Pripomienky k fóru technického rázu

13

Komentáre

  • jardob
    upravené Thu 16 Jun 2022 #62->

    @Milo povedal/-a:

    @Dobrodej povedal/-a:
    Tlačítka páči sa mi / nepáči sa mi by som premenoval na súhlasím / nesúhlasím.
    Takto by to malo večší zmysel.

    Mne sa ten návrh páči. Podnetný je potom niečo ako ďakujem pre príspevky, s ktorými sa nedá súhlasiť alebo nesúhlasiť. Počkáme, čo na to hovoria spoludiskutujúci.

    Možno by namiesto "podnetný" by bolo vhodnejšie "ďakujem". Lebo naozaj to tak býva, že niekedy príspevok neprináša dobrú zvesť, ale je dôležitý, a človek je vďačný za tú informáciu. "Podnetný", to je trochu vyšší level ako "ďakujem".
    To "ďakujem" by pomohlo aj v tom zmysle, že na odpoveď by stačilo kliknúť len tento smailik, a nebolo by treba predlžovať vlákno o ďalší príspevok. Alebo nechať aj podnetný, aj ďakujem.

  • @Zora povedal/-a:
    Ja osobne nemám problém s páči sa mi / nepáči sa mi.
    Čiže z môjho pohľadu - vyhovuje mi súčasné nastavenie.

    Souhlasím. Ať to zůstane tak: Citace ; Líbí ; Nelíbí ; Podnětný ; Mimo téma

  • @Zora povedal/-a:

    Páči sa mi čo si napísala, ale zároveň nesúhlasím.
    Čo mám teda stlačit? ;)
    Podľa mňa páči/nepáči sa skôr hodí iba na sociálne siete, kde je večšinou iba planá zábava.
    Súhlasím/nesúhlasím s niekoho názorom sa myslím viac hodí na toto diskusné fórum. Je to konštruktývny prístup.

  • Zora
    upravené Thu 16 Jun 2022 #66->

    Je aj riešenie nestlačiť nič, povedala by som, že kopec ľudí to tak robí.
    Prípadne napísať krátky komentár miesto stlačenia neurčitého čohosi, ak to považujem za nevyhnutné.

    Slovo "páčiť sa" ukrýva rôzne významy, je bohatšie, ako sa zdá na prvý pohľad.

    A vôbec si nemyslím, že na soc. sieťach je väčšinou len planá zábava.
    Mnoho ľudí tam sleduje rôzne zamerané skupiny, noviny, časopisy v online podobe - mne doslova skracujú čas vyhľadávania, hoci je aj trochu desivé, aké články mi vybiehajú podľa mojich preferencií a vyhľadávania. Tak ale nezbláznim sa z toho, že "vedia", čo na FB čítam :)

    Čo myslíte, kde som prišla k "medvedím" článkom?

    páči sa mi - pozdáva sa mi, ráta sa mi, pripadá mi, javí sa mi zaujímavý/-á /príspevok, názor, vtip, myšlienka/

  • Bylo by možný změnit pozadí na čistě bílý? Přijde mi, že je to blbě čitelný a nepřehledný.

  • Milo
    upravené Wed 6 Jul 2022 #68->

    @jajajaja povedal/-a:
    Bylo by možný změnit pozadí na čistě bílý? Přijde mi, že je to blbě čitelný a nepřehledný.

    Lepšie ?

  • d
    dum
    upravené Mon 4 Jul 2022 #69->

    @Zora povedal/-a:
    Ja osobne nemám problém s páči sa mi / nepáči sa mi.

    Keďže pridávame aj správy zo sveta prevzaté z tlače,
    prišlo by mi divné hodnotiť takúto správu formou nesúhlasím
    /to ako "nesúhlasím s objektívnym faktom"?/.

    Na starom fóre sa mi občas stalo, že som si našla oznam
    "vyjadril nesúhlas s príspevkom" -
    pravidelne pri vtipoch
    /a vcelku sa mi pozdávalo, že som vedela, kto ten nesúhlas udelil/.

    Vtip sa mi buď páči alebo nepáči, ale súhlas / nesúhlas v tejto oblasti
    mi prišiel totálne mimo logiku jazyka.

    Zároveň slovo podnetný chápem nielen ako ďakujem za príspevok, to môžem dať rovno páči sa mi, ale v celom jeho /slovníkovom/ význame - inšpiratívny, konštruktívny, invenčný, dávajúci podnet /na ďalšie uvažovanie - uvažovanie nielen moje/.

    Čiže z môjho pohľadu - vyhovuje mi súčasné nastavenie.

    Jedine že by sa to rozlišovalo, čo technicky asi nie je možné. Vtipy, správy a pod.- "páčiky,nepáčiky" , filozof.úvahy,svetonázor, chronológia a pod. -súhlasím, nesúhlasím.

  • Atom
    upravené Mon 4 Jul 2022 #70->

    Docela zajímavý problém. Co hodnotit u článku:
    Odrazil bych se od užitečnosti článku (přínos) článku:
    1. Přínos - něco odhaluje, čím důležitější a méně známou informaci popisuje tím větší přínos
    2. Skrytý přínos (autorem nezamýšlený přínos) - i když autor lže a informaci maskuje, což je při odhalení další přidaný odkrytý přínos, odhaluje nějaké cíle autora a subjektů pro které autor pracuje (vědomě i nevědomě).
    3. Jiný přínos - studijní, kulturní, připomínání dějin ...

    Přínos lze dále dělit:
    a) Na přínos vystavením nových nebo méně známých fakt. Zde lze hodnotit "pravda|to sedí" nebo "lež|to mi nesedí"
    b) Nová nebo málo známá analytika (fakta v nových souvislostech). Zde lze hodnotit "souhlasím" nebo "nesouhlasím".
    c) Opakování již známého, zde lze hodnotit zpracování líbí nebo nelíbí

    No samozřejmě mohou být tyto uvedené body různě nakombinovány, ale to už by bylo moc rozvětvené, takže snažit se vybrat to podstatné a to vyhodnotit, pokud by se postupovalo podle výše navržených kriterií.

    Tlačítka nějaká máme, můj návrh je tento:
    změnil bych [páčí] / [nepáčí] na
    [+] a [-] a znamenalo by podle kontextu:
    souhlasím / nesouhlasím
    pravda / nepravda
    to sedí / nesedí
    líbí / nelibí

    dále bych změnil [podnětný]/[mimo téma] na:
    [užitečný]/[mimo]
    užitečný je přínosný nebo podnětný nebo jinak užitečný
    mimo je mimo téma, osobní rovina, zbytečné opakování jinými slovy již řečeného apod.

    To jsou jenom kosmetické úpravy v názvu tlačítek, ale o co se zasazuji pokud to jde, aby páry [páčí] / [nepáčí] a [podnětný]/[mimo téma] fungovali samostatně zvlášť. A mohl dát například podnětný a zároveň nelíbí (nesouhlasím).

  • ale o co se zasazuji pokud to jde, aby páry [páčí] / [nepáčí] a [podnětný]/[mimo téma] fungovali samostatně zvlášť. A mohl dát například podnětný a zároveň nelíbí (nesouhlasím).

    Škoda. Pozeral som na to, ale na toto dávajú programátori systému odpoveď "You can click one (and only one) Reaction for each post."

    Pre inšpiráciu, prípadne pre pobavenie, tu ich odporúčanie: Používajte iba pozitívne hodnotenia: napr. 1,Cool 2,Fresh 3,Electric 4,Insightful

    Z môjho pohľadu je funkcia systému hodnotení v momentálnom stave splnená - dáva spätnú väzbu autorovi príspevku a informuje čitateľov, aký je názor členov komunity. Možnosť subjektívnej interpretácie hodnotenia tam bude vždy. Na predchádzajúcej platforme boli možnosti dve - čo vo väčšine prípadov asi skôr uľahčilo rozhodnutie, kam kliknúť.

  • Prosím, už to neměňte. Je to asi nejlepší kompromis mezi využitelností a výstižností. Výstižnost by totiž vyžadovala více tlačítek a byl by to jen bordel po vzoru fb.
    Zejména tlačítko "Podnětný" neměňte. To je naprosto výstižné a souzním se @Zora popisem: "Zároveň slovo podnetný chápem nielen ako ďakujem za príspevok, to môžem dať rovno páči sa mi, ale v celom jeho /slovníkovom/ význame - inšpiratívny, konštruktívny, invenčný, dávajúci podnet /na ďalšie uvažovanie - uvažovanie nielen moje/."
    Nicméně se také přikláním k @Atom nápadu: "o co se zasazuji pokud to jde, aby páry [páčí] / [nepáčí] a [podnětný]/[mimo téma] fungovali samostatně zvlášť. A mohl dát například podnětný a zároveň nelíbí (nesouhlasím)".
    O tom jsem přemýšlel již dávno ale nenavrhoval jsem to. Tyto kombinace by totiž vyvážily ten nedostatek výstižnosti u 👍/👎. Já občas dávám "nelíbí" když někdo provokuje a naváží se do účastníka či účastníků fóra a a přitom jeho předchozí text je přínosný. Někteří napíší pěkný článek a na konci si neodpustí rýpnout do oponenta v diskusi. A co pak s tím. Hlásit a otravovat s tím pořád mody? Skončili bychom jako minule. Ale dát současně "nelíbí" a "podnětný" by to efektivně řešilo.

  • Nova funkcia: Velmi by pomohlo, ak by sa dalo zadat, aby mi nezobrazovalo prispevky od uzivatela, ktoreho si takto oznacim. Najlepsie, aj s reakciami nanho. Jednoducho, ak si takto oznacim niektorych co tu spamuju a nicia forum, budu aspon pre mna diskusie cistejsie. Takto vela krat vidim v nejakej diskusii viac novych prispevkov, otvorim a tesim sa, ze si nieco precitam k veci a namiesto toho sa preluskavam cez spam retardov. Takto by spameri jednoducho velmi rychlo ostali bez ludi, ktori by na nich reagovali. Netreba davat ban, netreba ukoncovat fora, treba izolovat spamerov/provokaterov, minimalne aspon pre tych, ktori su neni na nich zvedavi. Ti, ktori ich krmia a chcu na nich dalej reagovat a davat im nejaku "slobodu" mozu, ale mna uz nebudu tym obtazovat, ani tych, co sa tak rozhodnu. Dakujem

  • Ešte by bolo užitočné, keby ignorovanému ukazovalo koľko ľudí ho už ignoruje.
    To by ho demotivovalo aby odišiel.

  • @Dobrodej povedal/-a:
    Ešte by bolo užitočné, keby ignorovanému ukazovalo koľko ľudí ho už ignoruje.
    To by ho demotivovalo aby odišiel.

    Túto funkciu software neobsahuje. Myslím, že to tvorcovia programu urobili zámerne. Funkcia "Ignorovať" nemá byť verejnou výstrahou alebo hodnotením toho-ktorého diskutéra, ale individuálnym rozhodnutím v zmysle: "Pre mňa sú príspevky tohoto diskutéra nezaujímavé a nechcem, aby mi boli zobrazované" Na hodnotenie príspevkov a vyjadrenie sa k nim je dosť iných nástrojov a celkovú reputáciu diskutéra na fóre si každý môže pozrieť pod jeho profilom.
    A usudzujem, že už existencia tejto funkcie je dostatočnou motiváciou k tomu, písať svoje príspevky tak, aby neboli ignorované. Kto to pri písaní nezohľadní, nesie si dôsledky sám.

  • Ešte by bolo užitočné, keby ignorovanému ukazovalo koľko ľudí ho už ignoruje.
    To by ho demotivovalo aby odišiel.

    tiež sa prihováram za funkciu plus mínus bodov. Pri veľa mínus bodoch (nejaká hranica) by dotyčnému zanikol účet na fore. Takto by sa tu jednoducho dalo užívateľmi zbavovať trolov. A každý by sa začal správať tak aby nezbieral mínusové body - čo väčšinou býva nie za nekvalitné príspevky ale osobné útoky. Aj tým by sa tomuto zamedzovalo lebo ak sem niekto príde vyslovene vyrývať tak sa účastníci pri zhode môžu proti nemu spiknúť že ho v spoločenstve nechcú lebo rozbíja diskusie a neprispieva ničím hodnotným a nepotrebovali by to riešiť cez adminov. Slušní diskutéri by sa podľa mňa nemali nikdy čoho obávať.

  • myšlienka bola myslená dobre. škoda že asi nie celkom pochopená.

  • Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami.

  • Dá sa predstaviť i scenár, keď si napr. "Globalisté" v priebehu času založí(založia) niekoľko desiatok uživateľských profilov a vymažú v priebehu jednej noci polovicu užívateľov. Momentálne to vieme zamedziť, ale takéto automatizmy sú príliš ľahko zneužiteľné.

    to sa nedá ošetriť pomocou IP adries? ale akceptujem. asi to nebol najlepší nápad.

  • Atom
    upravené Thu 7 Jul 2022 #83->

    tiež sa prihováram za funkciu plus mínus bodov. Pri veľa mínus bodoch (nejaká hranica) by dotyčnému zanikol účet na fore.

    Tenhle směr se mi líbí, protože je to samořízení. Kdy uživatel vidí už to přeháním všechny štvu měl bych se v projevu krotit. Automat bych z toho nedělal, ale Adminovi to může usnadnit rozhodnutí (nenecháme stroje řídit svoje životy). Jenže by to chtělo nějaké tlačítko překročení etických hranic, ale možná by se dalo nahradit sledováním výskytu tlačítka mimo téma, protože odklonění od tématu i bez zlého úmyslu (urážka oponenta) plevelí diskuzi. S tím, kdo by dal podnětný článek a neodpustil by si rýpnutí, by mohl obdržet "mimo téma" i tak i když příspěvek je dobrý - má si dát pozor.

    (časté téma ve filmové tvorbě - enfant terrible - hlavní hrdina porušuje pravidla, ale jeho dovednosti jsou natolik potřebné, že mu leccos projde - není to rychle jednoznačně rozhodnutelné - potřebná svobodná tvůrčí práce proti zkostnatělým dohodám versus vše dovolování a pocit nadřazenosti, že vím nebo umím o něco více než ostatní).

    Považuji diskuzi o tom za podnětnou, protože tím můžeme hledat a učit jak (jaké formy a normy zvolit) se domluvit a vzájemně se respektovat i když se s pohledy a hodnoceními plně neshodneme.

  • Ogar Valach
    upravené Tue 12 Jul 2022 #84->

    @Atom povedal/-a:

    tiež sa prihováram za funkciu plus mínus bodov. Pri veľa mínus bodoch (nejaká hranica) by dotyčnému zanikol účet na fore.

    Tenhle směr se mi líbí, protože je to samořízení.

    Samoriadenie? Pár aktívnych dogmatikov sa spojí a zablokuje každého, koho názory im nesedia. Zase si sa vyfarbil. Nejaký hnedí začínate byť. Najskôr Boletus, teraz ty...

  • Ogar Valach
    upravené Tue 12 Jul 2022 #85->

    Navrhujem tlačidlo "Zábavné" na označenie komentára, ktorý je okrem vecnej roviny ešte aj vtipný. Možno by to tu prestalo byť také suchopárne. Len čo s citlivo vnímajúcimi? Satira niektorým nič nehovorí. Aby to neskončilo vopred schválenými politicky korektnými typmi humoru, len aby sa nedajbože niekto neurazil.

  • @Kancelar povedal/-a:

    @Andrei povedal/-a:
    Nova funkcia: Velmi by pomohlo, ak by sa dalo zadat, aby mi nezobrazovalo prispevky od uzivatela, ktoreho si takto oznacim. Najlepsie, aj s reakciami nanho. Jednoducho, ak si takto oznacim niektorych co tu spamuju a nicia forum, budu aspon pre mna diskusie cistejsie. Takto vela krat vidim v nejakej diskusii viac novych prispevkov, otvorim a tesim sa, ze si nieco precitam k veci a namiesto toho sa preluskavam cez spam retardov. Takto by spameri jednoducho velmi rychlo ostali bez ludi, ktori by na nich reagovali. Netreba davat ban, netreba ukoncovat fora, treba izolovat spamerov/provokaterov, minimalne aspon pre tych, ktori su neni na nich zvedavi. Ti, ktori ich krmia a chcu na nich dalej reagovat a davat im nejaku "slobodu" mozu, ale mna uz nebudu tym obtazovat, ani tych, co sa tak rozhodnu. Dakujem

    Skus toto, klikni si na profil daneho uzivatela a vyber Ignorovat:

    dakujem velmi pekne, ciastocne pomohlo, ale este keby sa dalo zadat, aby neukazovalo ani reakcie na daneho "ignorovaneho" uzivatela od ostatnych uzivatelov. zas je dalsia diskusia zaspamovana reakciami na mnou ignorovaneho uzivatela, takze mi to moc nepomohlo, dakujem pekne

  • Atom
    upravené Mon 1 Aug 2022 #87->

    aby neukazovalo ani reakcie na daneho "ignorovaneho" uzivatela od ostatnych uzivatelov.

    To naopak vítám, protože pokud se ignorovaný dotkne důležitého tématu, dozvím se to. Za mě je to takhle optimální.

    Ignorace z mé strany je "čistý" pragmatismus (strávený čas). Vadí mi třeba nevhodná forma (snaha urazit oponenta tvoří nánosy k informaci) nebo je dotyčný čitelný a stále jako "kolovrátek" točí to samé, nepřináší novou informaci (zbytečné číst opakovaně). Nicméně k subjektu se snažím uchovat úctu co to jde. Práce s informacemi vyžaduje vždy nějaký filtr, aby příjemce mohl informace efektivně zpracovat.

  • To naopak vítám, protože pokud se ignorovaný dotkne důležitého tématu, dozvím se to. Za mě je to

    idealne nech su na vyber obe moznosti, taka ako pisem ja, ale aj taka ako pises ty. Bol by som vdacny za takuto funkciu.

    este sa chcem spytat, ak vytvorim temu, mozem v nej mazat prispevky? ci to moze stale len administrator/moderator? Dakujem

  • Lavazza
    upravené Mon 1 Aug 2022 #89->

    @Andrei povedal/-a:

    To naopak vítám, protože pokud se ignorovaný dotkne důležitého tématu, dozvím se to. Za mě je to

    idealne nech su na vyber obe moznosti, taka ako pisem ja, ale aj taka ako pises ty. Bol by som vdacny za takuto funkciu.

    este sa chcem spytat, ak vytvorim temu, mozem v nej mazat prispevky? ci to moze stale len administrator/moderator? Dakujem

    V téme, ktorú vytvoríš, platia rovnaké pravidla, mazať príspevky môže len admin/moderátor. Môžeš ich označiť mimo témy, nevhodné hlásiť. Ak sa vo vlakne vyskytne viacero príspevkov, viažucich sa k inej téme, moderátor/admin môže vytvoriť novú diskusiu, alebo ich včleniť do existujúcej témy.

  • Plačkovi Andreiovi nestačí len vyplakávať, rád by aj cenzuroval. Asi si pomýlil fórum a myslí si, že je u idiotov na Zlome.