Kto profituje z protiruských sankcií

imageKto profituje z protiruských sankcií

Napriek poklesu reálnych príjmov európskeho obyvateľstva v dôsledku protiruských sankcií lámu výsledky európskych a amerických spoločností v oblasti energetiky rekordy. 50 najväčších energetických korporácií na Západe zvýšilo príjmy z 2,6 bilióna USD v roku 2021 na 3,9 bilióna USD v roku 2022, čo predstavuje nárast o 46 %. A čistý zisk 50 najväčších spoločností vzrástol [...]

Prečítajte si celý článok

Komentáre

  • "Voľné pokračovanie" k téme:

    Olaf Scholz a terminály LNG

    Kancelár Olaf Scholz má zrejme nový škandál. K už existujúcim obvineniam z korupcie zrejme pribudlo ešte jedno.

    6. augusta 2023

    Predstavte si nasledujúcu situáciu: V Rusku sa rozhodne o projekte ropovodu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov a potom sa ukáže, že zákazku dostali dvaja malí podnikatelia z predmestia Moskvy, ktorí nemajú ani potrebný kapitál, ani skúsenosti v obchode. Potom sa tiež zistí, že títo dvaja sa tajne stretli s ruským premiérom, pretože náhodou žijú v jeho volebnom obvode. Premiér však stretnutie utajil a nezverejnil ho podľa požiadaviek.

    A teraz to príde: V skutočno sti existuje taký prípad, len nie v Rusku, ale v Nemecku. Nemecké médiá si však nemyslia, že by to malo byť zverejnené.

    Terminály LNG

    V decembri 2022 spoločnosť Deutsche ReGas uviedla do prevádzky prvý plávajúci LNG terminál v Lubmine a druhý chce spoločnosť uviesť do prevádzky pri Rujáne koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024. Podľa vlastnej webovej stránky bola spoločnosť Deutsche ReGas založená špeciálne na tento účel až v apríli 2022. Zakladateľmi sú Stefan Knabe, daňový poradca a audítor, a jeho kamarát Ingo Wagner, investičný bankár. Na projekt podľa vlastných vyjadrení veľmi rýchlo zohnali kapitál 100 miliónov eur.

    Tento kapitál sa mimochodom v Nemecku dostáva na titulky , pretože odporcovia LNG terminálu obviňujú firmu z nezrovnalostí vo financovaní. Peniaze pochádzali z Kajmanských ostrovov a kritici hovoria o "netransparentnom financovaní" a príslušné dokumenty odovzdali Finančnej spravodajskej jednotke (FIU), špeciálnej jednotke nemeckých colníkov.

    Deutsche ReGas samozrejme všetky obvinenia popiera.

    Vynára sa otázka, prečo federálna vláda zadala zákazku na lukratívne plávajúce LNG terminály týmto dvom podnikateľom, ktorí nemajú v tomto odvetví žiadne skúsenosti a ani na začiatok nemajú potrebný kapitál? Nemecké médiá si však tieto otázky prakticky nekladú a vyhľadávanie Google odhaľuje len veľmi málo článkov na túto tému.

    Tajné stretnutie

    Business Insider zverejnil 5. augusta článok s názvom „ Olaf Scholz utajil stretnutie s podnikateľom, ktorý je kritizovaný pre podozrenie z prania špinavých peňazí “, ktorého obsah možno zhrnúť takto: Olaf Scholz sa stretol s daňovým poradcom Stephanom Knabem , ktorý pochádza z volebného obvodu Scholza v Postupime, tajne vo svojej kancelárii 15.9.2022. Hoci je Scholz, ako všetci členovia federálnej vlády, povinný ako kancelár zverejniť svoje rokovania, tento termín nie je v kalendári kancelára a Scholz ho tajil.

    Na vysvetlenie Scholz uvádza, že na stretnutí sa zúčastnil z titulu poslanca a nie kancelára. Ale toto stretnutie bolo o veľkom vládnom projekte, pretože v tom čase už z Ruska neprúdil žiadny plyn a Nemecko čelilo chladnej zime. To nebola otázka volebného obvodu, to bola otázka pre kancelára. Business insider píše (odkaz ako v origináli):

    „Scholz išiel za Knabem osobne, údajne preto, aby preveril, či sa tomu chlapíkovi dá dôverovať. Takto to Knabe opísal pre „Süddeutsche Zeitung“ (SZ) v júli 2023.

    Ak by Scholz chcel preveriť podnikateľov, mal by k dispozícii celý aparát federálnej vlády. Jemne povedané, je nezvyčajné, aby spolkový kancelár osobne vykonával kontrolu kvality a bezpečnosti dvojčlenného projektu (ktorý má pre Nemecko zásadný význam). Najmä preto, že nemusel tajne jazdiť do kancelárie Štefana Knabeho, mohol si ho zavolať do kancelárie.

    Nie je známe, o čom sa páni na tajnom stretnutí bavili, no pochybná firma získala zákazku a obaja páni podnikatelia sú dnes prevádzkovateľmi LNG terminálu a chcú čoskoro otvoriť svoj druhý LNG terminál na Rujáne.

    Severný prúd

    Mimochodom, v rozhovore pre Berliner Zeitung v januári 2023 Knabe už hovoril o veľkých plánoch, chcú ukotviť tri plávajúce terminály LNG v Baltskom mori a smerovať skvapalnený plyn cez plynovod Nord Stream do Nemecka :

    „Verím, že by sa dali použiť aj trate Nord Stream 1 a Nord Stream 2. (...) Našou predstavou by potom bolo postaviť pri pobreží Nemecka alebo v hlbšom Baltskom mori pristávaciu stanicu pre niekoľko lodí na spätné splyňovanie, dve od nás a jednu od spolkovej vlády. Každý záujemca mohol na tejto stanici zakotviť. Jedným potrubím by sme mohli prepraviť na pobrežie až 27,5 miliardy metrov kubických zemného plynu ročne.“

    Ironicky povedané, dalo by sa povedať, že už vieme, prečo Scholzova vláda nemá záujem vyšetrovať odstrel ropovodov, keď dvaja kamoši zo Scholzovho volebného obvodu chcú na ich odstavení pekne zarobiť.

    Skorumpovaný kancelár?

    K Scholzovým škandálom, z ktorých všetky stúpa zápach korupcie, sa tak pridáva ďalší. Známy je škandál cum-ex (daňové podvody, hodnota stovky miliónov EUR, v spolupráci s bankou M.M. Warburg, pozn. prekladateľa), v ktorom sa Scholz odvoláva na amnéziu, pretože si bohužiaľ nič nepamätá. A keďže prípad nesmie vyšetrovať žiadny štátny zástupca, ale len vyšetrovacie výbory spolkového snemu a hamburského krajinského parlamentu, zatiaľ mu to prechádza. Tu si môžete prečítať , prečo nemeckí prokurátori nemôžu vyšetrovať, keď sú členovia vlády a iní poprední politici zapojení do zločinov .

    Začiatkom mája 2023 som informoval o ďalšom škandále , v ktorom Scholz zohral veľmi podozrivú úlohu. Išlo o to, ako Haasenburg, domov pre ťažko postihnuté deti, podpísal zmluvu s mestom Hamburg, na ktorom dobre zarábali aj starí Scholzovi priatelia. K tomu sa pridáva fakt, že v domove zomrelo niekoľko detí, za čo nikto nebol potrestaný. A škandál kryla Scholzova manželka, ktorá ako brandenburská ministerka školstva bola zodpovedná za objasnenie škandálu.

    Keby sa tento príbeh stal v Rusku, bol by to krmivo pre nemecké médiá, ktoré by okamžite hovorili o očividnej korupcii. Keď sa niečo také stane v Nemecku, médiá to držia pod kobercom, ako sa len dá. Niet sa čomu čudovať: kancelár, ktorý sa dá vydierať pre účasť v korupčných kauzách, je v konečnom dôsledku z politického hľadiska mimoriadne užitočný...

    https://www.anti-spiegel.ru/2023/olaf-scholz-und-die-lng-terminals/

  • A táto správa je zo série "Počítali sme a plakali". Zatiaľ čo Elvira Nabiullina propaguje digitálny rubeľ, obyčajnému rubľu sa nedarí. Podľa agentúry RIA Novosti sa ruský rubeľ spolu s tureckou lírou a argentínskym pesom stal jednou z troch najslabších peňažných jednotiek na svete. Od začiatku tohto roka ruská mena stratila 57 % voči doláru a 73 % voči euru. Podľa odborníkov to navyše nie je hranica a pokles bude pokračovať aj na jeseň. 

    🔴Hlavným dôvodom je súčasné znižovanie vývozu a rozširovanie dovozu. V júli boli príjmy z ropy a plynu nižšie, ako sa plánovalo, o 32,7 mld. rubľov, zatiaľ čo dovoz, priamy aj paralelný, naďalej rastie vysokým tempom. 

    🔴Všetko to umožňuje západným supremacistom z Bloombergu škodoradostne predpovedať, že psychologická hranica 100 rubľov za dolár môže byť čoskoro dosiahnutá. "Rubeľ padá a padá. Dokonca aj ku kirgizskému somu klesol o 27 %. K doláru a euru to chápem, k somu - nie. A nikto sa nepýta tých, ktorí sú pri moci, na centrálnu banku. Potom nám asi vysvetlia, že je to naša reakcia na kolektívny Západ, ale Kirgizsku stále nerozumiem," povedal politický a ekonomický expert Marat Baširov alias Politljoystik.

    🔴Šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina opakovane poukazovala na zhoršenie podmienok zahraničného obchodu ako na hlavný dôvod pádu rubľa. Podľa najnovších údajov centrálnej banky v júni najväčší ruskí vývozcovia predali na trhu 84 % svojich devízových príjmov. V júli však toto číslo kleslo na 6,9 mld. dolárov zo 16,8 mld. dolárov v rovnakom období minulého roka. 

    🔴Slabosť rubľa sa vysvetľuje aj odlivom kapitálu. Medziročný nárast vládnych výdavkov o 14 % zvyšuje dopyt po dovoze, keď príjmy z vývozu klesajú. Domácnosti zároveň previedli približne 40 mld. dolárov do zahraničných bánk, keďže rubľové úrokové sadzby nedokážu držať krok s infláciou. Na konci júna dosiahol objem ruských peňazí uložených v zahraničí 6,4 bilióna rubľov.

    Jedným z ďalších faktorov júlového znehodnotenia rubľa mohol byť najväčší nákup niektorých finančných aktív od začiatku druhej svetovej vojny. Píšem niektorých, pretože súvaha odráža len číslo a podrobnosti nie sú známe. Deň predtým zverejnila centrálna banka odhad platobnej bilancie Ruskej federácie na obdobie január až júl 2023. V predposlednom riadku "Čisté nadobudnutie finančných aktív vrátane rezervných aktív" sa v stĺpci "júl 2023" uvádza 9,1 miliardy USD. To je rekord od jari 2022. Kto a komu čo kúpil, koľko zaplatil - to nie je známe. Relatívne nedávno centrálna banka a ministerstvo financií zaviedli limit 1 mld. dolárov na denné nákupy meny pre transakcie s odchádzajúcimi nerezidentmi. Takéto limity sú však ako mŕtvy obklad. Najmä na pozadí deficitu meny umelo vytvoreného ministerstvom financií a centrálnou bankou.

    https://t.me/Politnavigator/130831                                                                                                

    https://t.me/spravydomozaiky

  • https://t.me/Politnavigator/130893                                                                                                    Oneskorený, ale potrebný a správny krok. Rusko zmrazilo dohody o dvojitom zdanení s 38 nepriateľskými krajinami: USA, Kanadou, Austráliou, Spojeným kráľovstvom, Japonskom, väčšinou európskych krajín atď.

    🔴Toto opatrenie je diktované potrebou "prijať naliehavé opatrenia v súvislosti s tým, že viaceré zahraničné štáty spáchali nepriateľské kroky voči Ruskej federácii, jej občanom a právnickým osobám".

    🔴Dôsledky tohto rozhodnutia pocítia zahraničné a domáce podniky (v menšej miere fyzické osoby). Takmer všetky platby v prospech zahraničných štruktúr (dividendy, úroky z dlhových záväzkov, licenčné poplatky atď.) budú zdaňované vyššou sadzbou.

    🔴 Predchádzajúce dohody o zamedzení dvojitého zdanenia umožňovali vyhnúť sa situáciám, keď sa daň z príjmu musela platiť v dvoch krajinách naraz.

    🔴 V podmienkach studenej sankčnej vojny by takéto dohody umožňovali zahraničným spoločnostiam z nepriateľských krajín neplatiť dane v Ruskej federácii a pod zámienkou vyplácania dividend odvádzať finančné prostriedky z krajiny bez toho, aby ich odvádzali do štátnej pokladnice. Podľa centrálnej banky sa odlev kapitálu z Ruska za posledný rok strojnásobil. Ak pozastavenie takýchto dohôd pomôže aspoň čiastočne znížiť už aj tak obrovský odlev kapitálu z Ruska, je to už dobré.

    https://t.me/spravydomozaiky