Správy z Ruska

12829303234

Komentáre

 • Rusko / India

  V Bengálskom zálive prebiehajú rusko-indické námorné cvičenia

  Moskva 21. novembra (TASR) - Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že v Bengálskom zálive organizuje spoločné námorné cvičenia s Indiou. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

  "Cieľom cvičení je komplexne rozvinúť a posilniť námornú spoluprácu medzi Ruskom a Indiou," uviedol ruský rezort obrany. Cvičenia podľa neho pomôžu námorným silám oboch krajín "spoločne čeliť globálnym hrozbám a zabezpečiť bezpečnosť civilnej lodnej dopravy v ázijsko-tichomorskom regióne".

  Manévre by mali trvať do stredy, pričom sa na nich zúčastnia aj lode ruskej Tichomorskej flotily vrátane ruského torpédoborca určeného na boj s ponorkami, dodalo ruské ministerstvo.

  Spojené štáty vyjadrili už v minulosti znepokojenie nad tým, že India organizuje vojenské cvičenia s Ruskom, ktoré sa snaží rozšíriť svoj vplyv v tomto regióne.

  AFP pripomína, že India má hospodárske aj bezpečnostné záujmy, ako v Rusku, tak aj na Západe a napriek konfliktu na Ukrajine sa snaží balansovať medzi oboma stranami. Nepridala sa k západným krajinám, ktoré uvalili na Moskvu sankcie za jej inváziu na Ukrajinu a profituje z výrazne lacnejších dodávok ropy z Ruska.


 • Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý sprísňuje kontrolu transferového oceňovania v zahraničnoobchodných transakciách

  Zákon rozširuje zoznam prepojených subjektov, ktorých transakcie podliehajú kontrole pre uplatňovanie trhových cien. Ovládajúca osoba a ňou ovládané zahraničné spoločnosti (CFC), ako aj osoby ovládajúce rovnaké CFC, sa budú považovať za prepojené. Za pridružené sa budú považovať aj organizácie kontrolované jednotlivcami, ktorí sú blízkymi príbuznými.

  Zároveň sú zo zoznamu vylúčené transakcie, ktoré sú pod kontrolou vlády v dôsledku pozastavenia daňových dohôd Ruska s určitými krajinami.

  https://t.me/geopolitics_live/10504

 • Dnešné vyhlásenia Vladimira Putina počas jeho prejavu pred Svetovou ruskou ľudovou radou

  ▪️Je to Rusko, ktoré zablokovalo cestu tým, ktorí sa pokúšajú o svetovládu, bojujeme za slobodu celého sveta, povedal Vladimir Putin.

  ▪️Bez suverénneho, silného Ruska je silný a stabilný svetový poriadok nemožný.

  ▪️Akékoľvek vonkajšie zasahovanie považujeme za agresívne akcie proti Rusku a podľa toho na to budeme reagovať.

  ▪️Akékoľvek pokusy zasiať nezhody a rozdeliť našu spoločnosť sú zradou, nikomu nedovolíme rozdeľovať Rusko.

  https://t.me/geopolitics_live/10523

 • Rusko očakáva rekordný export obilia

  V tejto sezóne Rusko zožalo rekordnú úrodu obilia a strukovín – vyše 151 miliónov ton. 

  RTL cituje vyhlásenie ministra poľnohospodárstva Dmitrija Patruševa. 

  Takéto objemy budú stačiť tak na domácu spotrebu, ako aj na rekordné dodávky zahraničným partnerom.

  Napriek západným sankciám objemy exportu ruských poľnohospodárskych produktov dosiahli svoje maximálne hodnoty už druhý rok po sebe. Okrem toho prezident Vladimir Putin prisľúbil, že do rôznych afrických štátov bezplatne dodá 25- až 50.000 ton obilia.

  https://www.rtl.be/actu/monde/europe/apres-une-recolte-record-la-russie-entend-exporter-des-millions-de-tonnes-de/2023-11-28/article/612675

 • Najvyšší súd Ruska uznal medzinárodné verejné hnutie LGBT ako extrémistickú organizáciu a zakázal ho v Rusku, uvádza spravodajca Sputniku.

  https://t.me/geopolitics_live/10639

 • Zoznam ruských miliardárov 2023:

  https://www.forbes.ru/milliardery/487934-110-rossijskih-milliarderov-rejting-forbes-2023

  --

  Bohatstvo najbohatších Rusov vzrástlo od začiatku roka o 38,6 miliardy dolárov, vyplýva z údajov Bloomberg Billionaires Index.

 • Zora
  upravené Tue 5 Dec 2023 #938->

  5.12.23

  Slovensko by sa mohlo začleniť do obnoveného neutrálneho „Rakúska-Uhorska“, zaznelo v ruskej televízii

  Slovensko sa „necíti dobre v blízkosti vojnou rozorvanej Ukrajiny“, vyhlásil bývalý agent KGB Andrej Bezrukov (krycím menom Donald Heathfield) v nedeľnom vysielaní relácie Večer s Vladimirom Soloviovom na ruskej štátnej televízii Rossija 1. Spolu s ďalšími štátmi strednej Európy by podľa neho mali vytvoriť vojensky neutrálnu alianciu, ktorú pracovne nazval „Rakúsko-Uhorsko“.

  Rusko ako „vojensko-vedecká“ spoločnosť podľa Bezrukova plánuje po víťazstve na Ukrajine nové usporiadanie Európy. „Pozrite, je tu pekná krajina Rakúsko, zdanlivo neutrálna, je tu Slovensko, ktoré povedalo, že sa necíti dobre v blízkosti tejto bojujúcej Ukrajiny a radšej jej nepomáha, je tu Maďarsko, ktoré s ňou tiež nechce mať nič spoločné, a potom je tu celá oblasť bývalej Juhoslávie,“ vymenoval bývalý špión krajiny, ktoré považuje za neutrálne.

  „Vytvorme z tejto strednej Európy neutrálne územie, vytvorme územie Rakúsko-Uhorska. Obnovme veľké Rakúsko-Uhorsko od Poľska po Stredomorie,“ navrhol, čím pobavil moderátora Vladimira Soloviova.

  „Dokonca tam umiestnime vlastný kontingent, aby na nich nikto nezaútočil,“ odkázal mu moderátor.

  Prekresľovanie hraníc je v Rusku populárne

  Nebolo by to prvý raz, čo sa tézy o prekresľovaní európskych hraníc dostali do verejného diskurzu. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev napríklad na sociálnej sieti Telegram uverejnil oklieštenú mapu Ukrajiny. Na sieti X zase v rámci predikcií na rok 2023 prorokoval rozdelenie Spojených štátov a tvrdil, že Nemecko ovládne strednú Európu a vytvorí Štvrtú ríšu.

  Hranice Ukrajiny v príspevku na Telegrame Medvedev pozmenil tak, že východne od Kyjevskej oblasti by celá východná časť patrila Rusku, západné regióny Haliče a Volyne by zase pripadli Poľsku. Maďarsko by získalo Podkarpatskú Rus, časť historickej Bukoviny by patrila zase Rumunsku.


 • Bol vynesený prvý rozsudok za neodrazenie nečakaného útoku ukrajinských ozbrojených síl na ruskom území, informoval o tom ruský denník Kommersant. Predmetom súdneho procesu bol útok ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý sa uskutočnil v apríli 2022. Vtedy z Charkovskej oblasti Ukrajiny pravdepodobne rakety Tochka-U zasiahli muničný sklad a techniku pri obci Stará Nelidovka v Belgorodskej oblasti. V dôsledku toho zahynulo sedem ruských vojakov.

  Dvaja obžalovaní ruskí dôstojníci dostali po štyri roky väzenia. Z tohto trestu si už odsedeli viac ako rok a pol, keďže sú vo vyšetrovaní a súdnom procese, a preto môžu čoskoro požiadať o podmienečné prepustenie. Obžalovaným sa podarilo vyhnúť nielen maximálnemu trestu, ale aj dodatočnému trestu v podobe odňatia dôstojníckej hodnosti. Po odpykaní trestu alebo podmienečnom prepustení sa tak môžu vrátiť do služby v radoch ruských ozbrojených síl.

  https://rusvesna.su/news/1701843633

 • Prezidentské volby budou 17. března 2024

  Historické záběry ze Sovfedu, který stanovil termín voleb na 17. března. Senátoři pro tento termín hlasovali jednomyslně.

  https://t.me/rian_ru/224001

 • Rusko zčtyřnásobilo svůj vývoz zlata do Hongkongu

  30.11.2023 

  V důsledku západních sankcí i nové legislativy v Dubaji stále více ruského zlata směřuje do Asie.

  Rusko letos zčtyřnásobilo vývoz zlata do Hongkongu na 68 tun poté, co bývalý hlavní odběratel, Spojené arabské emiráty, potlačil nelegální obchod s tímto drahým kovem, uvedl Business Insider. Hnací silou vyššího ruského vývozu zlata na asijský trh jsou i přísné západní sankce uvalené na Rusko. V jejich důsledku bylo ruské zlato vyřazeno z londýnského trhu se zlatem, který je tradičním centrem obchodu s tímto drahým kovem.

  Pokud jde o přesměrování toků zlata ze SAE do Hongkongu, je částečně způsobeno zavedením regulačních opatření proti jakémukoli nelegálnímu obchodu se zlatem. V roce 2022, tedy před těmito opatřeními, dovezly Spojené arabské emiráty z Ruska 96,4 tuny slitků, což je pětkrát víc, než ve stejném období činil ruský vývoz zlata do Hongkongu.

  Spojené arabské emiráty dostala pod větší dohled globální Financial Action Task Force v březnu 2022, poté se obchodování se zlatem v Dubaji zpomalilo. Kvůli zvýšenému vládnímu dohledu jsou veškerá vypořádání s ruskými vývozci obtížná.

  Podle celních údajů dovozci zlata v Dubaji přesměrovali zásilky do Hongkongu, který nyní sklízí šťavnaté ovoce tvrdých omezení proti ruskému zlatu. Kromě Hongkongu a SAE se významným dovozcem ruského zlata stalo také Turecko.


 • V Brjansku dneska došlo ke střelbě ve škole.

  Čtrnáctiletá (někde uvádějí patnáctiletá) studentka gymnázia v Brjansku si přinesla do tělocvičny na výuku brokovnici. Nejdříve vystřelila do vzduchu a pak začala pálit na spolužáky. Je pět těžce raněných, jeden zemřel (ve videu se říká dva). Dívka se nakonec sama zastřelila. Byla z dvojčat, prý klidné a mlčenlivé povahy. Neví se, proč to udělala a spekuluje se o šikaně.


 • Lin
  Lin
  upravené Thu 7 Dec 2023 #943->

  Připomenu událost tohoto týdne a to návštěvu Putina na Blízkém východě.

  Putin navštívil SAE - a to v době, kdy v zemi probíhá konference o klimatu - a byl vřele přijat. Ještě vřeleji byl přijatý v Saúdské Arábii, kdy mu následník sdělil, že je a bude vždy vzácným a milým hostem na jejich půdě. Putin se pak vydal ještě i do Íránu.

  Nemám konkrétní informace, o čem se jednalo. Jelikož jsem podrobnosti nenašla ani v masmédiích, tak šlo asi o uzavřenější jednání. Prý posuzovali situaci v regionu.

  Zde najdete zápis o každé z návštěv:

  Je zajímavé, jak "izolovaný Putin" cestuje, jakoby se nechumelilo. A ani nevypadá nemocně nebo "předsmrtně". Z Blízkého východu jsou krásné fotky smějících se a spokojených účastníků. A to masmédia kolektivního západu nemůžou přenést přes srdce. Britský Daily Mail rozebírá Putinovu "nevychovanost a urážku", když před návštěvou - na tradiční ceremonii předávání pověřovacích listin nových diplomatů - si s žádným ruku nepodal a svedl to na covid. A o den později se vesele plácá s prezidentem SAE a poté se saúdským princem. A ještě se u toho nechá fotit.

  Další britské médium UnHerd si zase všimlo vřelosti, s jakou byl Putin uvítán a vyvodilo z toho, že Saúdi i Emiráty si prostě vybírají nové spojence a Washington to dneska už nemůže změnit.

  A já podotýkám: to brzo....


 • Ruskí vedci našli spôsob, ako 30-násobne zrýchliť rozpoznávanie tvárí a emócií. 

  Systém analyzuje niekoľko snímok videa naraz, nie každú postupne. Program je schopný pracovať na lacných smartfónoch, tabletoch, notebookoch , fotoaparátoch a iných nízkovýkonných systémoch. Odborníci považujú softvér za sľubný, dá sa napríklad použiť v systémoch na analýzu videa v inteligentných domácnostiach a na vyhľadávanie ľudí .

  „Ak riešenie preukáže svoju účinnosť v praxi, bude veľmi žiadané predovšetkým v oblasti civilnej bezpečnosti, všeobecne súvisiacej s konceptom „inteligentného mesta.“

  Pripomeňme, že v roku 2021 sa Rusko umiestnilo na druhom mieste na svete z hľadiska rastu počtu CCTV kamier, hneď za Južnou Kóreou. A v absolútnych číslach zostalo Rusko počtom kamier na treťom mieste po USA a Číne.

  https://iz.ru/1616933/ivan-chernousov/iiskrenniaia-ulybka-novaia-tekhnologiia-uskorit-raspoznavanie-litc-v-30-raz

  https://t.me/ONCHETVERIKOVA/9124

 • Civilná bezpečnosť a inteligentné mesto... aké pekné metafory na špicľovanie. Nie ako eštebáci, ktorí boli odkázaní na donášačov a na pracné preverovanie, či donášači hovoria pravdu, alebo si len vymýšľajú.

 • @Milo , @graul

  Nemusí to být hned inteligentní město - ona stačí "chytrá domácnost". Pak stačí výpadek elektřiny - a je vymalováno. 🙂 Zvláště. když výpadek není na pět minut, ale na několik hodin. A v dnešní době šachů s elektřinou se fakt divím tomu všemu na elektřinu - tedy - pokud již nemají v záloze jiný spolehlivý zdroj, ne "zelený".

  Můj bývalý šéf měl takovouto domácnost. A jednou nepřišel do práce včas. Nevadilo to - stejně nešla elektřina po velké noční bouřce. A pak volal, ať urychleně někoho z dílny pošleme k němu domů, že se nemůže dostat z baráku. Když nám pak dobrodružství vyprávěl, už se smál, ale do smíchu mu ráno vůbec nebylo. Z domu se dostal, ale garáže (měl dvě) zůstaly zamčené a taktéž brána i branka. A jelikož nevěděl, kde má obyč klíče a jak postupovat, zůstal uvězněný na dvoře. Plot byl vysoký na přelezení, takže musel volat SOS. Branku mu "odemkli" přivolaní pomocníci násilně. Jinak by se tam motal ještě v poledne, protože tak dlouho proud nešel.


 • Milo povedal/-a: „Ak riešenie preukáže svoju účinnosť v praxi, bude veľmi žiadané predovšetkým v oblasti civilnej bezpečnosti, všeobecne súvisiacej s konceptom „inteligentného mesta.“


  videl si..programovací serial ...LOVEC ZLOČINCOV...už roku Pána 2011

  • tzv. dnešná ""umelá inteligencia "" ma v seriáli meno STROJ.
  • je tam mnoho predikcii ,ktore su dnes už realitou---sledovanie ľudí pomocou rozlišenia tváre,napichnuté mobily,kamery v lampach poulicneho osvetlenia atd atd
  • samozrejme ,že všetko pre ""bezpečnosť a pohodu""


 • Zora
  upravené Mon 11 Dec 2023 #948->

  Putin nariadil posilnenie armády o ďalších 170.000 vojakov

  Moskva 1. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok dekrét, ktorým nariadil zvýšiť počet príslušníkov armády o 15 percent, teda o takmer 170.000 vojakov.

  Počet vojakov slúžiacich v ruskej armáde sa tak celkovo zvýši na 1,32 milióna. V súlade s Putinovým nariadením armádu posilnia vojaci slúžiaci na základe kontraktu, ale aj branci, píše DPA.

  Dekrét v piatok zverejnil Kremeľ, pričom okamžite nadobudol platnosť. Ide už o niekoľké rozšírenie armády, ktoré Putin nariadil v súvislosti s inváziou na Ukrajinu.

  Ruské ministerstvo obrany informovalo, že najnovší rozkaz nepredstavuje nijaké "významné rozširovanie brannej povinnosti". K navýšeniu počtu vojakov má podľa ministerstva dôjsť hlavne postupným náborom väčšieho počtu dobrovoľníkov. Ako dôvody posilnenia armády uviedol rezort tzv. špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, ako Moskva označuje inváziu, a tiež rozširovanie NATO.

  Ruské ministerstvo v tejto súvislosti dodalo, že v blízkosti ruských hraníc sa stále viac zhromažďujú sily NATO a rozmiestňujú systémy protivzdušnej obrany a ďalšie zbrane, pričom sa zvyšuje potenciál taktických jadrových síl Severoatlantickej aliancie. Posilnenie ruskej armády preto označilo za primeranú reakciu na "agresívne kroky" NATO.

  Už niekoľko mesiacov po napadnutí Ukrajiny, v lete 2022, nariadil šéf Kremľa navýšenie ruskej armády na približne 1,15 milióna vojakov. Následne na jeseň 2022 vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, v rámci ktorej bolo do bojov na Ukrajine povolaných približne 300.000 záložníkov. Rozkaz vtedy vyvolal v krajine paniku, pričom státisíce Rusov utiekli do zahraničia, aby sa vyhli odvodu.

  --

  Rusi so zákazom cestovať do zahraničia musia do 5 dní odovzdať pasy

  Moskva 11. decembra (TASR) - Rusi, ktorí majú zakázané vycestovať do zahraničia, musia odovzdať pasy úradom do piatich dní od prijatia upozornenia. Uvádza sa to vo vládnom nariadení, ktoré vstupuje do platnosti v pondelok.

  Podľa zákona môžu úrady uvaliť cestovný zákaz okrem iných aj na brancov, zamestnancov Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), na odsúdených alebo ľudí s prístupom k štátnym tajomstvám či k "informáciám osobitnej dôležitosti".

  Po zrušení zákazu cestovania môže byť pas vrátený po vyplnení žiadosti, uvádza sa vo vládnom nariadení. Podľa neho ľudia s odobraným právom cestovať z dôvodu brannej povinnosti alebo náhradnej civilnej služby, budú musieť navyše predložiť armádny doklad totožnosti s dôkazom, že dokončili túto službu.

  Anglický denník Financial Times v marci s odvolaním sa na nemenované zdroje blízke tejto záležitosti napísal, že ruské bezpečnostné služby konfiškujú pasy vysokopostaveným predstaviteľom a riadiacim pracovníkom štátnych spoločností, aby im zabránili cestovať do zahraničia.


 • V Petrohrade zadržali bývalého šéfa ministerstva vnútra v prípade legalizácie 100 tisíc migrantovV Petrohrade bolo začaté trestné stíhanie bývalého vedúceho migračného oddelenia regionálneho odboru ministerstva vnútra. Informuje o tom Vyšetrovací výbor Ruskej federácie.

  "Hlavné vyšetrovacie riaditeľstvo Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie v Petrohrade začalo trestné stíhanie vo veci znakov trestného činu podľa p.p..

  "v, f" časť 3 článku 286 Trestného zákonníka Ruskej federácie (zneužitie právomocí) proti bývalému vedúcemu migračného oddelenia Hlavného odboru Ministerstva vnútra Ruskej federácie v Petrohrade a Leningradskej oblasti.

  Podľa vyšetrovania podozrivý od januára 2020 do januára 2023, keď zastával uvedenú funkciu, poskytoval nezákonnú pomoc organizovanej zločineckej skupine pri umiestňovaní cudzincov na fiktívnu migračnú registráciu na území mesta Petrohrad a Leningradskej oblasti.

  V dôsledku nezákonného konania bolo 16 251 cudzincov zaradených do fiktívnej migračnej evidencie, z ktorých 3 166 bolo predtým postavených pred správnu zodpovednosť a 76 bolo postavených pred trestnú zodpovednosť, a to aj za spáchanie závažných a obzvlášť závažných trestných činov.

  Dňa 13. decembra 2023 bol v dôsledku vyšetrovacích úkonov a operatívno-pátracej činnosti spolu s pracovníkmi regionálnych oddelení Federálnej bezpečnostnej služby a ministerstva vnútra na území Moskovskej oblasti zadržaný podozrivý. Po jeho prevezení do Petrohradu s ním budú vykonané potrebné vyšetrovacie úkony.

  Rozhoduje sa o otázke výberu preventívneho opatrenia a vznesení obvinenia voči nemu.

  V súčasnosti sa s cieľom nájsť a zaistiť veci a dokumenty, ktoré sú pre vyšetrovanie zaujímavé, vykonávajú prehliadky v miestach pobytu podozrivého, ako aj v bydliskách jeho podriadených, ktorí môžu vedieť o jeho trestnej činnosti."

 • Moskvu nám zasypaly závěje sněhu. V pátek se očekává další silné sněžení a k tomu i silný vítr.

  "Budět metěl." Silná vánice, jaká prý nebyla nejméně půl století.

  (zhruba v polovině článku je TV reportáž ze současné situace)


 • Rusko plánuje zahájit výrobu potravin z cvrčků

  8.12.2023

  První výrobní linky na mouku z tohoto hmyzu se už začaly testovat. Cvrčci se mohou objevit v cukrovinkách, sušenkách nebo těstovinách.

  V Rusku plánují zahájit výrobu potravin z mouky vyrobené ze cvrčků. List Izvěstija uvedl, že cvrččí mouka se bude pravděpodobně přidávat do takových výrobků, jako jsou cukrovinky, sušenky a těstoviny.

  Podle novin se již začaly testovat první výrobní linky v Moskevské oblasti a Stavropolském kraji. Výrobci zdůrazňují, že hmyzí mouka mnohonásobně převyšuje běžnou mouku, pokud jde o obsah bílkovin. „Cvrččí mouka obsahuje až 75 gramů bílkovin ve 100 gramech výrobku. Běžná mouka má 2 až 5 gramů bílkovin. Navíc obsahuje více železa než hovězí játra,“ uvedl podnikatel Anton Stokoz.

  Stokoz vysvětlil, že po tepelné úpravě cvrčků vzniká mouka, která se nakonec přidává do těsta. Pro každý druh výrobku jiné množství, ale v žádném případě její objem nepřesahuje 20 %. Ruský podnikatel také poznamenal, že před zahájením výroby odborníci „kompletně prozkoumali cvrčka od tykadel až po nohy“ a nebyl zjištěn jediný ukazatel, který by mohl mít špatný vliv na lidský organismus.

  Ekonomka Inna Litviněnková v rozhovoru s novinami uvedla, že cvrččí mouka a výroba potravin z cvrčků může díky významnému obsahu bílkovin pomoci vyřešit problém hladu. Specialistka na technologii potravinářské výroby Zinaida Ruděnková upozornila na to, že při nesprávném zpracování mohou být cvrčci pro člověka nebezpeční. Konkrétně se má jednat o vysoké množství chitinu, které vyvolá alergickou reakci. Dalším nebezpečím jsou larvy červů, které mohou cvrčci obsahovat.

  Izvěstija uvedly, že v Evropské unii je už v platnosti zákon, který povoluje konzumaci cvrčků a dalších druhů hmyzu.


 • P
  upravené Thu 14 Dec 2023 #952->

  Vyhlásenia ruského prezidenta Vladimíra Putina na "Výsledkoch roka"

  🔻Sociálny a ekonomický blok:

   - Vďaka vysokej konsolidácii spoločnosti a stabilite finančného systému krajiny Rusko zvládlo tlak.

   - Krajina si túto rezervu nahromadila za posledné desaťročia. Okrem toho zohral úlohu aj rozvoj vojenskej zložky.

   - Ruská ekonomika má dostatočnú bezpečnostnú rezervu, aby mohla napredovať.

   - Rast ruského HDP sa do konca roka očakáva na úrovni 3,5 %, čo je dobrý ukazovateľ.

   - Pre krajinu ako Rusko je jej existencia bez suverenity jednoducho nemožná. Hlavnou vecou je posilnenie suverenity.

   - Finančná a technologická suverenita je kľúčom k budúcnosti každej krajiny vrátane Ruska.

   - Žiaľ, naša miera inflácie sa zvýšila - 7,5 percenta alebo o niečo viac.

   - Priemyselná výroba rastie, a to o 3,6 percenta.

   - Investície do fixných aktív predstavujú 10 %, čo znamená udržateľný rozvoj v strednodobom horizonte.

   - Centrálna banka a vláda prijímajú potrebné opatrenia pre udržateľnosť ruskej ekonomiky - predpokladáme, že bude možné vrátiť sa k cieľovým ukazovateľom.

   - Nezamestnanosť je 2,9 %, čo je najnižšia úroveň v histórii Ruska.

   - Ruský verejný zahraničný dlh sa zmenšuje - zo 46 miliárd USD na 32 miliárd USD.

   - Reálne mzdy v Ruskej federácii vzrastú do konca roka približne o 8 %, reálne príjmy obyvateľstva približne o 5 %.

   - Od 1. januára sa minimálna mzda zvýši o 18 %.

   - Priemerná dĺžka života v Ruskej federácii bude na konci tohto roka 74 rokov.

  Mier nastane, keď dosiahneme naše ciele (denacifikácia, demilitarizácia, neutrálny štatút Ukrajiny).

  Nechcú rokovať, nuž sme nútení použiť iné, vojenské opatrenia.

  Rusko na žiadosť Izraela zvýši dodávky vybavenia a liekov do pásma Gazy.

  🔻 Zóna NWO:

   - Protiofenzíva AFU nikde neuspela. Posledný neúspešný pokus o protiofenzívu AFU - snaha o prerazenie na ľavý breh Dnepra.

   - AFU v Krynkách sa dostala do palebného vreca a vrhla tam personál len z politických dôvodov. Bolo tam asi 80 vojakov AFU, teraz je ich tam menej.

   - AFU v Krynkách stratila desiatky ľudí, kým ruské ozbrojené sily mali len niekoľko zranených. Ukrajina stráca v dedine nielen vojakov, ale aj elitu, útočné oddiely, to je zo strany Kyjeva hlúpe a nezodpovedné.

   - Prítomnosť AFU v Krynkách na ľavom brehu Dnepra sa čoskoro skončí.

   - Kyjev tlačí vlastný ľud na vyhladenie. Samotní ukrajinskí generáli hovoria, že je to jednosmerná cesta. Len z politických dôvodov vrhajú ukrajinské ozbrojené sily do boja svoj personál.

   - Zo strany politického vedenia Ukrajiny je hlúpe pokračovať v protiofenzíve. Z vojenského hľadiska je pre nás výhodné, že AFU vrhá personál do boja, žiaľ. Je to pre nich tragédia.

   - Ruské vojská zlepšujú svoje pozície pozdĺž celej línie kontaktu.

  🔻 Vzťahy so západnými krajinami:

   - Krajiny EÚ do značnej miery stratili svoju suverenitu a prijímajú rozhodnutia vo svoj neprospech. Takmer všetci európski lídri sa navonok správajú ako hrdina De Gaulle, ale v praxi ako kolaborant Pétain.

   - Orbán a Fico nie sú proruskí politici, ale pronárodní.

   - USA bráni ich imperiálna politika, elity sú nútené správať sa takto, pretože neúspechy USA na medzinárodnej scéne sú vnímané ako zlyhanie.

   - Sme pripravení budovať vzťahy s USA, je to dôležitá krajina na medzinárodnej scéne. Zatiaľ neexistujú žiadne zásadné podmienky na budovanie vzťahov s USA.

  🔻 Zóna NWO:

   - Keď dosiahneme svoje ciele, nastane mier. Ciele NWO sa nemenia. Otázka denacifikácie je relevantná.

   - Rusi a Ukrajinci sú jeden národ, v súčasnosti prebieha zdanlivá občianska vojna.

   - K ukrajinskému konfliktu viedla Západ bezbrehá snaha priplaziť sa k hraniciam Ruska a prijať Ukrajinu do NATO. Rusko bolo nútené začať špeciálnu vojenskú operáciu.

   - Odesa je ruské mesto, to si všetci dobre uvedomujú. Juhovýchod Ukrajiny bol vždy proruský, pretože je to historické ruské územie.

   - Rusko po rozpade ZSSR akceptovalo odchod svojich predkov, ale proruským náladám na juhovýchode Ukrajiny pripisovalo dôležitosť.

   - Dnes Ukrajina takmer nič nevyrába, všetko sa dováža "zadarmo". Darmo sa môže čoskoro skončiť.

   - Západ dal Ukrajine všetko, čo sľúbil, dokonca aj viac, ale ruské vojská od začiatku kyjevskej "protiofenzívy" zničili už 747 tankov a 2 300 obrnených vozidiel.

   - Odvedení chlapi bojujú dobre, spomedzi mobilizovaných je 14 hrdinov Ruskej federácie, v zóne SSO je 244-tisíc ľudí.

   - Prílev mužov, ktorí sú pripravení brániť záujmy vlasti so zbraňou v ruke, neklesá, denne prichádza dobrovoľne 1,5 tisíca ľudí.

   - Na začiatku mobilizácie sa o takomto odvode hovorilo s veľkou iróniou, ale zmobilizovaní muži si v zóne špeciálnych operácií počínajú výborne.

   - V tomto roku bolo do ruskej armády na základe zmluvy odvedených už 486 000 ľudí.

   - Všetci dobrovoľníci v špeciálnej operácii musia byť postavení do úplne rovnakých podmienok ako armáda.

   - Vzdelávanie mladej generácie je veľmi žiadané, najmä v rozhodujúcich historických momentoch. V školách a s detskými skupinami tínedžerov pracuje viac ako 1 000 vojenských pracovníkov a my budeme takúto prácu rozširovať.

 • P
  upravené Fri 15 Dec 2023 #953->

  Priama linka na prezidenta V.V.Putina 14.12.2023 (cz dabing)

  1.časť

 • Mockrát děkuju za práci s překladem a tlumočením. Je to potřeba, protože v současné době jsou Putinova slova na evropském kontinentě jediná, která dávají smysl a dají se poslouchat.

 • Peter MMXX povedal/-a: Priama linka na prezidenta V.V.Putina 14.12.2023 (cz dabing)

  Asi by to chcelo hodiť na Odysee, jutrubka nejak horilvo úraduje...

 • Prezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdnjakov uviedol, že organizácia zastavila financovanie ruských športovcov súťažiacich pod neutrálnou vlajkou

  Medzi tými športovcami, ktorí budú dostávať platby od ROC, nebudú tí, ktorí súhlasili s neutrálnym statusom. Úplne sme prestali financovať takýchto športovcov,“ povedal šéf organizácie Stanislav Pozdnjakov.

  8. decembra vyšlo najavo, že MOV umožnil Rusom a Bielorusom zúčastniť sa na olympijských hrách v neutrálnom postavení. Tí, ktorí sa takto kvalifikovali vo svojich športoch, sa kvalifikujú na hry. Pretekárom však nebude umožnené zúčastniť sa súťaží družstiev.

  https://t.me/Pul_Nomer_3/343792

 • Ak Ukrajina nechce podpísať kapituláciu v Kyjeve, podpíše ju vo Ľvove

  „Ukrajina premeškala príležitosť uzavrieť výhodnú mierovú dohodu, teraz bude každá možná dohoda odrážať jej kapituláciu,“ povedal prvý námestník stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Poľanskij.

  Silná pozícia Putina znamená, že každá nová podmienka je horšia ako odmietnutá predchádzajúca.

  Nepáči sa vám Minsk (Ukrajina bez Krymu)? Tu je Istanbul (bez Krymu, DĽR a LĽR).

  Tiež sa vám nepáči? Tu máte 30. september 2022 (aj bez Záporožskej a Chersonskej oblasti).

  Stále nechcete podpísať mierovú dohodu? Dobre, potom podpíšte kapituláciu.

  Je možné vrátiť sa k Minským dohovorom? Už súhlasíme.

  Nie. Podpíšete kapituláciu teraz, keď ste ešte v Kyjeve alebo až potom vo Ľvove?

  Takže nie pre nič za nič prezident Putin na priamej línii pripomenul cieľ špeciálnej vojenskej operácie a povedal, že Odesa je ruské mesto.

  Alexander Skubčenko

  https://t.me/skubchenko/3086

 • Kľúčové vyhlásenia prezidenta Vladimira Putina na zasadnutí Rady pre strategický rozvoj a národné projekty

  🔻Putin označil hodnotenie občanov za kľúčový ukazovateľ práce úradov.

  🔻Bude potrebné spustiť aktualizované národné projekty, rozšíriť horizont plánovania do roku 2036.

  🔻Je potrebné upevniť pozitívnu dynamiku investícií do ruskej ekonomiky.

  🔻Vybudovanie „hospodárstva ponuky“ umožní v budúcnosti vyhnúť sa prudkým nárastom cien určitých tovarov v Ruskej federácii.

  🔻Putin nariadil zabezpečiť dostatočnú ponuku tovaru na domácom trhu, vrátane spotrebiteľského segmentu.

  🔻Putin nazval kľúčom k prekonaniu chudoby vytvorenie ekonomiky kvalifikovaného personálu a dobrých platov.

  🔻Miera chudoby v Ruskej federácii v roku 2023 bude na historickom minime, je však potrebné ju znížiť na nulu.

  🔻Zahraničný dlh Ruska sa znížil približne o tretinu.

  🔻Podiel rubľa na medzinárodných platbách v Ruskej federácii sa od roku 2021 zdvojnásobil – na 35%.

  🔻Je potrebné upevniť pozitívnu dynamiku investícií do ruskej ekonomiky.

  🔻Práce na opravách ciest sú v predstihu, 83% cestnej siete v najväčších aglomeráciách je uvedených do poriadku.

  🔻Ekonomika kvalifikovanej pracovnej sily je kľúčom k prekonaniu chudoby.

  🔻Amerika a Európa „je čas prestať sa hrať na blázna“ v očakávaní kolapsu Ruska.

  🔻Je potrebné zabezpečiť dostatočnú ponuku tovaru na ruskom trhu.

  🔻Trend znižovania pôrodnosti v Ruskej federácii sa zatiaľ nepodarilo zvrátiť.

  🔻 Priemerná dĺžka života v Rusku prekročila predpandemickú úroveň, detská úmrtnosť klesá.

  🔻Putin nazval záchranu ľudí „prioritou budúcich generácií“ a nariadil uprednostniť podporu rodín.

  🔻Putin dostal pokyn, aby rýchlo zaviedol jednotný federálny štatút pre veľké rodiny.

  https://t.me/EurasianChoice/32651

 • Putin měl dneska "návštěvní den" a jen s vojáky se setkal dvakrát. Jedno ze setkání proběhlo ve Višněvské nemocnici, kde se léčí a rehabilitují vojáci, ranění v bojích.

  Nejprve se Putin ujišťoval, zda jim nic neschází, zda jsou spokojeni s lékařskou péčí a zda k jejich uzdravení není potřeba ještě nějakého jiného specializovaného pracoviště. Ptal se také, jestli se u nich řeší otázka bydlení a v jaké je fázi.

  Pak vyzval vojáky, aby pokládali dotazy, První se zeptal, co si Putin myslí o "vojenské pomoci západu našim protivníkům". Putin odpověděl, že to není pomoc "našim protivníkům, protože oni sami jsou těmi protivníky". UA není nepřítel, rukama (Ukrajinců) si západní země řeší vlastní problémy. A tak to chodí po celé věky.

  „Západ si od nepaměti stanovil za úkol vypořádat se s Ruskem, ale my se s nimi, zdá se, vypořádáme rychleji.“

  Druhý dotaz se vztahoval k útokům na ruská území, kde umírají civilisti. Ty útoky probíhají už dlouhá léta, umírají děti, umírají staří. Voják se ptá, jestli si Putin nemyslí, že je na čase vojensky přitvrdit, aby ukrům ani na mysl nepřišlo střílet na ruské území.

  Putin začíná útokem na Belgorod, což pokládá za teroristický čin.

  „To, co se nyní stalo v Belgorodu, je samozřejmě teroristický čin. Proč – protože pod krytím dvou raket Alder pálily z několika odpalovacích raketových systémů přímo do centra města, kam před Novým rokem směřovali lidé.“

  (ty rakety by měly být české výroby a v OSN Rusko žádalo vysvětlení, kterému se ovšem Lipánek vysmál)

  Putin přislíbil, že Rusko bude ve svých útocích na vojenské cíle protivníka daleko drsnější.

  Další dotaz byl, jak Putin hodnotí celou vojenskou operaci. Odpověděl, že velmi dobře, protože vojáci zvládají plnit své úkoly a velmi rychle reagovat na vzniklé situace. Také používat zbraně, zvláště nové.

  Další dotaz byl k ruské budoucnosti - co přinesl starý rok a co bude v novém. Putin zdůraznil, že pro Rusko je nutné vyplnit strategické cíle, ubránit se snahám o zničení. Ekonomika je v pořádku, i finanční systém funguje dobře. Inflace sice Rusko zasáhla, ale nijak dramaticky. Minulý rok byl významný také tím, že prvně neplnily státní kasu zisky z prodeje ropy a plynu, ale zisky z průmyslové výroby. Je to zcela nová (a nadějná) situace a důkaz toho, že se ekonomika strukturálně mění.

  https://rusvesna.su/news/1704111524

  (video má cca 25 minut, RJ)

 • Tyto videa by měla za trest sledovat povinně celý den celá česká vláda! Totální finanční krach Evropské Unie, díky jejím sankcím na Rusko a podpoře ukrajinské války, je mimořádně zřetelně viditelný na srovnání výstavby dvou zničených měst – Mariupolu, který Putin nejprve celý rozbořil, aby z něj vyhnal nácky Azovce a Poltavy.

  1. V Mariupolu se podle těchto několika videí z 10.1.2024 dobře a levně žije. Putinova kontrola vyrazila na kontrolu místních prodejců, zda nepředražují ceny potravin! Včerejší kurs 1 Rubl = 0.25 CZK, a můžete se bavit, kde je levněji!
  2. V Mariupolu Putin už dokončuje i nové sídlo Exekutorů, imigrační policie, a dalších úředníků – pořádek především!
  3. V Mariupolu už Putin postavil i Technickou Univerzitu – a to video by za trest měla celý den povinně sledovat celá česká vláda!
  4. V Mariupolu Putin postavil zbrusu nové plynové kotelny, na levný ruský plyn!
  5. V Mariupolu Putin staví nové ocelárny, asi aby nahradil Ostravské hutě.
  6. V Mariupolu Putin finišuje výstavbu nových “ministerských budov” v Mariupolu.
  7. Do Mariupolu Putin vyslal další stavaře, aby zahájili výstavbu další polikliniky.
  8. V Mariupolu Putin dokončuje opravy rozbořených domů.

  K videím není co dodat – Brusel se jako obvykle jen planě chvástá a Putin jako vždy tvrdě maká. http://www.infokuryr.cz/n/2024/01/11/michael-svatos-mariupol-nova-videa-ten-putin-snad-musi-byt-carodej-kdo-jiny-dokaze-postavit-cele-mesto-za-jediny-rok/