Oxymoron

Pleistocen
upravené Mon 13 Mar 2023 v Mimo kategórií #1#1

Priatelia, obcas nam tu na fore hustne atmosfera, tak podme vytvorit nieco na odlahcenie, pobavenie. Nieco pricom zaroven mozeme vyuzit aj svoju predstavivost, svoj tvorivy potencial a zmysel pre humor. Vsetky tieto atributy splna fenomen zvany oxymoron. Je to slovne spojenie najcastejsie dvoch slov podstatne + pridavne meno protireciaceho si vyznamu napr. bohaty zobrak, vyrecne mlcanie, alebo v dnesnej dobre casto pouzivane ohlusujuce ticho. Niektore vyznievaju vtipne napr. strapata plesina, ine maju hlbsi vyznam ako sa na prvy podlad zda napr. salajuci chlad. Mozme to po nejakej dobe vyhodnotit a vyhlasit najlepsi z nich (napr. podla poctu likov). Verim, ze tento nastroj vyuzijete tvorivo a nebudete tym utocit na inych kolegov z fora.

«13

Komentáre

  • Mierumilovný moslim.

  • Zdravim. Povodne som chcel sutazit s oxymoronom "liberalna demokracia" ale nechcem zacinat s latkou prilis vysoko. Bohuzial dnes vidime ako to s tou demokraciou s liberalnou ideologiou vypada. Je to podobne ako Korejska Ludovo Demokraticka Republika, co je vlastne tiez pekny oxymoron 🙂

  • Súlad
    upravené Mon 13 Mar 2023 #6->

    Mnohonárodnostný ruský národ. Americký národ.

  • Mňa napadá vyraz “malá bosorka”, to používal aj nás dejepisár s obľubou. Chápem že treba v snahe pridať.

    • Afroameričan. Ázioameričan. Euroameričan.
    • Indián.
  • Také bychom tam mohli zařadit Programové prohlášení vlády = katalog dezinformací.

  • Som rad, ze sa to uchytilo.
    Pre chemikov: suchy lad
    Pre matematikov: nekonecna nula
    Pre zahradkarov: stepeny semenac
    Pre chovatelov: cistokrvny bastard

  • Súlad
    upravené Mon 13 Mar 2023 #12->

    Kancelar povedal/-a: Z toho vyplyva, ze nemusime premyslat aky by mal byt novy system, ale pracovat na pozdvihnuti moralky a moralnosti vsetkych obyvatelov a ten novy system sa stvori ako keby sam.

    Japonec Samosato to nespraví. Systém musí byť zavedený taký, ktorý bude od prístupu k moci eliminovať malú skupinu deviantov, a naopak, ktorý bude do vedenia vyberať a vyťahovať tých najlepších z najlepších, pričom mravnosť musí byť síce základnou, ale nie jedinou podmienkou.

    Očakávať, že väčšina nielen mravne stúpne do takej miery, že sa takýto systém zavedie sám od seba, je naivné a kontraproduktívne. Inak súhlasím.

  • Súlad
    upravené Mon 13 Mar 2023 #14->

    Príčetný Matovič. Nezávislý Heger. Múdra Remišová. Čistý Sulík. Diplomat Káčer. Minister obrany s modrou knižkou. Cudný Kollár (nie čudný). Heterák Pellegrini. Profesor Pročko. Prezidentka Čaputová.

  • @Estryd povedal/-a:
    strašne pekné, hrozne milé :)

    Áno, toto je veľmi časté túto. Dobu všade pridávajú ľudia tieto slová. Neuvedomujú sa že slovom tvoria, všade ťahajú slová strach a hrôza.

    Na jednej strane sú ľudia veľmi vystavení vybocovanym emóciami všetko je super dobré, sexy a čo ja viem, čo všetko aby to zaujalo. Ale tým si to tiež do svojho života.

    Z praxe - Deti prečo chodíte do školy? - Aby sme boli múdri…. Nuž ani neviem, čo na to povedat. A potom vidíte Stancika, Seligu a im podobnych. Keď je to mimo, zmazem:-)

  • R
    upravené Mon 13 Mar 2023 #16->

    @Pleistocen povedal/-a:
    Som rad, ze sa to uchytilo.
    Pre chemikov: suchy lad
    Pre matematikov: nekonecna nula
    Pre zahradkarov: stepeny semenac
    Pre chovatelov: cistokrvny bastard

    Tak to je gól. Pro mě jsi už teď vítězem :D A přidám, nulová DPH.

  • Toto možno sem úplne nepatrí, ale keď chce niekto pôsobiť ako inteleguán:

    parciálne narušenie totálnej platformy…

  • Lavazza povedal/-a: keď chce niekto pôsobiť ako inteleguán

    Alebo ako suterén.

  • R
    upravené Mon 13 Mar 2023 #21->

    Súlad povedal/-a: Alebo ako suterén.

    Dnes je tady sranda. :D

  • Sergio
    upravené Mon 13 Mar 2023 #22->

    Pleistocen povedal/-a: systematicky riadeny chaos

    to sa možno da skrátit na dve slová: riadený chaos
    a riadený chaos na jednoslovný protivrav/oxymoron: náhoda
    :D
    P.S. a nie je "jednoslovný protivrav" sam o sebe oxymoron ? :);)

  • "náhody neexistujú a zhody okolností sú výnimočné" - niekde som čítal takú vetu :)
    za mňa náhoda nie je ani chaos ani riadený chaos, ale nepochopenie sveta okolo nás...

  • Pleistocen
    upravené Mon 13 Mar 2023 #24->

    Este nieco na dobru noc:
    Plavajuca kotva
    Dynamicka poza
    Spievajuci mim
    Zatrpknuty optimista
    Lenivy pracant
    Prazdny orchester (ten sa po japonsky povie karaoke)
    napustit priestor vakuom

  • vakcína je zdravie

  • oxymoronmi su aj tkz efemizmi, zjemnujuce vyrazy na vazne veci.
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Eufemizmus
    napr vrazdu nazveme umele prerusenie tehotenstva, humanitarne bombardovanie atd, ide o to aby to bezmozgy prijali, niektore veci vobec nie su smiesne dajte pozor na com sa bavite.

  • Dnes v škole:

    Policajka - v tejto škole som nebola, ledva som sem trafila:-)

  • Súlad
    upravené Tue 14 Mar 2023 #29->

    Aj novorečie (newspeak z románu 1984 od Georga Orwella). Vojna je mier, ako tvrdí minister vojny nemenovanej krajiny.

  • Súlad
    upravené Tue 14 Mar 2023 #30->

    Pozerám, že je tu najmenej päť islamistov a najmenej dvaja svetoobčania. Hanbite sa!