Via Slovakia - putovanie po slovenskej hranici v trojici počas 3 mesiacov

3.4.22 - 2.7.22
Štart a cieľ:
Nádvorie Bratislavského hradu - socha Svätopluka

Napísali o sebe
/vyberám to najdôležitejšie/

Pred cestou

17.3.22
"Priatelia, po polročnom plánovaní spolu s Sami Youssif a Sid Zatkowich /Gregor/, vyrážame 3.4.2022 na cestu po hraniciach Slovenska – VIA SLOVAKIA. Našim cieľom je prejsť túto trasu naraz, zmapovať ju s cieľom vytvoriť najdlhšiu diaľkovú turistickú trasu na Slovensku. Táto cesta bude dlhá cca 1800 km a trvať okolo 90 dní. Veľmi sa tešíme na tento ojedinelý projekt. Áno aj v tejto ťažkej dobe. Uvedomujeme si všetky riziká ale život nekončí nešťastím, život končí vtedy keď prestaneme snívať, alebo prestaneme svoje sny realizovať. A toto je náš sen za ktorým si ideme aj za cenu bolesti, nekomfortu, odriekania si. Ale to spoznávanie Slovenska ktoré je tak nádherné a zaujímavé, jedinečné svojou prírodou a históriou, stojí za to." /písal Slavomir Duchovic, väčšinu príspevkov písal Sami/

21.3.22
"Slovensko. Naša vlasť. Nádherná krajina v strede Európy, s rozlohou 49036 km2. Susedíme s 5 štátmi, na juhu s Maďarskom 654,8 km (dĺžka hranice), Rakúskom 106,7 km, Poľskom 541.1, Ukrajinou 98,7 km a Českom 251,8 km. Slovenské hranice väčšinou tvoria prirodzené prírodné útvary (rieky a hrebene hôr). Štátne hranice vedú aj nížinami a kotlinami, najmä na úsekoch hraníc s Maďarskom a Ukrajinou. Celková dĺžka hraníc je 1 652,2 km. @viaslovakia bude prechádzať aj rôznymi prírodnými, architektonickými a historickými zaujímavosťami v pohraničí."

Cesta

3.4.22
Čunovo
"Prvé trojmedzie z piatich.
Každý národ ma právo žiť v krajine ktorá ma svoje pevne stanovené hranice a nikto, nikto ich nemá právo meniť. Susedia si majú pomáhať a ctiť sa navzájom. Ľudia buďme ľuďmi."

5.5.22
"Dnes sme dorazili na náš druhý hraničný trojbod. SK+UA+HU. Tento kameň je tam osadený už veľa rokov, znázorňuje štátnu celistvosť, právo žiť slobodne vo svojej milovanej krajine. Žiť, uznávať morálne hodnoty a ctiť si jeden druhého a svoje kultúrne dedičstvo. Tento stĺp je znakom pevnosti a hlavne súdržnosti ľudí. Tolerujte názor iného, ale bez útočenia a urážok. Nenechajte sa rozdeľovať politikmi a extrémistami na oboch stranách, sme jeden národ, tak jedinečný v strede Európy, s tak nádhernou prírodou, o ktorú sa treba starať, aby nám to zdravá a čistá vracala naspäť svojimi čarovnými miestami, ktoré navštevujeme na našej ceste okolo Slovenska po hraniciach, našich hraniciach. Slovenských."

20.5.22
Trojhraničný bod Kremenec
"Jedným z najnavštevovanejších kútov najvýchodnejšieho slovenského národného parku je bezpochyby vrch Kremenec (1210 m n.m.). Stretávajú sa tu slovenská, poľská a ukrajinská hranica. Byť na troch miestach naraz sa tu teda stáva realitou. A to hneď dvakrát. Okrem toho, že ste v rovnakom čase hneď v troch štátoch, nachádzate sa tiež v troch národných parkoch - Poloniny (SK), Bieščadský (PL) a Užanský (UA) národný park.
Tento trojhraničný kameň na žiadosť Ministerstva vnútra vyhotovili v roku 2000 v Spišskom Podhradí Eurokamen.sk - Spišský travertín a prírodný kameň .
Priniesli ju na hraničný trojbod SK-PL-UA vrtuľníkom.
Je vyrobený zo žule. Žula je prírodný kameň známy svojou tvrdosťou a odolnosťou, ktoré mu dávajú extrémne dlhú dobou životnosti.
„Niet nádeje pre kameň byť niečím iným než kameňom. Ale spoluprácou sa zoskupí a stane sa chrámom.“ — Antoine de Saint-Exupéry"

15.6.22
"Trojmedzie
Úžasné miesto. V minulosti spojenie dvoch národov Slovákov a Čechov. Poliaci len susedia. Až po revolúcii a hlavne vstupom do Schengenu sa hranice otvorili a naplno sa prejavila sloboda všetkých troch. A na tomto trojmedzí sa prejavila asi najviac. Všetci z trojmedzia sú hrdí Gorali. Potomkovia pastierov, ktorý mali za úlohu strážiť hranice. Boli slobodní. Hlavne duchom. A to sú doteraz a budú navždy. Hrdí na svoje tradície, minulosť a budujúci svoju budúcnosť. Nič ich neodrádza, ani vzdialenosť do civilizácie, ani v prípade sucha nedostatok vody. Žijú si svoje životy hrdo a slobodne. Veď sú to Gorali."

28.6.22
Sútok Dyje a Moravy
"Rieka Morava
Morava (nem. March) je rieka v Česku, Rakúsku a na Slovensku. Pramení v okrese Ústí nad Orlicí na severnej Morave, na južnom svahu Králického Sněžníka v nadmorskej výške 1 380 m n. m.. Na dolnom toku tvorí prirodzenú hranicu medzi Českom a Slovenskom a medzi Rakúskom a Slovenskom v celkovej dĺžke 114 km. Na území Bratislavy, priamo pod hradom Devín, sa ľavostranne vlieva do Dunaja.
Rieka Morava ponúka ideálne možnosti pre turistov, ktorí obľubujú splavovanie. Odporúčaným úsekom je trasa Brodské – Devín.
Splav treba začať za kamennou prehrádzkou pri Brodskom, ktorá je nesplavná. Na brehu je možnosť bivakovania. Po podplávaní starého a nového, diaľničného mosta sa otvára typický ráz rieky. Orientácia je počas väčšiny splavu dosť limitovaná, nakoľko sa v bezprostrednej blízkosti nachádza iba málo obcí (Záhorská Ves, Vysoká pri Morave...). Dôležitým orientačným miestom je vtok rieky Dyje, ktorá priteká z pravej strany a vytvára trojhraničný bod Slovensko – Česko – Rakúsko. Až potiaľto Morava tvorila hranicu medzi Slovenskom a Českom, odtiaľto až po vtok do Dunaja hranicu medzi Slovenskom a Rakúskom."

Záverečná etapa cesty mala štart pod hradom Devín a viedla naspäť k Svätoplukovi:
2.7.22
Bratislavský hrad – nádvorie pri soche Svätopluka
"Dali sme to. Po 92 dňoch a 1870 kilometroch sme dorazili presne na to isté miesto, z ktorého sme 3.4. vyrážali na našu cestu okolo Slovenska @viaslovakia. Ďakujeme Vám za vašu priazeň a podporu, ktorá nás posúvala bližšie k nášmu cieľu.
Pár dní oddychu a vrátime sa späť. Chceme Vám ukázať všetko to, čo sme ukázať nestihli. Je toho dosť. Tešíme sa. Dúfame, že aj vy.
Majte krásny deň, my ho dnes znovu máme. Ďakujeme"


Napísali o nich

https://www.cas.sk/clanok/2666019/slavo-sami-a-gregor-mapuju-najdlhsiu-turisticku-trasu-via-slovakia-1800-km-po-slovensku-za-90-dni/

https://www.leviceonline.sk/spravy/spolocnost/ostatne-zo-spolocnosti/6788-traja-chlapici-sa-podujali-na-1800-km-dlhu-trasu-pozdlz-hranic-slovenska-jednym-z-nich-je-gregor-z-levic /Gregor cestu nedokončil; prišiel náhradník Peter Bestro/

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/162995-peso-prejdu-1800-kilometrov-trojica-sa-vydala-na-najdlhsiu-turisticku-trasu-na-slovensku

https://webmagazin.teraz.sk/cestovanie/via-slovakia-za-tri-mesiace-chcu-prejs/13660-clanok.html

https://mykysuce.sme.sk/c/22945879/putuju-po-hranici-slovenska-takmer-dvetisic-kilometrov-z-kysuc-boli-nadseni.html

/viac som nenašla/


Viac informácií a fotografií:

https://www.facebook.com/groups/1033026250582160/media

https://www.facebook.com/groups/1033026250582160

Malá ukážka toho, čo všetko možno vidieť cestou po hranici:


/Babia hora/


/nápoveda: https://zlatyfond.sme.sk/dielo/18/Hviezdoslav_Hajnikova-zena/1 /


/Devínske jazero/


Česi majú Via Czechia aj na wikipédii:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Via_Czechia


Sprvu som bola voči tejto ceste kritická /prvý článok vyšiel v NČ 11.4.22,
jeden z turistov má arabské meno/, no dnes verím, že toto je jedna z najlepších vecí, ktorá sa na Slovensku v posledných mesiacoch udiala.
Predsa len, slovanské územia v dávnych dobách opisovali aj arabskí cestovatelia.

Títo muži práve potvrdili hranicu Slovenska.

Komentáre