Euroasijske kridlo (Iran-Rusko-Indie)

-Navsteva Putina v Iranu (vojensko-politicky, strategicky svazek-uzavreni smlouvy 20.7.2022)
Nezapominejme, ze Iran ma byt ridicim centrem pro Euroasijske kridlo, Cina zase ridicim centrem atlantickeho kridla.

Indie
V Indii se ceka na vysledek volby presidenta
Indičtí poslanci volili nového prezidenta. Výsledky se očekávají dnes. Indická hlava státu plní především reprezentativní úkoly. Moc má premiér největší demokratické země světa s více než 1,3 miliardy obyvatel.
Téměř 5 000 poslanců zemských a národních zákonodárných sborů mohlo v pondělí odevzdat svůj hlas v budovách příslušných parlamentů. Ty se nyní budou sčítat rano v hlavním městě Dillí. Prezident je volen každých pět let.
Nominace Modiho
Vládnoucí strana BJP premiéra Naréndry Módího postavila do voleb 64letou Draupadi Murmu. Indická média jí předpovídají největší šance na vítězství. Čtyřiašedesátiletá žena je domorodou ženou, bývalou učitelkou a bývalou guvernérkou státu Džhárkhand.
zde a zde .
Jako guvernérka se zasazovala o práva původních obyvatel Indie. Pokud zvítězí, stane se první domorodou Indkou, která bude zastávat úřad prezidenta. Původní obyvatelé jsou v Indii často chudí a marginalizovaní.
Současný prezident Rám Náth Kóvind je Dalit, tj. příslušník nejnižší kasty kastovního systému, dříve považované za "nedotknutelné". Situace dalitů se za jeho vlády téměř nezměnila. Dalité jsou i nadále vystaveni velké diskriminaci. zde

Komentáre

 • Y
  upravené Thu 21 Jul 2022 #2->

  Vysel clanek americkeho magazinu Military Watch pod nazvem:
  Cim jsou nebezpecne iranske drony - nevidimky a proc je to spatna zprava pro Ukrajinu
  Techto dronu ma Iran vice jak jakakoliv jina zeme a jestlize je dostane Rusko, tak to muze byt prelomove v konfliktu na Ukrajine.
  Cina se zdrzuje dodavek zbrani Rusku a jedine staty, ktere podpori Rusko zbranemi je Iran a Severni Korea.
  Iranske drony jsou lepsi nez ruske, jsou nanejvys efektivni a prosly velkym testovanim v Syrii a Iraku. Je to Shahed 129 – analog americkeho Predatora a cinskeho Wing Loong II.
  Cely clanek v anglictine: zde
  v rustine: zde

 • @Zora povedal/-a:
  Nedávno som našla takýto príspevok /dotyčný čerpá z tlače, akurát tu som neidentifikovala odkiaľ/:
  nový obchodný koridor Rusko - Irán - India

  aj na kulturblogu použili túto mapku. mávajú tam raz za čas rozhovory s jedným slovákom žijúcim v amerike, ktorý sa živí na burze...a má ozaj hodnotné informácie. inak je celý kb pre mňa nepozerateľný. a ten slovák tam použil túto mapku tiež.

 • Samarkandska deklarace je další krok v plánu na posílení pozice Střední Asie ve světě.
  Členové Shanghajskeho sdružení pro spolupráci podepsali společnou deklaraci pokryvajici různé oblasti zájmu (např. nešíření jaderných zbraní, mírové využití kosmu, podpora inovací)

  https://ria.ru/20220916/shos-1817230909.html?rcmd_alg=COL6&rcmd_id=1817238814

  https://news.cgtn.com/news/2022-09-16/Leaders-of-SCO-member-states-sign-Samarkand-declaration-1dnxm8E0QQo/index.html

 • Irán a India rozšíria spoluprácu v oblasti ropy, plynu a dopravy
  Iránsky prezident Ibrahim Raisi na stretnutí s indickým premiérom Narendrom Modim povedal, že obe krajiny môžu využiť existujúce príležitosti na rozšírenie vzťahov.
  Stretnutie sa uskutočnilo v priestoroch 22. summitu Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO) v Samarkande. Počas stretnutia Raisi povedal, že posilnenie vzťahov s Indiou je jednou z priorít zahraničnej politiky Iránu, pričom súčasné vzťahy medzi oboma krajinami označil za priateľské.
  https://sk.news-front.info/2022/09/17/iran-a-india-rozsiria-spolupracu-v-oblasti-ropy-plynu-a-dopravy/

 • Kancelar
  upravené Sat 1 Oct 2022 #7->

  Smutna sprava z Iranu: https://www.rt.com/news/563875-separatists-attack-police-protests-iran/

  Pri útoku na iránsku policajnú stanicu zahynulo 19 ľudí

  Najmenej 32 príslušníkov Islamských revolučných gárd bolo zranených

  Ozbrojení separatisti zabili v piatok na policajnej stanici v Zahedáne na juhovýchode Iránu 19 ľudí vrátane niekoľkých príslušníkov Islamských revolučných gárd (IRGC), informovali štátne médiá. Pri útoku bolo zranených aj najmenej 32 príslušníkov IRGC vrátane členov dobrovoľníckych jednotiek Basídž.

  Podľa tlačovej agentúry IRNA boli medzi zabitými na mieste činu plukovník IRGC Hamidreza Hashimi, vojak IRGC Mohammad Amin Azarshokr a vojaci Basij Mohamad Amin Arefi a Saeed Borhan Rigi. Počas útoku bol údajne postrelený aj šéf spravodajskej služby Seyyed Ali Mousavi, ktorý neskôr na následky zranení zomrel.

  Ozbrojenci sa údajne pred útokom ukryli medzi veriacimi v mešite neďaleko stanice, uviedla agentúra IRNA. V príspevkoch na sociálnych sieťach sa spomínajú viaceré policajné stanice v Zahedáne, ktoré v piatok obsadili "protestujúci" Balúčovia, hoci správy štátnych médií neuvádzajú meno separatistickej skupiny zapojenej do smrtiaceho útoku. Tlačová agentúra Tasnim informovala, že iránske bezpečnostné sily v piatok zmarili ďalší "teroristický" útok na policajnú stanicu v Zahedáne.

  Nebolo jasné, či tieto útoky súvisia s prebiehajúcimi protestmi v krajine v súvislosti so smrťou Mahsy Amíniovej, mladej ženy obvinenej z nesprávneho nosenia hidžábu, ktorá bola zadržaná políciou.

  Zatiaľ čo polícia trvala na tom, že Aminiová zomrela na infarkt, iní tvrdia, že bola ubitá na smrť, a opozičné skupiny v Iráne využili vzniknuté nepokoje na volanie po zmene režimu. Aminiovej kurdský pôvod spôsobil, že jej smrť sa stala dôvodom pre etnické separatistické hnutia, a piatkový útok sa odohral v provincii Sistan a Balúčistán, kde etnickí separatisti z kmeňa Balúčov už v minulosti zaútočili na iránske bezpečnostné sily.

  Podľa iránskej štátnej televízie bolo od začiatku protestov proti Aminiovej smrti minulý mesiac zabitých najmenej 41 demonštrantov a policajtov.

  Iránske ministerstvo pre spravodajské služby zatklo deväť cudzincov spojených s protestmi vrátane francúzskych, nemeckých, holandských, talianskych, švédskych a poľských občanov. Vláda z nepokojov obvinila "nepriateľské zahraničné subjekty". Médiá a influenceri podporovaní USA boli medzi prvými, ktorí tvrdili, že Amíni bola zbitá, hoci na záberoch z priemyselnej kamery z policajnej stanice, kde údajne došlo k zbitiu, je vidieť len to, ako sa 22-ročná Amini háda s policajtom a potom odchádza a padá na zem. USA, ktoré v roku 1953 zvrhli iránsku sekulárnu demokraticky zvolenú vládu, sa od islamskej revolúcie v roku 1979 otvorene usilujú o zmenu režimu v Teheráne.

 • Prezident Spojených arabských emirátů Mohamed bin Zayed Al-Nahyan zítra navštíví Rusko, kde "s prezidentem Putinem bude mluvit o přátelských vztazích mezi oběma zeměmi a o množství regionálních a mezinárodních problémů a událostí, které jsou ve společném zájmu," napsala státem vlastněná tisková agentura WAM. Tato návštěva přichází krátce potom, co minulý týden Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámila, že sníží produkci za cílem zvýšení ceny suroviny, což pomůže právě Rusku.
  Setkaji se v Petrohradu.