Donald J. Trump

2»

Komentáre

 • Trump odmietol Zelenského pozvanie na Ukrajinu

  Washington 7. novembra (TASR) — Bývalý šéf Bieleho domu Donald Trump odmietol pozvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa osobne prišiel oboznámiť s rozsahom ruskej invázie na Ukrajine. Informovala o tom v utorok nemecká spravodajská televízia n-tv s odvolaním sa na americké médiá.

  "Rešpektujem prezidenta Zelenského, ale myslím si, že v tomto čase by nebolo vhodné ísť na Ukrajinu," napísal Trump v stanovisku pre americký konzervatívny spravodajský a mienkotvorný web Newsmax.

  Ďalej uviedol, že vzťahy s Ukrajinou má teraz na starosti administratíva Joea Bidena "a ja by som nechcel vyvolať konflikt záujmov".

  V polovici septembra Trump v rozhovore pre americkú televíziu NBC News tvrdil, že ak bude znovuzvolený za prezidenta USA, vojnu na Ukrajine môže ukončiť do 24 hodín. Ako by to urobil, však nekonkretizoval.

  Zelenskyj v nedeľu takisto v rozhovore pre NBC News povedal, že ak Trump príde do Kyjeva, za 24 minút mu vysvetlí, "že túto vojnu nemôže zvládnuť".

  Prezident Zelenskyj tiež varoval, že ak Rusko porazí Ukrajinu, zaútočí na krajiny NATO, takže do konfliktu v Európe budú zatiahnutí aj americkí vojaci. Zopakoval, že jeho krajina je závislá od americkej vojenskej pomoci, proti ktorej je Trump a mnohí opoziční republikáni.

  Joe Biden naliehal na Kongres, aby schválil dodatočné výdavky vo výške 106 miliárd dolárov. Väčšina tejto sumy mala ísť na posilnenie obranyschopnosti Ukrajiny.

  Snemovňa reprezentantov ovládaná republikánmi namiesto toho minulý týždeň schválila návrh zákona o poskytnutí pomoci Izraelu vo výške 14,5 miliardy dolárov.

  Vláda USA oznámila 3. novembra nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v celkovej hodnote 425 miliónov dolárov. Obsahuje muníciu do systémov protivzdušnej obrany, delostrelecké granáty a protitankové zbrane v hodnote 300 miliónov dolárov a vojenskú techniku zo zásob americkej armády v hodnote 125 miliónov dolárov.

  USA doteraz poskytli Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote približne 44 miliárd dolárov.


 • Trump nemôže kandidovať na prezidenta v štáte Colorado, rozhodol súd

  Denver 20. decembra (TASR) - Najvyšší súd v americkom štáte Colorado v utorok večer označil bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa za "nespôsobilého" uchádzať sa o funkciu prezidenta na základe ustanovenia americkej ústavy. Ustanovenie zakazuje zastávať úradnú funkciu predstaviteľom, ktorí sa zapojili do "vzbury alebo povstania", informujú o tom agentúry AP a AFP. Ako agentúra Reuters ďalej spresňuje, rozhodnutie sa vzťahuje na republikánske primárky, ktoré sa uskutočnia 5. marca.

  V bezprecedentnom rozhodnutí súd väčšinou hlasov v pomere 4:3 diskvalifikoval Trumpa z výkonu prezidentského úradu v súvislosti s jeho úlohou v útoku na Kapitol zo 6. januára roku 2021. Trump sa tak stal historicky prvým prezidentským kandidátom, ktorého súd uznal za nespôsobilého uchádzať sa o Biely dom na základe zriedkavo používaného ustanovenia ústavy USA.

  Ako vysvetľuje agentúra Reuters, rozhodnutie sa vzťahuje len na marcové primárky republikánov, ale závery súdu pravdepodobne ovplyvnia aj Trumpovovo postavenie v prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať 5. novembra 2023. /chyba, 2024/

  "Keďže je diskvalifikovaný, bolo by podľa volebného zákona protiprávnym konaním, ak by bol v (štáte) Colorado vedený ako kandidát na hlasovacom lístku pre prezidentské primárky (republikánov)," uviedol coloradský súd.

  Platnosť rozhodnutia je pozastavená do 4. januára, respektíve až do rozhodnutia Najvyššieho súdu USA. Trumpov tím už avizoval, že sa voči rozsudku plánujú odvolať a požiadať o pozastavenie tohto "scestného" "nedemokratického" rozhodnutia.

  Agentúra AP dodáva, že Najvyšší súd v štáte Colorado tak vyvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, podľa ktorého sa na Trumpa nevzťahuje ústavný dodatok o vzbure alebo povstaní, keďže úrad prezidenta nie je uvedený na zozname federálnych volených funkcií, ktorých sa dodatok týka.

  --


 • Donald Trump nebude môcť kandidovať v štáte Maine. Dôvodom je jeho podiel na útoku na Kongres

  29. 12. 2023

  Americký štát Maine vo štvrtok (28. 12.) zablokoval bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi kandidovanie v prezidentských primárkach republikánskej strany. Dôvodom je Trumpov podiel na útoku ľudí na Kongres USA v januári 2021. Rozhodnutie oznámila hlavná volebná predstaviteľka štátu Maine. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

  Podľa hlavnej predstaviteľky zodpovednej za voľby a štátnej tajomníčky v Maine Shenny Bellowsovej je Trump „nespôsobilý“ zúčastniť sa na prezidentských primárkach republikánov v tomto štáte, pretože udalosti zo 6. januára 2021 „nastali na príkaz a s vedomím a podporou odchádzajúceho prezidenta“.

  „Ústava USA netoleruje útok na základy nášho štátneho zriadenia. Zákon v štáte Maine si odo mňa vyžaduje, aby som v tejto veci konala,“ napísala Bellowsová vo vyhlásení.

  Maine, na severovýchode USA, sa tak pridáva k štátu Colorado, ktorý predtým tento mesiac tiež diskvalifikoval Trumpa z republikánskych primárok. Tieto kroky Trump určite napadne na Najvyššom súde USA. Trump je favoritom na republikánsku nomináciu v prezidentských voľbách v roku 2024.

  Rozhodnutia v oboch štátoch sa odvolávajú na 14. dodatok ústavy USA, ktorý zakazuje vykonávať úrad každému, kto predtým prisahal, že bude chrániť krajinu, ale neskôr sa zapojil do vzbury.

  Trumpov volebný tím rýchlo zareagoval a skritizoval rozhodnutie demokratky Bellowsovej ako „pokus o ukradnutie volieb a odňatie volebného práva americkým voličom“.

  „Je isté, že tento pokus o stranícky zásah do volieb je nepriateľský útok na americkú demokraciu,“ uviedol hovorca Trumpovho volebného tému Steven Cheung vo vyhlásení. A obvinil prezidenta Joea Bidena a demokratov, že sa „spoliehajú na vládne inštitúcie, že ochránia ich pevne uchopenú moc“.

  Cheung dodal, že Trump sa odvolá proti rozhodnutiu štátnej tajomníčky v Maine.

  --

  Michigan nevyradí Trumpa z republikánskych primárok, rozhodol tamojší najvyšší súd

  27. 12. 2023

  Najvyšší súd v americkom štáte Michigan zamietol pokus o diskvalifikáciu Donalda Trumpa z hlasovania v republikánskych primárkach pred budúcoročnými prezidentskými voľbami. Informovala o tom v stredu (27. 12.) televízia CNN.

  Pred týždňom najvyšší súd v štáte Colorado rozhodol, že exprezident nie je oprávnený opätovne získať svoj bývalý úrad. Diskvalifikoval ho z primárok. Konečné slovo v tejto veci bude mať federálny Najvyšší súd.

  Coloradský súd rozhodol o Trumpovej neúčasti na primárkach pre jeho úlohu pri násilnostiach v sídle Kongresu 6. januára 2021 na základe zriedkavo používaného ustanovenia ústavy USA. To zakazuje úradníkom zapojeným do „vzbury alebo povstania“ zastávať funkciu.

  Sudcovia v Michigane sa k rozhodnutiu o tomto ústavnom článku nedostali, keďže sa prípadom odmietli vôbec zaoberať z procesných dôvodov.

  Žalobu proti Trumpovi podala v štáte Michigan v septembri v mene skupiny voličov organizácia Free Speech For People. V predchádzajúcich týždňoch ju zamietli súdy nižšej inštancie. Tie okrem iného uviedli, že ide o politickú otázku, o ktorej by nemali rozhodovať súdy.

  Primárky Republikánskej strany určia jej kandidáta pre prezidentské voľby v novembri 2024. Trump, ktorý viedol USA v rokoch 2017 až 2021, sa plánuje uchádzať o znovuzvolenie na jeseň budúceho roka a v súčasnosti je favoritom na zisk republikánskej nominácie.


 • P
  upravené 24 Jan 18:46 #35->

  "Donald Trump počas stretnutia s voličmi vyhlásil:

  "Útok z 11. septembra 2001 bol dielom Spojených štátov."

  "Štyri roky mi zatvárali ústa, ale teraz stále hovorím, že na veže Svetového obchodného centra nebol žiadny útok, nebol to útok, ako nám ho ukázali, a že sa na ňom podieľali iné krajiny.... Ale nakoniec sme boli zatiahnutí do vojny na Blízkom východe..... Minuli sme 9 biliónov dolárov, zabili sme milióny ľudí... a čo sme dosiahli? Nič! Všetko, čo sme získali, bola smrť a krv".

  Ak sa začali takéto Trumpove priznania, znamená to, že sa rozhodol ísť do toho naplno.

  video

  "Donald Trump počas stretnutia s voličmi vyhlásil:

  "Útok z 11. septembra 2001 bol dielom Spojených štátov."

  "Štyri roky mi zatvárali ústa, ale teraz stále hovorím, že na veže Svetového obchodného centra nebol žiadny útok, nebol to útok, ako nám ho ukázali, a že sa na ňom podieľali iné krajiny.... Ale nakoniec sme boli zatiahnutí do vojny na Blízkom východe..... Minuli sme 9 biliónov dolárov, zabili sme milióny ľudí... a čo sme dosiahli? Nič! Všetko, čo sme získali, bola smrť a krv".

  Ak sa začali takéto Trumpove priznania, znamená to, že sa rozhodol ísť do toho naplno.

  video

  https://t.me/casusbellilive/147939

 • Exprezidenta USA Donalda Trumpa nominovali na Nobelovu cenu za mier

  Washington 31. januára (TASR) - Bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa opäť nominovali na Nobelovu cenu za mier. Podľa navrhovateľky - republikánskej kongresmanky Claudie Tenneyovej - zohral Trump počas svojho pôsobenia v úrade dôležitú úlohu v sprostredkovaní dohôd medzi Izraelom a arabskými krajinami - Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom - z roku 2020.

  "Byrokrati, 'odborníci' na zahraničnú politiku a medzinárodné organizácie celé desaťročia tvrdili, že ďalšie mierové dohody na Blízkom východe nie sú možné bez vyriešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Prezident Trump dokázal, že to nie je pravda," uviedla Tenneyová vo vyhlásení pre stanicu Fox News.

  Pripomenula, že mierová dohoda medzi Izraelom a Egyptom z roku 1978 a dohody z Osla, ktoré pomohol v roku 1994 sprostredkovať vtedajší americkým prezident Bill Clinton, boli ocenené Nobelovou za mier. Trumpova úloha v podpísaní bilaterálnych zmlúv, známych aj ako Abrahámove dohody, ktorých cieľom bola normalizácia vzťahov na Blízkom východe, dosiaľ podľa Tenneyovej uznaná nebola.

  "Donald Trump sa zaslúžil o prvé mierové dohody na Blízkom východe po takmer 30 rokoch," uviedla.

  Spomínané Abrahámove dohody boli v čase ich podpisu vnímané ako cesta k nadviazaniu a posilneniu vzťahov Izraelom a arabskými krajinami. Kritici však poukazujú na to, že napriek očakávaniam neprispeli k riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu.

  "Odvážne úsilie prezidenta Trumpa pri vytváraní Abrahámových dohôd bolo bezprecedentné a naďalej zostáva bez uznania zo strany Výboru pre Nobelovu cenu za mier, čo podčiarkuje potrebu jeho dnešnej nominácie," dodala republikánska členka Snemovne reprezentantov USA.

  Donald Trump, ktorý vedie v súboji o nomináciu Republikánskej strany do novembrových prezidentských volieb, bol na túto cenu nominovaný už trikrát. Zároveň čelí obvineniam z viacerých trestných činov vrátane snahy o zvrátenie výsledkov prezidentských volieb z roku 2020 a neoprávneného uchovávania prísne tajných dokumentov vo svojom sídle na Floride.

  --

  29.01.2024

  V USA to vrie: Nahnevaný Trump hovorí o tretej svetovej vojne! Tvrdé obvinenia na adresu Bidena

  WASHINGTON - Donald Trump v USA využíva smrť troch amerických vojakov v Jordánsku na svoju predvolebnú kampaň proti americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Spojené štáty sú „na pokraji tretej svetovej vojny“, povedal bývalý prezident.

  V USA prebieha supervolebný rok. Od začiatku roka republikáni v štátoch USA hlasujú o tom, koho vyšlú do súboja o Biely dom v novembri proti prezidentovi Joeovi Bidenovi. Aktuálne to vyzerá na Donalda Trumpa, ktorý doteraz v súťaži dominoval. A ako je známe, Trump nešetrí štipľavými slovami – najmä počas predvolebnej kampane.

  Úplne šialené: Donald Trump podnecuje obavy z tretej svetovej vojny

  Po smrti troch amerických vojakov, ktorí boli podľa Bieleho domu zabití pri útoku dronu proiránskych milícií v Jordánsku neďaleko sýrskych hraníc, vytvára Donald Trump veľkú kulisu hrozby. Pri útoku na amerického prezidenta Joea Bidena, ktorého obvinil zo zodpovednosti na teroristickom útoku, teraz Trump hromžil: "Sme na pokraji tretej svetovej vojny."

  Trump využil smrť amerických vojakov na spustenie obrovského útoku na Joea Bidena a jeho vládu, ktorú obvinil zo „slabosti a kapitulácie“. Pre Trumpa niet pochýb: „Tento útok by sa NIKDY nestal, keby som bol prezidentom, nebola by na to ani šanca – tak ako by sa nikdy nestal Iránom podporovaný útok Hamasu na Izrael, vojna na Ukrajine by sa sa nikdy nestala a teraz by sme mali mier na celom svete. Namiesto toho sme na pokraji tretej svetovej vojny," uviedol na sociálnej sieti Truth Social.

  Trump tvrdí, že Irán bol pri jeho odchode z úradu „slabý, na mizine a úplne pod jeho kontrolou“. Sľúbil, že túto politiku obnoví, ak porazí Bidena v novembrových voľbách. "Tento hrozný deň je ďalším dôkazom toho, že sa musíme okamžite vrátiť k MIERU PROSTREDNÍCTVOM SILY, aby už nedochádzalo k chaosu, ničeniu a ďalším stratám vzácnych amerických životov. Naša krajina nemôže prežiť s Joeom Bidenom ako vrchným veliteľom," zúril Trump.


 • Trump musí novinárke zaplatiť odškodné 83,3 milióna dolárov

  New York 27. januára (TASR) - Newyorská porota v piatok rozhodla, že bývalý prezident USA Donald Trump má zaplatiť odškodné 83,3 milióna dolárov novinárke E. Jean Carrollovej. Tá tvrdí, že Trump jej poškodil povesť tým, že ju označil za klamárku po tom, ako ho obvinila zo sexuálneho napadnutia.

  Trump, ktorého v samostatnom prípade v New Yorku porota uznala za vinného za sexuálne napadnutie Carrollovej, opustil budovu súdu počas záverečných rečí. Trump označil verdikt za "smiešny" a sľúbil, že sa odvolá.

  Novinárka žiadala za urážku na cti od Trumpa odškodné vo výške viac ako desať miliónov dolárov.

  Carrollová tvrdí, že v roku 2019, keď prvýkrát verejne prehovorila o sexuálnom napadnutí, ju Trump očiernil, keď na jej adresu povedal, že nie je jeho typ.

  "Predtým som bola známa iba ako novinárka a teraz som známa ako klamárka, podvodníčka a blázon," odpovedala minulý týždeň Carrollová na otázku, ako jej Trumpova poznámka poškodila povesť. Zároveň citovala ďalšie Trumpove urážky.

  Carrollová už vlani v máji v občianskoprávnom spore vysúdila od Trumpa odškodné vo výške päť miliónov dolárov za sexuálne napadnutie, ktorého sa mal dopustiť v 90. rokoch minulého storočia. Trump to odmietol a voči verdiktu sa odvolal.