Správy z KĽDR

KĽDR a covid

23.5.22
Pandemická situácia v KĽDR je vážna: Milióny nakazených a nepochopiteľný krok vodcu Kima
Kým zaočkované krajiny zažívajú v poslednom období ústup covidu, Severná Kórea bojuje s vôbec prvým prepuknutím epidémie.
Hlási už 2,6 milióna nakazených „horúčkou“, ako v krajine toto ochorenie volajú. Režim v KĽDR sa na začiatku pandémie rozhodol bojovať proti vírusu tým, že sa úplne uzavrel pred svetom. Pred nákazlivejším variantom omikron sa však už neubránili. Severná Kórea pritom dlhodobo odmietala ponuky na očkovacie látky.
Tri milióny dávok čínskej vakcíny Sinovac krajine na jeseň ponúkla aj OSN, no KĽDR ich odmietla - rovnako ako ponuku z Južnej Kórey. Teraz nemajú obyvateľstvo ani zaočkované, ani premorené. Štátne médiá odporúčajú ako liečbu bylinkové čaje, kloktanie slanej vody a lieky proti bolesti. Najnovšie ponúkli KĽDR vakcíny aj Spojené štáty. Ako však povedal americký prezident Joe Biden, severokórejský režim na ponuku ani nereagoval. USA ponúkajú vakcíny aj Číne, kde sú tiež nové ohniská nákazy.
https://www.cas.sk/clanok/2681061/pandemicka-situacia-v-kldr-je-vazna-miliony-nakazenych-a-nepochopitelny-krok-vodcu-kima/

30.5.22
KĽDR bude zrejme musieť zrušiť lockdown. Zaočkovaných je viac ako 2,8 milióna Slovákov

Zmena opatrení v KĽDR
Severokórejský vodca Kim Čong-un a ďalší vysokopostavení predstavitelia krajiny diskutovali o revízii prísnych protiepidemických obmedzení. Stretnutie politbyra vládnucej strany, o ktorom informovali štátne médiá, naznačuje, že pre obavy z potravinovej a ekonomickej situácie krajiny čoskoro uvoľní obmedzenia.
Tie začali platiť po tom, ako v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) potvrdili výskyt ochorenia COVID-19. Pchjongjang tvrdí, že pandemická situácia sa zlepšuje, tieto tvrdenia sú však široko spochybňované, pripomína agentúra AP.
Štátna tlačová agentúra KCNA uviedla, že Kim a ďalší členovia politbyra „pozitívne zhodnotili pandemickú situáciu, ktorá je pod kontrolou a naprieč krajinou sa zlepšuje“.
Tiež podľa nej „preskúmali otázku účinnej a rýchlej koordinácie a presadzovania protiepidemických nariadení a usmernení vzhľadom na súčasnú stabilnú protiepidemickú situáciu“.
V KĽDR pre koronavírus začal platiť celonárodný lockdown, izolácia všetkých pracovných a rezidenčných jednotiek a zákaz pohybu medzi regiónmi. Kľúčové poľnohospodárske, stavebné a ďalšie priemyselné aktivity mohli pokračovať.
Sprísnené obmedzenia však vyvolali obavy z potravinovej neistoty a o krehké hospodárstvo, ktoré je už ťažko zasiahnuté zatváraním hraníc spôsobeným pandémiou. Odvtedy, čo KĽDR 12. mája priznala šírenie variantu koronavírusu omikron, denne oznamuje len počty prípadov s horúčkou, ale nie s COVID-19, zjavne pre nedostatok testovacích súprav.
V nedeľu Severná Kórea hlásila 89 500 nových pacientov s príznakmi horúčky, čím sa celkový počet zvýšil na 3,4 milióna. Prírastok úmrtí neuviedla, k piatku ich ale hlásila 69, čo je mimoriadne málo.
Mnohí zahraniční experti tvrdia, že Pchjongjang jasne podhodnocuje úmrtnosť, aby zabránili akýmkoľvek politickým škodám pre Kima. Severná Kórea by podľa nich mala utrpieť oveľa viac úmrtí.
Jej 26 miliónov obyvateľov je z veľkej časti nezaočkovaných proti COVID-19 a chýba jej kapacita na liečbu pacientov s kritickými stavmi. Ďalší odborníci majú podozrenie, že KĽDR mohla zveličiť svoje predchádzajúce prípady horúčky, aby sa pokúsila posilniť vnútornú kontrolu obyvateľstva.
https://www.startitup.sk/kldr-bude-zrejme-musiet-zrusit-lockdown-zaockovanych-je-viac-ako-28-miliona-slovakov/

Komentáre

 • Napätie rastie: USA a Južná Kórea odpovedali KĽDR jednoznačnou demonštráciou sily
  Južná Kórea a Spojená štáty v pondelok ráno spoločne vystrelili osem balistických rakiet krátkeho doletu. Urobili tak v reakcii na rovnaký krok Severnej Kórey, ktorá takéto strely skúšobne odpálila v nedeľu. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na velenie juhokórejskej armády.
  Taktické balistické strely americkej výroby typu ATACMS boli vystrelené v priebehu 10 minút na ciele vo Východočínskom mori.
  "Spoločné (skúšobné) odpálenie striel zem-zem silami Južnej Kórey a USA demonštruje schopnosť a odhodlanie vykonať okamžité presné údery na miesta, odkiaľ sa podnikajú provokácie, a na s nimi spojené veliace a podporné zložky," uvádza sa vo vyhlásení zbor náčelníkov štábov juhokórejskej armády.
  Vyhlásenie zároveň vyzýva Pchjongjang, aby okamžite prestal s odpaľovaním balistických striel, ktoré podľa neho len zvyšuje vojenské napätie na Kórejskom polostrove.
  Severná Kórea v nedeľu odpálila zo štyroch rôznych lokalít do Východočínskeho mora osem balistických rakiet krátkeho doletu. Stalo sa tak deň po tom, čo Južná Kórea a USA ukončili spoločné cvičenia v blízkosti Kórejského polostrova, na ktorých sa zúčastnila aj americká lietadlová loď. Severná Kórea spoločné vojenské cvičenia Južnej Kórey a USA ostro odsudzuje a označuje ich za nácvik invázie.
  Nedeľňajšie odpálenie rakiet bolo v poradí 18. raketovým testom KĽDR od začiatku tohto roku. Naposledy Pchjongjang otestoval zrejme nový typ medzikontinentálnej balistickej rakety a dve balistické rakety krátkeho doletu 25. mája. Stalo sa tak bezprostredne po ceste amerického prezidenta Joea Bidena do Soulu a Tokia.
  Ozbrojené sily Južnej Kórey a USA vtedy taktiež reagovali spoločným skúšobným odpálením rakiet, k čomu pristúpili prvýkrát od roku 2017.
  https://www.cas.sk/clanok/2686001/napatie-rastie-usa-a-juzna-korea-odpovedali-kldr-jednoznacnou-demonstraciou-sily/

 • Kovid je len závoj. Za ním je skrytá transformácia systému, svetu, ekonomík. Transformácia sa už rozbehla v Rusku, EU, amerike, číne .... a teraz už aj KLDR je na rade.

 • V KĽDR už nie je žiaden covid, všetci nakazení sa vyliečili, tvrdí Kimov režim
  5.8.22
  https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/636114-vsetky-osoby-nakazene-covidom-sa-uz-z-ochorenia-vyliecili-hlasi-kldr/

  Severná Kórea zopakovala tvrdenia Ruska. Obvinila USA, že na Ukrajine vyrábajú biologické zbrane
  24.7.22
  https://www.ta3.com/clanok/241871/severna-korea-zopakovala-tvrdenia-ruska-obvinila-usa-ze-na-ukrajine-vyrabaju-biologicke-zbrane

  KĽDR sa chváli, že s Ruskom vstupuje do zlatého veku a buduje spravodlivý svetový poriadok
  19.7.22
  https://www.trend.sk/spravy/kldr-chvali-ruskom-vstupuje-zlateho-veku-buduje-spravodlivy-svetovy-poriadok

  KĽDR uznala nezávislosť republík v Donbase: Kyjev s ňou prerušil vzťahy
  13.7.22
  https://www.cas.sk/clanok/2698325/kldr-uznala-nezavislost-republik-v-donbase-kyjev-s-nou-prerusil-vztahy/

 • Ogar Valach
  upravené Sat 6 Aug 2022 #6->

  @Zora povedal/-a:
  KĽDR sa chváli, že s Ruskom vstupuje do zlatého veku a buduje spravodlivý svetový poriadok

  Takéto vyhlásenia bez znalosti globálnej politiky a chápania prebiehajúcich dlhodobých procesov vo svete ukazujú Rusko v zlom svetle. A to je presne cieľom takýchto titulkov článkov. Najlepšia propaganda neklame, iba emocionálne zafarbuje. Toto je učebnicový príklad, ktorému by mali študenti KSB venovať pozornosť.

  Režim v Severnej Kórei nemá nič spoločné s komunizmom ani so socializmom. Je to čistá priama totalita v zlom zmysle slova. Bola vytvorená globálnym prediktorom/parazitom/primitívom za účelom pokusu s vysokou úrovňou vzdelanosti, a zároveň s minimálnou spotrebou a maximálnou podriadenosťou (preto boli vybratí aziati). Ako veľmi je pokus "úspešný" je druhá vec. Na tom režime nie je prakticky niž dobré a nezachráni ho ani absencia liberalizmu. Musí sa pretransformovať, poľudštiť.

 • Zora
  upravené Fri 10 Mar 2023 #7->

  Vodca KĽDR nariadil armáde viac cvičení a pripraviť sa na reálnu vojnu
  Severokórejský vodca Kim Čong-un nariadil armáde, aby zintenzívnila vojenské cvičenia a pripravovala sa tak na "skutočnú vojnu". S odvolaním sa na miestne médiá o tom v piatok informovala agentúra Reuters.
  Štátne médiá KĽDR o tom informovali po tom, ako Kim - spolu so svojou dcérou - sledovali nácvik palebného útoku, ktorý podľa neho preukázal schopnosť krajiny čeliť "skutočnej vojne".
  Balistickú strelu krátkeho doletu odpálila Severná Kórea vo štvrtok pri svojom západnom pobreží. Uviedla to juhokórejská armáda, ktorá dodala, že analyzuje možnosť, či Sever neodpálil viacero rakiet súčasne z rovnakej oblasti.
  Aj na fotografiách, ktoré v piatok zverejnila severokórejská tlačová agentúra KCNA, bolo vidno najmenej šesť rakiet odpálených v rovnakom čase.
  KCNA uviedla, že jednotka vycvičená na "úderné misie" vypálila "silnú salvu" do vôd, ktoré boli cieľom, a demonštrovala tak svoju schopnosť "čeliť skutočnej vojne".
  Podľa Kima by jednotky armády KĽDR mali byť pripravené na plnenie dvoch strategických misií: na odvrátenie vojny a na prevzatie iniciatívy v nej, a to neustálym zintenzívňovaním rôznych simulovaných cvičení ako prípravy na vojnu.
  Najnovšie odpálenie rakiet prišlo v čase, keď sa Spojené štáty a Južná Kórea chystajú na budúci týždeň začať rozsiahle vojenské cvičenia známe pod názvom Freedom Shield. Severná Kórea sa dlhodobo ohradzuje voči cvičeniam spojencov a považuje ich za nácvik invázie a sever Kórejského polostrova a za dôkaz nepriateľskej politiky Washingtonu a Soulu voči Pchjongjangu. KĽDR na takéto cvičenia často reaguje odpaľovaním rakiet, preletmi lietadiel či delostreleckou paľbou.
  Americké vojenské velenie v indo-pacifickej oblasti na margo najnovšieho odpálenia ďalšej strely armádou KĽDR uviedlo, že nepredstavuje hrozbu pre Spojené štáty ani ich spojencov. Upozornilo však, že programy Pchjongjangu na vývoj a výrobu zbraní hromadného ničenia a balistických rakiet majú v regióne destabilizujúci účinok.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/vodca-kldr-nariadil-armade-viac-cvice/699880-clanok.html

 • Juhokórejská loď pomohla lodi KĽDR unášanej vlnami blízko hranice

  Soul 29. októbra (TASR) – Juhokórejská hliadková loď v nedeľu spozorovala severokórejskú loď unášanú vlnami neďaleko námornej hranice v Japonskom mori, oddeľujúcej Južnú Kóreu od Severnej, a poskytla jej humanitárnu pomoc. Vyplýva to z vyhlásenia Zboru náčelníkov štábov (JSC) v Soule, informuje TASR podľa správy agentúry Jonhap.

  Hliadková loď sa priblížila k lodi Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), keď spozorovala, že ju v Japonskom mori unášajú vlny a nachádza sa asi tri kilometre severne od východnej demarkačnej línie (tá vedie cez Kórejský polostrov).

  Južná Kórea označuje Japonské more názvom Východné more a usiluje sa o oficiálnu zmenu jeho názvu, zatiaľ však neúspešne.

  Nemenovaný zdroj uviedol, že loď KĽDR je zrejme malé komerčné plavidlo dlhé desať metrov. Juhokórejská armáda od osôb na palube nepožadovala doklady, pretože plavidlo sa nachádzalo vo vodách KĽDR.

  Posádka lode KĽDR vyhlásila, že ich more unášalo už desať dní a že sa chcú vrátiť domov, a juhokórejskú loď požiadali o pomoc vo forme jedla a vody. Posádka juhokórejskej vojnovej lode im ju poskytla ako humanitárnu pomoc a prostredníctvom Veliteľstva Organizácie Spojených národov (OSN) a medzinárodných námorných komunikačných kanálov informovala o lodi aj Severnú Kóreu.

  Komunikačné kanály medzi Južnou a Severnou Kóreou sú prerušené, pretože KĽDR v apríli prestala reagovať na pravidelné telefonáty Soulu na zavedenú horúcu linku.

  Aktuálny incident sa odohral iba päť dní po tom, ako do juhokórejských vôd cez východnú námornú hranicu vplávala loď zo Severnej Kórey s údajnými prebehlíkmi na palube.


 • Zora
  upravené Wed 29 Nov 2023 #9->

  Soul: KĽDR obnovuje strážne pozície v demilitarizovanej zóne

  Soul. 27. novembra (TASR) - Severná Kórea posiela vojakov na hranice s Južnou Kóreou s cieľom obnoviť tam strážne pozície. Predtým boli zrušené na základe dohody medzi oboma krajinami z roku 2018 o hraničných pásmach a bezletových zónach.

  Predstaviteľ juhokórejskej armády pre AFP uviedol, že Pchjongjang nedávno poslal do oblasti vojakov a vybavenie s cieľom obnoviť pozície.

  Na jednej z fotografií, ktoré zverejnila juhokórejská armáda, sú zachytení štyria vojaci KĽDR pri výstavbe dreveného strážneho stanovišťa v demilitarizovanej zóne na hraniciach medzi oboma krajinami. Obnovených má byť všetkých 11 týchto zariadení, ktoré boli zrušené po uzavretí dohody.

  Napätie na Kórejskom polostrove sa vystupňovalo minulý týždeň po tom, ako Severná Kórea minulý vypustila na obežnú dráhu Zeme špionážny satelit a vyhlásila, že plánuje vypustiť aj ďalšie. Soul v reakcii čiastočne pozastavil plnenie dohody z roku 2018, ktorej cieľom bolo zmiernenie napätia v oblasti na hraniciach. V oblasti na hraniciach začal prieskumné a monitorovacie činnosti, čo armáda to označila za nevyhnutné opatrenie pri obrane proti rastúcim jadrovým hrozbám KĽDR.

  Pchjongjang následne úplne prestal dohodu dodržiavať a upozornil, že ňou už nikdy nebude viazaný. KĽDR v pondelok uviedla, že bude pokračovať v uplatňovaní svojich zvrchovaných práv a odmietla kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva za vypustenie satelitu.


 • KĽDR cvične vypálila desiatky striel, Soul nariadil evakuáciu ostrovov

  Soul 5. januára (TASR) - Severná Kórea v piatok v rámci cvičenia odpálila približne 200 kusov delostreleckej munície do mora pri svojom západnom pobreží. Južná Kórea nariadila evakuáciu obyvateľov neďalekých ostrovov.

  "Približne 200 striel bolo vypálených Severnou Kóreou v okolí ostrovov Jon-pchjong," uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany. Predstaviteľ úradov ostrovov Jon-pchjong uviedol, že obyvatelia boli vyzvaní na evakuáciu. Tieto ostrovy sa nachádzajú v Žltom mori neďaleko pobrežia KĽDR.

  Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády uviedol, že Strely dopadli do námornej nárazníkovej zóny severne od námorných hraníc oboch krajín. Soul odpaly označil za provokáciu.

  Nárazníková zóna bola založená na základe dohody z roku 2018 s cieľom zmierniť napätie medzi týmito dvomi krajinami. Severná Kórea však vlani dohodu jednostranne zrušila potom, ako Soul čiastočne pozastavil jej plnenie. Reagoval tým na vyslanie severokórejského vojenského špionážneho satelitu.

  --

  neskôr