Cintorin v Ladomírovej - spor o hroby ruských vojakov

Diskusia bola vytvorená z komentárov oddelených z: Správy zo Slovenska.

Komentáre

 • kulich
  upravené Fri 16 Sep 2022 ->

  Hneď vedľa v Hinkovciach je cintorín nemeckých vojakov. Tých prečo nezrovnali vtedy zo zemou? Veď páchali zverstvá.

  Pôvodne som tu napísal ďalší text, ale nedalo mi to a pozrel som celú diskusiu pod príspevkom Mira Del, sú tam aj fotky. V pôvodnom stave vidím rovnaké kríže ako teraz, teda drevené so strieškami. Rozdiel je v obrubníkoch, ktoré údajne teraz chýbajú. Kríže stoja. Správa teda nie je jednoznačná, tak si treba dať pozor, kde je vlastne pravda.

 • Vyjadrenie obce: https://www.ladomirova.sk/cintorin-z-1-sv-vojny---vyjadrenie-a22-174

  Policia SR sa uz do toho obula na svojich hoaxoch a podvodoch.

  Mali oci a nevideli...

 • rekonstrukciu financovalo velvyslanectvo RF tym padom obrubniky chodniky a dalsie veci urobene z poskytnutych financnych prostriedkov by mali ostat majetkom investora. Ak neboli prevedene na spravcu tak do nich obec nemala zasahovat resp by tak mohla urobit len na zaklade oznamenia majitelovi alebo s jeho suhlasom. Starosta mal konat pred zasahom a ne ze teraz pise ze sa chcel s nimi rozpravat.

 • Zora
  upravené Fri 16 Sep 2022 ->

  Tu je vidieť, ako cintorín vyzeral - s obrubami - posledná fotka v galérii:

  https://www.planetslovakia.sk/pamiatky/131-chram-sv-michala-archanjela-ladomirova

  Foto zo stránky obce:

  https://www.ladomirova.sk/cintorin-z-1-sv-vojny---vyjadrenie-a22-174

 • Jak se tak dívám, ty obruby jsou z leštěného betonu. Zajímalo by mě, kde skončil.

 • JankA
  upravené Sat 17 Sep 2022 ->

  GP Žilinka

  PREJAVY HRUBEJ NEÚCTY NEMOŽNO TOLEROVAŤ
  Na vojnovom cintoríne v Ladomirovej je pochovaných 270 vojakov Ruskej cárskej armády, príslušníkov 8. armády generála Brusilova, ktorí padli na území Slovenska v 1. svetovej vojne. Po rozsiahlej generálnej rekonštrukcii vykonanej v roku 2014 bol vojnový cintorín obnovený, k starostlivosti o stav a udržiavanie hrobov vojakov však neznámy páchateľ pristúpil hanebným a neakceptovateľným spôsobom, ktorý nemôže zo strany orgánov činných v trestnom konaní ostať nepovšimnutý.
  Konanie hodné morálneho odsúdenia preto bude predmetom prešetrenia, či bezohľadným zásahom do hrobových miest, v ktorých sú pochovaní vojaci, nedošlo k naplneniu znakov trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku.

  Naď:

  KTO RIADI GENERÁLNU PROKURATÚRU SR?

 • rony
  upravené Sun 18 Sep 2022 ->

  starosta sa uz ospravedlnuje velvyslancovi, podobne zasahy predsa nemoze robit to da rozum ved je PHDr totalny blb snad nie je
  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/640752-starosta-ladomirovej-vojensky-cintorin-sme-neznicili-exstarosta-si-mysli-opak/

 • jozi
  upravené Sun 18 Sep 2022 ->

  Nebol som tam a nechcem nikomu krivdiť. Ale keď si prezerám fotografie toho cintorína v čase, príde mi, že tá pôvodná rekonštrukcia bola tak typicky, po slovensky, odfláknutá...
  Pôvodne boli medzi hrobmi chodníky vysypané drobnými kamienkami, pozri Kancelárov príspevok vyššie. Tie postupne zarástli trávou, pozri príspevok od Zory. To to kamenčie iba vysypali do hliny, bez betónového podkladu?
  Dnes mi udreli do očí zábery od Brat za brata:


  Pokiaľ boli aj tie obrubníky na hroboch z lepených kamienkov, a boli urobené tak kvalitne, ako ten stĺp na prvej foto, tak ďakujem pekne toto udržiavať. Kvalitne vyzerá aj tá kaplnka na druhom zábere...
  Nevravím, že svojvoľná úprava do aktuálneho stavu bola vhodným riešením. Ale... chcelo by to vyspovedať domácich...

 • Kancelar
  upravené Mon 19 Sep 2022 ->
 • JankA
  upravené Mon 19 Sep 2022 ->

  Dnes mi udreli do očí zábery od Brat za brata:

  HOAX alebo NIE PRAVDA alebo KLAMSTVO Máťe žiadosti a schválenia opráv? V tejto vyhrotenej dobe, plnej zla a vzájomného neporozumenia, hrá obyčajná ľudská komunikácia neobyčajne veľkú úlohu. Pravda je na NAŠEJ STRANE. PRAVDA VÍŤAZÍ. #ladomírova #ucta #rešpekt #poklona BRAT za BRATA

  https://www.facebook.com/watch?v=822308945436843

  A status od R. Braníka...okrem povinných protiputinských tanečkov a spochybňovania identity pochovaných, prisluchajúcich k cárskemu Rusku, ďalej píše:

  Cintorín sa nachádza na pozemkoch llony Škurlovej, Michala Škurlu Farkaša a Neti Singerovej. Uvedení občania súhlasili s odpredajom pozemkov štátu. Požadovali zaň sumu tisíc korún. Takýto odpredaj museli schváliť nadriadené orgány a z dokumentov nie je jasné, či sa transakcia nakoniec vôbec uskutočnila. Cintorín v Ladomírovej je považovaný za ruský cintorín, aj keď v archívnej zložke to nepotvrdzuje žiaden údaj. Dokonca ani v jednom dokumente sa nespomína štátna prislušnosť. Spolu je tu pochovaných 270 vojakov. Nepoznáme identitu žiadnej obete. Je pravdepodobné, že v medzivojnovom období boli menȧ niektorých obetí ešte známe. Zachoval sa totiž dokument z roku 1924, v ktorom žandári žiadajú financie na výmenu tabuliek s menami obetí na hroboch z dôvodu opotrebenia. V spominanom dokumente sa hovorí o priloženom zozname s menami obeti. Žiaden zoznam sa však v spominanom archivnom fonde nenašiel. Nie sú známe ani presne dátumy úmrti. Pri všetkých obetiach je iba stručný zápis 1914-1915. Pravidelnú údržbu mal v medzivojnovom období na starosti zmluvný hrobár Ján Škréb z Nižného Svidníka. Za svoju prácu poberal raz ročne paušálny poplatok. V súčasnosti je cintorin udržiavaný, aj keď jeho vzhľad nezodpovedá charakteru pietneho miesta. Cintorín bol upravovaný za finančnej pomoci ruského veľvyslanectva. Spôsob úpravy zrejme ovplyvnil aj fakt, že ide o cintorín neznámych vojakov. Celý cintorín je oplotený. Prednú časť oplotenia tvoria murované stĺpy spojené drevenými doskami. Zvyšok oplotenia tvori oceľové pletivo. Všetky hroby sú zarovnané s okolitým terénom.”
  Všetky hroby sú zarovnané s okolitým terénom. To je špeciálna vsuvka pre Anna Belousovová, ktorá sa včera zúrivo dožadovala navŕšenej hliny nad hrobmi, lebo vraj bez kopčeka hrob nie je hrobom; vraj sa to dočítala vo wikipedii.
  Text publikácie vznikol v roku 2010, teda v roku 2022 nemal kto a ako zrovnat so zemou nieco, čo bolo rovné. To, že si Rusi uzmysleli v roku 2014 vyrobiť nad zarovnanými hrobmi betónové obrubníky a vyrobiť tak imitácie dávno zarovnaných hrobov je síce milé, ale rozhodne nemali nič spoločné s prirodzeným stavom pred “rekonštrukciou.” V skutočnosti o žiadnu rekonštrukciu nešlo, pretože tam nechali umelo vybudovať niečo, čo tam nikdy nebolo. Dnešný stav je teda oveľa bližší tomu, v akom sa cintorín nachádzal sto rokov od svojho zriadenia - a teda nemožno ani len vo sne hovoriť o nejakom zhanobení. To už by zaň mohla byť považovaná skôr tá fejková betonáž, ktorou cintorín zariadili Rusi v 2014...

 • Pozrela som si Bránika na FB, v príspevku je plánik cintorína aj s výmerou - 1188 metrov štvorcových.

 • Ogar Valach
  upravené Tue 27 Sep 2022 ->

  Reakcia veľvyslanectva Ruskej federácie sa mi zdala emocionálna, ale nevyjadroval som sa, pretože bolo potrebných viac informácií. Záver so mnou rezonuje. Nie je to nedôstojné, ale treba to zlepšiť. A určite to nepatrí do procesu likvidácie ruských pamätníkov, alebo prepisovaniu histórie. Starosta mal v tejto napätej dobe konať citlivejšie a radšej sa toho nechytať. Ale nejde o žiadne znesvätenie.

  "Záver článku: Cieľom príspevku bolo podať komplexnú informáciu o vojnovom cintoríne v obci Ladomirová v percepcii jeho historického vývoja, v súčasnosti platnej legislatívy a udalostí z leta 2022. Na základe analýzy dostupných archívnych a obrazových prameňov, oboznámenia sa so skutkovým stavom, ako aj s dôvodmi, pre ktoré došlo v lete roku 2022 ku stavebným zásahom na ploche vojnového cintorína v Ladomirovej, možno z hľadiska pamiatkovej starostlivosti a ochrany kultúrneho dedičstva SR konštatovať, že tieto nemali negatívny dopad na vojnový cintorín ako celok a nepoškodili jeho pamiatkové hodnoty. Úpravu vojnového cintorína v súčasnom stave možno považovať za dôstojnú. Z dôvodu prinavrátenia jeho historického výrazu z konca 30. rokov 20. stor., a tiež preto, že súčasné kríže, chodník a kaplnka sa nachádzajú v nevyhovujúcom stavebno-technickom stave, je však potrebné zabezpečiť jeho komplexnú obnovu s využitím tradičných materiálov a postupov a za pomoci špecializovaných pamiatkových výskumov – architektonicko-historického a archeologického."

 • Kauza cintorína v Ladomirovej stále otvorená: Jasný názor odborníka!
  Polícia označila informácie o zničení cintorína vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji, ktoré šíri ruské veľvyslanectvo na Slovensku, za hoax.
  Tvrdenie ako nepravdivé odmieta aj starosta obce Vladislav Cuper. Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že zásah do hrobových miest sa prešetrí. Čo si o vyšetrovaní tohto prípadu myslí Eduard Burda, dekan Právnickej fakulty UK?
  Čo si myslíte o vyšetrovaní tohto prípadu, bol zásah GP v tomto prípade podľa vás dôvodný?
  Orgány činné v trestnom konaní, medzi ktoré patrí aj prokuratúra, sú povinné prešetriť akékoľvek podozrenie z trestného činu, a to bez ohľadu na to, z akého zdroja sa o tomto podozrení dozvedia a bez ohľadu na to, či by mohlo ísť o hoax alebo nie. Veď predsa samotné vyšetrovanie ma preveriť, či je to pravda alebo hoax. Ak by to bolo tak, že na akomkoľvek cintoríne, a je úplne jedno, kto na tom cintoríne leží, niekto svojvoľne odstráni obrubu hrobov, dopúšťa sa trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku a trestného činu poškodzovania cudzej veci. Preto je v tomto prípade úplne v poriadku, keď generálna prokuratúra chce prešetrenie týchto podozrení. Naopak, keby nekonali, bolo by to porušenie ich zákonných povinností.
  Čo hovoríte na kritikov, že nabehol na ruskú propagandu, ktorá túto kauzu otvorila?
  Povedal som to v prvý deň ruskej invázie na Ukrajinu a zopakujem to znovu, zo strany Ruska ide o neospravedlniteľný protiprávny akt agresie. V kontexte Ladomirovej si ale povedzme na rovinu, že podľa prieskumov stále značná časť slovenskej populácie patrí k fanúšikom Ruska. A pre nich by neriešenie takejto kauzy, kde navyše mŕtvi za nič nemôžu, mohlo viesť k radikalizácii názorov a k následným nepokojom, ktoré by sa samé osebe mohli prejavovať ako násilné trestné činy. To je kriminologický fakt. Preto ani v tomto prípade akokoľvek motivované zatváranie očí nie je na mieste. Verím, že generálna prokuratúra, resp. ďalšie zložky prokuratúry a polície vec nestranne prešetria a ak šlo o trestný čin, tento objasnia a ak šlo o hoax, jasne sa vyjadria, že šlo o hoax. Aspoň v tom budeme mať jasno na základe faktov a nie na základe želaní. Preto si nemyslím, že by generálny prokurátor či ďalšie zainteresované osoby z prokuratúry nabehli na ruskú propagandu.
  https://www.cas.sk/clanok/2725843/kauza-cintorina-v-ladomirovej-stale-otvorena-jasny-nazor-odbornika/

 • Žilinka prehovoril o údajnej kandidatúre za prezidenta a ruskej propagande

  Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta obvinenia zo šírenia ruskej propagandy v súvislosti s cintorínom v Ladomirovej. Takéto obvinenia považuje za čisto politické a neobjektívne. "Vyprosujem si, aby ma ktokoľvek obviňoval zo šírenia akejkoľvek propagandy, vyhlásil Žilinka. Komentoval aj šíriace sa reči o jeho kandidatúre na prezidenta.

  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/643926-zilinka-reaguje-na-kauzu-cintorin-v-ladomirovej-vyprosujem-si-aby-ma-ktokolvek-obvinoval-zo-sirenia-propagandy/