju časť sveta podľa filozofie, ktorá je v rozpore s našou."

  Filozofia, ktorá je v rozpore s anglo-americkou nadvládou.

  Bandung: Hlas ľudu

  Napriek tomu, že Američania v rokoch 1950 až 1953 rozpútali kórejskú vojnu a spolu s britskou MI6 sa podieľali na prevrate iránskeho premiéra Mosaddegha a zmarili polstoročie trvajúci boj Iránu za suverenitu, veľká časť sveta stále dúfala, že Spojené štáty ešte úplne nepodľahli volaniu sirén smerom k impériu.

  Z tohto dôvodu sa konala Bandungská konferencia, konferencia, o ktorej ste pravdepodobne nikdy nepočuli a na ktorej bola zastúpená viac ako polovica svetovej populácie, ktorá žiadala právo na sebaurčenie. Tieto krajiny dúfali, že ich Spojené štáty podporia, pretože chápali, že bez americkej podpory pravdepodobne neuspejú vo svojom vzdore voči systémom impéria.

  Chápali tiež, že zakladajúce princípy Spojených štátov sa zasadzovali práve za túto vec, a dúfali, že Američania si spomenú na ich pôvodnú vec proti impériu.

  Bandungská konferencia, ktorá sa konala v apríli 1955, bola prvou rozsiahlou ázijsko-africkou konferenciou v histórii, ktorej piatimi organizátormi boli Indonézia, India, Srí Lanka (bývalá britská kolónia Cejlón), Mjanmarsko (bývalá britská kolónia Barma) a Pakistan (všetky krajiny sa čerstvo vymanili z britského a holandského kolonializmu). Konferencia trvala šesť dní a konala sa v Bandungu na Západnej Jáve v Indonézii. Zúčastnilo sa na nej 29 krajín, ktoré predstavovali celkovo 1,5 miliardy ľudí, čo bolo 54 % vtedajšej svetovej populácie.

  Deklarovaným cieľom konferencie bolo podporiť afro-ázijskú hospodársku a kultúrnu spoluprácu a postaviť sa proti kolonializmu alebo neokolonializmu ktoréhokoľvek národa. Konferencia bola dôležitým krokom k prípadnému vytvoreniu Hnutia nezúčastnených krajín, ktoré bolo snahou vyhnúť sa polarizácii sveta studenej vojny medzi komunistickými a kapitalistickými štátmi. Na základe zásad dohodnutých na Bandungskej konferencii v roku 1955 bolo Hnutie nezúčastnených krajín založené v roku 1961 v Belehrade v Juhoslávii z iniciatívy indického premiéra Džaváharlala Néhrúa, ghanského prezidenta Kwameho Nkrumaha, indonézskeho prezidenta Sukarna, egyptského prezidenta Gamala Abdela Násira a juhoslovanského prezidenta Josipa Broza Tita.

  Všetci títo muži na obrázku boli zvolení vodcovia svojich krajín, ktorí boli prívržencami amerického systému a stále mali veľkú nádej, že sa Spojené štáty vrátia k svojim koreňom ako antiimperialistická sila vo svete.

  Práve to do veľkej miery tvorilo ducha Bandungskej konferencie, ako je vidieť z tohto vyhlásenia Sun Yat-sena, prvého prezidenta Čínskej republiky, v jeho knihe Pravdivé riešenie čínskej otázky (1904):

  "Vypracovať záchranu Číny je výlučne našou vlastnou povinnosťou, ale keďže tento problém si v poslednom čase našiel celosvetový záujem, my, aby sme si boli istí úspechom... musíme sa obrátiť najmä na ľud Spojených štátov amerických so žiadosťou o vaše sympatie a podporu, či už morálnu alebo materiálnu, pretože ste priekopníkmi západnej civilizácie v Japonsku: Predovšetkým preto, že ste zástancami slobody a demokracie. Dúfame, že medzi vami nájdeme veľa Lafayettov."

  A vo svojom traktáte z roku 1919:

  Rozvoj Ameriky ako priemyselného a obchodného štátu priniesol svetu veľký úžitok. Rozvinutá Čína so svojimi štyristo miliónmi obyvateľov bude ďalším Novým svetom v hospodárskom zmysle. Národy, ktoré sa budú podieľať na tomto rozvoji, získajú obrovské výhody. Okrem toho medzinárodná spolupráca tohto druhu nemôže nepomôcť posilniť Bratstvo človeka.

  V úvodnom prejave na Bandungskej konferencii (apríl 1955) vystúpil prezident Sukarno (jeden z jej hlavných organizátorov):

  "Dnes je slávne výročie v tomto boji proti kolonializmu. Dňa 18. apríla 1775, práve pred 180 rokmi, Paul Revere prechádzal o polnoci krajinou Nového Anglicka a varoval pred blížiacimi sa britskými vojskami a pred začiatkom americkej vojny za nezávislosť, prvej úspešnej protikolonialistickej vojny v dejinách. Básnik Longfellow o tejto polnočnej jazde napísal:

  "Výkrik vzdoru, a nie strachu,

  "Hlas v tme, klopanie na dvere,

  "A slovo, ktoré bude znieť naveky..."

  Áno, bude znieť navždy. Tento boj, ktorý sa začal pred 180 rokmi, ešte nie je úplne vyhraný.

  ... Kolonializmus má aj svoj moderný šat v podobe ekonomickej kontroly, intelektuálnej kontroly, skutočnej fyzickej kontroly malého, ale cudzieho spoločenstva v rámci národa... Je namieste, aby sme venovali osobitnú pozornosť tomu, aby sme zásadu, ktorá sa zvyčajne nazýva 'žiť a nechať žiť' - podotýkam, nehovorím zásadu laisser-faire, laisser-passer, liberalizmu, ktorá je zastaraná -, čo najúplnejšie uplatňovali predovšetkým v rámci našich vlastných ázijských a afrických hraníc."

  V apríli 1954, tesne pred ženevskou konferenciou o Vietname, Čou En-laj, premiér Čínskej ľudovej republiky, inicioval bilaterálne dohody s Indiou (pod vedením Néhrúa) a s Mjanmarskom (pod vedením U Nu), ktoré stanovili päť zásad mierového spolužitia. Táto iniciatíva Čoua, Néhrúa a U Nua sa stala ústrednou koncepciou motivujúcou Ducha Bandungu.


  Bandungská konferencia 1955.

  Panchsheel alebo Päť princípov spolužitia bol nový súbor zásad pre vedenie medzinárodných vzťahov, ktoré by odrážali snahy všetkých národov o spoločné spolužitie a prosperitu v mieri a harmónii. Bola to mierová ponuka ako alternatíva k vojnovej doktríne studenej vojny.

  V preambule čínsko-indickej zmluvy z roku 1954 sa uvádza, že obe vlády si želajú podporovať obchod a kultúrne styky medzi čínskou a indickou oblasťou Tibetu a uľahčiť púte a cestovanie národov Číny a Indie na základe piatich zásad spolužitia, známych aj ako Panchshell.

  1. Vzájomné rešpektovanie územnej celistvosti a zvrchovanosti
  2. Vzájomné neútočenie
  3. Vzájomné nezasahovanie
  4. Rovnosť a vzájomný prospech
  5. Mierové spolužitie

  V roku 2005 vydalo indické ministerstvo zahraničných vecí brožúru k 50. výročiu Panchsheelu:

  "Nadčasový význam Panchsheelu vychádza z jeho pevných koreňov v kultúrnych tradíciách jeho pôvodcov, dvoch najstarších civilizácií sveta. Spojenie, ktoré sa vytvorilo šírením budhizmu v Číne, položilo historický základ pre formuláciu zásad Pančšelu Indiou a Čínou.

  Pri príležitosti 50. výročia Panchsheelu môžeme bez váhania povedať, že jeho význam, ako je zakotvený v spoločnom vyhlásení z roku 1954, žiari dnes rovnako jasne ako v čase, keď bol prvýkrát vytvorený. Panchsheel vznikol v kontexte postkoloniálneho sveta, kde mnohí hľadali alternatívnu ideológiu venovanú mieru a rozvoju všetkých.

  O päťdesiat rokov neskôr svet teraz hľadá alternatívu k nepriateľským konštrukciám, ktoré dominovali v období studenej vojny. Krajiny na celom svete sa zameriavajú na vytváranie rozšírených a vzájomne sa podporujúcich dohôd a snažia sa definovať nový hospodársky, sociálny a politický svetový poriadok v kontexte globalizácie, netradičných bezpečnostných hrozieb a snahy o multipolarizáciu.

  Panchsheel dnes môže pomôcť svetu odkloniť sa od tradičných koncepcií rovnováhy moci a konkurenčnej bezpečnosti, z toho vyplývajúceho hľadania nepriateľa a predurčovania aktivít na konflikty namiesto spolupráce.

  ...Dnes treba zdôrazniť, že zásady Panchsheelu nie sú len posilňujúcimi princípmi, ale sú to aj riadiace zásady, ktoré zakotvujú určitý kódex správania. Ich podstatou je nepoužívanie moci, prístup tolerancie, "žiť svoj život, učiť sa od druhých, ale nezasahovať ani nebyť zasahovaný", a povinnosť robiť druhým to, čo chcete, aby oni robili vám. Vo svete, ktorý hľadá morálne istoty, by možno nebolo od veci zdôrazniť toto posolstvo Panchsheelu."

  Britské veliteľstvo pre juhovýchodnú Áziu (SEAC) - alias Zachráňte ázijské kolónie Anglicka!

  Ešte pred skončením druhej svetovej vojny Churchill v roku 1943 na konferencii v Quebecu zriadil Britské veliteľstvo pre juhovýchodnú Áziu (SEAC) so sídlom v Kandy na britskom Cejlóne (dnes Srí Lanka) a veliteľom admirálom Louisom Mountbattenom.

  Tým sa juhovýchodná Ázia rozdelila medzi Pacifické veliteľstvo generála MacArthura a Mountbattenovo SEAC. Briti získali Barmu (dnes Mjanmarsko) a Malajsko (dnes Malajzia), svoje predchádzajúce kolónie, ako aj Thajsko, Singapur a Sumatru. Neboli však spokojní a naďalej tlačili na Spojené štáty, aby umožnili Britom prednostne "oslobodiť" celý región.

  Zámerom USA pri súhlase so zriadením SEAC bolo, aby Briti prevzali väčšiu úlohu pri porážke japonských fašistov v Barme, čím by sa otvorila južná trasa pre zásobovanie Číny, ktorá by im pomohla v boji proti japonským fašistom.

  Do roku 1944 však Mountbatten toto úsilie úspešne sabotoval, takže generál Stilwell, veliteľ amerických síl v Číne, Barme a Indii, dospel k záveru:

  Angličania teraz ukázali svoju tvár. tento ústupčivý a podrazácky program dostatočne potvrdzuje naše podozrenia. Sú odhodlaní udržať Čínu zablokovanú a bezmocnú.

  "Limey" je americká hanlivá prezývka pre Brita. Niektorí americkí vojaci vtipkovali, že SEAC v skutočnosti znamená Save England's Asian Colonies (Zachráňte anglické ázijské kolónie).

  Nebolo to ďaleko od pravdy, ak vezmeme do úvahy, že vedúcim britských spravodajských operácií v Číne bol John Keswick predseda spoločnosti Jardine Matheson, ktorá bola hlavným hráčom v obchode s ópiom, ktorý bol Číne vnucovaný proti jej vôli, čo vyvrcholilo prehrou Číny v dvoch ópiových vojnách proti Británii. Keswickovi a jeho špeciálnym operáciám bolo v roku 1942 nariadené opustiť Čínu.

  Generál Wedemeyer, ktorý bol veliteľom armády Spojených štátov amerických, ktorý slúžil v Ázii počas druhej svetovej vojny od októbra 1943 do konca vojny, uznal, že jedným z hlavných dôvodov, prečo ČKS a Kuomintang nedokázali vytvoriť spojenectvo proti Japoncom, bola britská sabotáž a podnecovanie. Briti hrali tú istú starú imperiálnu hru na rozdúchavanie zlej krvi, ktorá sa už medzi oboma skupinami vytvorila, starú hru rozdeľuj a panuj. ČKS si však uvedomovala, že to v konečnom dôsledku povedie k balkanizácii Číny, ak sa zjednotenie Číny proti japonským imperialistom nepostaví ako priorita číslo jeden pred všetko ostatné.

  Generál Wedemeyer uviedol:

  My Američania si politiku USA vysvetľujeme tak, že si vyžaduje silnú zjednotenú Čínu a Čínu, ktorá účinne bojuje proti Japoncom. Existujú značné dôkazy o tom, že britská politika nie je v súlade s politikou USA. Britský veľvyslanec mi osobne naznačil, že silná zjednotená Čína by bola pre svet nebezpečná a určite by okamžite ohrozila postavenie bieleho človeka na Ďalekom východe a nakoniec na celom svete.

  Skutočný cieľ tejto britskej politiky bol odhalený v článku v londýnskom denníku Daily Mail z októbra 1945:

  "Náš americký spojenec sa nedal odradiť od protibritskej psychológie. Americkí propagandisti pracujú od Lanchowa, brány do Tibetu, až po púšť Gobi v Mongolsku... Veľký plán na prehradenie Jang-c'-ťiang, známy ako 'Yangtze Valley Authority', bude jednou z najväčších inžinierskych zákaziek moderných čias... Ich geológovia brázdili staré karavánové chodníky na okraji Tibetu a divokých západných kmeňových krajín."

  Inými slovami, Briti už pred viac ako päťdesiatimi rokmi identifikovali "hrozbu" nezávislej Číny, ktorá už mala na muške veľké priemyselné projekty, ako napríklad priehradu na rieke Jang-c'-ťiang (teraz dokončenú ako priehradu Tri rokliny) a rekonštrukciu starej Hodvábnej cesty (teraz centrum rozvojovej politiky Číny pod názvom Euroázijský most zeme). A tak ako dnes, aj teraz existuje veľký tlak na to, aby USA nespolupracovali s Čínou na takýchto veľkých projektoch. A rovnako ako dnes Británia a USA považujú Pásmo a cestu za hrozbu pre západnú hegemóniu a zašli dokonca tak ďaleko, že BRI označili za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

  Projekty ako Prieskum povodia rieky Mekong podľa vzoru Tennessee Valley Authority boli odložené o desaťročia alebo neboli dodnes vybudované, ako napríklad kanál Kra alebo Thajský kanál, ktorý mal spojiť Thajský záliv s Andamanským morom cez priesmyk Kra v južnom Thajsku. Predpokladá sa, že takýto prieplav by zlepšil dopravu v regióne, podobne ako Panamský a Suezský prieplav, a tým by výrazne zvýšil životnú úroveň a rozvoj v okolitých oblastiach.

  Tým sa odhaľuje skutočný zámer doktríny studenej vojny, ktorá pretrváva dodnes, že za hrozbu sa v skutočnosti nikdy nepovažoval komunizmus, ale skôr príčina nacionalizmu (ktorému komunisti častejšie fandili), keďže v rámci nacionalizmu sa industrializácia považuje za základ oslobodenia národa. Práve oslobodenie ľudu a vytvorenie suverénnych národných štátov sa považuje za skutočného nepriateľa systému imperializmu, ktorý je dnes realitou západného rámca.

  Takéto výroky generála Stilwella a generála Wedemeyera ďalej ukazujú, ako bola americká zahraničná politika po smrti prezidenta Roosevelta unesená britskou zahraničnou politikou.

  Roosevelt zomrel 12. apríla 1945. O dva týždne neskôr sa konala prvá konferencia OSN (25. apríla až 26. júna 1945).

  Na prvej konferencii OSN vystúpil lord Cranborne:

  Skutočné presvedčenie americkej delegácie, že jednota a sila koloniálnych impérií (nielen britských) je nevyhnutná pre svetovú bezpečnosť, je veľmi dobrým smerovaním v USA.

  Po Rooseveltovej smrti sa Britom podarilo presvedčiť pomerne naivného prezidenta Trumana, aby preniesol povojnovú zodpovednosť za celú juhovýchodnú Áziu na britský SEAC pod vedením Mountbattena.

  Briti (a v menšej miere aj Francúzi a Holanďania) pri opätovnom dobývaní svojich bývalých kolónií sľubovali dobré úmysly, že ich nakoniec dekolonizujú, avšak po vojenskom upevnení svojej moci svoje sľuby nedodržali. Odôvodňovali to tým, že tieto kolónie boli príliš slabé na to, aby sa ubránili šíreniu komunizmu diktovaného Ruskom.

  Ľudia ako Sukarno sa zo dňa na deň zmenili z kritizovaných odporcov japonského fašizmu na sympatizantov komunizmu. A tak sa veľká časť Ázie a Afriky ocitla v podobne poníženej situácii, nebolo im dovolené byť individualitami, slobodne si vytvárať vlastný osud z niečoho nového. Nemali slobodu mať vlastné myšlienky, vlastné myšlienkové školy, namiesto toho sa s nimi zaobchádzalo ako s deťmi, ktoré nemajú na výber a musia si vybrať ideológiu jedného alebo druhého rodiča. To však bolo do veľkej miery západné pokrytectvo, čo bolo tak zreteľne vidieť na samotnej dominantnej prítomnosti západného imperializmu a čoraz skrytejšej vojne.

  Dôvod, prečo bolo toľko nacionalistických vodcov otvorených spolupráci s komunistami v rámci svojej krajiny, bol ten, že komunisti boli tiež za nacionalizmus a proti imperializmu a nič sa ani zďaleka nepribližovalo úrovni deštrukcie, ku ktorej dochádzalo na vojenskej a hospodárskej úrovni zo strany západného imperializmu, ktorý obmedzoval priemyselný pokrok v prospech zaostalosti. Postaviť sa na stranu západného imperializmu sa rovnalo súhlasu s večnou tyraniou prostredníctvom chudoby a zotročenia.

  Preto toľko krajín aj po katastrofe kórejskej vojny pokračovalo v silnom proamerickom sentimente, pretože si uvedomovali, že voľba medzi západným imperializmom a sovietskym komunizmom je umelý konštrukt a že existuje veľmi jasná tretia možnosť, ktorou je americký ekonomický systém, ktorý je v protiklade k systémom imperializmu. Ako sme však videli, tento proamerický systém, pro-Rooseveltove nálady boli úplne ignorované.

  Na križovatke

  Sme odhodlaní odovzdať Cézarovi korunu? Nie som si tým istý, pretože v nás pretrváva veľká láska k slobode a hľadaniu šťastia, musíme si však pripomenúť, že to nikdy nebolo v záujme slobody pre niekoľkých, ale skôr slobody pre všetkých.

  Ak si namýšľame, že veríme v takú vec, ako je sloboda pre pár ľudí, a myslíte si, že patríte k takejto privilegovanej menšine, dávajte si pozor, lebo kto zajtra povie, aké bude vaše postavenie?

  Sloboda pre niekoľkých je v skutočnosti sloboda pre nikoho. Je to súhlas s tým, aby vám vládol cisár a aby ste sa uspokojili s omrvinkami slobody, a tak nemali žiadnu slobodu. Ak sa postavíme na stranu utláčateľa sveta, aj nás to pohltí.

  A tak skončím s ďalšími poznámkami prezidenta Sukarna v jeho úvodnom prejave v Bandungu. Dávajte pozor, pretože svet stále čaká, či sa Spojené štáty konečne prebudia zo svojho storočia šialenstva a vrátia sa k svojim základným princípom?

  "Medzi národmi a skupinami národov zívajú veľké priepasti. Náš nešťastný svet je rozorvaný a mučený a národy všetkých krajín kráčajú v strachu, aby sa bez ich vlastnej viny opäť nerozpútali vojnové psy... Národy Ázie a Afriky sa nemôžu, aj keby chceli, vyhnúť svojej úlohe pri hľadaní riešení týchto problémov... Máme ťažkú zodpovednosť voči sebe, voči svetu a voči ešte nenarodeným generáciám.

  'Žijeme vo svete strachu... Možno je tento strach väčším nebezpečenstvom ako samotné nebezpečenstvo.' [citát prezidenta Roosevelta]

  ... Majte na pamäti slová jedného z najväčších synov Ázie [Sun Yat-sena]:

  'Hovoriť je ľahké. Činiť je ťažké. Porozumieť je najťažšie. Keď človek pochopí, konať je ľahké.

  ...Najvyšším cieľom človeka je oslobodenie človeka z pút strachu, z pút ľudskej degradácie, z pút chudoby - oslobodenie človeka z fyzických, duchovných a intelektuálnych pút, ktoré príliš dlho brzdili rozvoj väčšiny ľudstva. A pamätajme, sestry a bratia, že v záujme toho všetkého musíme byť my, Ázijčania a Afričania, zjednotení."

  • Výňatok z úvodného prejavu prezidenta Sukarna na Bandungskej konferencii

  [ Ďalšia časť bude pojednávať o ázijsko-africkej orientácii v súčasnosti a o tom, ako sa táto orientácia prelína s angloamerickou. Autora nájdete na adrese cynthiachung.substack.com ]

 • Pekny sumar miestnej demilitarizacnej akcie

  Len NATO sa dokáže demilitarizovať samo.

  zdroj
  James Tweedie

  V scéne z filmu Štyria mušketieri z roku 1974, druhej časti Troch mušketierov z predchádzajúceho roka, márnivý Porthos (Frank Finlay) ukazuje zbožnému Aramisovi (Richard Chamberlain) svoj nový trik: vytiahne rapír a hodí ho do terča.

  Aramis povie Porthosovi, aby to skúsil znova, ale so sebou ako živým terčom. Mušketier Porthosov vrhnutý meč ľahko odstrčí na jednu stranu. "Iba Porthos mohol vymyslieť nový spôsob, ako sa odzbrojiť!" Aramis sa vysmieva a potom začne svojho priateľa naháňať po hale.

  Vedúci predstavitelia NATO zjavne nepozerajú dosť klasických šermiarskych filmov. Pri ich náhlení sa za vyzbrojovaním Ukrajiny od čias pred začiatkom tamojšej ruskej "demilitarizačnej" operácie sa viacerým východným členským štátom podarilo demilitarizovať bez toho, aby Moskva musela pohnúť prstom.

  Poľsko poslalo cez hranice na Ukrajinu 232 hlavných bojových tankov T-72, čo je takmer polovica celého jeho tankového parku. Donbaské milície už ukoristili niekoľko exemplárov takmer bez najazdených kilometrov. Varšava si ako náhradu objednala 1 000 tankov K2 "Black Panther" z Južnej Kórey a 366 tankov M1 Abrams z USA, ale dodávky budú ukončené až v roku 2026.

  Česká republika údajne odovzdala všetkých 15 svojich vrtuľníkov Mi-24 - jeden z typov, ktoré Rusko používa na búšenie ukrajinskej armády - spolu s 56 bojovými vozidlami pechoty, 40 samohybnými delostreleckými vozidlami a 20 nákladnými vozidlami 122 mm viacúčelového raketového systému (MLRS) typu Grad.

  Po darovaní raketového systému zem-vzduch (SAM) S-300 susedné Slovensko zvažuje vyslanie svojej jednej letky 11 stíhačiek MiG-29. Vláda žiada od susedných krajín záruky, že ich vzdušné sily budú brániť jej vzdušný priestor, kým sa jej nepodarí nájsť náhradu, ak sa rozhodne vzdať sa celého svojho bojového potenciálu s pevnými krídlami.

  Ministerstvo obrany medzitým objednalo v USA 14 viacúčelových stíhačiek F-16 - lietadlo zo 70. rokov, na prekonanie ktorého boli MiG-29 skonštruované -, ale prvé lietadlá prídu až v roku 2024. Slováci mali aspoň toľko rozumu, že sa nevzdali 30 tankov T-72 po tom, čo im Nemecko ponúklo len 15 tankov Leopard-2, ktoré ich mali nahradiť.

  A práve minulý týždeň vyšlo najavo, že Severné Macedónsko, jeden z najnovších balkanizovaných štátov na Balkáne, presunulo štyri pozemné útočné lietadlá Su-25, ktoré kúpilo v roku 2001 od Ukrajiny, naspäť tam spolu s 31 ruskými T-72 - a rozpustilo pritom jediný obrnený prápor svojej armády. Na oplátku USA poskytnú armáde krajiny niekoľko spoločných ľahkých taktických vozidiel, nadrozmerných štvormiestnych džípov s pancierom dostatočným na zastavenie strely z pušky.

  Ak by sa Rusko naozaj rozhodlo zaviesť tanky do krajín bývalej Varšavskej zmluvy, ako to plánuje Moskva podľa tvrdení ich čoraz hysterickejších politikov, pravdepodobne by sa stretli len s o málo väčším odporom ako pešiaci vyzbrojení puškami a guľometmi. Taktické skupiny vojakov USA, Veľkej Británie a ďalších "veľkých chlapcov" z NATO, ktoré sú umiestnené vo východnej Európe, by nič nezmenili. Sú tam len preto, aby poskytli zámienku na "eskaláciu na jadrový prah", ako hovorí Andrej Martyanov.

  Vyškrabávanie suda

  Prúd ohlásených (ak ešte neboli dodané) "balíkov" vojenskej pomoci začína skutočne vyčerpávať zásoby NATO. Spojené kráľovstvo 21. júla oznámilo, že posiela 20 samohybných diel kalibru 155 mm - hoci tieto boli už zúčtované pred niekoľkými mesiacmi, keď boli zakúpené z belgických rezerv.

  Ministerstvo obrany prisľúbilo aj 36 105 mm (štvorpalcových) delostreleckých diel, nie to ešte toľko vychvaľované šesťpalcové (155 mm) M777 čiastočne vyrobené v Spojenom kráľovstve. V 105 mm nábojoch sa nachádza približne o štvrtinu viac výbušniny ako v 155-kách a ich dostrel je maximálne 12 míľ v porovnaní s 19 míľami väčších diel.

  USA prisľúbili ďalšie štyri sväté HIMARY a ďalších 72 000 155 mm nábojov pre delá, ktoré už boli väčšinou zbombardované. Rusko tiež tvrdí, že zasiahlo šesť z 12 odpaľovacích zariadení HIMARS, ktoré už USA poslali - a ktoré nedokázali zvrátiť priebeh vojny.

  Dva skutočne prominentné útoky podniknuté týmito "presnými" zbraňami zatiaľ spočívali v tom, že sa urobili diery vo vozovke mosta cez Dneper do Chersonu (ktorý bol rýchlo nahradený pontónovým priechodom) a zabilo sa 50 príslušníkov práporu Azov v zajateckom tábore v Elenovke južne od mesta Doneck.

  Televízia CBS News v USA narýchlo stiahla svoj dokumentárny film "Vyzbrojovanie Ukrajiny", ktorý odhalil, že približne dve tretiny západnej vojenskej pomoci zmizli niekde medzi poľskými hranicami a frontovou líniou, a potom ho nahradila textovým článkom, v ktorom tvrdila, že všetko je už v poriadku, čestne. Na tom nezáleží, pretože sa už dávnejšie vo veľkom písalo o tom, že sa na stránkach "temného webu" a z kufrov áut po celej Európe objavuje na predaj najrôznejšie vybavenie.

  Medzitým New York Times, všeobecne uznávaný ako oficiálne noviny vládnucej strany v USA, uverejnil 1. augusta článok, v ktorom dištancoval Bidenov režim vo Washingtone od jeho Zelenského klientského štátu v Kyjeve.

  Vyzbrojovanie?

  Vojensko-priemyselný komplex USA sa dlho označoval za " Arzenál demokracie", ale v súčasnosti je to skôr tím z dolnej polovice Premiership, niečo ako Southampton. Ako poukázal dnes už slávny článok Kráľovského inštitútu Spojených služieb Návrat priemyselnej vojny, Rusko niekoľkonásobne prevyšuje výrobu MIC - a na tom naozaj záleží, keď máte v Európe rozsiahlu pozemnú vojnu, ktorá rýchlo neprejde do jadrovej, ako to všetci očakávali od roku 1949.

  Pentagón výrazne vyčerpal svoje zásoby protitankových rakiet "Javelin", ramenných samohybných rakiet "Stinger" a 155 mm granátov v rámci márneho plánu ministra obrany Lloyda Austina "oslabiť" ruské ozbrojené sily - v rámci vyčerpávajúcej vojny do poslednej kvapky ukrajinskej krvi. Teraz bude trvať roky, kým ich zbrojársky priemysel nahradí, a to pre nedostatok mikročipov spôsobený... sankciami voči Rusku!

  Späť na frontovej línii PR, prepočítavanie čísel z každodenných brífingov ruského ministerstva obrany sa stáva čoraz viac bezvýznamným, keďže teraz tvrdia, že zničili oveľa viac takmer všetkých druhov vybavenia, ako mala Ukrajina na začiatku konfliktu alebo ako dostala odvtedy.

  Najlepšie, čo sa dá urobiť, je pozrieť sa na celkové trendy v týchto štatistikách. Počty lietadiel s pevnými krídlami, vrtuľníkov, SAM a v menšej miere tankov a iných obrnených vozidiel v posledných týždňoch viditeľne dosiahli vrchol. Buď ich Ukrajinci lepšie skrývajú, alebo si ich nechávajú ďaleko od frontu v zálohe (pre ťažko sledovanú, ale ešte nezrealizovanú protiofenzívu v Chersone), alebo im jednoducho dochádza materiál, ktorý by Rusi mohli vyhodiť do vzduchu.

  Kyjev v súlade s ruskými tvrdeniami konečne priznáva, že jeho armáda má denne stovky obetí, ale len ako citové vydieranie Západu, aby mu poslal nesplniteľné množstvo techniky a munície.

  Je to takmer, akoby sa Dvaja Vladovia - Putin a Zelenskyj - spolu sprisahali, aby odzbrojili bývalé sovietske a socialistické štáty, ktoré sú spojencami USA, a aby pritom ukrajinskí pašeráci rozprávkovo zbohatli.

 • článek by zasloužil překlad
  Šest měsíců po zahájení Zvláštní vojenské operace (SMO) Ruskem na Ukrajině geopolitické tektonické desky 21sv století byla dislokována ohromující rychlostí a hloubkou – s obrovskými historickými důsledky, které jsou již na dosah ruky. Abych parafrázoval T.S. Eliota, takto začíná (nový) svět, ne kňučením, ale třeskem.
  http://thesaker.is/geopolitical-tectonic-plates-shifting-six-months-on/

 • Ladič
  upravené Fri 26 Aug 2022 #27->

  @Zoja povedal/-a:
  článek by zasloužil překlad

  MS Edge překlad:

  Geopolitické tektonické desky se posouvají, po šesti měsících

  Šest měsíců po zahájení Zvláštní vojenské operace (SMO) Ruskem na Ukrajině geopolitické tektonické desky 21sv století byla dislokována ohromující rychlostí a hloubkou – s obrovskými historickými důsledky, které jsou již na dosah ruky. Abych parafrázoval T.S. Eliota, takto začíná (nový) svět, ne kňučením, ale třeskem.

  Odporný atentát na Darju Duginovou – de facto terorismus před branami Moskvy – se možná osudově shodoval s šestiměsíčním průsečíkem, ale to nezmění dynamiku současného, rozpracovaného historického úsilí.

  FSB možná rozlouskla případ za něco málo přes 24 hodin a označila pachatele za neonacistického agenta Azova instrumentalizovaného SBU, který je sám pouhým nástrojem kombinace CIA a MI6 de facto vládnoucí Kyjevu.

  Azovský operativec je jen pitomec. FSB nikdy veřejně neodhalí informace, které nashromáždila o těch, kteří vydali rozkazy – a jak s nimi bude nakládáno.

  Jeden Ilja Ponomarjov, protikremelská vedlejší postava s ukrajinským občanstvím, se chlubil, že je v kontaktu s oblečením, které připravilo zásah na rodinu Duginových. Nikdo ho nebral vážně.

  Zjevně vážné je, jak by frakce organizovaného zločinu v Rusku napojené na oligarchii měly motiv eliminovat Dugina jako křesťanského ortodoxního nacionalistického filozofa, který podle nich mohl ovlivnit příklon Kremlu k Asii (neudělal to).

  Ale především tyto frakce organizovaného zločinu obviňovaly Dugina ze společné ofenzívy Kremlu proti nepřiměřené moci židovských oligarchů v Rusku. Takže tito aktéři by měli motiv a místní základnu/zpravodajské informace k provedení takového převratu.

  Pokud je to ten případ, který vysvětluje operaci Mossadu – v mnoha ohledech solidnější návrh než CIA/MI6. Jisté je, že FSB bude držet své karty velmi blízko u hrudi – a odplata bude rychlá, přesná a neviditelná.

  Sláma, která zlomila velbloudovi hřbet

  Místo toho, aby atentát na Daryu Duginu zasadil Rusku vážnou ránu ve vztahu k dynamice SMO, odhalil pachatele pouze jako špinavé operativce moronické vraždy Inc.

  IED nemůže zabít filozofa – nebo jeho dceru. V základní eseji Dugin sám vysvětlil, že skutečná válka – Rusko proti kolektivnímu Západu vedenému Spojenými státy – je válkou idejí. A existenciální válka.

  Dugin – správně – definuje USA jako "thalassokracii", dědice "Britannia vládne vlnám"; přesto nyní geopolitické tektonické desky vyjadřují nový řád: Návrat Heartlandu.

  Sám Putin to poprvé vyjádřil na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007. Si Ťin-pching to začal uskutečňovat, když v roce 2013 spustil Novou hedvábnou stezku. Impérium udeřilo zpět s Majdanem v roce 2014. Rusko podniklo protiútok, který přišel na pomoc Sýrii v roce 2015.

  Impérium se vůči Ukrajině zdvojnásobilo a NATO ji nepřetržitě vyzbrojovalo po dobu osmi let. Na konci roku 2021 Moskva pozvala Washington k serióznímu dialogu o "nedělitelnosti bezpečnosti" v Evropě. To bylo zamítnuto s odpovědí bez odpovědi.

  Moskva si neudělala čas, aby potvrdila, že se pracuje na trifectě: bezprostřední kyjevské bleskové válce proti Donbasu; Ukrajina flirtuje se získáním jaderných zbraní; a práce amerických laboratoří pro biologické zbraně. To byla ta sláma, která zlomila velbloudovi Nové hedvábné stezky hřbet.

  Důsledná analýza Putinových veřejných intervencí v posledních několika měsících odhaluje, že Kreml – stejně jako Rada bezpečnosti Yoda Nikolai Patrushev – si plně uvědomují, jak jsou politici/mediální hrdlořezové a úderné jednotky kolektivního Západu diktováni vládci toho, co Michael Hudson definuje jako SYSTÉM FIRE (financializace, pojištění, nemovitosti), de facto bankovní mafie.

  V přímém důsledku si také uvědomují, jak kolektivní veřejné mínění Západu je naprosto bezradné, ve stylu Platónovy jeskyně, o jejich totálním zajetí vládci OHNĚ, kteří nemohou tolerovat žádný alternativní příběh.

  Takže Putin, Patrušev, Medveděv nikdy nebudou předpokládat, že senilní čtenář teleprompterů v Bílém domě nebo koksový komik v Kyjevě "vládnou" čemukoliv. Zlověstný imitátor Velkého resetu bondovského padoucha Klaus "Davos" Schwab a jeho psychotický historik Yuval Harari alespoň vysvětlují svůj "program": globální vylidňování, s těmi, kteří zůstávají zdrogovaní k zapomnění.

  Vzhledem k tomu, že USA vládnou globální popkultuře, je vhodné si vypůjčit z toho, co Walter White/ Heisenberg, průměrný Američan channelující svou vnitřní Scarface, uvádí v Breaking Bad: "Jsem v podnikání Impéria". A byznys Impéria spočívá v uplatňování surové moci – a pak udržováné s bezohledností všemi nezbytnými prostředky.

  Rusko zlomilo kouzlo. Strategie Moskvy je však mnohem sofistikovanější než srovnat Kyjev se zemí hypersonickými vizitkami, což bylo něco, co mohlo být provedeno kdykoli před šesti měsíci, v mžiku.

  Moskva mluví prakticky s celým globálním Jihem, bilaterálně nebo se skupinami aktérů, a vysvětluje, jak se světový systém mění přímo před našima očima, s klíčovými aktéry budoucnosti nakonfigurovanými jako BRI, SCO, EAEU, BRICS+, Greater Eurasia Partnership.

  A to, co vidíme, je, že obrovské části globálního Jihu – neboli 85% světové populace – se pomalu, ale jistě připravují na vyhnání OHNIVÉ MAFIe z jejich národních obzorů a nakonec na jejich svržení: dlouhá, mučivá bitva, která bude znamenat mnohonásobné nezdary.

  Skutková podstata v terénu

  Na zemi na Ukrajině, která se brzy stane, budou i nadále distribuovány hypersonické vizitky Khinzal – vypuštěné z bombardérů Tu-22M3 nebo stíhaček Mig-31.

  Hromady HIMARS budou i nadále zachycovány. Těžké plamenomety TOS 1A budou i nadále posílat pozvánky k branám pekla. Krymská protivzdušná obrana bude i nadále zachycovat všechny druhy malých dronů s připojenými improvizovanými výbušnými zařízeními: terorismus místních buněk SBU, které budou nakonec rozbity.

  Použitím v podstatě fenomenální dělostřelecké palby – levné a masově vyráběné – Rusko anektuje plný, velmi cenný Donbas, pokud jde o půdu, přírodní zdroje a průmyslovou sílu. A pak do Nikolajeva, Oděsy a Charkova.

  Z geoekonomického hlediska si Rusko může dovolit prodávat svou ropu s tučnými slevami jakémukoliv globálnímu jižnímu zákazníkovi, nemluvě o strategických partnerech Číně a Indii. Náklady na těžbu dosahují maximálně 15 dolarů za barel, přičemž státní rozpočet je založen na 40-45 dolarech za barel Uralu.

  Nový ruský benchmark je na spadnutí, stejně jako ropa v rublech po divoce úspěšném plynu za rubly.

  Atentát na Daryu Duginu vyvolal nekonečné spekulace o Kremlu a ministerstvu obrany, které konečně porušily svou disciplínu. To se nestane. Postup podél obrovské fronty o délce 1 800 mil je neúprosný, vysoce systematický a vložený do většího strategického obrazu.

  Klíčovým vektorem je, zda má Rusko šanci vyhrát informační válku s kolektivním Západem. To se v NATOstanu nikdy nestane – i když úspěch za úspěchem roste po celém globálním Jihu.

  Jak Glenn Diesen mistrně demonstroval ve své poslední knize Rusofobie, kolektivní Západ je vnitřně, téměř geneticky odolný vůči přiznání jakýchkoli sociálních, kulturních a historických zásluh Ruska.

  A to bude extrapolovat na iracionalitu stratosféry, protože drcení a de facto demilitarizace imperiální zástupné armády na Ukrajině přivádí manipulátory Impéria a jeho vazaly doslova k šílenství.

  Globální Jih by však nikdy neměl ztratit ze zřetele "byznys Impéria". Říše lží vyniká v produkci chaosu a loupeže, vždy podporované vydíráním, úplatkářstvím kompradorských elit, atentáty a vším, na co dohlíží obrovská finanční síla FIRE. Každý trik v knize Rozděl a panuj – a zejména mimo ni – by měl být očekáván v každém okamžiku. Nikdy nepodceňujte hořkou, zraněnou, hluboce poníženou Upadající říši.

  Takže si zapněte bezpečnostní pásy: to bude napjatá dynamika až do roku 2030. Ale předtím, po celé strážní věži, se připravte na příchod generála Wintera, protože jeho jezdci se rychle blíží, vítr začne kvílet a Evropa bude mrznout uprostřed temné noci, jak OHNIVÁ MAFIE nafukuje své doutníky.

 • @Ladič povedal/-a:

  @Zoja povedal/-a:
  článek by zasloužil překlad

  MS Edge překlad:

  Do budoucna doporučuji https://www.deepl.com/translator .
  Mnohem kvalitnější překlad.

 • @Quilgen , dík za link. Ten jsem neznal. Tak to sem dej, když je to kvalitnější. Já klidně svoje smažu.

 • PREČO Nemecko pácha samovraždu? Rovnaké dôvody, prečo sa EÚ/Veľká Británia deindustrializuje!

  autor: David Chu
  zdroj: http://thesaker.is/why-is-germany-committing-suicide-the-same-reasons-why-the-eu-uk-is-being-deindustrialized/

  To je tá pravá otázka, však? Prečo? Ako a kto je len kulisou pre verejnosť. Oswald, Ruby, Kuba, mafia. Udržuje ich v domnienkach ako pri nejakej spoločenskej hre a bráni im klásť si tú najdôležitejšiu otázku, prečo? Prečo bol Kennedy zabitý? Komu to prospelo? Kto má moc to ututlať? Kto?

  ~ Pán X vo filme JFK

  Prečo Nemecko pácha harakiri (alebo seppuku)?

  Pretože im to nariadili Američania!

  William F. Engdahl nedávno napísal veľmi zaujímavý článok s názvom "Energetický armagedon Európy z Berlína a Bruselu, nie z Moskvy", ktorý bol prepracovaný v článku Pepeho Escobara "Energetická samovražda Nemecka: An Autopsy".

  http://www.informationclearinghouse.info/57224.htm

  https://www.unz.com/pescobar/germanys-energy-suicide-an-autopsy/

  Oba články poskytujú fascinujúce vysvetlenie, AKO Nemecko pácha samovraždu. Zelená agenda 2030. Veľký reset. Etc.

  Engdahlovi som napísal e-mail o nasledujúcom tvrdení, ktoré napísal vo svojom článku, a spýtal som sa ho: "Aký je skutočný dôvod úplnej deindustrializácie Nemecka? Okrem kecov o zelenej energii alebo Veľkom resete.":

  Nie je to preto, že politici ako Scholz alebo nemecký minister pre zelené hospodárstvo Robert Habeck, ani podpredseda Európskej komisie pre zelenú energiu Frans Timmermans sú hlúpi alebo bezradní. Skorumpovaní a nečestní možno áno. Presne však vedia, čo robia. Čítajú scenár. Všetko je to súčasťou plánu EÚ na deindustrializáciu jednej z energeticky najúčinnejších priemyselných koncentrácií na planéte. Ide o Zelenú agendu OSN 2030, inak známu ako Veľký reset Klausa Schwaba.

  Engdahl z akýchkoľvek dôvodov na môj e-mail neodpovedal. V e-maile, ktorý som mu poslal, som však v podstate odpovedal na svoju otázku, keď som sa spýtal na nasledujúce:

  Je cieľom úplne vykastrovať Európu, aby bola úplne závislá od USA v oblasti energetiky aj technológií? Zvyšok sveta smeruje k BRI a BRICS. Jediným blokom, ktorý zostáva na zber úrody alias znásilňovanie a drancovanie pre Američanov, je Európa (plus Japonsko a Južná Kórea).

  To bolo 5. septembra 2022.

  Dňa 16. septembra 2022 priniesla RT (Russia Today) článok s názvom "Elitný americký think tank odmietol správu o sprisahaní EÚ ako 'falošnú'" (https://www.rt.com/news/562911-rand-corp-ukraine-plot/):

  O údajnom pláne USA vyčerpať zdroje EÚ na podporu jej hospodárstva informoval v utorok švédsky spravodajský portál Nya Dagbladet, ktorý sa označuje za antiglobalistický, humanistický, za slobodu a nezávislý. Anglická verzia bola zverejnená neskôr v priebehu týždňa.

  Noviny tvrdili, že získali tajný dokument podpísaný spoločnosťou RAND Corporation s názvom "Oslabenie Nemecka, posilnenie USA". V dokumente, ktorý údajne vznikol v januári, sa načrtol scenár, ako by USA mohli pomôcť svojej ekonomike v ťažkostiach odčerpaním zdrojov od svojich európskych spojencov.

  Údajný plán zahŕňal podnietenie Ruska k útoku na Ukrajinu, čo by prinútilo EÚ uvaliť na Rusko sankcie a odpojiť svoje ekonomiky od ruskej energie.

  Nuž, dnes (17. septembra 2022) som kontaktoval dvoch švédskych autorov z Nya Dagbladet a požiadal som ich, aby mi poskytli dokument RAND. Markus Andersson, jeden z autorov a šéfredaktor, rýchlo odpovedal a voila, tu je "falošný" dokument RAND:

  https://nyadagbladet.se/wp-content/uploads/2022/09/rand-corporation-ukraina-energikris.pdf

  Radšej si uložte kópiu tohto PDF na svoj pevný disk a rozošlite ju všetkým svojim priateľom, najmä tým ovciam žijúcim v Nemecku, skôr než ľudia z RAND začnú kričať krvavú vraždu a tento veľmi dôležitý "falošný" dokument zmizne!

  Už čoskoro ho ľudia z RANDu označia za "falzifikát".

  Správa RAND má názov "Zhrnutie: Oslabenie Nemecka, posilnenie USA".

  Je datovaná 25. januára 2022 a označená ako "Dôverná". Na distribučnom zozname sú uvedené WHCS (šéf štábu Bieleho domu), ANSA (asistent prezidenta pre záležitosti národnej bezpečnosti), Ministerstvo zahraničných vecí, CIA (Ústredná spravodajská služba), NSA (Národná bezpečnostná agentúra) a DNC (Národný výbor Demokratickej strany).

  Nahliadneme trochu do tohto "falošného" dokumentu?

  Súčasný stav amerického hospodárstva nenaznačuje, že by mohlo fungovať bez finančnej a materiálnej podpory z vonkajších zdrojov [samotná definícia parazitického impéria!]. Politika kvantitatívneho uvoľňovania, ku ktorej sa FED v posledných rokoch pravidelne uchyľoval,s ako aj nekontrolovaná emisia hotovosti počas Covidových blokád v rokoch 2020 a 2021 viedli k prudkému nárastu zahraničného dlhu a zvýšeniu ponuky dolárov [samotná definícia vysokej miery inflácie].

  Pokračujúce zhoršovanie hospodárskej situácie s veľkou pravdepodobnosťou povedie k strate pozície Demokratickej strany v Kongrese a Senáte v nadchádzajúcich voľbách, ktoré sa budú konať v novembri 2022. Za týchto okolností nemožno vylúčiť impeachment prezidenta, ktorému sa treba za každú cenu vyhnúť.

  Je naliehavo potrebné, aby do národného hospodárstva, najmä do bankového systému, prúdili zdroje. Bez výrazných vojenských a politických nákladov pre nás ich budú schopné poskytnúť len európske krajiny viazané záväzkami voči EÚ a NATO. [USA došli krajiny tretieho sveta a rozvojové krajiny na znásilňovanie a drancovanie.]

  Hlavnou prekážkou je rastúca nezávislosť Nemecka. Hoci je stále krajinou s obmedzenou suverenitou, už desaťročia dôsledne smeruje k zrušeniu týchto obmedzení a k tomu, aby sa stalo plne nezávislým štátom. Tento pohyb je pomalý a opatrný, ale vytrvalý. Extrapolácia ukazuje, že konečný cieľ sa môže dosiahnuť až o niekoľko desaťročí. Ak sa však sociálne a hospodárske problémy v Spojených štátoch vystupňujú, tempo sa môže výrazne zrýchliť. . . .

  Zraniteľnosť nemeckého hospodárstva a hospodárstva EÚ

  Zvýšenie toku zdrojov z Európy do USA možno očakávať, ak Nemecko začne zažívať riadenú hospodársku krízu [tučne zvýraznené je moje]. Tempo hospodárskeho vývoja v EÚ takmer bez alternatívy závisí od stavu nemeckej ekonomiky. Práve Nemecko znáša hlavnú ťarchu výdavkov smerujúcich k chudobnejším členom EÚ.

  Súčasný nemecký hospodársky model je založený na dvoch pilieroch. Sú nimi neobmedzený prístup k lacným ruským energetickým zdrojom a k lacnej francúzskej elektrickej energii vďaka prevádzke jadrových elektrární. Význam prvého faktora je podstatne vyšší. Zastavenie ruských dodávok môže spôsobiť systémovú krízu, ktorá by bola pre nemecké hospodárstvo a nepriamo aj pre celú Európsku úniu zničujúca...

  Riadená kríza

  Vzhľadom na koaličné obmedzenia nemá nemecké vedenie situáciu v krajine plne pod kontrolou. Vďaka našim precíznym krokom sa podarilo zablokovať uvedenie plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky napriek odporu lobistov z oceliarskeho a chemického priemyslu. Dramatické zhoršenie životnej úrovne však môže vedenie podnietiť, aby prehodnotilo svoju politiku a vrátilo sa k myšlienke európskej suverenity a strategickej autonómie.

  Jediným reálnym spôsobom, ako zaručiť odmietnutie ruských dodávok energie zo strany Nemecka, je zapojenie oboch strán do vojenského konfliktu na Ukrajine. Naše ďalšie kroky v tejto krajine nevyhnutne povedú k vojenskej reakcii zo strany Ruska. Rusi zrejme nebudú môcť nechať bez odozvy masívny tlak ukrajinskej armády na neuznané donbaské republiky. To by umožnilo vyhlásiť Rusko za agresora a uplatniť naň celý balík vopred pripravených sankcií...

  Zhrnutie RAND ďalej podrobne opisuje "očakávané dôsledky" s prognózami finančných a hospodárskych strát pre Nemecko.

  Zvyšok, ako sa hovorí, je (takmer) splnená misia!

  P.S. Adolf sa teraz musí obracať vo svojom argentínskom hrobe, keď seržant "Ja nič neviem!" Scholz plne velí vlasti...