Vedecko technický progres Ruskej civilizácie

24

Komentáre

  • Q
    upravené Thu 4 Aug 2022 #32->

    @Dobrodej povedal/-a:
    V Rusku spustili termofúzny reaktor.

    Takže 2. po Číně ? Nebo to už je ostrý provoz ?

  • Reálne ešte nieje nikde spustený tokamak.

  • @dusan povedal/-a:
    Reálne ešte nieje nikde spustený tokamak.

    To vím, že ostrý provoz ještě někde nejede, ale Čína už má skoro hotovou jednu elektrárnu a laboratorní provoz už provedla úspěšně.

  • @Quilgen povedal/-a:

    @dusan povedal/-a:
    Reálne ešte nieje nikde spustený tokamak.

    To vím, že ostrý provoz ještě někde nejede, ale Čína už má skoro hotovou jednu elektrárnu a laboratorní provoz už provedla úspěšně.

    Máš nejaký zdroj? Chcel by som sa na to pozreť. Pretože pred rokom som videl video že majú kondenzátorové batérie z nao ulíkových "batéríi" ale autá ešte som nevidel také aj keď sa už mali vyrábať.

    Ohľadne Iteru (europskeho tokamaku) je video na youtube od nejakého "?vysokoškolského českého vedca?". Bolo podrobné popísané aj aké sú s tým problémy a riešenia.

    ps. ako dlho sa číňanom podarilo udržať reakciu? Už mali viac vyrobenej energie ako dodali do systému? koľko zdegradoval obal skúšobného tokamaku a je možné panely vymeniť počas prevádzky?
    ps2. silou mocou chcú z Číny urobiť centrum koncentrácie riadenia a rozprávky o skoro funkčných vysoko teplotných fúznych elektrárňach len toto posilujú.

  • @dusan povedal/-a:
    silou mocou chcú z Číny urobiť centrum koncentrácie riadenia a rozprávky o skoro funkčných vysoko teplotných fúznych elektrárňach len toto posilujú.

    Presne tak.
    Rusi boli, sú, aj budú absolutóriá svetová špička v oblasti jadrovej technológie.
    Nebude to trvať dlho a budú mať jadrový reaktor na obežnej dráhe.

  • Ekonomická suverenita Ruska naďalej stúpa.
    V Rusku je už 280 značiek výrobcov domácich spotrebičov. :smiley:
    Вот это поворот! В России уже работают 280 производств бытовой техники!

  • @dusan povedal/-a:
    Máš nejaký zdroj? Chcel by som sa na to pozreť. Pretože pred rokom som videl video že majú kondenzátorové batérie z nao ulíkových "batéríi" ale autá ešte som nevidel také aj keď sa už mali vyrábať.

    Jo tak to netuším, to jsem sledoval někdy někde... to už je dost dávno, ale pamatuji si, že jsem k tomu viděl video a četl článek. Možná někde na Sakerovi nebo jinde...

    Zkus se kouknout na YT; Mě tu toho vyskočilo hodně:
    https://www.youtube.com/results?search_query=chinese+fusion+reactor

    Co se týče těch baterií, tak o tom jsem tak před pár lety taky četl, ale užití v praxi se předpokládalo v horizontu 10 let. Takže někdy 2030 ?!


    Tady tvrdí, že to udrželi 17 minut.

  • @dusan povedal/-a:

    @Quilgen povedal/-a:

    @dusan povedal/-a:
    Reálne ešte nieje nikde spustený tokamak.

    To vím, že ostrý provoz ještě někde nejede, ale Čína už má skoro hotovou jednu elektrárnu a laboratorní provoz už provedla úspěšně.

    Máš nejaký zdroj? Chcel by som sa na to pozreť. Pretože pred rokom som videl video že majú kondenzátorové batérie z nao ulíkových "batéríi" ale autá ešte som nevidel také aj keď sa už mali vyrábať.

    Ohľadne Iteru (europskeho tokamaku) je video na youtube od nejakého "?vysokoškolského českého vedca?". Bolo podrobné popísané aj aké sú s tým problémy a riešenia.

    ps. ako dlho sa číňanom podarilo udržať reakciu? Už mali viac vyrobenej energie ako dodali do systému? koľko zdegradoval obal skúšobného tokamaku a je možné panely vymeniť počas prevádzky?
    ps2. silou mocou chcú z Číny urobiť centrum koncentrácie riadenia a rozprávky o skoro funkčných vysoko teplotných fúznych elektrárňach len toto posilujú.

    Tiež si myslím, že to tak nemôže fungovať, že niečo sa im raz podarí a hneď idú stavať elektráreň. Jadrová fúzia je extrémne nebezpečná záležitosť, to znamená, že to budú musieť ešte dlho testovať, aby si boli istí z hľadiska bezpečnosti, že je všetko na 1000 percent spoľahlivé. Treba tam vychytať všetky muchy a overiť si spoľahlivosť z dlhodobého hľadiska. Len samotné testovanie potrvá roky.

  • Budúcnosť prišla! Inžinieri mechatroniky v Perme vyvinuli unikátne roboty
    Будущее наступило! Пермские мехатроники разработали уникальных роботов

    Rusko má vlastné priemyselné roboty ničím nezaostávajúce od západných.
    Ďalšie posilňovanie nezávislosti a suverenity.

  • Robotický pes s granátometom na chrbte 🙂

    Ukázali na výstave Armia 2022

  • @Quilgen povedal/-a:
    Tohle je přesný opak toho, co popisuje Pjakin.

    Ahoj můžeš prosím lehce vysvětlit? V čem vidíš rozpor. Díky

  • Rozmístění a zprovoznění radarové řady Voroněž umožní zcela uzavřít severozápadní, jihozápadní, jižní a jihovýchodní směr náchylný ke střelám.

    V tomto případě se ruský systém varování před raketovými útoky stane všestranným a všechny mezery, které v něm dříve existovaly, budou zcela odstraněny.

    Radar 77YA6 „Voronezh“ a jeho technické možnosti viz odkaz:

    https://www.gazeta.ru/army/2022/08/18/15286958.shtml

  • @Xyht povedal/-a:

    @Dobrodej povedal/-a:
    Robotický pes s granátometom na chrbte 🙂

    Ukázali na výstave Armia 2022

    Čtvrtek, 18. srpna 2022 00:00 podrobněji zde:

    "Falešní" ruští robotičtí psi a skuteční ozbrojení roboti

    https://www.capital.gr/forbes/3653120/oi-fake-rosikoi-skuloi-rompot-kai-ta-ontos-oplismena-rompot

  • @Kajuga povedal/-a:

    @Quilgen povedal/-a:
    Tohle je přesný opak toho, co popisuje Pjakin.

    Ahoj můžeš prosím lehce vysvětlit? V čem vidíš rozpor. Díky

    No on popisuje, jak je problém s financováním rozvoje kvůli Nabulině, ale tady je jasně vidět, že ten rozvoj jede pomalu víc jak za Stalina.

  • Najnovšie drony na výstave ARMY 2022
    ФОРУМ**** АРМИЯ 2022: НОВИНКИ БПЛА военного назначения, перспективные беспилотные разработки России

  • Q
    upravené Thu 25 Aug 2022 #53->

    @Dobrodej povedal/-a:
    Rusi vedia postaviť tanker iba za pár mesiacov. Takto stavajú lode v najmodernejšej megalodenici.

    Kéž by tak stavěli letadlové lodě ...
    (nejde mi tak ani o to, aby jich měli 50... ale o to, že tu jednu šolíchají už tak dlouho, že jim pomalu div že nezreziví...)

  • @Quilgen povedal/-a:
    Kéž by tak stavěli letadlové lodě ...
    (nejde mi tak ani o to, aby jich měli 50... ale o to, že tu jednu šolíchají už tak dlouho, že jim pomalu div že nezreziví...)

    V dnešnej dobe super presných hypersonických rakiet sú lietadlové lode takmer úplne zbytočné. Používajú sa v podstate už len na zastrašovanie.

  • @Dobrodej povedal/-a:

    Schválně jsem tam přidal tu poznámku a stejně se objeví koment jako tohle... facepalm

    Nejde mi to "letadlové lodě" jako obecně o schopnost a kapacitu stavět velké válečné lodě...
    A není pravda, že by byly zbytečné, jen to nesmí být zastaralý šrot jako mají USA. Musí tam být moderní ruská protivzdušná obrana + vlastní křižníkovo-raketová výzbroj.

  • Ogar Valach
    upravené Fri 26 Aug 2022 #57->

    @Quilgen povedal/-a:

    @Dobrodej povedal/-a:

    Schválně jsem tam přidal tu poznámku a stejně se objeví koment jako tohle... facepalm

    Nejde mi to "letadlové lodě" jako obecně o schopnost a kapacitu stavět velké válečné lodě...
    A není pravda, že by byly zbytečné, jen to nesmí být zastaralý šrot jako mají USA. Musí tam být moderní ruská protivzdušná obrana + vlastní křižníkovo-raketová výzbroj.

    Dobrodej má pravdu. Napísal som:

    Lietadlové lode sú predražené a neúčinné proti vyspelému nepriateľovi a sú účinné len na zastrašovanie a kontrolu nevyspelého nepriateľa. Lietadlovú loď dokáže zničiť jediná moderná raketa.

    Je to priveľmi zraniteľný a priveľmi nákladný spôsob dosahovania cieľov, ktoré je možné realizovať jednoduchšími a efektívnejšími spôsobmi. To nie je len protiraketová ochrana, ale aj protiponorková... A načo je dobré také mesto s 5000 ľuďmi na palube, ak nie na kontrolu menej vyspelého nepriateľa? Naozaj to Rusi potrebujú?

  • A přesto je budou stavět. Je Putin idiot a nebo mají v rukávu dalšího králíka?
    A o tomto to je to určitě: "obecně o schopnost a kapacitu stavět velké válečné lodě".
    Globální politika. Globální divadélko pro čumily a usnadnění jim v rozhodnutí ke komu se přidat. Globální "machismus" velmocí. Poměřování "údů".

  • Ogar Valach
    upravené Fri 26 Aug 2022 #59->

    @Ladič povedal/-a:
    A přesto je budou stavět. Je Putin idiot a nebo mají v rukávu dalšího králíka?
    A o tomto to je to určitě: "obecně o schopnost a kapacitu stavět velké válečné lodě".
    Globální politika. Globální divadélko pro čumily a usnadnění jim v rozhodnutí ke komu se přidat. Globální "machismus" velmocí. Poměřování "údů".

    Presne tak. Kto má väčší. Divadlo pre dav. Ako s raketoplánmi. Mali ho Američania, museli ho mať aj Sovieti (Buran [Wikipedia]), aj keď ho takmer nevyužili.

  • A přesto se to takto dělat musí. On ten dav je vychován GP tak, že jedině tomuto rozumí. I nastupující hegemon s nabídkou "ruského světa" musí hrát podle zatím platných pravidel aby byl davem uznán za vítěze.
    Já vím přátelé, je to hrozná sračka a vlastně iracionální chování, ale tak to zatím je a každý kdo to chce dokázat s tím musí počítat. Bohužel. Ale o tom, abychom takovéto z mého pohledu základní věci chápali je KSB a DVTŘ a proto zde jsme.

  • @Ladič povedal/-a:
    A přesto se to takto dělat musí. On ten dav je vychován GP tak, že jedině tomuto rozumí. I nastupující hegemon s nabídkou "ruského světa" musí hrát podle zatím platných pravidel aby byl davem uznán za vítěze.
    Já vím přátelé, je to hrozná sračka a vlastně iracionální chování, ale tak to zatím je a každý kdo to chce dokázat s tím musí počítat. Bohužel. Ale o tom, abychom takovéto z mého pohledu základní věci chápali je KSB a DVTŘ a proto zde jsme.

    Čiže sme sa dopracovali k tomu, čo som už tvrdil, že sa Ruská federácia začína správať ako typická veľmoc. Zaujímavé, že toto moje vyjadrenie mnohí kritizovali.