Konflikt Rusko - USA - NATO - Ukrajina

1656668707180

Komentáre

  • Zora
    upravené Sun 28 May 2023 ->


    18.5.23

    Pentagón spravil účtovnú chybu. Ešte má dosť peňazí, aby poslal Ukrajine ďalšie zbrane

    Pentagón v dôsledku účtovnej chyby nadhodnotil americkú vojenskú pomoc Ukrajine o tri miliardy dolárov. Otvára sa tak možnosť poslať Ukrajine ďalšie zbrane. Napísala to vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje v americkom Senáte.

    Americké ministerstvo obrany pripísalo zaslanému vojenskému materiálu hodnotu zbraní, ktorými ho nahradilo – namiesto hodnoty, akú mal tento materiál v čase zakúpenia a po následnej amortizácii.

    Od augusta 2021 – teda pol roka pred začiatkom ruskej invázie – poslali USA zo svojich skladov Ukrajine zbrane v celkovej hodnote vyčíslenej na 21,1 miliardy dolárov.

    Reuters pripomína, že nateraz nie je jasné, ako na informáciu o nadhodnotení zaslaných zbraní na Ukrajinu zareaguje Kongres. Avšak administratíve prezidenta Joea Bidena to vytvára väčší priestor na poskytnutie ďalšej pomoci Ukrajine bez toho, aby musela žiadať Kongres o schválenie týchto prostriedkov – a to práve v čase, keď v USA prebieha intenzívna diskusia o zvýšení stropu štátneho dlhu.

    https://standard.sk/357346/pentagon-spravil-uctovnu-chybu-este-ma-dost-penazi-aby-poslal-ukrajine-dalsie-zbrane/

  • Kaktus
    upravené Mon 29 May 2023 ->

    @Rusofil

    Tak to jsou potom Rusové idioti, když nepříteli dali vědět, že ví....A ještě o tom nějaký jouda udělá video. Nebo zase honí sledovanost?

  • Rusofil
    upravené Mon 29 May 2023 ->

    Kdo ví, proč se taková informace objevila. Řízení je proces informační. Objevení se této informace se sleduje nějaký cíl. My vycházíme jen z kusých informací. Plnou informaci má jenom Putin. Může to být výstraha pro jestřáby v Pentagonu.

  • Kaktus
    upravené Mon 29 May 2023 ->

    @Rusofil

    Rusofil povedal/-a: Řízení je proces informační. Objevení se této informace se sleduje nějaký cíl.

    To rozhodně ano, jen ne všechny informace mají užitnou hodnotu. Velká část je jen informační balast nesahající dál než k potřebnému počtu shlédnutí.

    NATO má dost těžkou hlavu i tak, po tom trapasu s Patriotem. Když přistoupíme na to, že ten pán má skutečně insiderskou informaci, pak je na zvážení, jestli je to blb a nebo nepřítel, když proflákne, že mám přístup k nepřátelským systémům monitorování bojiště.

    Leda, že by bylo zřejmé, že z dané oblasti žádné bojiště nebude - což by zase udělalo z veškerého válečného a mobilizačního harašení jen divadlo a nástroj politického boje o veřejné mínění.

  • Rusofil
    upravené Mon 29 May 2023 ->

    Možná tu informaci "proflákl" řízeně. Pro Rusy je výhodnější, když protivníka zastraší tak, že upustí od útoku, než čekat na útok a až pak zjištění u protivníka, že jeho systémy jsou k ničemu. Jak říkal Sun c:

    "Nejvyšším uměním války je, podrobit si nepřítele bez boje."

    "Vybojovat sto bitev a stokrát zvítězit, není meta nejvyšší. Bez boje však nepřítele pokořit, toť meta nejvyšší."

  • To ano, však už si západ ověřil, že Hollywoodské schopnosti Patriotu na kinžál neplatí a nejen na kinžál. Jen takhle by si zbytečně vypíchli jedno oko, jen aby se pochlubili.

    Prostě tak zásadní informace pro vojenskou rozvědku se nepouští, pakliže není už tisíckrát profláklá - a pokud je tisíckrát profláklá, pak už nemá žádnou hodnotu a slouží jen k těm počtům shlédnutí.

  • Kaktus
    upravené Mon 29 May 2023 ->

    No já nevím jestli to spíš počet obětí nezvýší, když teď, když ví kudy je Rusko špehuje, ho mohou odstavit a provést útok na RF zbavenou přehledu z radaru...to mi moc taktické nepřijde, no ne? :D

    Když připustíme, že se rozhodli riskovat jaderné Kinžaly na příslušné centra, tak bych neřekl, že jim to nějaký radar rozmluví.

  • Jestli to je pravda, tak to bude lahůdka

    Podle ruských telegram kanálů útočí ruské letectvo na postavení PVO Patriot na letišti Žuljany v Kyjevě

    https://t.me/rusich_army/9072

    https://t.me/yurasumy/8920

    https://t.me/milchronicles/1984

  • Rusové se jim namontovali do systému. Pokud Amíci něco v systému změní, změní se to i u toho Ruského. Jediná jejich možnost je vypnutí.

  • Podivná zemětřesení na Ukrajině. Bylo několik verzí příčiny zemětřesení. Bylo několik verzí tohoto jevu.

    1. Otřesy po použití od hlubinných raket.

    2. Tektonické zbraně

    3. Detonace podzemního bunkru.

    Nic není správně. Je to akce NATO. Na Ukrajinu byly z Rumunska přemístěny obří vrtací stroje Elona Muska na vrtání podzemních tunelů. Teď se tunely horečně vrtají pod Kyjevem a v Poltavské oblasti.

    https://dzen.ru/video/watch/6474a99897651c7e6be48229?t=87

  • Kaktus
    upravené Tue 30 May 2023 ->

    Svodka Ministerstva obrany Ruskej federácie o priebehu špeciálnej vojenskej operácie (30.05.2023 - Utorok)

    Ozbrojené sily Ruskej federácie v priebehu 24 hodín uskutočnili skupinové údery s použitím vysoko presných leteckých zbraní s dlhým doletom na centrálne rozhodovacie body, kde sa pod vedením západných spravodajských expertov plánovali teroristické útoky na ruskom území.

    Jde o reakci RF na dnešní Ukrajinský dronový nálet na Moskvu

  • Putin potvrdil ruský útok na ukrajinské vojenské spravodajské veliteľstvo v Kyjeve

    Ukrajinské médiá predtým informovali, že Hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany bolo zasiahnuté pri nočnom ruskom raketovom útoku. Úder nasledoval po sérii vyhrážok vysokých predstaviteľov Hlavného spravodajského riaditeľstva, že budú "zabíjať Rusov" po celom svete.


    Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že Rusko uskutočnilo útok na sídlo Hlavného spravodajského riaditeľstva ukrajinského ministerstva obrany v Kyjeve.


    "Od začiatku špeciálnej vojenskej operácie ruské ozbrojené sily útočia na Ukrajinu, ale používajú vysoko presné zbrane. Zameriavajú sa na vojenskú infraštruktúru, sklady zbraní a iné ciele, ktoré by mohli byť použité na vojenské akcie," povedal Putin, keď v utorok hovoril s novinárom na ekonomickej výstave.

    "Už sme spomenuli, že môžeme zasiahnuť rozhodovacie centrá a veliteľstvá. Samozrejme, takýmto cieľom je aj veliteľstvo Vojenskej spravodajskej služby Ukrajiny. A v reakcii na to, ako dobre viete, kyjevský režim zvolil inú cestu, cestu, ktorou sa snaží zastrašiť Rusko a jeho občanov, snaží sa zamerať na obytné budovy. Je to zjavný ukazovateľ teroristickej činnosti," povedal Putin s odkazom na utorkový ranný pokus o útok dronom na ruské hlavné mesto.

    Prezident vyjadril spokojnosť so stavom moskovskej protivzdušnej obrany a uviedol, že pri odvrátení utorkového ranného útoku fungovala "uspokojivo", hoci "je ešte potrebné urobiť určitý pokrok".


    "S podobnými problémami sme sa stretli aj v Chmeimime v Sýrii, hoci, samozrejme, veľkosť území našej leteckej základne v Sýrii a Moskvy sa nedá porovnávať, pretože Moskva je obrovské mesto... Je však zrejmé, čo treba urobiť, aby sa protivzdušná obrana okolo nášho hlavného mesta zlepšila, a my to urobíme," povedal Putin.


    Putin povedal, že ho znepokojuje zjavná snaha Kyjeva zatlačiť Rusko do zrkadlovej reakcie. "Uvidíme, čo s tým urobíme," povedal a zároveň vyjadril nádej, že obyčajní Ukrajinci si uvedomia, k čomu ich vláda tlačí, a to nielen prostredníctvom útoku dronov na Moskvu, ale aj pokusmi o útok na Záporožskú jadrovú elektráreň.


    Ruský prezident načrel aj do histórie ukrajinskej krízy, keď povedal, že po rozpade ZSSR v roku 1991 sa krajina dostala pod kontrolu ľudí, ktorí sa snažia vytvoriť Západom podporovaný "antiruský" režim. Zároveň uviedol, že NATO sa po desaťročiach rozširovania - napriek záväzkom voči Moskve, že tak neurobí, ocitlo na prahu Ukrajiny a na samite aliancie v Bukurešti v roku 2008 vyhlásilo, že má dvere otvorené pre Kyjev.

    "Nestačí, že nám klamali, keď tvrdili, že nedôjde k rozšíreniu NATO na východ. Dostali sa dokonca až na Ukrajinu. A v roku 2014, ako dobre viete, uskutočnili štátny prevrat a začali likvidovať všetkých, ktorí chceli mať tak či onak normálne vzťahy s Ruskom. Okrem toho začali vojnu v Donbase a potom všetkým klamali, keď tvrdili, že chcú situáciu vyriešiť mierovými prostriedkami. Teraz otvorene priznávajú, že klamali a že chceli len získať nejaký čas na zhromaždenie svojich síl" na prípravu konfliktu s Ruskom, povedal Putin.

    Útok na hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany

    Putinove komentáre nasledovali po správach v ukrajinských a ruských médiách, ktoré sa objavili skôr počas dňa, že Rusko raketovým útokom zaútočilo na sídlo Hlavného spravodajského riaditeľstva ukrajinského ministerstva obrany v Kyjeve a zničilo ho. Doprava na moste vedúcom na ostrov, kde riaditeľstvo sídli, bola 30. mája v skorých ranných hodinách zablokovaná.


    Hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany je zodpovedné za koordináciu sabotáží, teroristických útokov a útokov bezpilotnými lietadlami na území Ruska. V posledných týždňoch jeho vysokí predstavitelia vydali sériu jednoznačných vyhlásení o potrebe zintenzívniť úsilie o "zabíjanie Rusov" v Rusku aj vo svete.


    "Všetko, čo budem komentovať, je, že sme zabíjali Rusov a budeme zabíjať Rusov kdekoľvek na tomto svete až do úplného víťazstva Ukrajiny," povedal šéf riaditeľstva vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov v rozhovore pre americké médiá začiatkom tohto mesiaca po tom, ako bol požiadaný, aby sa vyjadril k tomu, či sa Kyjev podieľal na minuloročnej vražde ruskej novinárky Darie Duginovej. O niekoľko týždňov neskôr Budanov pre nemecké médiá potvrdil, že na zozname cieľov jeho agentúry je aj ruský prezident.


    https://sputnikglobe.com/20230530/putin-confirms-russian-strike-on-ukrainian-military-intel-hq-in-kiev-1110796241.html

  • Kaktus
    upravené Wed 31 May 2023 ->

    Ve zkratce

    • PVO v okolí Moskvy dostala nejlíp za 3, musí se doladit.
    • Horké hlavy mohly vidět v praxi varování, že bude-li potřeba, budou se ničit rozhodovací centra včetně obsahu. Totéž by se dělo, kdyby někdo chtěl teoreticky udělat z cvičení útok na RF, jen by to nebyly centra v Kyjevě. Budiž to varování pro všechny kolektivní prázdné mopslí hlavy.
    • Jsem zvědavý, kolik vysoce postavených hlav tam zůstalo, včetně Budanova a zahraničních ,,expertů''.
    • Na ukrajině zatím ticho, jsem zvědavý, jak to propaganda okecá
  • Kaktus
    upravené Wed 31 May 2023 ->

    Buďme příčetní a přiznejme, že jaderné velmoci do vzájemného otevřeného konfliktu nikdy nevstoupí, protože pokud ano, nebudou už mít loutkovodiči čemu vládnout.

    Zároveň přiznejme, že západní mopslové udělají všechno pro to, aby nemuseli s jadernými mocnostmi bojovat na svém území, případně aby nevyprovokovaly odvetný úder na svém území (dodáme cokoliv, ale startovat to bude z Ukrajiny). Jen aby užitečný idiot vydržel co nejdýl.

    Zároveň přiznejme, že největší nebezpečí mopslům hrozí od mopslů samotných - páníček přichází na oubytě a tak by někteří mohli mít zálusk na území druhého a porafat se mezi sebou.

    Otevřeně se protivit jaderné mocnosti, bez podpory pánička mopslové rozhodně nebudou.

    Je potřeba přiznat, že dokud fungovala zlatá miliarda a my mávali vstupenkou do klubu, byl jakýkoliv konflikt velmi nepravděpodobný (pro nás a členy), jelikož členství předpokládalo naprostou servilitu a předem stanovenou pozici a kompetence na konkrétním území. Ale tohle je stále více pasé - proto jsou mnozí tak vyděšení a zuby-nehty se snaží udržet zdání starého matrixu. Takhle těžko říct, co poláky nebo němce napadne. Rovněž je to důvod proč Rusko tak nenávidí, protože jim boří tenhle pohodlný a bezpečný klubík, jenž s sebou nese i své vlastní dogmatické hodnoty, bohužel.

  • Čínsky vyslanec vyzval vlády, aby prestali posielať zbrane do bojov

    Peking 2. júna

    Čínsky osobitný vyslanec pre Ukrajinu Li Chuej v piatok na tlačovom brífingu apeloval na vlády, aby "prestali posielať zbrane na bojisko" a viedli mierové rozhovory. O výsledkoch svojej nedávnej cesty do regiónu však neinformoval. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

    Výzva čínskeho vyslanca prišla v období, keď Washington a jeho európski spojenci zrýchľujú dodávky zbraní Ukrajine, ktorá sa pokúšajú oslobodiť územia okupované Ruskom.

    Vláda čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga tvrdí, že je vo vojne neutrálna a chce slúžiť ako sprostredkovateľka mieru. Politicky pritom podporuje Moskvu.

    "Čína je presvedčená, že ak naozaj chceme ukončiť túto vojnu, zachrániť životy a zaviesť mier, je dôležité, aby prestali dodávky zbraní na bojisko, inak bude napätie iba prudko stúpať," povedal Li novinárom.

    Li navštívil 15.-28. mája Ukrajinu, Rusko, Francúzsko, Nemecko a sídlo Európskej únie. Politickí analytici dávali iba malú šancu, že čínska iniciatíva prinesie pokrok. Napriek tomu dali Pekingu príležitosť uplatniť sa aj takto ako dôležitý hráč vo svetovej diplomacii.

    Peking vo februári zverejnil svoj mierový plán, ale Ukrajina a jej spojenci trvajú na tom, že ruskí vojaci musia opustiť ukrajinské územie.

    Čínsky diplomat Li na tlačovom brífingu v piatok vyhlásil, že Rusko a Ukrajina musia podniknúť "konkrétne opatrenia" na zabránenie jadrovej nehody. Podľa neho je riziko vyostrenia vojny "stále vysoké", píše portál britskej televízie Sky News.

    "Všetky strany musia zaistiť bezpečnosť jadrových zariadení a podniknúť konkrétne opatrenia na ochladenie horúčky," vyhlásil.

    Jeho slová nasledovali po tvrdých varovaniach Medzinárodnej agentúry pre atómov energiu (MAAE) o Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES), najväčšej v Európe.

    ZAES okupujú ruskí vojaci a leží na frontovej línii. Za posledný rok ju po ostreľovaní niekoľkokrát postihli výpadky elektriny. Odborníci upozorňujú, že bez dlhodobého pripojenia na elektrickú sieť hrozí roztavenie prehriateho jadra nukleárnych reaktorov.

    Okrem tohto rizika vládnu aj obavy, že Záporožská oblasť sa môže stať cieľom blížiacej sa ukrajinskej protiofenzívy. https://www.teraz.sk/zahranicie/cinsky-vyslanec-vyzval-vlady-aby-pre/718665-clanok.html

  • Zora
    upravené Sat 3 Jun 2023 ->

    2.6.23

    Vo Švajčiarsku poslanci odmietli povoliť transfer zbraní na Ukrajinu

    https://www.teraz.sk/zahranicie/vo-svajciarsku-poslanci-odmietli-povol/718571-clanok.html


    Pašinjan: Arménsko nie je spojencom Ruska vo vojne s Ukrajinou

    https://www.teraz.sk/zahranicie/pasinjan-armensko-nie-je-spojencom-ru/718789-clanok.html


    Macron udelil generálovi USA Milleymu Rad veliteľa Čestnej légie

    https://www.teraz.sk/zahranicie/macron-udelil-generalovi-usa-milleymu-r/718787-clanok.html

  • 3.6.23

    LUBOMÍR VYLÍČIL: DALŠÍ BEZDĚTNÁ…

    „Moldavsko je připraveno poskytnout své území ukrajinským ozbrojeným silám pro vojenské operace” prohlásila včera Maia Sandu, současná prezidentka Moldavské republiky. A je zajímavé, že tenhle, co do bezpečnostního dopadu asi nejdůležitější výstup z moldavského summitu Evropského politického společenství, přineslo jen málo zahraničních zpravodajských agentur. Z našich pak, podle očekávání, žádná…

    Že se včera v Moldávii, na zámku u městečka Bulboaca, konal summit Evropského politického společenství, to do nás naše média cpala po celý den vrchem spodem. Podávajíce toto setkání hlav států a předsedů vlád ze 47 zemí s vrcholnými představiteli Evropské unie jako prst, výhrůžně vztyčený směrem k Rusku. Všude bylo plno snímků Zelenského, který se ve svém obvyklém, umolousaném, zeleném outfitu, věnoval činnosti tak říkajíc tradiční – žebrání o další zbraně, peníze a všestrannou podporu. Hazardérské prohlášení presidentky Sandu v tom hluku „jaksi zapadlo”.

    Proč hazardérské? Podívejme se na Moldavskou republiku. Je to skutečně nevelký stát u hranice s Rumunskem, od něhož se v roce 1990 odtrhly ruskojazyčné oblasti na východním břehu řeky Dněstr a vytvořily tak zvanou Podněsterskou moldavskou socialistickou republiku s hlavním městem v Tiraspolu. Na jejím území je rozmístěno 380 ruských vojáků mezinárodních mírových sil, ale kromě nich také přes tisíc dalších příslušníků bývalé 14. armády. Ruská armáda tu v roce 2013 uskladnila okolo 20 000 tun vojenského materiálu.

    A právě tyto vojáky a sklady měla zřejmě na mysli paní presidentka, když řekla: „Pokud bude ukrajinská armáda potřebovat, jsme připraveni dát jí právo vstoupit na naše území a vypořádat se se sklady, zbraněmi a personálem. Je to spojenecké gesto.” Tato její slova potvrzují i další nezávislé zdroje. Ať se na ně podíváme z kterékoli strany, nevypadá to na nic jiného, než na „pozvánku” k rozšíření Rusko – Ukrajinské války na území Moldavska. Státu, jehož je ta paní presidentkou…

    Co to může být za člověka, který dobrovolně zve (cizí) válku do své vlastní země? Tak se na to podívejme. Maia Sandu, narozená 1972, je proevropskou političkou s takovým přímo ukázkovým až klasickým průběhem kariery, že by bylo škoda si jí nepovšimnout. Vystudovala ekonomii, pak se tak zvané mezinárodní vztahy na Akademii veřejné správy v Kišiněvě. Jako nadějný kádr byla vytipována ke studiu v USA. V roce 2010 absolvovala John F. Kennedy School of Government na Harvardově univerzitě. Poté přešla do bankovnictví. Od roku 2010 do roku 2012 pracovala jako poradkyně výkonného ředitele Světové banky ve Washingtonu, D.C.

    Co vám to připomíná? Vystudování kecacích věd „o správě státu”, nalejvárna v USA, práce ve vysoce politické Světové bance… Není to podivuhodně podobné kariérám tolika nejvyšších evropských politiků, přelévajících se také tam a zpátky mezi Rotchildovými bankami a různými stupni managenmentu státu? A těch podobností bude ještě více.

    Maia Sandu je také jednou z 52 hlav států a předsedů vlád, kteří se zúčastnili letošního ročníku Světového ekonomického fóra v Davosu. Kromě mnoha mezinárodních vůdců a podnikatelů, se tu setkala s Alexandrem Sorosem. Tedy se Sorosem mladším, synem magnáta George Sorose. Starý přijet nemohl, ale synek se prý dobře zaučuje. On také na své stránce Facebooku, podle rumunských zdrojů, zveřejnil fotografii, na které diskutuje s prezidentkou Moldavské republiky. Maia z toho byla tak nadšená, že prý hned po Světovém ekonomickém fóru navrhla, že by se Moldavská republika mohla vzdát neutrality, stanovené v ústavě a připojit se k vojenské alianci. Slovo NATO sice nevyslovila, ale bylo zjevné, o čem mluví.

    Čí je to člověk, bylo jasné už dříve. Když svého času kandidovala na úřad premierky, bojovaly za ni všechny nevládky a všichni proevropští a lidskoprávní aktivisti v Moldávii jako lvi. No a její (před)poslední kousek? Koncem května měla paní presidentka tiskovou konferenci, na níž varovala před nebezpečím ruské propagandy a dezinformací v zemi a navrhla vytvoření nového vládního orgánu, který by této hrozbě čelil. Mělo by se to jmenovat “Patriot Center” a náplní činnosti tohoto orgánu by měla být koordinace a realizace státní strategii boje proti dezinformacím… Ano, už i k řece Dněstr dorazily noty.

    Nepřipadá vám, že tenhle vzorec znáte? Mustr s bezdětným politikem, nejisté či poněkud zvláštní sexuální orientace (že Macron?), přelévajícím se mezi financemi, neziskem a státními strukturami, kterému je podivuhodně umetána cestička, jehož přešlapy a lapsy jsou usilovně zametány pod koberec… a on přitom škodí a škodí. Kudy chodí.

    Podívejte se, jak podivuhodně se ona bezdětnost rozšířila ve vrcholovém managementu států EU – bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, bývalá britská premiérka Theresa Mayová, bývalý šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, předsedové vlád Itálie, Nizozemska, Švédska a Lucemburska, prezident Francie Emmanuel Macron a první ministryně Skotska Nicola Sturgeonová – nikdo z nich nemá vlastní děti. A proto jim možná na budoucnosti jejich zemí a evropského kontinentu až tak nesejde.

    Jaký to má význam? Inu, jestliže jsou do význačných funkcí v Evropě hromadně a „nadproporčně” protlačovány osoby bezdětné, pak to asi má nějaký důvod. Třeba něco v naší plánované budoucnosti…

    https://pravyprostor.net/?p=161272

  • Objevila se informace, kdo ve skutečnosti zničil Kachovskou přehradu. Měli v tom prsty VB, Ukrajinci a podržte se, Japonci. Více ve videu.

    https://dzen.ru/id/5d50f4ae0ce57b00aea5aaba?utm_referer=www.youtube.com

  • Milo
    upravené Wed 7 Jun 2023 ->

    6.6.2023

    Zhrnutie udalostí okolo Kachovskej priehrady:

    Pretrhnutie Kachovskej priehrady zmiatlo všetkých

    Kolaps priehrady Kachovskej vodnej elektrárne spôsobil rozsiahle záplavy oblastí pozdĺž rieky Dneper v Chersonskej oblasti, evakuáciu miestnych obyvateľov, problémy s dodávkami vody a elektrickej energie, škody na životnom prostredí a ohrozenie bezpečnosti Záporožskej jadrovej elektrárne. Rusko a Ukrajina sa navzájom obviňujú z útoku na priehradu, ale mnohí odborníci sa domnievajú, že k žiadnemu útoku nedošlo, pretože priehrada sa mohla zrútiť, pretože konštrukcie predtým poškodené ostreľovaním nevydržali tlak vody. Strany konfliktu teraz musia urýchlene evakuovať ľudí zo zaplavených oblastí. Z vojenského hľadiska záplavy neposkytujú žiadnu výhodu ani Rusku, ani Ukrajine: na istý čas by oddialilo prípadnú ukrajinskú ofenzívu v tejto oblasti, ale mohlo by tiež podmyť ruskú obranu. V dôsledku toho vnáša do konfliktu prvok neistoty.

    Narušenie priehrady vodnej elektrárne Kakhovska

    Verzie sa schádzajú a rozchádzajú

    Okolo piatej hodiny ráno 6. júna sa objavili prvé správy o výbuchu Kachovskej vodnej elektrárne. Operačné velenie “Juh” ukrajinských ozbrojených síl uviedlo, že “výbuch” vykonala ruská armáda. Ruský starosta Novej Kachovky Vladimir Leontiev všetko rýchlo poprel a správy o zničení priehrady označil za “nezmysel”. Podľa neho je “v meste všetko tiché a pokojné. Takmer okamžite však nemenovaný informovaný zdroj pre tlačovú agentúru TASS uviedol, že “hrádza Kachovskej MVE v Chersonskej oblasti sa zrútila v dôsledku poškodenia”. Zároveň spresnil, že včera večer bol v okolí elektrárne pokoj a “nedošlo k žiadnym nájazdom”. Potom už pán Leontiev uviedol, že “okolo druhej hodiny ráno bolo na Kachovskej MVE vykonaných niekoľko početných zásahov, pri ktorých boli zničené uzávery”.

    Čo je Kachovská vodná elektráreň

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už medzitým zvolal naliehavé zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany. Podľa ukrajinského lídra je fyzicky nereálne vyhodiť stanicu do vzduchu “nejako zvonku – ostreľovaním”. Preto je presvedčený, že za incident môže ruská strana.

    Západní spojenci Kyjeva ochotne podporili verziu pána Zelenského.

    Predseda Európskej rady Charles Michel vyhlásil, že je “šokovaný bezprecedentným útokom na priehradu”, a ubezpečil, že EÚ bude “brať Rusko a jeho zástupcov na zodpovednosť”.

    Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a nemecký kancelár Olaf Scholz tiež rýchlo obvinili Rusko. Nemecký líder považoval tento incident za “nový rozmer” konfliktu. Na tomto pozadí znelo večerné vyhlásenie Bieleho domu maximálne opatrne: Washington priznal, že nemôže potvrdiť účasť Ruska na incidente.

    Moskva všetky obvinenia kategoricky odmietla. “Oficiálne vyhlasujeme: ide o jednoznačne úmyselnú sabotáž ukrajinskej strany, ktorá bola naplánovaná a vykonaná na príkaz Kyjeva, kyjevského režimu. A kyjevský režim by mal niesť všetku zodpovednosť za všetky dôsledky,” povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podľa neho “sabotáž má potenciál spôsobiť veľmi vážne následky pre niekoľko desiatok tisíc obyvateľov regiónu, ekologické následky a následky iného charakteru, ktoré sa ešte musia zistiť”. Ruský Vyšetrovací výbor začal trestné stíhanie podľa článku o terorizme, takto agentúra opísala incident na priehrade Kachovskej MVE.

    Fotografia vodnej elektrárne Kakhovska z 28. mája / Reuters

    Nezávislí pozorovatelia medzitým predložili tretiu verziu toho, čo sa stalo. Najmä novinári denníka The Washington Post a denníka Financial Times Evan Hill a Christopher Miller poukázali na to, že na najnovších záberoch priehrady a stavidiel je vidieť poškodenia.

    Niektorí odborníci sa domnievajú, že k priamemu zlyhaniu priehrady 6. júna nedošlo v dôsledku konkrétneho “výbuchu” alebo “masívneho ostreľovania”, ktoré sa uskutočnilo v ten deň, ale v dôsledku nahromadených škôd, ktoré spôsobili, že konštrukcia priehrady vodnej elektrárne nebola schopná odolať sile vody.

    Táto verzia nenašla odozvu u predstaviteľov v Rusku, na Západe ani na Ukrajine. Všetci predstavitelia sa zhodli na tom, že išlo o sabotáž.

    Je pozoruhodné, že väčšina expertov sa domnieva, že z vojenského hľadiska záplavy, ktoré pokrývajú rozsiahle územia na juhu pozdĺž rieky Dneper, nie sú výhodné ani pre Rusko, ani pre Ukrajinu. Záplavy na jednej strane na určitý čas takmer znemožňujú protiútok AFU v tejto oblasti a na druhej strane ničia obranné opatrenia vybudované Ruskom.

    https://vk.com/video_ext.php?oid=-23482909&id=456254645&hash=c0bbe74af8a6ec2b&hd=2

    Ruský minister obrany Sergej Šojgu však uviedol, že Kyjev z výbuchu predsa len profitoval. “Nepriateľ má v úmysle premiestniť jednotky a techniku z chersonského smeru do svojej útočnej oblasti, čím výrazne oslabí svoje pozície,” povedal Šojgu a vysvetlil, že únik vody zabráni ruskej ofenzíve. Agentúra Bloomberg poznamenáva, že záplavy umožnia obom stranám presunúť jednotky do iných častí frontu – a veľa bude závisieť od rýchlosti takéhoto preskupenia.


    Dopady pre všetkých

    Sergej Šojgu tiež zdôraznil, že to, čo sa stalo, “bude mať vážne a dlhodobé dôsledky na životné prostredie”. A v tomto bol celkom v súlade s ukrajinskou stranou. Škody na životnom prostredí a voľne žijúcich živočíchoch zatiaľ neboli vyhodnotené. Už teraz je však jasné, že ekosystém oblasti katastrofy a blízkych regiónov bude vážne zasiahnutý. Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie, ktoré večer vydalo osobitné vyhlásenie, hovorilo o následkoch, akoby už nastali.

    “Dôrazne odsudzujeme zničenie vodnej elektrárne Kachovka ukrajinskými ozbrojenými silami, ktoré viedlo k rozsiahlej humanitárnej a ekologickej katastrofe… Kolosálne škody z tejto sabotáže kyjevského režimu boli spôsobené poľnohospodárstvu regiónu a ekosystému ústia Dnepra,” uviedlo ministerstvo a dodalo, že “kyjevský režim… zámerne zvýšil hladinu vody v nádrži Kachovka na kritickú úroveň otvorením stavidiel Dneperskej vodnej elektrárne”.

    Medzitým sa počas celého dňa 6. júna objavovali správy o zatopení ďalšej osady na jednom alebo druhom brehu Dnepra.

    Ukrajinské úrady uviedli, že v rizikovej zóne na pravom brehu sa nachádza približne 80 osád, a oznámili evakuáciu približne 16 000 ľudí.

    Na ľavom brehu sa tiež začala evakuácia, ktorú sprevádzali upokojujúce vyhlásenia miestnych predstaviteľov. Napríklad Vladimir Saldo, úradujúci šéf ruskej Chersonskej oblasti, na pozadí zaplavenej Novej Kachovky poznamenal, že “ľudia sa pokojne pohybujú po uliciach, fungujú čerpacie stanice, niektoré obchody sú otvorené, dokonca aj podniky fungujú”. Podľa neho zničenie priehrady “spôsobilo, že po Dnepri steká veľký, ale nie kritický objem vody”. “Nebude potrebná ani väčšia evakuácia ľudí. Väčšina obyvateľov zostáva na svojich miestach, hoci pre nich bola vyslaná doprava,” povedal pán Saldo.

    Popoludní však Vladimir Leontiev oznámil, že len z Novej Kachovky bolo od 15.00 h evakuovaných 900 ľudí. A Andrij Alekseenko, predseda vlády Chersonskej oblasti, priznal: “Najťažšia situácia je teraz v Alešku. Mesto je takmer celé zaplavené… Ľudí zo zaplaveného Alešky môžu evakuovať len špeciálne vozidlá.

    Zatiaľ čo v epicentre katastrofy sa voda prelieva, v susedných regiónoch sa predpokladá jej nedostatok.

    V dôsledku poruchy priehrady klesá hladina vody v hornom toku Dnepra a v nádrži Kachovka. Ukrajinský Kryvyj Rih už zaznamenal problémy so zásobovaním domácností vodou, ako aj nárast dopytu po balenej vode. Región zaviedol obmedzenia spotreby vody pre priemyselné podniky, ako aj zníženie tlaku v potrubí na zásobovanie vodou počas nočných hodín.


    Ten istý Vladimir Leontiev predpovedal problémy so zásobovaním vodou aj na Kryme. Hlava polostrova Sergej Aksjonov sa poponáhľal ubezpečiť, že “nehrozia záplavy”, ale “existuje riziko, že severokrymský kanál bude plytký”. “Nádrže, dokonca aj tie, ktoré boli predtým naplnené na 15 – 20 %, sú v súčasnosti naplnené asi na 80 %. Pitnej vody je viac ako dosť. Prebiehajú práce na minimalizácii strát vody v kanáli. V najbližších dňoch sa ukáže dynamika a možné riziká,” povedal pán Aksenov.

    Na polostrove sa domnievajú, že ak by sa situácia vyvíjala podľa najhoršieho scenára a dodávky vody na Krym by sa zastavili, ako to bolo počas vodnej blokády, kanál by sa pravdepodobne opäť využíval na odvádzanie vody z horských nádrží do východnej časti polostrova a na dopravu pitnej vody z podzemných vodných zdrojov na Kerčský polostrov a Feodosiu. Či sa nákladné projekty na výstavbu odsoľovacích zariadení na morskú vodu vrátia, miestni predstavitelia zatiaľ nedokážu posúdiť. Ako pre Kommersant uviedol zdroj z regionálnej rady ministrov, do veľkej miery to závisí od ekonomických možností štátu, ktoré sa za posledný rok a pol objektívne zhoršili, ako aj od vývoja na fronte.

    V každom prípade, uviedol respondent Kommersantu, krymský agropriemyselný komplex čakajú opäť ťažké časy.

    Poľnohospodárstvu opäť hrozí, že zostane bez plodín závislých od vlahy, veľké straty utrpí rybolov a živočíšna výroba, ako aj produkcia krmív.

    Územia v záplavovej zóne však riskujú aj nedostatok vody, prinajmenšom pitnej. Podľa Sergeja Dmitrieva, zástupcu vedúceho ruskej správy Novej Kachovky, “cintorín v meste je zaplavený, čo povedie k vážnemu, veľkému znečisteniu vody a spôsobí veľmi vážne ťažkosti práve civilnému obyvateľstvu”. Nikto zatiaľ nespočítal, koľko takýchto cintorínov bolo v ceste katastrofe.

    Rusko a Ukrajina sa rozhodli riešiť incident na medzinárodnej úrovni a zároveň požiadali o zvolanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN.

    Jadrová elektráreň

    Správa o zlyhaní priehrady vodnej elektrárne Kachovskaja okamžite vyvolala otázky o bezpečnosti neďalekej Záporožskej jadrovej elektrárne (ZNPP). Tá už od jesene 2022 nevyrába elektrinu, ale reaktory a ďalšie zariadenia sa stále musia chladiť. Hlavným zdrojom “vonkajšej vody” pre ZNPP je jej vlastné chladiace jazierko, ktoré je s nádržou Kachovka spojené výdušným kanálom na cirkuláciu a napúšťanie vody.

    Riaditeľ ZNPP Jurij Černičuk v utorok ráno uviedol, že v súčasnosti bezpečnosť Záporožskej JE nie je ohrozená.

    “Päť blokov je v stave studenej odstávky, jeden je v stave horúcej odstávky. Hladina vody v chladiacom jazierku sa nezmenila a je na úrovni 16,67 m,” spresnil. Podľa pána Černičuka voda chladiaca bazény skladovania vyhoreného paliva je uzavretý okruh, ktorý nemá priamy kontakt s prostredím alebo vodou nádrže Kachovka. Na druhej strane, systém odvodu tepla do konečného absorbéra môže byť doplnený buď vodou z nádrže Kachovka, alebo z viacerých alternatívnych zdrojov. “Situácia je pod kontrolou personálu jadrovej elektrárne” – ubezpečil Jurij Černičuk.

    Pripomeňme, že aj po tom, ako ju v marci 2022 obsadili ruské sily, Záporožskú jadrovú elektráreň ešte pol roka prevádzkoval ukrajinský Energoatom. Ale po oznámení pripojenia Záporožskej oblasti k Rusku v septembri 2022 bola elektráreň odovzdaná Ruskej federácii a odvtedy ju prevádzkuje nová dcérska spoločnosť Rosenergoatom (súčasť štátnej korporácie Rosatom). Bývalý generálny riaditeľ ZNPP Igor Murašov bol vyhostený na Ukrajinu: podľa ruskej strany spolupracoval s ukrajinskými špeciálnymi službami. Koncom novembra bol za nového generálneho riaditeľa vymenovaný bývalý hlavný inžinier ZNPP Jurij Černičuk.

    Ukrajinský Energoatom v utorok ráno situáciu tiež nedramatizoval. Upozornili, že pretrhnutie priehrady “by mohlo mať negatívne dôsledky pre ZNPP”, pretože voda z nádrže Kachovka je potrebná pre elektráreň, aby mohla prijímať krmivo pre kondenzátory turbín a bezpečnostné systémy ZNPP. Dodali však, že zatiaľ “je situácia pod kontrolou”. “Túto situáciu nehodnotíme ako kritickú, pretože elektráreň má vlastný chladiaci rybník oddelený od nádrže Kachovka,” povedal neskôr ukrajinským médiám Petro Kotin, šéf Energoatomu. Zároveň uviedol, že s možnosťou zníženia hladiny vody v nádrži Kachovka sa počítalo už počas výstavby ZNPP: “Existuje vypracovaný zoznam opatrení pre prípad, že by hladina vody v nádrži Kachovka klesla. Personál elektrárne má inštrukcie, ako postupovať, aby bola zaručená jej bezpečnosť.

    Projektanti ZNPP počítali s rôznymi scenármi a brali do úvahy možnú haváriu na priehrade Kachovskej MVE, preto má elektráreň niekoľko zdrojov “vonkajšej vody” na odvod zvyškového tepla z reaktorov, povedal v rozhovore pre Kommersant Alexander Uvarov, riaditeľ ANO Atominfo-Center.

    ZNPP má najmä rozstrekovacie bazény, chladiace veže, ako aj možnosť čerpať vodu z artézskych studní, vymenúva expert.

    Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v utorok tiež uviedol, že podľa jeho expertov “neexistuje žiadne bezprostredné riziko pre bezpečnosť elektrárne”. Podľa neho, ak hladina vody v nádrži Kachovka klesne pod 12,7 metra, nebude možné z nej čerpať vodu pre potreby ZNPP, čo však v súčasnosti nie je kritické. “Keďže reaktory boli odstavené pred niekoľkými mesiacmi, očakáva sa, že chladiaca nádrž bude postačovať na zabezpečenie chladiacej vody pre ZNPP na niekoľko mesiacov,” povedal šéf MAAE. Rafael Grossi by mal na budúci týždeň osobne navštíviť ZNPP, aby zhodnotil situáciu.

    autori: Alexej Zabrodin, Polina Smertina, Elena Černenko; Alexander Dremľugin, Simferopo

    Preklad z https://www.kommersant.ru/doc/6028967?from=glavnoe_1

  • 6.6.2023

    Kachovské more zmizne do štyroch dní

    Наталья Приходко

    Nová Kachovka sa ponára pod vodu / Reuters

    Kyjev okamžite obvinil Moskvu z bombardovania Kachovskej vodnej elektrárne. Hoci pripustil, že dôsledky zničenia vodnej elektrárne by boli výraznejšie pre civilné obyvateľstvo v regiónoch kontrolovaných Ruskou federáciou a jej armádou. Ukrajinské orgány už zároveň obvinili Rusko z ekocídy. Experti naznačili, že Kyjev má v úmysle aktívne presadzovať aktuálnu environmentálnu otázku na medzinárodnej scéne. Nevylúčili, že ukrajinskí predstavitelia sa pokúsia získať aj druhý zatykač na Rusko na Medzinárodnom trestnom súde.

    V dôsledku výbuchu v priestoroch strojovne turbín zvnútra je Kachovská MVE úplne zničená a nie je možné ju obnoviť. Spoločnosť Ukrhydroenerho komentovala správy, že horná časť Kachovskej MVE bola zničená v noci 6. júna. Uviedli tiež, že Kachovské more (nádrž s rovnakým názvom) bude "spustené" v priebehu nasledujúcich štyroch dní. Od 9.00 h ráno už hladina vody rýchlo klesala, uviedla spoločnosť Ukrhydroenergo. A ubezpečili, že situáciu budú naďalej analyzovať.

    Hneď na úvod treba spomenúť, že spomínaná MVE, ktorá sa nachádza 5 km od mesta Novaja Kachovka v Chersonskej oblasti, je od jari 2022 pod ruskou kontrolou. A ako ruským novinárom povedal šéf administratívy Novej Kachovky Vladimir Leontiev, postupné údery ukrajinských ozbrojených síl (OSU) na Kachovskú MVE viedli k zničeniu vodnej elektrárne. "Ukrajinské vojská vykonávajú tieto údery už dlhší čas. Mali sme deň, keď na Kachovskú vodnú elektráreň letelo asi 80 HIMAROV. A teraz zrejme elektráreň tieto nočné údery nevydržala," citovala Leontieva agentúra TASS. Podľa jeho predpokladu zrejme nebude možné vodnú elektráreň opraviť. Preto ju bude treba po víťazstve obnoviť, uzavrel starosta. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov zasa označil zničenie Kachovskej vodnej elektrárne za úmyselnú sabotáž zo strany Kyjeva v dôsledku neúspechu ukrajinskej ofenzívy. "Táto sabotáž by potenciálne mohla mať veľmi vážne dôsledky pre niekoľko desiatok tisíc obyvateľov regiónu, ekologické dôsledky, dôsledky iného charakteru," povedal Peskov. A dodal, že jedným z cieľov akcie mohla byť snaha ukrajinských orgánov prerušiť dodávky vody obyvateľom Krymu.

    Krymský prezident Sergej Aksjonov v utorok na svojom kanáli Telegram vysvetlil, že v dôsledku zničenia Kachovskej hydroelektrárne sa Severokrymský kanál (ktorý zásobuje polostrov vodou) stal plytkým. Napriek tomu, hrozba záplav Krymu nehrozí, povedal Aksjonov.

    Kyjevské médiá zároveň uznali, že hrozba ďalšieho zaplavovania osád v regiónoch kontrolovaných Ruskom je významnejšia ako hrozba pre osady na ukrajinskej strane. V tejto súvislosti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na záver naliehavého zasadnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany (RBNO) v ten istý deň oznámil, že nariadil evakuáciu rizikových oblastí a zabezpečenie pitnej vody pre všetky mestá a obce, ktoré boli predtým zásobované z vodnej nádrže Kachovka. Uviedol tiež, že na zasadnutí NSDC bol dohodnutý súbor medzinárodných opatrení, ktoré majú za útok vyvodiť zodpovednosť voči Rusku. “Prísnu zodpovednosť," zdôraznil prezident.

    Ukrajinský premiér Denys Šmygal medzitým spresnil, že v dôsledku vyhodenia priehrady vodnej elektrárne Kachovka ruskou armádou hrozí zatopenie až 80 osád. Premiér zároveň poukázal na ohrozenie Záporožskej jadrovej elektrárne, hoci poznamenal, že vzhľadom na nedostatočný prístup do ZNPP (od jari 2022 tiež pod ruskou kontrolou) je pre Kyjev ťažké posúdiť tamojšiu situáciu. "Zničenie Kachovskej vodnej elektrárne je spojené s ekologickou katastrofou pre juh nášho štátu. Svet musí reagovať. Okamžite. Ale nielen slovami, ale aj činmi. Rusko by sa malo okamžite zbaviť Záporožskej elektrárne, aby sa zabránilo ďalšej katastrofe," povedal Šmygal.

    Volodymyr Zelenski zvolal Radu pre národnú bezpečnosť a obranu v súvislosti so situáciou vo vodnej elektrárni Kachovka. 

    Foto: Reuters

    Vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak tiež označil výbuch priehrady vodnej elektrárne Kachovka za ekologickú tragédiu. OP okrem iného uviedol, že výbuch vodnej elektrárne Kachovka mal za cieľ zasadiť úder aj globálnej potravinovej bezpečnosti. "Táto katastrofa totiž ovplyvní zavlažovací systém na južnej Ukrajine. Rusi potrebujú hlad v krajinách celého sveta, najmä v Afrike," stanovila prezidentská kancelária. A ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v tejto súvislosti varoval pred možnosťou najväčšej technologickej katastrofy v Európe za posledné desaťročia.

    Ukrajinská generálna prokuratúra (OGPU) zároveň uviedla, že začala vyšetrovanie tohto prípadu. Ide o trestné konanie vo veci ekocidy a porušenia zákonov a vojnových zvyklostí, a to aj podľa článku 441, časť 1 a článku 438 ukrajinského trestného zákonníka, uviedla OGPU.

    Ak však vychádzame z tradičnej otázky všetkých detektívov, kto má z tohto zločinu prospech, odpoveď už sformuloval minister vnútra Igor Klimenko. Podľa jeho správy na jeho kanáli Telegram, ktorú citovala tlačová služba ministerstva vnútra, bolo z Chersonskej oblasti evakuovaných už približne 800 ľudí.

    Väčšina osád v zóne potenciálnych záplav sa pritom nachádza na území kontrolovanom Ruskou federáciou, potvrdil minister (ktorý uvedené územia označil za "dočasne okupované"). Situáciu v Záporožskej jadrovej elektrárni tiež považoval za globálnu hrozbu, keďže "všade, kam vkročí noha Rusa, dochádza k ničeniu a katastrofám". "Preto musí Rusko opustiť ZNPP. Je to otázka bezpečnosti nielen pre Ukrajinu," zhrnul minister vnútra.

    Medzitým treba pripomenúť, že ZNPP aj vodná elektráreň Kachovka boli a sú pod ruskou kontrolou. Vyhlásenia predstaviteľov Kyjeva navyše naznačujú, že Moskva si spôsobuje a plánuje spôsobovať čoraz bolestivejšie a nebezpečnejšie údery. Zrejme popri téme praktických dôsledkov vyhodenia Kachovskej MVE do vzduchu pre miestne obyvateľstvo majú ukrajinské orgány ďalej v úmysle roztočiť súvisiace naliehavé environmentálne otázky aj na medzinárodnej scéne?

    Je príznačné, že Rusko bolo jednoznačne obvinené zo zničenia Kachovskej elektrárne v Kyjeve bez toho, aby sa pripustili iné možnosti, poznamenal profesor Oleg Barabanov z MGIMO a programový riaditeľ Medzinárodného diskusného klubu Valdaj v komentári pre "NG". Teraz, pokračoval, sa to všetko bude medializovať. O to viac, že sa objavia pôsobivé "obrázky" pretrhnutia priehrady, po ktorých budú v nasledujúcich dňoch nasledovať následky rozsiahlych záplav, pretože nádrž bola obrovská. Za takýchto okolností sa môže stať, že sa bude tlačiť na súdne konanie. Aj prostredníctvom Medzinárodného trestného súdu (ICC). V dôsledku toho môže ICC vydať druhý zatykač na ruských predstaviteľov, ktorý doplní prvý zatykač vydaný predtým na ruského prezidenta Vladimira Putina na základe obvinení z nezákonnej deportácie ukrajinských detí. Takýto predpoklad sa zdá byť opodstatnený aj preto, že západné hlavné mestá okamžite vyhlásili, že za to, čo sa stalo, nesie vinu Rusko, povedal Barabanov. Na otázku, či útok na vodnú elektráreň znamená, že ukrajinský vojenský konflikt vstúpil do novej fázy, nevylúčil možnosť takéhoto zvratu. Preto odporučil, aby sa situácia v Záporožskej ZNPP a jej zásobovanie vodou pozornejšie sledovali, aby sa predišlo akýmkoľvek novým negatívnym možnostiam.

    Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí už medzitým navrhlo zvolať naliehavé zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s pretrhnutím priehrady vodnej elektrárne Kachovka, ktoré ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení označilo za akt "technogénneho a environmentálneho terorizmu". Zdôraznili tiež, že táto otázka by sa mala predložiť na zasadnutí Rady guvernérov MAAE a "zapojiť mechanizmus civilnej ochrany Európskej únie". Okrem toho ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo EÚ a krajiny G7, aby "urýchlene zvážili uvalenie nových, ďalekosiahlych sankcií na Rusko, najmä na ruský raketový a jadrový priemysel".

    Stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenza v utorok vyhlásil, že Rusko zvolá zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so zničením Kachovskej vodnej elektrárne. Odmietol obvinenia, podľa ktorých sa Rusko podieľalo na situácii okolo elektrárne. 

    Situáciu pozorne sledovali autori ruských spoločensko-politických kanálov Telegram. "Na všetkom, čo sa deje, je objektívne užitočné to, že pozorní pozorovatelia sa po tom, čo dostali do rúk komplexné dôkazy, presvedčili - žiadna, dokonca ani iluzórna sloboda slova, pokiaľ ide o veľké politické hry, v zásade neexistuje," naznačujú autori Nemilosrdného PR. - A všetci sa môžu ísť vypchať so svojimi starostlivo štruktúrovanými tlačovými správami a presvedčivými prezentáciami. Médiá budú hovoriť presne to, čo im bolo nariadené. Keď musia - Rusi to vyhodili do vzduchu, keď nemusia - nevieme, kto to vyhodil do vzduchu. Tomu sa hovorí "informačná podpora konfliktu". 

    "Zrazu mi napadlo: je to taká náhoda, že sa priehrada zrútila práve v Deň životného prostredia, však?" - uvažovali autori kanálu Telegram "Myš v zeleninárstve".

    Autori kanálu Meister uvádzajú, že nemecký kancelár Olaf Scholz označil Rusko za zodpovedné za zničenie vodnej priehrady Kachovka: "Nemecko, ktoré už takmer rok nedokáže nájsť zodpovedných za zničenie Nord Stream v blízkosti svojich hraníc, sa teda dokázalo v priebehu niekoľkých hodín vysporiadať s tým, čo sa stalo na vodnej elektrárni Kachovka, ktorá sa nachádza takmer 2 000 kilometrov od Berlína. Bolo by to smiešne, keby to nebolo také smutné.

    Preklad z https://www.ng.ru/cis/2023-06-06/1_8742_ukraine.html

  • Já bych nasměroval pozornost zdejšího osazenstva na datum této katastrofy. A sice 6.6. Nic vám to neříká?

  • Mrakoplas
    upravené Wed 7 Jun 2023 ->

    @Rusofil Myslíš Normandii nebo vyhlášení války Německu US?