Torden, zakázané knihy a súvisiace témy

Bola som cez víkend na Bibliotéke, išla som tam najmä kvôli vydaveteľstvu Torden, besedu s Janom Buzekom z Zákazanéhovzdelaní som žaiľ nestihla.

Stánok Torden sa vcelku vynímal a bol pomerne veľký, väčší snáď mali len Slovart, Albatros a ešte jeden antikvariát. Kúpila som si 3 knihy, mimo iného aj 4. diel od Pjakina zo série Svet krivých zrkadiel. No až som sa čudovala, že alternatíva takto zastúpená v slniečkárskej Bratislave.

No nedalo to na seba dlho čakať.

https://www.aktuality.sk/clanok/1xVxJql/torden-siril-na-biblioteke-tvrdu-prokremelsku-propagandu-sluzia-zlu-kym-tam-budu-oni-my-nebudeme-tvrdi-artforum

Z článku:

„Tu sú samé knihy s Putinom, to je nejaké zvláštne, poďme radšej,“ hovorí dáme, ktorá ju sprevádza, a odchádza. Ten stánok patril vydavateľstvu Torden a na tohtoročnej Bibliotéke, ktorá sa konala cez víkend v bratislavskej Inchebe, patril medzi najväčšie.

Na knižný veľtrh sa po rokoch protipandemických opatrení prišli pozrieť tisíce ľudí. Mnohí zavítali aj do priestoru, kde svoje knihy ponúkal Torden, no nie každý na ponuku „kníh s Putinom“ reagoval tak ako spomenutá pani.

Naopak, v stánku Tordenu to žilo minimálne tak isto ako v neďalekom Tatrane či Slovarte. Otázne zostáva, či si všetci návštevníci Bibliotéky boli vedomí toho, čo je vlastne Torden za vydavateľstvo.

Aj pre účasť Tordenu sa na Bibliotéke neobjavil stánok známeho kníhkupectva a vydavateľstva Artforum, ktoré založil a dodnes vedie Vladimír Michal.

„Hlavným dôvodom je arogantnosť pána Rozina (Alexander Rozin, podnikateľ s ruskými koreňmi, je majiteľom Incheby, pozn. red.), vedomého si, že adekvátny alternatívny priestor zatiaľ v Bratislave nemáme. Spôsob, akým Incheba (ne)komunikuje s vystavovateľmi a neplní sľuby, je pre nás neakceptovateľný. Tiež nás už pár rokov hnevajú naši ,susedia‘,“ hovorí Michal pre Aktuality.sk.

Artforu sa nepáči, že k stánkom s ponožkami či voňavými údeninami, umiestnenými medzi stánkami vydavateľov, v posledných rokoch pribudli nebezpečnejší účastníci. Menovite Torden.


Takže máme tu knižného Dráčika ako sa zdá. Trochu vybočíte z radu a už ste v nemilosti. Torden má aj mnohé iné knihy, ktoré pre vyváženosť tiež mohli spomenúť.

Pritom niektoré knihy Tordenu predáva aj Martinus, resp. iné knihy, ktoré kúpite v Tordene (napr. Noam Choamsky) kúpite aj tu. Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj. Ja im Tordenu aj Zákazanému vzdelávanie držím palce.

Komentáre

  • Kancelar
    upravené Tue 15 Nov 2022 #2->

    Toto je taka cancel culture po slovensky, uvidime kam s tym dojdu, predpokladam ze to nechaju vyhnit lebo ludia im na to moc neskacu.

    A vdaka za report.