Dejiny

Dejiny, nie história. Dejiny = udalosti, ako sa naozaj stali. História = iz tori ja = môj (koho) pohľad podľa Tóry.

Komentáre

  • Súlad
    upravené Mon 3 Apr 2023 ->

    Lekcia historickej gramotnosti pre európskych politikov o tom kto rozpútal druhú svetovú vojnu

    https://www.armadnymagazin.sk/2023/03/06/lekcia-historickej-gramotnosti-pre-europskych-politikov-o-tom-kto-rozputal-druhu-svetovu-vojnu/

    V júni 1941 nacistické Nemecko obsadilo takmer všetky krajiny západnej Európy, neskôr využilo ich hospodársky a vojenský potenciál v boji proti ZSSR a 22. júna 1941 nemecko-fašistická koalícia Európy zradne zaútočila na ZSSR, okradla, zabila a odvliekla milióny civilistov do koncentračných táborov a na práce do Nemecka.

    Bojujeme s falzifikáciami: Ruská služba vonkajšej rozviedky odtajnila hlásenia z Nemecka z roku 1941

    https://www.armadnymagazin.sk/2023/04/02/bojujeme-s-falzifikaciami-ruska-sluzba-vonkajsej-rozviedky-odtajnila-hlasenia-z-nemecka-z-roku-1941/

    Väčšina dôstojníctva v Nemecku sa na jar 1941 obávala vojny so ZSSR, predpovedajúc Tretej ríši krach podobný porážke Napoleonovej Grande Armée. Hovorí sa o tom v ostatných odtajnených dokumentoch Služby vonkajšej rozviedky (SVR) RF.

  • Nestačí téma iné dejiny?

  • Lavazza povedal/-a: Nestačí téma iné dejiny?

    Čo je na týchto dejinách iné? Zhodou okolností je v tomto prípade oficiálna história rovnaká, ako skutočné dejiny.

  • Lavazza
    upravené Tue 4 Apr 2023 ->

    Zatiaľ. Uvidíme dokedy. Veď už Nad veselo vytrubovať, že 2. sv. vojnu začalo Rusko (!) s Nemeckom.

    https://ksbforum.info/discussion/comment/18762#Comment_18762

    Pred časom som sem dala fotku z Vlastivedy pre 4. Ročník, ZS, kde je fotka Slavina. Nikto sa nad tým nepozastavil.

    Čo tým chcem povedat? Že je otazka, kedy sa to začne prepisovať. Dejiny píšu víťazi, nikde sa nepise že píšu históriu.

    https://ksbforum.info/discussion/comment/10308#Comment_10308

    Nikde ani slovo o tom, že to je pamätník padlým sovietskym vojakom (aj ruským, aj ukrajinským, ktorí oslobodili 4.4.1945 Bratislavu a potom aj cele Československo).

  • Zaujímavá, pre priebeh 2. svetovej vojny symbolická epizóda. Kréťania nemali očividne v úmysle podriadiť sa ani nemeckej, ani britskej okupácii. Načo sa okupanti spojili a povstanie potlačili. Nemci sa po úspešnej akcii vzdali.

    Partizáni a partizánky z jedného oddielu ELAS na ostrove Kréta.

    Briti s Nemcami proti partizánom

    Až neuveriteľný záver mala vojna na Kréte, najväčšom gréckom ostrove a piatom najväčšom ostrove v Stredozemnom mori. Podľa pôvodných dohôd medzi Hitlerom a Mussolinim mali Grécko okupovať Taliani, ale narazili tam na tvrdý odpor, a tak v apríli 1941 museli zasiahnuť Nemci.

    Podľa niektorých historikov musel Hitler kvôli tomu presunúť realizáciu plánu Barbarossa z mája na jún. To údajne zmarilo stratégiu bleskovej vojny po vpáde Wehrmachtu do Sovietskeho zväzu.

    Správu nad Krétou si rozdelili Nemci s Talianmi. Kým prví obsadili väčšie mestá, druhí najmä vidiek. V okupovanom Grécku vznikla národnooslobod­zovacia partizánska armáda ELAS/EAM, v ktorej prvé husle hral komunisti.

    V októbri 1944 mali povstalci 10 divízií (spolu takmer 120-tisíc mužov a žien v zbrani). V tom čase už nariadil Hitler evakuáciu nemeckých síl z Egejských ostrovov. Na Kréte zostala len posádka, ktorú tvorilo okolo 12-tisíc vojakov.

    Medzitým prebiehali intenzívne rokovania medzi spojencami o povojnovom rozdelení sfér vplyvu. Ako píše britský historik a politológ David Close, konečná dohoda medzi Stalinom a Churchillom bola politickým obchodom.

    Sovieti dostali úplnú voľnosť v Rumunsku za to, že sa vzdajú v prospech Britov svojho 10-percentného podielu v Grécku.

    Britská intervencia do Grécka prebiehala v čase, keď sa hitlerovci už takmer úplne stiahli z krajiny, ale začala sa tam takzvaná prvá občianska vojna.

    Príslušníci wehrmachtu na Kréte sa 8. mája dozvedeli z rozhlasu o kapitulácii vrchného velenia v Berlíne a pripravovali sa zložiť zbrane Britom. Vojaci 28. pešej brigády pod velením generála Perryho Prestona sa vylodili na ostrove 11. mája.

    Britskí a nemeckí dôstojníci spolupracovali pri spoločných akciách proti gréckym partizánom

    Hneď však museli zvádzať urputné boje s oddielmi gréckych partizánov z ELAS. Čoskoro sa dostali doobkľúčenia a ich zúfalé volanie zachytila nemecká útočná jednotka s tankovým práporom. Včas prišla Britom na pomoc a spoločne odrazili útok oddielov ELAS.

    --

    O tejto epizóde vojny sa dlho mlčalo, prvýkrát o nej prehovoril nemecký historik Peter Schenk až v roku 2000.

    „Džíp generála Prestona odvtedy vždy sprevádzali dva tanky wehrmachtu,“ napísal Schenk. "Až do konca júna 1945 bolo 1 600 nemeckých vojakov zapojených do britských protipartizánskych akcií v priestore Soudy (prístavné mesto v oblasti Chania na Kréte – pozn. red.).“

    Nemcom ponechali zbrane, dostávali žold a pokračovali v boji s gréckymi partizánmi ako súčasť britskej brigády ešte pol druha mesiaca. Až 26. júna sa im podarilo zatlačiť partizánov do hôr v okolí Soudy. Nemci potom zložili zbrane.

    --

    Úryvok z:

    https://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/709183-vojna-po-kapitulacii-porazeni-bojovali-na-strane-vitazov/