Príjemné Veľkonočné sviatky

Lavazza
upravené Thu 6 Apr 2023 v Mimo kategórií #1#1

Milí používatelia a používateľky fóra, chcela by som Vám zaželať prijemne prežitie Veľkonočných sviatkov.

Komentáre

  • Dodržiavate tradície? U nás ciastocne áno, držíme post, jeme dnes špenát, maľujeme kraslice (tie na obrázku som si požičala), chlapci má v pondelok vyšibú aj babku. Oblievačku a šibačku ako keď som bola ešte na ZŠ, takú už nezažívam. Či mi je to ľúto? Neviem.

    Určite mi nie je ľúto za smradľavými voňavkami, ono by sa ešte jedna zniesť dala, ale ten mix už nie. Ale ten zvyk bol celkom pekný..

  • @Lavazza povedal/-a:
    Dodržiavate tradície? U nás ciastocne áno, držíme post, jeme dnes špenát, maľujeme kraslice (tie na obrázku som si požičala), chlapci má v pondelok vyšibú aj babku. Oblievačku a šibačku ako keď som bola ešte na ZŠ, takú už nezažívam. Či mi je to ľúto? Neviem.

    Určite mi nie je ľúto za smradľavými voňavkami, ono by sa ešte jedna zniesť dala, ale ten mix už nie. Ale ten zvyk bol celkom pekný..

    Také tak, mám na ty doby moc hezké vzpomínky.

  • @Pleistocen povedal/-a:

    Lavazza povedal/-a: Určite mi nie je ľúto za smradľavými voňavkami

    ...ak by ti predsa niekedy prislo luto mam peknu zbierku tychto vonaviek 😁

    My sa tiez snazime tradicie dodrziavat a aj detom sa to paci. Maju prijemnu zmenu po dost dlhej dobe rutiny co bola od Vianoc a uz sa ucia basnicky k sibacke.
    Prijemne sviatky vsetkym!

    Tak to už áno, riadna zbierka, tá ma dosť vydesila:-)

  • Startitup, hiphoperi, komičky-herečky a veľkonočné tradície v ich podaní v klipe https://www.startitup.sk/plesk-plesk-nepomoze-vresk-len-taky-fukot-slovenski-raperi-nastavili-zvykom-tvrde-zrkadlo/

  • A tento nový ,klip' prezentuje nielen starti tup.

  • @dum povedal/-a:
    A tento nový ,klip' prezentuje nielen starti tup.

    Ona už to přestává být sranda, protože se každým rokem stupňuje "ženský odpor vůči násilí".
    Já bych spíš řekla aktivistický odpor, ale spěje to k tomu, že pomlázku uvidíme tak leda v muzeu a děvčata budou volat policii.

  • @Lin povedal/-a:

    @dum povedal/-a:
    A tento nový ,klip' prezentuje nielen starti tup.

    Ona už to přestává být sranda, protože se každým rokem stupňuje "ženský odpor vůči násilí".
    Já bych spíš řekla aktivistický odpor, ale spěje to k tomu, že pomlázku uvidíme tak leda v muzeu a děvčata budou volat policii.

    Tyhle "zvyky" už dávno patří do skanzenů a učebnic etnografie.

  • o
    upravené Mon 10 Apr 2023 #13->

    Lena povedal/-a: Tyhle "zvyky" už dávno patří do skanzenů a učebnic etnografie.

    Ale nebuďme takí úzkoprsí, pozrime sa na vec globálnejšie - skús sa napr. postaviť k múru nárekov a vyhlasovať, že strkať doň papieriky či otĺkať si oň hlavu "už dávno patří do skanzenů a učebnic etnografie"...

  • @openeyes povedal/-a:

    Lena povedal/-a: Tyhle "zvyky" už dávno patří do skanzenů a učebnic etnografie.

    Ale nebuďme takí úzkoprsí, pozrime sa na vec globálnejšie - skús sa napr. postaviť k múru nárekov a vyhlasovať, že strkať doň papieriky či otĺkať si oň hlavu "už dávno patří do skanzenů a učebnic etnografie"...

    Já jsem ateista. Mě jakákoliv náboženství nezajímají, ani ti co tlučou hlavou o zeď nářků, ani ti co tlučou hlavou o zem směrem k Mece.

  • @Rusofil povedal/-a:

    dum povedal/-a: nie sú to náboženské tradície, je to oslava plodnosti, zdravia a jari - ktorých zmyslové vnímanie nepopierajú ani ateisti.

    A nejen to. Není to jen oslava, ale praktické ozdravení lidského těla. Vždyť, co je polití studenou vodou, nebo vyšibání proutkem? Je to rozproudění krve v těle po zimě. Rusové dodnes používají větvičky stromů na pořádné vyšibání v bani. I to zabraňovalo zpomalení toku krve v těle a tím i zabránění trombům a tím zabránění mozkovým mrtvicím, nebo infarktům.
    Ale vysvětlovat to lidem, kteří mají tunelové vidění je marné. Naši předkové nedělali nic, jenom tak. Vždy to mělo pro člověka blahodárný účinek. No a dnes se divíme rozsahu civilizačních nemocí. Upouštíme od jednoho zvyku, k druhému a sami si tím škodíme.

    Takže na jaře vymrskali děvčata a ženy a všichni byli celý rok zdraví. Římané chodili do lázní. Mělo to ve své době asi opodstatnění, když neměli nic jiného, ale dnes jsou jiné metody, léky, terapie, stačí si to připomenout v muzeu (kdo chce).

  • Lena povedal/-a: Takže na jaře vymrskali děvčata

    Jedná sa aj o záujem, aj podnetné určité "fúknutie do pahreby", preto plodnosť. Ako žena sa môžeš vcítiť do pocitov žien: 1. mladej nezadanej ženy ktorú permanentne niekto oblial a vyšibal 2. mladej nezadanej ženy ku ktorej nikto neprišiel 3. Zadanej, vydatej ženy (v minulosti sa to nepraktizovalo) o ktorú je stále záujem aj iných cudzích mužov. 3.Zadanej, vydatej ženy ktorej muž v ten deň ide oblievať a vyšibať iné ženy.....Alebo manžel sedí doma a len čumí čo sa to navôkol deje, či spolu odídu "niekam mimo civilizácie".

  • @dum povedal/-a:

    Lena povedal/-a: Takže na jaře vymrskali děvčata

    Jedná sa aj o záujem, aj podnetné určité "fúknutie do pahreby", preto plodnosť. Ako žena sa môžeš vcítiť do pocitov žien: 1. mladej nezadanej ženy ktorú permanentne niekto oblial a vyšibal 2. mladej nezadanej ženy ku ktorej nikto neprišiel 3. Zadanej, vydatej ženy (v minulosti sa to nepraktizovalo) o ktorú je stále záujem aj iných cudzích mužov. 3.Zadanej, vydatej ženy ktorej muž v ten deň ide oblievať a vyšibať iné ženy.....Alebo manžel sedí doma a len čumí čo sa to navôkol deje, či spolu odídu "niekam mimo civilizácie".

    Máme rozdílné myšlení, proto se nemůžeme shodnout. Vy si stále myslíte, že zájem mužů o ženu je pro ni životní TOP, ale to bylo v dobách, kdy byla na nich existenčně životně závislá, proto se snažila a byla i tak vychovávána, aby o ni byl zájem, dnes je to trochu jinak.

  • @Rusofil povedal/-a:

    @Lena povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:
    >

    U každého baráku na Rusi stála "baňa" (a i dnes stojí, minimálně na vesnici), něco, jako sauna, kde se šibalo proutky pro prokrvení těla. Lázně, jako měli Římané by kvůli klimatu neobstály, ale hygienu udržovali právě v bani.
    Když se dcera cara Jaroslava I. Moudrého provdala do Francie, psala otci vyčítavé dopisy, kam ji to pro Boha poslal, že tam se lidé vůbec nemyjí a hrozně smrdí.
    Dnes se používají "jiné metody, léky, terapie, stačí si to připomenout v muzeu", právě proto, že jsme rezignovali na znalosti našich předků. Teď do sebe cpeme tabletky, které léčí jedno, ale zároveň poškozují druhé.

    Nic z toho, co píšeš nepopírám a nerozporuji, jen nevím, co to má společného, když opilí sousedé na Velikonoční pondělí otravují.

  • Mal to byť príspevok, aby sme si zaželali všetko dobré, ale zase sa tu to zvrtlo.... Ja vidím, čo sa snaží povedať aj Lena, aj Rusofil... neviem, takto asi ten lepší svet nevybudujeme, keď neustále sa tu vyťahujú negatíva. Prosím nabudúce si založte vlákno, čo ma serie na Veľkonočných tradíciách.

  • @Lavazza povedal/-a:
    Mal to byť príspevok, aby sme si zaželali všetko dobré, ale zase sa tu to zvrtlo.... Ja vidím, čo sa snaží povedať aj Lena, aj Rusofil... neviem, takto asi ten lepší svet nevybudujeme, keď neustále sa tu vyťahujú negatíva. Prosím nabudúce si založte vlákno, čo ma serie na Veľkonočných tradíciách.

    Se omlouvám.