U Nového Zélandu se srazil člun s velrybou. Pět lidí zemřelo

“U Nového Zélandu se srazil člun s velrybou. Pět lidí zemřelo”
10.9.2022 9:22
“Srážku člunu s velrybou u novozélandského Jižního ostrova v sobotu nepřežili dva lidé a tři se pohřešují. Uvedla to agentura AP. Server nzherald.co.nz uvádí, že mrtvých je pět. Na člunu bylo 11 lidí a asi osmimetrový člun se převrátil po desáté hodině místního času. Zachránit se podařilo šest osob, podle policie byla nalezena i těla mrtvých.”
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-u-noveho-zelandu-se-srazil-clun-s-velrybou-pet-lidi-zemrelo-40408307

Komentáre

 • Žeby to GP s tým biologicky čistým novým zelandom nevyšlo?

 • @dusan , myslíš znamení? Projev matrice? Nebo úmyslný čin?

 • Komupak selhalo GPS?

 • Zora
  upravené Sat 17 Sep 2022 #5->

  V Austrálii - Redmond, západ /Albany/:

  Australana zabil klokan, kterého choval jako domácího mazlíčka /článok z 14.9.22/
  Muž z australského města Redmond zemřel po útoku klokana, kterého choval jako domácího mazlíčka, uvedla místní policie. V pondělí 77letého Australana našel jeho příbuzný s vážnými zraněními, kterým muž následně podlehl. Jde o první smrtelný útok klokana v Austrálii za 86 let, informovala BBC.
  V pondělí muži příbuzný zavolal pomoc, když jej našel s vážnými zraněními v jeho domě. Jenže klokan, který za ně byl nejspíš odpovědný, záchranářům bránil svého pána ošetřit. Přivolaná policie proto musela zvíře zastřelit. Muž na následky poranění i přes péči lékařů zemřel.
  Podle BBC jsou smrtelné útoky klokanů v Austrálii vzácné. Tento je první s fatálním následkem od roku 1936.
  „Pokud jsou zahnáni do kouta či ve stresu, jistě mohou být nebezpeční,“ sdělil BBC odborník na chování klokanů Greame Coulson. Podle něj mají tito vačnatci mnoho „zbraní“ včetně ostrých zubů, drápů a silných nohou. Váží ostatně v průměru asi 90 kilogramů a dosahují výšky až dvou metrů.
  „Problém s klokany a lidmi je v tom, že oba druhy chodí vzpřímeně a vzpřímený postoj je pro samce klokanů jako výzva (k boji),“ vysvětlil expert.
  Útoky klokanů vedoucí k vážným zraněním ale nejsou v Austrálii výjimkou. V červenci po útoku tohoto zvířete v Queenslandu zůstala 67letá žena se zlomenou nohou a řeznými ranami. V březnu tříleté holčičce v Novém Jižním Walesu způsobil vačnatec vážná zranění hlavy.
  V Austrálii žije těchto zvířat přes 50 milionů.
  https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-australana-zabil-klokan-ktereho-choval-jako-domaciho-mazlicka-40408583

  Redmond pomenovaný po írskom nacionalistickom vodcovi:
  https://en.wiktionary.org/wiki/Redmond
  https://en.wikipedia.org/wiki/John_Redmond

  znak Austrálie:
  https://sk.wikipedia.org/wiki/Austrália_(štát)#/media/Súbor:Coat_of_Arms_of_Australia.svg


  znak Nového Zélandu:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Nový_Zéland#/media/Soubor:Coat_of_arms_of_New_Zealand.svg

 • Ogar Valach
  upravené Sat 17 Sep 2022 #7->

  @Zora povedal/-a:
  Opäť sa vynára citlivá téma. V Austrálii a na Novom Zélande hovoria o konci monarchie

  Za civilizovanými krajinami sú pozadu "iba" viac ako sto rokov, ale istotne sa budú tváriť, ako keby boli prví na svete.

 • Austrália a Nový Zéland vyhlásili kráľa Karola III. za hlavu štátov
  https://www.teraz.sk/zahranicie/australia-a-novy-zeland-vyhlasili-kr/659721-clanok.html

 • Ogar Valach
  upravené Thu 20 Oct 2022 #9->

  Zora povedal/-a: Austrália a Nový Zéland vyhlásili kráľa Karola III. za hlavu štátov

  Mali jedinečnú príležitosť sa ho zbaviť a dobehnúť vyspelé štáty sveta, za ktorými zaostávajú často aj viac ako sto rokov, ale oni si vybrali poníženosť. Aj taká Barma (Mjanmarsko), Bhután a India, ktoré sa ich zbavili až po druhej svetovej vojne, sú vyspelejšie ako oni. Monarchia v 21. storočí? Nezmysel.

 • 7.6.23

  Veľký piesočný ostrov zo zoznamu UNESCO sa odteraz volá K'gari

  Austrália oficiálne premenovala Veľký piesočný ostrov, najväčší piesočný ostrov na svete, uvedený v zozname svetového dedičstva UNESCO, na K'gari.

  Nový názov ostrova pochádza z jazyka kmeňa Butchulla a znamená "raj". Odkazuje na príbeh o vzniku ostrova, podľa ktorého bol K'gari biely duch zoslaný bohmi, aby stvoril pevninu a moria. Pôvodný anglický názov (Fraser Island) pochádzal z koloniálnych čias a bol odvodený od britského kapitána Jamesa Frasera. Ten v roku 1836 v tejto oblasti stroskotal na lodi.

  "Som hrdá, že dnes oficiálne zavádzame názov K'gari, ktorý už dlho používajú tradiční vlastníci ostrova,vyhlásila premiérka Queenslandu Annastacia Palasczuková. Zmenu názvu označila za krok k vyrovnaniu sa s koloniálnou minulosťou Austrálie.

  "Takéto kroky síce nedokážu odčiniť neprávosti spáchané v minulosti, no môžu nám pomôcť vybudovať budúcnosť, kde si všetci obyvatelia Queenslandu budú dôverovať a budú sa vzájomne rešpektovať," dodala premiérka.

  Ostrov je obľúbenou turistickou destináciou, no pre veľkú populáciu dingov, bujné džungle, sladkovodné jazerá a zložitý systém piesočných dún je zároveň cenný aj z vedeckého hľadiska.

  Austrálčania stále častejšie uprednostňujú používanie názvov pochádzajúcich z jazyka domorodých obyvateľov. Známa skalná vyvýšenina Ayers Rock sa teraz nazýva čoraz častejšie Uluru, mesto Melbourne zas Naarm.

  Austrálčania v závere tohto roka v referende rozhodnú, či do ústavy zahrnú domorodých obyvateľov a či vytvoria orgán pôvodných obyvateľov Austrálie a ostrovov v Torresovom prielive s poradnou funkciou pri prijímaní legislatívy.

  --

  na mape nad Brisbane

  https://sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%BEk%C3%BD_pieso%C4%8Dn%C3%BD_ostrov

 • 19.6.23

  Krajina začala vo veľkom privážať ostatky dávno mŕtvych obyvateľov: Majú na to dobrý dôvod!

  Ostatky tiel pôvodných obyvateľov Nového Zélandu, ktoré boli ukradnuté alebo vymenené zberateľmi morbídnych kuriozít, sa po stovkách rokov strávených v zámorí postupne vracajú domov. 

  /.../

  Program podporovaný vládou pokrýva náklady spojené s repatriáciou a logistikou. Ide však zároveň aj o veľmi delikátny a duchovný proces.

  Mamaku-Ironside najskôr kontaktuje danú inštitúciu a overí, či ostatky boli skutočne získané nezákonne. Potom sa pokúsi dohodnúť ich návrat domov. V prípade úspechu prichádza na rad spirituálna stránka – Mamaku-Ironside najskôr požiada o to, aby mohol s ostatkami predkov stráviť istý čas osamote.

  "Najprv sa predstavíme, aby vedeli, kto sme. Potom vysvetlíme svoj zámer, aby sme im pomohli nájsť cestu domov. Je to veľmi spirituálne a emotívne," vysvetľuje.

  Po návrate do Wellingtonu prebehne obrad powhiri na oslavu návratu ostatkov. Tie sú následne vrátené ich iwi (kmeňu). Až vtedy má Mamaku-Ironside pocit, že jeho práca sa skončila. "Celé je to o vyliečení traumy. Neskončí sa to, kým sa všetci nevrátia späť do svojich komunít," uzatvára Mamaku-Ironside.

  --

  Austrália odobrila referendum o pridaní pôvodných obyvateľov do ústavy • Pôvodní obyvatelia Austrálie odsúdili výsledky referenda o uznaní práv

  Sydney 23. októbra (TASR) - Vodcovia pôvodných obyvateľov Austrálie v pondelok prelomili svoje doterajšie mlčanie a vyjadrili sa k výsledkom nedávneho referenda, pričom odsúdili "hanebnú" väčšinu voličov, ktorí sa postavili proti prelomovému návrhu na zmenu ústavy v prospech pôvodných obyvateľov.

  Ako informovala agentúra AFP, referendom sa prejavili hlboké rasové rozdiely v radoch obyvateľstva, ktoré sa v záväznom plebiscite vyslovilo proti uznaniu práv pôvodných obyvateľov v ústave.

  Mnohí domorodí lídri sa po zverejnení výsledkov hlasovania utiahli do "týždňa ticha", aby získali čas na vyrovnanie sa s tým, čo považujú za odmietnutie zo strany bielej väčšiny Austrálie.

  Toto mlčanie teraz prerušili v otvorenom liste adresovanom vláde, v ktorom kritizujú postoj miliónov Austrálčanov, pričom ho označujú za hanebný. Konštatujú, že z výsledku referenda "sa nedá vyčítať nič pozitívne", a avizujú, že sa nezmieria s tým, že krajina im "nepatrí".

  Iniciátori otvoreného listu tiež odhalili plány na vytvorenie vlastného poradného orgánu, ktorý by naprával krivdy spáchané na pôvodných obyvateľoch.

  Ak by sa referendum skončilo výsledkom pozitívnym pre komunitu pôvodných obyvateľov, takýto poradný orgán na riešenie sociálnych i politických nerovností, ktoré trápia domorodé komunity, by vznikol oficiálne a slúžil by na pomoc parlamentu.

  Austrálsky stredoľavicový premiér Anthony Albanese inicioval referendum o zmene ústavy v prospech pôvodných obyvateľov v snahe zjednotiť krajinu a riešiť historické krivdy. Hlasovanie však namiesto toho odhalilo rasové rozdiely, ktoré pretrvávajú aj viac ako dve storočia po britskej kolonizácii.

  Albanese po referende prisľúbil, že jeho vláda bude pokračovať v úsilí o uznanie pôvodného obyvateľstva - hoci nie je jasné, aké možnosti zostávajú.

  Výsledok referenda spomalil aj plány na uzavretie zmlúv s pôvodným obyvateľstvom na úrovni štátov Queensland a Nový Južný Wales.

  Domorodí Austrálčania sú považovaní za jednu z najstarších kultúr na svete. V porovnaní s ostatnými obyvateľmi Austrálie je v súčasnosti v ich komunite oveľa väčšia pravdepodobnosť, že zomrú mladí, budú žiť v chudobe alebo skončia vo väzení, podotkla AFP.