Tieňové dejiny EÚ: Vznik Československa

S
upravené Thu 21 Dec 2023 v Politika a udalosti #1#1
imageTieňové dejiny EÚ: Vznik Československa

Práve počas prvej svetovej vojny, počas pobytu v Spojených štátoch, sa Masaryk stal hlavným účastníkom realizácie americkej stratégie rozbitia a obnovy habsburskej ríše: bol poverený prakticky rovnakou misiou, akú v Rusku vykonával L. Trockij. Už v júli 1915. Masaryk v mene vtedy ešte neexistujúceho Československa vyhlásil vojnu Rakúsko-Uhorsku.

Prečítajte si celý článok

Komentáre

  • A kde je Štefánik ?

  • Lin
    Lin
    upravené Thu 21 Dec 2023 #3->

    Zajímavé - i když podle mého v několika věcech nepřesné. Zatím ale počkám na další díly.

    Zatím věcná: opravte si překlad jména. Ve větě "...pri obrane Žida L. Gilznera..." jde o Leopolda Hilsnera a velmi známý kriminální případ z Polné (případ byl zpracovaný i v seriálu Legendy kriminalistiky).

    Také ten "podpis dohody Masaryka s Trockým" je nějak divně uvedený v souvislosti s Legiemi v Rusku.

    Legie nejsou důsledkem oné dohody - Legie jsou její příčinou a to na žádost Trockého. Napsala jsem o tom už snad kilometry. Před bitvou o Zborov nikdo o žádných Legiích ani neuvažoval. Po Zborově byly povolené a tak prakticky založené samotným carem, mnozí hrdinové dostali nejvyšší carské vyznamenání (nevím přesně, zda Řád sv. Jiří - i s tou georgievskou stužkou). Teprve poté, co Lenin podepsal mír s Německem, se Legie ocitly v pasti a to jak existenční, tak vojenské. A jelikož byly v té době nejmocnější silou v Rusku, Trocký toho chtěl využít. Víc psát nebudu - ať si každý myslí, co chce... já už nikomu nic vysvětlovat nebudu... Když si chce někdo masochisticky kálet do vlastního hnízda - ať to, s pánembohem, dělá a ještě se v těch výkalech vyválí. A kdo chce používat hlavu, ať se zamyslí, proč nás za minulého režimu nikdo ze SSSR nehnal k zodpovědnosti "za vraždy komunistů" či nás nepopotahoval za "ukradený poklad". A nejde jen o éru komunistické minulosti, ono jde i o první republiku a dobré vztahy se stalinským Sovětským svazem. Byla tu důvěra a bylo tu přátelství. Pro vraždy "ruských" snad? Srozumitelně o tom mluví i pan Skála - a on je fundovanější v dějinách a má daleko víc informací, než já.

    U paní Četverikové, které si velmi vážím, to beru tak, že ona je členkou a zastánkyní "bílých" a "bílého hnutí". A právě "bílí" s nejznámějším jejich představitelem Kolčakem mají na hlavě ne máslo, ale celý kamión másla - co se vražd a carského pokladu týká. Kdyby československých Legií nebylo, museli by si je vymyslet...

  • Přece jen ještě napíšu něco o těch nepřesnostech - nebo to zapomenu.

    Matka TGM - prý "moravská Němka" - přitom se jmenovala Terezie Kropáčková. Fakt... ryze "německé jméno"... Její matka byla Němka, ale otec byl Čech. Takže byla z česko-německé rodiny, ale ne "moravská Němka".

    Pro zajímavost: v R-U se národnost určovala podle toho, jakým jazykem kdo mluvil. Takže zde je předpoklad, že u Kropáčků mluvili německy, neboť v době narození paní Terezy se o národním obrození snad jen snilo a česky se mluvilo jen tajně a někde u čeládky v čeledníku.

    S tím souvisí i další údaj v článku a to o "české menšině" ve vlastním státu. Je to pravdivé jen z části a podle toho, jak se kdo dívá = jak kdo národnost posoudil a uvedl. Viz důvody výše. Čech z české rodiny, ale žijící kdesi v Liberci, se musel přihlásit jako Němec, protože německy mluvil. První sčítání nové republiky z r. 1921 už mělo sice nová pravidla - ale opět je to o sporech a nejasnostech. Z důvodů, že na Slovensku žilo víc Maďarů než Slováků a v Čechách se prakticky díky pravidlům R-U nevědělo, kdo se k české národnosti přihlásí, uchýlilo se první vedení k národnosti "československé". Na toto téma je zde docela srozumitelný článek:


    Pak - považovat otce Panevropy Kalergiho za "českou šlechtu" je ponekud podivné, i když měli malé panství na Domažlicku. Je stejně český jako Schwarzenberg.

    Vyhlášení Československa Masarykem - jak se to vezme. Ano, Masaryk byl spolu s ostatními "vyjednavačem", ale samostatné Československo nevyhlásil. Onoho 28.10.1918 byl tisíce kilometrů od Prahy a novou samostatnou republiku vyhlašovali "muži 28.října" = Švehla, Rašín, Šrobár, Stříbrný, Soukup. Fakticky převzali moc.

    Emanuel Voska - vstupuje do "hry" až poté, co americká vojska obsadila území na Dálném východě.

    Jinak - jsem opravdu zvědavá, co se dozvím v dalších dílech. Tady bez výhrad souhlasím určitě s tím, že TGM byl velký příznivce Herzla a tím i myšlenky sionismu. Kdo by také v té době nebyl? Patřilo to k prestiži tehdejších osvícenců a - jak bychom řekli dneska - "bojovníků za lidská práva, humanistů". A to Masaryk bezesporu byl.

    Byl také zednář, byl i "maffian". A já si nemyslím, že to bylo s úmyslem škodit či ovládat, mít moc.