Blízky východ

Komentáre

 • Turecko:
  Turecko má zaregistrovaný nový názov. Krajina nechce zdieľať meno s moriakom
  Premenovanie potvrdil tureckej štátnej agentúre Anadolu hovorca OSN Stéphane Dujarric. "Zmena názvu nadobudla platnosť hneď po obdržaní žiadosti," uviedol.
  Organizácia Spojených národov zaregistrovala nový oficiálny názov Turecka. Ankara totiž požiadala o zmenu anglického slova Turkey na Türkiye, uviedla dnes agentúra EFE. Podľa tureckej vlády nový názov z turečtiny lepšie vystihuje národné hodnoty.
  Podľa tureckých médií je však hlavným dôvodom registrovanej zmeny to, že v angličtine má toto slovo viacero významov.
  Bolo skôr Turecko či moriak?
  V slovenčine konotáciu medzi Tureckom a moriakom nebadať. V jeho doterajšom uznávanom názve v angličtine však bila do očí dlhodobo. Slovo "turkey" v ňom totiž označuje nielen krajinu polmesiaca, ale aj moriaka.
  Termín Turkey sa začal používať na označenie „krajiny okupovanej Turkami“ už od roku 1300. Ako spomína internetový slovník dicionary.com, túto terminológiu použil už aj anglický básnik Geoffrey Chaucer v knihe The Book of the Duchess (1368).
  Vták, ktorý je pôvodom z amerického kontinentu a je aj symbolom Dňa vďakyvzdania, bol po Turecku pomenovaný dodatočne. Teórií, ako k tomu došlo, je viacero.
  Jedným z prítomných motívov je, že moriak pripomínal iného vtáka, ktorý bol importovaný cez turecký región.
  Turci moriaka nikdy nepovažovali "za svojho" živočícha, čo vedie k ďalšej zaujímavosti. V turečtine ho nazývajú "hindi", čím jeho pôvod zase prisudzujú Indii.
  Zmenu presadzovali už predtým
  Premenovanie krajiny z Turkey na Türkiye potvrdil tureckej štátnej agentúre Anadolu hovorca OSN Stéphane Dujarric. "Zmena názvu nadobudla platnosť hneď po obdržaní žiadosti," uviedol.
  Názov Türkiye už predtým turecká vláda používala vo svojej oficiálnej komunikácii v angličtine. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navyše nariadil tureckým firmám, aby začali používať na svojich výrobkoch označenie Made in Türkiye. Časť firiem to však robila už pred vládnym nariadením.
  Podľa tureckého kabinetu nový názov lepšie reprezentuje „kultúru, civilizáciu a hodnoty národa“. Podľa tureckej tlače je však hlavným dôvodom zmeny fakt, že pôvodný názov vzbudzoval nežiaduce konotácie.
  Registrácia nového názvu krajiny v databáze OSN je často dôsledkom politických zmien. Niekoľko krajín sa premenovalo po konci koloniálnych režimov.
  V roku 2016 susedná Česká republika zaregistrovala do databázy OSN svoje skrátené označenie Česko. V anglickom variante to teda znamenalo zmenu z dlhého názvu Czech republic na Czechia.
  https://hnonline.sk/svet/96022581-turecko-ma-zaregistrovany-novy-nazov-krajina-nechce-zdielat-meno-s-moriakom


  Plánovaný turecký zákon o internete kriminalizuje „šírenie dezinformácií“
  Odbory novinárov odsúdili nový návrh zákona o internete, ktorý po prvý raz definuje „úmyselné šírenie dezinformácií“ ako trestný čin, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na jeden až tri roky. /úryvok, do slovenčiny mi krásne preložil obyčajný prekladač google/
  https://balkaninsight.com/2022/05/27/turkeys-planned-internet-law-to-criminalise-spreading-misinformation/

 • Türkiye - je na smiech ako sa snažia zdegenerovanou latinčinou opísať reálny svet. Ešte mohli pridať mäkčeň na T a preškrtnúť k r (ako majú vo zvyku preškrtávať písmenká poliaci) napríklad Ťüɍƙíye. Toľké utrpenie s latinkou namiesto toho aby použili jednoduché Ruské тюрки.

 • Ďalšia v rade by mala byť nemčina, pretože tam je tyrkysová farba Türkys. Turecký sa povie türkisch. Rozdiel je teda len s alebo š na konci slova.

 • Na moravském Slovácku je turkyňa kukuřice. Na Valašsku tuším turkyň podle vzoru dlaň. Tož aby nám nečarovali s moravštinou.

 • Peter MMXX
  upravené 28 Jun 01:42 #7

  Šokujúci únik toxického plynu v jordánskom prístave zabil najmenej 10 ľudí a zranil 100 ľudí

  Najmenej 10 ľudí zomrelo a viac ako 250 bolo zranených v pondelok, keď z nádrže v jordánskom prístave Akaba unikol toxický plyn, informovali štátne médiá
  K úniku došlo potom, čo počas prepravy spadla nádrž naplnená látkou, o ktorej sa uvádza, že ide o kvapalný chlór, uviedol hovorca riaditeľstva verejnej bezpečnosti Amer al-Sartawi.
  Zábery, ktoré kolovali po sociálnych sieťach, ukázali šírenie úniku plynu.
  Viacej + video na:
  https://www.zerohedge.com/medical/watch-shocking-toxic-gas-leak-kills-least-10-injures-100s-jordan-port

 • Zora
  upravené 28 Jun 22:16 #9

  @Ferry
  Irán sa do BRICS hlási spolu s Argentínou: https://cz24.news/iran-a-argentina-zadaji-o-vstup-do-brics/


  Mapa ukazuje veľa, skvele dopĺňa to, čo práve čítam.
  Čo je ale ešte vtipnejšie:
  "V súčasnosti dosahuje podiel haploskupiny R1a u Arabov 12 % mužskej populácie vrátane takých významných klanov, ako je klan Kurejš, z ktorého pochádza prorok Magomed /Mohamed/, zakladateľ islamu." /A. Kľosov: Pôvod Slovanov. Genealógia DNA, Torden, 2020, s.99; vrelo odporúčam/


  @Peter MMXX
  Al Aqaba /"prekážka"; no istú dobu aj Bereniké - "tá, ktorá prináša víťazstvo"/:

  Únik toxického plynu v Jordánsku zabil najmenej 13 ľudí
  https://spravy.rtvs.sk/2022/06/unik-toxickeho-plynu-v-jordansku-zabil-najmenej-13-ludi/

  Vyzerá to na zaujímavé mesto a miesto:
  https://beliana.sav.sk/heslo/akaba
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Akaba
  https://dovolenka.sme.sk/i/jordansko/s/aqaba
  https://en.wikipedia.org/wiki/Aqaba

 • Mrakoplas
  upravené 30 Jun 06:23 #10

  @Zora Jen pro doplnění - místo určení Džibutsko
  Zde info: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/jordansko-unik-chloru-akaba-cisterna.A220628_085611_zahranicni_pitt
  A zde o bezpečnostní situaci v Džibutsku:
  https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/dzibuti/cestovani/other.html
  Kdoví, kde ten chlór měl skutečně skončit....

 • 12.6.22 sa utopilo v Červenom mori okolo 15000 oviec

  Po potopení živej exportnej lode v Sudáne sa utopilo viac ako 15 000 oviec
  Loď Badr 1 sa potopila v nedeľu skoro ráno v červenomorskom prístave Suakin, čo vyvolalo obavy o životné prostredie
  /prekladač/
  Loď preplnená tisíckami oviec sa potopila v nedeľu v sudánskom prístave Suakin v Červenom mori, pričom väčšina zvierat na palube sa utopila, no celá posádka prežila, uviedli úrady.
  Loď na prepravu dobytka vyvážala zvieratá zo Sudánu do Saudskej Arábie, keď sa potopila. "Loď Badr 1 sa potopila v nedeľu v skorých ranných hodinách," uviedol vysoký predstaviteľ sudánskeho prístavu pod podmienkou zachovania anonymity. "Prevážala 15 800 oviec."
  Ďalší predstaviteľ, ktorý povedal, že celá posádka bola zachránená, vyjadril obavy z ekonomického a environmentálneho dopadu nehody. "Potopená loď ovplyvní fungovanie prístavu," povedal predstaviteľ. "Pravdepodobne to bude mať vplyv na životné prostredie v dôsledku smrti veľkého počtu zvierat prepravovaných loďou."
  Omar al-Khalífa, šéf národného združenia vývozcov, povedal, že lodi trvalo niekoľko hodín, kým sa potopila na móle – okno, ktoré naznačovalo, že „mohla byť zachránená“.
  Celková hodnota strateného dobytka bola približne 14 miliónov saudských rijálov (3,7 milióna dolárov), uviedol Saleh Selim, vedúci divízie chovu dobytka združenia, ktorý vyzval na vyšetrenie incidentu.
  Povedal, že majitelia hospodárskych zvierat zachránili len asi 700 oviec, „ale našli ich veľmi choré a neočakávame, že budú dlho žiť“. Potvrdil tiež, že ovce boli naložené na plavidlo v prístave Suakin.

  Prístav je už predmetom vyšetrovania s cieľom určiť príčinu rozsiahleho požiaru, ktorý minulý mesiac vypukol v oblasti nákladu a trval hodiny a spôsobil veľké škody.
  Historické prístavné mesto Suakin už nie je hlavným uzlom zahraničného obchodu Sudánu, túto úlohu prevzal Port Sudan, vzdialený 60 km (40 míľ) pozdĺž pobrežia Červeného mora.
  Uskutočnili sa kroky na prestavbu prístavu Suakin, ale dohoda s Tureckom z roku 2017 o obnove historických budov a rozšírení dokov bola pozastavená po zosadení dlhoročného prezidenta Umara al-Bašíra.
  Sudán je naďalej zachvátený chronickou ekonomickou krízou, ktorá sa prehĺbila po minuloročnom vojenskom prevrate vedenom armádnym veliteľom Abdalom Fattahom al-Burhanom.
  Vojenské prevzatie spustilo represívne opatrenia, vrátane zníženia pomoci zo strany západných vlád, ktoré požadovali obnovenie prechodnej administratívy zavedenej po zvrhnutí Bašíra.

  https://www.theguardian.com/world/2022/jun/13/more-than-15000-sheep-drown-after-live-export-ship-sinks-in-sudan

  "plavidlo malo prevážať len 9000 oviec" /15800 - prekročenie kapacity nad limit/
  https://www.ecowatch.com/sheep-drowning-livestock-vessel-sinking-red-sea.htm

 • Turecko rozzuřilo Iráčany. Ankara vinu za zabití turistů svaluje na jiné

  Ankara slíbila iráckým úřadům spolupráci při vyšetřování středečního útoku, při němž zemřelo devět iráckých turistů. Turecko viní z útoku Stranu kurdských pracujících (PKK).
  Masové protesty v několika iráckých městech, pálení tureckých vlajek, šíitský útok na tureckou ambasádu v Bagdádu a skandování sloganů odsuzujících prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Tak vypadala irácká zloba poté, co v provincii Dahúk zahynulo devět turistů a dalších 23 lidí bylo zraněno pravděpodobně po zásahu tureckého dělostřelectva proti bojovníkům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).
  Irácký premiér Mustafá Kázimí mluvil o „do očí bijícím porušení irácké suverenity“ a vyzval k tomu, aby všichni turečtí vojáci opustili irácké území.
  Ke kritice útoku se připojily i Spojené státy, které bombardování odsoudily a zabití turistů označily za nepřijatelné. Turecko nicméně v oficiálním prohlášení nejmenovaly. „Všechny státy musí respektovat své závazky podle mezinárodního práva, včetně ochrany civilistů,“ vzkázalo americké ministerstvo zahraničí. Podpořilo zároveň iráckou suverenitu, bezpečnost, stabilitu a prosperitu”.

  „Zemřeli v rukou PKK“
  Irácká bezpečnostní rada, jejíž zvláštní schůzku premiér Kázimí svolal na středeční večer, žádá od Turecka písemnou odpověď i výše zmíněné stažení tureckých sil. Také ale upozornila, že se „irácké území nesmí stát odrazovým můstkem pro útoky na jiné země“ a odsoudila přítomnost ozbrojených skupin, což byl jasný vzkaz mířící k PKK.
  Mezi mrtvými jsou dvě děti (jedno ve věku jeden rok), ženy i muži. Všichni pocházejí ze středního Iráku, odkud si do letoviska Barach známého svými vodopády přijeli odpočinout od úmorných veder v Bagdádu a centrální části země.
  Turecko ale odpovědnost za zabití turistů odmítá: „Celý svět ví, že Turecko nikdy nepodniklo protiútok proti civilistům,“ řekl ve čtvrtek ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu stanici TRT Haber. „V Iráku byly naším terčem vždy teroristické organizace,“ dodal s odkazem na PKK. Turecká ambasáda v Iráku ho doplnila s tvrzením, že iráčtí turisté zemřeli „v rukou PKK“.
  Šéf turecké diplomacie slíbil spolupráci s iráckými úřady a poznamenal, že k útoku došlo v době, kdy se vztahy obou zemí zlepšují a kdy se Turecku daří v boji proti terorismu. Ofenzivu namířenou proti bojovníkům PKK v horách na severu Iráku zahájilo Turecko 11. dubna, podle iráckého ministra zahraničí Fuáda Husajna ale místo PKK cílí na „vesnice a civilisty“.

  Pocit beztrestnosti
  Na násilí, které opakovaně přinášejí střety mezi Tureckem a PKK, si stěžoval i šéf kurdské regionální vlády Masrúr Barzání. „Naše občany to stálo zbytečnou bolest, utrpení a úzkost. To musí skončit,“ citoval ho server Rudaw.
  Pochopení pro turecké počínání nemá ani analytik Seth Frantzmann, který se oblastí dlouhodobě zabývá: „Pro střílení na civilisty není žádná omluva. A není žádný důkaz o tom, že by v oblasti byli nějací ozbrojenci… Zdá se, že Ankara si ze schůzky v Teheránu přivezla kvůli rusko-íránským vazbám pocit beztrestnosti. Je dost pravděpodobné, že to Turecko udělalo, aby vyhnalo turisty… vylidnilo oblasti jako v (syrském) Afrínu,“ píše na Twitteru.
  Izraelskému listu The Jerusalem Post Frantzmann v pondělí řekl, že Turecko míří k tomu, aby v budoucnu dlouhodobě okupovalo část iráckého území. „Fakt, že Turecko už zasáhlo uprchlický tábor Machmúr a Sindžár, oblast, která utrpěla genocidu Islámského státu, stále více vyvolává dojem, že Turecko severní Irák nikdy neopustí,“ myslí si autor knihy Dronové války.
  Připomíná také záměr Turecka podniknout další vojenskou operaci v severní Sýrii - Turci by tak svůj boj proti „kurdským teroristům“ rozšířili už do dvou sousedních států.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-turecko-rozzurilo-iracany-ankara-vinu-za-zabiti-turistu-svaluje-na-jine-209499

 • Peter MMXX
  upravené 11 Aug 09:00 #13

  USA sú obvinené z krádeže viac ako 80 % ťažby ropy v Sýrii za deň

  Sýrske ministerstvo ropy vydalo 9. augusta vyhlásenie, v ktorom obvinilo americké sily okupujúce Sýriu, že sú zodpovedné za krádeže väčšiny ropy v krajine .
  "Množstvo produkcie ropy počas prvého polroka 2022 predstavovalo približne 14,5 milióna barelov s priemernou dennou produkciou 80,3 tisíc barelov, z čoho 14,2 tisíc denne dodáva rafinériám," uvádza sa vo vyhlásení ropného ministerstva.
  Vo vyhlásení sa ďalej uvádzalo, že „americké okupačné sily a ich žoldnieri“ s odkazom na Sýrske demokratické sily (SDF) podporované USA „ukradnú každý deň až 66 000 barelov z polí okupovaných vo východnom regióne“, čo predstavuje približne 83 percent dennej produkcie ropy v Sýrii.

  Podľa údajov ministerstva sýrsky ropný sektor utrpel straty blížiace sa "približne 105 miliárd dolárov od začiatku vojny do polovice tohto roka" v dôsledku kampane proti krádeži ropy v USA.

  Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že popri finančných stratách, ktoré utrpel ropný sektor, boli „straty na životoch vrátane 235 mučeníkov, 46 zranených a 112 unesených“.

  1. augusta boli na sociálnych sieťach zverejnené zábery natočené ruským útočným vrtuľníkom, ktoré ukazujú, že konvoj nákladných áut prevádzkovaný americkou armádou pašuje ukradnutú ropu určenú pre Irak z Rakky. Americká armáda, ktorá v súčasnosti okupuje Sýriu, v poslednom čase sústavne rabuje tamojšiu ropu a pašuje ju do svojich základní v Iraku cez nelegálny hraničný prechod Al-Waleed.

  Ruské mediálne zdroje zverejnili údajné zábery konvoja zahraničných cisternových vozidiel pašujúcich ropu zo Sýrie...

  https://www.zerohedge.com/energy/us-accused-stealing-over-80-syrias-oil-output-day

 • Myslel som, ze tie konvoje uz boli davno Ruskom vybombardovane. Funguje ten biznis uz pod dvojitou ochranou?