ChatControl 2.0 povinný spyware od EU

EÚ má v pláne zaviesť ChatControl 2.0, povinné scanovanie všetkých vašich správ v emailoch či rôznych chatovacích aplikáciach. Čuduj sa svete, proti tejto iniciatíve vystupuje v EÚ akurát Pirátska strana, každopádne vyzerá to viac než hrozivo.

článok: https://european-pirateparty.eu/chatcontrol-the-sequel-nobody-asked-for/

CHAT CONTROL 2.0: POKRAČOVANIE, O KTORÉ NIKTO NEPROSIL

V júli 2021 bol v Európskom parlamente prijatý návrh Európskej komisie, ktorý umožňuje všeobecné a nerozlišujúce skenovanie súkromných správ a fotografií používateľov (kontrola chatu).

Zákon bol prezentovaný ako dočasná výnimka z pravidiel EÚ o ochrane osobných údajov, ktorá by umožnila - nie nútila - poskytovateľom služieb zasielania správ skenovať správy. Po hlasovaní Parlamentu však Európska komisia nestrácala čas a pripravila návrh Chat control 2.0, ktorý by zaviedol všeobecné a nerozlišujúce skenovanie našich fotografií a správ ako povinné.

Táto myšlienka už získala nadšenú podporu mnohých ministrov vnútra EÚ, ale u občanov ani poslancov Európskeho parlamentu sa jej nedostalo takého dobrého prijatia. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra YouGov medzi 10 265 občanmi z 10 krajín EÚ, je veľká väčšina občanov EÚ (72 %) proti plošnej kontrole správ a chatov.

Napriek prevažne negatívnej spätnej väzbe v rámci verejnej konzultácie, ako aj listu od poslancov Európskeho parlamentu, v ktorom vyjadrili vážne výhrady voči návrhu, Komisia pokračovala v jeho realizácii.

Tento tvrdý prístup nie je ničím novým: návrh Chat control 1.0 urýchlene presadila bez toho, aby ho konzultovala s občanmi, podnikmi alebo mimovládnymi organizáciami. Nepýtali sa občanov, či chcú kontrolu chatu, a nepýtali sa mimovládnych organizácií, či skutočne pomôže riešiť problém, na ktorého odstránenie bola vytvorená.

Nočná mora pre naše súkromie

Hoci má Chat control 1.0 už teraz potenciál de facto ukončiť súkromie korešpondencie v Európskej únii, implementujú ho len americkí poskytovatelia, ako sú Meta, Google a Microsoft. Kontrola chatu 2.0 posúva veci ešte ďalej tým, že nariaďuje všeobecné a nevyberavé sledovanie všetkých našich konverzácií s použitím akéhokoľvek poskytovateľa služieb. Komisia neuvádza, ako by poskytovatelia mali kontrolu vykonávať, najmä vzhľadom na to, že mnohé aplikácie na zasielanie správ v súčasnosti používajú šifrovanie typu end-to-end, čo znamená, že poskytovatelia správ nemôžu čítať naše správy, ale tých niekoľko nápadov, ktoré boli doteraz predložené, má ďalekosiahle dôsledky pre naše súkromie.

Prelomenie šifrovania

Jedným z návrhov, ktorý je populárny medzi niektorými členskými štátmi, je prelomiť end-to-end šifrovanie v Európskej únii, a to buď donútením poskytovateľov uchovávať kópie šifrovacích kľúčov používateľov, alebo použitím "hlavného kľúča" pre zákazníkov EÚ, ktorý umožní dešifrovanie konverzácií.

Tieto návrhy otvárajú cestu k zneužitiu zo strany orgánov v členských štátoch, napríklad skenovaním obsahu nad rámec stanovený nariadením alebo rozvojom masového sledovania šifrovanej komunikácie. Aj keby návrh obsahoval obmedzenia týkajúce sa toho, aké použitie týchto kľúčov je prípustné, nebolo by možné zaručiť, že sa tieto obmedzenia budú dodržiavať, najmä vzhľadom na existujúce ťažkosti s presadzovaním zásad právneho štátu v EÚ, skutočnosť, že Komisia nemá žiadne právomoci v oblasti národnej bezpečnosti, a skutočnosť, že predchádzajúce programy masového sledovania sa vyhýbali dohľadu.

Ešte horšie je, že ak by sa kľúče dostali do rúk zahraničných vlád alebo hackerov, mohli by účinne špehovať všetkých občanov EÚ vrátane zákonodarcov, novinárov, psychológov a lekárov, aktivistov a bežných občanov, ktorí sa pri ochrane svojich rozhovorov spoliehajú na koncové šifrovanie.

Používanie umelej inteligencie na hľadanie "neznámeho" materiálu

Ďalším prístupom, ktorý Komisia skúma, je využitie umelej inteligencie náchylnej na chyby na vyhľadávanie nezákonného obsahu. V tomto prípade sa Komisia dostala do pasce, keď sa domnieva, že umelá inteligencia je "zázračná strela", ktorá dokáže vyriešiť akýkoľvek problém. Nie je to tak.

Umelá inteligencia hľadá vzory, ale nerozumie kontextu, čo znamená, že množstvo správ, od fotografií z dovolenky až po sexuálne správy, bude nesprávne označených. Ešte horšie je, že umelá inteligencia má často problémy so správnym určením veku osôb na fotografiách, najmä ak tieto osoby patria k menšinám (etnické menšiny, LGBTQI, osoby so zdravotným postihnutím).

V dôsledku toho si obrázky alebo konverzácie označené umelou inteligenciou vyžadujú overenie človekom, čo znamená, že vaše intímne a osobné fotografie alebo videá sa môžu dostať do rúk globálnych zamestnancov alebo dodávateľov, kde nie sú v bezpečí. Ak vyzeráte mladší, ako ste, alebo ak patríte do niektorej z týchto skupín, súkromné konverzácie, a dokonca aj vaše akty pravdepodobne skončia v rukách orgánov činných v trestnom konaní. Aby toho nebolo málo, existuje množstvo príkladov, keď orgány činné v trestnom konaní a spravodajské služby kopírujú alebo zdieľajú nahé fotografie, ktoré získali v rámci vyšetrovania, so svojimi kolegami a tretími stranami.

Skenovanie na strane klienta pomocou hashov

Odborníci navrhujú premeniť náš mobilný telefón na sledovacie zariadenie: Pred zašifrovaním a odoslaním správy by telefón prehľadával fotografie a videá, či sa nezhodujú s materiálom na čiernej listine. Ak algoritmus nahlási zhodu, vaša súkromná správa, fotografia a/alebo video by boli automaticky nahlásené a zverejnené poskytovateľovi a/alebo polícii.

Podľa švajčiarskej federálnej polície 86 % hlásení o materiáli na čiernej listine nie je trestnoprávne relevantných. Netransparentná databáza materiálu na čiernej listine obsahuje obrovské množstvo fotografií a videí, ktoré nie sú trestnoprávne relevantné (napr. deti hrajúce sa na pláži), a napriek tomu vás nahlásia polícii pre údajnú "detskú pornografiu". Aj keď ste nevinní, vyšetrovanie môže vyústiť do výsluchov, domových prehliadok, konfiškácie. Takisto veľká časť vyšetrovaní je zameraná na maloleté osoby - deti, ktoré má tento zákon chrániť.

Najdôležitejšie je, že takýto dohľad v zariadení by podkopal dôveru v súkromie a bezpečnosť citlivej komunikácie a narušil by aktivity napr. informátorov, obhajcov ľudských práv, prodemokratických aktivistov, novinárov v mnohých krajinách. Odborníci varujú, že ak sa raz naše mobilné telefóny zmenia na štenice, je už len malý krok k rozšíreniu systému na údajné porušovanie autorských práv, terorizmus alebo politický disent. Takéto zadné vrátka môžu vlády využiť aj na tajné zachytávanie obsahu citlivej korešpondencie, o ktorej sa predpokladá, že je bezpečne zašifrovaná od konca do konca.

Neúčinné a kontraproduktívne?

Existuje aj širší súbor problémov, ktoré robia kontrolu chatu 2.0 kontraproduktívnou:

Po prvé, orgány by museli sústrediť svoje obmedzené zdroje na riešenie prípadov označených systémom, čo by pravdepodobne zahŕňalo lavínu falošne pozitívnych prípadov. Budú mať ešte menej času na vyšetrovanie prípadov zneužívania.

Čo je však ešte horšie, zákon by tiež sťažil chytanie a stíhanie páchateľov sexuálnych trestných činov. Tento návrh by ešte viac zločincov vytlačil na darknet, na webové stránky, ktoré sú skryté a nevystopovateľné, čo by znemožnilo chytiť spolupáchateľov.

Šikmá plocha?

Zatiaľ čo kontrola chatu 1.0 nás už teraz stavia na nebezpečnú cestu, kontrola chatu 2.0 nás stavia na šikmú plochu: Keď vlády získajú technické prostriedky na skenovanie správ v rámci práva EÚ, môžu rozšíriť skenovanie prostredníctvom vnútroštátnych právnych predpisov pod zámienkou "národnej bezpečnosti", čo je oblasť, v ktorej Európska únia nemá žiadne právomoci.

Takéto rozšírenie by sa mohlo zamerať na "teroristický obsah", čo by sa mohlo zdať rozumné, kým si neuvedomíte, že niektoré vlády klasifikujú organizácie ako Greenpeace alebo Rebelion of Extinction ako potenciálne teroristické skupiny, čo im v skutočnosti dáva právomoc a prostriedky na sledovanie protestných skupín a MVO.

Čo môžeme urobiť?

Hoci reakcia na návrh spoločnosti Apple týkajúci sa skenovania fotografií prinútila Komisiu odložiť legislatívu, teraz oznámila, že bude predložená v marci 2022. Napriek tomu, že nová nemecká vláda je teraz proti kontrole chatu, návrh je stále veľmi populárny medzi ostatnými členskými štátmi a postoj Európskeho parlamentu zostáva neistý, preto je nevyhnutné, aby sme viedli kampaň za jeho zastavenie!

Na našej domovskej stránke chatcontrol.eu vás vyzývame, aby ste kontaktovali zodpovedných komisárov.

Tolko clanok, nasiel som este diskusiu CZ piratov k tomuto: https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?t=60846