Jine dejiny

1234568

Komentáre

  • R
    upravené Thu 22 Jun 2023 #212->

    Nepochopeno. Interpretace je potřebná, jinak uvidíte jen změť čísel. Když vám dělají u vyšetření rozbor krve, tak tomu co tam vidíte, nevěříte? Také vám ty výsledky musí doktor interpretovat, nebo jim rozumíte?

    Když vám doktor řekne, že máte vysoký cholesterol, tak řeknete, nevěřím? Nebo, když vám změří tlak, a máte 200:100, tak věříte, že máte vysoký tlak? Právě proto je důležité, ke komu jdete, Klidně můžete jít za anglosasy, když jejich metodám věříte.

    Jinak Rusové vám vydají výsledky i bez interpretace. Pak je částka rozboru poloviční.

    V opačném případě byste si měl dělat všechny rozbory sám.

  • Existují lepší videa (anglicky, rusky) , pan Tomáš to "šije horkou jehlou", bohužel.

  • Doporučte lepší videa. Děkuji.

  • d
    dum
    upravené Thu 7 Sep 2023 #216->


    Lena povedal/-a: Existují lepší videa (anglicky, rusky) , pan Tomáš to "šije horkou jehlou", bohužel.

    Aj na mňa sú videá jeho kanála príliš časté a dosť používajúce úryvky z populárnych filmov - no podstatné sú idey; aj predložené artefakty. Napr. zjavná existencia vyspelých civilizácií ešte aj pred "starým" Egyptom v predpotopných mytologických dobách.

  • Já na tato videa také koukám a podle mě nejsou úplně špatná. Patří mezi ta lepší v našem rybníku. A překvapivě občas u něj najdu pro mě něco nového. A to se mi často nestává, sleduji "záhady" od puberty :D.

    @Lena Můžeš dát jen pro inspiraci nějaká Tebou doporučená? díky

  • d
    dum
    upravené 7 Jan 07:45 #220->

    Sumerské, babylonské, starogrécke, staroegyptské, starorímske, biblické, či indické, čínske, indiánske, severské, slovanské atď. mytológie a legendy o božstvách, polobohoch, obroch, rôznych vedomých i nevedomých kreatúrach a tvoroch, ako aj o ľuďoch vtedajšej doby - tieto mytológie a legendy o prastarých no duchovne i technologicky (nie až tak v zmysle technologických hmotných nástrojov a hračiek ako skôr v zmysle vedenia využívania a zaobchádzania s energiami a silami) vyspelejších civilizáciách neboli a nie sú len niekoho púhymi predstavami a fantáziou (napr. toto si niekto vari len vymyslel ? a v reáli sa to neuskutočnilo?https://www.theoi.com/Heroine/Pandora.html. https://www.theoi.com/Titan/TitanPrometheus.html , https://www.theoi.com/Phylos/Hyperborea.html ) Aj termíny ako rozprávky (rozprávania) či povesti https://knihaantik.sk/prostonarodne-slovenske-povesti-i--ii--iii-_10917.html tradujúce sa ľuďmi už oddávna z pokolenia na pokolenie nepovažujem za vymyslené fantázie. https://youtu.be/CwYkA5jYyYg?si=LFOCl0PSUdvfjqNW

  • d
    dum
    upravené 6 Jan 07:35 #221->
  • d
    dum
    upravené 8 Jan 17:27 #223->

    Tvorenie človeka v niektorých mytológiách - Egyptská mytológia: Egypťania verili, že ľudí a ich Ka (dušu) vytvoril z hliny boh Chnum s baranou hlavou. Je hlavným tvorcom sveta. Na hrnčiarskom kruhu vytesal celý svet a rovnakým spôsobom vytvoril ľudí a zvieratá.

    Mytológia Indov: Predchodcom sveta bol Brahma. Ľudia sa objavili z tela Purushu - pračloveka, ktorého bohovia obetovali na začiatku sveta. Hodili ho ako obetné zviera na slamu, poliali olejom, obkolesili drevom. Z tejto obety, rozdelenej na časti, hymny a spevy, sa zrodili kone, býky, kozy a ovce. Z jeho úst povstali kňazi, z jeho rúk sa stali bojovníci, z jeho stehien boli stvorení farmári a z jeho nôh sa zrodila nižšia trieda. Z Purušovej mysle vzišiel mesiac, z oka - slnka, z jeho úst sa zrodil oheň a z jeho dychu - vietor. Vzduch vychádzal z jeho pupka, nebo z jeho hlavy, svetové strany boli vytvorené z jeho uší a zem sa stala jeho nohami. Tak z veľkej obete stvorili veční bohovia svet.

    Grécka mytológia: Podľa gréckej mytológie Prometheus, syn titána Iapeta, Diov bratranec, vytvoril ľudí zo zeme a vody (inde hliny). Prometheus stvoril ľudí pozerajúcich sa na oblohu na podobu bohov.

    Podľa niektorých mýtov boli stvorení ľudia a zvieratá v hlbinách zeme zo zmesi ohňa a zeme a bohovia nariadili Prometheovi a Epimetheovi, aby medzi nich rozdelili schopnosti. Epimetheus je zodpovedný za bezbrannosť ľudí, keďže všetky schopnosti pre život na zemi minul na zvieratá, takže Prometheus sa musel starať o ľudí (dal im oheň atď.).

    Mytológia národov Strednej Ameriky: Bohovia formovali prvých ľudí z mokrej hliny. Ale neospravedlňovali nádeje veľkých bohov. Všetko by bolo v poriadku: obaja sú nažive a môžu hovoriť, ale ako môžu hlinení hlupáci dokonca otáčať hlavou? Pozerajú sa na jeden bod a klopia oči. A potom sa začnú plaziť a posypať ich malým dažďom. Ale čo je najhoršie - vyšli bez duše, bez mozgu ...

    Bohovia sa pustili do práce druhýkrát. "Skúsme urobiť ľudí z dreva!" súhlasili. Len čo sa povie, tak urobí. A zem obývali drevené modly. Ale nemali srdce a boli hlúpi.A bohovia sa opäť rozhodli, že sa chopia stvorenia ľudí. „Aby sme stvorili ľudí z mäsa a kostí, potrebujeme ušľachtilý materiál, ktorý im dá život, silu a inteligenciu,“ rozhodli sa bohovia. Našli tento ušľachtilý materiál – bielu a žltú kukuricu (kukurica). Mlátili klasy, miesili cesto, z ktorého zlepovali prvých rozumných ľudí.

    Mytológia Inkov: V Tiahuanaco tvorca všetkých vecí vytvoril tamojšie kmene. Z hliny urobil jednu osobu z každého kmeňa a nakreslil šaty, ktoré mali nosiť; tí, ktorí by mali byť s dlhými vlasmi, modeloval s dlhými vlasmi a tí, ktorí by mali byť ostrihaní, s krátkymi; a každý národ dostal svoj vlastný jazyk a svoje vlastné piesne, obilniny a jedlo.Keď tvorca dokončil toto dielo, vdýchol život a dušu každému mužovi a žene a prikázal im ísť do podzemia. A každý kmeň vyšiel tam, kde mu bolo nariadené.

    Mytológia indiánov v Mexiku: Keď bolo na Zemi všetko pripravené, Nohotsakyum stvoril ľudí. Prvými boli kalsia, teda opičí ľudia, potom koha-ko, diviaky, potom kapuk, jaguári a nakoniec chan-ka, bažanti. Tak urobil rôzne národy. Vyrábal ich z hliny - muži, ženy, deti, pasovali im oči, nos, ruky, nohy a všeličo iné, potom figúrky vložil do ohňa, na ktorom zvyčajne piekol tortilly (kukuričné ​​koláče). Od ohňa hlina stvrdla a ľudia ožili. Škandinávska mytológia: Po stvorení sveta sa Odin (najvyššie božstvo) a jeho bratia rozhodli ho zaľudniť. Jedného dňa našli na pobreží dva stromy: jaseň a jelšu. Bohovia ich vyrúbali a z jaseňa urobili muža a z jelše ženu. Potom im jeden z bohov vdýchol život, ďalší im dal inteligenciu a tretí im dal krv a ružové líca. Tak sa objavili prví ľudia a volali sa: muž – Ask a žena – Embla.            Slovanská mytológia: Raz prišla Lada za bohyňou zeme Mokošou a požiadala ju, aby jej dala trochu hliny na stvorenie bytostí, ktoré by osídlili zem. Mokoša jej s radosťou hlinu dala. Z nej potom Lada vymodelovala všetko živé, čo môžeme nájsť na zemi. Lada vymodelovala aj bytosti, podobné bohom, majúce telá z hliny, kosti z kameňov, krv z mora, vlasy z trávy a prázdne vnútro. Keď uvidel Svarog tieto duté bytosti z kameňov a hliny, veľmi sa potešil, ale pochopil, že v dutine sa môže usídliť tak dobro, ako aj zlo. Preto sa Svarog nadýchol a dúchol do dutín. Keď Svarog dúchol do ľudí, bolo ho počuť. Tento zvuk nazval slovom. Tak sa vo vnútri človeka ocitla duša. Rod sa náramne potešil, keď zbadal ľudí, a keďže chcel, aby ľudia rozumeli slovu, ktoré do nich vdúchol Svarog, pobozkal ich na čelo. Podľa toho – od slova čelo – dostali tieto tvory meno človek (čelovek). Svojím bozkom dal Rod ľuďom prvý veľký dar – dar mysle a vedomia. Rod, Lada a Svarog tak stvorili človeka zo zeme, slova – duše a vedomia. Na znak toho sa po smrti telo vráti zemi – bohyni Mokoši, duša odchádza do podsvetia, kde ju sprevádza boh Veles, a vedomie sa vracia k prabohu Rodovi...Inde sa uvádza že práve Rod tvoril človeka hádzaním hrúd hliny.

  • d
    dum
    upravené 8 Jan 06:00 #224->

    Ešte Sumer a Akkad:  

    "V sumerské mytologii nalezneme popis stvoření člověka v básni 'Enki a Ninmach'. Děj mýtu nás zavádí do doby, kdy po oddělení nebe od země museli bozi ještě sami pracovat. Vládcové pozemských a kosmických sfér si nebyli nijak rovni. V božím panteonu tak jednoho dne vypukne vzpoura pracovníků a vzniklý spor dostává za úkol vyřešit vládce sladkovodních hlubin a pán moudrosti Enki Přikazuje rodičce Ninmach, "bohyni Matce" stvořit člověka, který bude místo bohů obdělávat zemi a lopotu bohů tak na bedra svá vezme. Tak se také stalo. Bohyně stvoří hliněné modely lidí, jimž potom Enki určí osud. První lidské bytosti v sumerské mytologii, Sigensigdu a Umul, však nespadají do kategorie bytostí schopných používat rozum, jsou pouhou předlohou tvaru lidského těla ... Enki ( sum. "pán země", akk.Ea) - bůh moudrosti a zaklínání, vládce Apsú. podzemního sladkovodního oceánu, bůh pramenů, vod, dárce plodnosti. S bohyní Damkinou zplodil syna, Marduka. (- Duchovní prameny života-Stvoření světa ve starých mýtech a náboženstvích. Přel. Heller, Jan; Černá Zlata; Filipský, Jan. 2.vyd. Praha: Vyštehrad, 1997), ~ První lidé nejsou schopni používat rozum . Právě tímto znakem se sumerské názory na stvoření odlišují od představ starozákonních i řeckých ( Béróssa, Alexandera Polyhistora). - Duch.prameny života, Stvoření světa v mýtech a náboženstvích. Přel. Heller, Jan; Černá Zlata; Filipský, Jan. 2.vyd.. "Šest nedokonalých lidí vznikne kvůli opilosti svých tvůrců. První lidé, uhnětení z hlíny jsou nemocní, ale Enki jim přesto určuje osudy. Dostane se při tom znovu s Ninmach do sporu o to, kdo je mocnější. Hádka končí přirozeně smírem, protože "božský řád" (jakási kosmická rovnováha) nesměl být natrvalo porušen. A tak lidé budou dále počínáni spojením muže a ženy, budou stavět chrámy a pracovat.Mýtus, z něhož je následující ukázka, se dochoval pouze v pozdních opisech, z doby starobabylónské ( 18.stol.př.Kr. ). Samotný příběh "Enki a Ninmach" byl tradován po dlouhou dobu. V dvojjazyčných sumersko-akkadských opisech ještě v Aššurbanipalově knihovně v Ninive ( 7.stol.př.Kr. ). 

    Enki s Ninmach společně pivo pili 

    a jejich mysl byla rozjařena. 

    ( ... ) 

    I vzala Ninmach hlínu nad oceánem Abzu: 

    Člověk první, jejž stvořila, svou slabou paži 

    ohnout nemohl a neudržel nic. 

    Enki, když prvního uviděl se slabou paží, již ohnout nelze 

    a která neudrží nic, určil mu osud - dvorním sluhou se stal. 

    Člověk, druh jejž stvořila, viděl málo a stále mrkal. 

    Enki když druhého spatřil, jenž viděl málo a mrkal stále, 

    osud mu určil - umění zpěvu mu daroval. 

    Třetí člověk, jejž stvořila, měl nohu strnulou

    Enki, když uviděl třetího, jenž nohu měl strnulou, 

    práci se stříbrem ho naučil, jeho zář odléval.  ....................Stvoření člověka uhnětením z hlíny patří do okruhu mytologické tradice jihomezopotamského města Eridu, z níž později čerpali i Babylóňané ( epos o Atrachasísovi ). Lidé jsou bohy hněteni, formováni ... , odtud také latinský název pro tento druh stvoření - "formatio". 

    Člověk čtvrtý, jejž stvořila, stále jen močil. 

    Enki, když čtvrtého uviděl, jenž neudržel moč, 

    koupal ho ve vodě, zaříkával, za osud 

    tělu jeho jen život holý dal. 

    Pátého člověka stvořila, byla to neplodná žena. 

    Když Enki tu ženu neplodnou uviděl, 

    určil jí osud, do harému ji dal. 

    Šestý člověk, jejž stvořila, úd mužský ani pochvu neměl, 

    za osud mu stanovil, aby stál před králem, 

    Enki tvořil podle hlavy její, těla, úst i vnitřností. 

    Bohyni Ninmach při tom řekl: 

    "Z údu vztyčeného semeno do lůna ženy vstříknu, 

    Ta žena porodí!" 

    ( ... ) 

    Druhý člověk byl Umul. Jeho hlava nemocná byla, 

    jeho život byl konci blízko, 

    plíce měl nemocné, srdce nemocné, vnitřnosti nemocné. 

    Hlava mu na těle visela, chléb do úst nevložil, 

    ramena jeho byla slabá, jeho nohy byly slabé, 

    do pole vyjít nemohl. Takového člověka Enki stvořil. 

    I praví Enki bohyni Ninmach: 

    "Člověku, jejž jsi stvořila, určil jsem osud, 

    já dal jsem mu obživu, 

    nyní i ty člověku, jejž stvořil jsem já, 

    osud urči, nechť pojídá chléb! 

    Slovo, jež vyšlo z mých úst, kdo změnit může? 

    Člověk, který jde za tebou, tvar podle mne má. 

    Ať modlí se! Nechť ještě dnes v rozum tvuj věří! 

    Bozi všichni mají své příbytky, Umul ať nyní dům pro mne postaví!" Akkadská mytologie.............................. Semitští Akkadové ve svých představách o stvoření člověka úzce navázali na sumerskou tradici. Literárně je ztvárnili v mýtu o Atrachasíssovi, ,jehož nejstarší znění pochází z doby starobabylónské, kdy v Babylónii vládl král Ammísaduka ( 1646-1626 př.Kr. ), z města Sipparu, kde na třech tabulkách je zaznamenal písař jménem Núr-Ajja. Byl-Ii on zároveň autorem, je nepravděpodobné, leč nikoli nemožné." 25 Podobně jako v sumerské básni "Enki a Ninmach", tak i v mýtu o Atrachasíssovi se bohové museli zpočátku sami starat o své živobytí: 

    " ... Když bohové ještě byli lidmi, (zaujímavé, pozn.)

    pracovali a lopotili se, 

    velká to byla lopota, 

    těžká práce a mnohá nesnáz. " 

    Jedna skupina bohů utiskovala proto bohy jiné. Velcí Annunakové Igigům všechnu robotu uložili : 

    " ... I počali Igigové hloubit řeky, 

    kopali kanály, aby ožila zem. 

    Nejprve řeku Tigris bohové vyhloubili a posléze Eufrat. 

    ( ... ) Počítali léta lopoty. 

    Dva tisíce a pět set let Igigové /nesmírně těžce robotovali ve dne i v noci.  25 Duchovní prameny života,Stvoření světa ve starých mýtech a náboženstvích. Přel. Heller, Jan; Černá Zlata; Filipský, Jan. 2.vyd. Praha: Vyšehrad, 1997. s. 75. 2~ Annunakové ( sum. "knížecí sémě" ) - kolektivní označení bohů nebes a země. Podle mýtu "Enúma eliš" jich bylo celkem 600, 300 nadzemních a 300 podsvětních. V protikladu k Igigům však představují převážně bohy podsvětí. -

     Spílali a naříkali, 

    Na práci kopáčů žalovali .... " 

    Bohové Igigové byli vyčerpáni každodenní robotou a rozhněváni se nakonec vzbouřili. Povzbuzováni svými vládci, vydali se na pochod k sídlu boha země Enlila, obklíčit jeho chrám. Aby bylo odstraněno nebezpečí hrozícího konfliktu, bylo rozhodnuto o stvoření člověka, jenž odnynějška bohům bude sloužit a konat za ně těžkou práci, aby se bohové již více nemuseli starat o své živobytí. Tak se také stalo: 

    " .. . Prvního, sedmého a patnáctého dne v měsíci 

    Enki připravil očistnou lázeň. 

    Boha Geštuge, jenž rozumem byl obdařen, 

    bohové společně zabili. 

    S jeho masem a krví 

    Nintu smísila hlínu. 

    V příštích dnech bubnu naslouchali

    Z božského těla vzešel duch ,

    člověku živému své znamení vtiskl 

    a byl tu na věčnou jeho paměť .... " 

    Nintu ( sum. "paní, jež dává žít"; "paní žebra" ); Bélet-ilí ( akk. "paní bohů" ); Mami dets.,různá jména pro bohyni Matku, rodičku bohů a stvořitelku člověka. V době vzniku eposu byly pravděpodobně chrámové obětní obřady ohlašovány nebo doprovázeny údery na buben. ~ "Duch", v akkadštině etemmu - tímto výrazem je označován především "duch zemřelého člověka", jenž děsí a napadá lidi živé. V daném kontextu je však třeba tento výraz chápat jako jakousi božskou nesmrtelnou substanci, jíž je člověk obdařen, která oživuje hmotu, z níž je stvořen, přetrvává i po jeho smrti a z níž se stává onen obávaný "duch zemřelého" - Mýty staré Mezopotámie. Přel. Hruška, B.; Matouš, L.; Prosecký, J.; Součková, J. Praha: Odeon, 1977  Avšak mýtus o Atrachasíssovi není jen příběhem o stvoření a ujařmení člověka. Je také příběhem o konfliktu, následně vzniklém mezi bohy a lidmi. Bohové se na "lidské plémě" 

    rozhněvají a ztrestají ho: 

    "Po sedm dní a sedm nocí 

    řinul se déšť, běsnila bouře a potopa ... 

    ( ... ) 

    ... Potopu na sebe přivolali hroznou, 

    jak mrtvé vážky 

    pokřyli moře a řeky. " 

    Tento trest ale není odpovědí na nějaké provinění či hřích. Člověk je nadán rozumem, a tak je bohům na obtíž svým samotným konáním. Je jim na obtíž svou samotnou existencí! Nejde tu ani zdaleka o nějaké kauzální pojímání viny a trestu, jak se vyvinulo až v dobách pozdějších. Mnohem spíše se tu uplatňuje ryze sumerská představa o nevyzpytatelnosti božího konání."Odkud se tento tvor živý vzal? Jak mohl člověk přežít tu zkázu?"

  • d
    dum
    upravené 12 Jan 10:44 #225->

    Úvaha k mytológiám, legendám i relígiám sveta: Stvorenie aj utvorenie, vytvorenie, sformovanie. Bohom, aj bohmi - Absolútnou Najvyššou i relatívnymi vyššími inteligenciami. V každom prípade Darwinova evolučná teória je chybná. Áno, má pravdu v tom že sa objavilo, vzniklo množstvo druhov fauny aj flóry, aj kvázi predchodcov terajších ľudí, i samotné vedomé ľudstvo dnešného typu. No určite nie len tak samé od seba (náhodne, či už postupne alebo skokovo, evolučne, prírodným výberom), ale zjavne snahou, vedomým pričinením a tvorbou inteligentných entít....Spôsob utvárania, tvorby organizmov nie je v súčasnosti až taký výnimočný, veď ho zčasti ovládajú už aj dnešní vedci - genetici. http://www.blumental.sk/casopis/rok_2002/2-2002/cl08.htm. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/cinske-geneticky-vylepsene-deti-maji-zrejme-take-zvysenou-inteligenci-67770.https://smechlapi.noviny.sk/video/781563-geneticky-upraveni-supervojaci-zbran-ciny-k-dobytiu-sveta.https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/genetika-v-cine-klonovane-opice-ci-geneticky-upravene-deti. V 16.-tom storočí https://najlepsi.agrocentrumpd.dealer/golem-umely-muz-vyrobeny-z-hliny-oziveny-tajnymi-znalostami/..Ako bývalý ateista, bádaním a poznatkami terajší teista, považujem neduživý ateistický koncept za nereálny.

  • Keďže sme si už zvykli zapriať do Nového roku podľa katolíckeho gregoriánskeho kalendára (ktorý bol nazvaný podľa rímskeho pápeža Gregora Xlll a bol prijatý v roku 1582) ,tak prečo by sme si nemohli zapriať aj podľa juliánskeho kalendára (ktorý ešte v r.46 pred Kristom ustanovil rímsky cisár Gaius Julius Ceasar - dnes začal Nový rok) ,doteraz ho používajú napr. pravoslávne ortodoxné kresťanské cirkvi. Všetko dobré.

  • Ďalšie zaujímavé videjko od Tomáša https://youtu.be/HGx0Xw9iQpA?si=ZtKNiEQS4X9n-eUx

  • d
    dum
    upravené 16 Jan 07:59 #228->

    Yugy; zlatý, strieborný, bronzový a železný vek, téza období postupného úpadku civilizácií. Sme na konci pádu. Súhlas s touto tézou. Autor Misra sa snaží spojiť védy, sanskrt atď. s vedou. No čo sa týka rokov tak sa pravdep. mýli. Prikláňam sa skôr k brahmanskému datovaniu kde tieto veky či obdobia trvali milióny rokov, aj keď si myslím že to bolo ešte o dosť viac. Musíme brať do úvahy aj vek našej planéty, čo sú miliardy rokov. Prečo by Stvoriteľ (aj keď pre Absolútnu entitu je čas irelevantný) a prípadní tvorcovia nechali až 4,5 miliardy pozemských rokov planétu bez vedomých a sebauvedomujúcich bytostí? Samozrejme musela najprv nejakú dobu chladnúť, aby sa vôbec objavil "prach zo zeme" a podmienky vzniku tohto typu života. Existencia všetkých dôb človečenských predpotopných civilizácií predsa nemôže byť len púhych niekoľko tisíc rokov. Aj preto koexistenciu dinosaurov, rôznych kreatúr, obrov (obrov pre nás ľudí; sošky Gilgameša s levom aj napr. figúrky s Acambara sú z podobného súdka) či mimozemských humanoidov a nielen humanoidov s mytologickými človečenstvami rôzneho typu (bohovia, polobohovia, ľudia) v minulosti nepovažujem za nereálnu. https://www.bibhudevmisra.com/2011/03/day-and-night-of-brahma-evidence-from.html?m=1 ; ten kto sošky pred tisícimi rokmi vytváral (a je v podstate jedno už kedy) - vedel čo a ako to bolo https://www.matrix-2001.cz/clanek/existovali-lide-spolecne-s-dynosaury-mysterium-figurek-s-acambaro-13672

  • Balúčistánska sfinga - prírodný útvar či dielo dávneho človeka? https://www.bibhudevmisra.com/2019/03/could-there-be-hall-of-records-under.html?m=1

  • Brány do podsvetia, uzavreté portály do iných dimenzií, či.....https://youtu.be/tGMtTzCxdbU?si=YaEO_yJ6PHWLQUGa

  • d
    dum
    upravené 24 Jan 14:09 #234->

    Najstarší zachovaný epos aj mytológie ktoré popisujú doby kedy na zemi vládli aj po nej chodili ešte rôzne typy bytostí https://referaty.hladas.sk/referat.php/epos-o-gilgamesovi/1/20363 https://www.theancientconnection.com/mythology-sacred-texts/the-epic-of-gilgamesh/

  • r
    upravené 24 Jan 17:10 #235->

    Proč orientace starověkých památek koreluje s dobami ledovými? A jak jsou potom staré základy, na kterých jsou novější starověké stavby.Tomuto tématu se věnuje matematik Mario Buildreps.Ve videu popisuje jak se k tomuto závěru "dopočítal". Velmi zajímavé téma. posílám i odkaz na jeho webové stránky.

    https://www.mariobuildreps.com/




  • d
    dum
    upravené 26 Jan 04:23 #236->

    podzemný komplex https://www.poznatsvet.cz/clanek/hurvat-burgin-podzemni-komplex-20230407.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu S dr. Koltypinom a jeho myšlienkami, bádaniami aj datovaniami celkom súvzťažím (moje datovania sú približné, niektoré ešte staršie) https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/huge-million-year-old-man-made-underground-complex-005455 ,aj keď nie vo všetkom. Napísal knihy, má videokanál Alexander Koltypin, aj stránky napr. https://www.dopotopa.com/home.html a pod.

  • https://financnenoviny.com/riaditel-ustavu-genetiky-rav-tvrdi-ze-ludia-zili-az-900-rokov-dnes-pykaju-za-prvotny-hriech/ Nie je až tak ďaleko od skutočnosti, no skoršie civilizácie žili ešte dlhšie - viď napr. sumerský zoznam kráľov. Dĺžka života človečenstiev sa postupne skracovala, aj v dôsledku duchovného úpadku (napr. vo védickej, hinduistickej terminológii jugy a postupné vzďaľovanie sa bohom).

  • Od vzniku Země zhruba před 4,5 miliardou let se její rotace postupně zpomaluje, což způsobuje pozvolné prodlužování dnů. 900 let je ptákovina, lidské tělo na to není stavěné, tak maximálně 150 let (dle lékařů)

  • d
    dum
    upravené 8 Feb 20:08 #240->


    Lena povedal/-a: Od vzniku Země zhruba před 4,5 miliardou let se její rotace postupně zpomaluje, což způsobuje pozvolné prodlužování dnů. 900 let je ptákovina, lidské tělo na to není stavěné, tak maximálně 150 let (dle lékařů)

    Áno, ľudské telo posledných civilizácií. Preto som napísal ja "človečenstiev". Okrem Sumerov (hlavne 1.kišská,1.urucká dynastia v zozname kráľov) to dokladuje aj Biblia. Štruktúra aj funkcia tiel a aj skladba druhov a typov entít (bohov, polobohov, obrov, človečenstva, kreatúr atď.) predpotopných aj tesne popotopných civilizácií bola iná a rôzna. Počiatok staroby, úpadku, marazmu, rozpadu, rozkladu rôznych typov tiel bol nastavený na rôzne a dlhšie doby životov ako teraz. Úplne prvé najduchovnejšie civilizácie pred tzv. Pádom toto ani nepoznali. Žiadna staroba, úpadok, rozpad. Čo sa týka jaskynného tvora atď. vrátane nás je to "dle lékařů".

  • d
    dum
    upravené 9 Feb 13:28 #241->


    Lena povedal/-a: Od vzniku Země zhruba před 4,5 miliardou let se její rotace postupně zpomaluje, což způsobuje pozvolné prodlužování dnů.

    O koľko sa teda predĺžili dni od prvej kišskej či uruckej sumerskej dynastie či od Matuzalemových čias dodnes?https://dsl.sk/article.php?article=19159 https://www.slovenskyreporter.sk/zem-sa-toci-o-nieco-rychlejsie-nasa-planeta-zaznamenala-svoj-najkratsi-den/?amp=1 https://www.forbes.sk/zem-sa-zrazu-toci-rychlejsie-nasa-planeta-prave-zazila-najkratsi-den-o-ktorom-vieme/....Gen 5.25 Keď mal Matuzalem stoosemdesiatsedem rokov, narodil sa mu Lemech. 26 Po Lemechovom narodení žil Matuzalem sedemstoosemdesiatdva rokov a narodili sa mu synovia a dcéry. 27 Celý vek Matuzalemovho života bol deväťstošesťdesiatdeväť rokov, potom zomrel.........Gen 6.3 Hospodin povedal: „Môj duch nezostane večne v človekovi, lebo je telo; jeho vek bude stodvadsať rokov.“