Jak jsem podepsal s bobrem dohodu o neútočení a jiné zvířecí příběhy.

R
upravené Fri 25 Nov 2022 v Záhrada #1#1

Trochu na lehčí notu, v tom marasmu.
Žiju teď u rodičů v jejich domku. K domu přiléhá zahrada a těsně za zahradou protéká malá říčka. Hm, říčka, když jsem sem před měsícem přijel, říčka měla výšku vodního sloupce cca 2m i když jindy má stěží 30cm. Toto zvednutí hladiny způsobil náš nový soused - bobr.
Po celé délce toku, od mostu, až k naší zahradě (asi 200 m), jsou všechny větší stromy buďto "položeny", nebo nadhryzeny. To by nebyl až tak velký problém, tedy estetický to je, protože se jedná o nádherné staré vrby, ale jinak by mi to bylo jedno. Kdyby...
Kdyby si milý bobr neusmyslel chodit k nám do zahrady na jabka. Většina sousedů jsou mladí lidé, kteří mají okrasné zahrady, jen u mých rodičů je plno jablek. Snažím se s nima něco udělat, už jsem je uskladnil na zimu, zavařili jsme s mámou kompoty, základ do koláčů, nasušili, dokonce i jablečný ocet se již kvasí. I tak bylo pod jabloněmi spousta spadaných jablek. Tak jsme je s rodiči shrábli k plotu, kde mají kompost. To jsme neměli dělat.
Na jabka nám začal chodit bobr. Máme drátěné oplocení, které podhrabal a vesele si na těch jabkách debužíruje.
Moje máma, začala být nervózní z toho zvířete, o kterém ani nevěděla, jak vypadá. Když jsem ji na internetu ukázal toho "velkého potkana" požádala mě, abych zavolal na odbor životního prostředí, ať s tím "agresorem" něco udělají. U úředníka jsem kromě jiného argumentoval i tím, že kolem řeky je běžecká trasa a hodně se tam procházejí rodiny s dětmi a může dojít k úrazu. Ze životního prostředí mě nasměrovali k ochráncům přírody, kde mi bylo zoologem sděleno, že nám od bobra nepomůžou, zřejmě má mladé a že oni hájí zájmy bobra a jeho návštěvy musíme strpět. Až nám položí nějaký strom, máme žádat o náhradu. Když jsem řekl, že tímto tempem u řeky nebude jediný strom, byl jsem ochráncem ubezpečen, že je to vlastně dobře, že pak se bobr sám odstěhuje. Pochopil jsem, tedy já to věděl, ale máma pochopila, že od úřadu se pomoci nedočkáme.

Tak jsme svépomocí tu jámu, kterou bobr vyhrabal zase zahrabali a zabezpečili plechem a kameny. Další den ráno jsem se šel podívat, jak to zabralo. No, nezabralo. Bobr udělal díru vedle. Máma byla na infarkt, mě bylo k smíchu. Novou díru jsem zabezpečil stejně, jako tu první. A rozhodl otestovat si bobra, co bude dělat. Ráno, jsem kolem zabezpečeného plotu našel vyházeny všechny kameny i zeminu, ale do zahrady se nedostal. Milý bobr musel být smyslu zbavený, že se nemohl dostat ke své pochoutce, tak to u plotu vypadalo.
Rozhodl jsem tedy, že mu jeho pochoutku vyvezu za zahradu, aby neměl problém s plotem. Shrabaná jabka jsem naložil do kolečka (bylo jich celkem 4), a vysypal je na jeho trasu od řeky k nám na zahradu. Je to už hezky udupaný chodníček. Okolí plotu jsem dal do pořádku a další ráno šel zkontrolovat, jestli bobr pochopil. Světe div se. Máme rozumné bobry. Plot v pořádku, okolí plotu v pořádku a na místě vysypaných jablek polovina pryč. Zdá se, že jsme s borem podepsali dohodu o vzájemném neútočení.

«1

Komentáre

  • Ogar Valach
    upravené Sun 30 Oct 2022 #2->

    Tvoje riešenie sa mi páči.

    Bobor si nesie mrkvičku [Moje video]:
    "Bobor dostal od chovateľa mrkvu, ktorú si pekne niesol do svojho brlohu."

    Opitý Poliak takú dohodu nepodpísal a zistil, že bobor hryzie. :D

    O ty chuju bobrze! (keď Poliak stretne bobra) [Moje video]:
    "Varovanie: Poľské vulgarizmy!"

  • Zdravím. Nestupla Vam spodná voda? . ...pivnica ak je, a pod.

  • R
    upravené Mon 31 Oct 2022 #4->

    @Sergio povedal/-a:
    Zdravím. Nestupla Vam spodná voda? . ...pivnica ak je, a pod.

    Ne, dům není podsklepený, a řeka byla před cca 50 lety kvůli rychlým povodním o několik metrů prohloubena.

  • v ruskej tajge použivaju (skor uźivajú) bobra na rozne zdravotne problemy. viem ze su ucinne, recept je (vid u nas mast s jazveca-pluca, priedusky, svist-klby a svaly) na nič nenavadzam....konstatujem

  • Lavazza
    upravené Fri 25 Nov 2022 #12->

    Rusofil povedal/-a: Vážně netuším, proč si vybral právě naší zahradu, můžete mi dát nějaké tipy?

    Zvlastne. Skúsim porozmýšľať, čo bobr môže znamenať.

    Deju sa zvlastne veci vôbec. Nám sa fo kolnicky dobíja potkan. Kým sme nemali sliepky, tento problem nebol.

    Naše macky chytili blchy. Mali sme kocúra 15 rokov, býval vonku, moji rodicia nikdy žiadnu pipetou proti nim nepoužili a nič. Tieto mame rok, chodia dnu von a teraz toto. Sle kľudne presuniem niekde inde, lebo to už nie je o bobrovi.

  • R
    upravené Fri 25 Nov 2022 #13->

    @Lavazza povedal/-a:

    Rusofil povedal/-a: Vážně netuším, proč si vybral právě naší zahradu, můžete mi dát nějaké tipy?

    Zvlastne. Skúsim porozmýšľať, čo bobr môže znamenať.

    Deju sa zvlastne veci vôbec. Nám sa fo kolnicky dobíja potkan. Kým sme nemali sliepky, tento problem nebol.

    Naše macky chytili blchy. Mali sme kocúra 15 rokov, býval vonku, moji rodicia nikdy žiadnu pipetou proti nechám nepoužili a nič. Tieto mame rok, chodia dnu von a teraz toto. Sle kľudne presuniem niekde inde, lebo to už nie je o bobrovi.

    Klidně piš tady. Přejmenuji vlákno. Aha, tak vlákno neumím přejmenovat. Pokud to zvládneš, tak to udělej. Něco jako příběh s bobrem a jinými zvířaty.

    Ty blechy roznášejí právě hlodavci.

  • @Rusofil povedal/-a:
    Pokračuje "nekonečný příběh s bobrem.
    Minulý týden v pátek, když jsem se šel projít k řece, potkal jsem souseda, jak s motorovkou likviduje popadané stromy. Co čert nechtěl, právě v tu chvíli se tam objevili 4 úředníci. Asi si přišli obhlédnout "dílo" bobra. Chvíli se na to dívali, důležitě pokyvovali hlavami, pak se přesunuli k sousedu. Dál to pokračovalo podle úřední šablony.
    Samozřejmě, dalo se to čekat. Začali vyhrožovat sousedu, že nemá právo tyto padlé stromy řezat, jelikož nejsou jeho majetek, ale patří povodí. Načež jim soused odpověděl, že by se tedy povodí mělo o své stromy starat, a že jen dělá jejich práci. Nevím jak ten dialog nakonec dopadl, ale dřevo je u řeky nadále rozházeno. Ne nadarmo se říká, že každý dobrý skutek musí být náležitě potrestán.
    Dnes, když jsem mámu vezl do krámu, jsem si všiml, že nám zase na novém místě bobr podhrabal plot, zničil přikrytý záhon s česnekem, sežral poslední spadaná jablka a pustil se do kmenu jabloně. Tak jsem koupil pletivo, a zítra budu muset všechny stromy obalit pletivem. A to jsem si myslel, že budu mít chvíli klid...
    Jinak noosféra fakt pracuje. Včera večer jsem si zapnul Ruskou TV Centr, no a tam příspěvek ze zimní Moskvy. Co myslíte, kdo byl hlavní postavou? No, bobr. Ten jim likviduje stromy v celém městském parku, který přiléhá k řece Moskvě. Mimochodem jsem se dozvěděl, že nejoblíbenější pochoutkou bobra je olše. Jen můj bobr má nejraději jabka. Vážně netuším, proč si vybral právě naší zahradu, můžete mi dát nějaké tipy?

    asi si tú dohodu podpísal iba Ty....

  • @Fero povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:
    Pokračuje "nekonečný příběh s bobrem.
    Minulý týden v pátek, když jsem se šel projít k řece, potkal jsem souseda, jak s motorovkou likviduje popadané stromy. Co čert nechtěl, právě v tu chvíli se tam objevili 4 úředníci. Asi si přišli obhlédnout "dílo" bobra. Chvíli se na to dívali, důležitě pokyvovali hlavami, pak se přesunuli k sousedu. Dál to pokračovalo podle úřední šablony.
    Samozřejmě, dalo se to čekat. Začali vyhrožovat sousedu, že nemá právo tyto padlé stromy řezat, jelikož nejsou jeho majetek, ale patří povodí. Načež jim soused odpověděl, že by se tedy povodí mělo o své stromy starat, a že jen dělá jejich práci. Nevím jak ten dialog nakonec dopadl, ale dřevo je u řeky nadále rozházeno. Ne nadarmo se říká, že každý dobrý skutek musí být náležitě potrestán.
    Dnes, když jsem mámu vezl do krámu, jsem si všiml, že nám zase na novém místě bobr podhrabal plot, zničil přikrytý záhon s česnekem, sežral poslední spadaná jablka a pustil se do kmenu jabloně. Tak jsem koupil pletivo, a zítra budu muset všechny stromy obalit pletivem. A to jsem si myslel, že budu mít chvíli klid...
    Jinak noosféra fakt pracuje. Včera večer jsem si zapnul Ruskou TV Centr, no a tam příspěvek ze zimní Moskvy. Co myslíte, kdo byl hlavní postavou? No, bobr. Ten jim likviduje stromy v celém městském parku, který přiléhá k řece Moskvě. Mimochodem jsem se dozvěděl, že nejoblíbenější pochoutkou bobra je olše. Jen můj bobr má nejraději jabka. Vážně netuším, proč si vybral právě naší zahradu, můžete mi dát nějaké tipy?

    asi si tú dohodu podpísal iba Ty....

    Ty vogo. To mě nenapadlo :smiley:

  • Rusofil povedal/-a: Přejmenuji vlákno.

    Už som to premenovala. Opravim aj to i v slove příběhy, ale na počítači. Na mobile mi to dosť dobre neukazuje. Sú tam ešte nejake chyby? Moje čeština moc dobrá není.

  • S bobrem bojují i na předměstí Moskvy. Možná v té reportáži najde Rusofil inspiraci. :)
    https://www.m24.ru/videos/zhivotnye/01042023/564474

  • @Rusofil povedal/-a:
    Také jsem letos (před dvěma týdny) vysadil několik brambor do velkých nádob na zkoušku. Už mi vyklíčily a mají asi 10 cm. Přes den, kdy je hezky, tak je vynáším ven, na noc putují do chodby. Jde mi o test jestli se vyplatí pěstovat brambory do nádob na urychlení sklizně.

    Já tak brambory pěstovala - ale ne kvůli urychlení sklizně, ale kvůli myším (a hryzcům). Ty potvory mi nakousaly snad každý brambor...
    Zkušenosti mám i s pěstováním rajčat v nádobách. Měly dost dobrou úrodu a myši mi je nepožraly (kořeny - to se mi stávalo).

  • R
    upravené Fri 28 Apr 2023 #23->

    Dnes to bude nápad našich Ruských kolegů, zahradníků, jak načerpat vodu ze studny, tam, kde není přívod elektrické energie, bez velkého ponorního čerpadla. Výborný nápad, za pár korun. Pojmenovali ho anti krizové čerpadlo pro zahradu.

  • Rusofil povedal/-a: Výborný nápad, za pár korun

    ďakujem za veľmi zaujímavé videjko, inšpiratívne, len keby človek bol aspoň trochu elektrotechnik :)
    ak som správne pochopil, tak použili to miničerpadielko z auta, čo na predné okno pumpuje kvapalinu - a že síce je to impulzné čerpadlo, no upravené tak, aby sa impulzy generovali stále, čím malým prietokom môžu vytiahnuť vodu aj z niekoľkých metrov zo studne - 10 litrov za 5 minút,
    som zvedavý, či v ďalšom videjku dajú info, koľko im to vydržalo :)
    a tú elektro-trojkolku, to si asi tiež sami postavili, však?

  • R
    upravené Fri 28 Apr 2023 #25->

    @Estryd povedal/-a:

    Rusofil povedal/-a: Výborný nápad, za pár korun

    ďakujem za veľmi zaujímavé videjko, inšpiratívne, len keby človek bol aspoň trochu elektrotechnik :)
    ak som správne pochopil, tak použili to miničerpadielko z auta, čo na predné okno pumpuje kvapalinu - a že síce je to impulzné čerpadlo, no upravené tak, aby sa impulzy generovali stále, čím malým prietokom môžu vytiahnuť vodu aj z niekoľkých metrov zo studne - 10 litrov za 5 minút,
    som zvedavý, či v ďalšom videjku dajú info, koľko im to vydržalo :)
    a tú elektro-trojkolku, to si asi tiež sami postavili, však?

    Ano, čerpadlo je z auta, z okenních ostřikovačů. Prý zvládnou vytáhnout vodu i z 25 metrů. Ta elektro trojkolka je průmyslový výrobek. Jde normálně koupit v obchodní síti. Má ji asi 3 roky a používá ji i v zimě.

  • R
    upravené Tue 16 May 2023 #28->

    Přidal jsem fotku své pivoňky, tak se můžete podívat na ten zázrak.

  • Čpavek, dobře rozpustný ve vodě jako čistící a bělící prostředek.