Chemoterapie a rakovina prostaty

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na jednu věc, která mě velmi trápí a nevím, kde se obrátit jinde. U tohoto fóra aspoň předpokládám, že mi tu nikdo záměrně nebude lhát, na rozdíl od fór, kde odpovídají lékaři. Na tomto i na předchozích fórech jsem našel informace, které nám byly užitečné.

Mému otci je 72 let. Vždy vedl aktivní způsob života, tím myslím především kutilství, rád pracuje i s dětmi. Už před několika lety úplně přestal pít pivo (i předtím ho pil celkem výjimečně). Před cca rokem a půl mu doktoři zjistili vysoké PSA - nějakých 12. Zašel s tím na onkologii a tam mu řekli, že to ještě není tak strašné, že počkají rok a uvidí se.

Patrně bohužel pak poslechl naše příbuzné, kteří mu doporučili takovou kombinaci doplňků stravy (tuším selen a vitamín E... ale nejsem si jistý), která situaci zhoršuje a za necelý rok se mu PSA skoro zdvojnásobilo. Na onkologii mu řekli, že se nedá nic dělat a někdy v červnu mu dali první injekci s tím, že teď v říjnu dostane druhou a pak za dva týdny půjde na ozařování.

Otec hned přestal úplně jíst maso, vařil si zeleninu (letos jsem měli mimořádné množství rajčat), sladké pokud vím, nejedl asi ani předtím. Když si pak otec asi po čtvrt roce došel na urologii na vyšetření. Výsledek PSA měl okolo 1 (alespoň podle udivené sestřičky, která mu to řekla), načež doktor mu řekl: "Tak vy už jste po ozařování...". Když mu táta namítl, že tomu tak není, doktor je odpověděl: "No, tak to nemá smysl, abychom to dál měřili".

Vzhledem k tomu, že dnes měl jít na druhou injekci té chemoterapie, táta si zašel sám si udělat test a měl PSA 0,4. Táta už samozřejmě v "léčbě" nechtěl pokračovat, protože věděl, že je to strašné svinstvo. Dnes však mu onkolog řekl, že to je po té první injekci normální, že to vydrží ještě asi půl roku, než to začne znovu stoupat a že pokud to odmítne, tak se bude muset pak léčit jiným způsobem, jelikož už je to načnuté. Táta podepsal nějaký papír s tím, že odmítá. Má ale možnost tohle odmítnutí ještě změnit, poradí se s mou mámou, má čas na to den.

Osobně nevím, co mu mám poradit já. Osobně bych to taky odmítl, ale nevím, jestli by ty následky nebyly ještě horší.

Děkuji vám za odpovědi

Komentáre

  • Možná jsem se nevyjádřil přesně. V zásadě si nechal den na rozmyšlenou, aby se poradil, jelikož takovouto odpověď úplně neočekával.

  • Poradit mozem asi len jednu vec: Konzultovat aj s inym onkologom, natlak v zmysle 24 hodin na rozmyslenie je nieco, za co by si ten onkolog zasluzil jednu po papuli.

    Neda sa mi ale neopytat, nasadili mu onkologicku liecbu len na zaklade vysledkov PSA? Ziadna biopsia? Lebo ak ano, tak to mi pride, ze mu nasadili chemoterapiu preventivne, co je podla mna sialene.

    Nahod si do prekladaca tento clanok o PSA: https://www.cancer.gov/types/prostate/psa-fact-sheet
    zvysene PSA moze mat viacero pricin, aj sportova aktivita ci zapal a preto ako prva vec sa nasadzuju antibiotika.

    Niesom doktor, ale udivilo ma to, co pises.

  • Biopsii mu dělali a potvrdilo se to.

  • Naozaj ťažko radiť. Toto je veľmi zložitá situácia. Videla som to v nejakom rozhovore u Dušeka, myslím že tohovorí aj Bruce Lipton, že je veľmi dôležitá viera človeka v spôsobe liečby a lekára. Je to u tvojho otca tak? Ale je to skôr rozumové. Pretože potom by dom hľadala lekára, ktorému dôverujem a liečbe, ktorej dôverujem.

    Želám hodne energie a sil na zvládnutie ťažkej životnej situacie.

  • Ve způsob léčby rozhodně důvěru nemá. Celkem oprávněně se bojí, že ho to dřív zabije, než vyléčí.
    Ono by ani bývalo nebyl problém vybrat si jinou léčbu, bohužel podlehl tlaku a teď toho lituje. Teď ani není problém v tom, jak vyléčit tu rakovinu (posílal jsem mu názory ze zdejších fór, půjčoval i Neumyvakina). Změnil jídelníček radikálně a dokonce tvrdí, že bez jídla vydrží dnes pracovat mnohem déle. Zároveň je dost velký předpoklad, že to PSA se mu tak výrazně snížilo nejenom kvůli té injekci ale také kvůli té změně stravy. Doktor samozřejmě nemůže přiznat, že to PSA jde snížit přirozeným způsobem.
    Teď jde spíš o to, jestli to jde nějak "zrušit" tu injekci.

  • Ja súhlasím s názorom Bechampa, "ideologického" odporcu Pasteurových všemocných baktérií - prvoradé je prostredie (=stav organizmu). Pokiaľ je človek "onkoprístupný" - t. j. stav organizmu je priaznivý pre onkologické choroby, po vyliečení jednej zvyčajne dochádza k recidíve. Pokiaľ sa prostredie tela zmení tak, že onkochoroba nemá na rozvoj priaznivé podmienky, odoznie - človek sa vylieči natrvalo.
    Podľa Tvojho popisu situácie to vychádza tak, že otec radikálne zmenil príjem požívatín a teda aj prostredie svojho tela. V zmysle vyššie uvedeného je už prakticky vyliečený, jeho organizmus sa už len dočisťuje. A zabrýzgať ho chémiou by bolo asi nevhodné. Ako spomenul @popolvár, otec to aj intuitívne cíti...

  • @Bernardýn celkom nerozumiem tejto vete:

    Teď jde spíš o to, jestli to jde nějak "zrušit" tu injekci.

    Akú na ktorú je už naplánovaný?

  • Lavazza: Ne, tu, kterou již dostal.

  • Otec se rozhodl na poslední chvíli a myslím že i správně, že na druhou injekci nakonec nepůjde. Důvodem byla nakonec nedůvěra k lékaři - co jsem se dnes od něho dozvěděl, tak mimo jiné ten doktor tvrdil, že jídlo nemá vliv na rakovinu. Táta přitom ráno našel článek od (!) bývalého nadřízeného tohoto lékaře, který samozřejmě tvrdí opak (maso, mléko atd. rakovinu podporují). Nebudu zabíhat do podrobností, ale ten doktor byl celkem arogantní. Na jedince se slabším myšlením určitě zapůsobí.

    Děkuji všem za reakce.

  • Aha, čo dom nasla - časopis Medunka aktuálne číslo.

    Možno pomôže:-) hlavná tema venovaná vážnym diagnózam. Možno pomôže, alebo aspoň nasmeruje k inému lekárovi
    .

    Prajem hodne sil a energie tebe aj otcovi, aby ste to dali.