“Neviditeľní” ľudia

Systém
upravené 11 Jun 08:47 v Politika a udalosti #1
image“Neviditeľní” ľudia

Ochrana politikov nie je len o mužoch v oblekoch, súčasťou tímu sú pyrotechnici, hygienici a ďalší „neviditeľní“ ľudia.

Prečítajte si celý článok

Komentáre

  • Informačné embargo

    /doplnenie článku/

    Počas vyše mesiaca od "atentátu" sa neobjavila v médiách žiadneho druhu žiadna informácia, ktorá by nejakým spôsobom objasnila zvláštne okolnosti tejto akcie. Výnimkou zo zákazu informovania - nepochybne schválenou - je rozhovor s Jozefom Valkym, prednostom kliniky, v ktorej sa mal zdržiavať Robert Fico viac ako dva týždne po "atentáte".

    Nič konkrétneho o poraneniach ani liečbe sa z rozhovoru nedozvieme. Ale niekoľko informácií predsa len obsahuje.

    MUDr. Jozef Valky, PhD, je prednostom Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU v Banskej Bystrici. (foto Bystricoviny)

    V rozhovore najskôr padli otázky k prevádzke na klinike KAIM v nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici po prijatí premiéra.

    J.V.:Neodkladali sa operácie, všetko bežalo. [...] Za tie dva týždne sme transplantovali tri pečene a prevádzka bežala tak, ako keby tu takýto pacient ani nebol.

    Klinika KAIM (Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU) vedená J. Valkym v spolupráci s ďaľsími klinikami nemocnice je podľa vlastných údajov jediným a špičkovým pracoviskom na transplantácie pečene ma Slovensku. Všetci traja lekári, ktorí sú v súvislosti s ošetrením R. Fica neskôr menovaní, sú skúsenými odborníkmi v tejto oblasti.

    V decembri roku 2023 klinika transplantovala jubilejnú 400. pečeň. Anestéziologičkou bola pri tejto jubilejnej operácii bola Dr. Kušíková, ktorá aj prijímala R. Fica do nemocnice.

    Mali ste predtým skúsenosti s podobne vážne zranenými pacientmi?

    J.V.: [...]nemá ich skoro nikto, dokonca ani v zónach vojnových konfliktov. Títo pacienti sa totiž väčšinou do nemocnice vôbec nedostanú, lebo vykrvácajú pri prevoze. V bruchu sú dve veľké cievy – aorta a dolná dutá žila. Keby ich projektil poranil, pacient vykrváca do pár minút, neprežil by ani prevoz.

    Keď pacient prežije prevoz, do niekoľkých dní stále môže zomrieť na komplikácie, ktoré zo zranení vyplývajú, ako je sterkorálna peritonitída. Aj napriek všetkému snaženiu pacienti vo vysokých percentách neprežijú.

    Premiér mal teda obrovské šťastie. V odbornej literatúre sa uvádza, že pri strelnom poranení brušnej dutiny bez okamžitej následnej operácie v priebehu maximálne desiatok minút je šanca na prežitie minimálna. Je to naozaj zázrak, že pri päťnásobnom priestrele čriev (E. Kaliňák) a operácii vykonanej viac ako 2 hodiny po streľbe je Robert Fico nažive.

    J.V.: [...] vysoko profesionálne. Celé tímy od príjmu pacienta na urgentnom príjme, kde bola moja pani primárka doktorka Kušíková, ktorá má veľké skúsenosti s takýmto druhom poranení, keďže pracovala pre Lekárov bez hraníc v Iraku aj v Afganistane. Rovnako moja druhá primárka, pani doktorka Kvasníková, ktorá bola s pacientom na sále, možno aj ja, ktorý som pacienta preberal v sobotu a venoval som sa mu celý ďalší čas.

    K menovaným lekárom:

    MUDr. Eva Kušíková. Jej odbornosťou je anestéziológia. Jej skúsenosti z Haiti, Iraku a Afganistanu jej v jej obore určite napomáhajú.

    6.6.2024 napísala článok v ktorom o.i. píše:

    Bola som členkou tímu, ktorý sa o premiéra staral v stave, keď bol v priamom ohrození života. Naozaj sa to stalo. Nemôžem opísať nijaké podrobnosti, podať nijaké ďalšie vysvetlenie, som viazaná lekárskym tajomstvom. Takže vám ostáva iba jediné: musíte mi veriť. Prosím, odvážte sa na to.

    Pani Kušíková nepíše, čo sa stalo, a čomu teda veriť.

    --

    MUDr. Zuzana Kvasníková je zástupkyňou prednostu Kliniky pre intenzívnu medicínu, tím II. KAIM pre transplantáciu pečene, odbornosť anestéziológia a resuscitácia (údaje zo stránky kliniky)

    --

    MUDr. Jozef Valky, PhD., prednosta kliniky, je anestéziológ, špecialista na transplantácie pečene (údaje zo stránky kliniky):

    Profesné záujmy : 

    • Transplantácie pečene a starostlivosť o darcu orgánov
    • Anestéziológia a intenzívna medicína

    Členstvo v profes. organiz.:

    • Člen predsedníctva Slovenskej trasplantačnej spoločnosti
    • Člen predsedníctva Slovenskej spoločnosti anestéziológie a intenzívnej medicíny
    • Krajský odborník pre AIM
    • Slovenská lekárska komora
    • Člen ETCO (European Transplant Coordination Organization)
    • Certify Europen Transplant Coordinator ( 2001 )

    J.V.:Výhoda našej kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny je aj v tom, že máme takzvanú transplantačnú jednotku, kde väčšinou mávame pacientov po transplantácii. Tá bola teraz vyhradená pre pána premiéra aj so zázemím, ktoré tam je. Mohla sa tam zdržiavať aj ochranka, keďže takýto druh pacientov si vyžaduje iné opatrenia ako „bežní“ pacienti.

    Toto vysvetľuje, ako sa podarilo zamedziť, aby sa neautorizované informácie od personálu nedostali na verejnosť. Vyhradená transplantačná jednotka a neustála prítomnosť ochranky umožnila prístup len vybranému personálu.

    Prítomnosť premiérovej ochranky v nemocnici a na klinike vám prácu nekomplikovala?

    J.V.:Nie. Aj títo ľudia boli veľmi príjemní. Keď som kedysi uspával pána prezidenta Rudolfa Schustera, keď mu operovali oči, ochranka bola priamo na sále, sedela vedľa mňa. Teraz nie. Bola za oknom, videla, čo sa na sále deje, ale do priestorov operačnej sály nevstupovala. 

    Dokonca aj u nás v trakte sa snažila byť tak, aby nezavadzala a čo najmenej prekážala.

    Zdá sa, že spoľahlivých anestéziológov je na Slovensku málo.

    Kým sa premiér dostal z Handlovej do Banskej Bystrice, trvalo to viac ako hodinu a štvrť. Vrtuľník s ním vraj najprv smeroval do Bratislavy, až potom sa otočil a letel k vám. Viete prečo?

    J,V.:Zo začiatku boli informácie trochu skreslené. Prvá informácia, ktorú som dostal, bola, že sú to tri strelné poranenia hrudníka a že by vrtuľník s pánom premiérom mohol smerovať do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

    Vtedy som spozornel a vravel som si, že ak sú to tri strelné poranenia hrudníka, s tým už asi nikto nebude vedieť nič spraviť. Keď sa spresnilo, že ide o dutinu brušnú, tak sa rozhodli ísť do Banskej Bystrice.

    Zaujímavý popis diania. Ten, kto čítal tento článok vie, že v počte zranení a v tom, ako a kde bol premiér údajne zasiahnutý, je množstvo rozporov. Výpovede svedkov útoku nezodpovedajú následným oficiálnym informáciám a ani prvé ani druhé nezodpovedá videu z priebehu atentátu. Tu tieto rozpory pokračujú. Dokonca by mohlo z tejto informácie vyplývať, že pre nemocnicu v Banskej Bystrici sa niekto rozhodol až vo vrtuľníku, kde sa premiér ocitol asi hodinu po streľbe, pretože až vtedy zistili, že poranená je brušná dutina. To neznie veľmi dôveryhodne.

    V súvislosti s vychádzkovým tempom záchranárov pri prevoze z vrtuľníka do nemocnice je očividné, že napriek pre lekárov/záchranárov nepochybne známej informácii o okamžitej nevyhnutnosti operácie pri zásahoch brušnej dutiny, a napriek tomu, že pred operačným zákrokom - otvorením brušnej dutiny - nikto nemohol vedieť, aký je skutočný rozsah údajných poranení, čas nehral žiadnu významnú úlohu.


    Je bežné, že pri takomto poranení ostane zranený človek po celý čas pri vedomí?

    J.V.:Nie je to úplne bežné, treba mať aj šťastie. Nechcem rozoberať celé to zranenie, ale bolo veľmi závažné.

    Keď sa spätne pozriete na to, ako o zdravotnom stave premiéra komunikovali politici, zhodovalo sa to s realitou?

    J.V.:Vedenie nemocnice od nás každý deň dostalo podrobnú informáciu o stave pacienta, o tom, čo sa s ním dialo predtým a čo s ním plánujeme robiť ďalšie dni. Tú posúvali ďalej.

    [...]Pán Kaliňák povedal to, čo bola pravda, a povedal to veľmi stručne.

    R. Kaliňák oznámil 7.6.:

    Dostal štyri. Ale tie tri nakoniec relatívne rýchlo zvládli a povedal by som, že boli takého ľahšieho charakteru. Ten jeden spôsobil naozaj vážne poranenia brušnej dutiny a tráviaceho traktu a, samozrejme, aj pohybového ústrojenstva.“

    Podľa jeho slov ten jeden výstrel spôsobil vážne poškodenie panvy a bedrového kĺbu. Rozhodujúcou bola teda prvá operácia, ktorá napokon skončila pozitívne. Liečba je však ťažká a premiér je stále zoslabnutý

    O aké tri ďalšie zranenia "takého ľahšieho charakteru" teda išlo? To sme sa z rozhovoru nedozvedeli, rovnako ako sme sa nedozvedeli, prečo mimoriadné závažné strelné poranenia brušnej dutiny Roberta Fica, panvy a bederného kĺbu operoval skúsený tím transplantačnej kliniky.

    --

    Na pravda.sk dnes (21.6.2024) vyšiel tento obsiahly článok so zhrnutím toho, ako pokračuje vyšetrovanie atentátu.


    Výsledkom je - nič nového nemáme, pracujeme a niekedy na jeseň, koncom leta, očakávame prvé závery. Táto zarputilosť "informačného embarga" je logická. Každá nová reálna informácia nevyhnutne prinesie iba ďalšie pochybnosti o vládnej verzii atentátu. A vláda potrebuje pokoj, aby bol cieľ fingovaného atentátu čo najrýchlejšie splnený. Nová legislatíva schválená, emócie zabudnuté.

    Pri nasadení hoci i malého vyšetrovacieho tímu musia byť všetky podstatné fakty o priebehu "atentátu" dávno vyjasnené. K dispozícii je množstvo svedkov, k dispozícii je zbraň, k dispozícii je, alebo by malo byť - vyšetrenie premiéra nezávislým lekárskym súdnym znalcom. Všetky záznamy o komunikácii údajného strelca, o pozadí najatých svedkov a spolupáchateľov by mali byť zaistené a nepochybne sú. Aj keď napríklad Š. Harabín zavádza tvrdeniami o sprisahaní Facebooku a "progresívnych" "prozápadných" spolupáchateľov.

    A tu sa dostávame k hlavnému paradoxu: Môže vyšetrovať zločin jeho realizátor? Teda štát reprezentovaný vládou, Generálnou prokuratúrou a spravodajskými službami? Keďže takzvaná opozícia rovnako očividne nemá záujem objasniť, čo sa v Handlovej stalo, keďže mlčí mainstream aj riadená mediálna alternatíva, dá sa očakávať, že plánujú použiť predstieraný atentát ešte raz - pri "senzačnom odhalení" "skutočných" páchateľov. Majte potom prosím na mysli, že nejde o "skutočné" odhalenie. Ale iba o pokračovanie filmu.

    Zatiaľ nás majú zamestnať až dojímavé prekárania Kaliňáka s Naďom, alebo Blahu so Šimečkom, Dolinkovej s Kotlárom či podobné kauzy medzi kolegami. Podstatné procesy prebiehajú zatiaľ v pozadí na plné obrátky.

    --

    Lukáš Kekelák, autor rozhovoru s J. Valkym, autor knihy "Zákulisie pandémie":

    Pandémia. Jedno z najskloňovanejších slov posledného roka, ktoré má na svedomí atmosféru všadeprítomného chaosu, strachu, milióny obetí a obrovské trápenie ľudí po celom svete. Vírus tvrdo zasiahol aj Slovensko. V našom zápase s ním vytŕčalo pár ľudí, ktorí do diskusie prinášali zdravý rozum i zodpovedný prístup. Sú medzi nimi aj ľudia tejto knihy – Pavol Čekan, Peter Visolajský a Richard Kollár, ktorí patria medzi najviditeľnejšie tváre pandémie a výrazným spôsobom moderovali a ovplyvňovali náš zápas s koronavírusom.

    Nie je zriedkavé, že popis určený pre marketingové účely nezodpovedá celkom obsahu knihy. Podobne, ako rozhovor, ktorý viedol. Ťažko posúdiť.

    --

    https://www.postoj.sk/157490/lekar-ktory-osetroval-fica-neprekvapilo-ma-ze-sa-premier-zotavuje-tak-rychlo-zavazilo-ze-sam-chcel-a-bojoval