K Šamanovi

S
upravené 28 Mar 21:50 v Politika a udalosti #1#1
imageK Šamanovi

Nemá s nami vôbec nič spoločné.

Prečítajte si celý článok

Komentáre

  • "Chalanovi nikto nevidí do hlavy." Myslím si, že "jemná" podpora od prezidenta je na úrovni "každý v miere chápania alebo nepochopenia..." s ohľadom na záujmy širšej spoločnosti, v ktorej sa nachádza ruský národ. Ak by som hľadal zrkadlový/paralela/ obraz, tak asi tak: https://www.youtube.com/watch?v=EPhWR4d3FJQ

    Všetko dobré.


  • tennet povedal/-a: Myslím si, že "jemná" podpora od prezidenta je na úrovni "každý v miere chápania alebo nepochopenia..."

    Nevím, zda je tam nějaká "podpora prezidenta". Nevidím ani tu jemnou....

    Ale o tom nechci psát a ani s tebou polemizovat. Je to nepodstatné. Spíš chci napsat něco jiného -- a není to ani o obsahu tvé odpovědi, ani o obsahu toho slečnina videjka. Protože - vše je obsažené v části "každý v míře chápání..."

    Každý máme poslouchat své vlastní varovné hlasy a lidé jako Šaman jsou tu od toho, aby nás v tom procvičili. Sami se musíme naučit rozpoznávat nebezpečí a ne slepě někoho (něco) uctívat jako zlaté tele. Nebo spoléhat, že se vždy objeví někdo a varuje: "Pozor- pálí!"

    Pokud nás někdy něco osloví, účelem není velebit to (nebo hlasatele myšlenek) do skonání věků. I Faust býval kdysi dobrým člověkem, dokonce i Lucifer sám byl kdysi na počátku nejoblíbenějším synem svého Otce. Takže - mění se i lidé, umělci o to víc. Svody pro ně jsou daleko lákavější než u jiných. Nemusíme chodit daleko a můžeme se poohlédnout po chování našich umělců. No a samozřejmě - měníme se i my. To, co nás oslovovalo před lety, nám může být dneska trapné, ubohé.

    Říká se tomu vývoj... a s ním jde ruku v ruce i naše míra chápání (jak správně uvádí @tennet ). Buď nás něco oslovuje - takže to nejspíš potřebujeme - nebo nás to neoslovuje a pak se patří si toho nevšímat, nechat to ležet. A u každého jsou okamžiky takového rozlišování různé.

    A příklad písničky "Narozen v USA" (výše dává @tennet) sedí jak prdýlka na hrnec. Ta písnička je moc pěkná a taky vlastenecká. Dodnes oslovuje - a já mám ráda ještě i Streets of Philadelphia - i když nepodporuju "duhu".

    To samé je se Šamanem. Mám některé písničky ráda, některé ne. V podstatě jsou jen tři - Vstaneme, Zpověď a z dřívějška Tance na střepech. Vlastně ještě jeho vokály a lidovky - viz Kůň. Třeba písničku "Jsem ruský" vůbec nemusím, protože mi od počátku přišla až příliš "budovatelská" (= neupřímná).

    Abych to příliš nerozpatlávala - jde mi o jediné:

    Poslouchat to, co mě oslovuje, udělá radost. Ne to, co je IN, co mi kdo doporučí jako "trendy". Umění je tu od toho, aby formovalo naše emoce, ladilo naše vnitřní struny do harmonie a zásobovalo nás krásnými prožitky pro ty životní chvíle, které radostí a krásou zrovna neoplývají.

    Upozorňuji znovu, že jde o můj názor a nikomu nic nevytýkám. Jen mi přišlo dobré upozornit, že projekty najdeme dneska snad všude a hledat dnes čistého člověka s čistými úmysly je opravdu těžké. Proto musíme sami převzít odpovědnost, co k sobě pustíme a co ne.

    Třeba toto je taky projekt:


  • Milo
    upravené 31 Mar 21:52 #4->

    tennet povedal/-a: "Chalanovi nikto nevidí do hlavy."

    To čo má v hlave, nie je tak dôležité. To, ako pôsobí na spoločnosť v Rusku a tým sčasti aj na našu, skôr. Prečo ma to krátke video zaujalo - dievča vystihlo v skratke podstatu: ľudia, tu ide o niečo umelé, a nie o niečo, čo pramení z pocitov ruského ľudu. To ako podnet stačí - a každý sa môže zamyslieť, či s tým súhlasí alebo nie.

    @Lin

    Lin, vo veľa veciach, ktoré si uviedla, máme podobný názor. Ďalej len to, kde sa odlišujú.

    Nevím, zda je tam nějaká "podpora prezidenta". Nevidím ani tu jemnou....

    Keď Vladimir V. Putin vo februári 2023 usporiadal vlastenecké zhromaždenie, ktoré sa konalo pri príležitosti výročia začatia ruskej vojny, pán Dronov (Šaman) bezprostredne pred príchodom ruského prezidenta na pódium predniesol baladu "Povstaňme", ktorá je prejavom vďaky veteránom. A keď Putin koncom septembra 2022 oslavoval pripojenie štyroch ukrajinských regiónov, 31-ročný Dronov s ním zdieľal pódium a spieval ruskú hymnu.

    Každý máme poslouchat své vlastní varovné hlasy a lidé jako Šaman jsou tu od toho, aby nás v tom procvičili. Sami se musíme naučit rozpoznávat nebezpečí a ne slepě někoho (něco) uctívat jako zlaté tele. Nebo spoléhat, že se vždy objeví někdo a varuje: "Pozor- pálí!"

    Nemyslím si, že sú na to aby nás precvičili. Majú úplne iné zadanie. A síce, aby nás presvedčili. Táto zvláštna logika "cvičenia" je veľmi populárna, a dá sa ňou zdôvodniť čokoľvek. Vojny, utrpenie, týranie... Možno, že v princípe nie je potrebné upozorňovať na vôbec nič. Každý podľa miery svojho chápania. Prebehlo mi to už neraz hlavou, len v tom prípade stráca zmysel toto fórum a aj množstvo publikácií o politike, umení a akékoľvek informatívne slovo vôbec. Možno naozaj netreba poukazovať na súvislosti v dejoch - tí, ktorým možno chýbajú len informácie sú si na vine sami, že ich miera chápania je taká aká je. To "možno" nie je myslené ironicky. Teda iba trochu.

    Lin povedal/-a: Proto musíme sami převzít odpovědnost, co k sobě pustíme a co ne.

    Áno. To je fakt. Lenže to tak v praxi nefunguje. Systém je nastavený tak, že vystresovaní ľudia si chcú oddýchnuť, idú do kina, na koncert, niekde, kde dúfajú, že nájdu inšpiráciu, pekné chvíle. A potom ich síce dostanú, ale k nim nenápadne (ak je produkt kvalitný) pribalené dávky propagandy do podvedomia. Beatles, Stones - aby som vymenoval tých najpopulárnejších - boli možno naozaj dobrí. Lenže ich celkový prínos (najlepšie viditeľný ich povýšením do šľachtického stavu anglickou kráľovnou) prispel veľmi k vývoju toho, proti čomu sa dnes toľko ľudí búri - LGBTI, rozklad rodiny ako inštitúcie, androgynita, drogy...

    --

    Dôležité je poradie. Najskôr je napísaný program /plán/projekt a "umelec" už ho prostredníctvom svojho talentu len prenáša do vedomia a podvedomia ľudí a stáva sa tak súčasťou kultúry národov.

    Hudba /umenie/ ako nástroj riadenia je oveľa efektívnejšia ako slovo a je použiteľná /a používaná/ v celom spektre Metód riadenia - od vojny až po svetonázor. Preto sú kvalitní" "umelci" slávni, preto sú ich príjmy a celkové "spoločenské" ohodnotenie také, aké sú. Sú to programátori, ktorí ovládajú jazyk priamo do podvedomia ľudí - a túto vlastnosť im prezieraví politici a menežéri radi ocenia. Tento proces si netreba predstavovať ako výlučne priamu materiálnu komunikáciu zúčastnených - tá je skôr symbolická a zriedkavá. Funguje skôr tak, že spoločnosť, v ktorej sa títo dôležití systémoví "umelci" pohybujú je nastavená tak, aby dostali to, po čom zatúži. A vždy je rozhodujúci prínos pre ciele toho-ktorého riaditeľa-mecenáša, nie pomyselná kvalita.

    --

    A ešte vecná poznámka: Born in the U.S.A od Bruce Springsteena je systém-kritická, protivojnová pieseň. Nič vlastenecké sa v nej nenachádza. Aj Bruce Springsteen bol za mlada "revolucionár":). Dokonca tak ľavicový, že ešte za socializmu som našiel jeho preložené texty vo Výbere svetovej literatúry.

    Nechcem zovšeobecňovať - ale očakávať od mladých ľudí na Šamanovom koncerte , že dokážu filtrovať, čo k sebe pustia, je iluzórne. Ak Šaman-ako Rus odpáli na koncerte atómovú bombu, tak sa to v atmosfére koncertu ukladá ako možnosť, ktorú by za normálnych okolností podvedomie odmietlo.

    Dá sa to popísať aj ako dočasné narušenie imunity našej mysle - preto bojové piesne, budovateľské, zaľúbené... Posúvajú nás - podobne ako alkohol/drogy, len cielene - do stavov a naladení, do ktorých by sme sa bez nej nedostali.

    ---

    A celkom na záver, aby môj príspevok nevyznel tak negativisticko-skepticky: Som presvedčený, že jestvuje hudba /umenie/, ktoré je inšpirované "vyššími" hierarchiami, ako predstavujú menežéri, kňazi, prezidenti, králi a im podobní. Táto sa však - to vyplýva z podstaty veci - spravidla nevyskytuje na médiách, ktoré týmto osobám patria. Ja osobne mám rád tú aj tú - podľa môjho "nezávislého" výberu :)

  • Inú paralela k Šamanovi:

    Po koncerte popovej speváčky Olivie Rodrigo, ktorý sa konal tento týždeň v Missouri, si fanúšikovia mohli odniesť domov veľmi špeciálny suvenír. Namiesto sladkostí alebo fanúšikovských suvenírov sa po koncerte rozdávali kondómy a pilulky po (hormonálne tablety na núdzovú antikoncepciu, ktoré sa majú užiť po pohlavnom styku) zadarmo. To, čo by sa dalo nesprávne interpretovať ako reklama na nechránený sex na afterparty alebo ako predčasná sexualizácia tínedžerov (21-ročná speváčka má veľmi mladú fanúšikovskú základňu), je namierené proti zákazu interrupcií, ktorý presadili republikáni v Missouri a mnohých ďalších amerických štátoch.

    Je to jedna z najoriginálnejších odpovedí na otázku, akí majú byť umelci, speváci, herci či spisovatelia politickí. A to nielen v rámci svojho umenia, ale aj mimo neho, napríklad počas prejavov pri udeľovaní Oscarov alebo v príspevkoch na Instagrame. Hovorí sa, že Taylor Swift by mohla rozhodnúť budúce prezidentské voľby. Zatiaľ však svojim fanúšikom len odporučila, aby volili, ale zdržala sa odporúčaní, koho by mali voliť.

    --

    Text je z článku veľkého nemeckého mainstreamového portalu welt.de (sionistický orgán v SRN, zakladateľom pôvodných novín bol Theodor Herzl, momentálne pod Axel Springer) .

  • V súhrne s vyššie uvedeným /Lin, Milo/ súhlasím. Myslím si, že hudba je ľuďmi vnímaná ako pocit /vnem/, ktorý sa stáva obrazom v našom vedomí, skrz odraz zvuku zmyslovým orgánom sluchu. Osobne si hudbu delím na inštrumentálnu, vokálnu a inštrumentálne-vokálnu, kde pri zmienenej prvej, pri počúvaní vytváram vlastný obraz/ väčšinou zo spomienok, predstavivosti, občas sa vynorí niečo z podvedomia/. Prirovnal by som to k sneniu. Pri zmienených zvyšných dvoch obraz vytvára text/ vokálna a inštrumentálne-vokálna hudba je v podstate zhudobnená báseň, kde dôraz je daný na prednesené slovo a hud. nastroj dofarbuje/. S hudbou, je to ako so všetkým ostatným čo vstupuje do nášho ľudského tela, duše a ducha, kedy záleží na tom, čo a ako často v sebe kŕmime.



    Milo povedal/-a: Born in the U.S.A od Bruce Springsteena je systém-kritická, protivojnová pieseň. Nič vlastenecké sa v nej nenachádza.

    Súhlasím s Vami, že ide o protivojnovú pieseň, avšak domnievam sa, že ide o skladbu s vlasteneckým podtextom. Nie som si celkom istý, ale myslím si, že skladba bola zložená niekedy na začiatku 80. rokov a je jednou zo skladieb na rovnomennom albume, ktorým sa interpret zviditeľnil celosvetovo. Vojna vo Vietname oficiálne skončila okolo roku 1975 a myslím si, že väčšinová spoločnosť v Spojených štátoch od konca 70. rokov prechádzala určitou katarziou/vysporiadanie s následkami konfliktu/, takže v podstate išlo o celospoločenskú objednávku. Na dôvažok, ak by bol Springsteen proti systémový, nebol by tam kde je, tak ako chlapci z U2, ktorí odštartovali svoju kariéru skladbou Sunday Bloody Sunday/Severne Írsko vs Koruna/. Ak si dobre pamätám, tak niekde som čítal, že text Born in the ... je inšpirovaný životným príbehom skladateľa. Keď sa nad textom zamyslite, zistite, že je v ňom obsiahnutý aj "americký sen". born in the ... - now I'm a cool rocking daddy in the ...

    Všetko dobré.

  • Lin
    Lin
    upravené 1 Apr 18:00 #7->

    @Milo

    Jsem moc ráda, že jsi napsal ještě svůj pohled na věc.

    A já opětovně zdůrazním, že jsem svým příspěvkem nevyjadřovala nesouhlas (s varováním), ale chtěla jsem poukázat na vlastní zodpovědnost vůči výběru kulturních počinů. Přijde mi totiž, že si lidé až moc zvykli na různá "doporučení" a tak vysloveně konzumují to, co ostatní - nikoliv to, co je oslovuje. A to vůbec není žádoucí. Cílem přeci je samostatnost = umět sám posoudit výši rizika pro mne. Protože manipulace se nacházejí v tomto světě všude kolem nás, nejen v kultuře. A myslím si, že není dobře spoléhat se na to, že mě vždycky někdo varuje (protože i v tom varování může být manipulace). Proto jsem použila příspěvek @tennet s uvedenou citací o "míře chápání". Protože - tak to prostě je a manipulacím se vyhnu jedině tak, že se je naučím sama rozpoznávat. A to chce praxi.

    Proto jsem psala, že lidé jako Šaman nás mají procvičovat = v umění rozpoznávat manipulace. A to je mnohdy moc těžké! Ostatně - myslím si, že umění rozpoznávat manipulace je právě takovým uměním, popsaným i v KSB - jenže jinými slovy.

    Tak... snad jsem ještě doplnila svůj popisek motivace příspěvku.... 🙂

    Co se týká Putina a Šamana na pódiu - ano, vím, že se tam jednou oba vyskytli ve stejnou chvíli a zpívali hymnu. Jenže jsem to ze svého hlediska nebrala od Putina jako podporu. Putin byl na pódiu za politiku, Šaman za kulturu.

    A k Springsteenovi - totéž, co @tennet (díky za výstižný popis). Vím, že je ta písnička proti válce - ale přece jsem ji vnímala jako s vlasteneckým nábojem. Popis života běžného amíka.

    Zmiňuješ se tam taky o mladých. No právě. Ti potřebují pomoc dospělých. Myslím si, že pro ně ta slečna mluvila - pro ně jsou dobrá taková varování. Aby se zamysleli a nebyli jen slepými fanatickými fanoušky.

  • Šaman nešaman, umělec neumělec...jsou to jen nástroje.

    Pokud tento nástroj oslovuje miliony mladých lidí, pak je žádoucí, any na ně působil tím správným způsobem a např. zpíval na podiu státní hymnu či jiné písničky probouzející vlastenecké cítění. A je buřt jak umělé či neumělé to je. Má-li své vlastní charizma, je to snažší, pokud ho nemá, dá se vyrobit. Dokud to funguje a má možnost ovlivnit milióny mladých žádoucím způsobem, bude zde podpora a otevřené dveře. Kdyby Šaman začal zpívat o LGBT, patrně už si s Putinem na akci nezazpívá.

    Rusko má jen tu drzost, že si začlo samo aplikovat sociální ,,magii'' dle svých představ, místo aby hltalo tu západní.