Koniec roly dolára

Temu zakladam pre spravy a diskusiu ohladom odchodu statov a svetoveho obchodu od dolara.

https://www.rt.com/business/564721-indonesia-against-us-dollar-trade/

Centrálna banka hostiteľskej krajiny G20 sa postavila proti americkému doláru - médiá

Regulačný orgán chce znížiť závislosť indonézskych finančných trhov od zelenej bankovky.

Indonézska centrálna banka sa vyslovila proti používaniu amerického dolára pri exportno-importných transakciách a vyzvala na prechod na miestne meny pri medzinárodných platbách s cieľom znížiť závislosť od zelenej bankovky, informoval v piatok spravodajský portál Tempo.co.

Podľa Nugroho Joka Prastowa, vedúceho zastúpenia Bank Indonesia v Solo, ktorého citovali miestne médiá, sa väčšina medzinárodných obchodných transakcií Indonézie uskutočňuje v zahraničných menách, prevažne v dolároch.

"90 % zúčtovania vývozu a dovozu sa uskutočňuje v amerických dolároch, pričom v skutočnosti hodnota priameho indonézskeho vývozu do USA predstavuje len 10 % a hodnota dovozu do USA len 5 %," povedal úradník novinárom po otvorení zasadnutia na tému "Využitie zúčtovania v miestnej mene (LCS) na zvýšenie efektívnosti vývozu a dovozu regiónu Veľké Solo".

Uviedol, že pri transakciách v cudzích menách vznikajú náklady na konverziu, a keď sú v amerických dolároch, "poplatok za konverziu je dvojnásobný", pričom navrhol, že tento problém by mohol vyriešiť systém bilaterálnych platieb v miestnej mene.

Úradník uviedol, že s využívaním LCS s Indonéziou zatiaľ súhlasili štyri krajiny, a to Čína, Japonsko, Thajsko a Malajzia.

"Singapur bol načrtnutý, aj keď nebol plne implementovaný, a čoskoro aj Filipíny. V súčasnosti sa skúma aj implementácia LCS so Saudskou Arábiou," povedal.

Indonézia bude 15. - 16. novembra na ostrove Bali hostiť medzinárodné fórum G20, na ktorom sa zúčastní 19 krajín a Európska únia. Indonézia v súčasnosti predsedá skupine vedúcich ekonomík.

Komentáre

 • Myslíte, že to během srpna nebo na podzim udělají i tady ?

 • Jedna starsia z 1.10, primarne ide o posilnenie juanu, sekundarne sa ale Cina zbavuje dalsich dolarov.

  https://www.rt.com/business/563784-china-dump-dollar-buy-yuan/

  Peking nariadil štátnym bankám, aby sa pripravili na masívny výpredaj dolárov - Reuters

  Čínske úrady sa údajne snažia podporiť jüan

  Čína nariadila štátnym finančným inštitúciám, aby sa pripravili na odpredaj svojich dolárových zásob a zároveň sa zásobili zahraničnými jüanmi, keďže Peking sa snaží posilniť národnú menu, informovala vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou.

  Očakáva sa, že súčasný predaj amerického dolára a nákup jüanu zabráni ďalšiemu poklesu čínskej meny, ktorá je v súčasnosti na ceste k najväčšej ročnej strate voči zelenej bankovke za takmer tri desaťročia. V tomto roku sa jüan voči doláru zatiaľ prepadol o viac ako 11 %.

  Nemenovaný zdroj pre agentúru uviedol, že rozsah tohto kola predaja dolárov na obranu oslabujúceho jüanu sa očakáva "pomerne veľký".

  Čínsky offshore jüan, ktorý sa pohybuje v súlade s pevninským jüanom, zaznamenal v súvislosti s touto správou odraz o približne 200 pipov. Objemy obchodovania s offshore jüanmi predstavujú približne 70 % všetkých devízových obchodov s jüanmi na celom svete, čím prevyšujú objemy obchodované na pevnine.

  Intervenčná schéma údajne zahŕňala predovšetkým využitie dolárových rezerv štátnych veriteľov, pričom celkový objem predaja ešte nie je stanovený, keďže pohyby čínskej meny zvyčajne závisia od pohybu dolára a sprísňujúcej politiky, ktorú uplatňuje americká centrálna banka.

  V roku 2015 čínske úrady spálili 1 bilión USD zo svojich oficiálnych devízových rezerv na podporu jüanu po jednorazovej devalvácii vo výške 2 %, ktorá rozbúrila svetové finančné trhy.

  Začiatkom tohto týždňa Peking nariadil miestnym čínskym bankám oživiť nástroj na fixáciu jüanu, ktorý bol pred dvoma rokmi zrušený, keďže menové orgány sa snažili usmerňovať a brániť oslabujúcu menu.

 • Dedolarizácia pokračuje, Rusko a Bolívia prechádzajú na zúčtovanie v národných menách

  Teraz bude Rusko akceptovať bolívijskú menu - Boliviano. To je veľmi dôležité vo svetle snahy Rosatomu podieľať sa na rozvoji ložísk lítia v Bolívii. Bolívia má obrovský potenciál z hľadiska rozvoja ložísk lítia – z hľadiska preskúmaných zásob lítia patrí Bolívia medzi popredné krajiny sveta, čo vzhľadom na význam lítia pre modernú elektroniku robí túto krajinu mimoriadne dôležitou v procesoch ekonomickej transformácie sveta.
  https://t.me/intelslava/47039

 • Posun k zúčtovaniu v národných menách nemožno zastaviť — Lavrov

  1. apríla
    
   Organizácia Spojených národov, 25. apríla /TASS/. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok povedal, že posun k zúčtovaniu v národných menách obchádzajúcim dolár sa už nedá zastaviť.
    
   "Američania začali proces dedolarizácie. Už teraz tento proces analyzujú najmä americkí politickí analytici a ekonómovia s hlbokým znepokojením," povedal na tlačovej konferencii po návšteve New Yorku v rámci moskovského predsedníctva v OSN. rady.
    
   Posun k zúčtovaniu v národných menách, ktoré obchádzajú dolár, euro a yuen, k digitálnym menám sa už nedá zastaviť a budúcnosť medzinárodného menového finančného systému vrátane Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky sa uvidí,“ zdôraznil minister.
    
   Indonézske úrady už skôr uviedli, že krajiny ASEAN plánujú prejsť na platby v národných menách. Okrem toho sa uvádzalo, že BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) zvažujú možnosť vytvorenia spoločnej meny na zníženie závislosti na dolári.
    
   Shift to settlements in national currencies cannot be stopped — Lavrov - Russian Politics & Diplomacy - TASS
 • Bloomberg: Dlhy krajín východnej Európy rastú rekordným tempom

  Vlády východnej Európy si už tento rok požičali takmer 32 miliárd dolárov, čo je trikrát viac ako v rovnakom období minulého roka.
  https://sk.news-front.info/2023/04/26/bloomberg-dlhy-krajin-vychodnej-europy-rastu-rekordnym-tempom/

 • Cesko ide 2mld korun denne.

 • Bolívia, podobne ako Brazília a Argentína, používa jüan na platby za dovoz a vývoz. Od mája do júla 2023 vykonala Bolívia finančné transakcie v hodnote 278 miliónov čínskych jüanov (38,7 milióna dolárov), čo je 10% jej obratu zahraničného obchodu počas tohto obdobia, uvádza U.S.News. https://www.usnews.com/news/business/articles/2023-07-27/bolivia-is-the-latest-south-american-nation-to-use-chinas-yuan-for-trade-in-challenge-to-the-dollar

 • g
  upravené 29 Apr 09:27 #12->

  IV zverejnila komentár, podľa štylistiky asi od oracla, vraj Fico pochoval EU finančne, ekonomicky aj politicky. Lebo 19.4.2024 sme úspešne emitovali dlhopisy vo švajčiarskych frankoch. Zas sa prejavil analytik.

  Slovensko má objem dlhu v EUR 71,6755 miliardy EUR. Dlh v NOK (o tom ten analytik asi ani netuší) je v objeme 269,98 milióna EUR, dokonca ešte máme zostatok dlhu v JPY (japonský jen) vo výške 1,01 milióna EUR. Do toho sme emitovali dlhopisy v CHF za 635 milióna EUR. Prvé dlhopisy v CHF sme emitovali ešte v marci 2012, posledné sa splatili v septembri minulého roku.

  V marci 2012 mal náš dlh nasledovnú štruktúru :

  v EUR - 29,85716 miliardy EUR

  v CHF - 353,72 milióna EUR

  v CZK - 500 miliónov EUR

  v JPY - 66,37 milióna EUR

  Takže tá kvapka v mori, niečo vyše 1 % celkového dlhu, je pochovanie EU ekonomicky aj politicky ? Kde ten na to chodí... pritom to zverejní niečo ako vlajková loď slovenskej alternatívy. Potom sa čudujú, že mejstrím sa z nich smeje a klopká si na čelo a pacienti ako Nicholsonová môže produkovať svoje ....

  Čísla mám z Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity.