Zprávy z Izraele
Komentáre
-
Netanjahu se omluvil za teroristický útok ze 7. října
8. 8. 2024
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se omluvil za útok ze 7. října, kdy teroristické hnutí Hamás proniklo na izraelské území a povraždilo tam na 1200 lidí a dalších 250 uneslo jako rukojmí. V rozhovoru pro americký časopis Time připustil, že se často sám sebe ptá, zda bylo možné učinit opatření, která by útok znemožnila. Netanjahu čelí kritice, že bezpečnostní složky nedokázaly útoku zabránit. /napriek varovaniam/
„Omluvit se? Samozřejmě, samozřejmě. Velmi mě mrzí, že se něco takového stalo,“ reagoval Netanjahu podle magazínu Time na otázku, zda se za útok omlouvá. „A pořád se k tomu vracíte a říkáte si, mohli jsme udělat něco, abychom tomu předešli?“ uvedl izraelský premiér.
Opozice kritizuje Netanjahua a jeho vládu za to, že nedokázali útoku, který patří k nejhorším od založení Izraele v roce 1948, zabránit. Žádá, aby vznikla vyšetřovací komise, která by postup před útokem Hamásu i po něm prošetřila.
To Netanjahu odmítá s tím, že pro to během války není vhodná doba. „Řekl jsem, že po válce vznikne nezávislá komise, která prověří, co se stalo před (útokem),“ uvedl Netanjahu. Dodal, že je připraven odpovědět i na obtížné dotazy.
Premiérem už téměř 17 let
Pro čtyřiasedmdesátiletého Netanjahua, který je nejdéle sloužícím ministerským předsedou v dějinách Státu Izrael, to opravdu nebude jednoduché. Bezmála sedmnáct let, které s krátkými přestávkami strávil v premiérském křesle, totiž až dosud ustál díky jednomu konzistentnímu argumentu, že je jediným vůdcem, který může zajistit bezpečnost židovského státu. To ale pro většinu Izraelců už neplatí.
Premiér přesto uvedl, že chce zůstat, dokud bude prospěšný bezpečnosti a prosperitě Izraele. Současnou válku podle něj Izrael nevede jen proti Hamásu, ale proti „íránské ose“, čímž míní Teherán a jeho spojence v regionu, například jemenské povstalce Húsíe či libanonské hnutí Hizballáh.
Netanjahu také zopakoval, že v budoucnosti by v Pásmu Gazy měla vládnout civilní správa za pomoci arabských zemí. Cílem izraelské vojenské operace je podle něj zničit hnutí Hamás a oblast demilitarizovat.
Válka trvá od loňského října a od té doby podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem zahynulo skoro 40 000 obyvatel Pásma Gazy. Palestinské úřady nerozlišují mezi mrtvými civilisty a ozbrojenci. Odhady izraelské armády podle Netanjahua tvrdí, že polovina mrtvých jsou civilisté, což považuje za mimořádně nízký podíl vzhledem k tomu, že se boje vedou ve městech.
1 -
Izraelský politik Ben Gvir opäť vystúpil na Chrámovú horu s pútnikmi
Jeruzalem 13. augusta (TASR) - Krajne pravicový izraelský minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir vystúpil v utorok v Jeruzaleme na Chrámovú horu. Sprevádzali ho desiatky pútnikov, ktorí sa tam následne modlili, čím porušili policajné pokyny a nejasný status quo, ktorým sa toto miesto riadi, informuje TASR.
Ako napísal denník The Times of Israel (TOI), ich púť na Chrámovú horu sa uskutočnila pri príležitosti pôstneho dňa Tiš'a be-av, ktorým si židia okrem iného pripomínajú aj zničenie svojich dvoch jeruzalemských chrámov na tomto najposvätnejšom mieste judaizmu.
Podľa TOI na Chrámovú horu v utorok v čase Ben Gvirovej návštevy vystúpilo asi tisíc praktizujúcich židov. V reakcii na to polícia znížila počet ľudí v skupine, ktoré do areálu púšťa, z pôvodných 100 na 50.
Nadácia Wakf - Jordánskom administratívne riadená islamská nadácia, ktorá v Jeruzaleme spravuje náboženské objekty na Chrámovej hore i mimo nej - informovala, že v utorok dopoludnia na toto miesto vstúpilo okolo 1400 až 1600 židov.
Hovorca prezidenta Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása vo svojej reakcii odsúdil Izrael za to, že umožnil viac ako tisícke židov navštíviť Chrámovú horu.
Abbásov hovorca Abú Rudajná označil tieto návštevy za nebezpečnú provokáciu. Vyzval tiež USA, aby okamžite zasiahli a "zastavili tieto provokácie proti našim svätým náboženským miestam".
Chrámová hora, v ktorej areáli sa nachádza aj mešita al-Aksá, je najposvätnejším miestom judaizmu a tretím najposvätnejším miestom islamu.
Pokiaľ ide o status quo týkajúci sa návštev, židia a moslimovia si ho vykladajú rôzne: zatiaľ čo Izrael deklaruje, že židovskí veriaci môžu toto miesto navštíviť v presne stanovené hodiny, ale nesmú sa tam modliť, aby sa predišlo napätiu s moslimskou komunitou; palestínski a arabskí lídri považujú akékoľvek zvýšenie návštevnosti samo o sebe za porušenie status quo.
Krajne pravicový politik Ben Gvir navštívil Chrámovú horu v máji, aby vyjadril protest proti jednostrannému uznaniu štátu Palestína zo strany niekoľkých európskych krajín. Zavítal tam aj v júli, keď sa tam modlil za návrat rukojemníkov odvlečených do Pásma Gazy palestínskym militantným hnutím Hamas.
Pôstny deň Tiš'a be-av pripadá na deviaty deň mesiaca av a je jedným z najsmutnejších dní židovských dejín, pretože naň pripadá niekoľko tragických udalostí - okrem zničenia prvého a druhého jeruzalemského chrámu je aj dňom porážky povstania z roku 135 proti Rimanom, či vypovedania židov z Anglicka v roku 1290, ale aj vyhlásenia vojny Nemeckom Rusku, čo je považované za jeden zo zlomových bodov pri vypuknutí prvej svetovej vojny. V predvečer dňa Tiš'a be-av roku 1942 sa začali aj deportácie z varšavského geta do koncentračných táborov.pozri na konci:
0 -
Chlapec v múzeu v Haife nešťastne rozbil 3500-ročný džbán
Haifa/Londýn 28. augusta (TASR) - Štvorročný návštevník múzea v severoizraelskom meste Haifa nešťastnou náhodou rozbil 3500-ročný džbán z doby bronzovej.
Incident sa stal v múzeu, ktoré sa nachádza v priestoroch univerzity v Haife. Ide o vzácny artefakt, ktorý bol vystavený neďaleko vstupu do múzea a nenachádzal sa za ochranným sklom.
Chlapcov otec uviedol, že jeho syn džbán jemne posunul, pretože bol zvedavý, čo sa nachádza v jeho vnútri. Nádoba však spadla a rozbila sa. Otec bol podľa svojich slov šokovaný a zo začiatku si pomyslel, že "to nebolo moje dieťa, kto to urobil". Neskôr však syna upokojil a kontaktoval bezpečnostného pracovníka v múzeu.
Múzeum uviedlo, že po incidente, ktorý sa stal pred niekoľkými dňami, chlapca spolu s jeho rodinou pozvalo na organizovanú prehliadku danej expozície.
"Vyskytujú sa situácie, keď sú vystavené predmety úmyselne poškodené, a takéto prípady riešime prísne, vrátane účasti polície," uviedol pre BBC zdroj z múzea. "Toto však nebola takáto situácia. Džbán bol náhodne poškodený malým dieťaťom, ktoré múzeum navštívilo, a reakcia bude tomu primeraná," povedal.
Špecialista na reštaurovanie džbán opraví a ten bude následne vrátený na miesto. Chlapcov otec sa za incident ospravedlnil.
Múzeum pre BBC uviedlo že predmety sú vystavené bez ochranného skla, pokiaľ je to možné, a v tejto tradícii je inštitúcia odhodlaná pokračovať aj napriek nehode s džbánom.
Džbán s najväčšou pravdepodobnosťou slúžil na skladovanie potravín ako víno a olivový olej. Tento druh keramiky je typický pre historickú oblasť Kanaán na východnom pobreží Stredozemného mora - v oblasti dnešného Izraela a palestínskych území.—
Osada postavená na svazích hory Karmel má historii trvající více než 3000 let.
Město známé dnes jako Tell Abu Hawam bylo založeno během pozdní doby bronzové (14. století př. n. l.). [ 5 ] Byl to přístav a rybářská vesnice.
Hora Karmel a řeka Kishon jsou zmíněny v hebrejské Bibli . [ 21 ] [ 22 ]
Jeskyně na vrcholu hory Karmel je známá jako „Eliášova jeskyně“, [ 23 ] tradičně spojená s prorokem Eliášem a jeho učedníkem Elíšou. [ 21 ] V arabštině se nejvyšší vrchol pohoří Karmel nazývá Muhraka , neboli „místo pálení“, což odkazuje na zápalné oběti a oběti tam v kananejských a raných izraelských dobách. [ 24 ]
—
Eliáš - pozri:
1
Kategórie
- Všetky kategórie
- 1 Možnosti, riešenia, východiská, ciele
- 215 Politika a udalosti
- 81 Udalosti a politika na Slovensku
- 24 Udalosti a politika v ČR
- 63 Zahraničná politika a udalosti
- 50 Globálna politika a udalosti
- 26 Analýzy
- 4 Domáci analytici
- 19 Zahraniční analytici
- 5 Metódy vládnutia
- 25 Svetonázor
- 49 Ideológia - filozofia, náboženstvo, technológia
- 238 KSB
- 2 Osbeživa
- 24 Dejiny a chronológia
- 34 Biologické zbrane
- 18 Ekonomika a financie
- 10 Násilie, zbrane, vojna
- 46 Egregoriálno-matričné riadenie
- 12 Jazyk životných okolností
- 17 Kultúra
- 8 Filmy, videá
- 4 Literatúra
- 4 Hudba
- 35 Zdravie
- 19 Podnety k fóru
- 5 Pomôcky a návody k fóru
- 118 Mimo kategórií