Nová vláda SR

Politické udalosti a smerovanie vládnej politiky po vymenovaní vlády 25.10.23.

«134

Komentáre

 • Ficova vláda vymenovala nových štátnych tajomníkov

  26. októbra 2023

  Vláda Roberta Fica vymenovala na svojom prvom zasadnutí nových štátnych tajomníkov jednotlivých ministerstiev. Zároveň odvolala doterajších.

  Igor Choma a Denisa Žiláková budú štátnymi tajomníkmi na Ministerstve dopravy SR. Na post generálneho tajomníka služobného úradu rezortu dopravy nastúpi Juraj Lovásik. Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva financií SR vymenovali Radovana Majerského.

  Štátnym tajomníkom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude Branislav Ondruš. Generálnym tajomníkom služobného úradu bude Peter Kostolný.

  Na ministerstvo investícií a informatizácie vláda menovala ako štátneho tajomníka Michala Kaliňáka a generálneho tajomníka služobného úradu Jána Hrubého.

  Štátnymi tajomníkmi Ministerstva hospodárstva SR budú Kamil Šaško a Vladimír Šimoňák. Zároveň vymenovala generálneho tajomníka služobného úradu na tomto ministerstve, a to Ondreja Varačku.

  Ministerstva vnútra (MV) SR bude mať dvoch štátnych tajomníkov, a to Luciu Kurilovskú a Patrika Krauspeho. Igor Tkačivský bude zastávať post generálneho tajomníka služobného úradu MV.

  Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR vláda vymenovala Igora Melichera. Generálnym tajomníkom služobného úradu rezortu obrany sa stane Peter Krajčírovič.

  Do funkcie štátnych tajomníkov Ministerstva spravodlivosti (MS) SR vláda vymenovala Milana Hodása a Pavla Gašpara. Generálnym tajomníkom služobného úradu MS bude Andrej Holák. Vláda tiež vymenovala Mareka Eštoka za štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

  Róbert Zsembera bude štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Štátnym tajomník pre oblasť športu sa stane Ján Krišanda. Vládny kabinet zároveň vymenoval generálneho tajomníka služobného úradu Miroslava Kočana.

  Na Ministerstve kultúry (MK) SR bude ako štátny tajomník pôsobiť Štefan Kuffa. Generálnym tajomníkom služobného úradu MK bude Tibor Bernaťák. Na Ministerstve životného prostredia SR budú ako štátni tajomníci pôsobiť Filip Kuffa a Jozef Smatana. Na envirorezorte bude generálnym tajomníkom služobného úradu Marek Chovan.

  Na agrorezorte bude štátnym tajomníkom Vladimír Vnuk. Generálnou tajomníčkou služobného úradu na tomto ministerstve sa stane Kristína Vavríková.

  Opozícia kritizuje

  Vymenovanie viacerých štátnych tajomníkov je dôkazom toho, že premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) nejde o Slovensko, ale o upratanie “svojich ľudí“. Tvrdí to opozičná SaS. Ficova vláda podľa strany nominovala na vysoké pozície neprijateľných kandidátov.

  Vymenovanie viacerých štátnych tajomníkov je dôkazom toho, že Robertovi Ficovi nejde o Slovensko. Inak by sa v žiadnom prípade nestali štátnymi tajomníkmi otec a syn Kuffovci. Kuffovci stáli pred súdom za fyzické napadnutie farmára a za nebezpečné vyhrážanie. Títo ľudia nemajú nič spoločné s kultúrou a ani s ochranou životného prostredia,” uviedol v stanovisku SaS predseda poslaneckého klubu strany Branislav Gröhling. • Zora
  upravené Mon 30 Oct 2023 #3->


  R. Kaliňák: Obrannú dohodu s USA bude nutné upraviť

  28. októbra 2023

  Dobré vzťahy s partnermi, členstvá v medzinárodných organizáciách a záväzky z nich vyplývajúce sú podľa Kaliňáka pre Slovensko ako menší štát kľúčové.

  Dohodu o obrannej spolupráci s USA (DCA) bude nutné upraviť. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) to uviedol na sociálnej sieti po piatkovom (27. 10.) rokovaní s americkým veľvyslancom v SR Gautamom Ranom. Zároveň ho informoval, že Slovensko na Ukrajinu nebude posielať nové zásielky zo svojich muničných skladov. Teší ho zhoda na tom, že dialóg je cesta k vzájomnej prosperite.

  “S americkým veľvyslancom Ranom sme viedli rozsiahlu diskusiu o bezpečnostných výzvach a otázkach spoločného záujmu oboch štátov. Stretnutie nám ukázalo, že vzájomne rešpektujeme svoje názory a dokážeme si bez predsudkov vypočuť a zvážiť požiadavky druhej strany,” konštatoval Kaliňák.

  Na stretnutí podľa svojich slov deklaroval, že si vláda váži dobré vzťahy so západnými partnermi, ale nie je ako “predošlé servilné vlády”“Sme vďační za konštruktívny rozhovor a spoluprácu, ale len takú, ktorá je obojstranne výhodná,” poznamenal.

  Slovenská zahraničná a obranná politika zažívala podľa ministra zlyhanie za zlyhaním.

  "Pomedzi najväčšie zlyhania jednoznačne patrí nešťastne naformulovaná dohoda o obrannej spolupráci a trestuhodné rozdanie pre Slovensko nevyhnutne potrebnej vojenskej techniky a munície," konštatoval Kaliňák.

  Dobré vzťahy s partnermi, členstvá v medzinárodných organizáciách a záväzky z nich vyplývajúce sú podľa Kaliňáka pre Slovensko ako menší štát kľúčové. Ako dodal, efektívna kooperácia pomáha zabezpečiť nielen obranu Slovenska, ale otvára tiež nové možnosti ekonomického rastu.

  --

  Fico: Vyzbrojovanie Ukrajiny je červenou čiarou pre Slovensko

  28. októbra 2023

  Vyzbrojovanie Ukrajiny je pre novú slovenskú vládu neakceptovateľné. Uviedol to premiér SR Robert Fico po skončení dvojdňového zasadnutia Európskej rady v Bruseli, informuje bruselský spravodajca TASR.

  Premiér potvrdil, že debaty o Ukrajine patrili k najživším. Upozornil, že Slovensko vždy Ukrajine pomáhalo, že bez reverzného toku plynu by bola Ukrajina “zamrzla” a že Slováci utečencom z Ukrajiny ponúkli svoje príbytky.

  “Táto pomoc bude pokračovať. Ak budú potrebovať zariadenia počas zimy, vykurovacie systémy napríklad, tak budeme hľadať možnosti. Ale veľmi jasne som povedal, že pokiaľ ide o zbrane zo zásob armády Slovenskej republiky, tak nová vláda v tejto politike pokračovať nebude. Ja mám iný názor na vojnu na Ukrajine, svoje pozície som jasne vyhranil. Myslím si, že tento konflikt vojenské riešenie nemá,” vysvetlil Fico.

  Upozornil, že taktika EÚ je poskytnúť Ukrajine 50 miliárd eur ako kombináciu grantov a pôžičiek, pričom už teraz ide na Ukrajinu z EÚ 1,5 miliardy eur mesačne a Kyjev dostáva peniaze aj zo Spojených štátov a iných zdrojov. Podľa jeho slov však tieto financie nič nezmenili na vojnovej situácii a o rok bude stav zrejme rovnaký s ďalšími tisíckami mŕtvych na oboch stranách.

  Ja hovorím len o poskytovaní humanitárnej a civilnej pomoci, nehovorím vôbec o vojenskej pomoci,” zdôraznil pozíciu Slovenska v rámci deklarovaných snáh EÚ všestranne pomáhať Ukrajine. Spresnil, že vyzbrojovanie Ukrajiny je “červenou čiarou” pre jeho vládu.

  Na otázku, ako sa Slovensko postaví k prípadnej celoeurópskej vojenskej pomoci pre Kyjev, premiér uviedol, že závery summitu hovoria len o bilaterálnej vojenskej pomoci, kde je pozícia Slovenska jasná. A na novinársku otázku, či má v úmysle stretnúť sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, odpovedal, že to neplánuje.

  Podľa neho sa treba pýtať, prečo EÚ ako mierový projekt nemá nejaký mierový plán, ale iba plán posielať viac zbraní.

  “Ja to odmietam. Prečo nenastane prímerie? Radšej nech desať rokov rokujú o mieri, ako sa majú desať rokov ďalej zabíjať. Povedal som, rešpektujte môj názor. To nie je naša vojna,“ opísal rokovania v Bruseli.

  Inštitúcie EÚ oficiálne podporujú desaťbodový mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tohtoročná makrofinančná pomoc, 1,5 miliardy eur mesačne pre Ukrajinu, je určená na udržiavanie chodu štátu, penzie a mzdy a opravu infraštruktúry, nie na vojenské účely, rovnako aj navrhnutých 50 miliárd na roky 2024 – 2027.

  Na otázku TASR, prečo ak Slovensko podporuje jednotný postoj krajín EÚ, že Izrael pri konflikte s Hamasom má právo na obranu, nepodporuje rovnaké právo na obranu aj pre Ukrajinu, ktorá čelí ruskej agresii, Fico odpovedal, že nestojí na žiadnej strane, ani na strane Ruska, ani na strane Ukrajiny.

  “Stojím na strane ľudí, ktorí sú zbytočne zabíjaní. Po roku to bude presne to isté,” uzavrel.

  --

  Premiér Fico súhlasil so zvýšením príspevku Slovenska do rozpočtu EÚ pre Ukrajinu

  27. októbra 2023

  Na stretnutí lídrov EÚ v Bruseli bola podľa Fica v noci zo štvrtka na piatok vážna diskusia o zmene európskeho rozpočtu.

  Slovensko by mohlo zvýšiť svoj príspevok do rozpočtu EÚ v nasledujúcich štyroch rokoch o 400 miliónov eur ako súčasť balíka 50 miliárd eur určených pre Ukrajinu. Premiér Robert Fico (Smer-SD) je pripravený takýto návrh za určitých podmienok podporiť, informoval v piatok Úrad vlády SR.

  Na stretnutí lídrov EÚ v Bruseli bola podľa Fica v noci zo štvrtka na piatok vážna diskusia o zmene európskeho rozpočtu. “Okrem iných priorít je návrh, aby do roku 2027 išlo z EÚ peňazí 50 miliárd eur na Ukrajinu. Máme dve možnosti – buď zosekať rozpočet, alebo prispieť do neho viac z národných rozpočtov,” priblížil.

  Slovenský premiér je podľa vlastných slov pripravený na navýšenie príspevku SR, aj keď slovenské verejné financie označil za “zdevastované”. Stanovil si však viaceré podmienky.

  "Nebudeme rešpektovať žiadne škrty v EÚ fondoch určených na podporu poľnohospodárov a odstraňovanie rozdielov, tzv. kohézia. Navýšený rozpočet EÚ bude použitý na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a na boj proti nelegálnej migrácii," vymenoval.

  Takisto požaduje podmieniť finančnú podporu Ukrajiny garanciami, že európske peniaze, vrátane tých slovenských, nebudú spreneverené. Časť z týchto zdrojov by mala byť podľa Fica použitá na obnovu slovenskej infraštruktúry v prihraničných oblastiach a na podporu slovenských firiem pri obnove Ukrajiny.


 • Fico pôjde na prvú návštevu do Prahy, obchodne navštívi Áziu

  Brusel 27. októbra (TASR) - Prvá zahraničná pracovná návšteva premiéra SR Roberta Fica povedie do Prahy a má snahu oživiť Vyšehradskú štvorku (V4). V piatok po skončení dvojdňového summitu EÚ v Bruseli to potvrdil predseda vlády, informuje bruselský spravodajca TASR.

  Fico spresnil, že po bilaterálnom stretnutí s českým premiérom Petrom Fialom sa dohodli na jeho oficiálnej návšteve Českej republiky. Bude to jeho prvá zahraničná pracovná návšteva a uskutoční sa po skončení afrického turné, ktoré má Fiala dávnejšie naplánované.

  Premiér dodal, že po rozhovore s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom sa dohodol aj na návšteve Berlína, termín ešte musia obe strany spresniť.

  "V rozumnom čase chcem v rámci zahraničných obchodných ciest pripraviť návštevu krajín ako Vietnam a Čína, potom to bude Stredná a Latinská Amerika, kde malo kedysi Slovensko dobré pozície a bolo silným investorom napríklad na Kube. Zaujímavé možnosti vidím aj vo Venezuele. Pokiaľ ide o Vietnam a Čínu, sú to tradičné destinácie, kde sa Slovensko musí hlásiť," vysvetlil.

  Dodal, že navštíviť chce v čo najkratšom čase aj všetky krajiny Vyšehradskej štvorky, a vyjadril ľútosť, že momentálne je činnosť tohto zoskupenia "zmrazená".

  Fico uviedol, že Fiala ako premiér Česka, ktoré momentálne predsedá V4, nezvolá stretnutie lídrov tohto zoskupenia, pokým nebude jasné, kto zostaví novú vládu v Poľsku.

  Podľa jeho slov by však mali pokračovať stretnutia, napríklad na úrovni ministrov financií V4. Lebo práve teraz, počas diskusií členských krajín EÚ o revízii dlhodobého rozpočtu eurobloku, by štyri krajiny s rovnakým názorom na túto revíziu mohli dôraznejšie presadiť svoje záujmy. Bez ich súhlasu by totiž žiaden konsenzus na úrovni EÚ nebol možný.


 • Zora
  upravené Tue 31 Oct 2023 #5->

  Martina Šimkovičová kandidovala na kandidátke SNS. https://sk.wikipedia.org/wiki/Martina_%C5%A0imkovi%C4%8Dov%C3%A1

  --

  Ministerka kultúry Šimkovičová nadviazala komunikáciu s českým ministrom Baxom

  ----

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=890916835732017&set=pb.100044411260118.-2207520000

  FB Martina Šimkovičová

  Vážená spoločnosť,

  z mojej pozície čelného predstaviteľa rezortu kultúry som včera pri príležitosti výročia vzniku Prvej česko-slovenskej republiky urobila prvý krok smerom k Českej republike a začala medzištátnu komunikáciu s čelným predstaviteľom rezortu kultúry, pánom ministrom Martinom Baxom.

  So súhlasom, ktorý som od pána ministra dostala, vám dávam začiatok našej komunikácie na vedomie.

  Pán minister mal včera náročný program, a tak jeho oficiálnu reakciu ešte v tejto chvíli k dispozícii nemáme, ale jeho vyjadrenie k tejto dôležitej udalosti nám prisľúbil v dohľadnom čase prostredníctvom svojho kabinetu.


  Vážený pán minister kultúry Českej republiky Martin Baxa,

  pri všetkej úcte k Českej republike, dovoľujem si napísať Vám toto posolstvo ako ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová pri príležitosti dnešného významného kultúrneho sviatku vzniku Prvej česko-slovenskej republiky. Práve v tento deň v roku 1918 sa naše dva bratské národy osamostatnili a vytvorili samostatný spoločný štát. Dovoľte mi takýmto spôsobom vzdať hold a vyzdvihnúť zásluhu hlavného dejateľa tejto skutočnosti s menom Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý sa isto nie náhodou narodil uprostred našich národov v meste Hodonín a isto nie náhodou boli jeho rodičmi česká matka Terezie Kropáčková a slovenský otec Jozef Maszárik. S takouto predispozíciou jeho kolísky, vďaka jeho talentu, mysleniu, vzdelaniu, diplomacii, tvorivosti, čestnému charakteru a v neposlednom rade nebojácnosti nie je náhoda, že to bol práve on, ktorý naše bratské národy spojil v jeden samostatný celok. Aj keď dnes už každý z našich národov patrí do vlastného samostatného štátu, naďalej žijeme vedľa seba s rešpektom a úctou. Ako prestaviteľka rezortu kultúry si však dovolím tvrdiť, že vo svete kultúry naďalej žije duch Česko-Slovenska. Pre môj vplyv na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky mám jasnú víziu, ktorá významným spôsobom nadväzuje na charakter pána Tomáša G. Masaryka. Ak sa mi podarí pre moju víziu získať podporu v mojom rezorte, veľmi rada ju budem prezentovať u vás, ak tú možnosť dostanem. Zo srdca prajem dnes prostredníctvom Vás, aby ste si dnešný deň užili na čo najvyššej možnej kultúrnej úrovni naprieč celým spoločenským spektrom.

  S úctou,

  ministerka kultúry Martina Šimkovičová


  Poznámka pod čiarou: Plne si uvedomujem, že okrem Tomáša G. Masaryka stáli za vznikom Prvej česko-slovenskej republiky aj ďalšie, nie menej významné osobnosti, ale práve zacielenie na osobnosť Tomáša G. Masaryka má osobitý význam prepojenia našich bratských národov.

  ----

  zaujímavý komentár:

  https://www.badatel.net/ako-a-kedy-sa-lekari-naucili-zabijat/#comment-213103

 • Zora
  upravené Tue 31 Oct 2023 #6->

  Zuzana Dolinková kandidovala na kandidátke strany Hlas.


  Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková

  zaujalo ma:

  očkovanie proti HPV https://www.facebook.com/zdolinkova/posts/pfbid02tXE7r4xBVGGR563g32CZdyGV4qNnPjusDEp1Zx77ZM7taF7F4v4EdxQh6XJUk9J4l

  česť pamiatke prvého očkovaného v SR https://www.facebook.com/zdolinkova/posts/pfbid0rGPpiVgLjZpvqMezFUYwE7s8BeeRNeXRknmz3aW35dfhN4gV13ussckEh1mamXjXl

  na FB https://www.facebook.com/profile/100069878982817/search/?q=tretia

  --

  DEPOPULAČNÁ AGENDA 2030 NA MINISTERSTVE ZDRAVOTNÍCTVA OŽÍVA

  Marián Tkáč, bývalý viceguvernér NBS: Priznám sa, že ma šokovala informácia z Ministerstva zdravotníctva: Nová ministerka Zuzana Dolinková hľadá také riešenia, ktorými sa dosiahne väčšia kapacita očkovania a skrátenie čakacích lehôt na očkovanie naprieč Slovenskom.

  TEXT MARIÁN TKÁČ  28.10.2023

  Priznám sa, že ma šokovala informácia z Ministerstva zdravotníctva: „Nová ministerka Zuzana Dolinková hľadá také riešenia, ktorými sa dosiahne väčšia kapacita očkovania a skrátenie čakacích lehôt na očkovanie naprieč Slovenskom. Aj preto bude v najbližších dňoch iniciovať stretnutie s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Po zrušení mimoriadnej situácie boli totiž  zásadným spôsobom obmedzené zákonné možnosti štátu intervenovať a priamo manažovať proces očkovania proti ochoreniu COVID-19. Aj preto je dnes možné očkovanie len v nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je štát,“ píše sa na oficiálnej facebookovej stránke ministerstva.


  Mysliac si, že „to už máme za sebou“, že už sme sa vrátili k rozumu a „citlivo vnímame“ dôsledky vakcinácie, preukazované a dokazované desiatkami, ba stovkami vedeckých kapacít – hľadali sme a našli:

  1. Agenda 2030 je programový dokument OSN, previazaný so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), davoským Schwabom, s „našou“ EÚ, so zeleným Green dealom, atď. Vznikla ako pokračovateľka Agendy 21, ktorej jadro sa zrodilo v Ríme 7. apríla 1968, kde na prvom zasadaní Rímskeho klubu (len pre zaujímavosť 39 mesiacov po skončení II. vatikánskeho koncilu, ktorý začal veľké zmeny v katolíckej cirkvi) prijali boháči sveta na čele s Davidom Rockefellerom, Aureliom Pecceim a Alexandrom Kingom zásadné rozhodnutie: znížiť populáciu na Zemi na jednu miliardu z dnešných osem miliárd.

  2. Odvtedy pripravujú a uvádzajú do života všetky možné i nemožné priam satanistické opatrenia, pričom ich autori už nič netaja – len neinformovaní ľudia im vlastne neveria, lebo ide o neuveriteľné veci. Klaus Schwab, potomok nacistických predkov, vydal knihu „Covid 19 – Veľký reset“, pričom pod „resetom“ nerozumie zmenu, ale veľké zničenie všetkého, čo ľudstvo za tisícročia vytvorilo. Tento šváb dokonca hovorí, že nebudeme mať nič a budeme šťastní. Takí ľudí sú však len v hroboch. Jeho poradca, izraelský historik Yuval Noah Harari, prorokuje, že história Zeme nekončí, končí sa iba história ľudí na Zemi... Svet obsadia „neľudia“...? Kto? Bytosti z vesmíru? Alebo umelá inteligencia, roboti, ktorí nás nahradia vo všetkom?

  3. Agenda 2030 má 17 cieľov. Ďalší „nečlovek“, Bill Gates, vidí riešenie 13 z nich vo vakcinácii! Na ktorej, mimochodom, pekne zarába. Pamätáte si ešte: „Vakcína je sloboda“ – z papuľky správkyne Grasalkovičovho paláca? 

  4. A teraz pozor: k implementácii Agendy 2030 sa Slovensko prihlásilo dokumentom „Východiská implementácie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj“, ktorý schválila vláda vo februári 2016 niekoľko dní pred skončením svojho mandátu. Bola to vláda Smeru a jej podpredsedom, zodpovedným za túto oblasť, ktorý hovoril o prínose pre Slovensko, bol Peter Pellegrini.

  5. V júni 2019 už ako predseda vlády vystúpil Peter Pellegrini na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade počas hlavného panelu (spolu s ruským prezidentom Putinom, čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom) a označil prijatie Agendy 2030 a jej 17 cieľov udržateľného rozvoja, čím sa Agenda maskuje, za pozoruhodný úspech.

  6. Ministerku Zuzanu Dolinkovú, ktorá hľadá také riešenia, aby sa dosiahla väčšia kapacita očkovania a skrátenie čakacích lehôt na očkovanie naprieč Slovenskom, nominoval na jej post Hlas. Predsedom Hlasu je Peter Pellegrini.

  Nuž, nádejali sme sa, že Agenda 2030 nie je právne záväzná. A že sa táto vláda od nej odkloní. Až pokiaľ sme nepoznali informáciu z Ministerstva zdravotníctva. Čo s tým?


 • Už aj Danko verejne povedal, že Fico podporil v Bruseli aj vojenskú pomoc Ukrajine.

  Nie nadarmo Šimečka sa hral na jazykovedca, že všestranná pomoc je aj vojenská. Takže kto určuje "suverénnu" politiku, premiér, alebo parlamentný výbor pre európske záležitosti ?

 • @graul

  stále platí:

  Reči sa hovoria a chlieb sa je.

  20-18=2

 • VIDEO: Danko kritizoval Fica za jeho hlasovanie na summite EÚ, keď premiér súhlasil s vojenskou pomocou Ukrajine aj dvoch najproblematickejších ministrov za stranu Hlas. Dolinkovú za jej očkovacie chúťky a Druckera za jeho koketovanie s politicky orientovanými mimovládkami, aby na našich školách tlačili svoju agendu

  01.11.2023

  Podpredseda NR SR a šéf koaličnej SNS Andrej Danko v rozhovore pre Hospodárske noviny komentoval aktuálne spoločensko-politické dianie. Zároveň priznal, že súčasná koalícia nemusí dlho vydržať.

  Predseda SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko bol hosťom relácie Doslova portálu hnonline.sk. Vysvetľoval nielen svoj postoj k Rudolfovi Huliakovi, ale prezradil aj názory na ďalších koaličných partnerov a hlasovanie premiéra Roberta Fica na zasadnutí Európskej rady v Bruseli.

  Danko vyhlásil, že prezidentka Zuzana Čaputová ľudsky aj politicky ublížila Huliakovi, keď ho odmietla vymenovať za ministra životného prostredia.

  Dodal, že Huliak raz bude minister. Ako presne to presadí, nekonkretizoval. „Keď raz niečo poviem, tak si za tým stojím. Pán Huliak, verím, že raz bude minister. Pani prezidentka Čaputová prekročila svoje kompetencie. Nemala na to žiaden dôvod. Prezidentka mu ublížila,“ povedal Danko v relácii.


  Prezradil tiež, že bude viesť kandidátku SNS do volieb do európskeho parlamentu. Či ostane v Bruseli po zvolení, ešte nevie.


  „Budem sa rozhodovať podľa politickej situácie. Ak pani Dolinková bude rozprávať o povinnom očkovaní a Drucker, že mimovládky na školách nie sú problém, tak neviem, do kedy takáto vláda vydrží,“ vyhlásil.

  Pustil sa aj do Roberta Fica. Nepáči sa mu, ako premiér hlasoval na summite EÚ. Jednohlasne prijali záver, že Únia bude Ukrajinu podporovať aj vojensky dovtedy, kým je to nevyhnutné.

  „To, že to Robert Fico podporil, s tým nesúhlasím a budem mu to určite tlmočiť, pretože treba vždy v politike jedno rozprávať a tak aj konať. To, že sami vidíte v texte vojenskú podporu, pričom jasne komunikuje, že vojenskú podporu odmietame, to bolo pre mňa prekvapivé. Ešte som nemal možnosť sa ho na to spýtať, prečo taký postoj zaujal, bolo to prekvapivé,“ vysvetlil šéf národniarov.

  Naďalej trvá na tom, aby zo Slovenska nešla na Ukrajinu žiadna vojenská technika.

  Andrej Danko ďalej vyhlásil, že súčasná koalícia nemusí dlho vydržať a že bude kandidovať do európskeho parlamentu. Predsedovi SNS prekážajú najmä ministri Hlasu, napríklad ich návrhy o povinnom očkovaní či postoj k mimovládkam v školách.

  Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková podľa neho „rozpráva o povinnom očkovaní“ a minister školstva Tomáš Drucker o tom, že „mimovládky v školách nie sú problémom“„Neviem, dokedy môže taká vláda vydržať,“ vyhlásil Danko pre Hospodárske noviny.

  Ak sa Dankovi podarí dostať do europarlamentu, zváži, ako bude pokračovať ďalej. „Budem sa rozhodovať podľa politickej situácie,“ dodal.

  Hrajú tu s nami falošné hry s Grétou či uhlíkovou stopou:

  https://www.tiktok.com/@andrejdanko128/video/7296453207851683104

  Reportáž TV Markíza:

  https://tvnoviny.sk/domace/clanok/865095-andrej-danko-sa-pustil-do-fica-za-jeho-hlasovanie-na-summite-eu-skritizoval-aj-ministrov-hlasu

  V rozhovore s predsedom SNS Andrejom Dankom sa dozviete:

  • Ako myslel vyjadrenie, že Rudolf Huliak sa dotkne výkonu.

  • Či má rovnaké názory na klimatickú krízu a medvede.

  • Kto bude šéfom novovznikajúceho rezortu pre cestovný ruch.

  • Čo si myslí o rokovaní Európskej rady, na ktorom už bol premiér Robert Fico.

  • A či podpori poslanca za SNS Petra Kotlára, ktorý chce vyšetrovať covidové opatrenia.

  Celý rozhovor aj v článku TU.

  https://hnonline.sk/tv/relacie/doslova/96113004-danko-pre-hn-nesuhlasim-s-tym-co-fico-podporil-v-bruseli-prekvapilo-ma-to-treba-jedno-rozpravat-a-aj-konat

  https://www.facebook.com/hospodarskenoviny/posts/711254581047780?ref=embed_post

   Zdroj: tvnoviny.sk / hnonline.sk / YouTube / InfoVojna

  https://www.infovojna.bz/article/video-danko-kritizoval-fica-za-jeho-hlasovanie-na-summite-eu-ked-premier-suhlasil-s-vojenskou-pomocou-ukrajine

  --

  Ledva vychladol podpis na koaličnej zmluve ...

 • Lin
  Lin
  upravené Sat 4 Nov 2023 #10->

  Já mám pohled z Čech a to obdivný. Jak nové politické vedení "cvičí" nevycválané a neomalené novináře.

  Když si to člověk uvědomí, tak dnešní novináři jsou opravdu nevychovaní a nevzdělaní primitivové. A moc bych si přála, aby jim tady nastala stejná doba, jakou mají dnes na Slovensku.

  Videjko je rozborem mediálního odborníka Petra Bohuše:

  https://www.youtube.com/watch?v=Xp3j6oZQDLw

 • do pozornosti:

  https://www.facebook.com/heredos/posts/pfbid02winYYWstctTVkyMPLEPvA5Pr4v7Usx47FCRrTVuwyd8MCFTNiZuDo6P3gp2f4bSvl

  Miro Heredoš

  1 h 

  CINK CINK

  Troška sa strácam priatelia, skúste mi pomôcť. Veľmi fandím tejto vláde, len akosi nechápem aktuálne dve veci.

  Peter Pellegrini sľuboval 13.-te dôchodky ešte tento rok, nakoniec minister Tomáš dnes ohlásil, že budú až na druhý rok 2024 pred Vianocami. Toto bol však predvolebný sľub pre seniorov, úplne jasne daný Pellegrinim a aj preto bol volený.

  Potom iný sľub som počul z úst pána Fica, že na prvej schôdzi vlády SR bude postavená ústavná žaloba na prezidentku Čaputovú. Nejako už boli dve schôdze vlády a k žiadnej ústavnej žalobe neprišlo.

  Boj proti Čaputovej bol však zásadným podnetom pre voličov voliť SMER.

  Potom je úplne ticho o ústavnom výbore EU, ktorý schválil dokument súhlasiaci s odobraním práva veta národným štátom (samozrejme o tom prebehnú ešte ďalšie rokovania a hlasovania, to je len odporúčanie), alebo je ticho o stroji EU a ECB (európskej banky) ktorý ide ďalej v digitálnom eure - tu všade je premiér úplne ticho.

  Týchto pár zlyhaní mi tak udreli do očí tieto dni, že som ich takto večer dnes slušne uverejnil.

  Kto volil SMER a fandí im, ok - beriem, nemusí mi hneď nadávať, berte to ako konštruktívnu kritiku a pohľad na vec.

  Z obáv aby nebolo tak, že sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú ☺️

  ---

  V komentároch na FB je veľa nesúhlasných komentárov s týmto príspevkom, mnohí vysvetľujú, že už bolo hento toto tamto vysvetlené, že ako sa bude čo realizovať.

  Tak dúfajme, že je to skutočne tak a nemusíme sa ničoho báť.

  ---

  Lidé, bděte! Všímajte si, či sa z vysvetlení časom nestanú len výhovorky.

 • Blanár: Vojenská pomoc Ukrajine od firiem v SR a ČR bude pokračovať


  Na snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (vľavo) a český minister zahraničných vecí Jan Lipavský počas Blanárovej prvej oficiálnej návštevy v Českej republike. Praha, 6. novembra 2023. Foto: TASR - Barbora Vizváryová

  --

  Praha 6. novembra (TASR) - Vojenská pomoc Ukrajine, ktorá funguje na komerčnom základe v rámci firiem pôsobiacich na Slovensku a v Česku, nemá vplyv na postoj slovenskej vlády v tejto veci a bude pokračovať. V Prahe to povedal slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

  Postoj novej slovenskej vlády k pomoci Ukrajine sa podľa slov Blanára v médiách posúva oproti tomu, čo v skutočnosti deklarovala. "Chceme pokračovať v humanitárnej pomoci a chceme Ukrajine pomáhať aj iným spôsobom, ako je napríklad odmínovanie, lebo to má mierové korene," povedal minister.

  Slovenská vláda však podľa jeho slov nechce Kyjevu poskytovať akékoľvek zbrane alebo zbraňové systémy zo zásob Ozbrojených síl SR. "Jednak už pomaly nemáme čo dať a musíme sa starať o vlastnú bezpečnosť a myslíme si, že je potrebné iniciovať aj mierové iniciatívy aj z úrovne EÚ," vysvetlil Blanár. Dodal, že predlžovanie konfliktu vojenským spôsobom podľa vlády SR nedospeje k nejakému výsledku a lepšie by bolo zmraziť ho na dlhší čas, než pokračovať v zabíjaní.

  "Avšak všetko to, čo beží na komerčnom základe v rámci firiem, ktoré fungujú na Slovensku aj v ČR, to nemá na náš postoj žiadny vplyv a bude to normálne pokračovať tak ako aj doteraz," dodal šéf slovenskej diplomacie.

  Blanár na svojej prvej oficiálnej návšteve v Prahe hovoril so svojím rezortným partnerom Janom Lipavským aj o migrácii. Predchádzajúca vláda na Slovensku podľa Blanára nerobila dostatočné opatrenia, čo prinútilo ČR k zavedeniu kontrol. S Lipavským sa podľa neho zhodli, že krajiny by mali v riešení tohto problému postupovať koordinovane.

  Slovenský minister tiež tlmočil zámer SR "obnoviť" činnosť Vyšehradskej štvorky. "V4 je pre nás unikátny formát a my chceme, aby sa obnovila, lebo bola zamrazená. Rozumieme, že boli témy, ktoré rozdeľovali niektorých členov, ale sú tu také, ktoré nás spájajú a musíme o nich diskutovať," vysvetlil Blanár.

  Obaja ministri sa vyjadrili aj k rozdielnym postojom krajín v zahraničnopolitickej oblasti. Podľa Lipavského to nie je prekvapivé. "Z oboch strán zaznieva uznanie nezávislej a suverénnej politiky a úlohou diplomatov je hľadať, kde sa zhodujeme a pracovať na konkrétnych veciach. A to sme si počas rokovania naznačili, v akých oblastiach by sme spoločne mohli hľadať," dodal.

  Blanár doplnil, že sa už nechce zaoberať výrokmi niektorých českých politikov smerom k novej slovenskej vláde, ktoré zazneli pred voľbami. "Boli tu nejaké výroky počas volebnej kampane. Dnes už je po voľbách a my máme záujem o dobré a korektné vzťahy," doplnil slovenský minister.

  Ďalším z ministrov novej slovenskej vlády, ktorý navštívi ČR, bude šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok. Vo štvrtok ho prijme Vít Rakušan.


 • P
  upravené Thu 9 Nov 2023 #15->

  Zdôraznil, že “mediálna presilovka je obrovská” a dodal aj to, že “mimovládky kvília”. “Vláda mimovládneho sektora sa skončila,” povedal s tým, že mimovládne organizácie, ktoré podľa neho vláde škodia, sa pomoci od štátu nedočkajú. “Rozhodli sme sa pre finančný model na zabezpečenie plnohodnotného 13. dôchodku,” uzavrel.


 • Eduard Chmelár - najčerstvejší prírastok v premiérovom tíme:


  obdivovateľ podivnej šľachty:

  zjednotený za mier:

  spájací článok:

  Posledný odkaz už nefunguje, tak pripájam tento:

  https://vk.com/id672255572?w=wall672255572_243

  --

  Bonus:

  Nájdi červenú bundu:

  https://www.facebook.com/RaptorTV.cz/videos/349742060972026/

  --

  Ak by bolo málo, mali sme aj príspevky o Chmelárovi a Sachsovi a Chmelárovi a odvolanej Kurilovskej.

 • Minister školstva SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) debatoval s redaktorkou Denníka N Monikou Tódovou

  https://youtu.be/wxLyYBW8fIA?si=9Ly0HypaHAzbCaqI

 • len dufam, ze tento projekt je len prechodnym obdobim, ktore musime prekonat...

  Andrej Danko: Sorosov systém rozvracia základy štátu a jeho hrdosť

  https://www.youtube.com/watch?v=bc8HwXgqeaU

 • P
  upravené Sat 2 Dec 2023 #23->

  📸 Pozrite si toto video na Facebooku https://www.facebook.com/share/v/nFtbfEpqX6pQK4cZ/?mibextid=KsPBc6

  JUDr. Zuzana Dolinková (Minister zdravotníctva SR)

  Jednou z kľúčových úloh štátu je zastaviť šírenie dezinformácií a bojovať s nimi na všetkých úrovniach.

  V uplynulom období prišlo na ministerstvo zdravotníctva množstvo podnetov od občanov, ktorí uverili nepravdivých informáciám o prebiehajúcich rokovaniach k aktualizácii medzinárodných zdravotných predpisov.

  Chceli by sme znepokojených Slovákov uistiť, že žiadne dokumenty z dielne WHO oslabujúce pozíciu Slovenska ako suverénneho štátu či dokonca obmedzujúce ústavné práva slovenských občanov aktuálne neexistujú, ani také zástupcovia rezortu zdravotníctva neplánujú prijímať či akokoľvek podporovať.

 • 4.12.23

  V rámci konsolidačných opatrení vládny kabinet navrhuje, aby Deň Ústavy Slovenskej republiky 1. septembra nebol dňom pracovného pokoja. Štátnym sviatkom by však naďalej ostal. Vláda chce zároveň zvýšiť odvody na zdravotné poistenie.

  Zvýšenie odvodov by sa týkalo zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činných osôb a takzvaných samoplatiteľov „z dôvodu kritickej situácie s verejnými financiami, kedy príjmy nepostačujú na krytie výdavkov na zdravotnú starostlivosť“, píše sa v predkladacej správe.

  Úprava Dňa Ústavy SR by mala zase podľa vlády „pozitívny vplyv na hospodárenie štátu a zamestnanosť“, pretože by sa znížil celkový počet dní pracovného pokoja.


 • Opäť ako každý aj nová vlada ide po živnostníkoch, SZČO alebo jednoosobovej SRO, a práve táto úroveň spolocnosti pre stabilizáciu a hlavne rast krajiny má byť podporovaná.

 • teraz každý plače, ale položím otázku, kde boli tí ľudia predošlé necelé 4 roky. Zrazu sa teraz každý zobudí a začne vykrikovať, že čo sa to deje? Každý je prekvapený aká je situácia a tvária sa, že to je pre nich novinka. Vtedy keď trebalo hovoriť mlčali, keď trebalo podporiť mlčali, keď sa mali postaviť mlčali. Odbory, firmy, obce a mestá a iné rôzne organizácie keď mali hovoriť a konať, mlčali. Teraz vykrikujú a plačú? Ich arogancia a drzosť je do neba volajúca. Hostina skončila a niekto teraz musí zaplatiť účet. Teraz si ten kalich horkosti vypijeme do dna.

 • @Ondrej82 moja poznámka nebola mierena na posledné 4 roky ale na posledných 34 rokov.

  Vôbec netvrdím, že to majú ľahké, hlavne po tom co tu ostalo hlavne za posledné 4 roky ale našou úlohou je vytvárať neustálu tlak aby sa každým rokom pracovalo viac a viac pre štát, národ cize pre nás.

  Fico nie je vynimka.

  Skús si otvoriť len Profesiu.sk, tam nájdeš 95% ponuky len pre korporat. Nepotrebujeme už žiadnu montovnu (napr. výrobu čínskych batérií) a už vôbec nie na úrodnej pôde ale potrebujeme nastartovat/podporovať slovensku malú a strednú podnikateľskú obec a hlavne zameranú na prvovýroby.

 • Iný pohľad na zrušenie 1.9. ako deň pracovného pokoja

  Den Ústavy Slovenské republiky


  Na Slovensku by se měl stát další státní svátek normálním pracovním dnem, a to 1. září, kdy si Slovensko připomíná schválení ústavy. Ústava [2] je obvykle označována za základní zákon státu, avšak teprve v podmínkách moderního státu tento pojem získal dnešní význam. Zatímco nějaký „základní zákon“ má každý stát, pod pojmem ústavy se rozumí základní zákon, který má určité specifické vlastnosti obsahu a formy! Toto jsme museli zmínit, abychom poukázali na onu důležitou roli ústavy v dnešním státu, tedy ve státu takovém, jak ho dnes chápeme.


  Jako argument pro tuto navrženou změnu se používá fráze, že si ministerstvo financí slibuje od tohoto opatření vyšší příjmy státu. Logiku to má, ale to fakt není hlavní účel. Podstatou této “hry” je to, že slovenský národ již vstupuje do fáze, ve které je nutné začít upozaďovat roli slovenského státu v životě obyčejného Slováka. Novou státností “nového” Slováka má být přeci Mezimoří! Takže role jednoho z hlavních pilířů slovenské státnosti, a to ústavy, začíná být relativizována …  Už delší dobu zde na VOLIMCESKO o tomto předpokládaném vývoji na Slovensku píšeme. A opravdu si nemyslíme, že je to nějaká tragédie pro slovenský národ, spíše naopak! Pouze chceme ukázat, jak se to dělá a poukázat na fakt, že vše se nám děje přímo před našima očima. Je to jen o tom, naučit se správně dívat!

  https://www.volimcesko.cz/ozdravny-kurz-slovenska-pokracuje/