Správy z OSN, UNESCO, WHO

Komentáre

  • 143 krajín hlasovalo vo Valnom zhromaždení OSN za udelenie väčších práv Palestínčanom v tomto orgáne

    Odporúčajú tiež "priaznivé" posúdenie plného členstva. Izraelský veľvyslanec OSN je pobúrený.

    Izrael rozhorčene reagoval na rozhodnutie Valného zhromaždenia OSN posilniť práva Palestínčanov v tomto orgáne. "Vďaka tomuto novému precedensu by sme tu mohli vidieť sedieť medzi nami zástupcov IS alebo Boko Haram," povedal izraelský veľvyslanec v OSN Gilad Erdan v narážke na dve džihádistické skupiny. V rozprave pred hlasovaním Erdan symbolicky skartoval Chartu OSN.

    "Pokiaľ toľko z vás nenávidí Židov, je vám jedno, že Palestínčania nie sú mierumilovní," povedal Erdan a prehnal kópiu Charty OSN cez malú skartovačku. "Skartovali ste Chartu OSN vlastnými rukami," zakričal na zhromaždenie. "Áno!" "Áno, to je to, čo robíte: skartovanie Charty OSN. Hanbite sa!"

    --

    Z https://www.welt.de/politik/ausland/article251463960/UN-Vollversammlung-Schaemen-Sie-sich-ruft-der-israelische-Botschafter.html

  • Pozvánka na největší protest proti WHO v Ženevě

    26.5.24

    Švýcarsko:

    Organizátoři protestu vyzývají lidi, aby hromadně přišli do Ženevy protestovat proti tyranské agendě, která se snaží zotročit lidstvo prostřednictvím zdravotní diktatury. Demonstranti se shromažďují před sídlem WHO.

    Hlavní protest se koná 1. června v Ženevě, nicméně program tam začíná již od 30. května.

    „Přijeďte prosím do Ženevy a pomozte zastavit toto světové převzetí,“ říká lékařka Meryl Nass.

    Organizace hovoří o největším protestu za svobodu, jaký kdy proběhl. Do města, které také hostí Světové ekonomické fórum, jezdí lidé z celého světa.

    „Je jich málo, ale nás je 8 miliard. Společně můžeme a uděláme změnu. Řekněte „NE“ WHO, řekněte „ANO“ svobodě,“ říká se v pozvánce.

    Zdroj: https://necenzurovanapravda.cz/2024/05/pozvanka-na-nejvetsi-protest-proti-who-v-zeneve-video/


  • Šéf WHO apeluje na uzavretie celosvetovej dohody o prístupe k pandémii

    Ženeva 4. mája (TASR) - Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v piatok apeloval na uzavretie celosvetovej dohody o zvládaní budúcich pandémií. Členské krajiny sa teraz pripravujú na posledný týždeň rokovaní.

    Členské štáty WHO strávili posledné dva roky vypracovávaním medzinárodnej dohody o prevencii, pripravenosti a reakcii na pandémie. Rokovania sa však mimoriadne pretiahli.

    Krajiny sa v pondelok po dohode vrátili k rokovaniam v ženevskom sídle WHO. Počas dvojtýždňových rozhovorov sa pokúšajú prekonať patovú situáciu v sporných otázkach, ako je spravodlivý prístup k vakcínam a spôsob výmeny údajov o nových patogénoch.

    Šéf WHO po piatich dňoch rokovaní uznal, že pre niektoré zúčastnené strany je dohoda buď príliš alebo nedostatočne konkrétna. Iné ju zase považujú za priveľmi prísnu alebo naopak nedostatočnú. Tedros vyzval tie krajiny, ktoré s dohodou nesúhlasia, aby neblokovali ostatných v jej dosiahnutí.

    "Mám jednu prostú požiadavku: prosím, dokončite to," vyhlásil Tedros. "Uvedomujem si, že to bol ťažký a niekedy bolestivý proces a že sa ešte neskončil. Oceňujem, že všetci robíte kompromisy, ktoré ste nechceli robiť."

    AFP píše, že každý z 37 článkov návrhu dohody sa postupne prerokúva. Vyjednávači jednotlivých krajín sa pritom rozdeľujú do pracovných skupín, aby sa pokúsili dospieť ku konsenzu. V piatok večer sa podarilo dokončiť prvý článok s číslom 18. Ide o krátke ustanovenie o posilnení komunikácie a informovanosti verejnosti.

    Cieľom rokovaní, ktoré denne trvajú približne 12 hodín a budú pokračovať do 10. mája, je dohodu pripraviť pre schválenie každoročnému zasadnutiu členských štátov WHO. To sa začína 27. mája.

    --

    WHO: Dohodu o riešení pandémií sa nepodarilo dosiahnuť

    Ženeva 11. mája (TASR) - Krajiny, ktoré sa snažia uzavrieť prelomovú globálnu dohodu o riešení budúcich pandémií, sa rozhodli pokračovať v rokovaniach ďalšie dva týždne po tom, ako v piatok vypršal konečný termín.

    Dovedna 194 členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) poznačených ničivou epidémiou ochorenia COVID-19, ktorá zabila milióny ľudí, zničila ekonomiky a ochromila zdravotnícke systémy, sa už dva roky snaží prijať záväzné opatrenia týkajúce sa prevencie, pripravenosti a reakcie na pandémiu.

    Cieľom tohto procesu je dosiahnuť dohodu do výročného zhromaždenia WHO, ktoré sa začne 27. mája.

    Na záverečnom rokovaní v marci sa však ani zďaleka nedosiahol konsenzus, a tak sa uskutočnili ďalšie dvojtýždňové rokovania. Napriek pokroku na viacerých frontoch sa rokovania v piatok skončili bez uzavretia dohody. Rozhovory budú s prestávkami pokračovať v osobných a online stretnutiach až do Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA).

    "Počas viac ako dvoch rokov intenzívnych rokovaní preukázali členské štáty WHO neochvejné odhodlanie vytvoriť generačnú dohodu, ktorá ochráni svet pred opakovaním hrôz spôsobených covidovou pandémiou. Vítam odhodlanie všetkých krajín pokračovať v práci a plniť poslanie, ktoré si predsavzali," uviedol vo vyhlásení šéf WHO Tedros Ghebreyesus.

    Napriek tomu, že sa prejavilo želanie prijať záväzky, ktoré by zabránili ďalšej katastrofe, medzi jednotlivými blokmi krajín sa objavili veľké rozdiely v tom, ako ich dosiahnuť. Rozhovory sa konali za zatvorenými dverami v sídle WHO v Ženeve.

    Hlavné spory sa týkajú prístupu a rovnosti - prístupu k patogénom zisteným v jednotlivých krajinách a k produktom na boj proti pandémii, ako sú vakcíny vyrobené na základe týchto poznatkov, a spravodlivá distribúcia protipandemických testov, liečby a očkovacích látok spolu s prostriedkami na ich výrobu.

    Každý z 37 článkov návrhu dohody bol prerokovaný individuálne, pričom vyjednávači jednotlivých krajín sa rozdelili do pracovných skupín, aby sa pokúsili dosiahnuť konsenzus. Hoci sa dosiahla všeobecná dohoda o niektorých článkoch - bez formálneho podpísania -, hlavné aspekty zostávajú na mŕtvom bode.

    --

    Štáty WHO nepozvú Taiwan na výročné zhromaždenie organizácie

    Ženeva 27. mája (TASR) - Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v pondelok rozhodli nepozvať Taiwan na výročné zhromaždenie tohto zoskupenia po tom, čo na tejto krok vyzvala Čína.

    Taiwan nie je členom väčšiny medzinárodných organizácií v dôsledku odporu Číny, ktorá tento demokratický ostrov považuje za svoje územie.

    Taiwan sa na Svetovom zdravotníckom zhromaždení (WHA) zúčastňoval ako pozorovateľ od roku 2009 do roku 2016 za administratívy vtedajšieho prezidenta Ma Jing-ťioua, ktorý s Čínou podpísal významné dohody v oblasti obchodu a cestovného ruchu.

    Peking však začal účasť Taiwanu na zhromaždení blokovať v roku 2017 po tom, čo do úradu nastúpila prezidentka Cchaj Jing-wen. Tá odmietla prijať pozíciu Pekingu, že Čína i Taiwan sú súčasťou "jednej Číny", pripomína Reuters.

    Stály predstaviteľ Číny pri OSN Čchen Sü uviedol, že neexistuje politický základ účasti Taiwanu na WHA, a taiwanských predstaviteľov obvinil z úmyselnej politizácie zdravotníckej otázky.

    Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že tento ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu. Peking opakovane deklaruje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil ani použitie vojenskej sily.



  • Pravda alebo hoax?

    --

    Šéf WHO je presvedčený, že globálna pandemická zmluva bude dosiahnutá

    Ženeva 27. mája (TASR) - Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je presvedčený, že napriek neúspechu nedávnych rokovaní sa globálnu pandemickú zmluvu napokon podarí dosiahnuť.

    Podľa správy agentúry Reuters to Tedros vyhlásil v pondelok v Ženeve v prejave k delegátom 194 členských štátov WHO, ktorí sa v rámci 77. zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia - vrcholného rozhodovacieho orgánu WHO - pokúsia uzavrieť viac ako dva roky trvajúce diskusie o globálnej pandemickej zmluve. Schôdzka v Ženeve potrvá do 1. júna.

    "Nikto nepovedal multilateralizmus je jednoduchý, ale niet inej cesty," doplnil Tedros. "Som presvedčený, že uspejete, pretože keď je vôľa, tam je cesta, a ja viem, že máte spoločnú túžbu dosiahnuť dohodu," vyhlásil šéf WHO.

    Globálna pandemická zmluva má byť prvá svojho druhu a jej cieľom je pripraviť všetky krajiny sveta, aby lepšie zvládli budúce pandémie, a poskytnúť im prostriedky na účinnú reakciu.

    Pôvodný harmonogram počítal s preskúmaním návrhu zmluvy počas 77. zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia s cieľom jej prijatia.

    Hlboké nezhody však nateraz podkopávajú akúkoľvek nádej na kompromis, najmä pokiaľ ide o spravodlivý prístup k lekárskym protiopatreniam, ktoré sa majú prijať v prípade pandémie.

    V predbežnom variante dohody sa navrhovalo garantovať pre WHO 10 percent produkcie liekov, vakcín a testov spojených s pandémiou vo forme darov a ďalších 10 percent vyhradiť za dostupné ceny najchudobnejším krajinám. Niektoré štáty, kde sa tieto komodity vyrábajú, však považujú túto hranicu za príliš vysokú.

    Zablokované sú aj diskusie o prístupe k patogénom na účely vedeckého výskumu a o spravodlivej distribúcii liečby, vakcín a testov.

    Cieľom výročného zasadnutia v Ženeve, ktorého motto znie: "Všetci pre zdravie, zdravie pre všetkých", je stanoviť usmernenia pre priority WHO na nasledujúce štyri roky.

    Tedros v tejto súvislosti pripomenul, že 4,5 miliardy ľudí na celom svete nemá prístup k zdravotníckym službám. Ako cieľ preto navrhol prijať opatrenia, aby všetci chorí a zranení alebo všetky tehotné ženy mali prístup k lekárskej starostlivosti v blízkosti svojich domovov a včas. Medzi ďalšie ciele patrí plán na eradikácia malárie v mnohých krajinách do roku 2030 a podniknutie opatrení na boj proti alarmujúcemu nárastu rezistencie na antibiotiká.


  • Výsledkom rokovaní v Ženeve je konsenzus členských krajín

    Ministerstvo zdravotníctva SR

    Zasadnutie 77. Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve bolo ukončené 1. júna 2024. Pandemická dohoda prijatá nebola a rokovania k jej finálnemu zneniu budú pokračovať. Krajiny však prijali balík revidovaných článkov Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR), od ktorých sa Slovenská republika dištancovala. 

    Výsledkom rokovania členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo konsenzuálne prijatie (prijatie bez hlasovania) balíka revidovaných článkov Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR). Slovenská republika sa verbálne od prijatia tohto balíka disasociovala, teda dištancovala od ich prijatia. 

    Máme za to, že po dohode na finálnom znení balíka revidovaných článkov IHR nebol pre krajiny dostatočný časový priestor na podrobné preštudovanie zmien zapracovaných priamo na stretnutí. 

    Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zároveň konsenzom prijali ďalší postup pri pokračovaní v rokovaniach o Pandemickej dohode. Prijatým dokumentom sa krajiny dohodli, že finálne znenie Pandemickej dohody bude predložené na prijatie najneskôr počas 78. zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA78 – máj/jún 2025). V prípade, že krajiny dosiahnu zhodu na finálnom znení dokumentu v skoršom termíne, bude zvolané mimoriadne zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, na ktorom sa bude dokument prijímať. 

    Aj pri ďalších rokovaniach bude Slovenská republika chrániť primárne záujmy SR a jej občanov.

    Dátum: 3. júna 2024

    https://www.health.gov.sk/Clanok?who-ihr-distancovala-sr

    --

    Stanovisko k IHR a Pandemickej zmluve

    PETER WEIS 

    4. júna 2024

    1.6.2024 prebehlo hlasovanie k zmene IHR. Slovenská pozícia je prezentovaná jednak v tlačovej správe Ministerstva zdravotníctva SR (link TU) a jednak je stanovisko slovenskej delegácie k dispozícii aj na stránke WHOItem 13.3 (link TU).

    O pandemickej zmluve, teda o tom, čo vzbudzovalo obavy najviac (centralizácia riadenia budúcich pandémií), sa nehlasovalo. Je však vhodné povedať, že z obsahov na stránke nahratých prejavov krajín, aj tých, ktoré sa postavili proti prijatiu zmien IHR, doslova srší radosť z budúcej Pandemickej zmluvy. Okrem Slovenska. Azda jediní máme nahratý prejav, ktorý Pandemickú zmluvu neospevuje (lebo ju vo svojom nahratom prejave nespomína vôbec). Možno sme na svete jediní. Ani Rusko, ani Brazília, ani Irán, aj keď nahraté prejavy dvoch posledných spomenutých sa k nášmu prejavu najviac približujú. Možno sme naozaj jediní statoční. To si treba v tomto pohnutom čase uvedomiť.

    A to nás ešte čaká na poli verejného zdravotníctva ešte krutý boj s EÚ (podľa toho, ako dopadnú eurovoľby). Toto je výňatok z jej nahratej pozície a zároveň predpoveďou, čo pre nás EÚ v najbližšom období na poli verejného zdravotníctva chystá:


    Zmeny v IHR sú nakoniec prevažne kozmetického charakteru. To je dobre.

    Cieľ sa nateraz dosiahol a vďaka patrí všetkým, ktorí sa téme venovali.

    O tzv. pandemickej dohode by sa malo opäť hovoriť najneskôr na 78. zasadnutí zhromaždení WHO, čo bude cca o rok. Rok je však v tejto turbulentnej dobe dlhá doba.

    Slovensko samozrejme nič “nezarezalo”, politici si mali tieto kortešačkové hyperboly odpustiť. Vonkoncom nie sú vhodné, ani pravdivé. Ale prístup maličkého Slovenska možno hodnotiť ako odvážny a suverénny.

    Nahratý prejav Slovenska k IHR:


    Ešte raz všetkým veľká vďaka.

    --

    --

    Najsmutnejšie je, že sa to bude pripisovať Kotlárovi.

    Naozaj jediný, kto sa tou zmluvou v SR dlhodobo zaoberá, informuje a varuje obyčajných ľudí a srdí poslancov, je už spomínaný Kamil Jakub, ktorý nielen každému zo 150 v NRSR, ale aj starostom a primátorom posielal informácie.