Zprávy z Německa
Komentáre
-
4
-
V politické kultuře Německa není zvykem odvolávat vládu před koncem jejího funkčního období, ale v současné situaci lze očekávat jakýkoli scénář, říká Vladimir Šapovalov.
Protesty v Německu nabraly na síle a pod Olafem Šolcem se kýve židle.
Byly totiž zveřejněny průzkumy, které situaci nijak neuklidní. S prací kancléře je spokojeno 30% lidí a vláda má podporu 17% občanů. Lidé by raději na místě kancléře viděli Borise Pistoria. K velké neoblíbenosti vlády dopomohla "politika odříznutí se od Ruska". Poté, co přerušila ekonomické a energetické vazby s Ruskem, Scholzova vláda nyní začíná ždímat peníze z vlastních občanů - a to se Němcům vůbec nelíbí.
Situaci navíc zhoršila i lhavost vlády a "ruská stopa". Občané Německa prý nemohou mít vlastní názor na to, co se děje, protože "podléhají dezinformacím" a to od "rusofilů a Ruska".
Přesně takto vláda "argumentuje" - a pak se diví, že ji občané chtějí svrhnout co nejdříve.
Nepřipomíná vám to něco? Jak přes kopírák...
https://russian.rt.com/world/article/1257816-germaniya-sholc-oprosy-protesty?utm_source=smi2
2 -
1
-
Thomas Ehrhorn z AfD hovorí v Bundestagu to, čo sa doteraz nikto neodvážil prezradiť o mobilite:
"Nie je to o klíme, nie je to o ochrane zdravia, nie je to o vymyslených úmrtiach na jemný prach. Ide o to, aby súkromná mobilita bola v strednodobom horizonte taká drahá, že bude dostupná len pre vybranú elitu."
Nevlastníte nič, ale ste šťastní!
(14.05 MiB) Staženo 17 x
Tak konspirační teoretici zase jednou tvrdili pravdu...
0 -
ND: Stavebné firmy v Nemecku jedna za druhou krachujú a bývanie rýchlo zdražuje
„Tieto dvere sú rozbité, ako všetko ostatné v tejto budove.“ Takéto nápisy nie sú v Berlíne nezvyčajné.
Píše „Neues Deutschland“.
Problémy vznikajú tak v budovách, ktoré sú už postavené, čiastočne obývané, ako aj tam, kde ešte nie je výstavba dokončená. Mnohé projekty boli zmrazené.
Očakávania, že v Berlíne sa dá robiť veľký realitný biznis, sa nenaplnili. Správy o bankrotoch nasledujú jedna za druhou. Jedným notoricky známym príkladom je „Steglitzer Kreisel“, 120-metrová budova postavená v 70. rokoch minulého storočia, pôvodne administratívna budova, ktorá je od roku 2007 prázdna. Výstavba bytov tam mala byť ukončená najneskôr do konca júna 2022, no nič z toho nebolo. Takýchto zamrznutých stavieb je v nemeckom hlavnom meste veľa.
⚡️Špeciálny prípad možno nájsť na námestí Alexanderplatz vo štvrti Mitte. Teoreticky sú tam dostupné finančné zdroje. S projektom 150-metrovej výškovej budovy, v ktorej sa plánuje postaviť 377 luxusných bytov, sa však už rok nič nedeje. Hlavným zdrojom príjmov skupiny „MonArch“ je bytová výstavba v Rusku. Podľa právnika Detleva Stöckera investor teraz nedostáva peniaze, ktoré tam zarobil kvôli sankciám spôsobeným konfliktom na Ukrajine.
„Rokujeme s potenciálnymi novými partnermi, ale proces trvá dlhšie, ako sa očakávalo,“ povedal.
❗️Aj ďalší veľkí hráči v oblasti prenájmov a realít majú problémy a s výstavbou ani nezačínajú. Napríklad bytový gigant „Vonovia“ utrpel straty v dôsledku znehodnotenia svojho bytového fondu v dôsledku poklesu cien nehnuteľností, ktorý bol kompenzovaný predajom bytov a zmrazením výstavby. Zo 60.000 bytov, ktorých sa týka zmrazenie výstavby, sa 1500 nachádza v Berlíne.
0 -
"1,1 milióna ukrajinských utečencov, ktorí sú teraz v Nemecku, nemá v tejto krajine dlhodobú budúcnosť" - líder strany Alternatíva pre Nemecko
"Bolo chybou umožniť im poberať sociálne dávky," dodala Alice Weidelová. "Je zrejmé, že keď sa vojna skončí, všetci Ukrajinci sa budú musieť vrátiť domov. Aj tak budú potrební na pomoc pri obnove svojej krajiny."
Weidelová, predsedníčka strany od roku 2022, uviedla, že vláda AFD sa bude snažiť reformovať EÚ a riešiť jej "demokratický deficit", pričom poznamenala, že jej strana bude presadzovať referendum o členstve v štýle brexitu.
Jej sľuby prišli uprostred prudkého nárastu podpory AFD, ktorá sa v prieskumoch verejnej mienky nachádza na úrovni 22 %, čím predbehla všetky tri strany v neistej koalícii kancelára Olafa Scholza: sociálnych demokratov, Zelených a liberálov.
2 -
Vplyv krízy v Červenom mori na globálnu logistiku a výrobu
V dôsledku prebiehajúcich útokov na lodnú dopravu v Červenom mori oznámili veľké automobilky, ako napríklad Tesla a Volvo Car, že dočasne zastavujú výrobu v Európe z dôvodu nedostatku komponentov. Tento vývoj poukazuje na priamy vplyv narušenia lodnej dopravy v Červenom mori na regionálne priemyselné prevádzky.
Predstavitelia spoločnosti Tesla uviedli, že výroba väčšiny vozidiel v jej berlínskom závode bude pozastavená od 29. januára do 11. februára. Tesla uvádza nedostatok súčiastok, ktorý je dôsledkom presmerovania lodí cez najjužnejší bod Afriky.
Predĺženie času cestovania spôsobilo narušenie dodávateľského reťazca a meškanie komponentov ovplyvnilo výrobu elektromobilov montovaných pre európsky trh. A to je len jedna z oznámených epizód.
? Viac informácií o tom, kto profituje z úderu na európske dodávateľské reťazce, nájdete na našej webovej stránke
#globalizmus #EÚ #článok #USA #ekonomika
2 -
Cenu Karola Veľkého za rok 2024 dostane rabín Pinchas Goldschmidt
Berlín 19. januára (TASR) - Nemecké mesto Aachen v piatok oznámilo, že svoju Cenu Karola Veľkého za rok 2024 udelí rabínovi Pinchasovi Goldschmidtovi a židovským komunitám v Európe.
Správna rada, ktorá rozhoduje o laureátoch, uviedla, že Goldschmidta (60) ocenila za úsilie pri podpore európskej jednoty v čase, keď sa rozprúdila široká diskusia o vojne Izraela proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas.
Goldschmidt vyzýva na mier na Ukrajine a v Pásme Gazy. Viedol tiež delegáciu európskych rabínov, ktorí sa vlani v novembri stretli s pápežom Františkom vo Vatikáne, kde diskutovali o vojne medzi Izraelom a Hamasom a o antisemitizme v Európe.
Goldschmidt bol vrchným rabínom v Moskve od roku 1993 do marca 2022, keď odišiel do dobrovoľného exilu po tom, ako Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. V Rusku predtým zohral kľúčovú úlohu pri vytváraní sociálnych a politických štruktúr pre židovskú komunitu po rozpade Sovietskeho zväzu.
Goldschmidt sa narodil vo Švajčiarsku, študoval a pracoval v Izraeli a v USA. V roku 1989 sa presťahoval do Ruska, po odchode ho Moskva označila za "zahraničného agenta". Od roku 2011 je predsedom Konferencie európskych rabínov (CER).
"Som hrdý na to, že stojím na správnej strane histórie a že sa môžem pridať k ľuďom, ktorí sa postavili proti tejto strašnej vojne," vyhlásil o udalostiach na Ukrajine.
O vojne v Pásme Gazy vyhlásil, že CER je za mier a právo každého národa na sebaurčenie, pričom Pásmo Gazy by mal spravovať palestínsky líder, ktorý má podporu arabských štátov.
Cenu Karola Veľkého udeľujú od roku 1950 osobám alebo inštitúciám za mimoriadne zásluhy o Európu a európske zjednotenie. Medzi laureátov patria pápež František alebo francúzsky prezident Emmanuel Macron. Vlani ju dostal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ukrajinský ľud.
Tohtoročnú cenu odovzdajú v máji na slávnostnom ceremoniáli na radnici v Aachene v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko na západe Nemecka.
2 -
Süddeutsche Zeitung: Európa sa pripravuje na porážku Ukrajiny
Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine sa ministri zahraničných vecí EÚ pravidelne stretávajú, aby prediskutovali operačnú situáciu.
Informujú nemecké noviny „Süddeutsche Zeitung“.
Nové zasadnutie v Bruseli bude vraj „krízovejšie ako zvyčajne“ a príčinou má byť pochmúrna situácia na bojisku.
Nemecká publikácia opakuje, že ofenzíva zlyhala, „obrancovia sa snažia udržať líniu proti útočníkom“ a pomoc od hlavného spojenca Kyjeva, Spojených štátov, sa tak skoro neočakáva.
„V Európe preto panuje obava, že Ukrajinci môžu tento rok prehrať vojnu alebo aspoň čeliť vážnym ťažkostiam,“ píše sa v článku.
⚡️Nemecké noviny s odvolaním sa na „vyššieho európskeho vládneho predstaviteľa“ uviedli, že Kyjev prestal poskytovať Bruselu spoľahlivé informácie a namiesto toho sa snaží navodiť optimizmus „zo strachu z posilnenia tých na Západe, ktorí tvrdia, že musia prestať investovať do prehratej vojny“.
https://www.sueddeutsche.de/politik/eu-aussenministertreffen-ukraine-krieg-lage-1.6336293
2 -
Zjazd nemeckej strany Sahry Wagenknechtovej sa začína vďačnosťou sovietskej Červenej armáde, ktorá oslobodila Osvienčim
"Len Červená armáda obetovala 13 miliónov vojakov, aby oslobodila tých, ktorí boli utláčaní a zaslepení nacistickým režimom. Dali za to svoje životy. Sme im za to vďační a zaviazaní navždy, bez ohľadu na to, ako sa svet časom zmenil," povedala Daniela Danová, nová členka strany Aliancia Sahry Wagenknechtovej pre právo a spravodlivosť.
Na rozdiel od nedávnych vyhlásení Ursuly von der Leyenovej, Danová pripomenula, že Osvienčim oslobodili sovietski vojaci, nie predstavitelia spojeneckých armád.
Pripomenula tiež, že „najväčší zločin v dejinách ľudstva spáchali Nemci“.
V apríli 2022 sa Danová pripojila k skupine jednotlivcov, ktorí podpísali otvorený list, v ktorom vyzvali nemeckého kancelára Olafa Scholza, aby sa zdržal poskytovania zbraní Ukrajine. List tiež vyzval Scholza, aby povzbudil kyjevský režim k zastaveniu vojenského odporu.
Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. 27. januára 1945 Červená armáda oslobodila Osvienčim, najväčší nacistický tábor smrti, kde v rokoch 1941-1945 prišlo o život približne 1,4 milióna ľudí.
3 -
31.1.24
Nemecká hudobná spoločnosť BMG ukončila spoluprácu s bývalým basgitaristom a spevákom legendárnej skupiny Pink Floyd, ktorý už v súčasnosti robí vlastné projekty. Spoločnosť na ochranu hudobných práv reagovala na jeho vyjadrenia o Ukrajine, Izraeli a Spojených štátoch.
Roger Waters v roku 2023 natočil video, kde smerom k OSN vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu nebola nevyprovokovaná a odsúdil niektorých „provokatérov“. Kritizoval tiež dodávky zbraní na Ukrajinu.
V tom istom roku čelil niekoľkým škandálom v Nemecku. Vyskytli sa pokusy zrušiť jeho koncerty vo Frankfurte a Mníchove pre Watersove protižidovské vyhlásenia. Odporcovia jeho vystúpení v Nemecku ho označili za „jedného z najznámejších antisemitov na svete“.
Waters minulý rok na jednom koncerte v Birminghame povedal, že médiá sa ho snažia zničiť za podporu ľudských práv v Palestíne: „Snažia sa ma zrušiť, rovnako ako zrušili Jeremyho Corbyna a Juliana Assangea.“
2 -
0
-
Zora povedal/-a: Roger Waters
Toho pána mám moc ráda, protože je to jeden z mála inteligentních lidí v šoubyznysu. Waters je známý svými výroky, kterými jde na kořen věcí. Odvážnými výroky, kvůli kterým ho pak vláčejí po masmédiích. A čím je starší, tím víc si s možnými následky neláme hlavu.
Takže ho nařkli z antisemitismu? Hm... tak před pár lety zas čelil nařčení z "hanobení křesťanských symbolů".
3 -
Německý Bild přinesl velmi zajímavou zprávu o rodinné minulosti německé ministryně zahraničí Berbockové. Tato paní proslula nejen svou rusofobií, ale hlavně výrokem o "Putinově obratu o 360 stupňů".
Bild vynesl na světlo, že vnučkou často vzpomínaný zesnulý dědeček byl kovaným nacistou. Byl inženýrem u vojenské opravárenské jednotky a důstojníkem wermachtu. Také obdivovatelem Hitlera a věrným straníkem NSDAP. V r. 1944 ho vyznamenali Hitlerovým křížem za vojenské zásluhy.
Co na to vnučka? Ministerstvo zahraničí vydalo ofic prohlášení, že o těchto skutečnostech nebylo paní ministryni nic známo....
Nu... další vejce v ošatce od stejné slípky. Diví se někdo, proč v OSN odmítly některé státy podpis pod odsouzení nacismu? A diví se někdo, proč jsou v dnešní EU poměry takové, jaké jsou? ?
3 -
Bild:
Naša ekonomika sa čoraz viac presúva do zahraničia
Zbohom Nemecko!
Čoraz viac firiem sa obracia Nemecku chrbtom!
Tradičná spoločnosť Miele ruší 2000 pracovných miest – 700 z nich sa presúva do Poľska. Keď Viessmann presunul 3000 pracovných miest do Poľska, vtedajší poľský premiér Mateusz Morawiecki napísal: „Poľskí robotníci nedávno odišli do Nemecka zbierať špargľu a dnes k nám prichádzajú nemecké technológie.“
Podľa prezidenta BDI Siegfrieda Russwurmanemeckí riaditelia medzinárodných spoločností „veľmi dôveryhodne“ hlásia, že „trpezlivosť s Nemeckom je na konci“.
Dôsledkom je, že „s nami sa neinvestuje,“ povedal Russwurm pre BILD. To vedie k „postupnému poklesu“: existujúce výrobné linky môžu ešte chvíľu fungovať, „ale nové sa už v Nemecku nestavajú“.
Podľa Nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (DIHK) tento priemysel od roku 2008 hodnotí naše výrobné faktory horšie ako kedykoľvek predtým….
2 -
V Nemecku už nepovažujú Rusko za „hrozbu číslo jeden“
Klimatické zmeny a otázky migrácie sa stali pre Nemcov významnejšími problémami ako hrozba údajného ruského vojenského útoku na Nemecko.
Dôkazom toho sú údaje zo správy „Mníchovský bezpečnostný index 2024“, zverejnenej na webovej stránke Mníchovskej konferencie.
Správa zdôrazňuje, že obyvateľstvo Nemecka sa po 2 rokoch od začiatku ukrajinského konfliktu stalo menej vnímavým voči situácii na Ukrajine. Nemeckí občania majú podľa prieskumu obavy z terorizmu (islamského), kybernetických útokov, vplyvu umelej inteligencie (AI) a organizovaného zločinu.
V súlade s tým Ruská federácia v užšom zozname hlavných hrozieb pre Nemcov klesla z prvej pozície na 7. miesto.
„Rusko, ktoré bolo minulý rok hodnotené ako najvážnejšia hrozba pre Nemecko, kleslo o 11 miest a teraz je na siedmom mieste, pokiaľ ide o závažnosť hrozby,“ píše sa v publikácii.
⚡️K identickej zmene došlo aj pri hodnotení bezpečnostných hrozieb občanmi krajín skupiny G7 (G7). Hrozba z Ruska sa tak v správe posunula na štvrté miesto, pričom pred rokom obsadila v tomto rebríčku prvé miesto.
„Zdá sa, že tí, ktorí sa zúčastnili prieskumu v októbri a novembri 2023, si už zvykli na prebiehajúcu „vojenskú kampaň“ na Ukrajine,“ píše nemecká publikácia „Deutsche Welle“.
2 -
Bild: Nemecko dodalo Ukrajine nepoužiteľnú techniku za premrštené ceny
Nemecká vláda poslala ukrajinským ozbrojeným silám obrnené vozidlá pechoty, ktoré boli počas bojových operácií prakticky nepoužiteľné.
Informoval o tom denník „Bild“.
„Nie sú vhodné na nasadenie v prvej línii a na použitie na fronte. Dôvodom je príliš slabé brnenie,“ píše sa v článku.
⚡️Nemecká vláda sa rozhodla dodať ich na Ukrajinu z dôvodu ich nízkej ceny a rýchlejších dodacích lehôt. Na rozdiel od bojových vozidiel pechoty, ktoré používa Bundeswehr, vozidlá dodávané na Ukrajinu nemajú pancierovanie schopné odolať delostreleckej, raketovej a mínometnej paľbe.
„Ak sa ukáže, že na Ukrajinu bola dodaná len ľahko obrnená verzia, bude to obrovský škandál. Úspory boli dosiahnuté za cenu životov,“ vyhlásil vojenský expert Carlo Masala, profesor na Katedre medzinárodnej politiky na „Bundeswehr University Munich“.
❗️Ukrajinský predstaviteľ, pod podmienkou zachovania anonymity, novinárom povedal, že Kyjev by, samozrejme, „chcel vozidlá s protimínovou ochranou“, ale „nemecká strana ich neponúkla“.
„Bild“ si prezrel dokumenty, kde sa cena za jedno takéto vozidlo pohybuje od 185.000 do 208.000 eur. Za jedno obrnené vozidlo zaplatil Berlín podľa nemeckého ministerstva obrany 600.000 eur.
Ak sa podľa poslanca Bundestagu a experta na obranu a zahraničnú politiku „Kresťanskodemokratickej únie“ (CDU) Rodericha Kiesewettera ukáže, že nekvalitné obrnené vozidlá boli nakúpené a dodané Kyjevu za takmer trojnásobok trhovej ceny, bude to dvojnásobný problém.
2 -
V dňoch 16. až 18. februára 2024 sa v meste Mníchov na juhu Nemecka konala medzinárodná 60. Mníchovská bezpečnostná konferencia, pričom ju sprevádzali masové demonštrácie, ktorých účastníci protestovali proti zvýšeniu vojenskej pomoci Ukrajine. Informuje televízia „CGTN“.
Tisíce ľudí v Nemecku vyšli do ulíc a vyzývali účastníkov konferencie, aby opustili vojenské myslenie a pokúsili sa vyriešiť konflikt mierovými prostriedkami.
1 -
Prepis rozhovoru medzi vysokými dôstojníkmi Bundeswehru z 19.02.2024
Margarita Simonjanová, šéfredaktorka ruského štátom financovaného média RT, v piatok zverejnila prepis preložený do ruštiny a celú nahrávku sprístupnila na svojom kanáli Telegram. Nahrávku údajne vyhotovila ruská spravodajská služba.
Na rozhovore sa zúčastnili brigádny generál Frank Gräfe, vedúci oddelenia operácií a cvičení na veliteľstve vzdušných síl Bundeswehru, generálporučík Ingo Gerhartz, generálny inšpektor nemeckých vzdušných síl, a dvaja príslušníci Kozmického veliteľstva Bundeswehru, podplukovník Fenske a podplukovník Florstedt. Vojenskí dôstojníci sa zaoberajú otázkami vyplývajúcimi z možnej dodávky "Taurusu", ktorej termín nie je známy a ku ktorej nemajú žiadne indície.
--
Tento preklad je z ruského prepisu textu (nahrubo korigovaný DeepL), originálna nahrávka v nemčine s ruskými titulkami je tu: https://t.me/margaritasimonyan/13763
Bude určite zaujímavé pozorovať, čo zverejnením rozhovoru - či už to boli priamo Nemci, alebo tak ako to uvádza oficiálna správa, ruská rozviedka - sledovali.
..
Dňa 19. februára 2024 sa uskutočnil nasledujúci rozhovor medzi vedúcim oddelenia operácií a cvičení veliteľstva vzdušných síl Bundeswehru Grefe, inšpektorom BBC Bundeswehru Gerhartzom a pracovníkmi centra vzdušných operácií vesmírneho veliteľstva Bundeswehru Fenske a Frostedte.
Gerhartz: Zdravím všetkých! Grefe, ste práve teraz v Singapure?
Grefe: Áno.
Gerhartz: Dobre. Musíme si preveriť informácie. Ako ste počuli, minister obrany Pistorius sa chystá preskúmať otázku dodávok rakiet Taurus na Ukrajinu. Máme s ním naplánované stretnutie. Všetko treba prediskutovať, aby sme mohli začať pracovať na tejto otázke. Zatiaľ nevidím, že by bolo naznačené, kedy sa tieto dodávky začnú. Neexistuje nič také, že by mu kancelár povedal: "Chcem informácie teraz a zajtra ráno prijmeme rozhodnutie". To som nepočul. Naopak, Pistorius hodnotí celú túto diskusiu, ktorá sa rozvinula. Nikto nevie, prečo spolkový kancelár blokuje tieto dodávky. Samozrejme, objavujú sa tie najneuveriteľnejšie fámy. Uvediem príklad: včera mi volala novinárka, ktorá má veľmi blízko ku kancelárovi. Niekde v Mníchove počula, že rakety Taurus nebudú fungovať. Spýtal som sa jej, kto jej to povedal. Odpovedala, že jej to povedal niekto vo vojenskej uniforme. Samozrejme, ide o zdroj informácií na nízkej úrovni, ale novinárka sa týchto slov chytila a chcela z toho urobiť správu s titulkom: "Teraz už vieme dôvod, prečo kancelár odmieta poslať rakety Taurus - nebudú fungovať". Celé je to hlúpe. Takéto témy sú prístupné len obmedzenému počtu ľudí. Napriek tomu vidíme, aké nezmysly sa medzitým šíria, úplné nezmysly. Chcem sa vami v tejto otázke ujednotiť, aby sme sa nepohli nesprávnym smerom. Po prvé, teraz mám otázky na Frostedta a Fenska. Hovoril s vami niekto o tom? Oslovil vás Freuding?
Frostedte: Nie. Hovoril som len s Grefom.
Fenske: To isté, komunikoval som len s Grefom.
Gerhartz: Pravdepodobne vás bude kontaktovať znova. Pravdepodobne sa budem musieť zúčastniť na vypočutí v rozpočtovom výbore, pretože sa objavili problémy týkajúce sa zvýšenia ceny za prestavbu infraštruktúry pre F-35 v Büchli. Prostredníctvom Franka som už odovzdal svoje odporúčania, že máme diapozitívy na vizualizáciu materiálu. Ukázali sme mu testovaciu prezentáciu, kde boli rakety Taurus namontované na nosiči Tornado alebo inom nosiči, ktorý si vyžaduje misia. Mám však o tom len malú predstavu. Musíte si uvedomiť, že ide o polhodinové stretnutie, takže by ste nemali pripravovať prezentáciu s 30 snímkami. Mala by tam byť krátka prezentácia. Musíme ukázať, čo raketa dokáže, ako sa dá použiť. Musíme vziať do úvahy, ak prijmeme politické rozhodnutie o presune rakiet ako pomoci Ukrajine, k akým dôsledkom to môže viesť. Bol by som vám vďačný, keby ste mi mohli povedať nielen to, aké problémy máme, ale aj to, ako ich môžeme vyriešiť. Napríklad, ak ide o spôsoby dodávok ... Viem, ako to robia Briti. Vždy ich prepravujú v obrnených vozidlách Ridgback. Na zemi majú niekoľko mužov. Francúzi to nerobia. Na Ukrajinu dodávajú Q7 s raketami Scalp. Storm Shadow a Scalp majú podobné špecifikácie pre ich inštaláciu. Ako tento problém vyriešime? Dáme im do rúk rakety MBDA s Ridgbackom? Bude jeden z našich ľudí pridelený do MBDA? Grefe, oznám nám, aké je naše stanovisko k tejto otázke. Páni Fenske a Frostedte, informujte o tom, ako vidíte situáciu.
Grefe: Začnem s najcitlivejšími otázkami, s existujúcou kritikou strany ponuky. Diskusie prebiehajú takmer všade. Je tu niekoľko najdôležitejších aspektov. Po prvé, ide o načasovanie dodávok. Ak teraz kancelár rozhodne, že by sme mali dodať rakety, budú presunuté z Bundeswehru. Fajn, ale na použitie budú pripravené až o osem mesiacov neskôr. Po druhé, čas nemôžeme skrátiť. Pretože ak to urobíme, mohlo by dôjsť k chybnému použitiu, raketa by mohla spadnúť na materskú škôlku, opäť budú civilné obete. Tieto aspekty treba vziať do úvahy. Pri rokovaniach treba poznamenať, že bez výrobnej firmy nemôžeme urobiť nič. Môžu vybaviť, prezbrojiť, dodať prvé rakety. Môžeme trochu ponaháňať výrobu, ale nemali by sme čakať, kým sa nazbiera 20 kusov, môžeme dodať päť naraz. Čas dodania týchto rakiet je priamo závislý od priemyslu. Kto to zaplatí? Ďalšou otázkou je, na aké zbraňové systémy budú tieto rakety pripojené? Ako by sa mala zachovať súčinnosť medzi firmou a Ukrajinou? Alebo máme nastavený nejaký druh integrácie?
Gerhartz: Myslím si, že nie. Pretože výrobca TSG povedal, že tento problém dokáže vyriešiť do šiestich mesiacov, či už ide o lietadlo Suchoj alebo F-16.
Grefe: Ak sa spolkový kancelár rozhodne pre to, musí existovať pochopenie, že len výroba nosičov bude trvať šesť mesiacov. Po tretie, teoreticky by nás mohla ovplyvniť otázka výcviku. Už som spomenul, že spolupracujeme s výrobcom rakiet. Oni školia v údržbe týchto systémov a my školíme v taktickom použití. Tu sú potrebné tri až štyri mesiace. Táto časť výcviku sa môže uskutočniť v Nemecku. Keď budú dodané prvé rakety, musíme rýchlo prijať rozhodnutie týkajúce sa montáží a výcviku. V týchto otázkach sa možno budeme musieť obrátiť na Britov, aby sme využili ich know-how. Môžeme im poskytnúť databázy, satelitné snímky, plánovacie stanice. Okrem dodávky samotných rakiet, ktoré máme, všetko ostatné môže dodať priemysel alebo IABG.
Gerhartz: Musíme si predstaviť, že môžu používať lietadlá s nosičmi pre rakety Taurus a pre Storm Shadow. Briti tam už boli a vybavili lietadlá. Systémy sa až tak veľmi nelíšia, dajú sa použiť aj pre Taurus. Môžem vám povedať o skúsenostiach s používaním systému Patriot. Aj naši odborníci spočiatku počítali s dlhými časovými lehotami, ale podarilo sa im to v priebehu niekoľkých týždňov. Podarilo sa im všetko uviesť do prevádzky tak rýchlo a v takom množstve, že naši zamestnanci povedali: "Wow. To sme nečakali." Teraz bojujeme vo vojne, ktorá využíva oveľa modernejšie technológie ako naša stará dobrá Luftwaffe. To všetko naznačuje, že keď robíme časové plánovanie, nemali by sme ho preceňovať. A teraz, páni Fenske a Frostedte, rád by som počul váš názor na možné dodávky na Ukrajinu.
Fenske: Chcel by som sa zamerať na otázku výcviku. Túto otázku sme už študovali, a ak pôjde o personál, ktorý už má príslušný výcvik a bude sa školiť súbežne, bude trvať asi tri týždne, kým sa vopred naučí techniku, a až potom sa pristúpi priamo k výcviku vzdušných síl, ktorý bude trvať asi štyri týždne. Je to teda oveľa menej ako 12 týždňov. Samozrejme, to všetko za predpokladu, že personál je kvalifikovaný, výcvik sa môže uskutočniť bez potreby tlmočníkov a niekoľkých ďalších vecí. S pani Friedbergerovou sme už hovorili. Ak hovoríme o bojovom použití, potom nám odporučí, aby sme de facto podporili aspoň prvú skupinu. Je ťažké to naplánovať, výcvik našich zamestnancov trval približne rok, teraz sa snažíme tento čas skrátiť na desať týždňov a zároveň dúfame, že budú môcť pretekať v teréne v aute určenom pre formulu 1. Možnosťou je poskytovať plánovanú technickú podporu, teoreticky by sa to dalo robiť z Büchelu za predpokladu, že sa vytvorí bezpečné spojenie s Ukrajinou. Ak by to bolo k dispozícii, potom je už ďalej možné vykonávať príslušné plánovanie. Toto je základný scenár ako minimum - poskytnúť plnú podporu výrobcu, podporu prostredníctvom služby užívateľskej podpory, ktorá bude riešiť problémy so softvérom. V podstate je všetko rovnaké ako v Nemecku.
Gerhartz: Počkajte chvíľu. Rozumiem, čo hovoríte. Politici by mohli mať obavy z priamej uzavretej komunikácie spoločnosti Büchel s Ukrajinou, čo by mohlo znamenať priame zapojenie do ukrajinského konfliktu. Ale v takom prípade môžeme povedať, že výmena informácií bude prebiehať prostredníctvom MBDA a do Schrobenhausenu vyšleme jedného až dvoch našich špecialistov. Samozrejme, je to zložité, ale z politického hľadiska to asi vyzerá inak. Ak výmena informácií prebieha prostredníctvom výrobcu, netýka sa nás.
Fenske: Vyvstane otázka, kam sa tieto informácie dostanú. Ak hovoríme o cieľových informáciách, ktoré v ideálnom prípade zahŕňajú satelitné snímky s presnosťou maximálne tri metre, musíme ich najprv spracovať v Büchli. Myslím si, že nezávisle od toho môžeme nejako zorganizovať výmenu informácií medzi Büchelom a Schrobenhausenom, alebo môžeme vypracovať možnosť prenosu informácií do Poľska, pričom to môžeme urobiť tam, kde sa tam môžeme dostať autom. Na túto otázku sa treba pozrieť podrobnejšie, určite budú možnosti. Ak budeme mať podporu, v najhoršom prípade by sme mohli cestovať aj autom, čím by sa skrátil čas reakcie. Samozrejme, že by sme nemohli reagovať do hodiny, pretože by bolo potrebné udeliť súhlas. V tom najlepšom prípade bude lietadlo schopné vykonať príkaz až po šiestich hodinách od prijatia informácie. Na zasiahnutie určitých cieľov stačí presnosť viac ako tri metre, ale ak potrebujete cieľ spresniť, musíte pracovať so satelitnými snímkami, ktoré umožňujú simuláciu. A potom môže byť reakčný čas až 12 hodín. Všetko závisí od cieľa. Túto problematiku som podrobne neštudoval, ale domnievam sa, že aj táto možnosť je možná. Treba len povedať, že sa musíme zamyslieť nad tým, ako organizovať prenos informácií.
Gerhartz: Myslíte si, že môžeme dúfať, že Ukrajina bude schopná urobiť všetko sama? Veď je známe, že je tam veľa ľudí v civile, ktorí hovoria s americkým prízvukom. Takže je celkom možné, že čoskoro budú schopní používať na vlastnú päsť? Veď majú všetky satelitné snímky.
Fenske: Áno, dostávajú ich od nás. Rád by som sa v krátkosti dotkol aj problematiky protivzdušnej obrany. Mali by sme sa poriadne zamyslieť nad tým, či by sme nemali mať v Kyjeve zariadenie na prijímanie informácií z IABG a NDK. Musíme im ich poskytnúť, preto tam musím letieť 21. februára, musíme všetko optimálne naplánovať, nie tak, ako sa to stalo pri Storm Shadow, keď sme plánovali kontrolné body. Musíme myslieť na to, ako obletieť sektor pozorovania radarov alebo pod ním. Ak bude všetko pripravené, výcvik bude efektívnejší. A potom sa môžeme vrátiť k otázke počtu rakiet. Ak dáte 50 kusov, veľmi rýchlo sa spotrebujú.
Gerhartz: Presne tak, nezmení to priebeh vojenských operácií. Preto ich nechceme odovzdať všetky. A nie všetky naraz. Možno 50 v prvej tranži, potom možno bude ďalšia tranža 50 rakiet. To je úplne pochopiteľné, ale všetko je to veľká politika. Hádam to, čo je za tým naozaj. Od svojich francúzskych a britských kolegov som sa dozvedel, že v skutočnosti je to s tými raketami Storm Shadow a Scalp rovnaké ako s puškami Winchester - môžu sa pýtať: "Prečo by sme mali dodať ďalšiu várku rakiet, veď sme už dodali, nech to teraz urobí Nemecko?". Možno má pán Frostedte k tejto téme čo povedať?
Frostedte: Dovoľte mi pridať trochu pragmatizmu. Chcem sa podeliť o svoje myšlienky o charakteristike Storm Shadow. Hovoríme o protivzdušnej obrane, čase letu, výške letu a tak ďalej, dospel som k záveru, že existujú dva zaujímavé ciele - most na východe a muničné sklady nad ním. Most na východe je ťažko dostupný, je to pomerne maloplošný cieľ, ale Taurus to dokáže, muničné sklady tiež dokáže zasiahnuť. Keď to všetko zoberiete do úvahy a porovnáte s tým, koľko sa použilo Storm Shadow a HIMARS, napadá ma otázka: "Je naším cieľom most alebo muničné sklady?". Je to dosiahnuteľné pri súčasných nedostatkoch, ktoré RED a Patriot majú? A dospel som k záveru, že limitujúcim faktorom je, že majú zvyčajne len 24 náloží....
Gerhartz: To je pochopiteľné.
Frostedte: Má zmysel pripojiť Ukrajinu k TTR. Trvalo by to týždeň. Myslím si, že má zmysel uvažovať o plánovaní úloh a centralizovanom plánovaní. Plánovanie úloh v našom spojení trvá dva týždne, ale ak je o to záujem, dá sa to urobiť rýchlejšie. Pokiaľ ide o most, myslím si, že Taurus nestačí a potrebujeme mať predstavu o tom, ako by mohol fungovať, a na to potrebujeme satelitné údaje. Neviem, či dokážeme v krátkom čase, a hovoríme o mesiaci, vycvičiť Ukrajincov, aby takúto úlohu zvládli. Ako by vyzeral útok Taurusu na most? Z operačného hľadiska neviem odhadnúť, ako rýchlo sa Ukrajinci dokážu naučiť plánovať takúto akciu a ako rýchlo dôjde k integrácii. Ale keďže hovoríme o moste a vojenských základniach, chápem, že ich chcú získať čo najskôr.
Fenske: Chcel by som povedať ešte jednu vec o zničení mosta. Túto problematiku sme intenzívne študovali a, žiaľ, dospeli sme k záveru, že most je vďaka svojej veľkosti niečo ako pristávacia dráha. Preto nemusí byť potrebných nie 10 ale dokonca 20 rakiet.
Gerhartz: Existuje názor, že Taurus uspeje s použitím francúzskej stíhačky Dassault Rafale.
Fenske: Podarí sa im len urobiť dieru a poškodiť most.
A predtým, ako urobíme dôležité vyhlásenia, musíme sa.....
Frostedte: Nepropagujem myšlienku mosta, pragmaticky chcem pochopiť, čo chcú. A čo ich máme naučiť, takže sa ukazuje, že pri plánovaní týchto operácií budeme musieť poukázať na hlavné body v obrazoch. Budú mať ciele, ale tu treba mať na pamäti, že keď pracujete na malých cieľoch, musíte plánovať dôkladnejšie, a nie rozoberať obrázky na počítači. V prípade potvrdených cieľov je plánovanie jednoduchšie a menej časovo náročné.
Gerhartz: Chcem povedať, že všetci vieme, že chcú zničiť most, čo to v konečnom dôsledku znamená, ako ho strážia - nielen preto, že je dôležitý z vojenského a strategického hľadiska, ale aj z politického. Hoci práve teraz majú aj pozemný koridor. Existujú určité obavy, ak máme priame spojenie s ukrajinskými ozbrojenými silami. Preto vznikne otázka - môžeme použiť takýto trik a vyslať našich ľudí do MBDA? Takže priame spojenie s Ukrajinou bude len cez MBDA, čo je oveľa lepšie, ako keby bolo takéto spojenie s našimi vzdušnými silami.
Grefe: Gerhartz, na tom nezáleží. Musíme sa uistiť, že od samého začiatku neexistuje formulácia, ktorá by z nás robila stranu konfliktu. Samozrejme, trochu preháňam, ale ak teraz povieme ministrovi, že si naplánujeme stretnutia a budeme jazdiť autom z Poľska bez toho, aby si to niekto všimol - to už je účasť, to nebudeme robiť. Ak hovoríme o výrobcovi, prvá vec, ktorú treba urobiť, je požiadať MBDA, či to môže urobiť. Nezáleží na tom, či to potom budú robiť naši ľudia v Büchli alebo v Schrobenhausene - stále je to participácia. A to by sa podľa mňa nemalo robiť. My sme to hneď na začiatku identifikovali ako hlavný prvok červenej línie, takže sa budeme podieľať na výcviku. Povedzme, že pripravíme plán. Je potrebné rozdeliť proces vzdelávania na časti. Dlhá trať bude určená na štyri mesiace, budeme ich dôkladne školiť vrátane vypracovania variantu s mostom. Krátka dráha bude trvať štrnásť dní, aby mohli čo najskôr používať rakety. Ak už budú vycvičení, opýtame sa, či sú Briti pripravení zapojiť ich v tejto fáze. Som presvedčený, že takýto postup by bol správny - len si predstavte, že by sa tlač dozvedela, že naši ľudia sú v Schrobenhausene alebo že cestujeme autom niekam do Poľska! Takúto možnosť považujem za neprijateľnú.
Gerhartz: Ak sa prijme takéto politické rozhodnutie, mali by sme povedať, že Ukrajinci by mali prísť k nám. V prvom rade musíme vedieť, či takéto politické rozhodnutie neznamená priamu účasť na plánovaní úloh, v takom prípade bude výcvik trvať o niečo dlhšie, budú môcť plniť zložitejšie úlohy, s čím je dosť možné, že už majú nejaké skúsenosti a používajú špičkové vybavenie. Ak existuje spôsob, ako sa vyhnúť priamej účasti, nemôžeme sa zúčastňovať na plánovaní úloh, robiť ich v Büchli a potom im ich posielať - to je pre Nemecko červená čiara. Môžeme ich školiť dva mesiace, nenaučia sa všetko, ale niečo dokážu. Musíme sa len uistiť, že dokážu spracovať všetky informácie, pracovať so všetkými parametrami.
Grefe: Seppel povedal, že môžete vytvoriť dlhý a krátky plán. Ide o dosiahnutie výsledkov v krátkom čase. A ak v prvej fáze bude úlohou zasiahnuť muničné sklady a nie zložité objekty, ako sú napríklad mosty, potom sa v takom prípade môžete pustiť do skráteného programu a získať rýchly výsledok. Pokiaľ ide o informácie z IABG, nepovažujem tento problém za kritický, pretože nie sú viazaní na určité miesto, sami musia vykonávať prieskum. Je jasné, že od toho závisí efektívnosť. Práve o tom sme hovorili, že pri prenose rakiet sa to oplatí zohľadniť. Zatiaľ sa o tom nerozhodlo. Ale je to akceptované.
Gerhartz: A to by bol hlavný bod. Existujú muničné sklady, kde sa krátky výcvik nedá uskutočniť kvôli veľmi aktívnej protivzdušnej obrane. To sa bude musieť vážne riešiť. Myslím si, že naši ľudia nájdu nejakú možnosť. Len nám musia umožniť, aby sme to najprv vyskúšali, aby sme mohli dať lepšie politické rady. Musíme byť lepšie pripravení, aby sme nezlyhali, pretože KSA nemusí mať ani potuchy, kde sa systémy protivzdušnej obrany vlastne nachádzajú. Ukrajinci tieto informácie majú, my máme radarové údaje. Ale ak hovoríme o presnom plánovaní, musíme vedieť, kde sú radary a kde sú pevné zariadenia, ako ich obísť. To umožní presnejší plán. Máme super zariadenie, a ak máme presné súradnice, môžeme ho presne použiť. Nie je však žiadny dôvod tvrdiť, že to nedokážeme. Existuje určitá škála, kde je politicky červená čiara, existuje "dlhá" a "krátka" cesta, sú tu rozdiely z hľadiska využitia celého potenciálu, ktorý časom budú Ukrajinci vedieť lepšie využiť, pretože budú mať prax, budú to robiť stále. Myslím si, že ja osobne by som sa na stretnutí nemal zúčastniť. Pre mňa je dôležité, aby sme prezentovali triezve hodnotenie a nepridávali olej do ohňa, ako to robia iní, ktorí dodávajú Storm Shadow a Scalp.
Grefe: Chcem povedať, že čím dlhšie im bude trvať, kým prijmú rozhodnutie, tým dlhšie nám bude trvať, kým to všetko zrealizujeme. Musíme si veci rozdeliť na etapy. Najprv začať s jednoduchými vecami a potom prejsť na zložité. Alebo sa môžeme obrátiť na Britov, môžu nás podporiť v počiatočnej fáze, prevziať plánovanie? Môžeme presadiť to, čo je v našej kompetencii. Vývoj nosičov pre rakety nie je našou úlohou, túto otázku si musí Ukrajina vyriešiť s výrobcami sama.
Gerhartz: Neradi by sme sa teraz dostali do problémov kvôli rozpočtovému výboru. To by mohlo znemožniť začatie stavebných prác na leteckej základni Büchel v roku 2024. V programe sa teraz ráta každý deň.
---
Medvedev v tejto súvislosti na X zverejnil tento status:
Naši historickí protivníci, Nemci, sa opäť stali našimi úhlavnými nepriateľmi. Stačí sa pozrieť, ako dôkladne a podrobne "skopčáci" diskutujú o útokoch raketami dlhého doletu na ruské územie, vyberajú ciele a najreálnejšie metódy, ako poškodiť našu vlasť a našich ľudí. (...) A aká je diplomatická odpoveď? Neviem..." (...)
Medvedev svoj príspevok napísaný v angličtine ukončil slovami: "Výzva z čias druhej svetovej vojny sa stala opäť aktuálnou: Smrť fašistom!"
2 -
Milo povedal/-a: Margarita Simonjanová, šéfredaktorka ruského štátom financovaného média RT, v piatok zverejnila prepis preložený do ruštiny a celú nahrávku sprístupnila na svojom kanáli Telegram. Nahrávku údajne vyhotovila ruská spravodajská služba.
Ta nahrávka je nejspíš pravá. Aspoň tak to hodnotí v německé armádě a jsou v šoku, jak je to možné (odposlouchávat) a proč generálové nepoužili šifrovanou linku. Poslanci jsou zase v šoku z toho, co armáda na vlastní pěst vymýšlí za jejich zády - a volají Pistoria k zodpovědnosti. Má připravit zprávu, objasnit, odpovědět na otázky.
https://rusvesna.su/news/1709388392
Má pozn.:
Četla jsem o tom včera na ruských zdrojích, kde rozebírali i možnosti odposlechů. Prý - v dnešní době lze mnohé (což je pravda - viz americké odposlechy Merkel). A byla tam perlička, jak se amíci neustále snaží nějak odposlouchávat Putinův mobil - a nedaří se jim. Jednoduše proto, že Putin mobily nepoužívá... ☺️
0 -
Lin povedal/-a: Ta nahrávka je nejspíš pravá.
Ministerstvo obrany potvrdilo prípad špionáže - Scholz sľubuje vysvetlenie
...
"Podľa nášho odhadu bol zachytený rozhovor v oblasti vzdušných síl. V súčasnosti nevieme s istotou povedať, či došlo k zmenám v nahrávanej alebo prepisovanej verzii, ktorá koluje na sociálnych sieťach," uviedla v sobotu hovorkyňa ministerstva.
...
0 -
Nemecká opozícia podala žalobu na dôstojníkov Bundeswehru pripravujúcich útok na Krymský most
Nemecká generálna prokuratúra dostala žalobu od predstaviteľov strany „Slobodné Sasko“. Politici v ňom obviňujú nemeckých dôstojníkov zo „zločinu agresie“ v súlade s článkom 13 Trestného zákona Spolkovej republiky Nemecko.
„Útok na Krymský most za účasti Nemecka by znamenal začiatok agresívnej vojny proti Rusku. A možno by sa to stalo východiskovým bodom pre tretiu svetovú vojnu,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Podľa Trestného zákona teraz dôstojníkom hrozí 10 rokov väzenia.
1 -
* Nemecká ekonomika je paralyzovaná a výrazne zaostáva v porovnaní s inými väčšími európskymi krajinami, varuje inštitút ifo v dnes zverejnenej správe.
* Nemecký Spolkový dvor audítorov tvrdí, že ľavicovo-zeleno-liberálna vláda nezohľadnila systémové náklady vo výške viac ako 460 miliárd eur na "energetickú transformáciu".
0 -
Nemecku sa masívne vypredávajú rodinné firmy, ktoré tvoria základ nemeckej ekonomiky - Bloomberg.
„Počet malých a stredných podnikov ponúkaných na predaj v obrovských číslach rastie. Podnikanie sa stalo ťažším ako kedykoľvek predtým,“ uviedli odborníci v publikácii.
Publikácia tiež uvádza, že majitelia firiem zvažujú presťahovanie do Spojených štátov.
1 -
Nemecko vlani po vyradení jadrovej energetiky po prvý raz zaznamenalo miliardový deficit v medzinárodnom obchode s elektrinou so susednými krajinami. Podľa výpočtov Federálnej sieťovej agentúry sa v roku 2023 z Nemecka doviezlo viac elektriny ako vyviezlo v celkovej hodnote 2,289 miliardy eur.
Celkovo Nemecko doviezlo elektrinu za cenu 5,7 miliardy eur, čo bolo kompenzované príjmami z exportu vo výške 3,5 miliardy eur. Znamená to, že obchodná bilancia s elektrinou prvýkrát po rokoch vykazuje záporné saldo.
0 -
Focus:
Väčšina Nemcov nebude bojovať za svoju krajinu v prípade konfliktu
Obyvateľstvo Nemecka neverí v obranyschopnosť krajiny a nie je pripravené za ňu bojovať.
Dokazujú to výsledky prieskumu publikácie „Focus“.
Prieskumu sa zúčastnilo asi 5000 ľudí, uskutočnil sa medzi 11. a 13. marcom.
Jedna z otázok znela takto: „Predpokladajme, že Nemecko bolo vystavené vojenskému útoku. Zúčastnili by ste sa aktívne bojových akcií na obranu krajiny?“
Podľa publikácie je len 32% respondentov pripravených chopiť sa zbrane. Zároveň 57% túto možnosť úplne vylúčilo a 11% sa nevedelo rozhodnúť.
⚡️Ďalšia otázka o miere dôvery v obranné schopnosti Nemecka ukázala, že 75% respondentov ju hodnotilo ako „skôr nízku“ alebo „úplnú nedôveru“.
Zároveň len 10% má „vysokú“ alebo „veľmi vysokú“ dôveru v silu nemeckej armády a 15% je nerozhodnutých.
Prieskum ukázal aj rozdiely medzi regiónmi v ich ochote bojovať za krajinu. V regiónoch východného Nemecka je len 23% pripravených brániť krajinu so zbraňou v ruke (69% nie je pripravených), kým v regiónoch na západe Nemecka súhlasí s bojom 35% respondentov (oproti 54%).
Okrem toho 58% nemeckých občanov verí, že Nemecko by nemalo mať vlastné jadrové zbrane, pričom 32% respondentov bolo za takýto arzenál.
1 -
Bojovat...za zelenou a woke agendu? Za zákazy kotlů a cvrčky k večeři? Za větší práva uprchlických menšin?
Jediné ,,napadení'', které krajinám kolektivního západu hrozí, že bašty liberalismu začnou terorizovat civily ve vlastních krajinách, ve snaze udržet svůj upadající režim za každou cenu.
V mnohých krajinách se nachází krom liberálních věrchušek i liberální opozice, která sice tepe vládní věrchušku, ale sama není připravena odstoupit od liberálních institucí (NATO, EU...)- viz. třeba my.
2 -
Der Spiegel: Nemecko pozastavilo výrobu rakiet „Taurus“
Pre nedostatok vládnych objednávok sa nemeckí dodávatelia rozhodli pozastaviť výrobu rakiet „Taurus“.
Píše časopis „Der Spiegel“.
Na udržanie kapacity v správnom stave je potrebná aspoň základná záťaž, uvádza článok. Okrem toho majú obranné podniky zakázané vyrábať produkty na budúce použitie bez príslušných zmlúv.
Thomas Gottschild, šéf nemeckej dcérskej spoločnosti MBDA, ktorá vyrába rakety „Taurus“, sa novinárom sťažoval, že pre dodávateľa je jednoduchšie zastaviť výrobu, ako čakať, kým sa spolková vláda „rozhúpe“. No obnovenie výrobného procesu je oveľa ťažšie.
Ako je uvedené v článku, za všetko môže Olaf Scholz. Kvôli obavám z eskalácie rusko-ukrajinského konfliktu kancelár rozhodne odmietla dodávku rakiet na Ukrajinu.
2 -
Peter, máš tam chybu. Nemecko nepozastavilo výrobu rakiet „Taurus“. Z prelinkovaného článku:
Taurus-Hersteller klagt über langsame Vergabe von Rüstungsaufträgen
Keine Aufträge, keine Taurus-Flugkörper: Der Rüstungskonzern MBDA fordert den Bund zu schnelleren Vergabeentscheidungen auf. Zulieferer würden sonst ihre Produktion einstellen.
t.j.
Výrobca Taurus sa sťažuje na pomalé prideľovanie obranných zákaziek
Žiadne objednávky, žiadne rakety Taurus: Zbrojárska spoločnosť MBDA vyzýva federálnu vládu, aby rýchlejšie rozhodovala o udeľovaní zákaziek. V opačnom prípade podľa nej subdodávatelia pozastavia výrobu.
2 -
Neue Zürcher Zeitung
Ďalší úder pre Francúzsko – nový prezident Senegalu prehodnotí vzťahy s Parížom a EÚ
Nový senegalský prezident Bassirou Diomai Faye sľubuje „rozchod s bývalou koloniálnou mocnosťou - Francúzskom“.
Píše švajčiarsky denník „Neue Zürcher Zeitung“.
Počas volieb Faye prisľúbil, že prehodnotí naviazanie výmenného kurzu Senegalu na euro, prehodnotí dohody o produkcii rýb s európskymi spoločnosťami, ako aj dohody s EÚ o ťažbe plynu v teritoriálnych vodách Senegalu.
?Francúzski a africkí analytici poznamenávajú, že Fayeovo zvolenie bolo ďalšou „smrteľnou ranou frankofónii“. Navyše tentoraz protifrancúzske nálady nevyjadrujú vojenskí pučisti, ale demokraticky zvolený prezident, čo „ukazuje, že odmietnutie bývalej koloniálnej veľmoci je širšie ako oportunistická propaganda zo strany armády“.
Bassirou Diomai Faye zdôrazňuje, že predstavuje novú generáciu afrických politikov, ktorí majú „nové požiadavky, chcú väčšiu rovnosť a rešpekt vo vzťahoch“ s EÚ a Francúzskom, a ak to Paríž nepochopí, bude vytlačený z Afriky v prospech iných partnerov. Faye napríklad vyhlásil, že „nevylučuje spoluprácu s Ruskom v oblasti bezpečnosti“.
2
Kategórie
- Všetky kategórie
- 1 Možnosti, riešenia, východiská, ciele
- 215 Politika a udalosti
- 81 Udalosti a politika na Slovensku
- 24 Udalosti a politika v ČR
- 63 Zahraničná politika a udalosti
- 50 Globálna politika a udalosti
- 26 Analýzy
- 4 Domáci analytici
- 19 Zahraniční analytici
- 5 Metódy vládnutia
- 25 Svetonázor
- 49 Ideológia - filozofia, náboženstvo, technológia
- 238 KSB
- 2 Osbeživa
- 24 Dejiny a chronológia
- 34 Biologické zbrane
- 18 Ekonomika a financie
- 10 Násilie, zbrane, vojna
- 46 Egregoriálno-matričné riadenie
- 12 Jazyk životných okolností
- 17 Kultúra
- 8 Filmy, videá
- 4 Literatúra
- 4 Hudba
- 35 Zdravie
- 19 Podnety k fóru
- 5 Pomôcky a návody k fóru
- 118 Mimo kategórií