Nelegálna migrácia na Slovensku, v Čechách a blízkych krajinách
Komentáre
-
5.10.23
Dodávka zváža do obce migrantov, na starosti ich potom majú miestni
/v odkaze je krátke video/
O skupinu 13 imigrantov sa starajú miestni aj starosta. Foto: Facebook
NOVOŤ – Hornooravská obec si na vlastnej koži okúsila migračnú krízu. Po dedine Novoť sa potuluje skupina 13 utečencov. Polícia o situácii vie, osoby však údajne majú povolenie na pobyt a zostali v dedine. Jedlo a prístrešok im poskytujú obyvatelia obce.
„Včera v noci (4. októbra) ostala v obci odstavená dodávka, ktorá k nám doviezla asi 13 migrantov. Šofér odišiel a migranti ostali v dedine,“ tvrdí starosta obec Dušan Jendrašík. Žilinskému Štandardu sa podarilo získať video, ktoré zachytáva skupinu migrantov na prechádzke. Polícia bola o situácii upovedomená, no reakcia štátnych orgánov starostu sklamala.
„Kontaktovali sme políciu. Tí im skontrolovali doklady, povolenie o zotrvaní a odišli. Úrady sa tým už potom nezaoberali,“ povedal nám starosta. Podľa jeho slov si migranti ustlali na verejnom priestranstve. Vedenie obce sa preto dohodlo so súkromníkom, ktorý im poskytol na noc svoju garáž. Obyvatelia im taktiež doniesli matrace a jedlo.
„Pochopili sme, že sú zo Sýrie. Nevieme ale, či čakajú na ďalší transport, prípadne či chceli byť niekde inde,“ dodal starosta. „Našťastie nedošlo k žiadnym potýčkam ani stretom, obyvatelia našej obce sú skôr súdržní a pomáhajú. To by však mali robiť úrady,“ tvrdí. „Mrzí ma, že sa štátne orgány k tomu stavajú tak, ako sa stavajú,“ vyjadril sa na záver.
Na sociálnych sieťach sa medzitým strhla debata, ktorá sa problémom zaoberala. Zatiaľ čo jedni chválili súdržnosť obyvateľov obce, ďalší boli zo situácie znepokojení. Už dávnejšie sme totiž priniesli čitateľom správu o pohybe imigrantov v Čadci.
Tu je niekoľko konkrétnych tipov pre miestnych obyvateľov, ktorí sa stretávajú s migrantmi:
- Buďte úctiví k migrantom. Nehovorte o nich v negatívnom zmysle.
- Pomôžte migrantom, ktorí potrebujú pomoc. Môžete im poskytnúť jedlo, oblečenie alebo finančnú pomoc.
- Učte sa o iných kultúrach. To vám pomôže lepšie pochopiť migrantov.
Tu je niekoľko konkrétnych tipov pre štát a samosprávu:
- Poskytnite migrantom základné potreby, ako je jedlo, oblečenie a prístrešie.
- Poskytnite migrantom pomoc pri integrácii do spoločnosti. To môže zahŕňať jazykové kurzy, pomoc pri hľadaní zamestnania a pomoc pri prispôsobení sa kultúre.
- Obojstranne rešpektujte práva migrantov a miestnych obyvateľov.
Migranti sú dôležitou súčasťou spoločnosti. Je dôležité, aby sme sa k nim správali s rešpektom a pochopením. Spoločne môžeme vytvoriť spravodlivú a inkluzívnu spoločnosť, kde majú všetci ľudia rovnaké príležitosti a práva.
Tipy v článku sú nechutným výsmechom všetkým platičom daní.
--
16.10.23
Nemecko zavedie kontroly na hraniciach s Poľskom, ČR a Švajčiarskom
Nemecko plánuje zaviesť dočasné stacionárne kontroly na hraniciach s Poľskom, Českou republikou a Švajčiarskom. Napísala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním na nemenované zdroje z prostredia nemeckej vlády, informuje TASR.
Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová sa chystá o tomto zámere informovať Európsku komisiu, tvrdia zdroje. Kontroly by malo Nemecko na hraniciach s Poľskom, ČR a Švajčiarskom zaviesť podľa vzoru kontrol, ktoré na hraniciach s Rakúskom vykonáva od roku 2015.
Nemecká vláda sa sprísnením kontrol na hraniciach snaží zabrániť prílevu nelegálnych migrantov do krajiny a efektívne bojovať proti prevádzačstvu.
--
17.10.23
Mimoriadny stav v Bratislave pre ilegálnu migráciu je výsledok dlhodobej štátnej nečinnosti
BA - Hl. st.
Migračná kríza začala v tunajšom prostredí naberať reálne kontúry v momente, keď sa veľké skupiny cudzincov začali objavovať v slovenských mestách a obciach. Bratislavský magistrát z tohto dôvodu dokonca vyhlásil mimoriadnu situáciu. Problém spôsobili nielen zatvorené hranice zo strany susedných štátov či laxný prístup polície pri strážení našich vnútorných hraníc, ale aj nepripravenosť a neefektívny systém štátnej správy v konaniach s cudzincami.
Namiesto organizovaného riešenia krízovej situácie a riešenia migračného problému ako celku, sa skôr ukazujú roky zanedbávané problémy v štátnej správe. Migračná vlna cudzincov nie je v krajinách Európskej únie novou udalosťou, ale štát sa doposiaľ spoliehal na to, že sme len tranzitná krajina.
/zamknutý článok/
Čo sa niekomu javí ako dlhodobá nečinnosť štátu, môže byť pri troške fantázie aj vopred naplánovaná stratégia.
--
18.10.23
Rakúsko bude kontrolovať aj hranicu s Českom
Rakúsko zavádza kontroly aj na hranici s Českom. V platnosti budú od polnoci z utorka na stredu zatiaľ na desať dní, oznámil v utorok hovorca rakúskeho ministerstva vnútra. TASR o tom informuje podľa agentúry APA.
Viedeň reaguje na rozhodnutie Nemecka zaviesť stacionárne kontroly na hraniciach s Českom, Poľskom a Švajčiarskom – po vzore kontrol, aké vykonáva na rakúskej hranici už od roku 2015.
Cieľom je podľa hovorcu zabrániť tomu, aby prevádzači presmerovali trasy nelegálnej migrácie cez Rakúsko.
Rakúsko už niekoľko rokov kontroluje hranice so Slovinskom a Maďarskom, od 4. októbra tohto roka k nim pridalo aj Slovensko, a to aktuálne do 2. novembra.
Rakúske ministerstvo vnútra v oznámení poukázalo na to, že v schengenskom priestore v súčasnosti okrem Rakúska kontrolujú vnútorné hranice Slovensko, Poľsko, Česko, Nemecko, Dánsko, Francúzsko, Nórsko a Švédsko.
Rezort dodal, že počet zaznamenaných nelegálnych migrantov v posledných týždňoch medziročne vzrástol na Slovensku (900 percent), v Nemecku (71 percent), Francúzsku (37 percent) či Španielsku (42 percent). V Rakúsku naopak v posledných mesiacoch evidujú pri zadržaných a žiadateľoch o azyl pokles o "približne 50 percent".
1 -
Zora povedal/-a: Taliban má pod kontrolou pašeráky džihádistů na srbsko-maďarských hranicích
Skôr to vidím na presakovanie vyškolených teroristov z US základne Bondsteel v Kosove. Taliban je len kamufláž.
1 -
17.10.23
Vo štvrtok majú spustiť núdzové prístrešie v bratislavských Vajnoroch
Ministerstvo vnútra (MV) SR v súvislosti s prechodom tranzitujúcich osôb cez naše územie poskytuje v najexponovanejších okresoch samosprávam pomoc pri zabezpečovaní stanov, ohrievačov či prikrývok. Reaguje tak aj na zhoršujúce sa klimatické podmienky. TASR o tom informovali z tlačového odboru MV. Rezort na svojich pozemkoch v bratislavských Vajnoroch mimo obývaného územia buduje dočasné núdzové prístrešie pre niekoľko desiatok tranzitujúcich osôb, prioritne pre zraniteľné skupiny, ako sú matky s deťmi či staršie osoby. Do prevádzky ho spustia vo štvrtok (19. 10.).
MV chce primárne zabezpečiť najzraniteľnejšie skupiny, ktorými sú matky s deťmi. Ich podiel medziročne stúpol dvojnásobne, z ôsmich percent na 16,31 percenta. V rámci núdzového prístrešia vo Vajnoroch zabezpečí MV núdzové prenocovanie a v spolupráci s neziskovými organizáciami zabezpečí jedno teplé jedlo denne a základné zdravotné ošetrenie.
Rezort deklaruje, že jeho primárnou úlohou v riešení tranzitnej migrácie je zadržiavanie a zabezpečenie vybavovania tranzitujúcich osôb cudzineckou políciou. Takýmto zberným miestom je zriadenie migračného úradu v Opatovskej Novej Vsi. "Prítomným neziskovým organizáciám tu bol tiež poskytnutý vykurovaný priestor pre výkon ich činnosti," uviedli z tlačového odboru.
Na hraničných priechodoch Komárno, Štúrovo a Šahy sú pre potreby zabezpečovania úkonov cudzineckou políciou postavené vykurované stany. V súvislosti s mimoriadnym náporom tranzitnej migrácie je v súčasnosti vyhlásená mimoriadna situácia v dvoch okresoch - Veľký Krtíš a Bratislava. To podľa MV umožňuje štátu poskytnúť samosprávam väčšiu podporu v reakcii na tento zvýšený tlak. Preplácať bude možné jedno teplé jedlo denne, zabezpečenie mobilných toaliet či dezinfekciu priestorov.
Mestu Banská Bystrica poskytol rezort dva stany a ohrievače, prikrývky a núdzové postele. Pre potreby zraniteľných osôb mesto vyčlenilo priestor vo vnútri budovy vedľa postavených stanov.
V Nitre bolo v rámci vysunutia vybavovania tranzitujúcich osôb cudzineckou políciou vybudované núdzové prístrešie pre približne 100 osôb. Prístrešie je mimo centra mesta, v priestore hasičskej stanice.
Medzimesačne eviduje MV pokles zadržaní tranzitujúcich osôb. V júli sa ich počet pohyboval na úrovni 6034 osôb, v auguste 9089 osôb, v septembri 13.381 osôb, k 15. októbru bol celkový počet zadržaní 4162 osôb.
--
18.10.23
Taliansko zavedie dočasné kontroly na hraniciach so Slovinskom
Taliansko sa rozhodlo zaviesť dočasné kontroly na svojich hraniciach so Slovinskom, a to v dôsledku aktuálnej bezpečnostnej situácie v Európe aj na Blízkom východe. Slovinskému ministrovi vnútra Boštjanovi Poklukarovi to v utorok večer oznámil jeho taliansky rezortný kolega Matteo Piantedosi.
TASR prevzala správu z agentúry STA, ktorá uvádza, že podľa dosiaľ nepotvrdených informácií Ľubľana zase zavedie kontroly na svojich hraniciach s Chorvátskom a Maďarskom.
Piantedosi v utorok večer telefonoval s Poklukarom, pričom mu povedal, že situácia sa od ich posledného aprílového stretnutia v Ríme dramaticky zmenila. Piantedosi priblížil, že cieľom dočasných kontrol je zabrániť terorizmu a organizovanému zločinu, uviedol slovinský rezort vnútra.
Podľa dosiaľ oficiálne nepotvrdených informácií, by malo Taliansko s predmetnými kontrolami začať v sobotu. V platnosti by následne mali byť desať dní s možnosťou ďalšieho predĺženia.
Obaja ministri sa zhodli na tom, že tzv. západobalkánska migračná trasa, ktorú obe ich krajiny monitorujú, môže byť atraktívnym koridorom pre potenciálnu radikalizáciu migrantov.
Poklukar zdôraznil, že je potrebné, aby hraničné kontroly boli dočasné a primerané. Piantedosiho zároveň vyzval, aby zavádzané opatrenia boli "priateľské" voči k ľuďom žijúcim v pohraničnej oblasti a nenarušili ich "kultúrne, priateľské a rodinné väzby".
Obaja ministri sa dohodli na tom, že policajní komisári ich krajín sa čoskoro stretnú, aby doladili podrobnosti týkajúce sa toho, ako konkrétne sa budú hraničné kontroly vykonávať.
Slovinsko sa podľa nemenovaných zdrojov STA oboznámených so situáciou zároveň chystá Európskej komisii oznámiť, že zavedie kontroly na svojich hraniciach s Chorvátskom a Maďarskom. Najskôr však má vo štvrtok o tejto otázke rokovať tamojší parlament.
--
19.10.23
Slovinsko zavedie kontroly na hraniciach s Chorvátskom a Maďarskom
Slovinsko od soboty zavedie kontroly na hraniciach s Chorvátskom a Maďarskom. Opatrenie bude v platnosti najmenej desať dní. Oznámila to vo štvrtok slovinská vláda, informuje TASR podľa správy agentúry STA.
Slovinská vláda takto reagovala na rozhodnutie Talianska zaviesť dočasné kontroly na hraniciach so Slovinskom v dôsledku bezpečnostnej situácie v Európe aj na Blízkom východe.
Detaily o hraničných kontrolách oznámi vo štvrtok slovinský minister vnútra Boštjan Poklukar, ktorý je v Luxembursku na schôdzke šéfov rezortov vnútra členských krajín EÚ.
Šéf talianskej diplomacie Antonio Tajani vo štvrtok povedal, že Taliansko k zavedeniu dočasných kontrol na hraniciach so Slovinskom pristúpilo, aby zabránilo príchodu možných teroristov cez balkánsku migračnú trasu. Podľa jeho slov však zatiaľ nič nenasvedčuje, že by sa v Taliansku chystal teroristický útok.
--
Szijjártó: Kontrola vnútorných hraníc zhoršuje konkurencieschopnosť EÚ
Hraničné kontroly v rámci schengenského priestoru komplikujú komerčnú dopravu a zhoršujú konkurencieschopnosť Európy, a teraz ich obnovili aj Slovinci. Napísal to vo štvrtok minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na svojej facebookovej stránke s poznámkou, že nelegálna migrácia predstavuje pre Európu obrovskú hrozbu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
"Európski liberálni politici sa to dlho snažili popierať, ale teraz je každému jasné, že nebezpečenstvo spojené s nelegálnou migráciou v Bruseli bagatelizovali," konštatoval šéf maďarskej diplomacie.
Szijjártó reagoval na správu, že Slovinsko pozastavuje Schengenskú dohodu a zavádza hraničné kontroly na maďarských a chorvátskych hraniciach.
Vytváranie paralelných spoločností a teroristické útoky, ako aj nedávne teroristické útoky podľa maďarského ministra zahraničných vecí ohrozujú bezpečnosť Európanov.
"Konkurencieschopnosť Európy sa každým dňom zhoršuje, hranice uzavreté pre migráciu a z toho vyplývajúca zvýšená teroristická hrozba teraz dávajú tejto už aj tak oslabenej konkurencieschopnosti veľkú facku. Je čas na zmenu! Ak Brusel nezmení svoju migračnú politiku, ľahko sa ocitneme tam, kde nechceme: v starej ére Európy rozdelenej hranicami", uzavrel Szijjártó.
--
Od začiatku kontrol na hraniciach do SR zadržala česká polícia 32 ľudí
Česká polícia od začiatku zavedenia dočasných náhodných kontrol na hraniciach so Slovenskom odoprela vstup do krajiny 745 cudzincom a zadržala 32 prevádzačov. V porovnaní s minulým rokom teraz prechádza cez územie ČR menej nelegálnych migrantov a polícii sa darí zadržiavať viac prevádzačov. Vo štvrtok to uviedol český policajný prezident Martin Vondrášek, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Od 4. októbra sme skontrolovali viac než 110.000 osôb vstupujúcich na naše územie. Pritom sme zistili 821 cudzincov, ktorí chceli na naše územie vstúpiť nelegálne. Z toho 745 sme odopreli vstup do ČR a v súvislosti s tým sme na slovenskej hranici zadržali 32 prevádzačov," spresnil policajný prezident.
Zdôraznil, že počty nelegálnych tranzitných migrantov, ktorých tento rok zachytili na území ČR, sú v porovnaní s minulým rokom výrazne nižšie. Zatiaľ čo od začiatku roka 2023 ich bolo cez 3800, vlani ich česká polícia zachytila viac než 16.000. Napriek tomu sa im však darí zadržiavať viac prevádzačov. Za minulý rok ich zadržali 248, tento rok doteraz už 341.
Vondrášek tiež priblížil, že na jednej 12-hodinovej zmene, ktorá stráži 27 hraničných prepojení, je nasadených 142 policajtov, ktorým pomáhajú aj príslušníci Colnej správy. Pripomenul, že kontroly budú trvať minimálne do 2. novembra.
"Postupujeme tak, aby sme zabránili vstupu nelegálnych migrantov na naše územie a aby sme prerušili trasy, ktorými nelegálna migrácia za organizácie pašeráckych zločineckých skupín prebieha," komentoval kroky Česka premiér Petr Fiala. Zdôraznil však, že situácia si vyžaduje európske riešenie.
"To, že jednotlivé európske krajiny vnútri schengenského priestoru pristupujú k obnovovaniu kontrol, ukazuje, že táto cesta je len riešením následkov, nie príčin a dlhodobo to nie je možné ani výhodné," povedal Fiala. Potrebné je podľa jeho slov upraviť migračnú a azylovú politiku tak, aby skutočne fungovala.
Česká vláda rozhodla o zavedení dočasných náhodných kontrol na hraniciach so Slovenskom 4. októbra, pôvodne na desať dní. Podľa Fialu tak urobila v reakcii na pripravované kroky Poľska a Rakúska. Opatrenie neskôr predĺžila o ďalších 20 dní.
20.10.23
Fiala: Bez európskeho riešenia sa hraničným kontrolám nevyhneme
Opatreniam v podobe zavádzania kontrol na hraniciach medzi jednotlivými štátmi v strednej Európe sa podľa českého premiéra Petra Fialu nedá vyhnúť, ak sa krajiny nedohodnú na spoločnom európskom riešení. Vyhlásil to v piatok po tom, ako navštívil bývalý hraničný priechod pri obci Lanžhot. Zároveň ocenil spoluprácu so Slovenskom, informuje spravodajkyňa TASR.
"Týmto opatreniam sa nevyhneme, ak nedospejeme k európskemu riešeniu... Musíme dospieť k takému riešeniu, ktoré zabráni nelegálnej migrácii alebo aspoň výrazne zníži jej nebezpečenstvo," povedal Fiala s tým, že aktuálne zavedené opatrenia fungujú. "Darí sa nám odrádzať nelegálnych migrantov od vstupu do ČR, darí sa nám bojovať s pašerákmi," vyhlásil český premiér.
Dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom podľa jeho slov Česká republika nezaviedla s potešením, bolo to však nevyhnutné na prerušenie prevádzačských trás. "Od začiatku sme mali dobrú kooperáciu so slovenskými kolegami, či už na politickej úrovni alebo na úrovni policajných zborov," povedal predseda českej vlády.
"Dohodli sme sa na preventívnych opatreniach, na spoločnej kontrole, fungujú readmisie, spolupráca je určite dobrá," poznamenal Fiala s tým, že len spoločne sú krajiny schopné problém riešiť. Premiér tiež dodal, že ak už jeho vláda musí podobné opatrenia robiť, jej snahou je nenarušiť vzťahy medzi krajinami ani pravidelnú výmenu, ktorá medzi ČR a SR prebieha.
2 -
Rezort vnútra: Ak migranti konajú protiprávne, treba volať políciu
Bratislava 23. októbra (TASR) - Ministerstvo vnútra (MV) SR upozorňuje občanov, aby nezasahovali sami proti migrantom, pokiaľ majú podozrenie na protiprávnu činnosť. V takom prípade odporúča kontaktovať miestnu políciu alebo záchrannú službu. MV SR o tom informovalo na sociálnej sieti.
Ministerstvo pripomína, že fotografovanie alebo natáčanie migrujúcich osôb bez ich súhlasu je zasahovaním do ich súkromia a môže zvyšovať napätie. "Ak ste svedkom situácie, ktorá by mohla byť ohrozením, informujte štátnu alebo mestskú políciu a nezasahujte do súkromia ostatných," spresnilo.
MV SR zároveň prosí obyvateľov o empatiu. "Tranzitujúce osoby, ktoré prechádzajú našou krajinou, majú za sebou často ťažké skúsenosti. Buďte empatickí voči ich situácii, môžu sa cítiť zraniteľne a vystrašene. Pokiaľ nie ste svedkom protiprávneho konania, zachovajte rešpekt a ľudskosť," uzatvorilo.
Pripomenulo, že v prípade záujmu pomáhať je možné kontaktovať mimovládne organizácie, ktoré sa špecializujú na túto oblasť.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=725477119609023&set=a.222355789921161&type=3&ref=embed_post
0 -
Policajný pes pri zásahu proti migrantom pohrýzol do tváre malé dievča
Brno 24. októbra (TASR) - Policajný pes počas zásahu proti nezákonným migrantom v okrese Břeclav pohrýzol do tváre štvorročne kurdské dievča.
Správa o zranení dieťaťa bola zverejnená na sociálnych sieťach a polícia ju neskôr pre Novinky.cz potvrdila. Incident sa stal v piatok 20. októbra pri obci Lanžhot. Pohryzené dieťa previezli do nemocnice v Brne, odkiaľ by však malo byť čoskoro prepustené. Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS) bude skúmať možné pochybenie psovoda.
"Pri pátraní po horúcej stope po utekajúcom prevádzačovi došlo k nečakanej reakcii služobného psa na náhly vonkajší podnet," uviedol hovorca polície Juhomoravského kraja Bohumil Malášek.
Polícia sa v pondelok k udalosti vyjadrila aj na sociálnej sieti, kde vyjadrila ľútosť v spojitosti so zranením dievčaťa.
Kurdská rodina podľa svojich vyjadrení, ktoré sprostredkovala tlmočníčka z turečtiny, uviedla, že do ČR pricestovala nezákonne vo vozidle, ktorým cestovali aj ďalšie dve rodiny. Vodič ušiel po tom, ako vozidlo zastavila policajná hliadka a cudzincov zadržala.
Tlmočníčka tiež povedala, že nikto z rodiny dievčaťa nekládol odpor. Sedeli v tráve pri aute a čakali na pokyny polície. Vtedy k dieťaťu pribehol policajný pes bez náhubku a pohrýzol ho do tváre.
Kurdská rodina musí podľa platnej legislatívy po prepustení dievčaťa z nemocnice opustiť krajinu.
Slovensko čelí prílivu nezákonných migrantov a niektoré mestá v krajine vyhlásili v tejto súvislosti mimoriadnu situáciu, píšu Novinky.cz.
ČR od stredy 4. októbra zaviedla na hraniciach so SR dočasné kontroly, ktoré mali pôvodne trvať do piatka 13. októbra. Česko však rozhodlo o ich predĺžení do 2. novembra.
Rovnaké opatrenie na hranici so SR prijali aj Poľsko a Rakúsko. Slovensko následne zaviedlo kontroly na hranici s Maďarskom, ktoré v stredu 11. októbra predĺžilo do 3. novembra.
nezákonný - predtým sa hojne používali synonymá ilegálny a nelegálny
1 -
Slovenská polícia hľadá nakazeného Pakistanca. Ušiel z nemocnice s vysoko infekčnou chorobou
25.10.2023
Muža z Pakistanu previezli zo záchytného tábora s tuberkulózou do špecializovanej nemocnice vo Vysokých Tatrách. Po týždni ušiel cez okno a zmizol v lese. Teraz po ňom pátra polícia a lekári varujú, že je stále vysoko infekčný, informovala TV Markíza.
„Je možné, že to pripravoval, lebo mal spolubývajúceho na izbe, ktorý ho de facto kryl,“ uviedol pre TV Markíza námestník riaditeľa Národného ústavu vo Vyšných Hágoch Peter Šterbák. „Určite je nebezpečný pre spoločnosť, pretože je naďalej infekčný a liečbu neukončil,“ upresnil.
Policajti robia, čo môžu
Hamad sa počas pobytu domáhal mobilu. Deň pred útokom sa oholil, aby splynul s bežnou populáciou. Policajti lekárom odporučili, aby ho pre istotu strážili. Nemocnica však na to nemá kapacity. Hamad navyše v prvých dňoch nebol v stave nikam utekať.
Pokročilé štádium svojej choroby nedokázal v záchytnom tábore zakryť, keďže mal kašeľ a vykašliaval krv. Policajti do jeho hľadania zapojili všetky svoje zložky.
1 -
Česko chce stretnutie V4 o migrácii, čakalo na novú slovenskú vládu
Praha 25. októbra (TASR) - Česko chce zvolať rokovanie krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v rozšírenom formáte aj s Rakúskom a Nemeckom, ktoré sa bude týkať migrácie. Po rokovaní vlády v Prahe to v stredu oznámil český minister vnútra Vít Rakušan. Svojho nového slovenského rezortného partnera Matúša Šutaja Eštoka chce osloviť v nasledujúcich hodinách, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Presný termín hľadáme. Čakali sme na nástup novej slovenskej vlády, čo je už teraz aktuálna záležitosť. Po menovaní nového slovenského ministra ho v horizonte minút, maximálne hodín oslovím s tým, aby sme ešte predtým, než sa stretneme na úrovni väčšieho formátu, mali bilaterálne rokovanie alebo minimálne telefonát a dohodli sa, kedy sa stretneme," povedal Rakušan. Dodal, že spolupráca so Slovenskom je pre ČR v tejto chvíli kľúčová.
So Šutajom Eštokom si chce vyjasniť, ako bude pokračovať spolupráca ČR a SR v prípade kontrol na hraniciach. "Doteraz za posledný rok bola nastavená veľmi kvalitne. Aj preto kontroly českej polície ešte pred znovuzavedením kontrol na hraniciach boli už na slovenskej strane hranice," uviedol príklad spolupráce Rakušan.
Ocenil tiež, že Slovensko rešpektovalo návratové dohody podľa readmisnej zmluvy. "Bol by som veľmi rád, ak by spolupráca bola rovnako kvalitná aj v prípade novej slovenskej vlády a budem sa o to od prvej minúty snažiť," dodal český minister vnútra.
--
V Nemecku schválili návrh zákona na urýchlenie deportácií cudzincov
Berlín 25. októbra (TASR) - Nemecká vláda schválila v stredu návrh zákona na urýchlenie procedúr vedúcich k deportáciám cudzincov, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.
Hlavným cieľom zákona, ktorý navrhla spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová, je zredukovať počet deportácií, ktoré sa pre stanovené zákonné lehoty nepodarí uskutočniť. Poskytuje totiž predĺženie maximálnej dĺžky obdobia, počas ktorého môže byť osoba zadržiavaná pred deportáciou, a to z desiatich na 28 dní.
Plán tiež zahŕňa prísnejšie opatrenia proti prevádzačom a rozšírenie právomocí úradov pri vykonávaní prehliadok v rámci pátrania po osobách, ktoré majú byť deportované z územia Nemecka. Za istých okolností nebude potrebné deportácie ani vopred ohlasovať.
Zjednoduší sa i deportačný proces v prípade členov zločineckých organizácií, uvádza agentúra DPA.
--
Nemecko predlžuje kontroly na hraniciach s ČR, Poľskom a Švajčiarskom
Berlín 25. októbra (TASR) — Nemecko predĺži stacionárne hraničné kontroly na hraniciach s Poľskom, Českou republikou a Švajčiarskom o ďalších 20 dní, oznámila v stredu nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.
Faeserová o zámere zaviesť kontroly na hraniciach s Českom, Poľskom a Švajčiarskom spočiatku na desať dní informovala Európsku komisiu 16. októbra.
K predĺženiu kontrol o ďalších 20 dní Faeserová povedala, že následne sa bude zvažovať ich predĺženie o tri mesiace. „O tom sa však rozhodne v závislosti od situácie," konštatovala.
Sprísnením kontrol na hraniciach sa nemecká vláda snaží zabrániť prílevu nelegálnych migrantov do krajiny a efektívne bojovať proti prevádzačom.
1 -
Prestrelka na srbsko-maďarskej hranici si vyžiadala tri obete
Belehrad 27. októbra (TASR) - Traja ľudia zahynuli a jeden utrpel vážne zranenia počas prestrelky medzi migrantmi v blízkosti srbskej hranice s Maďarskom, oznámila v piatok srbská štátna televízia RTS.
Streľba sa odohrala v opustených poľnohospodárskych skladoch blízko dediny Horgoš na severe Srbska. Na mieste zasahovalo množstvo policajtov.
Srbské médiá často hlásia v blízkosti srbsko-maďarských hraníc násilnosti a prestrelky. Táboria tam tisíce migrantov, ktorí sa obracajú na prevádzačov, aby ich utajovanými nelegálnymi cestami previedli na druhú stranu hranice. Policajti tam pri zásahoch za posledné mesiace zadržali stovky migrantov, pašerákov a našli rôzne zbrane.
Maďarsko v snahe zastaviť nepovolené vstupy migrantov a utečencov postavilo na hraniciach so Srbskom ostnatý plot. V oblasti je však stále viac prevádzačských gangov a dochádza medzi nimi k bojom o moc. Potýčky medzi týmito gangami si už v minulosti vyžiadali obete.
1 -
Slovinsko predĺžilo kontroly na hraniciach s Chorvátskom a Maďarskom
Záhreb 28. októbra (TASR) — Slovinská vláda v piatok rozhodla o predĺžení policajných kontrol na hraniciach s Chorvátskom a Maďarskom o ďalších 20 dní, do 19. novembra. Kontroly sa zamerajú na prevenciu terorizmu, extrémizmu a cezhraničnej trestnej činnosti, informovala v sobotu agentúra STA.
Hraničné kontroly na priechodoch obnovilo Slovinsko 21. októbra v reakcii na krok Talianska, ktoré rozhodlo o pozastavení schengenského režimu voľného pohybu. Vláda v Ríme tak urobila po vypuknutí vojny medzi Hamasom a Izraelom v pásme Gazy a nedávnych teroristických útokoch vo Francúzsku a Belgicku.
Vo štvrtok počas summitu EÚ v Bruseli slovinský premiér Robert Golob povedal, že dúfa, že Taliansko tieto kontroly do Vianoc zruší a Slovinsko bude nasledovať jeho príklad.
Slovinsko nasadilo policajné hliadky na 14 hraničných priechodoch s Chorvátskom a Maďarskom. Na zvyšných 18 priechodoch stále hliadky nie sú.
0 -
Fico: SR je pripravená zareagovať na akúkoľvek vlnu nelegálnej migrácie
Na snímke zľava dočasne poverený vykonávaním funkcie prezidenta PZ Rastislav Polakovič, minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD) a predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) počas brífingu k nasadeniu väčšieho počtu síl a prostriedkov na ochranu hranice s Maďarskom na hraničnom prechode Čunovo - Rajka v Bratislave 30. októbra 2023. Foto: TASR Jaroslav Novák
--
Bratislava 30. októbra (TASR) - Slovensko je pripravené zareagovať na akúkoľvek vlnu nelegálnej migrácie. Demonštrovať to má nočná akcia zameraná na zvýšenie ochrany hranice s Maďarskom. Na hraničnom priechode Čunovo-Rajka to v pondelok večer deklaroval predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).
Avizoval pripravenosť použitia všetkých dostupných síl vrátane polície a armády. "V krátkom čase sa veľmi obávame výrazného zhoršenia migračnej situácie," zdôraznil. Kritizoval prístup predchádzajúcej vlády k riešeniu situácie. V roku 2023 podľa jeho slov prekročilo hranicu so Slovenskom vyše 46.000 nelegálnych migrantov.
Všetky hraničné priechody, ktorými prechádzali nelegálni migranti, sú podľa jeho slov kontrolované policajnými hliadkami. "Hneď ako na základe spravodajskej komunikácie s Maďarskom zistíme, že došlo k prekročeniu väčšieho počtu nelegálnych migrantov a cez Maďarsko sa blížia na územie SR, sme schopní v primeranom čase nasadiť podobné rozloženie síl po celej zelenej hranici," priblížil Fico s tým, že každý nelegálny migrant, ktorý sa pokúsi prekročiť hranicu so Slovenskom, bude zadržaný.
"Táto akcia slúži ako jasný signál, ktorý chceme vyslať všetkým nelegálnym migrantom, ale najmä prevádzačom, aby pochopili, že s novou vládou prichádza aj nový prístup k nelegálnej migrácii," doplnil šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Na miestach, kde prichádza k najčastejšiemu prekročeniu tzv. zelenej hranice, je sústredená špeciálna technika, ktorú si Slovensko zapožičalo aj z Českej republiky. K dispozícii sú tiež drony, psy a počas dňa budú pripravené aj kone.
Na snímke policajné vozidlo počas tlačového brífingu k nasadeniu väčšieho počtu síl a prostriedkov na ochranu hranice s Maďarskom na hraničnom prechode Čunovo - Rajka v Bratislave 30. októbra 2023. Foto: TASR Jaroslav Novák
--
Fico a Eštok avizujú nasadenie masívnej sily na hranici s Maďarskom
Na snímke sprava generálny tajomník služobného úradu ministerstva vnútra (MV) SR Igor Tkačivský, chrbtom predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) a vľavo minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD) počas stretnutia na pôde rezortu vnútra v Bratislave v pondelok 30. októbra 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák
--
Bratislava 30. októbra (TASR) - Slovensko nasadí ešte v pondelok večer na zelenej hranici s maďarskom masívnu silu. Avizovali to premiér Róbert Fico (Smer-SD) a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Šéf rezortu vnútra zároveň požiadal o zvolanie mimoriadnej bezpečnostnej rady v súvislosti s nelegálnou migráciou. Spolu s premiérom poukázali na situáciu v pásme Gazy a prípadné bezpečnostné hrozby.
"Ľudia musia žiť pokojnejšie aj bezpečnejšie vzhľadom na to, čo sa deje vo svete," podčiarkol premiér. "Nelegálna migrácia, pokiaľ nebude pod kontrolou, môže spôsobiť, že sem budú prichádzať 'závadové' osoby, ktoré sú napojené na teroristické štruktúry," dodal. Víta, že ministerstvo si stanovilo za jednu z priorít práve riešenie migrácie. Priblížil, že ministerstvo vnútra a Ozbrojené sily SR majú nasadiť "pomerne veľkú živú silu a techniku" na celej zelenej hranici s Maďarskom.
Šutaj Eštok zdôraznil ambíciu zelenú hranicu kompletne chrániť. Nasadiť na to plánuje rezort masívne personálne i technické zabezpečenie. Skonštatoval, že situácia vo svete je extrémne vážna. Minister očakáva veľkú vlnu nelegálnej migrácie, preto požiadal o zvolanie bezpečnostnej rady. Situáciu podľa jeho slov nemožno podceňovať.
--
V oboch článkoch sú aj krátke videá.
1 -
Česko predĺži kontroly na hraniciach so SR o ďalších 20 dní
Praha 1. novembra (TASR) - Česko predĺži dočasné náhodné kontroly na hraniciach so Slovenskom o ďalších 20 dní, platiť tak budú do 22. novembra. V stredu to na sociálnej sieti X oznámil český minister vnútra Vít Rakušan, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Vláda na môj návrh schválila predĺženie zvýšenej ochrany česko-slovenskej hranice o 20 dní, teda do 22. novembra. Kým nebude fungovať skutočne účinná ochrana vonkajšej hranice EÚ, budeme musieť dôsledky nelegálnej migrácie riešiť na vnútorných hraniciach schengenského priestoru," napísal Rakušan.
Minister pravdepodobné predĺženie kontrol avizoval už minulý týždeň. "Neviem si predstaviť, že vo chvíli, ak ostatné štáty svoje kontroly na hraniciach ponechajú, ČR od nich ustúpi," uviedol vtedy šéf rezortu vnútra.
Český premiér Petr Fiala na tlačovej konferencii uviedol, že do konca septembra česká polícia zadržala od začiatku roka takmer 2800 nelegálnych migrantov, pričom vlani v rovnaký čas to bolo 11.000 osôb. "Vďaka tomu, že postupujeme rozhodne a včas prijímame potrebné rozhodnutia, tak sa nám darí držať počty nelegálnych migrantov na našom území na číslach, ktoré sú výrazne nižšie než vlani, a to takmer o 80 percent," dodal.
Tieto opatrenia sú však podľa neho len "hasením požiaru". Zopakoval, že potrebné je prijať európske riešenie – iný prístup k nelegálnej migrácii na európskej úrovni, ktorý by obsahoval zrýchlené vyhosťovanie, lepšiu ochranu vonkajších hraníc či lepšiu spoluprácu s tretími krajinami.
Podľa ministra pre európske záležitosti Martina Dvořáka kontroly medzi štátmi EÚ narúšajú imidž schengenského priestoru, ale Česko nemá inú možnosť, než ich predĺžiť. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády.
Česká vláda rozhodla o zavedení dočasných náhodných kontrol na hraniciach so Slovenskom 4. októbra pôvodne na desať dní. Podľa Fialu tak urobila v reakcii na pripravované kroky Poľska a Rakúska. Opatrenie neskôr predĺžila o ďalších 20 dní, teda do 2. novembra.
--
Poľsko predlžuje kontroly na hraniciach so Slovenskom o ďalších 20 dní
Varšava 2. novembra (TASR) - Poľsko predĺži kontroly na hraniciach so Slovenskom o ďalších 20 dní do 22. novembra. Vyplýva to z nového nariadenia ministerstva vnútra, informuje TASR podľa správy agentúry PAP.
Nové nariadenie o predlžení kontrol na hraniciach so Slovenskom podpísal vo štvrtok minister vnútra Mariusz Kamiňski.
Na jeho základe je možné prekročiť hranice zo Slovenskom na ôsmich cestných a troch železničných hraničných priechodoch a na 11 priechodoch určených pre chodcov. Hranice nemožno prekračovať na miestach, ako sú napríklad horské chodníky vo Vysokých Tatrách, upozorňuje PAP.
Poľsko zaviedlo dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom 4. októbra pôvodne na desať dní, neskôr ich Varšava predĺžila o 20 dní do 2. novembra.
Ich cieľom je podľa poľskej vlády obmedziť pohyb nelegálnych migrantov, ktorí prichádzajú do Európskej únie po tzv. balkánskej trase.
--
Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 23. novembra
Bratislava 2. novembra (TASR) - Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 23. novembra. Pôvodne sa mali skončiť 3. novembra. Na zabezpečenie dočasnej obnovy kontrol na južnej hranici má ísť 2,05 milióna eur. Vo štvrtok to schválila vláda. Cieľom je eliminovať nárast nelegálnej migrácie.
"V prípade neobnovenia kontroly na vnútorných hraniciach by pokračoval prílev nelegálnych migrantov na naše územie, čím by sa predlžovalo závažné ohrozenie verejného poriadku a bezpečnosti SR," uviedlo ministerstvo vnútra.
Slovensko dočasne obnovilo kontroly na hraniciach s Maďarskom od 5. októbra. Urobilo tak po tom, ako k rovnakému kroku pristúpili susedné štáty Poľsko, Rakúsko a Česko.
1 -
Kontroly na nemeckých hraniciach sa budú vykonávať až do odvolania
Berlín 7. novembra (TASR) - Nemecká vláda i vlády spolkových krajín budú pokračovať v hraničných kontrolách na viacerých úsekoch nemeckých štátnych hraníc až do odvolania, informuje v utorok TASR na základe správy agentúry DPA.
Nemecko v súčasnosti vykonáva kontroly na svojich hraniciach so Švajčiarskom, Českom, Poľskom a Rakúskom. "Tieto kontroly na vnútorných hraniciach budú zachované," uvádza sa v rezolúcii z konferencie krajinských predsedov vlád, ktorá bola zverejnená v Berlíne v noci na utorok.
"Dotknuté nemecké spolkové krajiny a spolková polícia pri boji s prevádzačstvom a nelegálnym prisťahovalectvom úzko spolupracujú," dodáva podľa spomenutá rezolúcia.
Po niekoľkých mesiacoch sporov sa spolková vláda v Berlíne a krajinské vlády dohodli na budúcom rozdelení výdavkov súvisiacich s utečencami, píše ďalej DPA. Spolková vláda chce vyplatiť paušálnu sumu vo výške 7500 eur na žiadateľa o azyl ročne, uviedol v noci na utorok v Berlíne na konci maratónu rokovaní nemecký kancelár Olaf Scholz.
V polovici mája už vláda v Berlíne prisľúbila spolkovým krajinám dodatočný príspevok vo výške jednej miliardy eur na aktuálny rok. Táto suma je zameraná na podporu jednotlivých spolkových krajín a zmiernenie bremena na ich miestne samosprávy, ako aj na financovanie digitalizácie imigračných úradov.
Spolkové krajiny i miestne samosprávy však požadujú flexibilnejší systém, v ktorom by boli platby založené na aktuálnych počtoch utečencov, spresňuje DPA.
Obavy týkajúce sa migrácie vzrástli v Nemecku po prudkom náraste žiadostí o azyl po tom, čo do krajiny prišiel zhruba milión ukrajinských utečencov v dôsledku ruskej vojenskej invázie, ktorá sa začala vo februári minulého roka, píše agentúra Reuters.
V prvých deviatich mesiacoch tohto roka požiadalo v Nemecku o azyl približne 230.000 ľudí, čo je viac než počas celého roka 2022.
Krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá je v celoštátnych prieskumoch v krajine momentálne na druhom mieste, pred všetkými troma stranami Scholzovej stredoľavicovej koalície, sa podarilo politicky profitovať z obáv týkajúcich sa migrácie.
--
Zora povedal/-a: K predĺženiu kontrol o ďalších 20 dní Faeserová povedala, že následne sa bude zvažovať ich predĺženie o tri mesiace. „O tom sa však rozhodne v závislosti od situácie," konštatovala.
Namiesto 3 mesiacov do odvolania. Som zvedavá na nasledujúce riešenia v iných krajinách.
1 -
Srbská polícia počas akcie objavila 4500 nelegálnych migrantov
Belehrad 9. novembra (TASR) - Srbská polícia počas celoštátnej operácie objavila za menej ako dva týždne 4500 nelegálnych migrantov. Akciu odštartovala prestrelka, pri ktorej zahynuli traja migranti.
Polícia počas razií v pohraničných oblastiach na juhovýchode a severe Srbska našla päť ručných strelných zbraní a automatických pušiek a vyše 1500 nábojov. Osem osôb zatkli pre podozrenie z pašovania ľudí a takmer 120 osôb úrady zadržali pre "rôzne trestné činy", uviedlo srbské ministerstvo vnútra.
"Ministerstvo vnútra bude v tomto boji pokračovať, kým sa nevyrieši problém nelegálnej migrácie a úplne sa nepreruší reťaz obchodovania s ľuďmi," uviedla polícia. Zhruba 3000 objavených migrantov bolo premiestnených do oficiálnych, štátom riadených prijímacích centier.
Pri streľbe medzi migrantmi neďaleko hraníc Srbska s Maďarskom 27. októbra zahynuli traja ľudia a ďalší bol zranený. Počas následnej akcie bolo skontrolovaných viac ako 81.000 vozidiel a 330 lokalít.
Srbsko leží na tzv. balkánskej trase, cez ktorú prúdili státisíce potenciálnych migrantov do Európskej únie. Mnohí utekajú pred vojnou alebo chudobou v Afrike, Strednej Ázii a na Blízkom východe.
Táto trasa bola v roku 2016 oficiálne uzavretá, ale migranti ju naďalej využívali, aj keď v oveľa nižšom počte. V uplynulých mesiacoch sa však na Balkáne odohrala séria potýčok medzi gangmi prevádzačov a migrantmi, pričom niektoré z nich mali smrteľné následky.
--
Na maďarsko-srbskú hranicu odišlo 136 našich policajtov: Budú preč celé týždne
Bratislava 10. novembra (TASR) - Do vyslaní na maďarsko-srbskú hranicu sa celkovo zapojilo 136 slovenských policajtov. V spoločných hliadkach tam pomáhajú chrániť schengenskú hranicu pred nelegálnou migráciou.
Polícia Slovenskej republiky o tom informuje na sociálnej sieti. "Slovenský kontingent bol do Maďarska vyslaný šesťkrát, pričom ide o dvojmesačné vyslania. Od 1. novembra do 20. decembra prebieha posledné tohtoročné vyslanie. Jeho súčasťou je 17 policajtov," priblížila polícia.
Počas predposledného vyslania, ktoré trvalo od 1. septembra do 31. októbra, zadržali slovenskí policajti viac ako 9500 osôb rôznych národností a 27 prevádzačov. Ako uviedli, najčastejšie išlo o osoby zo Sýrie, Afganistanu, Pakistanu, Turecka a Maroka.
--
Polícia obvinila muža, ktorý chcel previezť 2 neplnoletých migrantov
Bratislava 9. novembra (TASR) - Polícia počas akcie Escape zadržala 55-ročného muža, ktorý chcel nelegálne previezť dvoch neplnoletých migrantov do Nemecka. Obvinila ho z trestného činu prevádzačstva. TASR o tom informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.
"Podľa zistení polície chcel previezť zo Slovenska do Nemecka dvoch neplnoletých cudzincov, ktorí sa na Slovensko dostali nelegálne a boli umiestnení v centre pre deti a rodiny," priblížila polícia.
Policajti pracovali na odhalení prípadov nelegálnej migrácie a prevádzačstva týkajúcich sa neplnoletých cudzincov už dlhšie. Skupina páchateľov mala operovať na území štátov Slovenska, Maďarska, Poľska, Česka a Nemecka. "Aby boli prevozy sofistikovanejšie a ich odhalenie ťažšie, menili autá aj trasy prevozov," dodala Bárdyová.
Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii spolupracovali aj s kolegami z okolitých štátov, najmä z Českej republiky a Poľska. "V ostatnom období bolo v týchto troch krajinách obvinených 12 osôb pochádzajúcich najmä zo Sýrie, Turecka, Egypta a Palestíny. Pokúšali sa prepraviť cez územie SR do štátov západnej Európy minimálne 40 nelegálnych migrantov, ktorí boli dočasne umiestnení v centre pre deti a rodiny v Medzilaborciach," ozrejmila hovorkyňa.
1 -
Scholz: Dočasné hraničné kontroly Nemecka budú ešte nadlho
Berlín 15. novembra (TASR) - Nemecko ponechá kontroly na hraniciach s Poľskom, Českom, Rakúskom a Švajčiarskom na "veľmi dlhý čas", vyhlásil v stredu nemecký kancelár Olaf Scholz.
Scholz na zasadnutí dolnej komory nemeckého parlamentu (Bundestagu) uviedol, že Nemecko "zavedie v blízkej dobe a na veľmi dlho komplexné kontrolné opatrenia na hraniciach s Poľskom, Českom, Rakúskom a Švajčiarskom, čiastočne aj na území týchto krajín v spolupráci s nimi". Cieľom týchto a ďalších opatrení je podľa nemeckého kancelára znížiť počet nelegálnych migrantov v Nemecku.
Nemecko podľa neho taktiež čoskoro schváli opatrenie, na základe ktorého dostanú žiadatelia o azyl platobné karty, na ktoré im bude vyplácaná časť dávok. Berlín tak chce zabrániť tomu, aby azylanti peniaze posielali svojim príbuzným a priateľom v krajine pôvodu. Na predchádzajúcom stretnutí sa na tom dohodol Scholz s nemeckými krajinskými premiérmi.
Scholz dodal, že do konca roka by tiež chcel rokovať o návrhu zákona, ktorý by urýchlil repatriáciu žiadateľov, ktorým azyl zamietli. Vláda s týmto návrhom súhlasila.
"Veľká časť z týchto opatrení sa dala urobiť už pred mnohými rokmi," uviedol a zopakoval, že je pripravený rokovať s lídrom opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrichom Merzom o otázkach migračnej politiky. Merz predtým Scholza obvinil z neochoty spolupracovať.
1 -
Rakúsko predĺžilo kontroly na hraniciach s Českom
Viedeň 16. novembra (TASR) - Rakúsko vo štvrtok večer oznámilo predĺženie kontrol na hraniciach s Českom o 20 dní. Toto opatrenie je podľa spolkového ministerstva vnútra zamerané nielen proti prevádzačom nelegálnych migrantov, ale aj proti terorizmu, informuje TASR podľa správy rakúskej agentúry APA.
Rakúsko v súčasnosti vykonáva dočasné kontroly aj na hraniciach so Slovenskom, Maďarskom a Slovinskom. Na hraniciach s ostatnými štátmi prebiehajú "intenzívne kontroly v prihraničnom pásme".
Kontroly na hraniciach s Maďarskom a Slovinskom platia už od roku 2015. Na hraniciach so Slovenskom ich zaviedlo Rakúsko začiatkom októbra, na českých hraniciach o dva týždne neskôr. Naposledy predĺžila Viedeň kontroly na slovenskej hranici 3. novembra, a to podobne ako teraz v prípade Česka o 20 dní.
0 -
Holandsko podľa nového výskumu minulo v rokoch 1995 až 2019 na migrantov 400 miliárd eur
Nový výskum z Amsterdamskej univerzity odhaľuje obrovské náklady masovej imigrácie do Holandska počas takmer 25-ročného obdobia a 278-stranová správa sa pridáva k rastúcemu zoznamu dôkazov proti tvrdeniam, že migranti prispievajú do národných rozpočtov na Západe. vytvárať pracovné miesta a podporovať nestabilné dôchodkové systémy.
0 -
Namiesto 4000 pohraničníkov slúži na hraniciach Maďarska iba 1804 ľudí
Budapešť 12. decembra (TASR) - Útvar maďarskej pohraničnej stráže s pôvodne plánovaným počtom 4000 príslušníkov nie je zatiaľ úplne naplnený. Polícia podpísala pracovnú zmluvu iba s 1804 ľuďmi, konštatoval v utorok server index.hu.
Do konca novembra tohto roka sa prihlásilo 4117 záujemcov o službu v jednotke pohraničnej stráže, polícia napokon uzavrela zmluvu s 1804 z nich, uviedlo ministerstvo vnútra pre denník Népszava.
Rezort vnútra vlani 7. júla avizoval, že posilní ochranu štátnych hraníc prijatím celkovo 4000 pohraničníkov. Vláda predtým zhodnotila vývoj ilegálnej migrácie a skonštatovala, že situácia na južných hraniciach Maďarska sa rapídne zhoršuje.
Polícia následne 15. júla 2022 spustila nábor pohraničníkov, ktorých chcela už v prvej fáze prijať 2200, pričom im ponúkla pracovnú zmluvu na tri roky.
0 -
Takto sa to robí, do psej matere … Boj proti migrácii pomocou prepúšťania prevádzačov … To sú iní beťári, tí Maďari!
Orbánova vláda posilňuje boj proti migračnému tlaku
Budapešť 9. augusta (TASR) - Maďarská vláda súhlasila s tým, aby financie súvisiace s riešením masovej migrácie pridelené rezortu vnútra boli v aktuálnom štátnom rozpočte prekročené o vyše 12 miliárd forintov (30,3 milióna eur). S odvolaním sa na štátny vestník to uviedol v piatok server mfor.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Kabinet týmto krokom chce dosiahnuť "efektívnu realizáciu úloh súvisiacich so zvládaním mimoriadneho migračného tlaku", píše server.
Prepúšťanie prevádzačov z väzenia prinieslo maďarskému rozpočtu úspory
Budapešť 12. augusta (TASR) - Prepustenie odsúdených zahraničných prevádzačov migrantov a ich deportácie priniesli maďarskému rozpočtu významné úspory a znížili tiež preľudnenosť väzníc. Pre komerčnú televíziu ATV to v pondelok oznámilo maďarské ministerstvo vnútra, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Podľa rezortu sa na zadržiavanie prevádzačov vynakladá mnoho miliárd z rozpočtu, pričom sa ich prepustením sa podarilo riešiť aj problematiku kapacity väzníc.
Vláda premiéra Viktora Orbána prepustila počas jedného roka až 90 percent zo zadržiavaných zahraničných prevádzačov, a síce celkovo išlo o 2290 odsúdených. Drvivá väčšina z nich boli vodiči vozidiel prevážajúcich migrantov. Hlavný poradca premiéra pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi nedávno vyhlásil, že prepúšťali vlastne iba takýchto prevádzačov.
Pre obchodovanie s ľuďmi bolo v Maďarsku zadržaných 2544 ľudí, z ktorých je aktuálne vo väzbe 254.
Vládne nariadenie, ktoré nadobudlo účinnosť koncom apríla 2023, umožnilo prepustenie právoplatne odsúdených zahraničných prevádzačov. Dotknuté osoby umiestnené do takzvanej reintegračnej väzby musia v zmysle uvedeného nariadenia po prepustení na slobodu opustiť krajinu do 72 hodín. Maďarský kabinet svoj krok zdôvodnil tým, že Európska únia neprispieva na náklady pri ochrane hraníc, ako aj tým, že Brusel trestá Maďarsko za preplnené väznice.0
Kategórie
- Všetky kategórie
- 1 Možnosti, riešenia, východiská, ciele
- 215 Politika a udalosti
- 81 Udalosti a politika na Slovensku
- 24 Udalosti a politika v ČR
- 63 Zahraničná politika a udalosti
- 50 Globálna politika a udalosti
- 26 Analýzy
- 4 Domáci analytici
- 19 Zahraniční analytici
- 5 Metódy vládnutia
- 25 Svetonázor
- 49 Ideológia - filozofia, náboženstvo, technológia
- 238 KSB
- 2 Osbeživa
- 24 Dejiny a chronológia
- 34 Biologické zbrane
- 18 Ekonomika a financie
- 10 Násilie, zbrane, vojna
- 46 Egregoriálno-matričné riadenie
- 12 Jazyk životných okolností
- 17 Kultúra
- 8 Filmy, videá
- 4 Literatúra
- 4 Hudba
- 35 Zdravie
- 19 Podnety k fóru
- 5 Pomôcky a návody k fóru
- 118 Mimo kategórií