Slovenská energetika, energetická kríza na Sk

Zakladám tuto tému, nakolko je a bude veľmi aktuálna.

Tak dnes ma zaujal tento článok na HS: https://www.hlavnespravy.sk/radost-zo-spustenia-tretieho-bloku-mochoviec-vystriedala-panika-z-hroziaceho-bankrotu-slovenskych-elektrarni/2931794

Toto riešenie vydesilo generálneho riaditeľa SE Branislava Strýčka, ktorý pre portál Pravda upozornil, že v prípade prijatia zákona k všeobecnému hospodárskemu záujmu (VHZ) pri vysokých cenách energií a vyhlásenia tzv. stavu núdze hrozia Slovenským elektrárňam katastrofálne dôsledky. Dôvodom je zadlženosť spoločnosti, ktorá má u bankových veriteľov napožičiavané 4,2 miliardy € na dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. Navyše, dlhy ďalej rastú, keďže z Mochoviec sa síce dymí, ale tretí blok elektrinu ešte stále nevyrába. Do januára by tieto dlhy mali vyrásť až na 4,6 miliardy €.

SE preto apelujú na prezidentku Čaputovú, všetkých členov vlády a 150 poslancov, aby ešte pred utorkovým prerokovaním novely zákona o energetike v parlamente upravili jeho text. Z budúcoročných 20,8 terawatthodiny (TWH) elektriny, ktorú SE vyrobia po nábehu 3. bloku Mochoviec, je totiž už väčšia polovica predaná zahraničným odberateľom v Nemecku, Česku a Maďarsku.

Strýček varuje, že ak slovenská vláda zoberie už predanú elektrinu, navyše za cenu, ktorú si sama určí, SE sa ocitnú v situácii, kedy im už žiadna banka neposkytne úver. Navyše by to znamenalo, že už predanú elektrinu pre svojich zahraničných klientov by SE museli dodatočne nakúpiť na burze za aktuálne premrštené trhové ceny.

Komentáre

 • V tejto súvislosti vám ešte odporucam si vypočuť zaznam z IV, rozhovor s Holjencikom, bývalý riaditeľom ÚRSO.

  V podstate hovorí, že vôbec nie je nutne meniť zákony, už teraz sú nastavené tak, že intervencia je možný a je možné podnikať kroky. Takze uvedená aktivita je zase mierená ako ďalší úder sk ekonomike. S intelektuálnymi esami typu Verona sa niet čo diviť.

  Tu: https://t.me/infovojnaarchiv/2521

  Alebo tu: https://www.infovojna.bz/prehravac/dopoludnie-na-infovojne-s-adrianom-1492022?m=1

 • Lavazza
  upravené Mon 26 Sep 2022 ->

  Áno, vidíš super článok tu: https://akw.sk/riesenie-vysokych-cien-energii/?cn-reloaded=1

  Takže žiadne stropovanie cien, ktoré finančne zaťažia budúce generácie, žiadne lístky, poukážky, šeky, hotovosť a podobné nezmysly, pri ktorých sa aj Paul Samuelson v hrobe obracia. To je stále len iná strana tej istej mince. Žiadne znárodnenie výrobcov elektriny, to by nás dostalo do bankrotu ešte skôr.

  a) Slovensko je vo výrobe elektrickej energie takmer úplne sebestačné a čochvíľa bude kvôli tretiemu bloku JE Mochovce v nábehu čistým exportérom.

  b) Slovensko vyrába v priemere veľmi lacnú energiu, ale zo zvláštnej, až akejsi masochistickej solidárnosti k iným európskym krajinám, ktoré sú mimochodom rozvinutejšie, nakupujeme tú istú energiu za rádovo vyššie sumy. Kiežby boli tieto rozvinuté krajiny v minulosti rovnako solidárne so Slovenskom napríklad pri dotovaní výšky priemernej mzdy v hospodárstve, aby sme ich životnú úroveň rýchlo dobehli. Kdeže. Všetci predsa vieme, že téma o tzv. “jadre únie” bola pre Brusel vždy iba večierkovým vtipom. Neokolonialista ešte nikdy v minulosti nepustil otroka k rovnakému stolu. Nebuďme naivní. Naše postavenie v EÚ bolo od začiatku presne definované a nikdy nebol dôvod ho meniť.

  c) Mechanizmus fungovania burzy a okrádania štátov cez tzv. voľný trh s energiami sme už popísali v inom blogu.

  Východiská su zrejmé. Ako na to?

  Riešenie sa ponúka priamo v Zmluve o fungovaní EÚ.

 • Dávam to sem, i keď je to správa zo Slovenska by sa to hodilo tiež, ale súvisí to s energetikou:

  https://hnonline.sk/finweb/zahranicna-ekonomika/96042760-volkswagen-pre-plynovu-krizu-hrozi-odchodom-z-vychodnej-europy-tyka-sa-to-aj-slovenska

  Nemecký automobilový koncern Volkswagen by v prípade pretrvávajúceho nedostatku zemného plynu mohol presúvať výrobu z Nemecka a východnej Európy do iných krajín.

  Koncern Volkswagen tiež vyjadril obavy z dopadov vysokých cien plynu na dodávateľov automobilových súčiastok. "Politici musia obmedziť terajšiu nekontrolovanú explóziu cien plynu a elektriny," uviedol Thomas Steg, ktorý má v koncerne na starosti vonkajšie vzťahy.

 • @Lavazza povedal/-a:
  Koncern Volkswagen tiež vyjadril obavy z dopadov vysokých cien plynu na dodávateľov automobilových súčiastok. "Politici musia obmedziť terajšiu nekontrolovanú explóziu cien plynu a elektriny," uviedol Thomas Steg, ktorý má v koncerne na starosti vonkajšie vzťahy.

  Majú ideálnu výhovorku na znižovanie výroby v mene veľkého resetu.

 • Zora
  upravené Tue 27 Sep 2022 ->

  VW

  Počkám si, keď to oficiálne povedia Herbert Diess a Oliver Grünberg.

  Pozrite bod 1:
  Top v automotive: Volkswagen v Bratislave opäť investuje a zdieľanie áut je v kurze
  https://www.trend.sk/biznis/top-automotive-volkswagen-bratislave-opat-investuje-zdielanie-aut-je-kurze

  Reset - nereset, kde inde nájdu ľudí, ktorí im budú vyrábať dobre a za menej ako na západe?
  https://ekonomika.pravda.sk/firmy-a-trhy/clanok/568190-nova-hala-a-karosaren-volkswagen-naleje-do-zavodu-v-bratislave-miliardu-eur/
  https://www.trend.sk/biznis/top-automotive-nove-modely-prekvapia-volkswagen-ide-expandovat

  Komentáre z FB Priznania VW zamestnancov:
  ide len o tlak nemecka na slovensku vládu aby začala niečo robiť s cenami plynu
  /smiech/ a tie nové haly načo stávajú? /smiech, úvaha/ ked chcú odísť... /smajle sa neskopírovali/

  Vyjadrenie Olivera Grünberga /tipujem to na podnikové e-noviny/

 • @Zora Díky za info. Já si jen pamatuji, že v minulosti také VW něco takhle popřel a nakonec to byla pravda...uvidíme.

 • Hlavne (aspoň mne) niekto konečne vysvetlil o čo ide:

  Slovensko je významným producentom elektriny z jadrových a vodných elektrární. Najväčší producent v krajine (Slovenské elektrárne, pozn red.) ale na začiatku roka urobil nákladné rozhodnutie – predal prebytočnú energiu obchodníkom. Títo obchodníci teraz predávajú kontrakty späť na Slovensko za trhové ceny, ktoré sú zhruba päťkrát vyššie.

  „Slováci kupujú za 500 eur to, čo predali za 100 eur,“ vyhlásil Heger. To je tiež podľa neho dôvod, prečo by na Slovensku nefungoval plán Európskej komisie uvaliť mimoriadnu daň na výrobcov elektriny v regióne, píše České noviny.

 • No a je to tu, výsledok prace našich pomätencov Eduscho&co.

  https://bratislava.zoznam.sk/slovenska-realita-spp-vypina-podniky-jeden-z-majitelov-palime-svicky-aby-sme-nieco-videli-maso-sa-kazi-v-chladnickach/

  Podnikateľov v rôznych kútoch Slovenska straší extrémne zvyšovanie cien za energie. Mnohým z nich totiž pri súčasných poplatkoch hrozí zánik. To sa stalo osudným aj majiteľovi bratislavskej reštaurácie, ktorá donedávna praskala vo švíkoch. Teraz je však v celej budove tma a ticho. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a.s. ich totiž úplne odpojil od elektriny.

  Je to strašné, nevieme čo máme robiť. Máme cez 30 zamestnancov, ktorí musia byť teraz s rodinami doma, pretože my si tu nemáme ani ako zasvietiť. Pálime sviečky v každom kúte, aby sme niečo videli. Cítim sa ako v dobe kamennej,“ hovorí o súčasnom stave reštaurácie majiteľ Vladimír Sirotka.

  Písali, že vraj neevidujú žiadnu podpísanú zmluvu s našou spoločnosťou. Tak nám zaslali novú zmluvu, ktorej súčasťou však bolo 9-násobné zvýšenie poplatkov za energie, čo bolo, samozrejme, pre nás nerealizovateľné,“ opisuje.

  Novú zmluvu chcela spoločnosť SPP podpísať do konca júla. Ako ďalej Sirotka hovorí, 3. augusta im rodinná firma zaslala aktuálnu zmluvu, ktorá bola dôkazom ich spolupráce. „To už nám však bolo jasné, že nejde o to, že neevidujú zmluvu. Oni si jednoducho chceli narýchlo vytvoriť novú,“ domnieva sa majiteľ.

 • Lavazza
  upravené Mon 21 Nov 2022 ->

  Tak týmto mi dnes vybili poistky, neviem či by to skôr nemalo byt vtip alebo to druhé, dnes na Pravde takýto článok:

  https://ekonomika.pravda.sk/energetika/clanok/647854-urso-prepocitalo-kto-je-energeticky-chudobny-patrite-medzi-skoro-pol-miliona-chudbonych-prepocty/

  Na tom by nebolo nič zle, ale:

  Úrad pre reguláciu sieťových odvetví prepočítal, koľko ľudí by sa ocitlo v energetickej chudobe. Išlo by o 24 percent domácností na Slovensku. V absolútnom vyjadrení je to približne 432 tisíc domácností z celkového počtu približne 1,8 milióna domácností.

  Návrh zverejnil Úrad v medzirezortnom pripomienkovom konaní a predloží ho na posúdenie vláde. Doteraz takýto dokument chýbal a o tom, kto spadá do energetickej chudoby a kto nie, sa iba debatovalo. Je to súbor odporúčaní na systémové opatrenia minimálne v strednodobom horizonte. ÚRSO tiež odporúča, aby sa zriadila komisia z odborníkov, aby túto problematiku ďalej študovala.

  Zatiaľ je to ok, ale gól prichádza teraz:
  Modelové príklady odhadu počtu domácností ohrozených energetickou chudobou sú realizované na základe dostupných údajov z roku 2020.

  Moja otazka: z roku 2020!?! To je vtip? Veď už v októbri 2021 Sulik vysvetľoval sko ide riešiť zvyšujúce sa náklady na energie a to tým, že vystrukuje deťom ziarovky. Odvtedy presiel viac než rok.

  Tak som si kukla tie tabuľky:

  No tak by má zaujimalo, ktorý dôchodca má dôchodok 600 eur a viac. Ti, čo žijú sami. Ale dobre. Náklady na vodu a elektrinu mesacne 59 eur? To aj ja chcem takých dodávateľov. A čo kúrenie to nič?

  A takto by sme mohli pokracovat ďalej. Ale možno tomu ja zle rozumiem.

  Ďalšia moja otazka je rodina s 2 deťmi. Príjem 707 po zaplatení hypotéky, Dakar tomu je to reálne. Sj tá cena body a elektriny, dobre, keď prižmúriť svoje a susedove oči. 707-141=566, tak to je velice malo na stravu a ostatne veci, deťom treba stále niečo kupovať, lebo rastu. Tak ešte tu bude chudoba…

  No snad mi to tu niekto ozrejmi, pretože keby urobili reálne tabuľky, tak sem padne oveľa viac domácnosti.

 • Prajem všetkým pracovníkom ÚRSO aby čo najskôr dosiahli dôchodkový vek. Po priznaní dôchodku sa pri najbližších platbách za faktúry určite konečne zobudia.

 • Toto sa týka aj českých kolegov, zsujimave porovnanie z TG:

 • JankA
  upravené Wed 23 Nov 2022 ->

  O kríze energií diskutujú najzasvätenejší. Profesor Peter Staněk a bývalý šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, Jozef Holienčík, diskutujú na najvyššej profesionálnej úrovni o chaose ohľadne energií, aký nemá v dejinách obdoby. Tento katastrofálny stav vytvára priamo Európska únia už od roku 2020, ako aj neschopná vláda SR, ktorá občanom pripravila scenár: slovenské firmy vyrábajú elektrickú energiu v hodnote 50€ za Megawatt hodinu, ale na burze našu energiu nakupujeme za 400 až 500€ za Megawatt hodinu! Prečo máme strop 199€ /MWh a nie 50€? Stropy sú v členských krajinách EÚ rôzne, kde je jednotná politika EÚ? Energie je dostatok, ale hrozí, že Slováci budú mrznúť a zomierať. Prostriedky z podvodov na obchodovaní s energiami prúdia na financovanie vojen a nového prerozdeľovania sveta

  https://m.youtube.com/watch?v=cq1M_6bAwAk

 • JankA
  upravené Wed 23 Nov 2022 ->

  JankA povedal/-a: O kríze energií diskutujú najzasvätenejší.

  Holienčik vo videu cca po 14 minúte, hovori, že v novej vyhláške, platnej od januára 2023, pripomienkovanej do 13.októbra, vypustili ochranu domácnosti a malých podnikov, čo značí, že už týto odberatelia nebudú mať ceny regulované a nijak chránené pred plnými trhovými cenami a závisí len od konkrétnych dodávateľov a ich ľubovôle, aké ceny im nastavi :/

 • @JankA povedal/-a:

  JankA povedal/-a: O kríze energií diskutujú najzasvätenejší.

  Holienčik vo videu cca po 14 minúte, hovori, že v novej vyhláške, platnej od januára 2023, pripomienkovanej do 13.októbra, vypustili ochranu domácnosti a malých podnikov, čo značí, že už týto odberatelia nebudú mať ceny regulované a nijak chránené pred plnými trhovými cenami a závisí len od konkrétnych dodávateľov a ich ľubovôle, aké ceny im nastavi :/

  Toto som už niekde počula, len som nevedela, že je to platná vyhláška. Týmto mystifikvoal Sukík, že chcel zrušiť reguláciu cien dománcnostiam, Hajzel jeden.

 • Tak uvidíme ako to bude vyzerať v reálne:

  https://www.hlavnespravy.sk/domacnostiam-sa-cena-elektriny-nezmeni-cena-plynu-vzrastie-o-15/2979998

  V roku 2023 zostane cena elektriny stabilná a bez zmeny v porovnaní s rokom 2022,” povedal Heger. Pokiaľ by domácnosti mali platiť cenu elektriny podľa regulovaných cien, nárast by bol podľa premiéra o 380 %. Pre plyn je nárast namiesto regulačným úradom vyrátaných 225 % iba 15-percentný. Priemerné zvýšenie ceny o 15 % platí podľa premiéra aj pre centrálne zásobovanie teplom. Heger dodal, že ak by štát nezasiahol, domácnosti by v budúcom roku zaplatili za energie o šesť miliárd eur viac.

  Minister financií Igor Matovič (OĽANO) zdôraznil, že zažívame historicky najväčší nárast cien energií na trhoch. Slovensko bude podľa ministra zachovaním tohoročných cien elektriny v rámci Európy jedinečné. Pripomenul sľub vlády z februára po podpise memoranda so Slovenskými elektrárňami o dodávke silovej elektriny, podľa ktorého sa ceny elektriny nasledujúce dva roky nezvýšia. Vláda sa rozhodla zachovať cenu elektriny napriek rastúcim poplatkom za systémové služby.

 • Takže 6 miliárd len z domácností chcú napchať špekulantom do gágora, zadĺžia nimi budúce generácie (čiže aj tak to zaplatíme všetci) a ešte to podávajú ako úspech. O skutočných riešeniach, napr. ako takticky opustiť zlodejskú burzu, ani nesnívajú. A stále nechápem ten plyn, veď MY máme zmluvu s Ruskom do 2028...

 • Toto nevymyslíš, to je život: