Ako sa rekonštruuje história
Rekonštrukcia:
1. uvádzať, uviesť do pôv. stavu, pôv. podoby, obnovovať, obnoviť: r. historické stavby; r. udalosť
2. prestavovať, prestavať (význ. 1): r. most, trať električky
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Trnava, Víťazstvo, Námestie SNP
Pôvodný stav:
--
Nový stav:
Vidíte pôvodný nápis? Mal by byť vľavo - priamo pod vlajkou EÚ.
Čakala som, či sa chyba napraví - nič sa neudialo.
--
Pamätník oslobodenia v Trnave sa vrátil obnovený na Námestie SNP
Na snímke bronzové súsošie Víťazstvo, ktoré vracajú po zhruba ôsmich mesiacoch reštaurátorskej obnovy na Námestie SNP v Trnave v utorok 26. septembra 2023. Súsošie pripomína oslobodenie mesta v 2. svetovej vojne. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
--
Trnava 26. septembra (TASR) - Po zhruba ôsmich mesiacoch reštaurátorskej obnovy sa vrátilo v Trnave na Námestie SNP bronzové súsošie Víťazstvo, ktoré pripomína oslobodenie mesta v 2. svetovej vojne. Reštaurovanie pamätníka je súčasťou rozsiahlej modernizácie lokality v centre mesta. Podľa zámeru radnice dostáva pôvodnú podobu z 30-tych rokov minulého storočia, práce by mali byť ukončené do konca roka.
Reštaurovania diela sochára Ladislava Snopka z roku 1959 sa ujal akademický sochár Pavol Čambál. Podľa neho bolo v relatívne dobrom stave a nutné bolo prevažne odstraňovanie nánosov nečistôt, nasledovalo patinovanie a konzervačná úprava povrchu. Socha s dvoma postavami v mierne nadživotnej veľkosti je vysoká 3,6 metra a dutá. Má hmotnosť podľa Čambála asi 1,5 tony. "Po novom má iné ukotvenie ako bolo pôvodné, ktoré nám pri skladaní diela narobilo problémy," povedal pre TASR. Víťazstvo stojí na vyvýšenom podstavci. V terajšej situácii už nie je dominantou námestia, ale súčasťou osi, na ktorej v krátkej vzdialenosti od seba budú Pomník nespravodlivo stíhaným, Víťazstvo, zreštaurovaná fontána v parku, kópie dvoch barokových sôch z pôvodného mosta a socha Milana Rastislava Štefánika. Obnovené súsošie zároveň nie je situované smerom na Hlavnú ulicu, ale pootočené v smere na park. Predtým stál na danom mieste Štefánikov pamätník.
Opätovné inštalovanie v utorok trvalo od ranných hodín. V opačnom slede ako pri snímaní ho zavesené postavil na miesto autožeriav. "Pilón je rovnakej výšky, ale v novej situácii pôsobí dojmom, že je nižší," povedal Čambál. Pilón zároveň dostane nové žulové obloženie. Súsošie stojí na umelom prekrytí toku Trnávka, ktoré má viac ako sto rokov, bolo vo veľmi zlom technickom stave a v uplynulých mesiacoch na ňom robili náročné stavebné práce. Práve jeho doterajší stav a zistené nakláňanie pamätníka bol jedným z dôvodov, prečo mesto uvažovalo pri obnove námestia o premiestnení Víťazstva na iné miesto v Trnave. Vyvolalo to však búrlivú reakciu časti trnavskej verejnosti a zástupcov Zväzu protifašistických bojovníkov. Zainteresovala sa aj ambasáda Ruskej federácie na Slovensku. Podľa zákona o vojnových hroboch, ktorý sa dotýka aj pietnych miest, pripomínajúcich vojnové udalosti, nie je možné zrušiť, prestavať ani presunúť hroby či pamätníky bez písomného súhlasu Ministerstva vnútra SR. Zároveň sa naň vzťahuje bilaterálna rusko-slovenská dohoda o vojnových hroboch.
https://www.teraz.sk/regiony/trnava-pamatnik-oslobodenia-sa-vrat/743194-clanok.html
https://www.trnava.sk/sk/aktualita/obnova-namestia-snp-je-hotova
--
Zdroje fotografií pôvodného stavu:
--
Ak viete o podobných pofidérnych rekonštrukciách, smelo ich zverejnite.
Komentáre
-
Ako sa zrekonštruoval prvý pomník oslobodenia v Bratislave
Možno niektorí poznáte to inkriminované miesto - boli ste na vinobraní, v kine, na vínnej ceste, na turistike, na návšteve, či U troch zajacov, kde mal Elán svoje prvé verejné vystúpenie...
Takto nejako vyzeral pomník za čerstva - zrejme ešte v Račišdorfe:
--
Po 1989 odstránili hviezdu:
--
Neskôr miesto zrovnali so zemou a urobili kruhový objazd:
Starosta - Pavol Bielik /KDH/ - ten s aférami.
--
"Nahradenie" Hlinkom
Starosta - Ján Zvonár /Smer/, plus hojné množstvo poslancov za SNS, medzi nimi Rafael Rafaj /v súčasnosti Republika/.
Pri pohľade na fotografiu - vľavo je Samuel Jurkovič, v strede "náhradník" Hlinka, vpravo robotník stojí pri "minipomníku s nápisom" /nižšie nájdete detailný záber/, bližšie sú ďalší dvaja robotníci.
Pod červenou strechou bývalého kina s krásnym názvom Nádej sú 2 cedule - vľavo hurbanovským dobrovoľníkom, vpravo Vlastimilovi Růžičkovi /v odkaze pam.epocha po rozkliknutí sa dozviete viac/.
Súčasný stav na mieste pomníka s hviezdou:
--
Po oslobodení Rače, včlenenej do Bratislavy v roku 1946:
"Pri oslobodzovacích bojoch 2. svetovej vojny pochovali v chotári Rače 14 vojakov Červenej armády. Štyria z nich, ktorí boli v rade pochovaní na námestí Andreja Hlinku v priestore dnešnej kruhovej križovatky, mali nad hrobmi náhrobníky v tvare betónových pylónov. Už 5. mája 1945 bol v záhlaví hrobov odhalený pamätník s veľkou päťcípou hviezdou. Aj keď hroby vojakov začiatkom roka 1946 exhumovali, pôvodný cintorín v tvare obmurovaného pódia s vysadenou zeleňou a pamätníkom pretrval naďalej. Po roku 1989 bola z pamätníka odstránená hviezda, ktorá ale tvorila jeho hlavnú výtvarnú a ideovú myšlienku. Keďže na ňom neboli žiadne nápisy a bez hviezdy už nebolo ani zrejmé, že sa jedná o pamätník, bola k nemu osadená objasňujúca pamätná tabuľa na samostatnom nosnom kubuse /vyhotovená v r. 1990/. Pri cestných úpravách asi v roku 2001 bol pamätník zrušený a kubus s pamätnou tabuľou umiestnili nasledujúci rok na najbližšie vhodné miesto." /približne 30 metrov od pôvodného, pri Jurkovičovi pred kinom/
--
Súčasný stav - pomník ako súčasť detského ihriska /nuž, Vallo nie je novátor, len obkukávač kuriozít/:
"Pôvodne v strede námestia, v súčasnosti na jeho východnej strane je umiestnený pomník Sovietskej armády, ktorý je zložený z kamenného podstavca , na ktorom je kovová nápisová doska s textom:
„Tento pomník stojí na mieste, kde boli pochovaní vojaci sovietskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy – Rače. Je to najstarší pomník oslobodenia na území Bratislavy odhalený 5.5.1945“."
https://muop.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=600176&id=6745
Napriek nepriazni osudu a bačovaniu úpadkových starostov Pilinského /predposledný/ a Drotována /súčasný/ boli k prenesenému pomníku aj tento rok položené vence.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Námestie hrdinov Červenej armády - Námestie hrdinov - Námestie Andreja Hlinku:
Námestie Hrdinov v bratislavskej mestskej časti Rača premenovali podľa politika, katolíckeho kňaza a náboženského spisovateľa Andrej Hlinku. Premenovanie schválili bratislavskí mestskí poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí. Premenovanie račiansky starosta Pavol Bielik odôvodnil v návrhu, ktorý poslal bratislavskému primátorovi Andrejovi Ďurkovskému, "historickými prameňmi, ktoré dokumentujú spätosť Andreja Hlinku s Račou. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa račianskeho Miestneho úradu Zuzana Bošácka, "Hlinka určitý čas pobýval na račianskej katolíckej fare, s miestnymi obyvateľmi mal veľmi dobré vzťahy a údajne vysvätil aj Katolícky kultúrny dom, terajšie kino Nádej." Podľa nej je dôvodom premenovania aj to, že "toto námestie bolo podľa Hlinku pomenované až do nástupu komunistického režimu." Potom sa volalo Námestie Hrdinov Červenej armády a od roku 1992 nieslo názov Námestie hrdinov.
https://bratislava.sme.sk/c/1771539/v-raci-premenovali-namestie-hrdinov-podla-andreja-hlinku.html
Andrej Hlinka bol za kňaza vysvätený v roku 1889, pôsobil na rôznych kaplánskych miestach a od roku 1905 bol farárom v Ružomberku. V tej dobe sa už zapájal aj do politického diania. Za poburovanie a panslavizmus si odsedel vo väzení v Segedíne 33 mesiacov. Po vzniku ČSR kritizoval jej predstaviteľov a tajne vycestoval na mierovú konferenciu do Paríža, za to bol následne tiež 7 mesiacov vo väzení. Prepustili ho po zvolení za poslanca SĽS do Národného zhromaždenia. V poslaneckých funkciách zotrval až do svojej smrti v roku 1938. Od roku 1920 bol predsedom Spolku sv. Vojtecha.
A. Hlinkovi odhalili v bratislavskej mestskej časti Rača na námestí nesúcom jeho meno 22. septembra 2009 pomník s bronzovou bustou na kamennom podstavci so slovenskými atribútmi. Autormi pamätníka sú sochár Peter Nižňanský a architekt Jaroslav Procházka. Dielo realizovala mestská časť za prispenia Slovenskej národnej strany. Celkové náklady na pamätník a úpravu priestoru predstavovali takmer 60 tisíc €.
----
Andrej Hlinka
https://sk.wikipedia.org/wiki/Andrej_Hlinka
pre pochopenie - Vallo
https://ereport.sk/trocha-si-uletel/
starostovia Rače
https://sk.wikipedia.org/wiki/Politika_a_vo%C4%BEby_v_Bratislave-Ra%C4%8Di
trošku o Rači
https://bratislavskykraj.sk/tip-na-vylet-potulky-nad-racou-2/
2
Kategórie
- Všetky kategórie
- 1 Možnosti, riešenia, východiská, ciele
- 215 Politika a udalosti
- 81 Udalosti a politika na Slovensku
- 24 Udalosti a politika v ČR
- 63 Zahraničná politika a udalosti
- 50 Globálna politika a udalosti
- 26 Analýzy
- 4 Domáci analytici
- 19 Zahraniční analytici
- 5 Metódy vládnutia
- 25 Svetonázor
- 49 Ideológia - filozofia, náboženstvo, technológia
- 238 KSB
- 2 Osbeživa
- 24 Dejiny a chronológia
- 34 Biologické zbrane
- 18 Ekonomika a financie
- 10 Násilie, zbrane, vojna
- 46 Egregoriálno-matričné riadenie
- 12 Jazyk životných okolností
- 17 Kultúra
- 8 Filmy, videá
- 4 Literatúra
- 4 Hudba
- 35 Zdravie
- 19 Podnety k fóru
- 5 Pomôcky a návody k fóru
- 118 Mimo kategórií