Múzeá, výstavy, akcie - kam za poznaním

S
upravené Wed 5 Oct 2022 v Kultúra #1#1
Tipy na miesta a podujatia, ktoré sa oplatí navštíviť

Komentáre

  • M
    upravené Wed 5 Oct 2022 #2->

    Našla jsem zajímavý odkaz - snad nevadí, že ho sem dám (pokud ano, klidně smažte nebo přesuňte) V muzeu bude expozice Sámovy říše
    https://magazin.aktualne.cz/bydleni/architektura/nadsenci-davaji-dohromady-zamek-u-chomutova-bude-v-nem-prvni/r~10a0d9363e6211eda873ac1f6b220ee8/

  • @Lin povedal/-a:
    Pro mne bylo největším překvapením vyprávění o stavbě samotné budovy. Santini totiž musel stavět na močále - a to je vždycky problém. Takže celá to ohromná stavba stojí na desce, umístěné na dubových pilotech.

    Počítám, že této technologii se říká "břevnov". Je mnohem starší než Santini. S její pomocí byla/je postavena pražská čtvrť "Břevnov" a tzv. "Břevnovský klášter" (založen roku 993).
    A taky počítám s tím, že Santini patřil mezi ty, kteří "vědí víc" a nestavěl jen tak, "kde bylo zrovna místo".
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Blažej_Santini-Aichel

  • Lin
    Lin
    upravené Thu 6 Oct 2022 #5->

    @Počtář povedal/-a:
    Počítám, že této technologii se říká "břevnov". Je mnohem starší než Santini.

    Počítáš správně. Santiniho vodní systém má ale ještě další plusy, o kterých jsem nepsala, protože pak by vás prohlídka už asi nebavila. :)
    ten vodní systém zabezpečoval také zdroj pitné vody v budově, "splachovací" záchody, odvětrávání celé budovy a také zateplení budovy, že ani v mrazech neklesá v budově teplota pod + 5 stupňů.
    Santini to místo neodvodnil, ale naopak zavodnil = přivedl čistou pitnou vodu, stékající s okolních kopců. Z důvodů výše uvedených = aby břevna (dubové piloty) byly neustále pod vodou.
    Co mě překvapilo nejvíc, jsou tzv. "vodní zrcadla", která jsou přímo v budově a to nejméně dvě. Představ si, že máš pod schody jezírko tak 3x4 metry - tedy žádná studánka. A voda neustále přitéká a odtéká.

  • @Lin povedal/-a:
    Co mě překvapilo nejvíc, jsou tzv. "vodní zrcadla", která jsou přímo v budově a to nejméně dvě. Představ si, že máš pod schody jezírko tak 3x4 metry - tedy žádná studánka. A voda neustále přitéká a odtéká.

    @Počtář povedal/-a:
    A taky počítám s tím, že Santini patřil mezi ty, kteří "vědí víc"...