Kanadský parlament počas návštevy Zelenského vzdal hold bývalému príslušníkovi SS

Presunuté zo: Správy z USA

Komentáre

 • Kanada / Moskva

  Kanadský parlament počas návštevy Zelenského vzdal hold bývalému príslušníkovi SS, jeho šéf sa teraz kajá

  Predseda kanadského parlamentu Anthony Rota sa ospravedlnil a uviedol, že ocenenie ukrajinského rodáka bola jeho iniciatíva. Yaroslav Hunka, ktorý bol členom 14. granátnickej divízie SS, pochádza z jeho obvodu.

  Predseda dolnej komory kanadského parlamentu Anthony Rota sa ospravedlnil, že pri návšteve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kanade vzdal hold 98-ročnému ukrajinskému imigrantovi, ktorý počas druhej svetovej vojny bojoval na strane nacistov. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

  Rota na piatkovom zasadnutí parlamentu uvítal kanadského občana ukrajinského pôvodu Yaroslava Hunku a ocenil ho ako "ukrajinsko-kanadského veterána druhej svetovej vojny, ktorý bojoval za nezávislosť Ukrajiny proti Rusom, a ukrajinského a kanadského hrdinu".


  Ocenenie Hunku zo strany predsedu Poslaneckej snemovne odsúdila v nedeľu židovská organizácia pre ľudské práva Priatelia Strediska Simona Wiesenthala a vyzvala Rotu na ospravedlnenie.

  Šokovaná židovská organizácia

  Rotove výroky "ignorujú fakt, že Hunka bol členom 14. granátnickej divízie SS, nacistickej jednotky, ktorej zločiny proti ľudskosti počas holokaustu sú dobre zdokumentované", uviedla organizácia. "To, že vojnový veterán, ktorý slúžil v nacistickej jednotke, bol v parlamente ocenený potleskom v stoji, je šokujúce," dodala organizácia.

  Divízia SS Galícia, čo bolo označenie pre 14. granátnicku divíziu SS, bol útvar pôvodne vytvorený z haličských dobrovoľníkov ukrajinského pôvodu, ktorý bojoval na strane Nemecka proti Červenej armáde.

  Rota sa v nedeľu za svoje vyjadrenie ospravedlnil a uviedol, že ocenenie ukrajinského rodáka v parlamente bola jeho iniciatíva. Hunka vraj totiž pochádza z jeho volebného obvodu.

  "Neskôr som sa dozvedel nové informácie, takže to teraz ľutujem," vyhlásil. "Predovšetkým by som sa chcel ospravedlniť židovským komunitám po celej Kanade a vo svete," dodal.

  Trudeau sa dištancoval

  Kanadský premiér Justin Trudeau sa od záležitosti dištancoval. Uviedol pritom, že on ani ukrajinská delegácia neboli o pozvaní Yaroslava Hunku do parlamentu informovaní.

  Opozičný predák Pierre Poilièvre však vládu kritizoval za "závažnú chybu". "Odbor protokolu premiérovej kancelárie nesie zodpovednosť za schvaľovanie všetkých hostí a programu štátnych návštev tohto typu," uviedol šéf konzervatívcov.

  https://hnonline.sk/svet/96106252-kanadsky-parlament-pocas-navstevy-zelenskeho-vzdal-hold-byvalemu-prislusnikovi-ss-jeho-sef-sa-teraz-kaja

  --

  M. Zacharovová na túto tému:


  "Chcem odpovedať na otázku, ktorú som si práve položila - prečo ste o tom nehovorili skôr? Áno, pretože opäť naši chlapi, naši vojaci, tam na fronte, obracajú tento príbeh späť a ukazujú toto vnútro celému svetu. Vnútro tohoto nepriateľstva, ktoré sa tam vytvorilo v priebehu mnohých desaťročí. A čím viac to naši chlapi budú robiť, tým viac bude na svete takzvaných osvietených."

 • Fašizmus a imperialistická vojna – prečo kanadský parlament pozdravil ukrajinského nacistického veterána SS

  Keith Jones

  Minulý piatok celý kanadský parlament – na čele s premiérom Justinom Trudeauom a jeho cteným hosťom, ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským – vzdával ovácie 98-ročnému ukrajinskému veteránovi Waffen SS Adolfa Hitlera Jaroslavovi Hunkovi. Waffen SS zohrali vedúcu úlohu pri vyhladzovaní európskych Židov v rokoch 1941 až 1945.

  Predsedkyňa vládnej snemovne Karina Gouldová (vľavo) a predseda Snemovne reprezentantov Anthony a predseda Dolnej snemovne Anthony Rota (vpravo) sa objímajú s Yaroslavom Hunkom, ukrajinským bývalým členom Waffen SS Adolfa Hitlera [Foto: @karinagould ]

  V reakcii na vlnu verejného odsúdenia sa kanadský politický establishment zhromaždil okolo krycieho príbehu. Bolo povedané, že vyznamenanie Hunku bolo nevinnou chybou, za ktorú bol výlučne zodpovedný predseda Dolnej snemovne Anthony Rota.

  „Následne som sa dozvedel o ďalších informáciách, kvôli ktorým svoje rozhodnutie ľutujem,“ povedal Rota.

  "Nikto," dodal, "vrátane kolegov poslancov a ukrajinskej delegácie, nevedel o mojom úmysle alebo o mojich poznámkach" - v ktorých Hunka vyzdvihol ako ukrajinského a kanadského "hrdinu" - "predtým, ako som ich predniesol."

  Tvrdenie, že Rota a Trudeau neboli informovaní o Hunkovej minulosti, je absurdné. Zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na vypočutie Zelenského prejavu bolo veľkou politickou udalosťou, ktorá bola starostlivo napísaná. Tí, ktorí boli pozvaní, aby si vypočuli Zelenského prejav, a nieto dokonca poctení v jeho priebehu, boli dôkladne preverení.

  Potlesk kanadského parlamentu v stoji pre nacistického vojnového zločinca bol zámernou provokáciou. Stalo sa tak na záver týždňa vojnového sprisahania, v rámci ktorého sa Zelenskij radil s americkým prezidentom Bidenom a ďalšími najvyššími predstaviteľmi USA a bojovné prejavy predniesli z podlahy OSN Biden, Zelenskij a nemecký kancelár Olaf Scholz.

  Piatkové udalosti boli nič dobré veštiacim výsledkom rozhodnutí, ktoré teraz prijíma Washington a jeho spojenci v NATO o eskalácii vojny v reakcii na zjavné zlyhanie ukrajinskej veľmi vychvaľovanej ofenzívy na jar/leto.

  Biden, Trudeau a vodcovia ostatných imperialistických mocností NATO teraz verejne hovoria o „dlhotrvajúcej vojne“, ktorú budú viesť „tak dlho, ako to bude potrebné“. Spôsobiť Rusku to, čo nazývajú „strategickou porážkou“ – to je zmena režimu v Moskve a jej polokoloniálne podmanenie – si bude vyžadovať rýchle kroky, aby zaviedli jednotky NATO na Ukrajinu a začali priamy konflikt s Ruskom.

  Potlesk v stoji pre ukrajinského veterána SS Hunku mal poslať ruskej vláde odkaz, že „neexistujú žiadne červené línie“, ktoré nie sú veľmoci NATO pripravené prekročiť.

  Táto udalosť je vyvrcholením spojenectva medzi kanadským štátom a ukrajinskou krajnou pravicou, ktoré sa upevnilo bezprostredne po druhej svetovej vojne, keď Kanada otvorila svoje brány desiatkam tisíc ukrajinských nacistických kolaborantov. To zahŕňalo 2 000 veteránov, medzi nimi aj Hunku, zo špeciálne vytvorenej celoukrajinskej (najvyšší dôstojníci akceptovaní) Waffen SS 14. divízie Galizien a priaznivcov oboch krídel Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN).

  Jaroslav Hunka (vpredu v strede) medzi nacistickými vojakmi SS Galichina

  Ottawa – v spolupráci s Ukrajinským kanadským kongresom (UCC), ktorý bol založený na príkaz vlády na začiatku druhej svetovej vojny – použila ukrajinských fašistov ako nástroje svojej politiky studenej vojny.

  V posledných desaťročiach, keď kanadská vláda spolu s Washingtonom a jeho partnermi v NATO stále agresívnejšie pracovala na pripútaní Ukrajiny k NATO a Európskej únii, sa spojenectvo s UCC a ukrajinskou krajnou pravicou stalo pre kanadské zahraničné štáty čoraz dôležitejšie. politika. Je stelesnená v osobe Chrystie Freelandovej, podpredsedníčky vlády a ministerky financií. Popredný vojnový jastrab vo vláde, Freeland bola spojená s UCC od svojej mladosti. Jej starý otec z matkinej strany bol redaktorom Krakivski Visti , jediných ukrajinských novín, ktoré mohli vychádzať počas nacistickej okupácie. Presadzoval vytvorenie Waffen SS 14. Galizien Division.

  Tlieskanie kanadského parlamentu Hunkovi je len najkrikľavejším príkladom toho, že eskaláciu vojny sprevádza systematické úsilie o rehabilitáciu ukrajinského fašizmu.

  Stanfordská univerzita poskytla 29. júna platformu pre neonacistický ukrajinský prápor Azov na podujatí sponzorovanom Katedrou slovanských jazykov a literatúry a Asociáciou ukrajinských študentov. Insígnie spojené s fašizmom, ako napríklad oficiálne logo práporu Azov, ktoré je zámerne vymodelované podľa nacistického symbolu Wolfsangela, boli použité na propagáciu podujatia na akademickej pôde.

  Minulý rok sa vedúci predstavitelia oboch hlavných strán amerického imperializmu stretli s vysokopostavenými vojakmi práporu Azov v Kapitole vo Washingtone DC.

  Rehabilitácia fašizmu v súvislosti s erupciou imperialistického militarizmu obzvlášť pokročila v Nemecku. Počnúc rokom 2014 spustili poprední akademici s podporou politickej elity a mediálneho establišmentu kampaň na vybielenie obludných zločinov spáchaných nemeckým imperializmom v dvoch svetových vojnách, vrátane vyvraždenia šiestich miliónov Židov a „vyhladzovacej vojny“ proti Sovietskemu zväzu.

  Od začiatku bola relativizácia zločinov nemeckého imperializmu živená snahou o oživenie nemeckej „weltpolitiky“ alebo predátorskej svetovej politiky. S vojnou na Ukrajine Berlín opäť odhalil tesáky. Vojenské výdavky explodovali, keďže nemecký imperializmus presadzuje vedúcu úlohu v snahe podrobiť si Rusko a drancovať jeho prírodné zdroje – úlohy, o ktoré sa Berlín predtým pokúsil a nepodarilo sa im ich splniť pri dvoch predchádzajúcich príležitostiach za niečo viac ako storočie.

  Rovnaké kapitalistické rozpory, ktoré vedú vládnuce elity imperialistických mocností k tomu, aby prijali fašistických masových vrahov ako Hunka v honbe za ich predátorskými ambíciami, poháňajú do revolučného boja aj jedinú spoločenskú silu schopnú zastaviť toto šialenstvo: medzinárodnú robotnícku triedu.

  Robotníci v každej krajine sa búria proti odhodlaniu vládnucich elít prinútiť ich platiť za vojnu a obohacovanie sa finančnej oligarchie, čo má za následok najväčší počet veľkých štrajkov a masových protestov za posledné desaťročia. Naliehavou úlohou je spojiť tieto sociálne boje s bojom o vybudovanie globálneho protivojnového hnutia na základe socialistického a internacionalistického programu s cieľom zastaviť imperialistickú vojnu a hrozbu fašizmu a kapitalistického systému, ktorý ich produkuje. • 27.9.23

  Rusko vyzvalo Kanadu, aby ukrajinského veterána postavila pred súd

  Kremeľ v stredu uviedol, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas druhej svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov.

  Škandál s 98-ročným prisťahovalcom z Ukrajiny Jaroslavom Hunkom sa odohral počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadskom parlamente.

  Hunku pozval predseda Dolnej snemovne Anthony Rota a v príhovore ho označil za hrdinu. Vyzdvihol ho ako veterána druhej svetovej vojny, ktorý bojoval "za ukrajinskú nezávislosť proti Rusom". Prítomní poslanci a hostia v parlamente na Rotove slová reagovali búrlivým potleskom.

  Rota sa v pondelok za svoje konanie a slová ospravedlnil a v utorok odstúpil z funkcie.

  "Kanadské úrady majú povinnosť postaviť tohto zločinca pred súd - alebo ho vydať tým, ktorí ho chcú postaviť pred súd," povedal kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. Rusko označuje vedenie Ukrajiny z podpory nacizmu aj napriek tomu, že prezident Volodymyr Zelenskyj je žid.

  Poľsko v utorok uviedlo, že sa prípadom zaoberá a skúma, či je Hunka hľadaný za zločiny proti Poliakom židovského pôvodu.

  Britská stanica BBC informovala, že Hunka počas druhej svetovej vojny slúžil v jednotkách Waffen-SS, v 14. dobrovoľníckej divízii "Galizien", zloženej prevažne z etnických Ukrajincov pod nacistickým velením.

  Krátko pred kapituláciou v roku 1945 bola jednotka premenovaná na 1. ukrajinskú divíziu. Jej členovia boli obvinení zo zabitia poľských a židovských civilistov, súdny tribunál ich však neuznal vinnými zo žiadnych vojnových zločinov.

  Počas druhej svetovej vojny bojovali na nemeckej strane tisíce Ukrajincov, ale ďalšie milióny slúžili v sovietskej Červenej armáde.

  V Kanade žije druhá najväčšia ukrajinská diaspóra na svete, pripomína AFP.

  --

  28.9.23

  Trudeau sa ospravedlnil za ocenenie veterána z divízie SS

  Kanadský premiér Justin Trudeau sa v stredu verejne ospravedlnil po tom, čo boli poslanci kanadského parlamentu nedopatrením vyzvaní, aby vzdali hold vojnovému veteránovi, ktorý bol členom obávanej nacistickej divízie Waffen SS.

  Škandál s 98-ročným prisťahovalcom z Ukrajiny Jaroslavom Hunkom sa odohral počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadskom parlamente. Trudeau vo svojom ospravedlnení zdôraznil skutočnosť, že poslanci nemali o uvedenom veteránovi dostatok informácií.

  "Bola to chyba, ktorá hlboko zahanbila parlament i Kanadu. Všetci, ktorí sme v tejto komore v piatok boli, ľutujeme, že sme stáli a tlieskali napriek tomu, že sme nepoznali kontext," povedal kanadský premiér.

  "Týmto spôsobom sme sa veľmi dotkli pamiatky miliónov ľudí, ktorí zomreli pri holokauste," dodal s tým, že to bolo tiež "nesmierne, nesmierne bolestivé" pre ľudí, ktorí boli počas druhej svetovej vojny prenasledovaní nacistickým režimom.

  "Chcem tiež zopakovať, ako hlboko Kanada ľutuje situáciu, do akej sa dostal (ukrajinský) prezident (Volodymyr) Zelenskyj a jeho delegácia," podotkol ďalej Trudeau.

  "Je mimoriadne znepokojujúce, keď si uvedomujeme skutočnosť, že táto zásadná chyba je politicky zneužívaná Ruskom a jeho podporovateľmi na šírenie falošnej propagandy o tom, za čo Ukrajina bojuje," dodal.


 • Zamýšľajúci sa novinár "hlavného prúdu" z Toronta:

  V článku New York Times sa ďalej opisuje, ako ukrajinské úrady rýchlo vymazali z populárnych sociálnych médií obrázky svojich vojakov, ktorí sa otvorene a hrdo pýšia notoricky známymi nacistickými symbolmi na svojich uniformách, aby to “nepodporilo” ruskú “propagandu” o tom, že v ukrajinskej armáde sú, no, veď viete, nacisti.


  Spravodajca tiež poznamenal, že “Západ sa už polstoročie snaží odstrániť” takéto obludné “obrazy”.


  Páni, zaujímalo by ma, prečo?

 • P
  upravené 5 Oct 21:30 ->#8

  Milo povedal/-a: Predseda kanadského parlamentu Anthony Rota…

  Rota ~ rot

  v angličtině

  Sloveso -tt-

  1. (s)hnítrozkládat setrouchnivět potraviny, dřevo ap.
  2. přen.kazit sezahnívat morálně

  Podstatné jméno

  1. in sth hniloba čeho
  2. dry rot suchá hniloba
  3. the rot přen.úpadek situace ap.
  4. the rot sets in sth začíná se zhoršovat, jde to z kopce s čím, nastává úpadek čeho
  5. BrE, zast., hovor.blbost
 • Mezi Polskem a Ukrajinou to jiskří

  Thierry Meyssan

  5.10.2023 

  Polsko, dosud věrný spojenec Ukrajiny, si najednou uvědomuje, kdo jsou ve skutečnosti její vůdci. Aféra Jaroslava Hunka v kanadském parlamentu uvedla věci do pohybu. Celá politická třída odsoudila ukrajinské integrální nacionalisty. Hromadí se řada sporů. Tento obrat přichází v době, kdy se republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů USA chce od ukrajinského konfliktu distancovat.

  V Polsku vládne konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Toto politické uskupení se hluboce staví proti Evropské unii, a to nejen jako nadnárodnímu projektu, ale také jako jednotě kontinentu. Polsko totiž v průběhu své historie čtyřikrát zcela zaniklo. O jeho území se často dělili mocní sousedé z Ruska a Německa. Poláci tedy nechtějí kontinentální jednotu, která si je již několikrát podmanila. Naopak s nostalgií vzpomínají na období, kdy se prosadili ve spojenectví s Litvou. Proto prosazují třetí cestu, mezi Moskvou a Berlínem: „prométheismus“. Ta spočívá v osvobození se od ruského i německého vlivu a v rozvoji se svými středoevropskými sousedy. To je projekt „Intermarium“, od roku 2016 známý jako „Iniciativa tří moří“: konfederace všech států od Baltu po Středozemní a Černé moře. Vzhledem k tomu, že Varšava věří, že Iniciativa tří moří nakonec nahradí Evropskou unii, nemůže Polsko spoléhat na Brusel. Nového spojence našlo ve Spojených státech, velmoci vzdálené, a tudíž a priori ne nebezpečné.

  Toto spojenectví se ukázalo během války proti Iráku. Polsko dalo z loajality ke svému novému spojenci vše. Využilo prostředky, které mu poskytla Evropská unie, aby uvedlo své hospodářství do pořádku, a nakoupilo... americké stíhačky.

  Nedůvěra Poláků k Rusům by neměla zakrývat jejich nedůvěru k Němcům. Minulý týden se německý kancléř Olaf Scholz pokusil zasáhnout do polské volební kampaně tím, že trval na tom, že vízový skandál pokračuje. Náměstek ministra zahraničí Piotr Wawryk již rezignoval poté, co vyšlo najevo, že jeho úřad prodával polská víza za 5 000 eur. Toto nové obvinění se nezakládá na pravdě, ale mělo zpochybnit administrativu PiS. Zbigniew Rau, polský ministr zahraničních věcí, to nesl velmi špatně. Bez obalu připomněl Německu zásadu respektování jeho suverenity.

  Zatímco většina Poláků podporuje nacionalismus PiS, opozice je organizována kolem Občanské platformy bývalého předsedy Evropské rady (2014-19) Donalda Tuska. Tusk si v dětství hrál s bývalou německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Obě rodiny se znaly a měly tu čest cestovat v rámci východního bloku. Donald Tusk doufal, že tentokrát zvítězí proti PiS. Vzal na vědomí obvinění Bruselu vůči vládě Mateusze Morawieckého a pojetí svobody PiS. Opíral se o skutečnost, že Brusel stále nevyplatil dotace přidělené v rámci Fondu pro obnovu a odolnost (FRO). Současné události však nejsou ani jemu, ani EU nakloněny.

  Na začátku ruské speciální vojenské operace na Ukrajině Varšava deklarovala solidaritu s Kyjevem, protože Washington vyzýval k zásahu proti Moskvě. Zdálo se normální poskytnout azyl 1,5 milionu Ukrajinců a zahrnout tuto bývalou sovětskou zemi do „iniciativy tří moří“. Poláci však o tom, co se na Ukrajině skutečně děje, nevěděli o nic víc než kdokoli jiný. Historicky si pamatovali, že ukrajinští „integrální nacionalisté“ podporovali nacisty a na jejich příkaz zmasakrovali 120 000 Poláků. Od rozpadu Sovětského svazu však přijímali mnoho Ukrajinců jako pracovní imigranty. A tak si vzali za své charitativně přijímat ženy a děti svých chudých sousedů.

  Vláda PiS poté zakázala jakoukoli kritiku Ukrajiny ze strany Volodymyra Zelenského, kterou interpretovala jako „ruskou propagandu“. Jakmile začala válka, polská Rada obrany zakázala provozovatelům internetu přenášet v zemi webové stránky Voltairenet.org a články Voltaire Network. Tato vojenská cenzura bránila polské vládnoucí třídě pochopit, o co Zelenského vládě ve skutečnosti jde. Polsko se stalo po Spojených státech hlavním vojenským spojencem Ukrajiny.

  Dne 22. září 2023 pronesl prezident Volodymyr Zelenskyj slavnostní projev v kanadské Dolní sněmovně. Po jeho projevu představil předsedající Anthony Rota jednoho z přítomných jako „ukrajinsko-kanadského veterána druhé světové války, který bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům“ a zároveň jako „ukrajinského hrdinu a kanadského hrdinu“, příslušníka „1. ukrajinské divize“. Premiér Justin Trudeau, členové parlamentu a veřejnost bouřlivě tleskali. Rozhořčené židovské spolky však okamžitě protestovaly: „1. ukrajinská divize“ je SS Galicia! Po třech dnech kontroverze se Anthony Rota Židům omluvil a nakonec odstoupil. Polský velvyslanec Witold Dzielski si to však nenechal líbit. Požadoval omluvu za urážku 120 000 Poláků zmasakrovaných ukrajinskými mainstreamovými nacionalisty. Polský ministr školství Przemyslaw Czarnek zahájil řízení o vydání bývalého důstojníka SS.

  Ukrajinský blaf se v očích Poláků v okamžiku rozplynul. Jak upozornila Beata Szydło, bývalá premiérka PiS a nyní poslankyně Evropského parlamentu, problémem není neznalost Anthonyho Roty, ale postoj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a kanadské vicepremiérky Chrystie Freelandové (spoluvydavatelky Encyklopedie Ukrajiny). Žádná z těchto osobností nemůže tvrdit, že neví, co byla „1. ukrajinská divize“ zlověstné paměti. Přesto žádná z nich neprojevila sebemenší rozpaky a nevarovala premiéra Justina Trudeaua před tím, co se děje. Naopak, hrdě tomu tleskaly.

  Je třeba poznamenat, že „ukrajinský hrdina“ nebyl příslušníkem bojových jednotek SS. Patřil k represivní jednotce, která měla na starosti vraždění lidí, kteří se postavili na odpor Třetí říši.

  Jak tedy nepřipomenout, že dvě nejdůležitější bitvy ukrajinské války se odehrály v Mariupolu a Bachmutu? Obě se odehrály pod velením vojenského vůdce úplných nacionalistů Andrije Bileckého, přezdívaného „Bílý vůdce“, s nímž byl před měsícem natočen prezident Zelenskyj.

  Poláci si nyní uvědomují, že jednali ukvapeně, když Ukrajině udělili status pozorovatele v Iniciativě tří moří. Je zřejmé, že Volodymyr Zelenskyj, ačkoli je Žid, spoléhá na „masové vrahy Židů“, abychom použili výraz izraelského generála Bennyho Gantze.

  Kanadský incident přichází v době, kdy se polští zemědělci bouří proti nekalé konkurenci ze strany ukrajinsko-amerického potravinářského průmyslu. Tři americké zemědělsko-potravinářské nadnárodní společnosti, Cargill, Dupont a Monsanto, skoupily čtvrtinu ukrajinského území. Do Evropské unie dovážejí své obiloviny a kuřata za bezkonkurenční ceny. Za svá geneticky modifikovaná semena darovaná ministerstvem zahraničí USA neplatí. Evropská komise původně jejich dovoz zakázala, protože věděla, že tyto výrobky nesplňují normy EU, ale ustoupila tlaku Spojených států. Tři státy včetně Polska přijaly zákony, které je zakazují. Prezident Zelenskyj však oznámil, že vzhledem k tomu, že tyto země jsou členy EU, podává na ně žalobu u Světové obchodní organizace (WTO).

  Zemědělství je pro Polsko hlavním zdrojem příjmů. Uprostřed parlamentní volební kampaně je otázka ukrajinského dovozu středem debaty. Vítězem se stala pravicová strana Konfederace. PiS by tak byla nucena uzavřít s ní spojenectví, aby se udržela u moci. Ministr zemědělství promluvil k ukrajinskému lidu. Řekl jim, že přijetí Polska do WTO by vážně poškodilo vztahy mezi oběma zeměmi. Nic se však nestalo.

  Současně začínalo být celé polské obyvatelstvo roztrpčeno neustálým proudem ukrajinských uprchlíků. Polský prezident Andrzej Duda hovořil o možnosti zastavení pomoci ukrajinským uprchlíkům vzhledem k odporu veřejnosti, se kterým se nyní setkávají. Přirovnal Ukrajinu k zemi, která se topí a představuje nebezpečí pro svého zachránce: někdy se tonoucí potácí helikoptérou a táhne svého zachránce s sebou.

  A konečně jediným státem, k němuž má Polsko nějakou úctu, je Svatý stolec. Ukrajina se však právě příkře vyjádřila proti Svatému otci, kterému vyčítá, že nenávidí ruskou kulturu. /toto by chcelo lepší preklad / vysvetlenie/ Tím Polsko zbavila závazků vůči Svatému otci.

  Vláda PiS se proto rozhodla oživit Przewodowskou aféru. Na tuto polskou vesnici nedaleko ukrajinských hranic dopadly 15. listopadu 2022 rakety, které zabily dva lidi a zničily zemědělské objekty. Zpočátku byly připisovány Rusku, ale v obavě, že by Polsko vyprovokovalo světovou válku, Spojené státy odhalily, že byly ukrajinské. Případ byl ututlán. Ukrajinská justice právě zveřejnila zprávu o vyšetřování. Potvrzuje to, co říkal Washington. Polsko by proto mělo po Ukrajině požadovat reparace.

  Kanadský incident není u konce. Prozatím se Slováci ani Slovinci, kteří byli oběťmi SS Galicia, omluvy nedočkali. Polsko-ukrajinský spor navíc nezůstane bez následků. Za prvé proto, že polské území je dnes hlavní tranzitní základnou pro západní pomoc Ukrajině. Za druhé bude mít důsledky pro pobaltské státy, zejména pro Litvu.

  Rien ne va plus entre la Pologne et l’Ukraine vyšel na www.voltairenet.org

  https://zvedavec.news/komentare/2023/10/9809-mezi-polskem-a-ukrajinou-to-jiskri.htm

 • 5.10.23

  Kanada zvažuje odtajnenie podozrivých kolaborantov, ktorí emigrovali

  Kanadská vláda zvažuje odtajnenie zoznamu podozrivých bývalých nacistických kolaborantov, ktorí po druhej svetovej vojne emigrovali do Kanady.

  Podľa agentúry AFP o tom v stredu informoval kanadský premiér Justin Trudeau.

  Toto jeho vyjadrenie nasledovalo po diplomatickom škandále, keď poslanci kanadského parlamentu počas nedávnej návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Ottawe verejne prevolávali na slávu ukrajinskému veteránovi, ktorý počas druhej svetovej vojny bojoval na strane nacistov.

  AFP doplnila, že v Kanade sa v roku 1986 uskutočnilo nezávislé vyšetrovanie, ktoré preverovalo tvrdenia, že po druhej svetovej vojne do krajiny prekĺzlo viac ako 800 nacistických vojnových zločincov. Ich mená boli utajené.

  Na zverejnenie záverov tohto vyšetrovania i správ o ňom tlačia rôzne židovské organizácie vrátane B'nai Brith a Centra priateľov Simona Wiesenthala.

  Kým Jagmeet Singh, líder malej frakcie v parlamente, ktorá podporuje Trudeauovu menšinovú liberálnu vládu, vyjadril podporu odtajneniu záznamov o danej skupine prisťahovalcov, iní politici a aktivisti upozornili na problémy súvisiace s prísnymi kanadskými zákonmi o ochrane súkromia a varovali pred opätovným otvorením "starých rán".


 • Veterána divízie SS v Rusku obvinili z genocídy na území Ukrajiny

  Moskva 20. októbra (TASR) - Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) v piatok vzniesol obvinenie proti veteránovi divízie SS Galizien Jaroslavovi Hunkovi, ktorý bol v septembri počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pozvaný na zasadnutie kanadského parlamentu, informovala agentúra AFP.

  V súčasnosti 98-ročný Hunka bol obvinený z genocídy civilistov na území Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky počas tzv. veľkej vlasteneckej vojny. V prípade uznania za vinného hrozí v takýchto prípadoch doživotné väzenie.

  Podľa Sledkomu sa Hunka osobne zúčastnil na masakroch civilistov, napríklad za jeho účasti bolo v Ľvovskej oblasti v čase od 23. do 28. februára 1944 zabitých "najmenej 500 občanov ZSSR vrátane Židov a Poliakov".

  Sledkom dodal, že v súčasnosti sa rozhoduje o zaradení Hunku na medzinárodný zoznam hľadaných osôb. Žiadosti o právnu súčinnosť zaslal Sledkom do Kanady, Poľska a Bieloruska.

  Hunku v kanadskom parlamente predstavili ako ukrajinsko-kanadského veterána druhej svetovej vojny, ktorý bojoval za nezávislosť Ukrajiny a proti Rusom. Ľudia v sále na toto jeho privítanie reagovali búrlivým potleskom.

  Až neskôr vyšlo najavo, že Hunka bol príslušníkom jednej z divízii nacistických jednotiek SS. Toto odhalenie spôsobilo škandál. Jeho pozvanie na parlamentnú schôdzu kritizovali židovské organizácie a predstavitelia z celého sveta. Predseda kanadského parlamentu Anthony Rota vzal na seba zodpovednosť za incident a odstúpil. Premiér Justin Trudeau sa ospravedlnil.

  Zámer požiadať o Hunkovo vydanie oznámili aj úrady v Poľsku.

  Hunka počas druhej svetovej vojny slúžil v 14. granátnickej divízii Waffen-SS, známej aj ako 14. dobrovoľnícka divízia "Galizien" a zloženej prevažne z etnických Ukrajincov pod nacistickým velením.

  Príslušníci divízie boli obvinení zo zabitia poľských a židovských civilistov, aj keď súdny tribunál ju neuznal vinnou zo žiadnych vojnových zločinov.

  Krátko pred kapituláciou západným spojencom v roku 1945 bola jednotka premenovaná na 1. ukrajinskú divíziu.


 • 883 starých nacistů v Kanadě má být odhaleno. Ale s Ukrajincem „to nesouvisí“

  31.10.2023 8:51

  Seznam 883 nacistických zločinců. V Kanadě. Prý byl takřka 40 let tajný a teď bude možná odhalen veřejnosti. Americký The New York Times naznačil, že utajovaný seznam může ukázat, co všechno kanadská vláda věděla a proč tito nacističtí zločinci unikli trestu. S Ukrajincem a nyní Kanaďanem Jaroslavem Hunkou, který byl coby „veterán“ oslavován kanadským parlamentem, to prý ale nesouvisí.

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před časem zavítal do USA a Kanady a ve druhé zmíněné zemi ocenil ukrajinského veterána z časů druhé světové války Jaroslava Hunka. Ve svých 98 letech sklidil ovace kanadských poslanců. Zelenskyj vyzvedl fakt, že Hunka už tehdy bojoval proti sovětským vojákům, jenže už nedodal, že tak činil v řadách nacistické SS. Vláda v Ottawě se za potlesk pro nacistického ozbrojence omluvila.

  Předseda Dolní sněmovny kanadského parlamentu Anthony Rota kvůli této kauze odstoupil. „Zejména se chci omluvit židovským komunitám v Kanadě a po celém světě. Přijímám plnou odpovědnost za své jednání,“ uvedl Rota.

  Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v tentýž den označila situaci za „hluboce nepřijatelnou“ a „trapnou“. Na její slova upozornil server listu The Guardian.

  Server amerického listu The New York Times však teď upozorňuje, že zhruba před 40 lety vznikl v Kanadě seznam osob napojených na nacistický režim. Tento seznam byl 40 let označen za tajný. A teď by mohl být odtajněn.

  „Utajovaná zpráva obsahuje seznam 883 možných nacistických válečných zločinců, kteří po druhé světové válce našli v zemi útočiště, a mnozí se domnívají, že nabízí informace o tom, co přesně vláda věděla o tom, jak se tam dostali, do jaké míry byli vyšetřováni a proč většina z nich unikla trestnímu stíhání,“ napsal NYT.

  Vláda premiéra Justina Trudeaua nyní diskutuje o tom, zda nastal čas zprávu odtajnit, ale prý to nesouvisí s potleskem pro veterána SS ze září. Anthony Housefather, člen frakce Trudeauovy Liberální strany, který byl hlavním politickým zastáncem odtajnění, prozradil, že se snahou odtajnit tuto zprávu začal už před návštěvou Zelenského.

  Proč přesně byla zpráva, druhá část vyšetřování válečných zločinců v Kanadě z roku 1986, utajena – i když první část byla zveřejněna ještě téhož roku – nebylo nikdy objasněno. Naproti tomu ve Spojených státech již před více než 20 lety postupně odtajnili miliony stran dokumentů týkajících se nacistických válečných zločinů a jejich pachatelů na základě zvláštního zákona o zveřejnění z roku 1998.

  Židovské skupiny a vědci v Kanadě usilují o zveřejnění zprávy již několik desetiletí.

  Ze čtyř bývalých nacistů, které Kanada obvinila z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti od roku 1986, kdy se staly zločiny podle kanadského práva, nebyl žádný odsouzen. Kvůli nedostatku důkazů.

  Michael Levitt, prezident a výkonný ředitel Centra Simona Wiesenthala pro studium holocaustu, v reakci na debaty v Kanadě poznamenal, že dnes má smysl odhalovat nacistické zločince. Buď jsou velmi staří, nebo po smrti, ale svět podle jeho názoru nesmí zapomínat na to, co napáchali.