O riadení ...trochu inak

Sergio
upravené Sun 28 May 2023 v DVTR #1#1

O úplných základoch riadenia.
Z cyklu "Verte, neverte."

--------Úvod do šlabikára riadenia.-------

Prenesme sa v myšlienkách do prostredia  mojej vysokej školy konca 80tych rokov. Začína prednáška z ASR -Automatizované systémy riadenia.
Z nejakého dôvodu  prichádza na prednášku profesor vo veľmi dobrej, zhovorčivej nálade (mozno "vyriesil" nejaký dlhotrvajúci duchovno-ezoterický problém so svojou manželkou, neviem😁🤣), bol už vtedy takmer koniec semestra a povedal:

  • Tak pišišvori, dám Vám jednu otázku z riadenia, úplne jednoduchú a primitívnu, na ktorú stačia vedomosti zo základnej školy. Chcem na ňu JEDNOSLOVNÚ odpoveď, a to slovníkom žiaka prvého stupňa na základnej škole. Uvidíme ako rozumiete problematike riadenia. Hin sa ukážte, aky ste tu mudrlanti a  nie veľkokvákači v teórii riadenia.
    Kto tu a teraz na tú otázku správne odpovie má zapísané, keď donesie index, zajtra u mňa v kabinete zo skúšky výbornú. Samozrejme už nebude musieť do konca semestra chodiť na prednášky a cviká...

Ihneď zavládlo medzi nami nadšenie... veď sme boli najmúdrejší na svete ...riadenenie, pchá, veď poniektorí už aj čítame tie tlsté skriptá na skúšku... čo tam nejaká priblblá otázka pre deti zo základky. Nedoplo nám YntelYgentom, že profesor je síce vtipálek, ale určite nie je naivný hlupáčik rozdávajúci známku "výborný" len tak na počkanie, "za pekné oči" zo svojho duchársko-ezoterického povznesenia
🤣😅🤣😅😂🤣
Otázka, aj pre Vás, znela:
Jestvovanie ČOHO je NEVYHNUTNÝM predpokladom pre to,  aby mohlo následne vzniknúť niečo, čo označujeme slovom riadenie?

«13

Komentáre

  • Řekl bych že profesor byl vtipálek, protože aby mohlo vzniknout něco co označujeme řízení, má více než jeden nevyhnutný předpoklad. Je to teda o hádání, co zrovna myslel, z množiny spousty odpovědí.

  • @Sergio povedal/-a:
    O úplných základoch riadenia.
    Z cyklu "Verte, neverte."

    --------Úvod do šlabikára riadenia.-------

    Prenesme sa v myšlienkách do prostredia  mojej vysokej školy konca 80tych rokov. Začína prednáška z ASR -Automatizované systémy riadenia.
    Z nejakého dôvodu  prichádza na prednášku profesor vo veľmi dobrej, zhovorčivej nálade (mozno "vyriesil" nejaký dlhotrvajúci duchovno-ezoterický problém so svojou manželkou, neviem😁🤣), bol už vtedy takmer koniec semestra a povedal:

    • Tak pišišvori, dám Vám jednu otázku z riadenia, úplne jednoduchú a primitívnu, na ktorú stačia vedomosti zo základnej školy. Chcem na ňu JEDNOSLOVNÚ odpoveď, a to slovníkom žiaka prvého stupňa na základnej škole. Uvidíme ako rozumiete problematike riadenia. Hin sa ukážte, aky ste tu mudrlanti a  nie veľkokvákači v teórii riadenia.
      Kto tu a teraz na tú otázku správne odpovie má zapísané, keď donesie index, zajtra u mňa v kabinete zo skúšky výbornú. Samozrejme už nebude musieť do konca semestra chodiť na prednášky a cviká...

    Ihneď zavládlo medzi nami nadšenie... veď sme boli najmúdrejší na svete ...riadenenie, pchá, veď poniektorí už aj čítame tie tlsté skriptá na skúšku... čo tam nejaká priblblá otázka pre deti zo základky. Nedoplo nám YntelYgentom, že profesor je síce vtipálek, ale určite nie je naivný hlupáčik rozdávajúci známku "výborný" len tak na počkanie, "za pekné oči" zo svojho duchársko-ezoterického povznesenia
    🤣😅🤣😅😂🤣
    Otázka, aj pre Vás, znela:
    Jestvovanie ČOHO je NEVYHNUTNÝM predpokladom pre to,  aby mohlo následne vzniknúť niečo, čo označujeme slovom riadenie?

    Nevyhnutný je řidič.

  • a) Bůh
    b) Intelekt
    c) Vesmír
    d) Vůle
    e) Záměr
    f) Objekt který chceme řídit
    ...
    atd atp

  • d
    dum
    upravené Fri 19 May 2023 #5->

    Mysle. Absolútnej (Boh), následne relatívnej (stvorenie, pseudostvorenie). No keďže prednáška je Automatizované systémy riadenia - tak programy účastníkov ( no prvotne znova vytvorené vedomou mysľou, napr. inštinkty a kódy flóry a fauny).

  • j
    upravené Fri 19 May 2023 #6->

    Zámer, resp. cieľ, ktorý chceme dosiahnuť. Ostatné vieme buď použiť čo existuje, alebo vytvoriť nové.

    • JEDNO slovo...
    • jazyková zásoba žiaka Prvého stupňa ZDŠky
    • vedomosti, poznatky a skúsenosti žiaka max. cca 6 ročníka ZDŠ
  • Hlasivky?

  • řídítka?
    volant?

  • d
    dum
    upravené Fri 19 May 2023 #12->

    Už to nebolo nami povedané? No ak sú to slová žiaka typu mozog, človek, ľudia, bordel, facka, nátlak, podriadenosť, lenivosť, klamstvo, ovládanie, kontrola, poslušnosť; alebo je to nejaký chytáčik tak také neberiem........ Ešte jestvovanie vedomého života no ten je súčasťou ducha, mysle.

  • Sergio
    upravené Fri 19 May 2023 #14->

    otázka je položená a myslená s plnou vážnosťou a zodpovednosťou

  • Kontrola.

  • jozi povedal/-a: Kontrola

    Tú už som spomenul vyššie no Sergio nereagoval tak uvidíme ešte aký nevyhnutný predpoklad riadenia profesor myslel.

  • To bude nějaká ptákovina nebo chyták.

  • Vidím, že za těch pár hodin není Sergio spokojen s žádnou naší odpovědí. Tak přidávám další - kormidlo.

  • @Rusofil povedal/-a:
    za těch pár hodin není Sergio spokojen s žádnou naší odpovědí.

    Čo ja, 😉 ja by som aj bol spokojny, tie koule, hlasivky sa mi celkom páčia 🤣 ....
    A jedna dokonca udrela síce nie klinček po hlavičke, ale hlavičku po klinčeku .... ale udrela ..
    No ale riadenie a jeho podstata je predsa len o niečom inom a nie o mojej spokojnosti.(tak ako aj správna odpoved na
    🍎🍎+🍎🍎🍎=?
    nie je k mojej, al. kohokoľvek iného spokojnosti)
    ....malú pomôcku, ktorú sme my však nedostali, dám o cca 21.00 ....ak dovtedy nepríde správna odpoveď.

  • Masa,stado ktore bude mozne-nutne riadit.

  • Napadlo mě to samé, co Rusofila = řidič.
    Jinak - jako Hox, možností je k dispozici dost.

  • j
    upravené Fri 19 May 2023 #24->

    Takže cieľ to nie je, kontrola tiež nie. Tak to skúsme rozobrať hlbšie. Mám chaos a chem ho riadiť. Aby som vedel odlíšiť tento chaos od cieľového stavu, musím mať nejakú metriku, v ktorej dokážem zadefinovať, že toto je východzí stav a toto cieľový. Metrika ale asi nie je slovo, ktoré by ZŠkár bežne používal. Aby som s metrikou dokázal pracovať, potrebujem matematiku (minimálne algebru a logiku). Je matematika to slovo, ktoré hľadáme? A dáva aj odpoveď aj na Tvoju jabĺčkovú rovnicu,,,

  • @jozi povedal/-a:
    Takže cieľ to nie je, kontrola tiež nie. Tak to skúsme rozobrať hlbšie. Mám chaos a chem ho riadiť. Aby som vedel odlíšiť tento chaos od cieľového stavu, musím mať nejakú metriku, v ktorej dokážem zadefinovať, že toto je východzí stav a toto cieľový. Metrika ale asi nie je slovo, ktoré by ZŠkár bežne používal. Aby som s metrikou dokázal pracovať, potrebujem matematiku (minimálne algebru a logiku). Je matematika to slovo, ktoré hľadáme? A dáva aj odpoveď aj na Tvoju jabĺčkovú rovnicu,,,

    Máš auto, máš silnici, máš cíl, máš pravidla, ale nemáš řidiče. Bez řidiče se nikam nedostaneš.

  • Rusofil povedal/-a: Bez řidiče se nikam nedostaneš.

    Súhlasím, ale toto nám Sergio neberie...

  • Sergio
    upravené Fri 19 May 2023 #27->

    ...malá nápoveda

  • preložím si otázku - čo musí existovať pred vznikom riadenia?
    Podľa výšky pohľadu to celkom dobre vymenoval Hox, z úrovne ZŠ by som povedal: teória.
    PS:ten pišišvor prednášal na UK alebo na SVŠT?

  • @openeyes povedal/-a:
    PS:ten pišišvor prednášal na UK alebo na SVŠT?

    Ja som chodil na VŠDS Za 🙂

  • Ako... pomenovanie?

  • napadly mě dvě věci: abeceda, informace

Táto diskusia bola uzavrená.