Petícia za ponechanie názvu Námestia osloboditeľov v Košiciach – historická kontinuita

Vecni petenti, jedna pomylena liberalka nam v Kosiciach zalozila peticu za premenovanie Namestia Osloboditelov za Namestie Legionarov:

https://www.mojapeticia.sk/campaign/peticia-za-zmenu-nazvu-namestia-osloboditelov-v-kosiciach---historicka-kontinuita/f05d384d-097a-4b08-a262-e44dd6384f69autor: https://www.facebook.com/spetrenkova

Je tu kontra petícia za ponechanie pôvodného názvu:

https://www.peticie.com/peticia_za_ponechanie_nazvu_namestia_osloboditeov_v_koiciach_historicka_kontinuita

Tak ak máte čas, prosím podpíšte (tu druhú :))

--

Text petície:

Názov Námestie osloboditeľov má počiatok v roku 1949 a používa sa dodnes.

Výraz oslobodenie na našom území má univerzálnu platnosť. Oslobodenie od fašizmu bol veľký historický krok za účasti spojeneckých síl a na našom území výhradne sovietskych vojsk. Znamenalo príchod slobody, záchrany národa a obnovenia spoločného štátu Slovákov a Čechov. Za krátke obdobie nemeckej nadvlády Československo stratilo statisíce svojich občanov.

Obdobie od rozbitia Československa až po oslobodenie bolo sprevádzané perzekúciou skupín občanov, stratou ich majetku, práv a životov.

Invázia vojsk Varšavskej zmluvy v Auguste 1968 stála život 137 občanov. Rozbitie Československa a cielená genocída o 30 rokov skôr, stála život statisícov našich občanov.

Pamätník osloboditeľom zpod fašistickej nadvlády a ich obete nemá nič spoločne s udalosťami, ktoré sa odohrali o 3O rokov neskôr. Je to pamätník tým, ktorí položili život za to, aby iní (my) mohli žiť. Udržiavať pamätník vo svojej pôvodnej podobe je to najmenej čo môžeme na ich pamiatku urobiť.

Žiadame, aby Košice nezabudli na svojich osloboditeľov a ponechali súčasné pomenovanie námestia. Kto na svoje dejiny zabudne, je odsúdený si ich zopakovať.

Touto petíciou požadujeme, aby Mestské zastupiteľstvo mesta Košice prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým nezmení terajší názov priestranstva z Námestia osloboditeľov a urobí všetko pre to, aby pamiatka na osloboditeľov pretrvala.

Komentáre

  • Akurat som o zorganizovaní niecoho podobného rozmýšľal a preto som túto petíciu bez váhania podpísal.

  • Dakujem, ako zistujem,nieje to len o premenovani namestia, ale aj o premiestneni (zburani) pamatnika.

  • Som proti akýmkoľvek liberálnym manipuláciám a vymazávaniu historickej pamäte, podpísaná ešte včera bez váhania. Vďaka za zorganizovanie.

  • Dakujem @Súlad ovi za emaily do novin, pisal som teraz aj na Slovensky zvaz protifasistickych bojovnikov, aj SMERu v Kosickom kraji a nakontaktoval som aj Republiku v Kosiciach. Kym to ale prejde (ak) ich vnutornymi procesmi, to este potvra.

    Touto cestou by som vas chcel poprosit aj o zdielanie na vasich socialnych mediach a vyuzitie vasich kontaktov. podme tuto aktivitu spravit viralnou. Potrebujeme nasobne viac podpisov nez nasi partňjori.

    Nezabudnite, ze po podpisani, treba potvrdit aj email, ktory pride na vami udanu emailovu adresu.

    Ak vas napadaju nejake organizacie, ktory by bolo mozne oslovit, budem rad ak ich tu uvediete.

    Nema niekto kontakt na Dracika?

  • Co je nove:

    Mal som teraz telefonat s panom Jancom z Republiky (krajsky predseda), buduci tyzden na tuto temu natocia video a podporia peticiu.

    Ceskoslovensko bolo signatarom Benatskej charty z roku 1964 ktora zakazuje premiestnovanie pamatnikov:

    ČL. 7. Pamiatka je neoddeliteľná od histórie, ktorej je svedkom, taktiež od prostredia, do

    ktorého je umiestnená. Preto premiestnenie celej pamiatky alebo jej častí je

    neprípustné. Výnimočne je prípustné v prípade, ak ide o záchranu pamiatky, alebo keď

    sa jedná o významný národný alebo medzinárodný záujem.

    ČL. 8. Časti dekorácie: sochy, maľby alebo iné výzdoby, ktoré sú integrálnou časťou

    pamiatky, nemôžu byť od nej oddelené. Výnimkou je len situácia, ak je to jediný vhodný

    spôsob zaistenia ochrany pamiatky

    Vzhladom na to, ze pamatnik je Narodna kulturna pamiatka, kontaktoval som aj pamiatkovy urad v Kosiciach a poziadal o ich stanovisko k planom premiestnovania pamatnika a zjavnym nesuladom s Benatskou chartou.

    Ak by niekto mal nejake info mimo wikipedie ohladom tohto namestia/pamatnika, dajte to sem, posuniem to dalej.

  • Kancelar
    upravené Wed 26 Jul 2023 #8->

    Planujem oslovit aj rusky konzulat, je tu niekto ochotny urobit preklad z SK do RU pripadne upravit moj text? Ak ano, poslite mi spravu. Vdaka.

    Text nieje dlhy :)

  • Vyjadrenie pamiatkarov:


    Dobrý deň,

    na Váš email z 26.07.2023 (kontaktný formulár) vo veci vyjadrenia Krajského pamiatkového úradu Košice (ďalej len „KPÚ“)

    k petícii o návrhu premenovania Námestia osloboditeľov – a o premiestnení pamätníka Červenej armády na tomto námestí odpovedáme:

     

    KPÚ Košice ako prvý stupeň špecializovanej štátnej správy na úseku ochrany pamiatkového fondu, archeologických nálezov a nálezísk

    nemá v kompetenciách, určených zákonom NRSR č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu, archeologických nálezov a archeologických

    nálezísk v znení neskorších predpisov (ďalej len „pamiatkový zákon“), povinnosť vyjadrovať sa k zmenám názvov ulíc či námestí, a to ani v sídlach,

    kde je evidované pamiatkové územie alebo ochranné pásmo. (Je možno vhodné upozorniť, že pamiatkový zákon je hmotnoprávny predpis,

    podľa ktorého sú podľa znenia jeho § 2 chránené „hnuteľné a nehnuteľné veci ...“, ale neuvádzajú sa v ňom nehmotné veci.)

     

    KPÚ ako štátny orgán sa nezapája do komunitných, politických, či iných podobných aktivít, nakoľko jedným zo základných

    atribútov funkčnej štátnej správy je jej nestrannosť, objektivita a neuprednostňovanie jedného subjektu pred ostatnými všeobecne,

    pri rešpektovaní všetkých právnych a etických pravidiel – a to vrátane rozhodnutí samosprávy, ktoré bude petícia o premenovaní námestia zrejme vyžadovať.

    KPÚ Košice očakáva, že samospráva Mesta Košice bude venovať petícii dostatočnú pozornosť, a pre svoje rozhodnutie o premenovaní námestia

    si Mesto Košice zabezpečí aj odbornú diskusiu, v ktorej by mali byť zastúpení skutoční odborníci humanitných a spoločenských vied, nielen aktivisti.

    Vo veci trvalého premiestnenia nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky môže KPÚ rozhodovať v správnom konaní, začatom na základe podania vlastníka nehnuteľnosti,

    a po vyjadrení obce – podľa znenia § 24 odseku 3 pamiatkového zákona. KPÚ zatiaľ takéto podanie vlastníka neeviduje.

  • Rusky konzulat osloveny.

    V tomto bode mi uz dochadzaju napady.

  • Novinky/Update ku snahe o premenovanie Namestia osloboditelov v Kosiciach:

    Po navrate z dovolenky som nasiel spravy od novinarky z Korzaru, z RTVS, od mestskeho poslanca aj od pana z miestneho zvazu SZPB.

    Odpisal som novinarom, bolo to bez odozvy, skontaktoval som sa s mestkym/miestnym poslancom, ten ma informoval ze proces zacina na mestskej casti a tam je to uz dohodnuta vec, nieje sanca aby ich prehlasovali. Zaroven ma poziadal ci by som nemohol prist na zastupitelstvo, ked sa to bude prejednavat. To som odmietol, kedze zijem v Brne, ale vzhladom na to, ze som tam mal odkaz aj od pana zo SZPB, skontaktoval som sa s nim a poprosil ho o sucinnost.

    Vysledok je nateraz uspech:

    https://kosice.korzar.sme.sk/c/23218272/osloboditelia-vs-legionari-snaha-o-premenovanie-namestia-narazila-uz-na-mestskej-casti.html

    Narazili na to, ze ten proces je naozaj velmi komplikovany.