Socialistické filmy a seriály

Téma určená hodnotným socialistickým filmom a seriálom, pri ktorých sa dá oddýchnuť, poučiť a pripomenúť si, že aj keď nebolo všetko dokonalé, bol to najľudskejší systém, miera vykorisťovania bola nízka a pojmy národ a vlasť v spoločnosti niečo znamenali.

Komentáre

 • Ogar Valach
  upravené 26 May 11:59 #2

  Tybys (1979)
  Komediálny seriál
  Skupina dôchodcov sa rozhodne nezaháľať a byť pre svoje okolie užitočná. Podarí sa im dokázať, že ešte nepatria do starého železa?
  Tybys 1 - Lajdárna [YouTube]
  Tybys 2 - Noční šichta [YouTube]
  Tybys 3 - Rozvod [YouTube]
  Tybys 4 - Lháři [YouTube]
  Tybys 5 - Poklad [YouTube]
  Tybys 6 - Frgále [YouTube]

 • Ogar Valach
  upravené 26 May 12:00 #3

  Žena za pultom (Žena za pultem) (1977)
  Rodinný seriál
  Seriál o každodenných starostiach a radostiach pracovníkov jednej strednej predajne potravín a o tom, že práca predavačiek a predavačov v potravinách je hodnotná a užitočná, keď sa robí poctivo a s láskou.
  Žena za pultem 1-12 [YouTube]

 • Ogar Valach
  upravené 26 May 12:00 #4

  Tretie poschodie (Třetí patro) (1985)
  Študenstký seriál
  Mladík sa po vojne stane majstrom na učilišti, na ktorom sa pred rokmi sám vyučil. Sú skutočné hodnoty osobný prospech, alebo užitočnosť pre spoločnosť? Dokáže si získať rešpekt a motivovať mladú generáciu k pracovitosti a poctivosti?
  Třetí patro 1-6 [YouTube]

 • Ogar diky moc, za vyhľadanie linkov na staré filmy. Skusil som si pozrieť kúsok z Tybys, ale nemohol som to dopozerať, je tam pre mňa veľa negatívnej energie, také neustále udržiavanie konfliktu, veľa emócií a hádok. A presne to si v poslednej doby všímam aj v mojom okoli, ako to najlepšie popísať. Asi takto v televizii po skončení rozprávky sa deti snažia napodobniť to čo práve videli na obrazovke, či už je to niečo dobré alebo zlé bez rozdielu. Veľa krát som zažil také "serialové hádky", čiže krátko po skončení nejakej emočnej scény s krikom a plačom v televízore prišla taká napodobenina pri výmene názorov. :-) Po istej dobe som ból už schopný dopredu predvídať, čo bude nasledovať po skončení filmu, resp. seriálu. Z toho dôvodu v poslednej dobe extrémne redukujem pozeranie takých, Ogar nenahnevaj sa prosím, seriálových smetí.

 • Ogar Valach
  upravené 24 May 09:48 #6

  @Feri Ecte povedal/-a:
  Ogar diky moc, za vyhľadanie linkov na staré filmy. Skusil som si pozrieť kúsok z Tybys, ale nemohol som to dopozerať, je tam pre mňa veľa negatívnej energie, také neustále udržiavanie konfliktu, veľa emócií a hádok. A presne to si v poslednej doby všímam aj v mojom okoli, ako to najlepšie popísať. Asi takto v televizii po skončení rozprávky sa deti snažia napodobniť to čo práve videli na obrazovke, či už je to niečo dobré alebo zlé bez rozdielu. Veľa krát som zažil také "serialové hádky", čiže krátko po skončení nejakej emočnej scény s krikom a plačom v televízore prišla taká napodobenina pri výmene názorov. :-) Po istej dobe som ból už schopný dopredu predvídať, čo bude nasledovať po skončení filmu, resp. seriálu. Z toho dôvodu v poslednej dobe extrémne redukujem pozeranie takých, Ogar nenahnevaj sa prosím, seriálových smetí.

  Nemám dôvod sa hnevať. Nie som urážlivý ani vzťahovačný. Vyjadril si svoj názor. Viacerí mi začali hovoriť, že im nesedia násilné a konfliktné scény vo filmoch. Prisudzujem to tomu, že ako sa prebúdzame (v tomto prípade hlavne duchovne), sme na tieto veci citlivejší. Komu to nevyhovuje, nech to nepozerá.

  Zameriavam sa na to, ako veci riešili a ako k nim pristupovali a snažím sa zobrať si z toho niečo pre seba. Tiež nemusím filtrovať liberálnu propagandu, takže si pri nich oddýchnem. Úroveň riadenia bola v minulosti na vyššej úrovni, a to aj na úplne obyčajných pozíciach. Dnes to v televízii takmer nevidno.

  V dnešnej dobe sú vo filmoch a seriáloch časté hysterické a nelogické reakcie, len aby udržiavali pozornosť diváka za každú cenu. Filmy a seriály sa veľmi často nesnažia divákovi nič hodnotné priniesť, snažia sa ho iba baviť, prípadne mu podvedome vnútiť propagandu. Najviac to kričí v programoch pre deti.

  Deti nasávajú všetko ako špongia a preberajú vzorce chovania. Žiaľ, týka sa to aj mnohých fyzicky dospelých, ale psychicky nedozretých jedincov. Dnes by som už deťom hocičo nepustil, a to ani staré veci. V dnešnej dobe je náročné vychovávať deti.

 • Ogar Valach
  upravené 24 May 17:24 #8

  Ďakujem. Česká filmová klasika je najlepší kanál svojho druhu na YouTube. Videl som odtiaľ veľa filmov a na niektoré z nich tu plánujem upozorniť. Takýchto všeobecných kanálov je viacero. Mňa by skôr zaujímali konkrétne tipy na filmy alebo seriály so stručným popisom, ktoré oslovili členov miestnej komunity, pretože na kanály Českej filmovej klasiky sú aj filmy z pred roku 1948, v ktorých je silná kapitalistická a elitárska propaganda a aj filmy zo socializmu, ktoré sú svojim obsahom skôr škodlivé než prospešné (hlavne niektoré z druhej polovice osemdesiatych rokov). Napríklad nevinne vyzerajúci film Sedem hladných (Sedm hladových) z roku 1988, v ktorom je sofistikovane podprahovo podkopávané socialistické zriadenie. Preto treba vyberať.

 • určitě souhlasím že je nutné si z toho archivu filmy vybírat, je tam hodně prvorepublikových pitomin, ovšem takové se točily i po 48... ale kvalita tam bezesporu u mnohých je...

 • Ogar Valach
  upravené 26 May 12:03 #10

  Veliteľ (Velitel) (1981)
  Seriál z vojenského prostredia
  Že veliť vojakom (riadiť ich) nie je med lízať, sa presvedčil aj mladý nádejný veliteľ Československej socialistickej armády. Podarí sa mu vysporiadať s osobnými aj pracovnými výzvami a bude mať dostatok sebareflexie, aby priznal a napravil chyby?
  Velitel 1-6 [YouTube]

 • Ogar Valach
  upravené 26 May 12:22 #11

  Letiaci delfín (Letící delfín) (1989)
  Seriál z leteckého prostredia
  Skupina inžinierov sa rozhodne o zdanlivo nemožné: v Československu navrhnúť a vyrobiť prúdové lietadlo. Aj keď s nemalými kompromismi, cieľ sa splniť podarilo a prúdové lietadlo Delfín L-29 uzrelo svetlo sveta a stalo sa hlavným cvičným lietadlom pilotov stíhačiek nielen u nás, ale aj v spriatelenom Sovietskom zväze. O útrapách, ktoré k tomu viedli, pojednáva tento trochu nudne natočený, ale tématikou nesmierne zaujímavý seriál.
  Letící delfín 1-7 [YouTube]

 • Ogar Valach
  upravené 17 Nov 15:12 #14

  Dnes, 17. novembra, si pripomíname výročie konca etapy, ktorá u nás začala v roku 1948.

  Etapu budovania vystriedala etapa rozkladu nielen ekonomiky, ale hlavne mravných hodnôt a zdravých a správnych morálnych noriem.

  Veselý souboj (1950):

 • Súlad
  upravené 17 Nov 16:10 #15

  Karhanova parta (CZ)

  Usilovnosť, nadšenie a vízia lepšej budúcnosti.

  V květnu 1945 jsme svůj závod po bombardování takřka vyhrabali z trosek. Vítězný únor nám pomohl splnit dvouletý plán. A teď všichni s chutí do práce, abychom splnili a překročili Gottwaldovu pětiletku. Omezíme absenci, snížíme úrazovost a procento zmetků, zvýšíme kvalitu a rozvineme socialistické soutěžení.

 • Súlad povedal/-a: Karhanova parta

  "Si funkcionář, proto máš být poslední tam, kde se něco dává. A první tam, kde něco potřebují."

 • Ogar Valach
  upravené 19 Nov 08:24 #17

  Víťazný ľud (Vítězný lid, 1977)
  Ako sa u nás dostali komunisti vo februári 1948 k moci a akú úlohu v tom zohral Klement Gottwald.

 • Ogar Valach
  upravené 19 Nov 08:25 #18

  Klement Gottwald (1986)
  Historický seriál
  Podrobný príbeh Klementa Gottwalda od začiatkov v roku 1928 až k víťaznému februáru v roku 1948. Seriál je vhodný pre ľudí s veľkým záujmom o problematiku, pretože je plný dobových postáv a dejinných súvislostí a je ťažké sa v ňom orientovať.
  Klement Gottwald 1 [YouTube]
  Klement Gottwald 2 [YouTube]
  Klement Gottwald 3 [YouTube]
  Klement Gottwald 4 [YouTube]
  Klement Gottwald 5 [YouTube]

 • Súlad
  upravené 3 Dec 11:13 #19

  Lietajúci kolotoč, 1965 (CZ) (od 0:45:28)

  Sovieti majú Timura a jeho družinu, my máme Lietajúci kolotoč (druhý príbeh od 0:45:28).

  V menšom meste sa stane prípad, ktorý kvôli jeho bezvýznamnosti pridelia detskému vyšetrovateľovi Martinovi. Niekto koňa z kolotoča vyniesol na vysokú vežu, odkiaľ ho vedúci kolotoča nedokázal dostať dole a musel sa obrátiť na príslušné orgány. Vyšetrovateľ Martin musí vypátrať kto, ale hlavne prečo niečo také urobil. Stopy vedú k Lige spravodlivých.

  Oddychový detský film na spríjemnenie popoludnia s dôrazom na tie pravé hodnoty a zmysel pre spravodlivosť.

 • Súlad
  upravené Thu 8 Dec 10:54 #20

  Prípad Z-8, 1948 (CZ)

  Že je na západe tráva zelenšia a že tam padajú pečené holuby do huby vie každý správny podpindosník a liberál.

  Pracující v železárnách usilují o splění dvouletého plánu. Špionážní skupina využije zatrpklosti zneuznaného zlepšovatele a snaží se z něj vylákat informace o nové technologii lisování kovového prachu. Jejich plány však zhatí bdělost a ostražitost zaměstnanců výzkumu z oddělení Z - 8.