Smrt Královny

13

Komentáre

 • Vojak († 18) strážil rakvu kráľovnej Alžbety II. počas pohrebu: O pár dní ho našli mŕtveho v kasárňach
  Vojaka, ktorý na pohrebe kráľovnej Alžbety II. zohral jednu z kľúčových úloh, našli mŕtveho.
  Jack Burnell-Williams († 18) bol jedným z najdôležitejších osôb počas pohrebu britskej panovníčky. Patril k tým, ktorí strážili rakvu kráľovnej, keď ju niesli z Westminsterského opátstva cez Londýn.
  Laura, matka nebohého mladíka, nemohla byť na syna viac pyšná. "Som tak hrdá na môjho chlapca, ktorý sprevádza svoju kráľovnú na jej poslednej ceste,” napísala vtedy na sociálnej sieti. To však ešte Laura netušila, že tak, ako plakala za kráľovnou, bude už o pár dní plakať na pohrebe vlastného syna.
  19. septembra Jack kráčal po boku rakvy nebohej panovníčky. Len o pár dní neskôr, 28. septembra, vydýchol poslednýkrát. Jeho telo našli v kasárňach v Hyde Parku v centre Londýna. Hoci je náhla smrť mladého človeka vždy obrovskou tragédiou, polícia skonštatovala, že v tomto prípade pri vyšetrovaní nenarazili na nič podozrivé. "Smrť bola neočakávaná, bola vyšetrená a nepovažuje sa za podozrivú,” uviedol hovorca metropolitnej polície.
  Matka prežíva po náhlej strate milovaného syna, ktorý mal celý život pred sebou, obrovský žiaľ. “Nikdy som si nemyslela, že toto poviem. Ale naša rodina má zlomené srdce. Včera náhle zomrel náš úžasný syn Jak Williams,” napísala zronená mama na sociálnej sieti.
  Smrť vojaka, ktorý bol iba na štarte svojej kariéry, ranila i jeho kolegov. “So smútkom môžeme potvrdiť smrť vojaka Jacka Burnella-Williamsa 28. septembra v kasárňach Hyde Parku. V tejto ťažkej chvíli myslíme na rodinu a priateľov vojaka a žiadame, aby boli rešpektovaní,” uviedol hovorca armády.
  https://www.cas.sk/clanok/2724145/vojak-18-strazil-rakvu-kralovnej-alzbety-ii-pocas-pohrebu-o-par-dni-ho-nasli-mrtveho-v-kasarnach/


  https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-kralovske-rodiny/722992/desive-chvilky-pri-louceni-s-kralovnou-alzbetou-96-kolaps-primo-u-rakve.html

  https://www.topky.sk/cl/1005053/2098661/Kolaps-vojakov-na-pohrebe-princa-Philipa---99---FOTO-Jeden-skoncil-na-zemi-a-druhy--Vyzeral--ze-kazdu-chvilu-odpadne-

 • Ladič
  upravené Sun 9 Oct 2022 #63->

  Už jen toto: polícia skonštatovala, že v tomto prípade pri vyšetrovaní nenarazili na nič podozrivé. "Smrť bola neočakávaná, bola vyšetrená a nepovažuje sa za podozrivú”, je vysoce podezřelé...
  Copak asi "chlapec" v rakvi uviděl? Žeby nějakou šupinku? ...

 • @Ladič povedal/-a:
  Už jen toto: polícia skonštatovala, že v tomto prípade pri vyšetrovaní nenarazili na nič podozrivé. "Smrť bola neočakávaná, bola vyšetrená a nepovažuje sa za podozrivú”, je vysoce podezřelé...
  Copak asi "chlapec" v rakvi uviděl? Žeby nějakou šupinku? ...

  Nechceš tvrdit, že byla reptilián, že ne ?! :smiley:

 • Asi něco viděl a v důsledku svého nerozvážného mládí se s tim někomu svěřil. Byli by záhodno prověřit další náhodná úmrtí mezi jeho známými, ale tím se asi nikdo zabývat nebude.

 • @Quilgen povedal/-a:

  @Ladič povedal/-a:
  Už jen toto: polícia skonštatovala, že v tomto prípade pri vyšetrovaní nenarazili na nič podozrivé. "Smrť bola neočakávaná, bola vyšetrená a nepovažuje sa za podozrivú”, je vysoce podezřelé...
  Copak asi "chlapec" v rakvi uviděl? Žeby nějakou šupinku? ...

  Nechceš tvrdit, že byla reptilián, že ne ?! :smiley:

  Vlastně ani ne. To je jen pomoc od populární konspirační teorie jako příklad. Jde mi hlavně o to co jsem napsal k ocitovanému. Policie mlží, když suše napíšou o smrti jistě zdatného osmnáctiletého mladíka jen "bola vyšetrená a nepovažuje sa za podozrivú". Lidé v osmnácti letech jen tak bez příčiny, jako starci, neumírají.

 • @Ladič povedal/-a:Lidé v osmnácti letech jen tak bez příčiny, jako starci, neumírají.

  Volá sa to syndróm náhlej smrti a mnohonásobne narástol od začiatku génovej manipulácie, s ktorou ale nemá vôbec nič spoločné.

 • Atom
  upravené Sun 9 Oct 2022 #68->

  @Ladič

  Copak asi "chlapec" v rakvi uviděl? Žeby nějakou šupinku? ...

  Na místech, kde se stalo něco děsivého se citlivý jedinec může cítit velmi nekomfortně a bude se snažit místo opustit. Vše se zapisuje a všude kolem náš jsou pole s různou intenzitou. A že činy některých rodin jsou pro lidskou bytost děsivé (spíše myslím psychopaty než mimozemšťany) a ocitnou se v jejich blízkosti může být i smrtelné (při rozpadu biopolí se mohou uvolňovat různé nechutnosti).

  Hypotéza 1:
  Na nevědomé úrovní asi došlo k pochopení duše k čemu se propůjčuje a ta zvolila okamžitý odchod.

  Hypotéza 2:
  Očkování - pak matrice chtějí nás vyhladit pomocí očkování.

 • @Ladič povedal/-a:

  Mohla to být sraženina.
  To že by třeba viděl, že bylo mrtvá už delší dobu a jen se to tajilo, by (kdyby to prasklo) nebylo až taková aféra. Prostě by řekli, že to z pol. důvodů odsunuli např. o pár týdnů.

 • @Ogar Valach , @Atom , @Quilgen , ano. To vše je možné. Zvlášť oceňuji @Achetatonův konstruktivní přístup k věci.
  Ono se toho mohlo stát nepočítaně. A třeba může být pozadí případu mnohem temnější. Třeba tento mladík miloval královnu a svou úlohu nejvíc ze všech zůčastněných a proto byl vybrán tajnou reptiliánskou sektou pracující na pozadí královské rodiny jako rituální oběť jejíž muka z předsmrtného prozření, čemu to sloužil, usnadnily odchod temné královniny duše do Hádu. A královské rodině poplatný koroner poté jen vydá pro policii příslušnou zprávu o ohledání mrtvoly. A je hned "klid po pěšině"...

 • Atom
  upravené Mon 10 Oct 2022 #71->

  oběť jejíž muka z předsmrtného prozření

  Tady je nesrovnalost, neexistují oběti, pouze vnějškově. Čistá duše i když bude oklamaná nemůže z principu trpět, ovšem lze takový obraz vytvořit (jakože Ježíš byl ukřižovaný i když nebyl) a tak zkoušet tak morálku okolních duší.

 • @Atom , to jsem jen fantazíroval zas jen pro představu Ale podobné satanské sekty to mučení a krvavé a lidožroutské rituály provozují. A nějaký účel to má.

 • @Ladič povedal/-a:
  @Atom , to jsem jen fantazíroval zas jen pro představu Ale podobné satanské sekty to mučení a krvavé a lidožroutské rituály provozují. A nějaký účel to má.

  Získavanie temnej energie gavach, ktorú potom používajú proti nám. Bez nej by nás, Slovanov, dočasne neporazili.

 • skor si myslim, ze dotycny mlady muz bol ockovany a nasledky prisli

 • Meghan prý podala žádost o rozvod s Harrym.
  https://www.youtube.com/shorts/2KXtFIjRQ1s

 • Poradie: závoj, zásnuby, svadba

  Svadobný závoj sa zadal do výroby v r. 1944, no neoficiálne zásnuby boli až v r. 1946.
  Iskra vraj preletela už v r. 1939. Vymieňanie listov určite neuniklo pozornosti.
  Ak bol sobáš dlhodobo v pláne, začína to dávať zmysel.

  Kráľovná Alžbeta II. sa do princa Philipa zaľúbila už ako 13-ročná. Toto je príbeh ich lásky, ktorá vydržala viac ako 70 rokov
  Príbeh lásky kráľovského páru, ktorý sa začal v 30. rokoch minulého storočia a v manželstve napokon trval až do momentu, kým ich smrť nerozdelila.
  „Je niekto, kto neľahko prijíma komplimenty, ale po celé tieto roky bol mojou silou a oporou. Ja, celá jeho rodina, táto krajina a aj množstvo iných krajín mu dlhujeme viac, ako by kedy uznal, alebo aj viac, ako by sme si kedy uvedomovali,“ vyznala kráľovná Alžbeta II. Philipovi lásku v roku 1997 pri príležitosti 50. výročia kráľovskej svadby.
  Padol jej do oka hneď, keď sa prvýkrát stretli
  Manželstvá panovníkov sa historicky často dohodovali bez toho, aby v týchto rozhodnutiach mali samotní nastávajúci manželia akékoľvek slovo. Treba spájať významné rody či upevniť pozíciu kráľovskej rodiny, počúvali často princovia a princezné, keď chceli rebelovať proti partnerovi, ktorého im rodina vybrala. Vzťah Alžbety II. a princa Philipa bol presným opakom.
  Dvojica sa prvýkrát stretla v roku 1939, keď sa vtedy iba 13-ročná princezná Alžbeta vybrala do vzdelávacej inštitúcie Britannia Royal Naval College. V škole sa za námorníka vyučil aj Philip Mountbatten, ktorý sa narodil v roku 1921 na gréckom ostrove Korfu a do vienka dostal tituly dánskeho a gréckeho princa.
  Priezvisko Mountbatten si pritom Philip prisvojil až pred svadbou s budúcou kráľovnou, upozorňuje ITV. Philipovo priezvisko predtým znelo Battenberg, no toto meno spoločne so vzdialenými rodinnými prepojeniami na prominentných nacistických pohlavárov prinútilo Philipa vymeniť ho za pozmenenú verziu Mountbatten akceptovateľnú vo Veľkej Británii.
  Zamilovaná 13-ročná princezná
  Od stretnutia v roku 1939 na námornej akadémii sa 13-ročná princezná Alžbeta do Philipa zamilovala, začali si vymieňať listy a láska bola na svete.
  Nikomu neprekážalo ani to, že obaja sú veľmi vzdialení príbuzní, ktorých spoločným predkom bola slávna britská kráľovná Viktória. Listová korešpondencia prekvitala rovnako ako vzájomné city, ale spojenie načas prerušila druhá svetová vojna.
  Philip slúžil v britskom námorníctve, pomáhal pri mnohých známych bitkách o Krétu či Sicíliu a ku koncu vojny ho odvelili do Tichého oceánu, kde sa zúčastnil bitky o Okinawu.
  Vojna ho našťastie o život nepripravila, a tak prakticky okamžite po návrate do Veľkej Británie s Alžbetou začali plánovať spoločný život a svadbu. O ruku ju požiadal práve na škótskom zámku Balmoral, kam prišla kráľovná dožiť svoje posledné týždne a kde napokon skonala.
  Bezpodmienečne som sa zaľúbil, písal Philip po vojne
  „Bol som ušetrený vo vojne a dožil som sa víťazstva. Dostal som šancu oddýchnuť si, prispôsobiť sa novému životu a bezpodmienečne sa zamilovať. Popritom sa každého osobné problémy aj problémy sveta zdajú malé a malicherné,“ napísal Philip v liste, keď sa v roku 1946 vracal z vojny.
  Kráľ Juraj VI. žiadosť Philipa o ruku svojej dcéry akceptoval a 9. júla 1947 sa svet dozvedel, že je princezná Alžbeta zasnúbená. Philip sa medzitým musel vzdať svojich kráľovských titulov gréckeho a dánskeho princa, zmenil si priezvisko a stal sa britským občanom, len aby splnil všetky požiadavky, ktoré vyžadovala kráľovská rodina pred svadbou.
  „Lilibet bude jedného dňa kráľovnou a on bude jej kráľovským manželom. To je oveľa ťažšie ako byť kráľom, ale myslím, že je to muž na správnom mieste,“ skonštatoval na kráľovskej svadbe v novembri 1947 kráľ Juraj VI., keď videl, ako si obaja sľubujú lásku a vernosť.
  https://refresher.sk/121176-Kralovna-Alzbeta-II-sa-do-princa-Philipa-zalubila-uz-ako-13-rocna-Toto-je-pribeh-ich-lasky-ktora-vydrzala-viac-ako-70-rokov#lock


  Chýbajú fotky tehotnej Alžbety

  Čtyři děti, ale žádná fotka s bříškem. Proč neexistují snímky těhotné královny Alžběty II.?
  Podle webu gloucestershirelive.co.uk královna navíc údajně nesnášela slovo „těhotná“ a zakázala jeho používání ve své přítomnosti. Prý ho považovala za vulgární. Místo toho žádala, aby se o těhotných mluvilo jako o ženách „v rodinném stavu“, což je ale staromódní fráze.
  https://cnn.iprima.cz/ctyri-deti-ale-zadna-fotka-proc-neexistuji-snimky-tehotne-kralovny-alzbety-ii-186747

  Štyri deti, ale iba jediná fotka s bruškom. Toto je dôvod, prečo neexistujú iné zábery tehotnej kráľovnej
  Ani jedno tehotenstvo nemohla oznámiť verejne.
  https://www.dobrenoviny.sk/c/207426/styri-deti-ale-iba-jedina-fotka-s-bruskom-toto-je-dovod-preco-neexistuju-ine-zabery-tehotnej-kralovnej


  Víno pre kráľovnú

  Aké víno pili na Slovensku Putin a kráľovná Alžbeta II. 2015
  Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip, vojvoda z Edinburghu, si v roku 2008 mohli vyberať až zo štyroch vín - Rizling rýnsky, Radošínsky Klevner, Paves, Devín – Čebovce.
  https://domov.sme.sk/c/7774729/ake-vino-pili-na-slovensku-putin-a-kralovna-alzbeta-ii.html

  Slovenské víno pre kráľovnú 2018
  Najväčší rozmach zažilo vinohradníctvo počas panovania Márie Terézie a Jozefa II., mnohé vína zo Slovenska konkurovali tým najlepším európskym značkám a dostávali sa aj na kráľovské dvory. Obľúbené víno uhorskej panovníčky bola napríklad „obyčajná‟ Frankovka modrá z Rače, na jej výrobu vydala Mária Terézia v roku 1776 dispozičnú listinu.
  Možno aj preto ju naservírovali ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi, keď v roku 2005 spolu s americkým prezidentom George W. Bushom navštívil Bratislavu. Bush zas dostal na ochutnávku červené cuveé President z Vinanzy Vráble. Napokon, keď v roku 2008 prišla po prvý raz na Slovensko anglická kráľovná Alžbeta II., na stole bol nielen radošinský Klevner (podávaný počas jej korunovácie pred 55 rokmi, pozn. 2008-1953=55), ale aj vína od Mrva & Stanko, Pavelka a Villa Víno Rača.
  https://wineplanet.sk/blog/slovenske-vina-a-vinohradnictvo-na-slovensku

  Na víne z Radošiny si pochutnala Alžbeta II. aj Kate s Williamom 2012
  Prvotné informácie o víne v Radošine siahajú už do roku 1400, keď sa dokonca zaznamenala jeho krádež. Sláva miestneho vína dosiahla svoj prvý vrchol v roku 1947, keď sa podávalo hosťom počas svadby anglickej kráľovnej Alžbety II., a neskôr aj na jej korunovácii v roku 1953. Vychutnávať si ho však mohli i hostia na svadbe princa Williama s Kate Middleton. "Kráľovná a jej hostia pili Klevner zo slávneho ročníka 1947, považovaného za najlepšie v 20. storočí. Do Anglicka vtedy putovalo 500 litrov vína v drevených sudoch. Aj na stole Williama bolo vínko, na ktorého chuť určite nezabudnú, lebo Klevner z roku 2009 bol veľmi kvalitný," vraví pyšne Peter Lukačovič, pivničný majster z Radošiny.
  https://www.cas.sk/clanok/237120/na-vine-z-radosiny-si-pochutnala-alzbeta-ii-aj-kate-s-williamom/

  Na svadbe Alžbety II. sa podávalo aj radošinské víno 2016
  Radošinské víno zaujalo anglického vyslanca, a tak putovalo na kráľovský dvor 500 litrov radošinského Klevnera v drevených sudoch.
  https://mytopolcany.sme.sk/c/8177100/na-svadbe-alzbety-ii-sa-podavalo-aj-radosinske-vino.html

  Alžbeta II. pila víno aj od Bödöra. Slávnu vinicu stihol kúpiť pol roka pred návštevou 2022
  https://domov.sme.sk/c/23005101/ako-sa-vino-od-bodora-dostalo-ku-kralovnej-alzbete.html

  Víno pre Alžbetu II. 2008
  https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/vino-pre-alzbetu-ii


  V Devíne

  Prehliadka hradu Devín
  Hrad Devín sa týči obklopený nádhernou prírodou na vrchole 80 metrov vysokého skalného brala. Bol postavený nad historickou dedinkou Devín a nad magickým sútokom riek Moravy a Dunaja, ktoré tu tvoria slovensko-rakúsku hranicu. Po desaťročia práve tu, pár metrov od hradu stála železná opona, pri ktoré prišlo o život množstvo ľudí. Pripomína to pamätník Brána slobody postavený pri sútoku, ktorý v roku 2008 odhalila kráľovná Alžbeta II. pri svojej návšteve Slovenska.
  https://www.bratislava-guide.sk/sk/prehliadka-hradu-devin/

  Kráľovná na Devíne odhalila Pamätník železnej opony 2008
  Obdobie komunistického režimu, ktorý okrem iného obmedzoval ľudí pri cestovaní do zahraničia, bude v Bratislave pripomínať ďalší pamätník. Slávnostne ho odhalila britská kráľovná Alžbeta II. na sútoku Dunaja a Moravy v Devíne, kde sa za bývalého režimu začínali viaceré pokusy o útek na Západ.
  Približne tri metre vysoký Pamätník železnej opony má pripomínať hraničné bariéry, ktoré bývalé socialistické Československo oddeľovalo od „kapitalistického“ Rakúska na druhej strane Dunaja. Monument nakrátko doplnil už existujúci pamätník s názvom Brána slobody, ktorý pod Devínskym hradom stojí od roku 2005. Nové dielo však pod hradom nezostalo a po odhalení ho odviezli na iné miesto. Kam by sa mal presne v hlavnom meste presunúť, zatiaľ ešte nie je známe.
  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/159334-kralovna-na-devine-odhalila-pamaetnik-zeleznej-opony/

  Britská kráľovná odhalila pamätník komunizmu 2008
  https://domov.sme.sk/c/4139523/britska-kralovna-odhalila-pamatnik-komunizmu.html

  Nicholas Winton, Matej Mináč a kráľovná
  https://plus7dni.pluska.sk/ludia/zahadny-spolocnik-kralovnej-alzbety-smrti-panovnicky-prasklo-strazene-tajomstvo

  Pamätník železnej opony
  http://monuments-remembrance.eu/sk/panstwa/slowacja-5/288-iron-curtain-memorial-2


  Oznámil bosý Slovák v ponožkách dátum Alžbetinho pohrebu?

  Zora
  zverejnil(a) 10. 4. 2022 o 13:04
  Správa prvá
  Slovák iba v ponožkách v ukradnutom lietadle preletel z Talianska do Francúzska s listom v angličtine:
  Francúzi zachytili ukradnuté lietadlo. Pilotoval ho Slovák bez topánok
  30.3.22
  Francúzske letectvo v stredu zachytilo ľahké lietadlo, ktoré nelegálne vstúpilo do vzdušného priestoru krajiny a preletelo cez niekoľko bezletových zón. Pilota napokon prinútili pristáť na miestnom letisku. Informovala o tom agentúra DPA. Podľa rozhlasovej stanice Europe 1 stroj pilotoval 33-ročný Slovák, ktorý údajne lietadlo ukradol v Taliansku. Stanica Europe 1 spresnila, že francúzska stíhačka typu Mirage 2000 vzlietla v stredu okolo 10.40 h SELČ, aby zachytila lietadlo, ktoré bolo v ten deň ukradnuté v Taliansku. Pilot, hlásiaci sa k slovenskej národnosti, preletel nad námornou základňou Toulon, čo viedlo miestne úrady k uzavretiu vzdušného priestoru nad mestom Nice na približne tridsať minút.
  Po malom lietadle pátral okrem francúzskej stíhačky aj policajný vrtuľník typu Eurocopter Fennec. Ukradnutý stroj napokon lokalizovali a pilota prinútili pristáť na letisku Aix-en-Provence, kde bol muž následne zatknutý. Dôvody jeho činu zostávajú podľa DPA nejasné. Muž poslúchol príkaz francúzskeho vojenského pilota a nekládol žiadny odpor. Podľa informácií Europe 1 išlo o muža bez dokladov totožnosti, ktorý deklaroval, že sa narodil 19. septembra 1988 na Slovensku. Nemal obuté topánky a ukradnutý stroj pilotoval len v ponožkách. Po pristátí odovzdal policajtom list napísaný v angličtine. Pilot skončil v rukách miestnej polície. V súčasnosti sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe.
  https://ereport.sk/francuzi-zachytili-ukradnute-lietadlo-pilotoval-ho-slovak-bez-topanok/
  https://archiv.ksbforum.info/index.php?u=/topic/5139/zopár-správ-ktoré-sme-nespomenuli

  19.9.22 mal 34 rokov.

 • Zora
  upravené Fri 25 Nov 2022 #78->

  Alžbeta, Viktória, Rotschild ...
  Možno konšpirácia, možno pravda, pravdou však je aj to, že Viktóriin prídomok "babička Európy" veľa napovedá.

  Anglie má nového krále 1 – Joseph Gregory Hallett a co to znamená pro nás a pro zbytek světa – 1. část
  https://cz24.news/anglie-ma-noveho-krale-joseph-gregory-hallett-a-co-to-znamena-pro-nas-a-pro-zbytek-sveta-1-cast/
  Anglie má nového krále 2 – Joseph Gregory Hallett a co to znamená pro nás a pro zbytek světa – 2. část
  https://cz24.news/anglie-ma-noveho-krale-2-joseph-gregory-hallett-a-co-to-znamena-pro-nas-a-pro-zbytek-sveta-2-cast/

 • z royal stránky:

  Oficiálny znak korunovácie kráľa Karola III.
  Znak bol inšpirovaný záujmom a láskou Jeho Veličenstva k prírode.

 • king charles - bol královninin obľúbený pes...okrem toho že to je rasa.

 • Zora
  upravené Mon 6 Mar 2023 #82->

  Kráľ Karol ide na prvé štátne návštevy do Francúzska a Nemecka
  /automatický preklad/

  Prvé štátne návštevy za vlády kráľa Karola sa uskutočnia vo Francúzsku a Nemecku, oznámil Buckinghamský palác.
  Kráľ Karol s manželkou Camillou pricestuje do krajín na návštevu od 26. do 31. marca.
  Francúzsky prezident Emmanuel Macron usporiada štátny banket pre kráľovský pár vo Versaillskom paláci.
  V Nemecku bude kráľ prvým britským panovníkom, ktorý vystúpi v Bundestagu, nemeckom parlamente.
  Kráľovský pár navštívi aj pamätníky spojeneckého bombardovania v Hamburgu a mladých židovských utečencov, ktorí utiekli pred nacistami.

  Ako hlava štátu sa o oficiálnych návštevách kráľa rozhoduje na základe odporúčania vlády – a tieto symbolické prvé zámorské destinácie budú vnímané ako prioritné pre silnejšie vzťahy s európskymi susedmi.

  Začiatkom tohto týždňa sa kráľ stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, keď navštívila Spojené kráľovstvo, aby oznámila dohodu o dohodách o brexite pre Severné Írsko.
  Okrem riešenia toho, čo hovorca Buckinghamského paláca nazval „obete a výzvy našej spoločnej minulosti“, sa európska cesta zameria na moderné výzvy, ako sú klimatické zmeny a Ukrajina.
  Buckinghamský palác uviedol, že tieto cesty „oslávia vzťah Británie s Francúzskom a Nemeckom a poznačia našu spoločnú históriu, kultúru a hodnoty“.

  Vo Francúzsku budú kráľovskí manželia postupovať pozdĺž Champs Elysees v Paríži pred stretnutím s prezidentom Macronom v Elyzejskom paláci.
  Kráľ Charles vystúpi pred senátormi a poslancami francúzskeho Národného zhromaždenia, čo je prvý takýto prejav člena britskej kráľovskej rodiny v rokovacej sále francúzskeho parlamentu.
  Camilla s Brigitte Macron otvoria výstavu umenia Manet a Degas v umeleckej galérii Musée d'Orsay.
  Súčasťou štátnej návštevy bude aj Bordeaux, kde kráľovský pár navštívi organickú vinicu, ktorá využíva slnečnú energiu a udržateľný prístup k výrobe vína. Make-up vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe vína.
  Prezident Macron vo vyhlásení uviedol, že je to česť, že Francúzsko bolo vybrané na prvú štátnu návštevu kráľa ako panovníka, a to "ilustruje hĺbku historických väzieb spájajúcich naše dve krajiny".

  V Nemecku navštívia manželia Berlín a Hamburg. V Hamburgu pôjdu k Pamätníku svätého Nikolaja, pozostatku kostola zničeného spojeneckým bombardovaním počas druhej svetovej vojny.
  Pri spomienkovom a zmierovacom podujatí pri príležitosti 80. výročia bombových náletov na nemecké prístavné mesto sa budú klásť vence.
  Kvety položia aj k pamätníku detí Kindertransport, ktoré boli židovskými utečencami pred nacistami.
  V Nemecku sa uskutoční slávnostné privítanie od prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera pri Brandenburskej bráne v Berlíne, pričom sa predpokladá, že ide o prvý prípad, kedy sa symbolické miesto použilo na začiatok štátnej návštevy.
  Kráľ sa stretne s utečencami konfliktu na Ukrajine a vypočuje si o podpore, ktorú im poskytli, keď prišli do Nemecka.

  Poslednú štátnu návštevu Spojeného kráľovstva v Nemecku uskutočnila v roku 2015 kráľovná Alžbeta II. a v roku 2014 navštívila Francúzsko.
  Ako princ z Walesu uskutočnil Charles 34 oficiálnych návštev vo Francúzsku a 28 v Nemecku.
  Návštevy sa uskutočnia v období pred korunováciou kráľa, ktorá sa bude konať vo Westminsterskom opátstve 6. mája.
  https://www.bbc.com/news/uk-64836097


  bombardovanie Hamburgu - Operácia Gomora
  https://break.cas.sk/2022/02/26/bombardovanie-hamburgu-nemecka-hirosima/
  https://www.aktuality.sk/clanok/611853/operacia-gomora-pred-75-timi-rokmi-briti-s-americanmi-rozputali-peklo/
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Gomora
  Dá sa o tom dočítať napr. aj v knihe Kto prinútil Hitlera prepadnúť Stalina /N. Starikov/.


  "Prvá návšteva po získaní moci má však pre akúkoľvek hlavu štátu zvláštny význam. Kam pôjde nový prezident, cisár alebo generálny tajomník - tam aj smeruje hlavná línia jeho politiky."
  N. Starikov: Vojna cudzími rukami

 • Zora
  upravené Fri 24 Mar 2023 #83->

  Kráľova návšteva sa odkladá:

  Macron: Karol III. by mohol Francúzsko navštíviť začiatkom leta
  Návštevu britského kráľa Karola III. vo Francúzsku zrejme odložia na začiatok leta, oznámil v piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.
  Kancelária francúzskeho prezidenta už predtým oznámila, že z dôvodu násilných protestov proti dôchodkovej reforme sa plánovaná návšteva Karola vo Francúzku odkladá. Britský monarcha tam mal pricestovať s manželkou už túto nedeľu.
  "Navrhli sme, že štátna návšteva by sa mohla uskutočniť na začiatku leta, podľa toho, aký budú mať obe strany program," uviedol Macron po summite Európskej únie v Bruseli. Konanie návštevy uprostred protestov by podľa Macrona nebolo rozumné a ani slušné voči hosťovi.
  Zároveň odsúdil násilné správanie, ku ktorému prišlo na niektorých protestoch proti reforme dôchodkového systému. Podľa Macrona "násilie do demokracie nepatrí".
  https://www.teraz.sk/zahranicie/macron-karol-iii-by-mohol-francuzsko/703294-clanok.html

  Na stránke teraz.sk sú dnes ešte ďalšie 2 správy o odložení kráľovskej návštevy.

  A len tak čistou náhodou sa objavuje správa o nemeckom dopravnom štrajku:
  https://www.teraz.sk/zahranicie/nemecke-odbory-zvolali-na-pondelok-rozs/703047-clanok.html

 • Karol predsa len v Nemecku

  Nemecký prezident sa poďakoval kráľovi Karolovi III. za úžasné gesto
  29.3.23
  Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v stredu poďakoval kráľovi Karolovi III., že svoju prvú zahraničnú cestu ako nový britský panovník podnikol do Nemecka.
  "Toto je úžasné osobné gesto a dôležitý signál pre nemecko-britské vzťahy," povedal Steinmeier pri prijatí kráľa vo svojej oficiálnej rezidencii v paláci Bellevue v Berlíne.
  Pripomenul tiež, že práve 29. marca 2017 vtedajšia britská premiérka Theresa Mayová odovzdala žiadosť Británie o vystúpenie z Európskej únie.
  "Dnes, šesť rokov odo dňa, keď Británia začala proces odchodu z Európskej únie, otvárame novú kapitolu v našich vzťahoch. Spoločne, ako priatelia a partneri, sa z toho tešíme," povedal Steinmeier. Ocenil tiež kráľov dlhodobý záujem o problémy životného prostredia.
  Karol III. a jeho manželka Kamila sú v Nemecku na trojdňovej návšteve. Ide o jeho prvú oficiálnu štátnu návštevu v zahraničí vo funkcii panovníka Spojeného kráľovstva, ktorým sa stal po úmrtí kráľovnej Alžbety II. Návšteva sa uskutočňuje ešte pred jeho formálnou korunováciou naplánovanou na 6. mája.
  Kráľa (74) a jeho manželku Kamilu privítal nemecký prezident Steinmeier s manželkou Elke Büdenbenderovou pri Brandenburskej bráne v centre nemeckého hlavného mesta Berlín. Prezidentský pár bude Karola a Kamilu sprevádzať počas celej ich návštevy.
  Britských kráľovských manželov privítali pri Brandenburskej bráne s vojenskými poctami - prvýkrát sa takýto obrad konal pri tejto historickej pamiatke. V jej okolí sa zišlo mnoho stoviek priaznivcov, ktorí ich tiež chceli privítať.
  Kráľ vystúpi aj v nemeckom parlamente a stretne sa s utečencami z Ukrajiny.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/nemecky-prezident-sa-podakoval-kralo/704412-clanok.html


  Karol III. vyzdvihol dôležitosť vzťahov Nemecka a Británie
  30.3.23
  Britský kráľ Karol III. poukázal v stredu na dôležitosť vzťahov Nemecka a Británie a ich podporu Ukrajiny v boji proti nevyprovokovanej invázii Ruska.
  Na štátnom bankete, ktorý hostil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, Karol poukázal na záväzok Británie a Nemecka "chrániť a podporovať spoločné demokratické hodnoty".
  "Toto je dnes jasne stelesnené, keď spolu stojíme na strane Ukrajiny pri obrane slobody a suverenity tvárou v tvár nevyprovokovanej agresii," uviedol britský panovník.
  "Vzťahy Nemecka a Spojeného kráľovstva znamenajú pre mňa veľa... som teraz viac, než kedykoľvek predtým, presvedčený o ich trvalej hodnote pre nás všetkých," uviedol Karol s tým, že kým bude kráľ, spraví všetko pre ich posilnenie.
  Karol navštívil Nemecko pred tým, ako sa stal kráľom, približne 40-krát a svoju reč predniesol z časti po anglicky a z časti po nemecky.
  Steinmeier ešte predtým hovoril o "smutnom dni", ktorý nastal, keď Británia pred šiestimi rokmi začala proces svojho odchodu z Európskej únie. "Presne o šesť rokov neskôr otvárame novú kapitolu... Teraz sa pozeráme vpred za zmenených podmienok, no stále spolu," uviedol Steinmeier v angličtine.
  "Naše priateľstvo je dôležité a stále silné," dodal.
  Karol III. (74) je na trojdennej návšteve Nemecka, ktorá je zameraná na uchovanie silných vzťahov po Brexite. Britský panovník sa počas banketu poďakoval aj v mene svojej manželky Kamily Nemcom za vrelé privítanie a "dojemné posolstvá podpory a náklonnosti" v súvislosti so smrťou jeho matky Alžbety II. vlani v septembri.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/karol-iii-vyzdvihol-dolezitost-vzta/704467-clanok.html


  Karol III.: Ruská invázia na Ukrajinu pošliapala slobodu a dôstojnosť
  30.3.23
  Britský kráľ Karol III. počas svojho historicky prvého príhovoru v nemeckom parlamente vo štvrtok uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu "pošliapala slobodu a dôstojnosť" a vyzdvihol vojenskú pomoc, ktorú Nemecko Kyjevu poskytuje.
  Britský panovník na začiatku svojho príhovoru v Bundestagu poďakoval Nemcom za láskavosť, ktorú mu preukázali po úmrtí jeho matky, kráľovnej Alžbety II. Zároveň dodal, že odkedy Nemecko prvýkrát navštívil ako mladý chlapec, ho táto krajina výrazným spôsobom ovplyvnila. Zavtipkoval aj o rivalite britských a nemeckých futbalových mužstiev.
  Karol III. sa vyjadril aj k ruskej invázii na Ukrajinu, ktoré podľa jeho slov spôsobuje "nepredstaviteľné utrpenie". Ohrozená je bezpečnosť a demokratické hodnoty Európy, avšak dodal, že "spolupráca pri obrane Ukrajiny, slobody a mieru" je preňho veľkým povzbudením.
  Nemecko je podľa Karola III. jedinou krajinou na svete, s ktorou má Británia "také blízke vzťahy, čo je jasným príkladom a dôkazom partnerstva". Monarcha tiež vyzdvihol snahy Londýna a Berlína prejsť na čisté druhy energie, a to najmä na pobrežné veterné elektrárne či používanie vodíka, ktorý opísal ako "palivo, ktoré môže zmeniť budúcnosť".
  Britský panovník tiež uviedol, že v rámci svojej piatkovej návštevy mesta Hamburg si "uctí pamiatku Kindertransportu, vďaka ktorému sa podarilo pred 85 rokmi zachrániť viac ako 10.000 židovských detí pred hrôzami nacizmu a poskytnúť im bezpečie v Británii". Spolu s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom si tiež pripomenie bombardovanie Hamburgu z roku 1943.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/karol-iii-ruska-invazia-na-ukrajinu/704584-clanok.html


  Polovica Nemcov vidí návštevu Karola III. ako prejav bližších vzťahov
  https://www.teraz.sk/zahranicie/polovica-nemcov-vidi-navstevu-karola/704579-clanok.html

 • Preco nemala namiesto cervenych, zlte saty?

 • Zora
  upravené Sun 2 Apr 2023 #87->

  30.3.23
  Karol III. na návšteve organickej farmy vyrobí špeciálny syr
  https://www.teraz.sk/zahranicie/karol-iii-na-navsteve-organickej-farm/704643-clanok.html

  31.3.23
  Karol III. a Kamila cestovali z Berlína do Hamburgu rýchlovlakom
  https://www.teraz.sk/zahranicie/karol-iii-a-kamila-cestovali-z-berlina/704850-clanok.html

  Karol III. si v Hamburgu uctil obete bombardovania Spojencov
  Britský kráľ Karol III. si v piatok uctil v nemeckom Hamburgu vyše 30.000 obetí bombardovania mesta Spojencami počas druhej svetovej vojny.
  Karol s manželkou Kamilou položili veniec ku kostolu svätého Mikuláša, ktorý je v súčasnosti pamätníkom. Vypočul si tiež, ako hamburská evanjelická biskupka Kirsten Fehrsová číta litánie venované zničeniu anglického mesta Coventry nemeckým bombardovaním v roku 1940. *
  Bombardovanie Hamburgu v júli 1943 britskými a americkými lietadlami bolo reakciou na ničivé nálety nacistického Nemecka v Británii. V jeho dôsledku bola zničená veľká časť mesta a obeťami boli zväčša nemeckí civilisti.
  Kráľovský pár predtým navštívil aj pamätník Kindertransporte venovaný záchrannej akcii, v rámci ktorej bolo 10.000 židovských detí umiestnených v roku 1938 do rodín v Británii.
  Britského monarchu sprevádzal v Hamburgu, kam pricestoval z Berlína rýchlovlakom, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
  Na trojdňovú návštevu Nemecka pricestoval Karol s manželkou Kamilou v stredu. Ide o jeho prvú zahraničnú cestu odvtedy, čo vlani v septembri nastúpil na britský trón. Pôvodne plánoval ako prvé navštíviť Francúzsko. Táto cesta však bola napokon zrušená v dôsledku rozsiahlych protestov proti reforme francúzskeho dôchodkového systému.
  Karolovu návštevu Nemecka zavŕši plavba loďou a rozlúčková recepcia, ktorej súčasťou budú aj hudobné vystúpenia s piesňami britskej kapely Beatles.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/karol-iii-si-v-hamburgu-uctil-obete-bom/704943-clanok.html

  *Na porovnanie:
  Coventry: Centrum města bylo zničeno a ve spáleništi našlo smrt 554 lidí, dalších 865 bylo zraněno.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Nálet_na_Coventry
  Hamburg: Bylo zcela vypáleno 20 čtverečních kilometrů, zabito bylo okolo 40 000 lidí.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Gomora
  Viac v príspevku zo 7.3.23.

  Berlín a Londýn: Návšteva kráľa v Nemecku je znak pevnosti vzťahov
  Trojdňová návšteva britského kráľa Karola III. v Nemecku, ktorú spoločne s manželkou Kamilou zavŕšil v piatok, predstavuje podľa pozorovateľov v Berlíne i Londýne významný signál o pretrvávajúcej pevnosti britsko-nemeckých vzťahov. TASR informuje na základe sobotnej správy agentúry AP.
  Jens Zimmermann zo stredoľavej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) uviedol, že Karol III., ktorý mal ako prvý monarcha vo štvrtok prejav v nemeckom Spolkovom sneme, vyslal "jasný signál", keď časť svojej reči predniesol v nemčine. "(Jeho) prejav v Bundestagu bol prijatý veľmi dobre," povedal Zimmermann pre AP. "Bolo to omnoho politickejšie, než by ste boli očakávali. Bolo to veľmi spájajúce...," zhodnotil.
  Britský monarcha v príhovore k členom dolnej komory parlamentu v Berlíne vyzdvihol vojenskú pomoc, ktorú Británia a Nemecko Kyjevu poskytujú v boji proti ruským inváznym silám.
  Zimmermann konštatoval, že vyjadrenie Karola III., ktorý Berlín ocenil za prijatie mnohých utečencov z Ukrajiny, je možné vnímať aj ako nepriamu kritiku najnovších protiutečeneckých praktík britskej vlády. Dodal, že hoci kráľ nemôže priamo zasahovať do britskej politiky, je "mäkkou silou", ktorú netreba podceňovať.
  Bronwen Maddoxová z politologického inštitútu Chatham House so sídlom v Londýne zase poukázala na dôležitosť osobných stretnutí svetových lídrov, ktorá sa potvrdila najmä po pandémii koronavírusu. Ako povedala, stretnutia tvárou v tvár sú významné hlavne pre predstaviteľov štátov, pretože tí bývajú neraz veľmi izolovaní.
  Michael Kruse, nemecký poslanec Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorý je rovnako ako Zimmermann členom nemecko-britskej parlamentnej skupiny, uviedol, že obe krajiny majú aj napriek brexitu naďalej mnohé spoločné ekonomické záujmy.
  Britský monarcha bol prvým štátnym hosťom vôbec, ktorého na berlínskom letisku privítali s vojenskými poctami - salvou z 21 zbraní. Agentúra DPA poukazuje na srdečné privítanie britskej kráľovskej dvojice zo strany nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a tiež na skutočnosť, že lietadlo Karola III. a Kamily pri odchode z Nemecka sprevádzalo stíhacie lietadlo Typhoon so salutujúcim pilotom.
  "Mám rada Nemecko, je to (tu) veľmi milé. Je to moja štvrtá návšteva, veľmi sa mi tu páči," povedala Kamila novinárom v piatok počas návštevy základnej školy v meste Hamburg.

  štvrtková torta v eko-dedine Brodowin

  https://www.teraz.sk/zahranicie/berlin-a-londyn-navsteva-krala-v/705009-clanok.html


  https://www.bild.de/unterhaltung/royals/royals/koenig-charles-und-camilla-in-berlin-der-royal-besuch-im-bild-live-ticker-83370446.bild.html
  https://www.bild.de/unterhaltung/royals/royals/king-charles-iii-der-deutschland-besuch-des-koenigs-im-live-ticker-83384436.bild.html
  https://www.bild.de/unterhaltung/royals/royals/king-charles-und-camilla-tag-3-im-live-ticker-der-koenig-faehrt-bahn-83397682.bild.html

 • The Guardian: Kráľ podporil výskum väzieb monarchie s otrokárstvom
  https://www.teraz.sk/zahranicie/the-guardian-kral-podporil-vyskum-v/706172-clanok.html

  niečo podobné - holandská kráľovská rodina: https://ksbforum.info/discussion/comment/14942/#Comment_14942


  Chýbajú zvonári, v deň korunovácie Karola III. nezaznie každý zvon
  /.../
  Podľa tradície sa v deň korunovácie majú v Británii rozozvučať všetky kostolné zvony. V súčasnosti ich je zhruba 38.000, CCCBR však združuje len asi 30.000 zvonárov.
  /Ústredná rada kostolných zvonárov - CCCBR/
  /.../
  V deň korunovácie sa v rámci Zvonenia pre kráľa (Ring for the King) rozozvučia zvony "len" na 45 minút, niekde aj na viac ako tri hodiny. Konkrétny čas závisí od schopností zvonára v každom kostole.
  Korunovačná bohoslužba vo Westminsterskom opátstve bude v sobotu 6. mája, pravdepodobne o 11.00 h alebo 11.15. h. Po potvrdení času sa začne zvoniť pred bohoslužbou, ale vyzváňanie sa môže konať v akomkoľvek čase, podľa potrieb jednotlivých farností a zvonárov.
  /.../
  https://www.teraz.sk/zahranicie/chybaju-zvonari-v-den-korunovacie/706004-clanok.html


  Biden prijal pozvanie od Karola III. na návštevu Spojeného kráľovstva
  Šéf Bieleho domu počas telefonátu potvrdil, že sa nezúčastní na blížiacej sa májovej korunovácii Karola III. Dodal však, že Spojené štáty bude na tejto ceremónii zastupovať prvá dáma USA Jill Bidenová.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/biden-prijal-pozvanie-od-karola-iii-na/706078-clanok.html

 • Pred korunováciou

  11.10.22
  Náznaky zmien:
  Na rozdiel od korunovácie kráľovnej Alžbety v roku 1953, ktorá trvala takmer štyri hodiny a zúčastnilo sa na nej 8-tisíc hostí, plánuje Charles skromnejší formát. Počet hostí chce zredukovať na 2-tisíc, obrad skrátiť na niečo vyše hodiny a dokonca plánuje vynechať aj staroveké a časovo náročné rituály – vrátane obdarovania panovníka zlatými ingotmi.
  Charles si želá, aby jeho korunovácia udávala tón efektívnej a modernej monarchii a hlavne, aby sa na ňu zbytočne neminuli závratné sumy. Zároveň však túži zachovať určitú časť pompéznosti monarchie.
  https://www1.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/foto-unikli-prve-detaily-korunovacie-charlesa-historici-krutia-hlavou-toto-neskonci-dobre


  14.2.23
  Kamila bude mať korunu kráľovnej Márie, ale bez diamantu Koh-i-Noor
  Kamila sa rozhodla pre korunu kráľovnej Márie v záujme "udržateľnosti a efektívnosti", uviedol Buckinghamský palác. Pôvodne vznikla pre korunováciu Mary z Tecku za kráľovnú manželku Máriu britského kráľa Juraja V., ktorá sa konala v roku 1911. Karol III. je jeho pravnukom.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/kamila-bude-mat-korunu-kralovnej-mar/694531-clanok.html
  https://sk.wikipedia.org/wiki/Mária_z_Tecku


  16.4.23
  Prípravy na korunováciu kráľa Karola III. sú v plnom prúde: Zúčastní sa jej viac ako 6 000 vojakov
  Z britských vojnových lodí a armádnych základní po celej krajine zaznejú salvy. Neskôr nad palácom preletia vojenské lietadlá, okrem moderných strojov aj lietadlá z druhej svetovej vojny. Minister obrany Ben Wallace povedal, že to bude „veľká a vhodná pocta“ panovníkovi, ktorý je zároveň vrchným veliteľom ozbrojených síl Spojeného kráľovstva.
  /.../
  Na korunovačných oslavách zohrajú rolu aj stovky vojakov z 35 krajín Spoločenstva národov.
  https://www.cas.sk/clanok/2789903/pripravy-na-korunovaciu-krala-karola-iii-su-v-plnom-prude-zucastni-sa-jej-viac-ako-6-000-vojakov/
  https://sk.wikipedia.org/wiki/Spoločenstvo_národov


  Hostia

  26.4.23
  Na korunovácii Karola III. sa zúčastní aj líderka strany Sinn Féin
  Zvolená nacionalistická premiérka Severného Írska Michelle O'Neillová v stredu vyhlásila, že sa zúčastní na korunovácii britského kráľa Karola III., a to napriek tradičnému odporu svojej strany voči monarchii.
  "Prijala som pozvanie na korunováciu kráľa Karola III.," uviedla vo vyhlásení O'Neillová.
  Jej strana Sinn Féin, ktorá chce zjednotenie írskeho ostrova, je bývalým politickým krídlom polovojenskej skupiny Írska republikánska armáda (IRA), ktorá až do podpísania mierovej dohody v roku 1998 bojovala proti britskej vláde v Severnom Írsku.
  IRA je zodpovedná okrem iného za nastraženie bomby, ktorá v roku 1979 zabila lorda Louisa Mountbattena – mentora Karola III. a bratranca zosnulej kráľovnej Alžbety II.
  /spomínala som ho minulý rok v tejto téme/
  Poslanci Sinn Féin zvolení do parlamentu Spojeného kráľovstva v Londýne dlhodobo odmietajú zložiť prísahu britskému monarchovi a nemôžu tak zasadnúť v rokovacej sále.
  O'Neillová vlani verejne ocenila Alžbetu II. za jej úlohu pri upevňovaní mierového procesu, ktorú panovníčka zohrala počas svojej "významnej" cesty do Írska v roku 2011.
  "Som írska republikánka. Zároveň si však uvedomujem, že na našom ostrove žije veľa ľudí, pre ktorých je korunovácia nesmierne dôležitou udalosťou. Som odhodlaná byť prvou ministerkou pre všetkých, zastupovať celé spoločenstvo, budovať dobré vzťahy medzi obyvateľmi týchto ostrovov a presadzovať mier a zmierenie prostredníctvom úctivej a zrelej spolupráce," dodala.
  Na korunovácii 6. mája sa zúčastnia aj írsky prezident Michael Higgins, ako aj viacerí cirkevní činitelia a predstavitelia politických strán zo Severného Írska.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/na-korunovacii-karola-iii-sa-zucastn/710451-clanok.html

  27.4.23
  Prezidentku spolu s partnerom pozvali na korunováciu kráľa Karola III.
  Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú spoločne s partnerom Jurajom Rizmanom pozvali na korunováciu britského kráľa Karola III.
  Na pozvanie Buckinghamského paláca sa spolu v predvečer korunovácie v piatok 5. mája zúčastnia aj na slávnostnej recepcii, ktorá sa koná pri tejto príležitosti.
  Prezidentka sa vlani zúčastnila aj na poslednej rozlúčke so zosnulou panovníčkou Alžbetou II. "Je mi cťou zastupovať Slovenskú republiku na takej významnej udalosti, akou je korunovácia nového britského kráľa Karola III.," uviedla hlava štátu.
  https://www.teraz.sk/slovensko/prezidentku-spolu-s-partnerom-pozvali-na/710707-clanok.html

  29.4.23
  Korunovácia Karola III.: Po boku koho usadia Čaputovú? Na zozname pozvaných aj prekvapivé mená
  Zahraniční politici (napr. francúzsky prezident Macron, nemecký prezident
  Steinmeier či predsedníčka Európskej komisie von der Leyen) budú usadení napravo od tejto modrej krvi. Tu by mala sedieť aj naša prezidentka.
  https://www.cas.sk/clanok/2794183/korunovacia-karola-iii-po-boku-koho-usadia-caputovu-na-zozname-pozvanych-aj-prekvapive-mena/

  2.5.23
  Pozvánky na korunováciu kráľa Karola III. sú odoslané: Niektorí prezidenti sa ich však nedočkajú!
  Británia neposlala pozvánky na blížiacu sa korunováciu kráľa Karola III. čelným predstaviteľom Ruska, Bieloruska, Iránu, Mjanmarska, Sýrie, Afganistanu a Venezuely.
  Na slávnostnú ceremóniu dostali pozvánky hlavy štátov všetkých ostatných krajín, s ktorými má Británia nadviazané plnohodnotné diplomatické väzby, ako aj predstavitelia britských zámorských území.
  Pozvánky pre Severnú Kóreu a Nikaraguu boli vydané pre vysokopostavených diplomatov daných krajín, a nie hlavám štátov, píše v utorok Reuters s odvolaním sa na nemenované britské zdroje.
  Na korunovácii sa zúčastnia aj írsky prezident Michael Higgins, ako aj viacerí cirkevní činitelia a predstavitelia politických strán zo Severného Írska.
  https://www.cas.sk/clanok/2795251/pozvanky-na-korunovaciu-krala-karola-iii-su-odoslane-niektori-prezidenti-sa-ich-vsak-nedockaju/
  rozpis niektorých štátnikov a kráľovských rodín:
  https://www.cas.sk/clanok/2794183/korunovacia-karola-iii-po-boku-koho-usadia-caputovu-na-zozname-pozvanych-aj-prekvapive-mena/2/

  4.5.23
  Na korunovácii Karola III. bude Vatikán zastupovať Parolin
  Pozícia štátneho sekretára je považovaná za druhú najvýznamnejšiu funkciu vo Vatikáne.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/parolin-bude-zastupovat-vatikan-na-kor/712029-clanok.html


  Zaujímavé detaily

  28.4.23
  Škótsky Kameň osudu zohrá pri korunovácii Karola III. významnú rolu
  Legendárny Kameň osudu prezývaný aj Korunovačný kameň, ktorý symbolizuje škótsku štátnosť, bol z Edinburského hradu prevezený do Londýna, kde bude významnou súčasťou budúcotýždňovej korunovácie britského kráľa Karola III.
  Kamenná tabuľa vážiaca 152 kilogramov, ktorú v roku 1296 získal kráľ Eduard I. od Škótov, bola vo štvrtok večer za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení prevezená do londýnskeho Westminsterského opátstva, kde sa bude 6. mája korunovácia Karola III. odohrávať. Kameň bude počas slávnosti umiestnený pod korunovačným trónom.
  Kameň osudu sa do Edinburghu natrvalo vrátil v roku 1996, po 700 rokoch, keď sa nachádzal prevažne vo Westminsterskom opátstve. Podľa legendy kamenná tabuľa pochádza zo Svätej zeme, odkiaľ sa cez Egypt, Sicíliu a Španielsko dostala do Írska. Napokon bol kameň v 9. storočí umiestnený v jednom zo škótskych kláštorov a používal sa pri korunováciách škótskych kráľov.
  Profesor dejín a archeológie Edinburskej univerzity David Breeze však tvrdí, že kameň z veľkou pravdepodobnosťou pochádza zo starodávneho škótskeho kráľovstva Piktov.
  Korunovačný kameň bol súčasťou trónu i na korunovácii zosnulej kráľovnej Alžbety II., pripomína AFP.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/skotsky-kamen-osudu-zohra-pri-koruno/710897-clanok.html

  30.4.23
  Na korunovačných rúchach Karola III. a Kamily bude vyšitý motív hmyzu
  Britský kráľ Karol III. bude mať počas svojej korunovácie oblečené rúcha z červeného a purpurového hodvábneho zamatu, ktoré mal počas svojej korunovačnej slávnosti v roku 1937 na sebe aj jeho starý otec kráľ Juraj VI. V nedeľu to oznámil Buckinghamský palác.
  Korunovácia Karola III. sa uskutoční 6. mája vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Zúčastnia sa na nej zahraničné hlavy štátov a ďalší predstavitelia verejného života.
  Britský panovník spolu so svojou manželkou Kamilou budú mať pri príchode do Westminsterského opátstva oblečené červené rúcha a pri odchode zasa purpurové. Kráľove rúcha pochádzajú z londýnskej krajčírskej dielne Ede and Ravenscroft, ktorá má 334-ročnú históriu.
  Kamilino červené rúcho bolo pôvodne vyrobené pre zosnulú kráľovnú Alžbetu II., zatiaľ čo purpurová róba je nová a vyhotoví ju britská Kráľovská škola vyšívania (RSN).
  Na róbe sa budú nachádzať i výšivky vyobrazujúce témy prírody a životného prostredia, keďže tieto oblasti patria k veľkým vášňam kráľovského páru. Na korunovačnom rúchu tak bude po prvýkrát v dejinách vyšitý motív hmyzu a chrobákov, píše Reuters.
  Buckinghamský palác v nedeľu na Instagrame zverejnil i fotografie, na ktorých členovia RSN obšívajú Karolovu červenú korunovačnú róbu zlatým lemom a na purpurové rúcho vyšívajú Kamilin monogram.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/na-korunovacnych-ruchach-karola-iii/711232-clanok.html

  2.5.23
  Korunovace Karla III.: Jak vidět tajemnou část obřadu. Program, hosté, klenoty
  A pozornost přitáhne i hudba. V opatství zazní také 12 zcela nových skladeb, složených speciálně pro tuto příležitost. Jak již Deník informoval, korunovační hymnu pro Karla III. složil autor slavných muzikálů Andrew Lloyd Weber. Král chce rovněž složit poklonu svým zesnulým rodičům, i proto se budou Westminsterským opatstvím rozléhat například také tóny řecké pravoslavné hudby k připomínce zesnulého prince Philipa.
  /.../
  Přestože podle dosavadních zpráv dorazí na svou korunovaci Karel III. v uniformě, nebude to během obřadu jeho jediné oblečení. Svrchní část oděvu budou tvořit historická korunovační roucha. „Jeho Veličenstvo použije roucha, která se objevila už při korunovacích Jiřího IV. v roce 1821, Jiřího V. v roce 1911, Jiřího VI. v roce 1937 a Alžběty II. v roce 1953,“ uvedla na sociálních sítích britská královská rodina.
  Při pomazání bude mít na sobě král vyšívanou zlatou tuniku (oficiální název Supertunica) z roku 1911. Při samotné korunovaci pak na tunice bude mít ještě královský plášť (Imperial Mantle) zhotovený v roce 1821, což z něj dělá nejstarší kus oblečení, který bude 6. května ve Westminsterském opatství k vidění. Král rovněž na sobě bude mít bílé kožené korunovační rukavice s erbem. „Rozhodl se použít rukavice svého dědy, Jiřího VI.,“ uvedli zástupci královské rodiny.
  /.../
  Ve Westminsterském opatství bude sedět zhruba 2000 pozvaných hostů, což je o šest tisíc méně, než měla Alžběta II. Po dlouhé nejistotě se nakonec zúčastní i králův mladší syn princ Harry, jeho manželka Meghan ovšem zůstane i s jejich potomky v USA.

  https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/korunovace-krale-karla-iii-prehledne-program-cas-procesi-kocar-koruna.html
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Andrew_Lloyd_Webber

  2.5.23
  Korunovačný koncert
  Nad pódiom je tiež oválna inštalácia s veľkou obrazovkou, ktorá má „symbolizovať korunu chrániacu národ“.
  https://www.cas.sk/fotogaleria/2764703/korunovacny-koncert-aky-briti-este-nezazili-ktore-megahviezdy-zaspievaju-kralovi-karolovi-iii/1/
  https://www.cas.sk/clanok/2794891/korunovacny-koncert-aky-briti-este-nezazili-ktore-megahviezdy-zaspievaju-kralovi-karolovi-iii/


  3.5.23
  Výbuch pred Buckinghamským palácom
  Pred Buckinghamským palácom zatkli muža, ktorý do areálu paláca hodil pravdepodobne náboje do brokovnice. Po incidente, ktorý sa odohral v utorok okolo 19:00 miestneho času vytvorili kordón a vykonali kontrolovaný výbuch.
  https://www.cas.sk/clanok/2795303/vybuch-pred-buckinghamskym-palacom-len-niekolko-dni-pred-korunovaciou-tam-policia-zatkla-muza-do-arealu-hodil/


  4.5.23
  Domorodí lídri chcú, aby sa Karol III. ospravedlnil za kolonializmus
  Domorodí lídri z viacerých bývalých britských kolónií vo štvrtok vyzvali kráľa Karola III., aby sa urýchlene ospravedlnil za "stáročia rasizmu" a "dedičstvo genocídy" spáchané korunou.
  Ostro formulovaný list by mohol poznačiť prípravu na panovníkovu víkendovú korunováciu. Zástupcovia pôvodného obyvateľstva z 12 krajín britského Spoločenstva národov v ňom tiež vyzvali na finančné odškodnenie a vrátenie ukradnutých kultúrnych pokladov.
  List podpísali domorodí lídri z Austrálie, niekoľkých karibských národov a zástupcovia pôvodného obyvateľstva z Kanady, Nového Zélandu a Papuy-Novej Guiney.
  Signatári listu sa podľa vlastného vyjadrenia spojili, aby pomohli svojmu ľudu "zotaviť sa zo stáročí rasizmu, útlaku, kolonializmu a otroctva".
  Karol III. v uplynulých rokoch zintenzívnil úsilie o nadviazanie kontaktov s domorodými lídrami. Monarchia totiž zažíva zúčtovanie so svojimi väzbami na obchod s otrokmi a vysporadúva sa s násilným dedičstvom Britského impéria.
  Hoci kráľ pripustil, že koruna musí "uznať krivdy, ktoré formovali našu minulosť", najnovší list ho žiada, aby zašiel ďalej a ponúkol oficiálne kráľovské ospravedlnenie.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/domorodi-lidri-chcu-aby-sa-karol-iii/711972-clanok.html

 • výber:

  Corgiov v Buckinghamskom paláci vystriedalo sučie duo Jack Russell
  https://www.teraz.sk/zahranicie/corgiov-v-buckinghamskom-palaci-vystrie/712447-clanok.html

  Hlavný britský rabín sa zúčastní na korunovácii, šabat neporuší
  https://www.teraz.sk/zahranicie/hlavny-britsky-rabin-sa-zucastni-n/712426-clanok.html

  Historici: Neprítomnosť Bidena na korunovácii nie je urážkou
  https://www.teraz.sk/zahranicie/historici-nepritomnost-bidena-na-koru/712269-clanok.html

  PRVÉ FOTO prezidentky Čaputovej z Londýna: Wau! V dave sa rozhodne nestratí

  https://www.topky.sk/cl/1003179/2516205/PRVE-FOTO-prezidentky-Caputovej-z-Londyna--Wau--V-dave-sa-rozhodne-nestrati

  Na trávniku, kde bude kráľ oslavovať, sa objavil obrovský... Obyvatelia sú vydesení, totálna urážka Karola III.
  https://www.cas.sk/clanok/2796155/na-travniku-kde-bude-kral-oslavovat-sa-objavil-obrovsky-obyvatelia-su-vydeseni-totalna-urazka-karola-iii/

  Na korunovácii Karola III. majú veľký podiel aj bratia Česi! Pre Britániu spravili niečo veľké
  Až osemsto britských vlajok pri tejto príležitosti totiž ušila česká firma Velebný & Fam z Ústí nad Orlicí.
  https://www.cas.sk/clanok/2796309/na-korunovacii-karola-iii-maju-velky-podiel-aj-bratia-cesi-pre-britaniu-spravili-nieco-velke/

  Opera v Sydney sa pri príležitosti korunovácie nerozsvieti
  z dôvodu šetriacich opatrení
  https://www.teraz.sk/zahranicie/opera-v-sydney-sa-pri-prilezitosti-kor/712547-clanok.html


  KAROL III. BOL KORUNOVANÝ ZA KRÁĽA /aj s prehľadom dávnejších panovníkov/
  https://www.teraz.sk/zahranicie/karol-iii-bol-korunovany-za-krala/712527-clanok.html

  ONLINE: Korunováciu Karola III. sledoval celý svet /najnovšie navrchu/
  https://www.teraz.sk/zahranicie/online-korunovaciu-karola-iii-sleduje/712339-clanok.html

  Členovia kráľovskej rodiny vystúpili na balkón Buckinghamského paláca
  Karolov mladší syn Harry, ktorý prišiel na korunováciu zo Spojených štátov bez manželky Meghan a detí, nastúpil po obrade vo Westminsterskom opátstve do limuzíny, ktorá ho podľa britských médií odviezla priamo na letisko.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/clenovia-kralovskej-rodiny-vystupili/712545-clanok.html