Japonsko

Japonci chcú zachrániť spaľovacie motory. Automobilky založili veľkú asociáciu
https://auto.pravda.sk/doprava/clanok/635060-japonci-chcu-zachranit-spalovacie-motory-automobilky-zalozili-velku-asociaciu/

Corbettův report: Technokracie je šílená, protilidská a selže
Bank of Japan oznámila, že nebude pokračovat v zavádění digitální měny (CBDC). Proč? Protože lidé ji nechtějí a nebudou ji používat.Jak uvádí Asia Times, v japonské ekonomice, která je silně závislá na hotovosti, lidé chápou, že hotovost je bezpečná, vysoce likvidní a užitečná v nouzi. Zajišťuje také rovný přístup ke službám pro stárnoucí obyvatelstvo země, z něhož mnozí nejsou spokojeni s digitálními platbami.
https://otevrisvoumysl.cz/corbettuv-report-technokracie-je-silena-protilidska-a-selze/

Komentáre

 • Zora
  upravené 19 Apr 21:54 ->#2

  6.4.23
  Japonská armádna helikoptéra sa pravdepodobne zrútila do mora
  Vrtuľník japonskej armády s desiatimi osobami na palube, ktorý vo štvrtok zmizol z radarov, sa s najväčšou pravdepodobnosťou zrútil do mora. Južne od japonského ostrova Mijakodžima sa totiž objavili trosky, ktoré by mali pochádzať zo zmiznutého vrtuľníka.
  Helikoptéra UH-60JA Black Hawk sa stratila z radarov počas prieskumného letu severne od ostrova Mijakodžima. Na jej palube sa nachádzalo desať osôb vrátane vysoko postaveného veliteľa japonských ozbrojených síl.
  Trosky, ktoré by mohli pochádzať zo zrúteného vrtuľníka, sa našli v mori približne 1800 kilometrov južne od Tokia. Lode japonskej pobrežnej stráže našli na hladine aj olejové škvrny. Miestni predstavitelia však tieto informácie odmietli potvrdiť.
  Japonský premiér Fumio Kišida vyhlásil, že zmiznutie vrtuľníka je v súčasnosti predmetom vyšetrovania pod gesciou ministerstva obrany.
  Agentúra AP pripomína, že japonská vláda sa rozhodla posilniť obranyschopnosť na juhozápade krajiny v reakcii na čoraz agresívnejšiu vojenskú aktivitu Číny v regióne.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/japonska-armadna-helikoptera-sa-pravd/706307-clanok.html

  15.4.23
  Japonský premiér Kišida bol po explózii bez zranení evakuovaný. Podozrivého zadržali
  Japonský premiér Fumio Kišida dnes vyviazol nezranený z útoku, ochranka ho ale musela evakuovať. Pred verejným vystúpením predsedu vlády v meste Wakajama na západe krajiny hodil nejaký muž z davu predmet, na čo sa ozval výbuch. Podľa japonských médií išlo zrejme o dymovnicu. Polícia podozrivého zadržala.
  https://www.ta3.com/clanok/263886/japonsky-premier-kisida-bol-po-explozii-bez-zraneni-evakuovany-podozriveho-zadrzali


  Minulý mesiac bol Kišida v Poľsku a na Ukrajine.
  https://www.cas.sk/clanok/2781607/cinsky-prezident-je-v-moskve-japonsky-v-kyjeve-co-na-to-ukrajina/

 • 9.5.23

  Japonsko pracuje na otvorení styčného úradu NATO v Tokiu
  Japonsko pracuje na otvorení styčného úradu Severoatlantickej aliancie (NATO) v Tokiu. V utorok to uviedol japonský veľvyslanec v USA Kódži Tomita.
  Tomita sa vyjadril k správe týždenníka Nikkei Asia z mája na podujatí Národného tlačového klubu (NPC) vo Washingtone. V nej sa uvádza, že NATO pod vedením USA plánuje otvoriť prvý takýto úrad v Ázii s cieľom uľahčiť konzultácie v regióne.
  "Bod, ktorý ste spomenuli, je jednou z vecí, na ktorých pracujeme, aby sme posilnili naše partnerstvo. Žiadne konečné potvrdenie som však nepočul," povedal japonský diplomat. NATO správu nepotvrdila, pretože nechce zachádzať do detailov prebiehajúcich rokovaní svojich spojencov.
  Tomita informoval o samite skupiny G7 19.-21. mája v Hirošime a uviedol, že jeho cieľom bude užšie zosúladenie prístupu G7 k Číne.
  Styčný úrad sa má podľa Nikkei Asia otvoriť na budúci rok. Umožní diskusie s bezpečnostnými partnermi NATO, ako sú Južná Kórea, Austrália a Nový Zéland, s ohľadom na geopolitické výzvy zo strany Číny a Ruska.
  Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v januári navštívil Japonsko. Spolu s japonským premiérom Fumiom Kišidom sa zaviazal posilniť väzby tvárou v tvár "historickým" bezpečnostným výzvam. Spomenul inváziu Ruska na Ukrajinu a narastajúcu vojenskú silu Číny.
  Na zverejnenie správy Peking vyhlásil, že je nutná "vysoká ostražitosť" vzhľadom na "expanziu NATO na východ".
  https://www.teraz.sk/zahranicie/japonsko-pracuje-na-otvoreni-stycneho/713088-clanok.html


 • 14.6.23

  Vo vojenskom výcvikovom centre v Japonsku sa strieľalo, hlásia obete

  Dvaja ľudia prišli o život a jeden ďalší človek utrpel zranenia pri streľbe vo vojenskom výcvikovom stredisku v japonskej prefektúre Gifu. V stredu o tom informoval generálny tajomník japonskej vlády Hirokazu Matsuno. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

  Incident sa odohral o 09.00 h miestneho času (02.00 h SELČ). Podľa Matsuna bol páchateľom 18-ročný kadet japonskej armády, ktorý postrelil svojich troch kolegov. Tajomník dodal, že podozrivý bol zadržaný, ďalšie informácie však neposkytol. Japonská štátna televízia NHK uviedla, že páchateľ strieľal z automatickej zbrane.

  Hovorca japonskej armády potvrdil, že počas incidentu bolo vystrelených osem rán.

  Agentúra AFP pripomína, že násilná trestná činnosť je v Japonsku pomerne zriedkavým javom, no počas uplynulého roka sa v tejto ázijskej krajine vyskytlo podobných incidentov hneď niekoľko. V júli 2022 bol spáchaný atentát na japonského expremiéra Šinza Abeho a v apríli 2023 súčasný premiér Fumio Kišida vyviazol bez zranení po tom, čo po ňom istý muž hodil výbušné zariadenie.

  --

  5.6.23

  V konfrontaci s Ruskem a Čínou bude Japonsko spolupracovat s NATO

  Japonsko a NATO hodlají podepsat dokument o spolupráci ve vesmíru a kyberprostoru, aby čelily Rusku a Číně, informoval internetový deník Nikkei. Upřesňuje, že Japonsko sice není členem aliance, ale dokument bude podepsán během červencového summitu NATO, na který byl pozván japonský premiér Fumio Kišida.

  V roce 2014 podepsaly Japonsko a NATO Individuální program partnerství a spolupráce, který se zaměřuje na některé konkrétní oblasti, jako je námořní bezpečnost a humanitární pomoc, ale spolupráce mezi ozbrojenými silami je z velké části mimo jeho působnost.

  Nyní se zpracovává individuálně přizpůsobený program partnerství, který toto ujednání podstatně povýší. K podpisu má být předložen na červencovém summitu NATO v Litvě.

  Podle listu Nikkei obsahuje aktualizovaný dokument o partnerství body týkající se vesmírné a kybernetické sféry, neboť Moskva a Peking se na tuto oblast zaměřují. NATO usiluje o koordinaci s Japonskem v oblasti „nových a převratných technologií“ a o sdílení informací s cílem zajistit, aby stávající obranné struktury nebyly neutralizovány pokročilými technologiemi dvojího užití, jako jsou umělá inteligence, biotechnologie a kvantová výpočetní technika, uvedl dále list. • Aha, takže druhý front. Za II.sv. války se to nepovedlo, tak to zkouší teď.

 • 15.6.23

  WSJ: Japonsko zvažuje dodať USA muníciu na zásoby pre Ukrajinu

  Japonsko rokuje o poskytnutí delostreleckej munície pre Spojené štáty, aby tak posilnilo zásoby pre ukrajinskú protiofenzívu proti ruským silám. Vo štvrtok o tom napísal americký denník The Wall Street Journal (WSJ). TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

  Japonsko zvažuje dodanie 155 milimetrovej delostreleckej munície podľa dohody, ktorá mu umožňuje zdieľať muníciu s USA v rámci ich dlhodobej bezpečnostnej aliancie, uviedol WSJ s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené so záležitosťou.

  Tokio sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pridalo k západným sankciám voči Moskve, pri vývoze vojenského materiálu však dodržiava prísne pravidlá. Kyjevu zatiaľ poslalo iba neútočné prostriedky, ako sú nepriestrelné vesty či prilby. V máji Ukrajine prisľúbilo dodávku zhruba 100 vojenských vozidiel.

  Americký minister obrany Lloyd Austin začiatkom júna v Tokiu rokoval so svojím japonským kolegom Jasukazom Hamadom. Po stretnutí ocenil Japonsko za vojenskú podporu Ukrajiny a dodal, že ďalšia pomoc by bola vítaná, pripomenul britský denník The Guardian. • Japonsko / Taiwan

  19.7.23

  Vdova po japonskom premiérovi pricestovala na Taiwan

  Vdova po bývalom japonskom premiérovi Šinzóovi Abem pricestovala v pondelok na Taiwan, kde začala štvordňovú cestu zameranú na ďalšie prehĺbenie vzťahov medzi Tokiom a Tchaj-pejom, ktoré podporoval aj jej zavraždený manžel. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Kjódó.

  Počas svojho pobytu sa Akie Abeová stretne s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a viceprezidentom Williamom Laiom. "Myslím si, že môj manžel veľmi chcel prísť na Taiwan, preto som tentoraz prišla na Taiwan v jeho mene," povedala Abeová na tlačovej konferencii.

  Šinzó Abe, ktorého smrteľne postrelili 8. júla 2022 počas predvolebného prejavu v západnej časti Japonska, bol známy svojím priateľským postojom k Taiwanu.

  William Lai, jeden z popredných kandidátov v taiwanských prezidentských voľbách naplánovaných na január budúceho roka, sa vlani v júli zúčastnil na súkromnom pohrebe Abeho v budhistickom chráme v Tokiu.