Správy z Grécka

Diskusia bola vytvorená z komentárov oddelených z: Správy - Balkán.

Komentáre

 • Zora
  upravené 27 Mar 08:24 ->#2

  Najhoršie železničné nešťastie v dejinách Grécka: Zrazili sa vlaky, obetí sú desiatky
  Na najmenej 29 vzrástol v noci na stredu počet obetí zrážky dvoch vlakov v blízkosti mesta Larisa na severe Grécka. Zranenia utrpelo 85 ľudí. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP a AFP.
  „Väčšina pasažierov bola prenesená do bezpečia,“ uviedol hovorca miestnych hasičov. Zároveň potvrdil, že v utorok tesne pred polnocou sa po zrážke nákladného a osobného vlaku vykoľajili tri vagóny.
  Na mieste stále prebieha záchranná operácia. Na miesto bolo vyslaných asi 150 hasičov a 40 sanitiek, vyplýva z údajov gréckej pohotovostnej služby. Na mieste nehody už boli nasadené aj žeriavy a mechanickí pracovníci, ktorí sa snažia odstrániť trosky a prevrátené vagóny.
  „Operácia na vyslobodenie ľudí prebieha v ťažkých podmienkach spôsobených vážnosťou zrážky vlakov,“ uviedol hovorca miestnych hasičov.
  V čase nehody bolo v osobnom vlaku, ktorý smeroval z Atén do Solúnu, približne 350 ľudí, uviedol prevádzkovateľ trate spoločnosť Hellenic Train.
  Podľa preživších vymrštilo po náraze niekoľkých pasažierov von z vagónu cez okná. Podľa gréckej televízie ERT vypukol po zrážke najmenej v jednom z vagónov požiar, pričom v jeho vnútri boli uviaznutí ľudia.
  Na miesto nehody už vyrazil aj grécky minister zdravotníctva Thanos Plevris a minister vnútra Takis Theodórikakos dohliada na záchrannú operáciu z centra riadenia krízových situácií.
  Grécke média haváriu označili za najhoršiu vlakovú nehodu, aká sa kedy v Grécku stala.
  https://standard.sk/326225/najhorsie-zeleznicne-nestastie-v-dejinach-grecka-zrazili-sa-vlaky-obeti-su-desiatky/

  Mesto Larisa sa nachádza
  v Grécku
  -vraj rodisko Achila
  -zomrel tu Hippokrates
  -severne od mesta sa nachádza Olymp
  https://en.wikipedia.org/wiki/Larissa
  https://sk.wikipedia.org/wiki/Hippokrates_(lekár)
  https://en.wikipedia.org/wiki/Hippocrates
  https://www.wikiwand.com/cs/Larisa

  v Turecku
  https://en.wikipedia.org/wiki/Larisa_(Troad)

  v Sýrii
  https://ca.wikipedia.org/wiki/Xaizar

 • Grécky minister dopravy odstúpil po stredajšej železničnej katastrofe — Miestne médiá.
  @investigativnyblogSK

 • Grécky premiér vyhlási všeobecné voľby na máj po tom, čo vláda čelí hnevu občanov kvôli vlakovému nešťastiu.

  @investigativnyblogSK

  ——-
  Tak sa to robí ZetKácko.

 • 30.3.23

  Grécko rozšírilo vyšetrovanie antisemitského sprisahania v Aténach
  Grécko vypočúva osem ďalších podozrivých osôb z Pakistanu v súvislosti s údajným sprisahaním, ktorého cieľom bolo podniknúť antisemitské útoky v metropole Atény, uviedli vo štvrtok miestne policajné zdroje. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
  V Grécku podľa vyhlásenia polície rozbili "teroristickú sieť", ktorá plánovala útoky s cieľom spôsobiť vysoký počet obetí. V prípade zadržali dvoch cudzincov - Pakistancov iránskeho pôvodu vo veku 27 a 29 rokov, ktorí pripravovali útoky na Izraelčanov v Aténach.
  Grécka polícia v súčasnosti zisťuje, či je do prípadu zapojených viac osôb, píše AFP. Terčom útočníkov mala byť budova v Aténach, v ktorej sa nachádza židovská reštaurácia a modlitebňa.
  Bunku mal podľa polície riadiť "Pakistanec, ktorý žije mimo Európy". Nemenované policajné zdroje uvádzajú, že žil v Iráne. Osem mužov, ktorých v prípade vypočúvajú, malo byť v blízkom kontakte s dvoma pôvodne zadržanými osobami.
  Izrael obvinil Teherán, že stojí za sprisahaním a vyhlásil, že izraelská tajná služba Mosad pomohla zabrániť útoku. Iránske veľvyslanectvo v Aténach akékoľvek spojenie s údajným sprisahaním odmietlo.
  Grécko bolo zaradené na zoznam krajín, v súvislosti s ktorými vydala izraelská národná bezpečnostná rada varovanie pred aprílovými oslavami židovského sviatku pesach, pripomína AFP.


  Muž držiaci dáždnik stojí pred židovskou reštauráciou, o ktorej sa grécki predstavitelia domnievajú, že bola jedným z cieľov plánovaného teroristického útoku v centre Atén, utorok 28. marca 2023.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/grecko-rozsirilo-vysetrovanie-antise/704554-clanok.html

 • Cez miesto tragickej nehody v Grécku už premávajú vlaky
  Päť týždňov po najhoršom železničnom nešťastí v Grécku v pondelok čiastočne obnovili premávku na hlavnej železničnej trase spájajúcej Atény so Solúnom.
  /.../
  Nehoda spustila niekoľkotýždňové protesty a ovplyvní parlamentné voľby v máji, v ktorých sa premiér Kyriakos Mitsotakis uchádza o znovuzvolenie.
  Minister dopravy Jorgos Gerapetritis chcel uistiť Grékov o bezpečnosti železničnej linky, a tak sa v pondelok ráno odviezol v prvom vlaku medzi Aténami a mestom Kalambaka. Spolu s ním cestovali šéf železničnej spoločnosti a zástupcovia sprivatizovanej spoločnosti Hellenic Trains, ktorá prevádzkuje vlaky.
  /.../
  Havária vlakov si vynútila niekoľkotýždňové zastavenie železníc. Osobné vlaky medzi Aténami a medzinárodným letiskom začali znova jazdiť 22. marca a o týždeň neskôr sa obnovili nákladné vlaky medzi prístavom Pireus a Solúnom.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/grecko-cez-miesto-tragickej-nehody-uz/705348-clanok.html

 • 20.5.23

  Grécko získalo od britského obchodníka naspäť historické predmety

  Grécko oznámilo, že od britského obchodníka so starožitnosťami získalo naspäť stovky historických predmetov z obdobia neolitu až Byzantskej ríše.

  Grécka ministerka kultúry Lina Mendoniová v piatok uviedla, že úsilie o opätovné získanie týchto 351 predmetov sa začalo v roku 2006. Úrady v tejto spojitosti vyšetrovali spoločnosť Brita Robina Symesa. Ten je neslávne známy obchodník so starožitnosťami a kľúčová postava v nezákonnom obchodovaní s nimi, píše AFP.

  Talianska a švajčiarska polícia v roku získali množstvo archeologických artefaktov, ktoré boli ukradnuté z Talianska a uchovával ich Symes.

  Medzi získanými predmetmi je aj bronzová socha Alexandra Macedónskeho z 2. storočia, sošky z bieleho kameňa zo 4. storočia pred naším letopočtom, či kykladská figúrka z obdobia rokov 3200 až 2700 pred naším letopočtom.

  Grécko vyvíja úsilie získať ukradnuté artefakty z múzeí a súkromných zbierok na celom svete, pripomína AFP.

  Vatikán v marci tohto roka po stáročiach vrátil Grécku tri fragmenty Partenónu, hlavného chrámu antických Atén. Pápež František to vtedy označil za gesto priateľstva.

  https://www.teraz.sk/zahranicie/grecko-ziskalo-od-britskeho-obchodni/715712-clanok.html

 • Kancelar
  upravené 25 Jul 05:11 ->#9

  Ohladom poziarov na Rhodose, zaujimavy poziar na hoteli:


  Nezhoreli ani palmy, ani slnecniky o 10 metrov dalej...


  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-pred-a-po-zabery-z-hotelu-na-rhodu-ktery-sezehly-plameny-40438642

 • Milo
  upravené 27 Jul 17:24 ->#10

  Muža zatkli za výbuchy v Masonic Lodge v Aténach

  25.7.2023

  Polícia v Aténach zatkla 61-ročného muža v súvislosti s dvoma výbuchmi spôsobenými malými provizórnymi bombami v slobodomurárskej lóži Grand Lodge v centre mesta z 13. júla.

  Podľa štátnej televízie ERT v utorok podozrivého identifikovali vyšetrovatelia, ktorí skúmali útok na slobodomurársku budovu na centrálnej ulici Acharnon a druhý výbuch, ktorý sa odohral neďaleko.

  CCTV zaznamenala muža, ktorý si zrejme zakrýval tvár.

  Zariadenie, ktoré spôsobilo výbuch, pozostávalo z malej nádoby na propán, starého mobilného telefónu, batérie a poistky zabalené v kartónovej krabici, ktorá bola umiestnená mimo budovy.

  K výbuchu došlo 13. júla krátko po 6:30 a po tom, čo naň anonymný volajúci upozornil hovorom na medzinárodnú tiesňovú linku <112>. Volajúci však nespomenul čas výbuchu a zariadenie sa spustilo, keď sa na miesto ponáhľala polícia .

  Po zatknutí muž údajne vyhlásil, že je „strážcom ústavy“.

  Skupina s rovnakým názvom sa pred pár rokmi objavila v Grécku, no zdá sa, že zanikla.

  https://www.keeptalkinggreece.com/2023/07/25/masonic-lodge-man-arrest-athens-greece/

 • Jednoznačně úder po turizmu. Nebude infrastruktura, nebudou turisté.

 • Milo
  upravené 28 Jul 04:14 ->#12

  Evakuácia v gréckom Volose po výbuchu v muničnom sklade letectva

  podľa GCT

  Silné výbuchy muničného skladu, ktorý patrí gréckemu letectvu, sa odohrali vo štvrtok o 17:45 na základni Nea Anchialos neďaleko Volosu.

  K výbuchu došlo po tom, čo sa požiar, ktorý vypukol v regióne v stredu, podľa informácií rozšíril na vojenské letisko, ktoré slúži ako základňa 111. bojového krídla taktického letectva.

  Výbuch bolo počuť vo Volose a širšom okolí, zatiaľ čo v oblasti Nea Anchialos sa rozbilo niekoľko okien. Jeho rázová vlna prinútila niekoľkých obyvateľov Volosu vyjsť zo svojich domovov.

  https://greekcitytimes.com/2023/07/28/evacuations-in-greeces-volos-after-explosion-in-an-airforce-ammunition-warehouse/


 • 31.7.23

  Opitý vodič spôsobil lesný požiar na ostrove Chios

  Veľký požiar spôsobil v pondelok na gréckom ostrove Chios opitý vodič, ktorý pri havárii zdemoloval svoje auto. Vyplýva to zo správy verejnoprávnej televízie ERT, informuje TASR podľa agentúry DPA.

  Vodič pri ceste v skorých ranných hodinách stratil kontrolu nad autom a vrazil do krovia. Motor auta sa vznietil a od neho sa plamene rýchlo rozšírili do blízkeho lesa v severozápadnej časti piateho najväčšieho ostrova v Grécku, ležiacom neďaleko Turecka.

  Pre požiar evakuovali dve dediny a do hasenia nasadili celý hasičský zbor na ostrove vrátane dobrovoľníkov a vrtuľníkov. Oheň sa podarilo dostať pod kontrolu popoludní.

  Vodiča zadržali za jazdu pod vplyvom alkoholu. Prokuratúra ho tiež obviní z podpaľačstva z nedbanlivosti.

  Podľa gréckych predstaviteľov je nedbanlivosť príčinou väčšiny požiarov v krajine. Za uplynulé štyri týždne zničili v celom Grécku približne 43.000 hektárov lesa, krovín a poľnohospodárskej pôdy, ukazujú odhady vlády v Aténach.


  --

  Chios – ostrov obranných věží, větrných mlýnů a jediný Ráj mastichy na světě. Připravte se na skutečnost, že Chios je jiný. Ve všech ohledech. Zde je frontová linie mezi dvěma světy. Linie mezi kolébkou západní demokracie a osmanskou říší, jizva krvavě vyrytá do podvědomí paměti národa. Je ironií osudu, jak se dnes evropská pseudodemokracie k Řecku chová… Každá stavba na ostrově i dnes může sloužit na obranu rodiny. Každá vesnice a město jsou situovány jako pevnost, celý ostrov tvoří obranný štít proti vpádu Turka. Včera, dnes, po staletí…

  https://www.reckonasbavi.cz/chios-raj-mastichy-vezi-mlynu/

  https://sk.wikipedia.org/wiki/Chios