Kalórie, výživa športovcov a súvisiace otázky

Diskusia bola vytvorená z komentárov oddelených z: Hladomor - nástroj depopulace a přidružené ideologie.
«1

Komentáre

  • @Lavazza povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:

    @Rogislavič povedal/-a:
    „Potvrdilo sa, že hladujúci jedinci sú výkonnejší, zdravší a žijú dlhšie...."
    Tak neviem, či tento citát nepatrí skôr do rubriky "To nie je vtip". Ale dávam to sem. Pobavit sa tématicky môžete aj tu 😉

    Je to celkom dobrý spôsob chudnutia sj fungovania, prerušovaný post. Ono, keď dá nad tým zamyslime, nasi predkovia tak fungovali. Žiadne 5 porcii jedla denne a pod.

    Nie je, ak zješ viac kalórií ako ten deň vydáš, tak prosto priberieš. To je fyzika ... dá sa to zrátať :) zjesť za 8 hodín 2000 - 3000 kcal zasa nie je až taký neprekonateľný problém.

  • @Rusofil povedal/-a:

    @Sonice povedal/-a:

    @Lavazza povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:

    @Rogislavič povedal/-a:
    „Potvrdilo sa, že hladujúci jedinci sú výkonnejší, zdravší a žijú dlhšie...."
    Tak neviem, či tento citát nepatrí skôr do rubriky "To nie je vtip". Ale dávam to sem. Pobavit sa tématicky môžete aj tu 😉

    Je to celkom dobrý spôsob chudnutia sj fungovania, prerušovaný post. Ono, keď dá nad tým zamyslime, nasi predkovia tak fungovali. Žiadne 5 porcii jedla denne a pod.

    Nie je, ak zješ viac kalórií ako ten deň vydáš, tak prosto priberieš. To je fyzika ... dá sa to zrátať :) zjesť za 8 hodín 2000 - 3000 kcal zasa nie je až taký neprekonateľný problém.

    Ne, takhle to nefunguje. Je rozdíl sníst 1 cal sacharidů, nebo 1 cal tuků, nebo bílkovin. Tělo funguje u každé kalorie jinak. Názor, který obhajuješ, je již dávno překonán. Hubnutí jen z 15% zabezpečuje pohyb, ostatních 85% je schováno v biochemii těla. (jsem chodícím důkazem) Absolutně nesportuji. Jenom změnou stravy jsem zhubnul již 16 kilo.
    Je také dokázáno, že sportovci žijí mnohem kratší dobu, než lidé, kteří nikdy nesportovali. Prostě při narození jsme dostali od Boha "baterku" nabitou na určitou hodnotu, a sportem tuto baterku bez užitku vybíjíme. Mnohem lepší, je zdravou hmotnost udržovat jídlem, na které je naše tělo stavěné a přirozeným pohybem. Tím si šetřit naši "baterii".

    Ono to nie je žiadna ľahká fyzika. Aj keby sa stalo. Ak Tá to naozaj zaujíma v Medunke, Dr. Elekova publikuje rozsiahly serial o tomto a všetkých možných mýtoch. Suhlasim v podstate s Rusofilom, že nie je kalórií ako kalória. Mimochodom Dr. Elekova považuje za najväčší problem nenasýtené mastné kyseliny….

  • S
    upravené Tue 2 Aug 2022 #5->

    @Rusofil povedal/-a:

    Ne, takhle to nefunguje. Je rozdíl sníst 1 cal sacharidů, nebo 1 cal tuků, nebo bílkovin. Tělo funguje u každé kalorie jinak. Názor, který obhajuješ, je již dávno překonán. Hubnutí jen z 15% zabezpečuje pohyb, ostatních 85% je schováno v biochemii těla. (jsem chodícím důkazem) Absolutně nesportuji. Jenom změnou stravy jsem zhubnul již 16 kilo.
    Je také dokázáno, že sportovci žijí mnohem kratší dobu, než lidé, kteří nikdy nesportovali. Prostě při narození jsme dostali od Boha "baterku" nabitou na určitou hodnotu, a sportem tuto baterku bez užitku vybíjíme. Mnohem lepší, je zdravou hmotnost udržovat jídlem, na které je naše tělo stavěné a přirozeným pohybem. Tím si šetřit naši "baterii".

    nefunguje, inak by kuturisti a spotrovci nemohli robit , co robia. Nemáš pravdu. A samozrejme že schudneš stravou, to je vždy 75 %. Strava je základ. Svaly navyše ti prosto dovolia viac jest, lebo viac spališ. Ale pokial zjež viac kalorií, ako spáliš, priberieš.... A je úplne jedno, čo si jedol --- ale uplne jedno. Ak dokážeš opak, si adept na nobelovu cenu.

    Na chudnutie športovať nemusíš, ale o tom som vobec nehovorila.

    Inak vieš schudnuť ajna sladkostiach, aj na hamburgeroch. Pokial sa zmestis do svojho výdaja :). Je to presne ako s vyplatou a utracanim. viac k tomu je uplne zbytocne dodavat.

  • R
    upravené Tue 2 Aug 2022 #6->

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    Ne, takhle to nefunguje. Je rozdíl sníst 1 cal sacharidů, nebo 1 cal tuků, nebo bílkovin. Tělo funguje u každé kalorie jinak. Názor, který obhajuješ, je již dávno překonán. Hubnutí jen z 15% zabezpečuje pohyb, ostatních 85% je schováno v biochemii těla. (jsem chodícím důkazem) Absolutně nesportuji. Jenom změnou stravy jsem zhubnul již 16 kilo.
    Je také dokázáno, že sportovci žijí mnohem kratší dobu, než lidé, kteří nikdy nesportovali. Prostě při narození jsme dostali od Boha "baterku" nabitou na určitou hodnotu, a sportem tuto baterku bez užitku vybíjíme. Mnohem lepší, je zdravou hmotnost udržovat jídlem, na které je naše tělo stavěné a přirozeným pohybem. Tím si šetřit naši "baterii".

    nefunguje, inak by kuturisti a spotrovci nemohli robit , co robia. Nemáš pravdu. A samozrejme že schudneš stravou, to je vždy 75 %. Strava je základ. Svaly navyše ti prosto dovolia viac jest, lebo viac spališ. Ale pokial zjež viac kalorií, ako prijmeš, priberieš.... Ak dokážeš opak, si adept na nobelovu cenu.

    Na chudnutie športovať nemusíš, ale o tom som vobec nehovorila.

    Tělo kulturistů a sportovců funguje nepřirozeně. Stejně nepřirozená je i jejich strava. Takřka bez tuků. tj. jenom rýže a vařené kuřecí maso.
    Jím stejné množství kalorií než předtím, možná i více, hlavně víc tuků. Předtím jsem nekontrolovaně přibíral za soustavného pocitu hladu, dnes při pocitu sytosti hubnu, bez sporování. Takže není pravda, co tvrdíš.
    Příklad jídelníčku kulturisty:
    První jídlo:

    50g proteinového prášku
    3/4 šálku ovesných vloček
    2 polévkové lžíce oříškového másla
    1 multivitamínová tabletka
    15 mg vanadylu
    5 g kreatinu

    Druhé jídlo:

    1 dávka doplňku výživy nahrazující jídlo
    1/2 šálku rýže
    2 lžíce oříškového másla

    Třetí jídlo:

    200 g kuřecích prsů
    2 střední brambory
    1 zelené jablko
    15 mg vanadylu
    4 kusy aminokyselinových tabletek
    4-5g kreatinu

    Čtvrté jídlo:

    200g libového masa nebo ryby
    míchaný zeleninový salát
    3/4 šálku ovesných vloček
    1 multivitamínová tabletka
    5 g kreatinu

    Páté jídlo:

    1 dávka koktejlu nahrazujícího jídlo
    1 lžíce oleje z lněných semen
    5 g kreatinu

    Šesté jídlo:

    2 lžíce proteinového prášku
    2 šálky brokolice
    1 lžíce oříškového oleje
    1 multivitamínová tabletka

  • @Rusofil povedal/-a:

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    Jím stejné množství kalorií než předtím, možná i více, hlavně víc tuků. Předtím jsem nekontrolovaně přibíral za soustavného pocitu hladu, dnes při pocitu sytosti hubnu, bez sporování. Takže není pravda, co tvrdíš.

    nemáš šajnu koľko ješ, to by sa dalo posúdiť jedine v prípade, že by si riešil kalorické tabuľky, ako my športovci a poctivo zapisoval. A mal databázu pred a po. Potom by som Ti veľmi ľahko dokázala, že nemáš pravdu Ty. Moje znalosti sú založené na výskumoch a empirickom rátaní. Tvoje na tvojom pocitu sýtosti a hladu.

  • S
    upravené Tue 2 Aug 2022 #8->

    @Rusofil povedal/-a:

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    Tělo kulturistů a sportovců funguje nepřirozeně. Stejně nepřirozená je i jejich strava. Takřka bez tuků. tj. jenom rýže a vařené kuřecí maso.

    >

    človeče, ja neviem, kde na to chodíš :D, kto ťa prepnul niekde.... To, čo si popísal, je predsúťažná príprava, ktorá trvá len v rádu týždňov tesne pre samotnou súťažou. Zvyšok roka, sú naopak v kalorickom nadbytku (volajú to objemovka), kde sa snažia pribrať maximálny počet svalov nadbytkom jedla. Na konci pred súťažou ale potrebujú tie svaly vyrysovať - t.j. zbaviť tukov a prebytočnej vody. A tam nastúpi ich slávna ryža a kuracie prsia. Ako,......

    mmchd viac ako 5 gramov kreatínu za deň nemá zmysel jesť... Akurát máš veľmi drahý moč. Ale, nikto Ti povedal niečo iné, tak veríš jemu

    https://gymbeam.sk/blog/kreatin-sprievodca-kreatinom/

    mmchd, kreatín je prirodzene v mase, ktoreho mas fakt dost.

  • @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    Jím stejné množství kalorií než předtím, možná i více, hlavně víc tuků. Předtím jsem nekontrolovaně přibíral za soustavného pocitu hladu, dnes při pocitu sytosti hubnu, bez sporování. Takže není pravda, co tvrdíš.

    nemáš šajnu koľko ješ, to by sa dalo posúdiť jedine v prípade, že by si riešil kalorické tabuľky, ako my športovci a poctivo zapisoval. A mal databázu pred a po. Potom by som Ti veľmi ľahko dokázala, že nemáš pravdu Ty. Moje znalosti sú založené na výskumoch a empirickom rátaní. Tvoje na tvojom pocitu sýtosti a hladu.

    Jakýs takýs šajn mám, protože nutriční tabulky jsou na internetu k dispozici a protože jím bůček. koleno, kachnu atd. tak vím, že můj energetický příjem je dostatečně velký.
    Mě ale primárně nezajímají kalorie, nemá to pro mě význam. Pro mě je důležité, aby, když se najím, jsem neměl hlad po hodině, dvou, ale abych byl najedený na celý den a energie těla neměla výkyvy, ale aby se uvolňovala postupně a rovnoměrně. a já nepřibíral.
    Nic si poctivě nemusím zapisovat. Pro mě je celkem důležité, jestli se cítím hladový, nebo ne. Když mám hlad, jsem ve stresu, zvyšuje se mi v těle kortizol, což má za následek přibírání. Empirické výzkumy mají pro mě nulovou hodnotu, pokud nedokáží zabezpečit výsledek, který potřebuji. Celý svět se řídí kalorickými hodnotami jídel, lidé jak blázni počítají kalorie a na světě je pořád víc a víc tlustých lidí. Kdyby to fungovalo, tak by kolem nás byli jenom štíhlí a zdraví lidé, ale není tomu tak.

  • R
    upravené Tue 2 Aug 2022 #10->

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    Tělo kulturistů a sportovců funguje nepřirozeně. Stejně nepřirozená je i jejich strava. Takřka bez tuků. tj. jenom rýže a vařené kuřecí maso.

    >

    človeče, ja neviem, kde na to chodíš :D, kto ťa prepnul niekde.... To, čo si popísal, je predsúťažná príprava, ktorá trvá len v rádu týždňov tesne pre samotnou súťažou. Zvyšok roka, sú naopak v kalorickom nadbytku (volajú to objemovka), kde sa snažia pribrať maximálny počet svalov nadbytkom jedla. Na konci pred súťažou ale potrebujú tie svaly vyrysovať - t.j. zbaviť tukov a prebytočnej vody. A tam nastúpi ich slávna ryža a kuracie prsia. Ako,......

    Dala si mi za příklad kulturisty, tak jsem poukázal na styl jejich stravování. Mimochodem, tělo kulturistů je pro mě nepřirozené. Je jako rajče, vypěstované ve skleníku.
    No nic, jdu na zahradu, vykonávat smysluplný pohyb. B)

  • @Rusofil povedal/-a:

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    né na výskumoch a empirickom rátaní. Tvoje na tvojom pocitu sýtosti a hladu.

    Jakýs takýs šajn mám, protože nutriční tabulky jsou na internetu k dispozici a protože jím bůček. koleno, kachnu atd. tak vím, že můj energetický příjem je dostatečně velký.
    Mě ale primárně nezajímají kalorie, nemá to pro mě význam. Pro mě je důležité, aby, když se najím, jsem neměl hlad po hodině, dvou, ale abych byl najedený na celý den a energie těla neměla výkyvy, ale aby se uvolňovala postupně a rovnoměrně. a já nepřibíral.
    Nic si poctivě nemusím zapisovat. Pro mě je celkem důležité, jestli se cítím hladový, nebo ne. Když mám hlad, jsem ve stresu, zvyšuje se mi v těle kortizol, což má za následek přibírání. Empirické výzkumy mají pro mě nulovou hodnotu, pokud nedokáží zabezpečit výsledek, který potřebuji. Celý svět se řídí kalorickými hodnotami jídel, lidé jak blázni počítají kalorie a na světě je pořád víc a víc tlustých lidí. Kdyby to fungovalo, tak by kolem nás byli jenom štíhlí a zdraví lidé, ale není tomu tak.

    samozrejme, že nemáš hlad, lebo biekoviny majú najvyšší zasycovací efekt!

    Ale o tom som tiež nepísala. Písala som, že by sme museli vedieť presne Tvoju stavu predtým, aby som Ti vedela zrátať príjem a výdaj... Vtedy by si pekne videl, prečo chudneš. Eto vsjo.

    Ludia su tucni, lebo nerátajú :D .... keby to nefungovalo, tak tu nieje cely fitness a profi šport. :disappointed:
    Predajca keto diety s tými práškami a doplnkami na Tebe pekne ryžuje... SU osobne myslím, ale Ty nie, tak je to ok.

  • Prostě při narození jsme dostali od Boha "baterku" nabitou na určitou hodnotu, a sportem tuto baterku bez užitku vybíjíme.

    Toto je dosť nepresná formulácia, pretože platí len pre športovcov ale nie pre obyčajných ľudí. Keby som ja prestal pravidelne cvičiť, tak zomriem, bol by som slabý, nevládny, vkuse chorý. Fígeľ je v tom, že osobná baterka sa dá do určitej miery natrénovať aby vydržala viac. Aj keď človek dostane na figu baterku pri narodení, lebo jeho rodičia boli obaja gengľaví a tučný, tak človek dokáže svoje telo, baterku, zmeniť.
    U športovcov je to, o tom, že idú až na doraz a tým pádom ničia telo. Ale ak človek pravidelne ide s telom tak na polovičku kapacity, tak kapacita baterky sa postupne zvyšuje. Veď v minulosti ľudia žili oveľa dlhšie, tak museli vedieť ako na to. A nechce sa mi veriť, že v minulosti Stvoriteľ rozdával lepšie baterky.

  • R
    upravené Tue 2 Aug 2022 #13->

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    né na výskumoch a empirickom rátaní. Tvoje na tvojom pocitu sýtosti a hladu.

    Jakýs takýs šajn mám, protože nutriční tabulky jsou na internetu k dispozici a protože jím bůček. koleno, kachnu atd. tak vím, že můj energetický příjem je dostatečně velký.
    Mě ale primárně nezajímají kalorie, nemá to pro mě význam. Pro mě je důležité, aby, když se najím, jsem neměl hlad po hodině, dvou, ale abych byl najedený na celý den a energie těla neměla výkyvy, ale aby se uvolňovala postupně a rovnoměrně. a já nepřibíral.
    Nic si poctivě nemusím zapisovat. Pro mě je celkem důležité, jestli se cítím hladový, nebo ne. Když mám hlad, jsem ve stresu, zvyšuje se mi v těle kortizol, což má za následek přibírání. Empirické výzkumy mají pro mě nulovou hodnotu, pokud nedokáží zabezpečit výsledek, který potřebuji. Celý svět se řídí kalorickými hodnotami jídel, lidé jak blázni počítají kalorie a na světě je pořád víc a víc tlustých lidí. Kdyby to fungovalo, tak by kolem nás byli jenom štíhlí a zdraví lidé, ale není tomu tak.

    samozrejme, že nemáš hlad, lebo biekoviny majú najvyšší zasycovací efekt!

    Ale o tom som tiež nepísala. Písala som, že by sme museli vedieť presne Tvoju stavu predtým, aby som Ti vedela zrátať príjem a výdaj... Vtedy by si pekne videl, prečo chudneš. Eto vsjo.

    Ludia su tucni, lebo nerátajú :D .... keby to nefungovalo, tak tu nieje cely fitness a profi šport. :disappointed:
    Predajca keto diety s tými práškami a doplnkami na Tebe pekne ryžuje... SU osobne myslím, ale Ty nie, tak je to ok.

    Tady se mýlíš. Žádné prášky, ani žádné jiné doplňky stravy neužívám. Já si potřebuji na jídle pochutnat a ne cpát do sebe něco o čem nemám ani tucha, z čeho to bylo vyrobeno. a nemít z toho ani žádný chuťový zážitek. Takže u mě přichází na stůl jenom přirozená strava. Zelenina a bylinky z mé zahrady, maso od chovatele. Např. dodavatele kachen a králíků, mám o 6 baráků vedle.

  • Atom
    upravené Tue 2 Aug 2022 #14->

    Trošku jsme odbočili. Osobně považuji sportovce za nejzdravější lidi, protože pohyb je přirozený a my jsme ten přirozený pohyb ztratili. Je to ovšem o míře, to o čem mluví @Rusofil jsou profesionální sportovci vysokých úrovní, kdy za úspěch obětují zdraví (různé dopingy a jiná chemie a nedostatek času pro regeneraci některých orgánů). Jde o to, kam až duše kvůli úspěchu je schopná zajít. Ano mnozí sportovci své tělo drancují, ale na druhou stranu ukázali maratón za polárním kruhem, kde devadesátiletý to uběhl.

    Sport je obecně zdravý a prospěšný, ale je to spíše o morálce. Shodou okolností jsem zaslechl rozhovor dvou cyklistů, jak se stravují, strkají si úst různé gely (nacpou si to podobně co sysel), aby měli stálý přísun energie po dobu výkonu a mluvili o kamarádovi, který to tak přehání s tou umělou výkonu přizpůsobenou stravou, že už ani nemůže jíst normální jídlo. To je nezdravá soutěživost, vedoucí k drancování těla, ne sport sám o sobě.

    Ve zdravém těle zdravý duch. Nemyslím si, že máme omezené baterky, spíše vozidlo, které při správné údržbě a zacházení může fungovat velmi dlouho s vysokým výkonem. A navíc vše je opravitelné, pouze ne vždy víme jak a nebo nemáme na opravu potřebné zdroje a nebo v neposlední řadě nemáme ochotu to opravit.

  • @Rusofil povedal/-a:

    Tady se mýlíš. Žádné prášky, ani žádné jiné doplňky stravy neužívám. Já si potřebuji na jídle pochutnat a ne cpát do sebe něco o čem nemám ani tucha, z čeho to bylo vyrobeno. a nemít z toho ani žádný chuťový zážitek. Takže u mě přichází na stůl jenom přirozená strava. Zelenina a bylinky z mé zahrady, maso od chovatele. Např. dodavatele kachen a králíků, mám o 6 baráků vedle.

    Máš presný rozpis toho čo ješ, čiže ti to niekto zrátal do kalorického decicitu. Stačí u každej položky pridať o par gramov a o týždeň má o kilo viac. Čudujem sa, že si na to pri svojej inteligencii neprišiel /(a to nemyslím zle, fakt sa divím).

    Týmto Tvoja teória o tom, že moja "teória" nefunguje padla ako taška zo strechy. :)

    Keď schudneš pod určitú váhu, budeš to musieť prerátať a znížiť dávky, aby si ďalej chudol...

  • @Ferry povedal/-a:

    Prostě při narození jsme dostali od Boha "baterku" nabitou na určitou hodnotu, a sportem tuto baterku bez užitku vybíjíme.

    Toto je dosť nepresná formulácia, pretože platí len pre športovcov ale nie pre obyčajných ľudí. Keby som ja prestal pravidelne cvičiť, tak zomriem, bol by som slabý, nevládny, vkuse chorý. Fígeľ je v tom, že osobná baterka sa dá do určitej miery natrénovať aby vydržala viac. Aj keď človek dostane na figu baterku pri narodení, lebo jeho rodičia boli obaja gengľaví a tučný, tak človek dokáže svoje telo, baterku, zmeniť.
    U športovcov je to, o tom, že idú až na doraz a tým pádom ničia telo. Ale ak človek pravidelne ide s telom tak na polovičku kapacity, tak kapacita baterky sa postupne zvyšuje. Veď v minulosti ľudia žili oveľa dlhšie, tak museli vedieť ako na to. A nechce sa mi veriť, že v minulosti Stvoriteľ rozdával lepšie baterky.

    jasné že nie, to mu natáral predajca keto stravy. Niečo im natárať musia, inak by nepredali produkt. Hádam najviac hoaxov je vo fitness... Ach vedela by som knihu napísať.

  • @Rusofil povedal/-a:

    Dala si mi za příklad kulturisty, tak jsem poukázal na styl jejich stravování. Mimochodem, tělo kulturistů je pro mě nepřirozené. Je jako rajče, vypěstované ve skleníku.
    No nic, jdu na zahradu, vykonávat smysluplný pohyb. B)

    Ja nehovorím o steroidových pichačoch - aj keď u nich to funguje rovnako, len si dopomáhajú zakázanými látkami. Ja hovorím o naturáloch! Čiže o úplne prirodzenom tele. A Takí chlapi vyzerajú veeeeľmi dobre, to Ti vravím ako žena.

  • Ogar Valach
    upravené Wed 3 Aug 2022 #18->

    @Rusofil povedal/-a:
    Je také dokázáno, že sportovci žijí mnohem kratší dobu, než lidé, kteří nikdy nesportovali. Prostě při narození jsme dostali od Boha "baterku" nabitou na určitou hodnotu, a sportem tuto baterku bez užitku vybíjíme.

    Pri narodení sme dostali zásobu energie na naplnenie svojho životného poslania. Každý inak veľkú zásobu.

    Šport, telocvik a iná fyzická aktivita je v poriadku. V neporiadku je, keď sa ide nad zásobu určenú na deň. Keď to tlačíš, aj keď si už unavený, pretože sa chceš prekonávať a dosahovať výkony. Vtedy čerpáš nie z energie určenej na ten deň, ale zo zásob z budúcnosti. Často sa hovorí, že človek chytil druhý dych. No nie, skracuje si život. Je to v poriadku v prípade ohrozenia, ale nie len tak. Na čerpanie zo zásob z budúcnosti nemusí byť prepnutie na druhý dych, dochádza k nemu už predtým, keď sa človek musí veľmi premáhať, aby pokračoval. Pri športe sa často plytvá len tak, pretože je postavený na konkurenčnom boji. Lenže je to o prístupe každého jednotlivca a samotný šport to nespôsobuje plytvanie zásobou životnej energie. Spôsobujú to ambície človeka. Jeho snaha ukázať sa, dosiahnuť viac než ostatní. A to je zle. Preto mám radšej telocvik než šport.

    Zásobou životnej energie sa plytvá aj mnohými inými spôsobmi. Preto sa dožívame tak málo. Každý z nás dostal zásobu energie najmenej na 144 rokov, čo je jeden kruh života. Niektorí dostali zásobu na viac kruhov života. O energiu prichádzame rôznymi spôsobmi. Napríklad odhalenými hlavnými kĺbmi (lakte, kolená...). Mali by sme vždy nosiť dlhé nohavice (ženy sukne) a rukávy, pretože na hlavných kĺboch sa pod odevom tvoria miniatúrne torzné polia.

    Priveľa sexu alebo masturbácie tiež odoberá energiu. Pri každom orgazme dochádza k výronu životnej energie. Hlavný cieľom sexu je plodenie. Výron energie je na to, aby stiahol z vysokých rozmerností vysoko rozmernú živatmu. Ak sa plodí napríklad pod vplyvom alkoholu, plodia sa živatmy na nízkych rozmernostiach. Každý orgazmus, výron energie, bez počatia, je plytvaním energie, z ktorej časť ide druhému partnerovi (neplatí pri masturbácii) a väčšinu zožerú energetickí paraziti.

    Ďalším žrútom energie sú legálne drogy ako alkohol, cigarety, káva. Hlavne káva sa tvári nevinne, ale jej povzbudzujúci efekt je založený práve na tom, že sa čerpá zo zásoby energie určenej na budúcnosť. Takže ak sa cítite unavení a dáte si kávu, aby ste mohli fungovať, skracujete si život. Je potrebné počúvať svoje telo. Ak je unavené, je unavené a je na to dôvod. Neprestane byť unavené tým, že si dáte kávu. Naopak, otvoríte si kanál na energiu z budúcnosti a skracujete si život.

    O tom, čo všetko nám odčerpáva životnú energiu by sa dalo veľa napísať. Dôležité je si uvedomiť, že ak sa dlhodobo cítime bez energie, znamená to, že buď robíme niečo zle, alebo že nám ju nejaký energetický parazit berie bez nášho vedomia, aj keď možno s nevedomým súhlasom. Takéto nevedomé súhlasy sa môžu dať aj počas sna a človek si to nemusí pamätať. Preto sa od takýchto nevedomých súhlasov treba pravidelne odpisovať (čistiť). Je to ako osobná hygiena. Nestačí sa umyť raz za život. Žijeme v prostredí (hmotné telo a hmotný svet), v ktorom aj keď nebudeme nič robiť, zašpiníme sa. Rovnaké je to v duchovnej oblasti. Aj v tej sa treba pravidelne čistiť. Jeden zo spôsobov čistenia sa dozviete na záznamoch zo seminárov na Tartárii.

  • @Atom povedal/-a:
    Trošku jsme odbočili. Osobně považuji sportovce za nejzdravější lidi, protože pohyb je přirozený a my jsme ten přirozený pohyb ztratili. Je to ovšem o míře, to o čem mluví @Rusofil jsou profesionální sportovci vysokých úrovní, kdy za úspěch obětují zdraví (různé dopingy a jiná chemie a nedostatek času pro regeneraci některých orgánů). Jde o to, kam až duše kvůli úspěchu je schopná zajít. Ano mnozí sportovci své tělo drancují, ale na druhou stranu ukázali maratón za polárním kruhem, kde devadesátiletý to uběhl.

    Sport je obecně zdravý a prospěšný, ale je to spíše o morálce. Shodou okolností jsem zaslechl rozhovor dvou cyklistů, jak se stravují, strkají si úst různé gely (nacpou si to podobně co sysel), aby měli stálý přísun energie po dobu výkonu a mluvili o kamarádovi, který to tak přehání s tou umělou výkonu přizpůsobenou stravou, že už ani nemůže jíst normální jídlo. To je nezdravá soutěživost, vedoucí k drancování těla, ne sport sám o sobě.

    Ve zdravém těle zdravý duch. Nemyslím si, že máme omezené baterky, spíše vozidlo, které při správné údržbě a zacházení může fungovat velmi dlouho s vysokým výkonem. A navíc vše je opravitelné, pouze ne vždy víme jak a nebo nemáme na opravu potřebné zdroje a nebo v neposlední řadě nemáme ochotu to opravit.

    Áno, na to, aby clovek mohol byt zdravý musia byt v rovnováhe 3 zložky - strava, výživa a myslenie.

    Vrcholoví športovci majú obyčajne veľmi veľa problémov zdravotných, zo školenia fyzioterapeutov, kde už chodím 3. rok by sa dalo rozprávať. Pohyb je zdravý, sle mal by byt prirodzený.

  • Moc mi nie je jasné, ako sa dá merať u človeka výdaj energie... Myslím tým PRESNE zmerať, koľko spálil. U športovcov je to možno ľahšie, ak sa vie, ktoré cviky koľko spotrebujú energie. Ale u bežného človeka, ktorý v práci stojí, sedí aj chodí, doma porobí všelijaké veci, a pod. Tak ako si môže niekto zmerať výdaj energie? To by hádam musel mať merače pohybu na všetkých končatinách... Nohách aj rukách...

  • S
    upravené Tue 2 Aug 2022 #21->

    @jardob povedal/-a:
    Moc mi nie je jasné, ako sa dá merať u človeka výdaj energie... Myslím tým PRESNE zmerať, koľko spálil. U športovcov je to možno ľahšie, ak sa vie, ktoré cviky koľko spotrebujú energie. Ale u bežného človeka, ktorý v práci stojí, sedí aj chodí, doma porobí všelijaké veci, a pod. Tak ako si môže niekto zmerať výdaj energie? To by hádam musel mať merače pohybu na všetkých končatinách... Nohách aj rukách...

    Na to sú tabuľky tiež.
    https://www.michaljoseftoth.cz/kalkulacka
    toto je jedna z naj kalukačiek. Samozrejme sú tam priemerné dáta. Je to v podstate odpichovací nástrel. Takto človek začne jeden mesiac a potom podľa toho, či chudne príliš rýchlo , alebo pomaly priberá a uberá.Dá sa tam zohľadniť aj aktivita. Ale tu moje skúsenosti vravia, že človek zvykne veľmi podceňovať koľko zje a veľmi preceňovať koľko naozaj spáli.

    v tejto kalkulačke je možné aj upravovať počet jednotlivých makier, podľa toho, čo človek preferuje. Napríklad Rusofil, alebo aj ja si tam dá viac percent na bielkoviny a tuky.

  • R
    upravené Tue 2 Aug 2022 #22->

    @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    Tady se mýlíš. Žádné prášky, ani žádné jiné doplňky stravy neužívám. Já si potřebuji na jídle pochutnat a ne cpát do sebe něco o čem nemám ani tucha, z čeho to bylo vyrobeno. a nemít z toho ani žádný chuťový zážitek. Takže u mě přichází na stůl jenom přirozená strava. Zelenina a bylinky z mé zahrady, maso od chovatele. Např. dodavatele kachen a králíků, mám o 6 baráků vedle.

    Máš presný rozpis toho čo ješ, čiže ti to niekto zrátal do kalorického decicitu. Stačí u každej položky pridať o par gramov a o týždeň má o kilo viac. Čudujem sa, že si na to pri svojej inteligencii neprišiel /(a to nemyslím zle, fakt sa divím).

    Týmto Tvoja teória o tom, že moja "teória" nefunguje padla ako taška zo strechy. :)

    Keď schudneš pod určitú váhu, budeš to musieť prerátať a znížiť dávky, aby si ďalej chudol...

    Nechápu, kde pořád bereš nějakou entitu, která mi něco "zrátala" do kalorického deficitu. Já se vážně nepohybuji v podobné sféře, jako ty, kde bych měl potřebu někomu dávat za úkol, aby mi něco navrhoval a počítal nebo dodával nějaké doplňky stravy. Tak to není.
    Prostě jsem ze svého života vyřadil všechny sacharidy a zvýšil přísun tuků. Pocit sytosti nedodávají bílkoviny, ale tuky. Toť vše. Masa na den sním tak dva stejky a to jsem perfektně najezen do dalšího dne. Momentálně jsem se vrátil ze zahrady a dávám si vařit vepřové koleno, které si pak dopeču do zlatisté kůrky. Z vývaru budu mít sulc (huspeninu), nebo ho použiji na boršč.

  • R
    upravené Tue 2 Aug 2022 #23->

    @jardob povedal/-a:
    Moc mi nie je jasné, ako sa dá merať u človeka výdaj energie... Myslím tým PRESNE zmerať, koľko spálil. U športovcov je to možno ľahšie, ak sa vie, ktoré cviky koľko spotrebujú energie. Ale u bežného človeka, ktorý v práci stojí, sedí aj chodí, doma porobí všelijaké veci, a pod. Tak ako si môže niekto zmerať výdaj energie? To by hádam musel mať merače pohybu na všetkých končatinách... Nohách aj rukách...

    Já mám doma pás na běhání u mě spíš na chození, tak tam mi ukazuje kromě počtu km také spálené kalorie. Syn mi teď v sobotu přinesl chytré hodinky, kde by mi to mělo ukazovat také, zajímá mě především počet kroků. Tak se chystám na jejich testování. Jinak nejlepším ukazatelem je u mě propocené tričko.

  • @Sonice povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    Tady se mýlíš. Žádné prášky, ani žádné jiné doplňky stravy neužívám. Já si potřebuji na jídle pochutnat a ne cpát do sebe něco o čem nemám ani tucha, z čeho to bylo vyrobeno. a nemít z toho ani žádný chuťový zážitek. Takže u mě přichází na stůl jenom přirozená strava. Zelenina a bylinky z mé zahrady, maso od chovatele. Např. dodavatele kachen a králíků, mám o 6 baráků vedle.

    Máš presný rozpis toho čo ješ, čiže ti to niekto zrátal do kalorického decicitu. Stačí u každej položky pridať o par gramov a o týždeň má o kilo viac. Čudujem sa, že si na to pri svojej inteligencii neprišiel /(a to nemyslím zle, fakt sa divím).

    Týmto Tvoja teória o tom, že moja "teória" nefunguje padla ako taška zo strechy. :)

    **Keď schudneš pod určitú váhu, budeš to musieť prerátať a znížiť dávky, aby si ďalej chudol... **

    Hubnutí u tohoto způsobu stravování probíhá jinak, než je to při běžné stravě. Hned na začátku se tělo zbavuje zbytečné vody, která zatěžuje srdce. U mě to bylo kolem 8 kg. Pak se hubnutí na chvíli zastaví. V ten moment se očišťují játra a vnitřní orgány od tuku a tělo se přebudovává na příjem energie z tuků a ne sacharidů.
    Na to potřebuje tělo energii ve formě tuků, kterou dodáváme prostřednictvím stravy. Až se zbaví tuků játra, pak pokračuje spalování dalších tukových zásob. Při malém množství tuků ve stravě se žluč v játrech tvoří jen v malém množství a žlučník zakrníva a z husté žluči se začnou tvořit žlučové kameny. Proto také tolik operací žlučníků, protože lidé naběhli na nízkotučnou stravu, u které je deficit žluče a pak, když si dají jednou něco na co je potřeba žluč a ta není, dochází ke žlučníkovým kolikám.
    Problémem u tohoto způsobu stravování je, že po prvním rychlém hubnutí, kdy se ten proces "zastaví" má člověk dojem, že toto nefunguje a z netrpělivosti se vrátí k původnímu stravování a metodu prohlásí za nefungující. Místo toho aby pokračoval nejméně 3 měsíce, aby mohl vyhodnotit plusy a mínusy.
    Ještě k tvému předpokladu, že pokud sním více bílkovin, budu přibírat. To ale nehrozí! Proč bych měl jíst, když nemám hlad? Např. dnes jsem ještě nejedl a jíst budu asi tak za hodinu, hodinu a půl. Prostě víckrát se jíst nechce!
    Zatím co člověk, který jede na sacharidech má za sebou možná už i tři jídla, a hlady šilhá po něčem, co by zase zblajznul. Tu jablko, nebo banán, nebo meloun atd. Mě tohleto vůbec neláká.
    Na úplný závěr. Já na ten typ stravování nepřešel z důvodu hubnutí, ale z důvodu zdraví, hlavně vyhnutí se diabetu a problémům se srdcem. Hubnutí je jen bonus navíc.

  • @Rusofil povedal/-a:

    >

    fajn, ako chceš

  • @Rusofil povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:
    Moc mi nie je jasné, ako sa dá merať u človeka výdaj energie... Myslím tým PRESNE zmerať, koľko spálil. U športovcov je to možno ľahšie, ak sa vie, ktoré cviky koľko spotrebujú energie. Ale u bežného človeka, ktorý v práci stojí, sedí aj chodí, doma porobí všelijaké veci, a pod. Tak ako si môže niekto zmerať výdaj energie? To by hádam musel mať merače pohybu na všetkých končatinách... Nohách aj rukách...

    Já mám doma pás na běhání u mě spíš na chození, tak tam mi ukazuje kromě počtu km také spálené kalorie. Syn mi teď v sobotu přinesl chytré hodinky, kde by mi to mělo ukazovat také, zajímá mě především počet kroků. Tak se chystám na jejich testování. Jinak nejlepším ukazatelem je u mě propocené tričko.

    Áno, na cvičiacich strojoch to býva. Pozeral som aj tu kalkulačku od Sonice a menil niektoré položky, no zistil som, že na výpočet bazalneho metabolizmu mali vplyv len položky "váha" a "podkožný tuk". Keď som menil "vek", "výšku", "počet tréningov", tak výpočet bol rovnaký.
    Ja som to myslel skôr tak, že to, koľko bežný človek cez deň spáli sa nedá celkom presne vypočítať. Aspoň bežný človek takú možnosť nemá. Možno v nejakom labáku na prístrojoch hej. Každý človek má unikátny metabolizmus, a najmä ak vedie život s nízkou námahou, tak tá rýchlosť spalovania môže byť u jedincov rozdielna. Ďalej každý má odlišné množstvo svalstva na tele, ktoré je asi hlavným žrútom energie. No nepodceňoval by som ani iné orgány a mozog.
    Možno vieme pomerne presne vypočítať, koľko má ktoré jedlo energie, ale ťažko dosiahnuť presnosť výpočtu pri hodnotení množstva spálenej energie. Tam je veľa faktorov. A možno práve tu vznikajú chyby v posudzovaní prijatej a vydanej energie. Niekde to môže byť na úrovni štatistickej chyby a niekde výrazne viac.

  • R
    upravené Tue 2 Aug 2022 #28->

    @jardob povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:
    Moc mi nie je jasné, ako sa dá merať u človeka výdaj energie... Myslím tým PRESNE zmerať, koľko spálil. U športovcov je to možno ľahšie, ak sa vie, ktoré cviky koľko spotrebujú energie. Ale u bežného človeka, ktorý v práci stojí, sedí aj chodí, doma porobí všelijaké veci, a pod. Tak ako si môže niekto zmerať výdaj energie? To by hádam musel mať merače pohybu na všetkých končatinách... Nohách aj rukách...

    Já mám doma pás na běhání u mě spíš na chození, tak tam mi ukazuje kromě počtu km také spálené kalorie. Syn mi teď v sobotu přinesl chytré hodinky, kde by mi to mělo ukazovat také, zajímá mě především počet kroků. Tak se chystám na jejich testování. Jinak nejlepším ukazatelem je u mě propocené tričko.

    Áno, na cvičiacich strojoch to býva. Pozeral som aj tu kalkulačku od Sonice a menil niektoré položky, no zistil som, že na výpočet bazalneho metabolizmu mali vplyv len položky "váha" a "podkožný tuk". Keď som menil "vek", "výšku", "počet tréningov", tak výpočet bol rovnaký.
    Ja som to myslel skôr tak, že to, koľko bežný človek cez deň spáli sa nedá celkom presne vypočítať. Aspoň bežný človek takú možnosť nemá. Možno v nejakom labáku na prístrojoch hej. Každý človek má unikátny metabolizmus, a najmä ak vedie život s nízkou námahou, tak tá rýchlosť spalovania môže byť u jedincov rozdielna. Ďalej každý má odlišné množstvo svalstva na tele, ktoré je asi hlavným žrútom energie. No nepodceňoval by som ani iné orgány a mozog.
    Možno vieme pomerne presne vypočítať, koľko má ktoré jedlo energie, ale ťažko dosiahnuť presnosť výpočtu pri hodnotení množstva spálenej energie. Tam je veľa faktorov. A možno práve tu vznikajú chyby v posudzovaní prijatej a vydanej energie. Niekde to môže byť na úrovni štatistickej chyby a niekde výrazne viac.

    Nejvíc energie sežere mozek, až 25%. Proto je i psychická práce víc únavná, než fyzická. Jednou se mi stalo, že jsem z přepracování normálně zkolaboval. Nikdy jsem nevěřil, že je něco takového možné. Prostě mi celý organizmus vypnul.

  • @mondgo.go@gmail.com povedal/-a:
    ... Môj osobny záver z toho je, že všetko je v metabolizme človeka. Je to absolútne osobné. Niekto zje milión kalórií a nepriberie a niekto skoro nič a priberie...

    Dalo by sa teda povedať, že najlepšie svoj metabolizmus spoznáme podľa ho.v.na :-)

  • @mondgo.go@gmail.com povedal/-a:
    Moja osobná skúsenosť bola, že môžem jesť koľko chcem a aj tak nepriberiem. V jednom momente v živote má presvedčila jedna fitneska, že to tak nie je. Nastavili sme stravu, počty kalórií som si ešte zvýšil o 30%, aby som mal istotu a začal sa tréning a priberanie. A samozrejme všetko sa rátalo (apk nutrients na iphone). Za 4 roky som pribral len 8 kg a zaujímavé na tom bolo, že keď som necvicil so železom, tak som nepribral ani deko. Mohol sonzjest aj dvojnásobok kalorii. Môj osobny záver z toho je, že všetko je v metabolizme človeka. Je to absolútne osobné. Niekto zje milión kalórií a nepriberie a niekto skoro nič a priberie. Rátať kalórie má zmysel len ak športujem a mám nejaký cieľ, ako ja pribrat. Inak je to holý nezmysel.

    "len" 8 kilo?! fúhaa, vieš koľko to je veľa, pokiaľ je to pribrané riadne v svaloch? To je veľmi slušné. Naturálne ani viac veľmi nejde!

  • @jardob povedal/-a:

    Áno, na cvičiacich strojoch to býva. Pozeral som aj tu kalkulačku od Sonice a menil niektoré položky, no zistil som, že na výpočet bazalneho metabolizmu mali vplyv len položky "váha" a "podkožný tuk". Keď som menil "vek", "výšku", "počet tréningov", tak výpočet bol rovnaký.
    Ja som to myslel skôr tak, že to, koľko bežný človek cez deň spáli sa nedá celkom presne vypočítať. Aspoň bežný človek takú možnosť nemá. Možno v nejakom labáku na prístrojoch hej. Každý človek má unikátny metabolizmus, a najmä ak vedie život s nízkou námahou, tak tá rýchlosť spalovania môže byť u jedincov rozdielna. Ďalej každý má odlišné množstvo svalstva na tele, ktoré je asi hlavným žrútom energie. No nepodceňoval by som ani iné orgány a mozog.
    Možno vieme pomerne presne vypočítať, koľko má ktoré jedlo energie, ale ťažko dosiahnuť presnosť výpočtu pri hodnotení množstva spálenej energie. Tam je veľa faktorov. A možno práve tu vznikajú chyby v posudzovaní prijatej a vydanej energie. Niekde to môže byť na úrovni štatistickej chyby a niekde výrazne viac.

    tréningy sú len plus do kalorického deficitu, ale vôbec ich tam nedávaj. Naozaj má vplyv len váha a množstvo aktívnej hmoty (teda svaly), lebo tie práve pália kalórie, tuk nepáli nič. Bazálny znamená, že to je splálené množstvo aj keď len budeš ležať, to potrebuje aj ležiaci pacient v nemocnici, napríklad. To páli mozog, orgány, ale hlavne to, že máš určitú teplotu, ktorú musíš udržiavať.

    Štatistické chyby samozrejme vznikajú, a práve preto som písala, že to je nástrel.

    Čo sa týka pohybu, tak najviac spáliš kardiom, ale tu je isté obmedzenie, koľko dokážeš spáliť na istý časový úsek. Volá sa to WO max. V podstate je to závislé od toho, koľko dokáže predýchať kyslíku cez pľúca, lebo ten je potrebný práve na pálenie tukov. Je to veľmi zložitá biochemická záležitosť :). Dá sa rátať tak 300 - 500 kcal za hodinu. Záleží na mnoha faktoroch, a musí to byť celkom slušné tempo.