Eutanásie aneb jak doporučit sebevraždu
Před nějakou dobou jsem (ještě na starém foru) obhajoval eutanázii, protože osobně bych si to taky radši hodil než být třeba doživotní mrzák na celé tělo a v bolestech, ale někteří mě upozornili, že je to jen další owertonovo okno a čouhá z toho průser....
Měli jste pravdu.
https://odysee.com/@LaurenSouthern:2/the-canadian-government-is-evil:8
V Kanadě v roce 2016 zavedli sebevraždu pro ty, kteří čelí velké bolesti a jejichž smrt je nevyhnutelná a blízká. Nedávno to ale upravili a ta podmínka tam už není.
A ejhle, teď starým a chudým lidem v kanadských nemocnicích, kde na komplexní léčbu většina nemá peníze (protože jejich zdravotnictví je na ...) doporučují sebevraždu...
Komentáre
-
Vždy keď to chcú predať, je to zabalené do pekného obalu. Ako boj proti rasizmu spôsobujúci a podporujúci len ten "správny" rasizmus, boj za práva homosexuálov vedúci k šikanovaniu zdravých jedincov, kontrola a špehovanie populácie kvôli boju proti ter or izmu spôsobenom nimi samými, očkovanie zachraňujúce životy na formu redukcie populácie, podpora slabších študentov na inklúziu spôsobujúcu hlúpnutie priemerných a nadpriemerných... Liberáli sú v tomto veľmi sofistikovaní. Každá dobrá vec sa dá zneužiť. Vždy sa pýtajme komu to prospieva. Vždy sa pýtajme ako sa to dá zneužiť proti nám.
7 -
@Quilgen povedal/-a:
Před nějakou dobou jsem (ještě na starém foru) obhajoval eutanázii, protože osobně bych si to taky radši hodil než být třeba doživotní mrzák na celé tělo a v bolestech, ale někteří mě upozornili, že je to jen další owertonovo okno a čouhá z toho průser....Měli jste pravdu.
https://odysee.com/@LaurenSouthern:2/the-canadian-government-is-evil:8
V Kanadě v roce 2016 zavedli sebevraždu pro ty, kteří čelí velké bolesti a jejichž smrt je nevyhnutelná a blízká. Nedávno to ale upravili a ta podmínka tam už není.
A ejhle, teď starým a chudým lidem v kanadských nemocnicích, kde na komplexní léčbu většina nemá peníze (protože jejich zdravotnictví je na ...) doporučují sebevraždu...Myslím, že eutanazia nikdy nie je dobré riešenie. Podľa môjho nazoru je riešenie proti Stvoriteľovi. Natozto ak o nej rozhodujú príbuzní.
1 -
@Lavazza povedal/-a:
Myslím, že eutanazia nikdy nie je dobré riešenie. Podľa môjho nazoru je riešenie proti Stvoriteľovi. Natozto ak o nej rozhodujú príbuzní.V prvom rade si treba uvedomiť, že choroby a nevládnosť sú prejavom toho, že niečo nie je v poriadku. Dnes málokto zomiera na starobu.
Severoamerickí indiáni, keď cítili, že už sú priveľmi na obtiaž svojim blízkym, rozlúčili sa s nimi, odišli do prérie, prestali piť vodu, meditovali a za pár dní sa pobrali na večnosť.
Vyspelé bytosti žijú tak dlho ako chcú (aj desiatky tisíc rokov), kým si myslia, že ich pôsobenie v konkrétnom tele má zmysel.
4 -
Holandská vláda schválila eutanáziu pre deti vo veku do 12 rokov
Deti vo veku viac ako 12 rokov už môžu požiadať o eutanáziu, povinný je však rodičovský súhlas až dovtedy, kým nedosiahnu 16 rokov.
Haag 15. apríla (TASR) - Holandská vláda v piatok schválila eutanáziu pre deti vo veku do 12 rokov. Umožní tým milosrdnú smrť pre malé deti, ktoré "neznesiteľne a beznádejne" trpia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.
Deti vo veku viac ako 12 rokov už môžu požiadať o eutanáziu, povinný je však rodičovský súhlas až dovtedy, kým nedosiahnu 16 rokov. Legálne je to aj pre deti do jedného roka, tiež so súhlasom rodičov.
Nové rozhodnutie kabinetu prišlo po rokoch žiadostí holandských lekárov, ktorí apelovali, aby sa znížila súčasná veková hranica pre eutanáziu 12 a viac rokov.
https://www.teraz.sk/zahranicie/holandsko-vlada-schvalila-eutanaziu/707867-clanok.html
--
Macron chce špecifický zákon o eutanázii do konca tohto leta
.
Brusel/Paríž 3. apríla (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok oznámil, že od vlády "do konca leta" očakáva návrh zákona o asistovanom umieraní. Zákon má byť výsledkom procesu priamych konzultácií s občanmi o eutanázii, ktorý Macron spustil vlani v septembri, informuje spravodajca TASR.Agentúra AFP informovala, že Macron chce týmto zákonom splniť odporúčania občanov. Konzultácie s občianskou spoločnosťou vyústili do záverov podporujúcich "aktívnu pomoc" pri umieraní za určitých špecifických podmienok.
Francúzska legislatíva v súčasnosti zakazuje eutanáziu a asistovanú samovraždu, od roku 2016 však umožňuje opatrovateľom trvalo "pod vplyvom liekov" utišovať pacientov, ktorí sú blízko smrti a ktorí trpia veľkými bolesťami.
Macron spresnil, že chce vytvoriť "francúzsky model eutanázie" do konca tohto leta a poveril vládu a parlament, aby rozhodli o obsahu zákona, ktorý musí stanoviť jasné obmedzenia. Medzi ne patrí potreba zaručiť "jasný a slobodný prejav vôle" podstúpiť asistované ukončenie života, možnosť rozmyslieť si túto voľbu a dôraz na neliečiteľnosť duševného či fyzického utrpenia žiadateľov o eutanáziu. Prezident zároveň vylúčil aj eutanáziu v prípade maloletých pacientov.
V rámci EÚ je eutanázia legálna v piatich členských krajinách: v Belgicku, Holandsku, Luxembursku, Nemecku a v Španielsku.
https://www.teraz.sk/zahranicie/macron-chce-specificky-zakon-o-eutan/705477-clanok.html
3 -
salámová metóda alebo ...len 5 až 10 detí ročne...verííííme vám veríííme,zrúdy a beštie...
2 -
Covenant povedal/-a: salámová metóda alebo...
Pokračujú v relativizácii hodnoty ľudského života. V podvedomí sa má uložit, že lekári("odborníci", štát, rodičia...) môžu a majú rozhodovať o tom, kto je "vhodný" pre život a kto nie.
Ak by "zákonodarcom", lepšie "zákonovnucovačom" išlo o odstránenie utrpenia a bolesti, venovali by sa celkom iným témam.--
"Eutanázia" pochádza z gréckeho slova ευθανασία, čo znamená "dobrá smrť" alebo uľahčenie dobrej smrti. Podľa modernej definície "Eutanázia nastáva vtedy, keď osoba úmyselne spôsobí smrť inej osoby, pričom je motivovaná snahou podporiť najlepší záujem zomierajúcej osoby a s použitím najšetrnejších prostriedkov, ktoré sú k dispozícii na dosiahnutie tohto cieľa."
--
V októbri 1939 vydal Hitler dekrét, ktorým poveril určených lekárov, aby udelili “smrť z milosti” (Gnadentod) (nemeckým) pacientom, ktorí boli na základe lekárskeho vyšetrenia posúdení ako "nevyliečiteľne chorí". Toto opatrenie sa stalo známym ako program T4, pomenovaný podľa svojho sídla na adrese "Tiergartenstrasse 4" v Berlíne. Súdiac striktne podľa jeho znenia, zámer tohto nariadenia sa zdá byť veľmi podobný súčasnému chápaniu "eutanázie". Avšak v rámci nacistického režimu sa reálne lekárske vyšetrenia pacientov podliehajúcich programu neuskutočňovali, pacienti neboli nevyhnutne nevyliečiteľne chorí a neexistovalo žiadne "milosrdenstvo". Oficiálny dátum vydania dekrétu, ktorým sa zaviedol program T4, bol úmyselne posunutý do minulosti, aby sa zhodoval s dátumom začiatku druhej svetovej vojny. Cieľom programu bolo "vyčistiť palubu pre nadchádzajúcu vojnu" a to, čo sa eufemisticky nazývalo "eutanázia", boli v skutočnosti etnické čistky.
V prvej fáze bolo viac ako 5 000 zdravotne postihnutých detí usmrtených v psychiatrických zariadeniach hladom, zanedbaním starostlivosti alebo otravou. V druhej fáze sa sa program rozšíril na židovské, cigánske a " problémové" deti, ako aj na dospelých, najmä v psychiatrických zariadeniach. Zvyčajne to boli poverení lekári, ktorí vyberali obete na základe prehľadu záznamov v kartách a bez ďalšieho fyzického vyšetrenia.
--
V starovekej Sparte sa novorodenci odovzdávali komisii, ktorá kontrolovala ich zdravotný stav, a ak mali nejakú chorobu, umiestnili ich do Kaifáša, aby zomreli. Miesta, kde boli bábätká ponechané sa nazývali Apotheotes. Tento druh eutanázie sa dnes nazýva eugenika (nešlo však o deti vládnucej vrstvy, ale najmä o deti štátnych otrokov - Helótov).
V Platónovom štáte sa spomínajú aj prípady, keď mestský štát nariadil eutanáziu svojim členom každého veku, keď trpeli nevyliečiteľnou chorobou, aby ich zbavil utrpenia a bolesti. Podľa Platóna v ideálnom štáte nie je miesto pre nezdravých. Pre mesto aj pre nich samých je lepšie, ak sú ponechaní na smrť.
Na ostrove Gia platil Julisov zákon, podľa ktorého museli obyvatelia po dovŕšení 60 rokov vypiť bolehlav, aby zomreli. Aj na ostrove Kos existoval zákon, ktorý umožňoval starým ľuďom, ktorí si to priali, vypiť jed na smrť. Stoickí filozofi boli v rímskom období za eutanáziu.
Hippokrates bol úplne proti eutanázii. V Hippokratovej prísahe lekári prisahajú, že nepodajú smrteľný liek žiadnemu pacientovi, ktorý by o to mohol požiadať, ani nikomu neodporučia, aby takýto liek užil.
5 -
12.5.23
Portugalský parlament schválil uzákonenie eutanázie
Portugalský parlament v piatok schválil zákon, ktorý dekriminalizuje eutanáziu pre ľudí trpiacich nevyliečiteľnými chorobami či trpiacich veľkými bolesťami.
Táto záležitosť je v prevažne katolíckej krajine dlho príčinou rozporu a vyjadroval s ňou nesúhlas i konzervatívny prezident Marcelo Rebelo de Sousa, ktorý je hlboko veriaci, píše AFP.
Osoby nad 18 rokov budú mať povolené žiadať o pomoc pri zomieraní. Možnosť sa vzťahuje len na tých, ktorí trpia pretrvávajúcou a neznesiteľnou bolesťou a sú mentálne spôsobilí prijať takéto rozhodnutie.
Zákon sa takisto bude vzťahovať len na Portugalcov a ľudí s trvalým pobytom v krajine, nie na cudzincov, ktorí by prišli do Portugalska s cieľom žiadať o eutanáziu.
Parlament počas predchádzajúcich troch rokov legislatívu povoľujúcu eutanáziu schválil už štyrikrát. Tieto zákony však zakaždým z dôvodu nesúhlasu prezidenta poslali na posúdenie ústavnému súdu.
Prezident predošlé návrhy vetoval s odvolaním sa na nejasné definície a neskôr povedal, že jazykové prostriedky použité na opis smrtiacich štádií chorôb sú sporné a vyžadujú si objasnenie.
V piatok však návrh podporili vládnuci socialisti, ktorí majú v parlamente absolútnu väčšinu. Rebelo de Sousa má teraz k dispozícii týždeň na to, aby zákon zverejnil. Do platnosti v takom prípade vstúpi na jeseň, píše AFP s odvolaním sa na portugalské médiá.
Eutanázia a asistovaná samovražda sú povolené len v niekoľkých krajinách vrátane štátov Beneluxu či Španielska, pripomína agentúra.
https://www.teraz.sk/zahranicie/portugalsko-parlament-schvalil-uzakone/713921-clanok.html2 -
Najvyšší súd v Ekvádore dekriminalizoval eutanáziu
Quito 8. februára (TASR) - Najvyšší súd v Ekvádore dekriminalizoval v stredu eutanáziu a nariadil zákonodarcom a predstaviteľom zdravotníctva, aby vypracovali pravidlá a smernice pre tento zákrok.
Rozhodnutie ekvádorského Najvyššieho súdu bolo reakciou na žalobu smrteľne chorej ženy s diagnostikovanou amyotrofickou laterálnou sklerózou (ASL). Žena na súde argumentovala, že by jej malo byť umožnené zomrieť dôstojne.
V Latinskej Amerike bola doposiaľ jedinou krajinou, ktorá dekriminalizovala eutanáziu, Kolumbia. Verejná diskusia na túto tému prebieha aj v Čile a Uruguaji.
Smrteľne chorá Paola Roldánová sa na súd obrátila vlani v auguste. Podľa nej má právo na dôstojnú smrť každý, kto trpí vážnou alebo nevyliečiteľnou chorobou. Žena na súde uviedla, že by jej malo byť umožnené "slobodne a dobrovoľne ukončiť svoj život" a zastaviť tak intenzívnu fyzickú alebo emocionálnu bolesť či utrpenie.
Roldánová má 42 rokov a prvé príznaky ASL sa u nej začali prejavovať v roku 2020. Pri tomto ochorení degenerujú neuróny, ktoré ovládajú vôľou ovplyvniteľné svalové pohyby. Chorý nakoniec nie je schopný ovládať väčšinu svalov a zostáva paralyzovaný pri zachovaní psychických a mentálnych schopností.
Nie je jasné, či bude Roldánová môcť zo stredajšieho rozhodnutia súdu profitovať, píše AP. Najvyšší súd totiž stanovil časový rámec 12 mesiacov na vypracovanie procedúr potrebných na zavedenie jeho rozhodnutia.
--
09.02.2024
Holandský expremiér Dries van Agt a jeho manželka podstúpili eutanáziu
Obaja zomreli vo veku 93 rokov držiac sa za ruky.
Vo veku 93 rokov zomrel holandský expremiér Dries van Agt a jeho rovnako stará manželka po tom, ako spoločne podstúpili eutanáziu. Oznámila to v piatok nezisková ľudskoprávna organizácia The Rights Forum, ktorú expremiér založil, informuje TASR podľa správy agentúry AP.
"Moje dievča“
„Zomrel držiac sa za ruky so svojou milovanou manželkou Eugenie van Agt-Krekelbergovou, jeho oporou, s ktorou bol viac ako 70 rokov a ktorú vždy nazýval ‚moje dievča'," uviedla organizácia. Pár po sebe zanechal troch potomkov, ako aj viacero vnukov a pravnukov.
Dvojicu už dlhší čas sužovalo podlomené zdravie. Van Agt utrpel v roku 2019 krvácanie do mozgu počas svojho prejavu na spomienkovom podujatí pre Palestínčanov a už sa nikdy úplne nezotavil. Len 2. februára pritom oslávil 93. narodeniny. Eutanáziu s manželkou podstúpil o tri dni na to, 5. februára.
Dries van Agt bol najskôr členom Katolíckej ľudovej strany (KVP) a následne stredopravicovej strany Kresťanskodemokratická výzva (CDA), ktorá vznikla v roku 1980 spojením KVP a dvoch protestantských strán. Funkciu premiéra zastával v rokoch 1977 až 1982. AP uvádza, že po odchode z aktívnej politiky bol čoraz progresívnejším a v roku 2017 nakoniec z CDA odišiel pre ideologické rozdiely v súvislosti s jej prístupom k Izraelu a Palestínčanom.
Prapradedko v úrade
O zosnulom expremiérovi sa pochvalne vyjadril aj súčasný predseda holandskej vlády Mark Rutte či holandská kráľovská rodina. Rutte ho nazval svojím „prapradedkom v úrade" s „kvetnatým a jedinečným jazykom, jasným presvedčením a výrazným vystupovaním", ktorý dodal holandskej politike v čase jej polarizácie "farbu a obsah". Kráľovská rodina taktiež vyzdvihla, že vládu viedol v turbulentnom období, pričom svojou výraznou osobnosťou mnohých inšpiroval.
Van Agt bol známy svojim impozantným rečovým prejavom s archaickými prvkami a tiež vášňou pre cyklistiku, s ktorou bol však po páde v roku 2019 nútený skončiť. Po návšteve Izraela v roku 1999 začal čoraz viac vyjadrovať svoju podporu Palestínčanom, pričom svoju skúsenosť z tejto cesty nazýval „obrátením".
V roku 2009 založil neziskovú organizáciu The Rights Forum, ktorá sa zasadzuje za „spravodlivú a udržateľnú holandskú a európsku politiku týkajúcu sa palestínsko-izraelskej otázky".
3 -
05.04.2024
Fyzicky zdravá žena (28) podstúpi eutanáziu: Už viac nedokáže žiť s depresiou... Ľudia vinia lekárov
AMSTERDAM – Dvadsaťosemročná Zoraya ter Beeková z Holandska trpí vážnymi psychickými problémami, ako je depresia, autizmus a hraničná porucha osobnosti. Rozhodla sa preto ukončiť svoj život asistovanou samovraždou, a to aj napriek tomu, že je fyzicky zdravá.
Zoraya ter Beeková žije v malej dedinke v Holandsku blízko nemeckých hraníc. Celý život zápasila so svojím duševným zdravím. Kedysi snívala o tom, že sa stane psychiatričkou, ale v máji tohto roku sa chystá ukončiť svoj život. O možnosti asistovanej samovraždy jej povedali lekári. „Už pre vás nemôžeme urobiť nič. Nikdy to nebude lepšie,“ povedali jej, informuje denník Mirror. Stef Groenewoud, etik zdravotnej starostlivosti na Teologickej univerzite v Kampen v Holandsku, povedal, že eutanázia je obvykle poslednou možnosťou.
Zoraya by bola po smrti rada spopolnená. Usmrtiť by ju mali na pohovke v obývačke. Vysvetlila, že počas eutanázie nechce žiadnu hudbu. Lekár jej najprv podá sedatívum a potom liek, ktorý jej zastaví srdce. Jej 40-ročný priateľ bude po jej boku, uvádza denník New York Post. „Doktori si naozaj dávajú na čas. Nejde o to, že vojdú a povedia: ‚Ľahnite si, prosím!‘ Väčšinou si najskôr všetci dajú šálku kávy na upokojenie nervov a navodenie príjemnej atmosféry. Potom sa spýtajú, či je pacient pripravený,“ priblížila Zoraya.
„Zaujmem svoje miesto na gauči. Ešte raz sa ma opýtajú, či som si istá, spustia procedúru a zaželajú mi šťastnú cestu. Alebo v mojom prípade príjemný spánok,“ dodala. Prezradila, že jej popol priateľ rozsype na nejakom peknom mieste v lese. Na otázku, či sa bojí smrti, odpovedala kladne. „Trochu sa bojím smrti, pretože je to najväčšia neznáma. Naozaj nevieme, čo bude ďalej. To je tá strašidelná časť,“ uviedla ďalej.
Holandsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá uzákonila asistovanú samovraždu v roku 2001. Odvtedy sa stáva čoraz populárnejšou. V roku 2022 došlo v Holandsku k 8 720 úmrtiam na eutanáziu, čo predstavuje približne 5 percent všetkých úmrtí v krajine a oproti 4 percentám v predchádzajúcom roku. Kritici legalizácie samovrážd tvrdia, že ľudí ako ter Beekovú lekári nabádajú ku smrti.
3 -
FRANCÚZSKA REVOLÚCIA SA NEKONČÍ
TEXT MARIÁN TKÁČ
04.04.2024
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zorganizoval míting v Paríži, ktorý Robert Fico označil za „bojové stretnutie“ bez jediného slova o mieri na Ukrajine. Následne navštívil Prahu, kde rovnako vládnu vojnoví nadšenci, a vyzval spojencov Ukrajiny, aby neboli pri jej podpore zbabelí. Rusko nesmie zvíťaziť, je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné. Aj spôsobmi, aké budú potrebné. Našiel pochopenie u Čechov konštatovaním, že treba diskutovať aj o možnej prítomnosti vojakov NATO na Ukrajine, nie „bojových jednotiek“, ale formou „asistencie“.
Asistovaná smrť
Ktovie, kde sa rodia tieto militantné nápady. Žeby v odkaze francúzskej revolúcie, ktorá vypukla v r. 1789 pod heslom „Sloboda, rovnosť, bratstvo“? Veď každá revolúcia, bez ohľadu na heslá, je o smrti „nepriateľa“. Revolučný, teda smrtiaci náboj majú aj jeho iné dve aktivity.
Francúzsko sa stalo jediným štátom na svete, kde je právo na potrat zakotvené v ústave. Príslušný zákon podporili na spoločnom zasadnutí obe komory francúzskeho parlamentu. Za návrh o „slobode žien pri kontrole nad vlastným telom“ hlasovalo 780 zákonodarcov a 72 sa vyslovilo proti, čím s prehľadom dosiahli trojpätinovú väčšinu. Je to poistka pre prípad, keby v budúcnosti niekto chcel rušiť potraty – potreboval by ústavnú väčšinu. To však nestačí, Macron oznámil, že také právo chce zakotviť aj medzi základné práva v EÚ.
Mužík z Paríža valcuje ďalej. Ohlásil návrh zákona o „asistovanej smrti“. Chce sa vyhnúť pojmom „asistovaná samovražda“ alebo „eutanázia“, pretože má ísť o „presné kritériá“.
Cena života
Asistovaná smrť by nemala byť umožnená maloletým a pacientom s psychiatrickými ochoreniami. Návrh predloží do parlamentu v máji. Nie preto, že máj je lásky čas, ale preto, že začiatkom júna budú eurovoľby. Vysoké platy a penzie europoslancov smrdia všelijakým spôsobom. Vo Francúzsku takto, politickou reklamou za cenu ľudských životov. Potraty i eutanáziu podporuje totiž väčšina voličov jeho politickej strany a údajne aj Francúzov vôbec.
Aj keď Macron uvažoval o inak pomenovanej eutanázii už dlhší čas, veľa zdravotníkov a celá katolícka cirkev sa dôrazne postavili proti. Keďže Macron hovorí o „zákone bratstva“, ktorý sa „pozerá smrti do očí“ – pričom toto slovo je súčasťou citovaného „revolučného“ sloganu, francúzska lekárka konštatuje, že „bratstvo je v prvom rade o tom, aby sme ľuďom poskytli prístup k starostlivosti, ktorú potrebujú“.
Predseda Konferencie biskupov Francúzska arcibiskup de Moulins-Beaufort vyhlásil, že to nemôže byť „zákon bratstva“, ktorý „navádza k smrti ako životnému riešeniu“.
Macron je evidentne „priateľom smrti“. Doma smrti nenarodených detí i tých, ktorým sa už „nechce žiť“. A na Ukrajine ďalších desaťtisícov Ukrajincov i Rusov. Ktorých zasiahnu náboje, na ktoré na spôsob „Národ sobě“ už Česi zbierajú peniaze po celej Európe, a Macronovu podporu už majú. Prípadne, ktorých „trafia“ nie bojujúci, ale len asistujúci vojaci NATO.
3 -
Stačilo 23 rokov a už je eutanázia aj pre 28 ročnú fyzicky zdravú ženu. Ja si dobre pamätám aké tirády boli okolo toho, ako sa zíde konzílium doktorov, ako dlho budú posudzovať, či je naozaj dotyčný nevyliečiteľne chorý, či sa ešte dá udržiavať pri živote... stačila jedna generácia a môže sa porúčať mladá žena... a ešte k tomu sa bojí smrti...
Liberalizmus je horší ako mor. Mor kosil pár týždňov a bolo vybavené. Život sa vrátil do predošlých koľají. Toto je plazivé, dlho sa nič nedeje, ale potom následky udrú tvrdo.
3 -
K tématu eutanázie mám vlastní "netový zážitek" zpřed mnoha let, kdy ještě na Seznamu existovaly blogy s diskusemi. Někdo tam dal úvahu nad tenkrát novým a neobvyklým tématem - eutanázie. A já si "dovolila" napsat svůj názor. No.... tenkrát jsem ještě nebyla "diskusně otřískaná" a tak jsem si doma pobrečela - s tím, jak je možné, že lidi s takovým myšlením existují (jsem důvěřivá naivka nejspíš celoživotně).
V tom názoru jsem hlavně upozornila na možnost zneužití a také společenský dopad = že u lidí vznikne dojem, že brát někomu život je vlastně normální a dokonce humánní. Což - podle mého - zcela určitě není. Dokonce i člověk, který o takový "výkon" požádá sám, to nemusí dělat ze svého svobodného rozhodnutí, ale může být k tomu zmanipulován, dotlačen. A nemusí jít jen o starého člověka.
Na mou hlavu se sneslo, že jsem nelidská a bezcitná kreatura, protože nechám raději lidi v bolesti a utrpení. 6e ona - má největší oponentka - si zažila odcházení příbuzné s rakovinou - a už se nemohla ani podívat na takové utrpení. Oponovala jsem, že to tak viděla ona = ona tak prožívala stav té příbuzné a ona jí přála smrt. Věděla ale s jistotou, že si to tak přeje i ona postižená?
Eutanázie je podle mého dalším krokem k prolomení další lidské etické normy = zabíjet je normální a humánní. Podle mého příprava na "společenskou normu", kdy se budou nějak nepohodlní, zbyteční či "ekonomicky nevýnosní" lidé prostě usmrcovat. Prostě - lidé budou degradovaní na "spotřební materiál" a také se tak s nimi bude zacházet. Možná s tím souvisí i stále se opakující nenávistná kampaň a štvaní proti důchodcům.
Ostatně - s domácími mazlíky už dneska jednáme právě tak a málokdo se pozastaví nad tím, že stáří není důvodem k násilné "likvidaci".
5
Kategórie
- Všetky kategórie
- 1 Možnosti, riešenia, východiská, ciele
- 215 Politika a udalosti
- 81 Udalosti a politika na Slovensku
- 24 Udalosti a politika v ČR
- 63 Zahraničná politika a udalosti
- 50 Globálna politika a udalosti
- 26 Analýzy
- 4 Domáci analytici
- 19 Zahraniční analytici
- 5 Metódy vládnutia
- 25 Svetonázor
- 49 Ideológia - filozofia, náboženstvo, technológia
- 238 KSB
- 2 Osbeživa
- 24 Dejiny a chronológia
- 34 Biologické zbrane
- 18 Ekonomika a financie
- 10 Násilie, zbrane, vojna
- 46 Egregoriálno-matričné riadenie
- 12 Jazyk životných okolností
- 17 Kultúra
- 8 Filmy, videá
- 4 Literatúra
- 4 Hudba
- 35 Zdravie
- 19 Podnety k fóru
- 5 Pomôcky a návody k fóru
- 118 Mimo kategórií