Zdroje riadenia....trochu inak

Sergio
upravené Mon 27 Nov 2023 v DVTR #1

Prečítajte si, ak mate čas dokumet nižšie. Ak nemáte OK. Bisťu tak si ho nájdite! ..... prosím ?. Stojí za prečítanie. Aspoň tým ktorí si nechcú dať vŕtať tretiu dierku do nosa rôznymi mééédiami. Či už hlavnoprdnými alebo alternatívnymi.

Aj tento dokument je o EÚ a o tom ako funguje. Aspoň zrýchleným čítaním.

Veľmi zaujímavá správa, hlavne pre tých, ktorí sú schopní spájať si súvislosti, neveria na náhody a vidia aspoň trochu "za roh".

Je tam v zmienené aj Slovenko (viď. obr.).

Tento dokument ukazuje na jednu z kociek zo stavebnice s názvom: Zdrojová stabilita usmerňovania.

Aby sme mohli niečo usmerňovaťa riaditeľ riadit ? musí jestvovať POHYB. Každy pohyb musí mať svoj zdroj pohybu.

Napr. pre pohyb-tok vody v rieke je to gravitačný spád. Pre ľudí sú to zjednodušene povedané rôzne pudy a inštinkty o.i. príjmu potravy.

Preložené do našej ?"slovenštiny"? : ...odkiaľ môžu slováci, obyvatelia Slovenska, možno čerpať príjmy pre svoj osobný a spoločenský POHYB, vývoj (rozvoj? ???), ich riadiace j_elity budú mať takmer určite zdroj drancovania, obohacovania, prichmatizácie atď. a pod. ...

V tomto prípade, čase a mieste ide o j_elitu fico&comp.. a možno neskôr progresívci a pod. ?.

Dokument: všimnite si, ide o dokument s dátumom 3.9. 2020 ...

Vytiahla na scénu takýto dokument a rozobrala na drobné skutočnosti v ňom uvedené tzv. alternatíva?

NIE?

Zmení to niekto? ? ... ??


https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020DC0474

Vitajte, priateľ!

Zdá sa, že ešte nemáte účet. Ak chcete mať prehľad o nových príspevkoch alebo prispieť do diskusie, kliknite na jedno z týchto tlačidiel!

Komentáre

  • Hlásím, že bych potřebovala víc nápověd. ? Nějak nevím, na co odpovídat.

    Že dokument nikdo nevytáhl? Když budu mluvit za sebe, tak:

    • netuším, že cosi takového vyšlo a kde sledovat, co se v EP kuje
    • i kdybych věděla, co se upeklo, nevím, kde ten dokument najít.

    Možná je to tím, že jmenovitě čeští poslanci v EP neplní svou povinnost a jaksi nereferují voličům, o čem se jedná. Znám jediného a tím je Ivan David a ten se snaží přiblížit lidem aspoň něco.

    O odpadech a recyklacích občas někde něco proběhlo - ale ne tak, jak je to v dokumentu. A já osobně jsem k recyklacím v EU hodně skeptická, protože jsou jednak energeticky náročné a jednak je tu hodně málo provozů, kde to umějí a dělají. Vždyť se většina vozila na recyklaci do Číny a víme, jak dopadly tetrapaky, které Čína před lety odmítla přebírat. O příšerných továrnách na baterie a bateriích samotných se mi ani psát nechce, protože - dle mého - je výroba i likvidace pro přírodu tisíckrát horší, než pálení uhlí nebo ropných produktů.

    Necháme odpady odpadama, protože ses nejspíš ptal na něco jiného a tím "něco" jsou zdroje. Podle mapky je Slovensko na nějaký čas "za vodou" - oproti Česku, kde jsou zdroje už velmi omezené. Tedy - Slovensko je "za vodou" za předpokladu, že si stát udrží vládu nad těmito zdroji a neprodá je někomu zvenčí. Tedy (a teď nevím, jestli jsem vůbec pochopila) - pokud zdroje zůstanou v rukách Slováků, pak se bude "hýbat" celé Slovensko.

  • Zatiaľ som na začiatku, ale stojí to za to.

    • V novej priemyselnej stratégii pre Európu 2 sa navrhuje posilnenie otvorenej strategickej autonómie Európy, pričom sa v nej varuje, že prechod Európy ku klimatickej neutralite by mohol nahradiť dnešnú závislosť od fosílnych palív závislosťou od surovín, z ktorých mnohé získavame zo zahraničia a v prípade ktorých sa stupňuje globálna hospodárska súťaž.
    • Na batérie do elektrických vozidiel a uskladňovanie energie by EÚ v roku 2030 potrebovala až 18-krát viac lítia a päťkrát viac kobaltu a v roku 2050 takmer 60-krát viac lítia a 15-krát viac kobaltu v porovnaní so súčasnými dodávkami do celého hospodárstva EÚ. Ak sa tento nárast dopytu nebude riešiť, môže to viesť k problémom s dodávkami 14 .

    Dva týždne dozadu som čítal tuším v Trende, že investovanie do ťažby surovín už nemá takú stigmu a ide do pozornosti.

    Čína si ide svoje :

    Během první poloviny roku 2023 Čína schválila 52 gigawattů (GW) nové uhelné energie, což bylo více než všechna schválení vydaná v roce 2021. Tato nová schválení doplňují 136 GW uhelné kapacity, která je již ve výstavbě. Tyto nové závody dohromady představují více než 67 % všech nových schválení na světě. 

    V loňském roce pocházelo 82 % celkové energie spotřebované Čínou z uhlí, ropy a zemního plynu. Větrná a solární energie, navzdory významným investicím Pekingu, představovaly pouhých 7 % veškeré energie spotřebované v roce 2022. Uhlí zůstává základním pilířem čínské energetické infrastruktury a ekonomické vitality. Podle Národního statistického úřadu Číny se spotřeba uhlí v roce 2022 zvýšila o více než 4 %. Dovoz uhlí v srpnu 2023 byl nejvyšší od roku 2015. Čína navyšuje dovoz z Ruska a Austrálie a nadále zvyšuje dovoz z Indonésie, která je jejím hlavním dodavatelem. 

    Mezi největší spotřebitele uhlí patří především ocelářský průmysl. V Číně se ročně vyrobí více než 1 miliarda tun surové oceli, což představuje více než polovinu celosvětové produkce oceli. Více než 90 % ocelářských závodů používá procesy založené na uhlí.

    zdroj : https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/zpravodajstvi-burzy-ekonomika/zasoby-ropy-v-usa-vzrostly-uhli-je-stale-zakladem-cinske-energetiky/

  • graul
    upravené Sun 26 Nov 2023 ->

    Toto je "čaro" elektromobility a uhlíkovej neutrality (z materiálu od Sergia)

    • OECD dospela k záveru, že nárast spotreby materiálov v spojení s následkami ťažby materiálov na životné prostredie, ich spracovaním a odpadom pravdepodobne zvýši tlak na zdrojové základne hospodárstiev planéty a ohrozí zisky v oblasti kvality životných podmienok. Bez riešenia následkov nízkouhlíkových technológií, pokiaľ ide o zdroje, existuje riziko, že presun záťaže spojenej s obmedzením emisií do iných častí hospodárskeho reťazca môže jednoducho viesť k novým environmentálnym a spoločenským problémom, ako je znečistenie ťažkými kovmi, ničenie biotopov alebo vyťaženie zdrojov 19 .
    • Obrázok 4 ukazuje, že mnohé zdroje surovín pre batérie v EÚ sa nachádzajú v regiónoch, ktoré sú vo vysokej miere závislé od uhlia alebo od priemyselných odvetví spojených s vysokými emisiami uhlíka a v ktorých sa plánuje vybudovanie tovární na výrobu batérií. Okrem toho je veľké množstvo banského odpadu bohaté na kritické suroviny 27 a mohlo by sa znova spracovať s cieľom vytvoriť novú hospodársku činnosť na existujúcich alebo bývalých miestach ťažby uhlia a zároveň zlepšovať životné prostredie. (zrušili sme uhoľné bane, budeme ťažiť kritické suroviny ? )
    • Je dôležité začleňovať západný Balkán do dodávateľských reťazcov EÚ 28 . Srbsko má napríklad boritany, zatiaľ čo Albánsko má ložiská platiny. (takže aj žebrácke a mafiánske Albánsko hravo splní kritéria na vstup)

    K tej alternatíve. Počul niekto Lichtnera, žeby povedal, že kapitalizmus je zlý ? Erik Majerčák áno, ale ten zas vidí spásu v BRICS a pritom poriadne zavádza (dával som tu počty okolo toho vysporiadania prebytkov za zlato)

  • tennet
    upravené Fri 1 Dec 2023 ->

    Sergio ďakujem za informáciu, obzvlášť zaujímavé sú tabuľkové prílohy. Domnievam sa, že zdroje a ich usmernenie, prípadné prerozdelenie je zástupný problém. Problém je Človek. Nie kvôli zdrojom, ale kvôli jedinečnosti mysle a vedomia každého z nás. Preto tá urputná debilizácia. Už istú dobu žijeme v globálnom svete, kde sa prerozdelenie zdrojov uskutočnilo. Vďaka vede a dostupným informáciám o svete v ktorom žijeme, sme dospeli do štádia voľnej a dostupnej energie pre každého. Mám na mysli zákony termodynamiky, ktorá sa už nejaký čas vyučuje na školách/energia sa nedá minúť len premeniť z jednej formy na inú , rôzne "šuplíkové technológie", fúzia za studena, plazmové reaktory - tokamak, atď.... Ospravedlňte formu, nemám technické vzdelanie. Ale kvôli heslu, strach z nedostatku = závislosť, žijeme stále v starom svete i keď jednou nohou v tom novom. Svet v ktorom žijeme je utváraný vertikálou moci. Z tohto pohľadu, v rámci možného, v SR správcom zdrojov sa stal ten, kto dostal mandát. Čas/pohyb v priestore/ ukáže.

  • Igor Ostrecov dlho tvrdí, že Rusi po zostrojení vodíkovej bomby zavrhli jadrovú fúziu ako zdroj energie. (slepá ulička, tupik)

  • Z tohto pohľadu boli v roku 2020 pre výrobu elektriny kľúčové jadrové elektrárne. Tie vyrobili 15 444,3 GWh elektriny, čo predstavovalo takmer 53 % z celkového objemu výroby elektriny na Slovensku (29 322,2 GWh). zdroj net.

    Alebo môžeme začať čerpať energiu z ionosféry. Základným zdrojom ionizácie je Slnko, kde teplota vo fotosfére dosahuje 6000K a vyžaruje elektromagnetické vlny so širokým spektrom frekvencií a z chromosféry koróny teplota ešte rádovo vyššia.  Okrem Slnka sa na ionizácií atmosféry zúčastňuje vyžarovanie hviezd, kozmické žiarenie, kozmický prach a meteory. Súčasne so vznikom elektrónov a iónov prebieha v atmosfére i opačný proces, tzv. rekombinácia/výmena/, pri ktorej sa vyžaruje energia rovná ionizačnej práci. Hypoteticky, Tí pred nami to nezvládli. Asi je potrebný celocivilizačný konsenzus.

    Alebo budeme fungovať ako doteraz a hľadať výhovorky prečo sa to nedá.

    V podstate fičíme stále /od znovuobjavenia/ na princípe parného stroja.

  • Sergio
    upravené Mon 27 Nov 2023 ->

    @graul

    Uprimne Vam Ďakujem za zhrnutia!?

    A @tennet za ?zmysluplnu? pripomienku. Dik

  • Sergio
    upravené Mon 27 Nov 2023 ->


    Lin povedal/-a: Podle mapky je Slovensko na nějaký čas "za vodou" - oproti Česku, kde jsou zdroje už velmi omezené. Tedy - Slovensko je "za vodou" za předpokladu, že si stát udrží vládu nad těmito zdroji a neprodá je někomu zvenčí. Tedy (a teď nevím, jestli jsem vůbec pochopila) - pokud zdroje zůstanou v rukách Slováků, pak se bude "hýbat" celé Slovensko.

    ..ANO Lin aj na toto čo píšete som narážal týmto mojim príspevkom .Teda v tomto prípade AKO AKYM SPOSOBOM pristupovať k využitiu ložísk tak aby z toho malo zmysluplný úžitok čo najviac obyvateľov Slovenska ..teda nepredávať pravo na ťažbu ale sami to využívať v NÁRODNOM VLASTNÍCTVE vo vlastnej réžii, teda pod vlastným RIADENÍM  ..podotýkam nie v statnom vlastníctve" štát to môže potom niekomu predať ..tak ako to urobila riadiaca skupinka_elita* Štrougal&comp. ZÁKONOM 88 zo 14. júna 1988 o štátnom podniku

    ( https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1988/88/vyhlasene_znenie.html)

    teda o "prevode" národného podniku na štátny podnik. Jednoducho povedané je to zákon  o prevode majetku v rukách NÁRODA do rúk ŠTÁTU. Aký bol-je v tom rozdiel? bez tohto zákona by nemohla prebehnúť privatizácia. Do tohto dňa štát v mene nás všetkých dával náš majetok  do správy, teda s majetkom nás všetkých nemohol svojvoľne nakladať (precitajte-me si ústavu ČSSR https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1960/100/19600711.html najmä viď. obr)


    ......toť môj názor

    Spokojný deň VŠETKÝM prajem ?

    P.S.P.S. mimochodom ak by sa niekto, niekedy, nejako chcel vracať k tzv. privatizácii tu má podklady v tom zákone. Konkrétne v neplatnosti tohto zákona keďže štát prevádzal niečo ? !ČO NIKDY NEMAL! ?

    *dnes by sme možno nazvali danú "skupinku" výstižnejším názvom - privatizačná mafia

Vitajte, priateľ!

Zdá sa, že ešte nemáte účet. Ak chcete mať prehľad o nových príspevkoch alebo prispieť do diskusie, kliknite na jedno z týchto tlačidiel!

magazín ksb fórum

Najnovšie články