Zprávy z Německa

13468914

Komentáre

  • @constanze

    podle udaju spolku, produkcni naklady stouply od cervence o 30 procent, ve srovnani s dobou pred valkou na ua. podstatne drazsi jsou suroviny jako maslo a mouka, k tomu narust mezd.

    Krize ekonomiky si žádá všeliká opatření. V Německu začali recyklovat chleba. Prý si každý pošmákne. Poláci sníží teplotu v místnostech o další 2 stupně.

  • berlinska tv rbb reportuje o situaci v polsku, kde kvuli nedostatku uhli, zacali mnozi polaci topit papirem a plasty. jak rika jedna oslovena pani, jde ven, aby sla na cerstvy vzduch a venku jde citit ve vzduchu spaleny plast. opozicni politici ocekavaji, ze znecisteni vzduchu bude stat zivot vice lidi, nez kolik bylo za covidu.

    https://www.facebook.com/rbb24.de/videos/5516994631690255

  • @constanze povedal/-a: ...venku jde citit ve vzduchu spaleny plast. opozicni politici ocekavaji, ze znecisteni vzduchu bude stat zivot vice lidi, nez kolik bylo za covidu.

    čas nakoupit plynové masky :D konečně s objektivním důvodem :D

  • @constanze potom je tu otazka, ci tu ropu a plyn by sme nemohli tazit takmer hocikde...

  • reportaz z nemecka, televize MDR (reportaz ze srpna)
    lipsky prodejce uhli, peter bosse (sam sobe rika uhlovy peter), ma zase vice kseftu. lide nakupuji na zimu a peter bosse ma rekordni obraty. je 43 let v oboru, 25 let jako OSVC.
    nova zakaznice ukazuje v zahrade zasobnik na plyn, rika, ze maji deti, musi topit a varit. zasobnik naplnili v unoru, ale uhli jim ma pomoci prekonat tezkou dobu. chteji mit nouzove reseni, pokud ceny plynu dale rostly. dum koupili pred 7 lety a nastesti maji doma i kamna. nevi ovsem, jestli bude k dostani drevo a proto koupili uhli, ktere hori dele. 2.5 tuny uhli = 675 euro.
    v dobe NDR bylo 30 obchodniku s uhlim v lipsku, dnes jsou uz jen 4.
    obchodnik s kamny rika, ze se obrat zvysil dvojnasobne v poslednich mesicich. rika, ze jsou zcela vyprodani, ze prodali i vzorkova kamna, ukazuje prazdna mista v obchode. neni jiste, kdy bude dodano nove zbozi. drive se cekalo 3-4 mesice na nova kamna. dnes je to az rok. obchodnik rika, ze uz zazil, ze klienti se v panice rozplakali, ze nebude plyn, ze nebudou mit cim topit a budou doma mrznout. problemy jsou uz i s dodavkami oceli. nakupuje proto maximalne do zasoby.

  • K
    upravené Tue 20 Sep 2022 #158->

    @constanze

    Malá technická poznámka k tomuto ,,brutálnímu skleníkovému zabijáku atmosféry''.

    Je 6x těžší než vzduch, tak mi hergot nejde do hlavy, jak může být trvale rozptýlen v atmosféře a způsobovat skleníkový efekt. Je to jako se snažit rozptýlit písek ve vodě - vždycky klesne na dno.

    Použití SF6 umožňuje VN rozvodnu, která by jinak zabrala fotbalové hřiště, zdrcnout do velikosti rodinného domku, díky minimálním izolačním vzdálenostem. To je rovněž důvod proč takové zařízení musí být maximálně těsné. Není možné aby plyn fučel pryč, protože by došlo k přeskoku a zkratu.

    Pro představu jak vypadá zkrat na VN / VVN

  • @Kaktus tak CO2 je pre zmenu "hnojivo" pre rastliny, ten boj proti nemu je maximalne hlupy.

  • M
    upravené Tue 20 Sep 2022 #161->

    @constanze @Kaktus V souvislosti s větrnými el. jsem minule narazila v jedné diskusi na zajímavé informace - nedokáži posoudit jejich pravdivost, ale zaujalo mě to.

    • větrníky kondenzují vzdušnou vlhkost, takže ještě více vysušují prostředí
    • na listech vrtulí dochází ke skokové změně tlaku vzduchu ( frekvence otáčení vrtule není velká, koncové části se pohybují v oblasti těsně podzvukových rychlostí a občas ji i překonají a to způsobuje další tlakové efekty)
    • mění směr proudění vzduchu ( míchají horní a spodní vrstvy atmosféry a tím přispívají k oteplování)
    • vyrábí se z materiálu, který nelze ekologicky zlikvidovat ( snad se v současnosti ukládá pod zem)
  • @Kaktus jsem v tomto laik. zaujala mne ta reportaz, protoze jsem o tom plynu nevedela. kazdy rok umira 250.000 netopyru a 100.000 ptaku na nasledky stretu s vrtulemi. lide bydlici v oblasti take spatne spi.

  • @constanze

    Neber to osobně, já to myslel obecně.

    Je jasné, že tohle už chce třeba určitou odbornost, ale lidi mají často problém s mnohem triviálnějšími věcmi týkajících se běžného života.

  • @Kaktus vse v poradku. jsem vdecna za vse nove, co se dozvim a rozsiri mi to obzory, jelikoz opravdu jsem v tomto laik.

  • tady neni treba psat, o cem se Alice Weidel/ADF a redaktorka nejake verejnopravni tv bavi. dulezite je to, ze ta redaktorka je takova "nemecka" witowska. nenecha domluvit, skace do rece, neustale opravuje.

  • Markus Lanz a jeho hoste. divala jsem se na to kvuli Sarah Wagenknecht.
    Sarah opet skvela. Moderator Lanz ji nenecha domluvit, dalsi 2 hoste samozrejme take proti ni.
    Sarah mluvi o tom, ze sankce nepomahaji, ze skodi Evrope, ze je potreba mirovy plan, ale nikdo na nem nepracuje. Vsichni proti ni, jak to vsechno otaci, jak nicemu nerozumi.
    ona porad rika, ze je treba valku ukoncit, ale nikdo nic pro to nedela.

    pro nemcinare doporucuji, Sarah je skvela. to by byla kanclerka! jenze ta sanci mit nemuze, dokud bude vule mit ve vlade jen hlupaky a loutky.

  • bavorsko: spalovny na hranici svych kapacit
    spalovny plati v energeticke kritici za stabilniho dodavatele proudu a tepla. kvuli nedostatku plynu by byly ovsem zasazeny bavorske spalovny. v nejhorsim pripade by doslo k odstaveni spaloven.
    v lete je situace jednodussi, protoze neni potreba vytapet, jenze bude zima.
    plyn je potreba v pripade, kdyz odpad spatne hori, potom je nutne zatopit plynem. plyn je take potreba k rozbehnuti linky.
    hledaji se dalsi moznosti, jak ziskat vice tepla a proudu. v dostavbe je spalovna na stare drevo.

    abychom nedopadli jako v neapoli:

  • constanze
    upravené Fri 23 Sep 2022 #170->

    zajimava nemecka reportaz o kataru, "katar delaji penize"
    katar ma 2,9 milionu obyvatel, pricemz jen 300.000 je kataranu, zbytek jsou gastarbeteri.
    v unoru 22 se v nemecku, v mnichove konala bezpecnostni konference, nemecka televize se snazila o rozhovor s katarskou delegaci, bez uspechu
    kenneth roth rika, ze katar je monarchie, nejsou tam volby, zadna civilni spolecnost, zadny svobodny tisk, problemy s tim, jak se katar chova ke gastarbeiterum, mohou jim vzit pas, mohou je sexualne zneuzit, je tam diskriminace
    katar se pripravuje na mistrovstvi sveta ve fotbale , vse je v pohybu, cela zeme se chce prezentovat jako skvely hostitel, dokonce se stavit nova sit metra
    ridic z pakistanu rika, ze bohati katarane travi vikendy v pousti - jsou tam zabery z pouste, kde katarani se bavi ve svych luxusnich autech
    katar se o sve obyvatele stara vzorne, patri k nejbohatsim lidem sveta, gastarbeiteri o tom mohou jen snit. katar je tvrde kastovni spolecnost. homosexualita je zakazana. mnoho zen ma porucnika sveho manzela.
    od 19. stoleti tu vladne rodina thani. ta dominuje zemi jako zadna jina vladnouci rodina na svete. rodina ma az 60.000 prislusniku. vsechny dulezite posty ma vladnouci rodina.
    v kvetnu 22 prijel emir z kataru do berlina. valka na ukrajine znasobila vliv kataru jeste vice. maji plyn.
    sesel se mj. se scholzem, ktery nesetril chvalou. nemecko a katar k sobe nachazeji cestu. emira se novinari ptali, jestli mohou homosexualni fanousci mohou jet na MS. emir rika, ze kazdy je v doha vitan, ale musi respektovat jejich kulturu.
    emir rika, ze investuji uz leta do zkapalneneho plynu a evropa je zajimavy trh. emir rika, ze mluvil se scholzem, jak vice vztahy rozsirit. emir rika, ze je pysny na to, ze jeho zeme muze prispet ke stabilite energetickeho trhu.
    byvaly sef nemecke tajne sluzby rika:
    katar zvnejsku pusobi jako demokraticka zeme. pravdou je vsak to, ze je tady absolutisticka monarchie.
    "katar je velmi rozporuplna zeme, financuje teroristicke skupiny a podezrele osoby"; je tezke katar rozsifrovat a to i pro tajne sluzby, rika, ze nelze se nechat oslepit timto blyskavym svetem, protoze za timto blyskavym svetem je stale stredoveke mysleni. cil kataru neni jasny a tezko se odhaduje. "

    2013 si otevrel taliban prvni kancelar v doha. v roce 2021, kdyz americane prchali z afghanistanu, pomohl katar pri odletu. na konci zustali afganci s talibanem sami.skoro sami.
    brezen 2023, kabulske letiste - nemecka novinarka ma jedinecnou prilezitost se podivat na letiste. talibanci pysne ukazuje letiste. vse funguje a to jen diky kataru. stavi tam. katarany ovsem nikdo nesmi videt. katar nechce, aby je nekdo s talibanem spojoval. pracuji v pozadi. jejich auta jezdi bez SPZ.nasledne se podari kamere nejake katarany zachytit. bydli u letiste, v byvalych budovach nato. pred kamerou nikdo nechce mluvit o kataru.

    katar uz ma velky vliv ve svete a jeho penize tecou i do washingtonu

    poznamka: cely dokument je hodne zajimavy, doporucuji

    https://www.ardmediathek.de/video/dokumentation-und-reportage/geld-macht-katar-oder-recherche/das-erste/Y3JpZDovL3JiYi1vbmxpbmUuZGUvZG9rdS8yMDIyLTA5LTI4VDIyOjE1OjAwX2Y4MWUxMWY4LTczYTgtNDEzMi1iZTEwLWVmNTJhZmU1NGYxYi9rb250cmFzdGUtLWdlbGQtbWFjaHQta2F0YXI

  • Lopatky veterných turbín - recyklácia:

    Lopatky veterných turbín by sa mohli recyklovať na gumené medvedíky
    https://techpedia.ta3.com/technologie-pre-ludi/novinky/10797/lopatky-veternych-turbin-by-sa-mohli-recyklovat-na-gumene-medvediky

  • @Mrakoplas povedal/-a:

    • na listech vrtulí dochází ke skokové změně tlaku vzduchu ( frekvence otáčení vrtule není velká, koncové části se pohybují v oblasti těsně podzvukových rychlostí ...

    Slovo "podzvukový" je obvykle používáno ve smyslu "rychlost blízká rychlosti zvuku (ve vzduchu)".
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Podzvukový_letoun
    Rychlost zvuku ve vzduchu se pohybuje kolem cca 340 m/s (záleží na teplotě a dalších fyzikálních podmínkách).
    Délka listu větrníku může být až 40 m.
    Počet otáček až 50 otáček za minutu, tedy cca 1 otáčka za sekundu.
    Z toho spočítáme obvodovou rychlost konce listu vrtule 250 m/s, což je ani ne 3/4 rychlosti zvuku a to nemůžeme považovat za "těsně podzvukovou" rychlost.
    A to jsem za délku listu a pro počet otáček bral ty nejvyšší hodnoty, které jsem vygúglil.

    ...a občas ji i překonají a to způsobuje další tlakové efekty)

    A zde je další problém: při každém překonání rychlosti zvuku provází objekt tzv. aerodynamický třesk, který fakt nejde přeslechnout, je to jako zvuk výbuchu.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Aerodynamický_třesk
    Ještě jsem neslyšel, že by chod větrníků provázely aerodynamické třesky, což je jev běžný u nadzvukových letadel.
    Počítám, že by se ta odrážka mohla týkat infrazvuku, který vzniká v okolí větrníků a mezi odrážkami mi chybí.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Infrazvuk
    Korekcím se nebráním.

  • ani nevim, jestli to mam dat sem nebo do jine skupiny.
    video je o cine, ktera zavadi socialni kreditni system, o cemz jiz vime, ale tady je dalsi krok. clovek, nez vstoupi domu, bude muset projit turniketem a bude muset mit negativni PCR test. pokud bude pozitivni, nesmi do domu a musi treba spat venku v parku.
    ve videu rikaji, snahu je dosahnout politicke loajality.
    take rikaji, ze evropa prakticky usiluje o totez.
    kdyz je cina pro zapad tak neprijatelna, proc tedy kopiruje neco, co zapadni "demokracii" tak vadi.
    pokazde, kdyz jsem v nejakem obchode a ptaji se me, jestli mam vernostni karticku, kde se nacitaji body a lidi je pouzivaji, protoze sem tam dostanou almuznu v podobe nejake slevy, rikam si, jak lidi pomahaji velkemu bratrovi sbirat informace, analyzovat:-( a vlastne i takto pripravovat pudu na to, co ti nahore chteji.

  • scholz vyjednava o energetickem partnerstvi v saudske arabii.
    povazuji to za akt zoufalstvi

  • Y
    upravené Tue 27 Sep 2022 #179->

    Kancler Scholz po neuspesne navsteve v Kataru a v Saudi onemocnel a neni o nem nic slyset ....
    Byl pozitivne testovan.

  • @Yori povedal/-a:
    Kancler Scholz po neuspesne navsteve v Kataru a Emiratech onemocnel a neni o nem nic slyset ....

    Nakazil sa islamom? To je ťažká choroba, snáď sa z toho narozdiel od miestnych KSB dogmatikov dostane.

  • Zajímavé náhody - Scholz má covid a v Nord Streamu 2 je prý někde díra, protože je téměř bez tlaku..