Slovenské a české úspechy - Máme byť na čo hrdí
Komentáre
-
Zdravim priatelia!
Nevsimol som si, zeby niekto pridal k nasim narodnym uspechom Vojtovu metodu reflexnej lokomocie, tak to sem pridavam ja. Zrejme mu to bolo dane ako informacia zhora, lebo k svojmu objavu povedal: Já jsem to nevynalezl, já jsem to jenom našel.
Viac najdete na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vojtova_metoda
https://cs.wikipedia.org/wiki/Václav_Vojta7 -
OPTIKA
Na Petzvala nesmieme zabudnut
https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Maximilián_Petzval
Zvláštní pozornost věnoval optice, byl zručný brusič skla a jemný mechanik. V roce 1840 vypočítal a zkonstruoval objektiv se světelností 1:3,5 (Petzvalův objektiv), který pak použil ve svých přístrojích výrobce fotoaparátů Johann Christoph Voigtländer. To umožnilo pořídit dostatečně ostrý snímek během několika sekund. Učinil řadu dalších vynálezů z oboru optiky: navrhl konstrukce osvětlovacích a promítacích přístrojů, krajinářský objektiv (orthoskop) pro velkoformátové kamery, dvojoký dalekohled, divadelní kukátko, zdokonalil mikroskop. O významu jeho objektivu svědčí, že se podle jeho principu vyráběly vysoce světelné objektivy ještě ve dvacátém století. Petzval si nezajistil pro své vynálezy patentovou ochranu a na jejich praktickém využití se obohatili výrobci optiky, především Voigtländer.
Jeho teoretické práce byly vysoce ceněny, přední místo mezi nimi zaujímá publikace Integrace lineárních diferenciálních rovnic s konstantním nebo proměnlivým koeficientem z roku 1851. V roce 1855 vnikli do jeho domku lupiči a způsobili požár, při kterém bylo mnoho jeho rukopisů a technických náčrtů zničeno. Deset let po jeho smrti byly na půdě domu nalezeny zbytky písemností.
3 -
Abychom jen nevzpomínali, máme být stále na ci hrdí. Před 2 lety jsem byl v Brně na soukromé klinice na operaci ramene. Utržený svalový úpon a druhý natržený, stalo se asi před 10 lety, problémy s hybností a bolesti už byly neunosné. Operoval mě stejný doktor, který mi dělal před 3 lety meniskus. Rameno nyní po operaci perfektní, hybnost 100%. S doktorem si občas píši, má zájem o můj zdravotní stav, zde něco z konverzace:
"Děkuji a mám z vašeho výsledku velkou radost.
Jen pro vaši informaci - zatím jsou ty výsledky u všech podobné těm vaším.
Zdá se, že ta metoda kterou jsem vaši operaci dělal (tj. přes kanálky) funguje snad ještě lépe, než jsem doufal a než uvádí zahraniční literatura, která mě inspirovala při zahájení vývoje v roce 2020.
Dělal jsem to nástrojem Drillbone Tunneler (www.drillbone.cz), který jsem vymyslel, odpatentoval a začal vyrábět...
Díky tomuto nástroji nebylo nutné do vašeho ramena dávat žádně plastové implantáty, tzv. kotvičky.
Už jsem s ním udělal 66 pacientů a nástroj už si od nás koupili do 14 nemocnic...
Chceme s tím jít i do zahraničí. Data od vás i dalších pacientů, kteří už mají více jak rok od operace, jsou perfektní.
Tak snad o nás ještě uslyšíte
Zůstavejte zdráv F.H. "10 -
Z včerejšího výletu jsem si přivezla poznatek, který se musím okamžitě přidat. Nevím, jak vy, ale já o tomto významném konstruktérovi a vědci vůbec nic nevěděla.
Jde o Ludvíka Očenáška, díky kterému vůbec létají rakety. Tento pán má svou plaketu i v muzeu kosmonautiky v USA.
http://www.ciexpo.cz/rodokmen/ludvik-ocenasek/No a možná se hodí přidat i jednoho pana architekta a stavitele z období baroka: Jana Blažeje Santiniho. Měl sice rod v Itálii, ale narodil se v Praze, působil po Čechách a v Praze i zemřel.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Blažej_Santini-Aichel5 -
Cena za vedu a techniku [RTVS]
V sobotu, 19.11.2022 o 20:40 bude na Dvojke (STV2) slávnostné udeľovanie cien za vedu a techniku.
Konečne sa po desiatkach rokov objavilo niečo, čo tu malo byť už od prevratu. Vyzdvihovanie a oceňovanie tých, ktorí naozaj robia niečo, čo je prospešné pre celú spoločnosť. Pevne verím, že sa vyhnú politizácií a urobia z toho naozaj udalosť na podporu národnej hrdosti.
2 -
@Fero povedal/-a: Ogar, ten dátum sedí?
Bude to najbližšiu sobotu 19.11.2022 o 20:40. Ďakujem, opravené.
2 -
Slovenský skúter - kráľ ciest? (1965) (SK)
U nás známy ako pionier alebo pinčel.
https://www.youtube.com/watch?v=_M2Z9pNfiFo
Považské strojárne v roku 1979 (SK)
4 -
Mykoin PH 510 (CZ)
Naši to zvládli prakticky sami, len s vedomím, že niečo také existuje.
Skupina českých chemiků během druhé světové války začne pátrat po plísni, kterou již ve dvacátých letech objevil anglický bakteriolog Fleming. Trvalo dalších patnáct let, než se z ní v Anglii podařilo vyrobit vpravdě revoluční lék – penicilin. Jeho výrobní postup byl ovšem přísně utajený. Vědci v malé české farmaceutické továrničce se o existenci penicilinu dozvědí náhodou ze staré novinové zprávy. Mladému asistentovi Honzovi Petřinovi se podaří přesvědčit kolegy, aby začali sbírat a kultivovat všechny možné druhy plísní. Protože firma má německé vedení a probíhají zde časté kontroly, je třeba samostatnou vědeckou práci utajit. Pod záminkou výzkumu potravinových škůdců se českému týmu nakonec podaří identifikovat tu správnou odrůdu plísně, která jediná zabíjí škodlivé mikroby. Ještě je však třeba z ní extrahovat léčivou látku a tu potom odzkoušet v praxi…
3 -
Co se z Československa vyváželo za socialismu (SK/CZ)
"Made in Czechoslovakia" (vyrobené v Československu) bolo zárukou kvality. Naše malé Československo zdatne konkurovalo svetovým výrobcom.
3 -
Pre mna osobne najfascinujucejsou vecou je Ceskoslovenska namorna plavba.
Obchodna flotila to sice nebola velka, ale medzi suchozemskymi statmi jednoznacne najvacsia.
4 -
Pekny prierez nakupovanim od 50tych rokov az po nedavnu sucasnost:
https://www.youtube.com/watch?v=ECdCjIKiS4Q
2 -
Na film o objavení nášho penicilínu Mykoin PH 510 som už upozornil.
Výstraha, 1953 (CZ)
Po vybombardovaní chemičky v sudetoch Američanmi na konci vojny, sa naši komunisti vzchopili a obnovili výrobu syntetického benzínu u nás takmer z ničoho, z čoho mala prospech celá republika, pri čom sa museli vysporiadať s nepriateľskými živlami. Dnes by naši zapredanci stáli v predklone, aby Američanom uvoľnili priestor, ako to vidíme dnes a denne v súčasnosti. Bez komunistov by sme dnešnú mizériu zažívali o desiatky rokov skôr a ktovie ako by to dnes u nás vyzeralo.
Konec druhé světové války. Zahraniční petrochemická společnost Anilin s uspokojením přijme zprávu o americkém bombardování největšího závodu na výrobu syntetického benzinu v Sudetech. V rozbitém závodě zůstane jen hrstka lidí. Obnovení výroby se ujmou komunisté, v jejichž čele stojí dělník Trnka a předseda ZV KSČ Vaněk. Při náboru nových pracovních sil se do podniku dostanou zaprodanci imperialismu ing. Burdová, ing. Ryska a Bárta s cílem sabotovat poctivé úsilí zaměstnanců. První pokus - zničení důležitého potrubí - nevyjde, a ing. Burdová a správce Bárta jsou zatčeni na útěku. Skrytá vada v hlavici tlakové věže však umožní Ryskovi způsobit výbuch. Reakční síly chtějí tohoto faktu využít k likvidaci podniku, aby se v Československu mohly uplatnit americké koncerny. Trnka, který se mezitím stal poslancem, jejich plány odhalí. Definitivní tečku za dohady okolo závodu však učiní teprve únorové události roku 1948.
1 -
Vrtuľník
Ján Bahýľ, majiteľ takmer dvadsiatky technických patentov. Ako armádny dôstojník viedol projekciu a stavbu vojenských opevnení. Slovenský rodák Ján Bahýľ sa narodil 25.05 1856 v malej dedine Zvolenská Slatina. Bolo to len pár mesiacov po tom, ako zomrel Ľudovít Štúr. V roku 1888 sa zúčastnil vzduchoplaveckej výstavy vo Viedni. Práve tam ho po prvýkrát očarili lietajúce stroje, aviatika, ale aj myšlienka, že ľudia by mohli jedného dňa naozaj lietať. Po nejakom čase sa mu podarilo zhotoviť parný tank. Vďaka predaju tanku získal dostatok finančných prostriedkov, aby sa mohol pustiť do projektu, ktorý v tom čase nemal obdoby. Cieľ bol jasný, zhotoviť vrtuľníkové vozidlo. V roku 1894 úspešne zostrojil a otestoval vznášajúce sa balóny so vzdušnou turbínou, na ktoré mu boli udelené aj patenty. V pláne mal však konštrukciu vrtuľníka s dvoma stupňami štvorlistových ružíc s motorovým pohonom na benzín. Ten sa mu podarilo úspešne dokončiť v Bratislave. Ján Bahýľ následne v roku 1895 obdržal patentnú listinu č. 3392 od samotného cisára Františka Jozefa l. Už v roku 1903 so svojim vynálezom vzlietol do výšky 1,5 metra a v roku 1905 v Bratislave preletel vzdialenosť 1500 metrov. Túto udalosť zaprotokolovala aj Medzinárodná vzduchoplavebná organizácia.
4
Kategórie
- Všetky kategórie
- 1 Možnosti, riešenia, východiská, ciele
- 218 Politika a udalosti
- 81 Udalosti a politika na Slovensku
- 24 Udalosti a politika v ČR
- 63 Zahraničná politika a udalosti
- 51 Globálna politika a udalosti
- 26 Analýzy
- 4 Domáci analytici
- 19 Zahraniční analytici
- 5 Metódy vládnutia
- 25 Svetonázor
- 49 Ideológia - filozofia, náboženstvo, technológia
- 238 KSB
- 2 Osbeživa
- 24 Dejiny a chronológia
- 34 Biologické zbrane
- 18 Ekonomika a financie
- 10 Násilie, zbrane, vojna
- 46 Egregoriálno-matričné riadenie
- 12 Jazyk životných okolností
- 17 Kultúra
- 8 Filmy, videá
- 4 Literatúra
- 4 Hudba
- 35 Zdravie
- 19 Podnety k fóru
- 5 Pomôcky a návody k fóru
- 118 Mimo kategórií