17. november - spomienky, ako sa pozeráte na túto udalosť vtedy a dnes
Založila som túto tému, aby sme si pripomenuli tento deň, nech už ho hodnotíme akokoľvek. Na tejto udalosti je pekne vidno, ako veci nemožno hodnotiť hneď po udalosti, ako čas ukáže aj iné súvislosti.
- november je Dňom študentov, pretože za Protektorátu Čechy a Morava boli v tento deň zatvorené všetky české vysoké školy ( https://sk.wikipedia.org/wiki/Deň_študentstva ).
Tento deň je aj dňom, ktorý sa spája so začiatkom Nežnej revolúcie. Keď si spomeniem na tento deň, bola som študentkou prvého ročníka gymnázia, celkom som nechápala, čo sa deje. Postupne sa začalo chodiť zo školy na demonštrácie, pre nás to bolo vítané spestrenie. Ako veľkú výhodu som videla vtom, že skončila povinná výuka ruštiny a mohla som študovať iný jazyk. Spätne to hodnotím ako chybu.
Celé 90. roky som strávila na vysokej škole, takže spoločenské zmeny som z pohľadu študentského nevnímala. Ja som študovala na EU v Bratislave, a trochu zvláštne bolo, keď predmety ako marketing a pod. učili pedagógovia, ktorí predtým učili o plánovanom hospodárstve. Vtedy som sa nato pozerala s dešpektom, teraz chápem, že v podstate na výber veľmi nemali. Ja som mala zameranie na zahraničný obchod, čo bolo v celku fajn, pretože to muselo fungovať aj za socíku, takže tie znalosti získané užitočné boli a neboli postihnuté ideológiou.
Ja som sa po škole zamestnala v zahraničnej firme a na prevrat som sa pozerala pozitívne, pretože bez 17.11. by sa toto nestalo. Naskočila som ako mladá (hlúpa) na vlnu anti-mečiarizmu, podpore SDKÚ. Až po čase veľmi postupne mi začalo dochádzať, že tí zahraniční investori toho až tak veľa nepriniesli, skôr odniesli.
Ale nástup Fica som v tom čase vnímala negatívne. Keď sa pozriem na tie roky spätne na Slovensku sa vtedy vôbec nežilo zle. Ja som po roku 2000 strávila 2 roky v Mníchove, kde bola kvalita života síce lepšia, ale aj oveľa drahšia.
S vekom však prišlo aj vytriezvenie aj zmúdrenie. Ako hodnotím 17. november teraz? Nedalo sa tomu zabrániť, pretože ten proces naštrbenia socialistického bloku prišiel oveľa skôr a začal ZSSR. Ľuďom bolo predložené niečo, čo je v podstate chiméra. Teraz sa len uškrniem, keď 30-ročná doktorka v škole vykladá, aký bol komunistický režim krutý a ako boli potláčané ľudské práva.
Mne práve celé obdobie koronašialenstva pripomínal časový exkurz do obidvoch novembrov - segregovanie, modré papieriky, nútenie podrobovať sa nezmyselným úkonom, zákaz cestovať (nemohli sme ísť za okres), a najnovšie obmedzovanie slobody prejavu všade. Úplný výsmech slobode a demokracii je Cena slobody, ktorú prevzala naša rezidentka - žena, ktorá chce ľuďom ukazovať kde je (ten správny) sever, ktorá by neváhala vypnúť internet, a ktorá tvrdí, že sloboda musí byť regulovaná. Nie je jediná v rámci elít.
Tak toľko moja úvaha na ráno, neviem, či je čo oslavovať. Mimochodom, slovenské vysoké školy sú v štrajkovej pohotovosti, kvôli vysokým cenám energií a neschopnosti vlády SR toto riešiť. Hrozilo aj zatvorenie vysokých škôl k tomuto dátumu.
História sa opakuje, možno preto, že sme sa ako národ nepoučili...
Komentáre
-
A presne absurdnosť tohto dňa vystihuje toto:
Bývalý štbák, ktorý systematicky likviduje ako minister ZP, čo to bolo vybudované za socializmu (ochrana a normy boli kvalitne nastavené) ocení niekoho ako túto pomýlenú bytosť. Keby sme to vedeli, že toto sa stane o 33 rokov, tak tu železnú oponu ideme natiahnuť sami od seba a s radosťou.
4 -
Lavazza povedal/-a: Bývalý štbák, ... ocení niekoho ako túto pomýlenú bytosť.
Počkej, to není Čaputová?
:-)4 -
Vyhlásenie ZSI k výročiu 17. novembra (2022)
https://www.zsi.sk/vyhlasenie-zsi-k-vyrociu-17-novembra-2022/[...]Nepokryte sa hľadajú legislatívne formy, ako sprísniť cenzúru, ako zlikvidovať nepohodlné informačné kanály – aj spolu s ich prevádzkovateľmi a šíriteľmi. Kto na túto hru „politickej poslušnosti“ odmietne pristúpiť, pocíti nenávistné útoky médií ako aj ruku represívneho aparátu. Tento trend dospel tak ďaleko, že režim dnes generuje novodobých politických väzňov [...]
Pekné zhrnutie venované slobode prejavu.
3 -
Lavazza povedal/-a: Ako veľkú výhodu som videla vtom, že skončila povinná výuka ruštiny a mohla som študovať iný jazyk.
Vsak aj ine jazyky si mohla studovat za socializmu... ;-)
3 -
@Neo povedal/-a:
Lavazza povedal/-a: Ako veľkú výhodu som videla vtom, že skončila povinná výuka ruštiny a mohla som študovať iný jazyk.
Vsak aj ine jazyky si mohla studovat za socializmu... ;-)
Ano, to je pravda, učila som už na základke nemčinu a v prvom roku na gympli angličtinu. Mala som odpor k všetkému ruskému a ruštine, asi ako každý pubertiak v tom čase. Aj to sa po čase zmenilo, vidíš.
3 -
Mne stary rezim nevyhovoval, ( stajna, zradlo. more chlastu vsade, ohrada). Boli benefity nepopieram ale ak toto ludom staci mne nie. Cez to vsetko mam respekt k historii aj ku komunistom a ludom ,co v tomto nefunkcnom systeme dokazali vybudovat. November bol pre mna zaujimavy ukazal sa charakter ludi, bol som mlady bolo to pre mna zaujimave sledovat. Nenahraditelny benefit systemu po 89 je pre mna ze mozme citat a vzdelavat sa bez ideologickych obmedzeni. Ono im to zacina vadit ale asi s tym nebudu schopni nieco urobit.
2 -
Socializmus nevyhovoval hlavne kapitalistom a individualistom. Tento systém ukázal, že sloboda slova a cestovanie bola len udička na chytenie naivných ľudí, ktorým je teraz táto sloboda pomaly odoberaná.
Minulý režim nebol dokonalý, ale základy mal dobré a pevné. Keby nie prospechárov, ktorí sú dnes vo vedení a komunistov špinia kade chodia, bolo možné zbaviť sa prakticky všetkého, čo bežným ľuďom vadilo, a zároveň pokračovať v ceste správnym smerom. Lenže liberáli boli už vtedy a už vtedy rozkladali režim zvnútra. Teraz sú pri moci a vidíme kam to vedú. K lepším zajtrajšom, ale len pre úzku skupinu ľudí na úkor veľkej väčšiny obyvateľstva.
Komunisti urobili okrem iného chybu v tom, že priveľmi spoliehali na ľudí, že si uvedomia a pochopia, čo je v ich bytostnom záujme. Ľudia to, naneštastie, nepochopili a nepriateľ ich naivitu v plnej miere využil vo svoj prospech.
9 -
1989
Bola som štvrtáčka, doma sme mali ani nie mesačné bábätko ...
Otec bol raz či 2x na námestí a akosi ho herci a státie v mraze nezaujali, vyjadril sa už vtedy, že je to habaďúra.
V tom roku bol na svojich posledných manévroch ako tankista, ale v strane nebol.Je to zvláštne, ale tiež som sa tešila, že sa vyhnem ruštine.
Ako by sa mi teraz zišla!
Neskôr som sa dozvedela, že v mnohých kútoch Slovenska sa učiť neprestala, lebo nebolo učiteľov nemčiny a angličtiny.V druhom polroku 1989/90 nám súdružka učiteľka oznámila, že ona je teraz pani učiteľka.
Naše najväčšie sklamanie spočívalo v tom, že sa oveľa lepšie hlásilo so slovom "súdružka" ako s "pani učiteľka".
Kým som skončila ZŠ, školstvo sa ešte držalo v starých šľapajach kvality, akurát už učitelia nemali politické školenia /nespomeniem si presný názov/.Na strednej som začala čítať Sme, aby toho nebolo málo, s radosťou som očakávala každé nové Domino fórum aj s Breinerovými Javorovými listami a novú Markovičovu reláciu.
Zmaturovala som.
Tešila som sa na prvé voľby, s napätím som očakávala, či Mečiar konečne odíde ...
Neboli všetci takto zaslepení, jeden spolužiak mi vravel, že Mečiara si váži minimálne kvôli tomu, že sa pričinil o vznik samostatného Slovenska.
Tešila som sa, ako si v prvej priamej voľbe zvolím svoju prezidentku, ženu, Magdu Vášáryovú.
Dokonca som vážne verila tomu, že bude nevyhnutné zvyšovať vek odchodu do dôchodku.Prvé naštrbenie viery prišlo po rozpade SDK a vytvorení SDKÚ, vyšvihol sa akýsi nesympatický krpec Dzurinda /mala som svojich obľúbencov úplne iných/.
Ďalšie spôsobili povolené prelety, predsa len, až tak naivná som nebola. Dodnes mám pred očami nespočetné množstvo čiar nad mojou hlavou, všetky jedným smerom.
Videla som zopár filmov o novembri a ľuďoch v Charte, to boli ďalšie pochybnosti.Všetky tie dzurindovské prekáračky spôsobili, že som na VŠ začala sympatizovať so Smerom.
K tomu sa pridal pád dvojičiek, Afganistan, Irak, neskôr Líbya.
Začala som sledovať alternatívu.
A tam som sa dozvedela všeličo.Pred 2 rokmi na výročie 17.11.1989 bola na TA3 relácia s Františkom Mikloškom, ktorý povedal 1 vec:
Pozval som nejaké ženy z ulice do V klubu, aby si oxeroxovali nejaké dokumenty.
Chápete? Oni mali všetko možné vybavenie. Nemyslím si, že kopírka bola až tak bežná vec.Keď som si v súčasnosti pustila video z novembrovej demonštrácie z Prahy a videla techniku na pódiu, porovnala so súčasnými protestmi - ako mohli byť ľudia tak slepí, že na to zinscenované divadlo skočili, v mrazoch a nepohodlí?
7 -
Pozoruhodné je, že v dnešný deň dávajú RTVS a ČT Učiteľku a Odovzdávanie cien pamäte národa, ale naopak TV JOJ dá Pacha, hybského zbojníka (s dobre známou scénou s bičom, pánom, poddaným a Pachom).
Celkom zaujímavý zvrat, keď liberálna televízia s novinárskym "esom" Dibákovou a moderátormi s odznačikmi All4Jan dá práve v tento deň ausgerechnet tento film.
3 -
Já tu dobu miloval. Škoda, že se nikdy nevrátí. Klidný život, kde si mohl po práci dělat každý, co chtěl. Tedy, mnohem více, než dnes.
Není pravda, že se nedalo vzdělávat bez ideologických omezení. Západní knihy se běžně vydávaly, je pravda, že v omezeném množství. Ale kdo chtěl, tak se k nim dostal. Knihovny byly přecpány knihami.
Popravdě, západ mě nikdy nelákal, ani z filozofického pohledu. Jejich literatura mě nebaví. Chybí jim poetika, jaké jsou schopni jenom Rusové. Dokonce jsem nečetl ani Haryho Pottera a neshlédl ani jeden díl filmu.
Nechápal jsem a ani dnes nechápu tu posedlost Amerikou. Já, po revoluci využil možnosti cestování a projel jsem křížem krážem VB a Irsko. Hlavně kvůli venkovu, který je architektonicky neopakovatelný.
Mnohdy přemýšlím nad tím, jak tamnější lidé se světonázorem termitiště, mohou vytvořit tak nádherné zahrady a budovy. Podíval jsem se i do arabských zemí, ale ty mě neoslovily. Také jsem projel Evropu, ale již 20 let sedím doma, tedy kromě Slovenska.
Vždy jsem byl proti převratu v 89, protože mi ti, zvonící klíči, zničili můj krásný život. Byl jsem pak nucen celý další život soutěžit, i když já vůbec nesoutěžím rád. Chtěl jsem ve svém tichém kabinetu studovat a ne kapitalisticky vydělávat. Je sice pravda, že jsem se neztratil a hodně materiálního toho dosáhl, ale vůbec mě to netěšilo a ani netěší. Teď těsně před důchodem konečně mohu dělat to, co jsem vždycky chtěl. Od rána do večera se věnovat kromě rodiny, zahradě, historii, architektuře a dalším věcem. Je toho tak moc, co již nestihnu, jen proto, že někteří nikdy nemají dost a vytvořili tu hnusnou spotřebitelskou společnost.
PS: Pokaždé mě pěkně vytočí argument nějakého trola, který vykřikuje, kde bychom byli, kdyby nebylo komunizmu. Byli bychom tam, kde jsme dnes. V pr.eli, jenom o trochu dříve. Vždy se zeptám, kolik domů, aut potřebuje aby byl spokojen s tím, co má, nebo o kolik víc řízků by spořádal k obědu, kdyby tady nebyli komunisté.16 -
Ako knihomoľ môžem potvrdiť, že pred 1989 sa vydávalo nespočetné množstvo literatúry, nielen klasikov.
Dnes ma najviac teší, keď natrafím na tieto stariny, poklady, bez mnohých chýb a preklepov.https://www.databazeknih.cz/knihy/zidovka-58478 v tejto súčasnej knihe sa opisuje, akým spôsobom sa z toho hrozného ČSSR ľudia dostávali na západ, no aj to, ako sa vybavovali vycestovacie doložky, aj to, že naši ľudia chodili k moru, do Juhoslávie, do Talianska.
2 -
rony povedal/-a: co dnes nemozes robit co si vtedy mohol? mna fakt nic nenapada
Otázka znie, čo teraz musíš robiť, čo si vtedy nemusel? Napríklad súperiť s ostatnými.
Ale áno, dnes máme viac než predtým. Máme bezdomovcov, vtedy sme ich nemali. Sú bežne dostupné drogy, v minulom režime ich dokázali zohnať iba "umelci" a disidenti. Máme zbohatlíkov a oligarchov, vďačne ožobračujúcich ostatných. Máme úpadok mravov a morálky. Máme nekonečné množstvo pohlaví, predtým sme mali len dve. Máme možnosť parazitovať na ostatných, v čom nám predtým bolo bránené. Máme možnosť myslieť iba na seba a na ostatných kašľať, predtým musel každý prispieť svojou trochou k spoločnému dielu. A dalo by sa pokračovať. Dnes máme jednoznačne viac než v minulosti.
6 -
rony povedal/-a: co dnes nemozes robit co si vtedy mohol?
Moja pubertálna neter z USA (blízko L.A.) sa vždy teší na SK. Hovorí - u vás môžem ísť napríklad úplne sama do kina.
4 -
Čo nemôžem robiť, čo som mohla?
Týka sa to detí.
V detstve sme mali takú voľnosť a bezpečie vonku pri hrách, o akej dnešné deti môžu zrejme len snívať.
Skoro stále sme boli vonku, aj sami, aj v blízkom lese. Poznali sme každý kameň, halúzku, miesto, kde je potok najužší a naopak ...
V súčasnosti si také niečo neviem predstaviť.Film Učiteľka hovorí nielen o dobách pred 1989, ale aj o tom, aké sú charaktery nezávislé od režimu a prospechár ostane prospechárom, pštros pštrosom.
Vedenie školy, aké je vykreslené vo filme, dodnes sa nachádza na školách. Česť výnimkám.
Keď som ho videla, tak môj poznatok bol ten, že zmenila sa móda, prešli roky, ale inak nič sa nezmenilo, iba ak k horšiemu.7 -
ludia chceli hlavne 2 veci: moct cestovat a mat viac tovaru v obchodoch
s cestovanim na zapad bol za socialzmu trocha problem a malokto si ho uvedomuje, kedze nasa mena nebola konvertibilna so zapadnymi menami, tak jednoducho stat musel prerozdelovat devizove prostriedky, ktore mal a nemohol nechat vsetkych ludi cestovat, pretoze by sa mu tieto prostriedky minuli a nemal by cim zaplatit za tovary zo zapadu, ktore sa nakupovali
a co sa tyka viac tovaru v obchodoch, tak tam bol problem v tom, ze zapad socialisticky blok totalne embargoval, hlavne co sa tyka spotrebneho tovaru, takze aj keby stat mal zaujem nieco kupit, tak by mu to na zapade nepredali, resp. predali ale v obmedzenom mnozstve
pocas prevratu v 89 som bol druhak na vysokej skole a pre mna osobne boli osemdesiate roky jedna z najkrajsich etap mojho zivota az do prevratu, kedy sa to totalne po...
mal som stastie, ze som po 89 mal dost informacii z roznych oblasti, ktore sa k beznemu obcanovi nedostali (nebudem vysvetlovat ako, pretoze by som musel odkryt svoju identitu, niektori z vas vedia, co mam na mysli), takze som tomu kapitalistickemu osialu neprepadol, samozrejme som tiez pocestoval a aj som si kupil zapadne vyrobky, vsak nie vsetko co na zapade vyrabali bolo zle, pre zaujimavost co sa tyka spotrebnej elektroniky (vyrabana na zapade), tak ta este do roku 1993 bola fakt dobra, ale potom to pomaly zacalo ist dole vodou
socializmus mal potencial a keby nebolo zradcov v najvyssich strukturach uz od Chruscova, tak sme mohli byt vykladnou skrinou (myslim socialisticky blok), samozrejme bolo potrebne niektore veci vylepsit, ale to by sa casom podarilo, lebo napr. v 80-tych rokoch uz bola velmi silna spolocenska poziadavka na taketo zlepsenia v hospodarstve (nemyslim zmenu rezimu)
7 -
@Ogar Valach povedal/-a:
rony povedal/-a: co dnes nemozes robit co si vtedy mohol? mna fakt nic nenapada
Otázka znie, čo teraz musíš robiť, čo si vtedy nemusel? Napríklad súperiť s ostatnými.
Ale áno, dnes máme viac než predtým. Máme bezdomovcov, vtedy sme ich nemali. Sú bežne dostupné drogy, v minulom režime ich dokázali zohnať iba "umelci" a disidenti. Máme zbohatlíkov a oligarchov, vďačne ožobračujúcich ostatných. Máme úpadok mravov a morálky. Máme nekonečné množstvo pohlaví, predtým sme mali len dve. Máme možnosť parazitovať na ostatných, v čom nám predtým bolo bránené. Máme možnosť myslieť iba na seba a na ostatných kašľať, predtým musel každý prispieť svojou trochou k spoločnému dielu. A dalo by sa pokračovať. Dnes máme jednoznačne viac než v minulosti.
Pridajme si čo nemáme a čo sme mali:
- Nemáme potravinovú sebestačnosť.
- Nemáme obranyschopnosť.
- Nemáme spoločný štát Československo.
- Nemáme poriadnu ochranu hraníc.
- Nemáme kvalitné školstvo.
- Nemáme výchovu k láske k národu a k vlasti.
- Nemáme takú bezpečnosť ako predtým.
- Upadá zdravotníctvo.
- Nemáme výrobu všetkých potrebných liečiv u nás.
- Nemáme výskum všetkých potrebných technológií.
- Nemáme vedúcu pozíciu v priemysle vo svete.
- Nemáme suverenitu.
- Nemáme perspektívu.
Keď si dám na misky váh výhody a nevýhody, vychádza mi víťazne jednoznačne minulý režim.
7 -
Tu sa zvlastne dikutuje aj minule som dal otazku ohladom spolocenskeho vlastnictva vyrobnych prostriedkov ale kazdy si ide svoje odpoveda na ine. :-) tak ze si odpoviem sam.
Benefit stareho rezimu oproti dnesku teda co dnes nemozes robit a vtedy si mohol.
Komunisti mali dobre prepracovany system sportu podchytenia mladych talentov. Kto chcel sportoval. V podstate aj dnes kto chce moze napr. behat byciklovat ale ked rodicia nemaju dostatok financnych prostriedkov tak niektore sporty su pre aj talentovane deti nepristupne. Pamatam si priatela este boli koruny tak vystroj pre jeho syna aby hral hokej plus nejaka rezia ho staly 100tis korun na sezonu. Sportovat mohol kazdy dnes nie. Nieco podobne som myslel.2 -
Sme na KSB tak nasledovne som cital niekde v materialoch KSB.
Stat sa ma starat o to o co sa nevie postarat obcan sam. Stat sa nema starat o to o co sa vie postarat obcan sam.
Malo by ist o myslienku nejakeho americkeho ekonoma VP sa k tomu prihlasil. Pisem to tym ktorym je luto za starym rezimom ked sa stat staral o vsetko a do vsetkeho. O co sa nevie obcan postarat sam je vsak individualne niekomu treba pomoct viacej ( napr. tim chudobnym detom aby mohli sportovat a aj ine veci). No tento kapitalizmus teda nic moc ale ja radsej budem behat ako ta zver volne zijuca riskujuc ze ma ulovia ako keby som stal v marxistickej mastali. Jak sa Vam moje vyjadrenia nepacia tak vedzte ze Valerij Pjakin pouzil na predchadzajuci rezim vyraz marxisticky chliev. Ja som o mastali pisal este na leva nete pred jeho videjkom kde hovoril o chlieve. Nekopcim.-2 -
rony povedal/-a: Stat sa ma starat o to o co sa nevie postarat obcan sam.
Je to postoj individualistu. Každý člen spoločnosti sa má starať o blaho celej spoločnosti a celá spoločnosť sa má starať o blaho každého jej člena.
2 -
rony povedal/-a: Stat sa nema starat o to o co sa vie postarat obcan sam.
stat ale musi vytvorit podmienky na to, aby si sa dokazal postarat sam a nezda sa mi, ze by to tak bolo v sucasnom rezime, inac po 89, ked sa zacali menit zakony a prijimat nove, este federalne v ramci Ceskoslovenska, tak vsetko co sa prijalo bolo namierene proti obcanovi
3 -
@rony povedal/-a:
Rusofil
alebo aj dalsi
co dnes nemozes robit co si vtedy mohol? mna fakt nic nenapadaOdpovím ti, i když kolegové to pěkně shrnuli. Nejde o to, co nemohu dělat, ale o to, co mi chybí a nikdy se to nevrátí. Je to atmosféra ve společnosti. Stačí se podívat na jakýkoliv film z období socializmu, např. Chalupáři a uvidíš, co mi chybí. Chybí mi především LIDSKOST. V té době bylo veselo, lehko, zpívalo se.
Lidé se nemuseli bát, že ztratí práci a že jim barák vezme exekutor. Dnes jsou lidé naplněni strachem z příštích dnů. Jestli budou mít na splátky, na jídlo, na elektřinu, jestli se jim dostane lékařské péče. Za socializmu toto nebylo. Dokonce, kdo nepracoval, byl trestně stíhán. Ne jako dnes, že vyžírky musí podporovat celá společnost.
Je rozdíl. jestli něco děláš v uvolněné atmosféře, s lehkým srdcem, nebo v atmosféře zloby, strachu a nenávisti. A ano, Ogar to řekl hezky, musel jsem začít soutěžit a dělat fůru ostatních věcí, které jsem nechtěl, ale byl přinucen. Mimochodem, nemůžu si jen tak zajít do Ruska, podívat se na místa, která jsou mi blízká a nemohu si koupit Ruské knihy. Za socíku kus západní kultury tady bylo, tak akorát. Ruská kultura dnes, je vykořeněna do tla. Čekám, kdy se začnou pálit knihy Puškina, nebo Dostojevského.
Ale co především nemohu, tak nemohu své nemohoucí rodiče převézt ze Slovenska, ke mně domů, do Čech, protože by neměli lékařskou péči. VZP je v Čechách nepojistí. A tak jsem musel opustit svůj dům, děti a vnuky a přestěhovat se za nimi na Slovensko, abych se mohl o ně starat!12 -
Suhlasim Rusofil co si napisal o ludskosti a atmosfere uz menej o tom trestnom stihani za nepracovanie. Stretol som jedneho emigranta 68ckara zhodov nahod menom Kotleba. Bol tu z ameriky kratko po prevrate a teraz. Sam konstatoval ze ludia su nejaky zachmureni uzatvoreni ze to ked tu bol prvy krat nebolo ale ze aj tak je tu lepsie ako v amerike a pride sem dozit. Hovorim mu sa nedivte kazdy ma na krku dlh na 25 rokov co si vystrngali 89.
1 -
rony ono každý ti odpovedal...akurát asi nie tak ako by si si ty želal preto si tak reagoval. ešte že je tá sloboda slova však?
ak budeš chcieť dostávať odpovede aké si želáš, musíš klásť oveľa priamejšie zamerané otázky a nie tak všeobecne...dúfajúc že ti každý skočí na lep .
čo teraz nemáme a vtedy sme mali? čas...čas na plánovanie. komunisti sa nemuseli ničoho báť a hoci tam hore neboli vždy intelektuáli a nie každý chcel dobro pre spoločnosť, tak mali more času na plánovanie projektov...či to bolo v stavebníctve, či v poľnohospodárstve, či v hociktorej sfére aká vás napadla a mňa nie. Čo je zlé a choré v tomto systéme "vládnutia" určite krátkosť za akú sa menia tam tí hore. Ono sa ani nemôže vytvoriť nejaké dlhodobé plánovanie, lebo aký čas reálne má každá vláda ktorá sa tam dostane z tých 4 rokov? reálne 2. Rok sa vyhovára na nedostatky z predošlej vlády, rok sa už pripravuje na voľby tak nič poriadne neurobí a za dva roky z tých štyroch čo je pri moci má možnosť kaziť (kradnúť)...a tak to aj robí... a my týchto zlodejov ešte máme v úcte. nemyslím ľudí na tomto fóre, ale spoločnosť všeobecne. Nikdy sa nič nezmení aj keby toto bola lepšia forma vládnutia ako bola tá predtým, kým neodstránime tento prvok. Mohlo by sa aj v tomto systéme niečo pohnúť vpred ale to chce kľud, rozum a čas.
Ale tak ako tu písali mnohí predo mnou...dať si na váhu plusy a mínusy oboch systémov, tak vždy víťazil ten minulý, ale posledné roky víťazí s tak enormným náskokom, že to aj rony musí pripustiť. A rony - ustajnenie, chlast, žrádlo...každý je slobodný iba tak ako si to sám v hlave - vlastnej hlave - nastaví. Nie režim, či systém nás obmedzuje ale my sami. Ty si si to tak nastavil, videl si čo chcel a ako chcel. Čítaš ako to videli ostatní a myslíš že je to nostalgia a nie životné skúsenosti. Ťažko sa vysvetľuje niekomu kto si vysvetliť nedá. Netvrdím že pre teba musel nutne ten predošlý systém byť lepší. Asi nie...ale všeobecne pre všetkých ľudí lepší bol. A my nežijeme na osamelom ostrove ale v spoločnosti. Nemali by sme preto myslieť len na seba, ale pre dobro spoločnosti. Toto v rusku je doteraz. Nám to z hláv vymlátili. Teda...nie všetkým samozrejme.
Všetko zlé je na niečo dobré. Možno si povieš aká je zlá tá čína, ale potom si pustíš video od jedného slováka - Kurťak - ktorý žil nedávno v číne, vidíš tisíce ľudí ako sa v noci prechádzajú po mestách, doslova sa potkýnajú o vojakov, ale nik si ich tam nevšíma a potom si povieš...áno je to hrozné že tam je taký prísne strážený režim, ale na úkor čoho? nemusíš sa báť o rodinu, seba, deti...v ktorejkoľvek dobe ich pustiť kdekoľvek a vieš že sa ti domov vrátia. Je to len o tom ako to človek chce vidieť a čo je pre neho prvoradé...či bezpečnosť jeho blízkych a bezpečnosť všeobecne, alebo či sa chce obžierať a večer sa báť vyjsť pred vchod činžiaka alebo si sadnúť aj cez deň niekde na lavičku aby sa ti injekčná striekačka od dákeho feťáka nezapichla do zadku...
amerika je policajný štát...doslova...ale bezpečno tam nemajú...
čína ak by nemala taký režim aký má, tak ju rozvrátia tajné služby západu rovnako ako to urobili v zssr. len si chráni to svoje. A dobre vedia prečo to tam majú ako to majú. Musia. Niekto to vidí aj takto, a niekto to vidí len z toho nevrlého a zlého hľadiska. Ale myslím že tu to vie každý.10 -
Súlad povedal/-a: Prečo minulý režim a nie tento, sa nedá vysvetliť. Musí sa to precítiť/zažiť.
Rusofil povedal/-a: co mi chybí a nikdy se to nevrátí. Je to atmosféra ve společnosti.
Presne toto som mal na mysli precítením/zažitím. Je veľmi veľký rozdiel, či chodíš do práce s láskou a s radosťou, alebo so stresom a znechutením. Staršie generácie si to môžu pamätať, mladšie to môžu okúsiť prostredníctvom starých filmov, z ktorých pohoda a voľnosť (skutočná sloboda) priam sála.
Filmy sú zrkadlom doby. Pozrite si nejaký budovateľský film a uvidíte tam to nadšenie, radosť a chuť do práce. A nie, nie je to hrané. Vtedy tá atmosféra naozaj bola taká, aj keď samozrejme nie u všetkých ľudí.
Prvorepublikové filmy sú väčšinou o smotánke, bankároch, veľkopodnikateľoch, ktorí sa k ľuďom správajú ako k odpadu. Jedným slovom o vykorisťovateľoch, pretože tá doba bola vtedy taká - parazitická. A je to vidieť aj v komédiách. Samá buzerácia, útlak, povyšovanie sa nad druhých.
Socialistické filmy sú o poctivej práci, čestnosti, radosti zo života, pretože dôraz bol kladený na národ, rodinu a skutočné hodnoty. Aby to človek vnútorne pochopil, musí sa vedieť naladiť na tú dobu. Potom to už ide samo. Bez správneho naladenia to človek nepochopí, ani keby v tom žil. A už vôbec nie, ak to má len sprostredkovane, z počutia od niekoho iného.
4 -
Bambulko cinski vojaci Ta chytia a pichnu Ti tu striekacku nasilu ked sa nedas ockovat. Sme na strankach KSB veci co som sa pytal a pisal mam z materialov KSB svoje hodnotenia mojej osoby si nechaj pre svoje deti. Si chlap alebo zena? cisto technicky to myslim lebo tvoj nick ma zneistuje neviem ako Ta oslovit.
0 -
Bombulko sa snažil poukázať na to, že silný štát dokáže ochrániť a presadiť dobré veci. Rony sa snažil poukázať na to, že silný štát dokáže vnútiť a presadiť zlé veci. Obidvaja máte pravdu. K istine ste pristupovali z rôznych strán.
Skúsme sa zamerať na podstatu, ktorou podľa mňa je, že ak sú vo vedení silného štátu rozumní a mravní ľudia, môžu doslova spolu s národom vybudovať raj na Zemi. A keď sú tam sebeckí a zlí ľudia, môžu zaviesť krutovládu s využitím rôznych hlupákov a prospechárov.
Je na nás, aby sme zabezpečili, že sa do vedenia štátu či dŕžavy dostanú ľudia z prvej skupiny, tzn. rozumní a mravní. Moc pochádza od ľudí, zdola, preto je zodpovednosťou nás, ľudí, aby sme ju uplatnili. Mám pocit, že je najvyšší čas a už nemáme na čo čakať.
rony povedal/-a: Bambulko ... Si chlap alebo zena?
Myslím si, že Bombulko je muž.
- Bombulko. Nie Bambulko.
- Čo viac pasuje? Ten Bombulko, alebo tá Bombulko?
3
Kategórie
- Všetky kategórie
- 1 Možnosti, riešenia, východiská, ciele
- 215 Politika a udalosti
- 81 Udalosti a politika na Slovensku
- 24 Udalosti a politika v ČR
- 63 Zahraničná politika a udalosti
- 50 Globálna politika a udalosti
- 26 Analýzy
- 4 Domáci analytici
- 19 Zahraniční analytici
- 5 Metódy vládnutia
- 25 Svetonázor
- 49 Ideológia - filozofia, náboženstvo, technológia
- 238 KSB
- 2 Osbeživa
- 24 Dejiny a chronológia
- 34 Biologické zbrane
- 18 Ekonomika a financie
- 10 Násilie, zbrane, vojna
- 46 Egregoriálno-matričné riadenie
- 12 Jazyk životných okolností
- 17 Kultúra
- 8 Filmy, videá
- 4 Literatúra
- 4 Hudba
- 35 Zdravie
- 19 Podnety k fóru
- 5 Pomôcky a návody k fóru
- 118 Mimo kategórií