Fico / Pellegrini a Orbán

Pellegrini spolupracoval s Orbánem a Kremlem, aby se udržel u moci

20.3.24

Bývalý slovenský premiér a současný kandidát na prezidenta Peter Pellegrini v roce 2020 požádal maďarského premiéra Viktora Orbána, aby působil jako prostředník mezi ním a Kremlem. Usiloval totiž o pozvání do Moskvy těsně před slovenskými volbami v roce 2020 s tím, že doufal, že to osloví slovenské voliče a pomůže to tehdejší slovenské vládě udržet se u moci. Investigativní portál VSquare získal o Pellegriniho plánu podrobné zpravodajské informace, které mu poskytla nejmenovaná evropská zpravodajská agentura.

Peter Pellegrini a ruský premiér Michail Mišustin

--

Podle portálu VSquare, který na článku pracoval s Investigativním centrem Jána Kuciaka (ICJK), nově objevené zpravodajské informace dokazují, že Maďarsko a Rusko během slovenských voleb v roce 2020 spolupracovaly, aby pomohly tehdejší slovenské vládě udržet se u moci. A to vše na žádost tehdejšího slovenského premiéra Petera Pellegriniho, který v té době vystřídal Roberta Fica. Právě za jeho premiérství byl zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak a jeho přítelkyně Martina Kušnírová, což spustilo rozsáhlé protesty.

Orbán měl podle informací portálu Pellegrinimu na poslední chvíli pomoci ve chvíli, kdy slovenská vláda směřovala k porážce v parlamentních volbách, které se konaly 29. února 2020. Pellegrini měl tajně požádat maďarského premiéra, aby mu pomohl zařídit oficiální pozvání do Moskvy s odůvodněním, že by taková návštěva mohla oslovit slovenské voliče, a zvýšit tak jeho volební šance.

Poté, co bývalý slovenský premiér požádal svůj maďarský protějšek o pomoc, Orbán pověřil ministra zahraničí Pétera Szijjártóa, aby prosbu doručil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. Ten ji měl dále předat premiérovi Michailu Mišustinovi. Pellegriniho ruský premiér následně přijal v Moskvě jen několik dní před slovenskými parlamentními volbami.

Vyjádřil se pouze Szijjártó

VSquare následně poslal žádost o vyjádření ke zpravodajským materiálům tiskové mluvčí Pellegriniho, Orbána, Lavrova i Szijjártóa. Ozval se pouze poslední zmíněný, tiskový mluvčí maďarského ministra zahraničí Máté Paczolay.

„Jak řekl Péter Szijjártó, pokud ministerstvo zahraničních věcí a obchodu obdrží žádost o pomoc při navazování nebo udržování kontaktů s jinými zeměmi a tato žádost není v rozporu s maďarskými národními zájmy, jsme vždy připraveni pomoci. Tomu se říká diplomacie,“ uvedl pro VSquare Paczolay.

Tento výrok přitom narážel na nedávný výrok Szijjártóa, který v reakci na kritiku polského premiéra Donalda Tuska ohledně častých jednání s Lavrovem otevřeně přiznal, že pravidelně funguje jako prostředník mezi evropskými politiky a Kremlem.

„Myslím, že polský premiér by byl překvapen, kdyby věděl, jak dlouhý je seznam evropských politiků, kteří mě v posledních letech požádali, abych jim pomohl navázat kontakt s Rusy, sjednat schůzku nebo jen předat zprávu,“ prohlásil podle VSqaure Szijjártó.

Bílý dům? Radši Kreml

Pellegrini 13. února 2020, tedy zhruba dva týdny před slovenskými volbami, navštívil na Orbánovo pozvání Maďarsko. Právě na této schůzce měl maďarského premiéra požádat, aby mu na poslední chvíli zajistil setkání v Moskvě. Byl si přitom dobře vědom dobrých vtahů mezi Orbánem a ruským diktátorem Vladimirem Putinem a mezi ministry zahraničí Szijjártóem a Lavrovem.

Bývalý slovenský premiér měl Orbánovi také vysvětlit, že je pro něj Moskva daleko důležitější než setkání v Bílém domě. Tehdy byl přitom jeho šéfem exprezident Donald Trump, který je také známý svou náklonností k Putinovi a putinovskému Rusku obecně.

Materiál dále odhaluje vlastní zájmy Orbánovy vlády na vyhovění Pellegriniho žádosti. Maďarská vláda se domnívala, že v případě vítězství slovenské opozice by to znamenalo konec pragmatické spolupráce mezi středoevropskými zeměmi, známé jako spolupráce Visegrádské skupiny. Ironií osudu bylo, že během diskuse mezi maďarskými a ruskými vládními představiteli byla právě slovenská opozice vykreslena jako strana pod zahraničním vlivem, kterou údajně financuje maďarsko-americký miliardář George Soros.

Maďaři měli navíc naznačit, že by bylo v jejich zájmu, aby se do parlamentu dostala také Slovenská národní strana (SNS) Andreje Danka, která v Pelleginiho vládě mezi roky 2018-2020 působila jako koaliční partner.

Tři dny před volbami, 26. února 2020, pak Pellegriniho v Moskvě přijal Mišustin. „Je pro nás velmi důležité, že jste si navzdory velmi náročnému předvolebnímu období na Slovensku dokázal najít čas přijet do Moskvy a projednat nejnaléhavější otázky rusko-slovenské spolupráce,“ cituje VSquare společnou tiskovou konferenci Pellegriniho a Mišustina.

Návštěvu Pellegriniho v Rusku investigativní portál označuje za poslední pokus zastavit propad strany Směr v předvolebních průzkumech před volbami v roce 2020. Pellegrini byl jen několik dní před volbami hospitalizován s akutní respirační infekcí. Navzdory doporučení lékařů ale z nemocnice odešel a účastnil se předvolebních debat. Následně odcestoval do Ruska, připomíná VSquare.

Snaha byla, Kuciak byl prostě silnější

Slovensko se už v roce 2018 začalo silně klonit směrem k Rusku. Například na jaře 2018 Danko zabránil vyhoštění ruského diplomata z Bratislavy. V reakci na otravu Sergeje Skripala a jeho dcery z března téhož roku totiž celá řada západních zemí k tomuto kroku přistoupila. V červnu 2019 se pak Pellegrini setkal s Putinem. Ani to ale slovenské voliče nemotivovalo tolik, jako vražda Kuciaka a Kušnírové v roce 2018.

„Myslím, že v té době jiná témata tolik nefungovala. Robert Fico odstoupil z funkce premiéra, novým se stal Peter Pellegrini. To znamená, že i síla Směru se rozdělila, alespoň v očích jeho voličů. Myslím si ale, že narativ protiruských versus proruských témat nebyl tehdy tak silný jako v posledních letech,“ prohlásil pro ICJK Václav Hřích ze slovenské agentury AKO, která se specializuje na průzkumy veřejného mínění.

Pellegriniho plán ale nevyšel. Jeho strana Směr skončila s 18,3 procenta druhá, zatímco Dankova SNS z parlamentu vypadla s pouhými 3,16 procenta. Vítězem se stal Igor Matovicč a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Pellegrini několik měsíců po volební porážce opustil Směr a založil stranu Hlas, zatímco Fico zůstal v čele Směru a nasměroval ho ještě populističtějším, otevřeně protivládním a proruským směrem.

Ještě před plnohodnotnou ruskou invazí na Ukrajinu 24. února 2022 bylo Slovensko silným terčem proruské propagandy. Fico a jeho Směr, podporovaní sílícím dezinformačním prostředím šířícím kremelské narativy, se důrazně postavili proti přijetí americko-slovenské dohody o obranné spolupráci, která byla na Slovensku ratifikována na začátku roku 2022, pouhých několik týdnů před zahájením ruské války na Ukrajině.

Tajný materiál

Zpravodajské materiály o maďarsko-ruské podpoře Pellegriniho znovuzvolení byly zpracovány zpravodajskou agenturou jedné z evropských zemí v únoru 2020. Posléze je získal investigativní portál VSquare, který je poskytl dalšímu portálu Frontstory.pl a Investigativnímu centru Jána Kuciaka (ICJK).

Vzhledem k citlivé povaze materiálu a ochraně zdroje zástupce evropské zpravodajské agentury požádal portál VSquare, aby nejmenoval, z jaké země agentura pochází, a aby nezveřejňoval některé konkrétní informace z materiálu. VSquare nicméně uvedl, že informace ze zpravodajského materiálu se mu podařilo potvrdit i z jiných zdrojů. „Nemáme pochybnosti pravosti (materiálu),“ uvedl portál.

Na článku, který z materiálů vychází, pracoval maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi a šéfredaktor slovenského Investigativního centra Jána Kuciaka Lukáš Diko, který byl dříve šéfem zpravodajství televize Markíza.


Komentáre

  • Fico s Orbánem si vzájemně pomáhají při vysvobozování lidí ze sankčního seznamu

    20.3.24

    Maďarsko pomohlo Slovensku, aby společně přesvědčily evropské představitele o potřebě vyškrtnutí slovenského občana Jozefa Hambálka z unijního sankčního seznamu. Bratislava má nyní na oplátku pomáhat Budapešti ve snaze vyškrtnout ze seznamu některé lidi, na nichž záleží maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi.

    Slovenský premiér Robert Fico minulý týden poděkoval Maďarsku a Rumunsku za pomoc při vyškrtnutí Hambálka ze sankčního seznamu. „Tato bývalá spojka Putinova motorkářského gangu Noční vlci už na tento seznam nepatří,“ konstatoval Denník N.

    Fico připustil, že má dohodu s Orbánem, že slovenská diplomacie bude na oplátku lobbovat za vyškrtnutí některých lidí ze sankčního seznamu, na nichž zase záleží předsedovi maďarské vlády. „Na základě dohody s Viktorem Orbánem jsme navzájem podporovali určitá jména, která by měla být vyřazena. První krok ohledně Hambálka se nám podařil,“ řekl Fico.

    Ruský oligarcha, který chtěl koupit maďarské ocelárny

    Denník N tvrdí, že Orbánovi záleží především na vyškrtnutí ruského miliardáře Ališera Usmanova, který podniká v oblasti metalurgie a na sankční seznam se dostal krátce po útoku Ruska na Ukrajinu. Usmanov bývá označován za „oblíbeného oligarchu“ ruského prezidenta Vladimira Putina. „Jedná se o prokremelského oligarchu s osobně blízkými vazbami na ruského prezidenta, který aktivně podporoval politiku směřující k destabilizaci Ukrajiny,“ odůvodnila Evropská unie zařazení Usmanova na sankční seznam.

    Usmanov měl v minulosti zájem o koupi maďarských oceláren Dunaferr. Podnik zaměstnává přes čtyři tisíce lidí a maďarská provládní média ještě krátce před ruskou invazí na Ukrajinu představovala Usmanova jako zachránce této společnosti. Po útoku Ruska na Ukrajinu se obchod zastavil.

    Zařazení na seznam znamená zmrazení majetku, bankovních účtů a podílů ve firmách, na které mají evropské orgány dosah. Znamená také znemožnění vstupu na území Evropské unie.

    Maďarská vláda se v roce 2022 a také začátkem roku 2023 neúspěšně pokusila o vyřazení Usmanova ze sankčního seznamu.

    Podle agentury Reuters se Orbán zatím rovněž neúspěšně pokouší o vyškrtnutí dalších dvou Rusů ze seznamu. Bývalého jezdce formule 1 Nikitu Mazepina, který je synem majitele ruského výrobce hnojiv Uralkali, a ruského miliardáře Vjačeslava Kantora, vlastníka výrobce hnojiv Acron.


  • Maďarský analytik: Víťazstvo Korčoka by nebola dobrá správa pre Orbána

    Budapešť 25. marca (TASR) - Ak by Ivan Korčok uspel v druhom kole slovenských prezidentských volieb začiatkom apríla, nebolo by to dobrou správou pre maďarskú vládu premiéra Viktora Orbána. V rozhovore pre server hirklikk.hu to v pondelok uviedol expert na zahraničnú politiku István Szent-Iványi, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

    Podľa Szent-Iványiho je totiž Korčok veľmi kritický voči maďarskej vláde, ale aj osobne voči Orbánovi. Vo Vyšehradskej štvorke by zas na úrovni prezidentov posilnil poľsko-českú líniu.

    V slovenskej politike by Korčok ako prezident tvoril protiváhu koaličnej dvojici premiéra Roberta Fica a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, ktorý je jeho súperom v druhom kole prezidentských volieb, upozornil analytik.

    Hoci z ústavného hľadiska nie je medzi postom maďarskej a slovenskej hlavy štátu veľký rozdiel, na Slovensku je prezident volený priamo, a teda jeho legitimita je väčšia ako v prípade predsedu vlády schváleného parlamentom, dodal.


  • V Maďarsku a na Slovensku zkoušejí oprášit scénář barevných revolucí a maidanu

    28.3.2024

    Jevgenij Pozdnajakov

    V Maďarsku vypukly masové protesty. Demonstranti vyzývají Viktora Orbána k odstoupení. Ještě předtím se na Slovensku uskutečnily rozsáhlé pouliční protesty nespokojenců s Ficovou vládou. Obě země jsou v Evropské unii považovány za hlavní opozici vůči zvůli Bruselu. Komu prospívá rozdmýchávání nespokojenosti v těchto státech?

    V Budapešti se konal pochodňový průvod požadující odstoupení maďarského premiéra Viktora Orbána a generálního prokurátora Petera Polta. Informuje o tom místní vydání listu Nepszava. Protesty zorganizoval Peter Magyar, bývalý vládní úředník a člen vládnoucí strany Fidesz.

    Demonstranti pochodovali od budovy generální prokuratury k parlamentu a na centrální budapešťské náměstí. Vůdce hnutí v projevu k davu zdůraznil, že se jedná o událost celostátního významu. Podle něj se Maďaři bez ohledu na své politické názory spojili, aby vyjádřili svou nespokojenost vládě.

    Během několika málo dní se země ponořila do největší politické, morální a právní krize od změny režimu,“ řekl Magyar. Počet účastníků shromáždění neustále rostl. Jestliže na samém začátku bylo na ulici asi 3 000 lidí, v okamžiku, kdy se kolona blížila k náměstí, čítala 10 000 lidí.

    Dav skandoval protikorupční hesla. Vůdce protestu obvinil Viktora Orbána a jeho rodinu z nezákonného obohacování a zdůraznil, že celý maďarský státní systém je postaven na krytí jeho zločinů. Jedna z účastnic shromáždění tvrdila, že současný premiér má majetek v hodnotě více než 3 miliardy forintů (přes 7,5 milionu eur).

    Současné demonstrace jsou důsledkem korupčního skandálu na vysoké úrovni, který inicioval Peter Magyar. Ten nedávno zveřejnil zvukovou nahrávku, na níž jeho bývalá manželka Judit Vargová, která opustila post ministryně spravedlnosti, obviňuje členy premiérova okolí ze zneužití moci.

    Podle serveru Politico zveřejněné informace naznačují, že šéf Orbánova kabinetu Antal Rogan zfalšoval dokumenty související s korupčním případem bývalého státního tajemníka na ministerstvu spravedlnosti Pála Velnera. Mluvčí dosluhující vlády Zoltan Kovacs všechna existující obvinění popírá. Podle něj se Magyar snaží pronásledovat svou bývalou manželku. Sama Vargová se k aktuálním událostem vyjádřila na sociálních sítích, kde hovořila o hlubokém šoku z demonstrací a také o případech vydírání a domácího násilí ze strany bývalého manžela.

    Připomeňme, že v lednu se velké protivládní protesty konaly také na Slovensku. Na akce v Bratislavě vyšlo asi 27 tisíc lidí. Kromě toho opoziční síly ohlásily shromáždění podobného zaměření v dalších 14 městech země. Na jednu z demonstrací přišel i šéf strany Progresivní Slovensko a místopředseda parlamentu Michal Šimečka. Ve svém projevu k davu zdůraznil, že premiér Robert Fitzo zjevně podcenil „připravenost lidí bránit spravedlnost“. Dav ho podpořil výkřiky „Nebudeme mlčet“ a „Zastavme ho“.

    Je pozoruhodné, že Maďarsko a Slovensko jsou hlavními odpůrci liberálního kurzu EU. Noviny VZGLYAD podrobně napsaly, že tyto země jsou schopny vytvořit vojensko-politické spojenectví na pozadí nepochopení Bruselu. Mezitím se odborná veřejnost domnívá, že občanská nespokojenost v obou zemích může být podněcována ze zahraničí. Washington a Brusel tak chtějí před volbami do Evropského parlamentu korigovat politiku Budapešti a Bratislavy.

    V Maďarsku jsou občané, kteří jsou nespokojeni s Orbánovou politikou. Navíc je to hlavní město, které dříve hlasovalo proti jeho straně. Proto není divu, že se v Budapešti konal pochodňový průvod,“ uvedl Vadim Truchačev, docent katedry zahraničních regionálních studií a zahraniční politiky RSUH.

    Další věc je, že prakticky neexistují žádné vyhlídky na rozšíření tohoto protestu. Za prvé, pouliční politika je v Evropě běžná. Za druhé, Orbán zažil i mnohem rozsáhlejší protesty proti sobě. Proto předpokládám, že na tuto akci nebude nijak reagovat,“ poznamenává Truchačev.

    Představitelé maďarské opozice mají na tomto protestu zájem. Chtějí se předvést, aby získali podporu obyvatelstva a Bruselu. Faktem je, že brzy budou volby do Evropského parlamentu. Téměř vše, co se nyní v EU děje, je třeba vidět prizmatem tohoto hlasování,“ zdůrazňuje.

    Nemyslím si, že technologie Majdanu budou použity proti Maďarsku. Je to země EU, její hranice jsou otevřené a rozsáhlé protesty mohou být pro sousední státy nebezpečné. Proto budou Orbánovi na úrovni EU bránit, aby nedával peníze, podporoval opozici a připravoval proti němu veřejné mínění. Bude se dělat vše pro to, aby se v příštích volbách dostaly k moci síly loajální Bruselu,“ řekl Truchačev,

    V Maďarsku a na Slovensku se podle německého politologa Alexandera Rahra zvýší vliv protivládních sil. „Budou podporovány ze strany EU, USA a Velké Británie. Samozřejmě nebudou přímo zasahovat do situace v Budapešti a Bratislavě, ale budou se snažit zvýšit svůj vliv prostřednictvím různých nevládních organizací,“ řekl Rahr.

    Samozřejmě nemůžeme zcela vyloučit, že v Maďarsku a na Slovensku začnou 'oranžové revoluce'. Soudě podle výsledků voleb však většina obyvatel těchto zemí podporuje své současné vůdce. V EU jsou tedy stále více patrné ideologické trhliny,“ poznamenává tazatel.

    Budapešť a Bratislava se aktivně brání iniciativám přicházejícím z Bruselu. V mnoha západoevropských zemích se očekává, že se k moci dostanou pravicové síly. V takové situaci se místní elity snaží ze všech sil bojovat za zachování demokracie a liberální ideologie. Do konfrontace se zapojují média a dokonce i výzkumné ústavy,“ zdůrazňuje expert.

    Unie cítí, jak je obklíčena ze dvou stran. Na východě dochází k posilování pozic Ruska a v USA existuje vážné riziko návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Bývalá hlava Států může mít za cíl 'ukáznit' Evropu. Mezitím zbývají tři měsíce doosudových voleb do Evropského parlamentu,“ upřesňuje.

    Během této doby musí stávající elity maximalizovat své vlastní pozice, aby zabránily porážce. Myslím, že na to vrhnou všechny síly, které mají k dispozici. Liberální vedení nepustí moc nad EU z rukou bez boje,“ shrnuje Rahr.

    Против Орбана запустили майданные технологии vyšel 27.3.2024 na vz.ru.


  • Orbán: Pellegriniho víťazstvo je víťazstvom zástancov mieru v Európe


    Slovenský premiér Robert Fico (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán sa usmievajú počas druhého záverečného dňa summitu EÚ v Bruseli v piatok 22. marca 2024. Foto: TASR/AP

    --

    Budapešť 7. apríla (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v nedeľu zablahoželal Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v sobotňajšom druhom kole volieb prezidenta SR, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

    "Srdečne blahoželám Petrovi Pellegrinimu k jeho suverénnemu víťazstvu v slovenských prezidentských voľbách. Je to veľká výhra pre ľudí a veľká výhra pre zástancov mieru v celej Európe!" napísal Orbán na sociálnej sieti X. Svoj príspevok zakončil v slovenskom jazyku: "Blahoželáme, pán prezident!"

    Pellegrini zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb so ziskom 53,12 percenta hlasov. Jeho súpera Ivana Korčoka podporilo 46,87 percenta voličov. Volebná účasť dosiahla vyše 61 percent, vyplýva z oficiálnych výsledkov zverejnených v nedeľu Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán.