Prigožinov pochod na Moskvu

Večer 23. júna sa na kanáli Telegram tlačovej služby zakladateľa PMC Wagnera objavila hlasová správa, v ktorej Jevgenij Prigožin obvinil vedenie ministerstva obrany z raketových útokov na tábory PMC z helikoptér. Potom sa na kanáli objavilo niekoľko ďalších správ, v jednej z nich pán Prigožin povedal, že 25 000 ľudí „príde na to, prečo sa v krajine deje chaos“.

Neskôr tlačová služba vojenského oddelenia uviedla , že „všetky správy distribuované na sociálnych sieťach v mene Jevgenija Prigožina“ nie sú pravdivé a sú informačnou provokáciou.

V nadväznosti na to Národný protiteroristický výbor (NAC) informoval , že v súvislosti s vyhláseniami Jevgenija Prigožina ruská FSB „bolo začaté trestné konanie vo veci výzvy na ozbrojené povstanie“. NAC dodal, že obvinenia „distribuované v mene“ šéfa Wagner PMC nemajú žiadny základ.

--

Diskusia bola vytvorená z komentárov oddelených z: Správy z Ruska.
«13

Komentáre

 • Milo
  upravené Fri 23 Jun 2023 #2->

  Peskov: Putina informovali o situácii okolo Prigozhina

  Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že Vladimir Putin bol o situácii informovaný so zakladateľom PMC Wagnerom Jevgenijom Prigožinom a ruským ministerstvom obrany. Opatrenia sa prijímajú, dodal hovorca Kremľa bez uvedenia podrobností.

  „Prezident Putin bol informovaný o všetkých udalostiach okolo Prigozhina. Prijímajú sa potrebné opatrenia,“ povedal Peskov novinárom, píše agentúra TASS .

  Večer 23. júna sa na kanáli Telegram tlačovej služby zakladateľa PMC Wagnera objavila hlasová správa, v ktorej Jevgenij Prigožin obvinil vedenie ministerstva obrany z raketových útokov na tábory PMC z helikoptér. Potom sa na kanáli objavilo niekoľko ďalších správ, v jednej z nich pán Prigožin povedal, že 25 000 ľudí „príde na to, prečo sa v krajine deje chaos“.

  Neskôr tlačová služba vojenského oddelenia uviedla , že „všetky správy distribuované na sociálnych sieťach v mene Jevgenija Prigožina“ nie sú pravdivé a sú informačnou provokáciou.

  V nadväznosti na to Národný protiteroristický výbor (NAC) informoval , že v súvislosti s vyhláseniami Jevgenija Prigožina ruská FSB „bolo začaté trestné konanie vo veci výzvy na ozbrojené povstanie“. NAC dodal, že obvinenia „distribuované v mene“ šéfa Wagner PMC nemajú žiadny základ.

  https://www.kommersant.ru/doc/6067246


 • situacie je vážna:

  Nuž, krajina, prišlo ráno!


  Momentálne je jasné, že všetko je vážne. Je tu vojenský prevrat a zatiaľ je celkom úspešný. PMC ovláda Rostov, ďalšie osady a obsadila niektoré vojenské letiská vrátane Millerova. Tieto udalosti nepochybne odrežú významné úseky frontu od podpory tyla, pretože je nepravdepodobné, že by niekto poslal kolóny so zbraňami a výstrojom cez územie kontrolované PMC. Hoci... 😏


  No a podpora frontu zo strany letectva bude značne obmedzená, pretože minimálne jeden vrtuľník PMC už bol zostrelený. Prirodzene, ďalší krok je pre chochlov. A čoskoro to urobia. Úrady podnikli veľmi vážne kroky. Kontrolujú sa kufre osobných áut, pretože sa v nich s najväčšou pravdepodobnosťou budú prevážať tanky Wagnera. 


  No, aj všetky masové akcie sú zrušené. 


  V skutočnosti sa deje niečo, čo sa muselo stať. Všetko je ako v škole. Vrchy nemôžu, spodky nechcú. Verchuška spláchla najmocnejšiu 25 000. armádu, nad ktorou v skutočnosti nemali žiadnu kontrolu a táto sila sa chystá chytiť túto verchušku za gule. Jednoducho právom silného. A táto sila už nemá čo stratiť. Na rozdiel od...


  @Miro_Del

 • Z komentarov k udalostiam v ruštine na TG:

  Aká je pravda? Je to odpútavanie pozornosti od niektorých globálnych udalostí, o ktorých nechcú ľuďom povedať. Falošne ukazujú ľuďom, že vláda má mocenský spor s Prigožinom. A vy im to žeriete. Oni si to vyriešia sami.

  Ďalšia manipulácia s mysľou ľudí. Dali mu zbrane a ľudí a teraz sa zdá, že bežia proti Prigožinovi. Hovno.

  Jedno je v tejto situácii jasné: informácií bude veľa, jedna protichodnejšia ako druhá. Účel včerajšej vzbury alebo divadla je stále nejasný. Toľko je zrejmé.

  --

  Putinove vyjadrenie k situácii:

  Výber:

  • Všetci tí, ktorí sa úmyselne vydali na cestu zrady, budú nevyhnutne potrestaní
  • Každý nepokoj je smrteľnou hrozbou, naše kroky budú tvrdé
  • Rusko bojuje o svoju budúcnosť s celou západnou vojenskou a informačnou mašinériou proti Rusku

  --

  Putin označil Prigožinove počínanie za dobrodružstvo, vzburu a bodnutie do chrbta

  Prezident Vladimir Putin sa prihovoril Rusom. Vo svojom prejave označil kroky súkromnej vojenskej spoločnosti (PMC) „Wagner“ za rebéliu a dobrodružstvo. Tí, ktorí sa vzbúrili, podľa prezidenta zradili Rusko. Treba poznamenať, že po opísaní situácie na juhu krajiny hlava štátu nespomenula meno šéfa PMC Jevgenija Prigožina.

  Hovoril o zložitej situácii v Rostove na Done, prisľúbil však, že podnikne kroky na jej stabilizáciu. V meste je podľa neho vlastne blokovaná práca civilných a vojenských orgánov. „Budú podniknuté rázne kroky na stabilizáciu situácie v Rostove na Done. Zostáva to ťažké,“ povedal Putin.

  Prezident zdôraznil, že bojovníci Wagner PMC, ktorí bojujú v zóne NVO, sú hrdinovia. Ale ich meno a slávu zradili tí, ktorí organizovali vzburu.

  Podľa jeho názoru „akcie, ktoré rozdeľujú našu jednotu, sú v skutočnosti odpadlíctvom od našich ľudí, od spolubojovníkov, ktorí teraz bojujú na fronte, toto je bodnutie do chrbta našej krajiny a nášho ľudu“. „To, čomu čelíme, je práve zrada. Prehnané ambície a osobné záujmy viedli k zrade. Zradiť svoju krajinu aj svoj ľud,“ povedal Vladimir Putin a dodal, že tí, ktorí sa zúčastnili na príprave povstania, „budú trpieť nevyhnutným trestom“. Zdôraznil, že "ozbrojené sily a vládne agentúry dostali potrebné rozkazy".

  „Opakujem, akýkoľvek vnútorný nepokoj je smrteľnou hrozbou pre našu štátnosť, pre nás ako národ. Toto je rana pre Rusko, pre našich ľudí. A naše kroky na ochranu vlasti pred takouto hrozbou budú ťažké. Každý, kto sa úmyselne vydal na cestu zrady, kto pripravil ozbrojenú vzburu, vydal sa na cestu vydierania a teroristických metód, bude trpieť nevyhnutným trestom, bude sa zodpovedať pred zákonom aj pred naším ľudom, “povedal vo svojom prejave prezident.

  Prezident opäť povedal, že „prakticky celá vojenská, ekonomická, informačná mašinéria Západu je namierená proti Rusku“. „Bojujeme za život a bezpečnosť našich ľudí, za našu suverenitu a nezávislosť, za právo byť a zostať Ruskom,“ je presvedčený Putin.

  Jevgenij Prigožin včera, 23. júna, obvinil ministerstvo obrany zo sabotáže na pozície jeho firmy a povedal, že 25-tisíc ľudí sa s tým ide „zaoberať“. Ráno povedal , že PMC "Wagner" prevzal kontrolu nad všetkými vojenskými zariadeniami v Rostove na Done. Stretol sa aj s námestníkom ministra obrany Ruskej federácie generálplukovníkom Yunusom-Bek Jevkurovom a prvým zástupcom náčelníka Hlavného riaditeľstva generálneho štábu Vladimírom Aleksejevom.

  https://www.kommersant.ru/doc/6067653


 • 24.7.23

  Úrady vyhlásili v Moskve režim protiteroristickej operácie

  Ruské úrady v sobotu vyhlásili v Moskve a Moskovskej oblasti "režim protiteroristickej operácie". Reagovali tak na vyhlásenie šéfa vagnerovcov Jevgenija Prigožina, že sa chystá zvrhnúť najvyššie vedenie ruskej armády. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

  "Na území Moskvy a Moskovskej oblasti bol zavedený režim protiteroristickej operácie s cieľom zabrániť možným teroristickým činom," uviedol vo vyhlásení ruský protiteroristický výbor.

  Ruský prezident Vladimir Putin čoskoro vystúpi v televízii s prejavom, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

  Prigožin v sobotu ráno vyhlásil, že vagnerovci obsadili veliteľstvo ruskej armády v meste Rostov nad Donom a získali kontrolu nad všetkými miestnymi vojenskými objektami. Odkázal, že jeho bojovníci budú blokovať Rostov nad Donom a zamieria na Moskvu, ak za nimi neprídu ruský minister obrany Sergej Šojgu a náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov.


  Chodorkovskij vyzval Rusov aby podporili Prigožinovo ťaženie na Moskvu

  Prominentný nepriateľ Kremľa a kedysi najbohatší Rus Michail Chodorkovskij v sobotu vyzval Rusov aby podporili šéfa žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina v pokuse zvrhnúť velenie ruskej armády. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

  "Teraz je nutné pomôcť a potom neskôr, ak to bude nutné, bojovať aj proti nemu," napísal Chodorkovskij o Prigožinovi na sociálnej sieti.

  Podľa bývalého ropného magnáta je potrebné podporiť "aj diabla", pokiaľ sa rozhodne zaútočiť na Kremeľ. "A áno, toto je len začiatok," dodal.


 • zradcovia rogozin aj medvedev uz spravili vyhlasenia, ako odsudzuju Prigozina bla bla bla

  naproti tomu Volodin hovori o vnutornej zrade elit a o tom, ako podporuje Pirgozina v postaveni sa za zakon, za ludi, za Rusko a za vrchneho velitela Ruska, Putina

  vlasovci zostrelili lietadlo An-26 a obvinuju z toho Wagnerovcov ... provokacie pokracuju

 • A
  upravené Sat 24 Jun 2023 #9->

  sklad ropy vo Voronezi vyhodeny do vzduchu, obvineni su Wagnerovci

  v Rostov na Done vybuchla naloz pri budove velitelstva juzneho vojenskeho okruhu, ktore patri Wagnerovcom, obvineni su Wagnerovci

  zradca Sobjanin zatial povolava proti teroristicku jednotku do Moskvy, boja sa prichodu Wagnerovcov, resp chcu v ludoch vyvolat paniku a nenavist k Wagneromcom

  uz aj letenky vyleteli do zavratnych sum, socialny vybuch sa snazia nastartovat

  v Rostove vojaci zobrali ako rukojemnikov civilistov, obvineni su Wagnerovci


  celkovo posledne tyzdne bola vedena kampan proti nim a rozne vykonstruovane ativity (niekto v uniforme a nalepkou Wagnerovci vbehol do obchodu a ukradol tam nieco a podobne)


  toto je jednoznacne pokus zbavit sa Prigozina/Wagnerovcov, tohoto mocneho nastroja Putina, a potom aj Putina samotneho. mozno toto este nie je priamo pokus o prevrat ako taky, ale co nie je, lahko moze byt, situacia sa vyvija

 • @Andrei

  S vierou sa ľahšie žije aj zomiera. Fakty sú z pohľadu vládnucich len na škodu veci. Preto toľko propagandy na oboch stranách. Videl si niekedy Prigožinov životopis? Ako sa po návšteve USA inšpiroval fast foodom a v 90. rokoch sa stal v Petrohrade milionárom z predaja hot dogov? Že jeho firmy dostávajú 25% zisku z obsadených ropných polí v Sýrii, kde PMC Wagner bojoval proti "ISIS"? Je to firma, predmetom podnikania je vojna - smrť.

  Tak, ako je pre kontrolu ľudí dôležitá kontrolovaná - riadená opozícia v rámci štátov, rovnako je dôležitá aj v globálnom rámci. Bohatnú bohatí na oboch stranách oceánu, zomierajú a trpia tí, ktorí nič nemajú. Ako zvyčajne. A fungovať to bude dovtedy, kým si to ľudia neuvedomia.

 • R
  upravené Sat 24 Jun 2023 #11->

  Tak se dívám na Rossija1, a mám dojem, že vše je jen bouře ve sklenici vody. Nikde záběry nějakých střetů, všude průjezdné silnice, jediné co stojí, je lodní doprava v Moskvě a silnice u Rostova. Kdyby nebylo těch prohlášení na internetu, tak bych řekl, klid.

 • Milo
  upravené Sat 24 Jun 2023 #12->

  Zaujímavé je, že pred 3 dňami vyšiel tento zákon (v súvislosti s tým, že PMC Wagner už údajne predtým získaval časť vojakov vo väzniciach - zmluva výmenou za omilostenie prezidentom).

  --

  MOSKVA 21. júna - RIA Novosti. Senátori schválili zákon o možnosti brannej povinnosti na základe zmluvy občanov so záznamom v registri trestov, s výnimkou tých, ktorí sa dopustili závažných trestných činov počas stanného práva.

  "

  "Dopĺňa sa zoznam osôb, s ktorými možno uzavrieť zmluvu o výkone vojenskej služby v ozbrojených silách. Je tak možné uzavrieť <...> zmluvu s osobami, ktoré majú záznam v registri trestov, s výnimkou ust. odsúdenie za trestné činy proti sexuálnej integrite, ktorí spáchali trestné činy malej a strednej závažnosti a vo výkone trestu odňatia slobody, ktorých odsúdenie bolo zahladené,“ píše sa v závere ústavnoprávneho výboru.

  Náležitosti uzatvárania týchto zmlúv určí ministerstvo obrany.

  Zákon navyše predpokladá, že oprávnení občania budú môcť uzatvárať zmluvy s ozbrojenými silami aj počas mobilizácie a vojny.

  https://ria.ru/20230621/prizyv-1879547541.html

 • Mňa celkom potešilo to oznámenie o začatí vyšetrovania Prigožina. Vidim to ako príležitosť vytiahnuť v procese všetky svinstvá zradcov, následne ich obviniť a po zásluhe potrestať. A možno toho sa tí vagabundi zľakli a preto začali tie infomanévre.

 • po tom, co Wagnerovci dosli az na uzemie Moskvy doslo k rozhovoru lukasenka s Prigozinom a situacia sa upokojila, Wagnerovci sa nasledne stiahli od Moskvy. lukasenko je zradca a pracuje pre zapad. kedze Wagnerovci lahko prisli az do Moskvy je pravdepodobne, ze elity urychlene dospeli k urcitej dohode/rozumu. nieco sa podarilo dosiahnut, alebo niecomu zabranit. dozvieme sa coskoro.

 • Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa v sobotu večer podelil o najdôležitejšie výsledky rokovaní. Prigožina nebudú trestne stíhať z pokusu rozpútať „občiansku vojnu“ a podľaKremľa sa presťahuje do Bieloruska. Šéf vagnerovcov to zatiaľ nepotvrdil. Žoldnieri, ktorí sa pôvodne odmietli zúčastniť na Prigožinovom „pochode spravodlivosti“, podpíšu zmluvy s ministerstvom obrany. Členovia vagnerovcov, ktorí sa zúčastnili na „puči“, tiež obídu bez trestu, lebo Kremeľ „si vždy vážil ich hrdinské činy“. O personálnych zmenách na ministerstve obrany sa počas rokovaní s Prigožinom nehovorilo, takže Sergej Šojgu aj Valerij Gerasimov zrejme ostanú na svojich postoch.

 • Milo
  upravené Sun 25 Jun 2023 #17->

  Vyzerá to cele ako zoštátnenie častí firmy PMC Wagner a reorganizáciu pre budúce operácie (pozri aj čerstvý zákon o prijímaní trestaných do ozbrojených síl RF). Firma Wagner v skutočnosti vždy podliehala tomu istému riadeniu a vykonávala "objednávky", ktoré nemohli vykonávať regulérne vojenské jednotky RF. Preto je financovaná nie zo štátneho rozpočtu, ale systémom koncesií (ropa v Sýrii, zlato v Afrike).

  "Ruské" elity sa nejako nevedia dohodnúť, ako deliť zisky z SVO - pozri aj Prigožinovu kritiku Gaspromu pri "veľkom vztyčovaní vlajok") alebo toto včerajšie vyjadrenie Kadyrova:

  Myslel som, že niektorým ľuďom sa dá veriť. Že úprimne milujú svoju vlasť ako skutoční vlastenci až do morku kostí. Ukázalo sa však, že kvôli osobným ambíciám, výhodám a kvôli arogancii ľudia môžu napľuvať na náklonnosť a lásku k vlasti.

  Hovoril som s Prigožinom, naliehal som na neho, aby opustil svoje podnikateľské ambície a nemiešal ich so záležitosťami národného významu. Myslel som si, že ma počuje, ale ukázalo sa, že tento hnev v ňom po celý ten čas len rástol. Reťaz neúspešných obchodov vyvolala v podnikateľovi hlboko zakorenenú a dlhotrvajúcu nevôľu, ktorá vyvrcholila, keď úrady Petrohradu neposkytli jeho dcére vytúžený pozemok. Arogancia jednej osoby mohla viesť k takýmto nebezpečným následkom a vtiahnuť do konfliktu veľké množstvo ľudí.

  ...

  https://t.me/RKadyrov_95/3719

  alebo toto Prigožina, tiež zo včera:

  "Ozbrojené sily Ukrajiny sa nechystali zaútočiť na Rusko s blokom NATO [...] Ruské ministerstvo obrany klame verejnosť a prezidenta."

  "Úlohou bolo rozdeliť hmotný majetok na Ukrajine. V Donbase sa vo veľkom kradlo, ale oni chceli viac."

  Všetko "vlastenci až do morku kostí".

 • V tomto kontexte vysla zaujimava informacia, kde Lavrov poprel lukasenkovo vyjadrenie o ovladani atomovych zbrani na ich uzemi a vyhlasil, ze atomove zbrane na uzemi Bieloruska budu pod plnou kontrolou Ruska

 • mal predavat svatenu vodu? az potom by bol pre teba idealny? treba vzdy vsetko brat v kontexte doby a prostredia, hlavne tie 90te roky v Rusku. to si mozme zobrat aj Putinov zivotopis a pisat o nom to iste co pise dennikn, asi taka uroven toho co si napisal. o tom ako je platena "jeho" armada nema zmysel ani diskutovat, schemu maju taku aku mohli v danom case a prostredi navrhnut. to neni verejny kickstarter. to, ze je to armada a armada zabija? aha, takze lepsie keby ziadnu armadu nemali a jednoducho zdochli ked si niekto spravi narok na ich uzemie, vtedy by si bol asi spokojny. asi tolko k tvojej vlasovskej uvahe.

 • @Andrei Okrem Tvojich presvedčení si zatiaľ nenapísal nič, čo by prinieslo čokoľvek nového. Keď veríš, veríš. Ale svoju vieru šír - ak musíš - niekde inde. Informácie sú tu vítané, propaganda nie.

 • Sergio
  upravené Sun 25 Jun 2023 #22->

  Nech to nie je len také suchopárne, trochu úsmevu. Poslal mi kamarát, toho času, cca 35 rokov, žijúceho na Ukraine, Charkov:

  Odteraz sa 24. jún v Ruskej federácii oslavuje ako " картофельный спас."

  .... vysvetlenie viď foto


  Celkovú pointu samozrejme neobjasňujem, nechcem urážať inteligenciu čitateľa😉.

 • Absolutně nejlepší analýza toho, co včera v Rusku proběhlo. Rozbor všech postav, cílů a výsledků operace. Spiknutí, které nebylo.

  https://www.youtube.com/watch?v=OkTRBGa38uQ&ab_channel=psychotechnology

 • K
  upravené Mon 26 Jun 2023 #25->

  @Rusofil

  Rusofil povedal/-a: Absolutně nejlepší analýza toho, co včera v Rusku proběhlo. Rozbor všech postav, cílů a výsledků operace. Spiknutí, které nebylo.


  No musím přiznat, že to zní opravdu dosti pravděpodobně, jelikož ostrý státní převrat by musel vypadat úplně jinak a ne, že strůjce převratu oznámí, že teď si jdu pro hlavní město a pak spořádaně přijede v těsných kolonách po hlavních cestách, bez jakékoliv podpory lidu. Navíc se ani slovem nezmínil, že by snad měl být cílem Putin. Naopak, Prigožinovým cílem bylo vedení misterstva obrany. Spíš to vypadalo, jako by Putinovi přijela ochranka.

  Putin měl sice projev v němž Prigožinovo počínání označil jako kudlu do zad, z druhé strany se ale po rokování skrze Baťku dohodli, že Prigožin i se svými odejde do Běloruska - pod narativem vypovězení za státní převrat - čili se Ukrajina dostane do kleští ze dvou stran - z jedné Rusko a z druhé Prigožin. Do jaké vyjednávací pozice to ukrajinu (NATO) staví? Jestli se spíš náhodou nejednalo o státní převrat v Bělorusku...

  Tak nějak se západem vytoužený převrat v Rusku zvrhnul v to, že se v Bělorusku objeví velení a jednotky schopné účinně vést bojové operace, což ukrajinský týl moc nepotěší. Ani Poláky a vlastně žádné jednotky NATO ,,skusmo'' nasazené na západní ukrajině. Je otázka zda-li by to šlo provést bez onoho divadla - možná příslušné elity musely pochopit v jaké jsou pozici - a že bez podpory vrchního velitele - jež by dal rozkaz Wagnerovce zneškodnit jako teroristy - sami nemají dostatečně pevné kramfleky, aby odolali.

  A nebo nešlo ani tak o vedeni min. obrany, jako spíše o Bělorusko. Myslím, že kdyby Putin vyhlásil, že posílá Prigožina do Běloruska - zřejmě by to vyvolalo určitý cvrkot, včetně samotného Baťky. Když ale takto kalil vodu, patrně mohl některé připravy skrýt, nebo se minimálně politicky tvářit, že Prigožina poslal do exilu. Nemyslím si ale, že se Prigožin bude podřizovat Baťkovi (spíše naopak). Tudíž místo Baťky má západ v Bělorusku Prigožina - nevím jestli se to dá označit za výhru.

  Událo se to před summitem NATO, kde má být zřejmě zhodnoceno, co dál s ukrajinou - resp. ukrajina by měla dodat hmatatelné výsledky ofenzívy pro lepší vyhlídky na vyjednávání. A těmi zatím jsou jen Prigožin v Bělorusku. Těžko říct, zdali to západu už došlo.

  S ukrajinou všem západním globálně významnějším státům dochází čas, viz. Macron, který onehdy prohlásil, že globální finanční systém je pasé a potřebuje předělat - tudíž je potřeba řešit záležitosti globálního řízení a ne mrtvý stát jenž se snaží freneticky stát součástí mrtvých projektů - reálně jde jen o příležitost pro ukropijavice rozkrást o to více prostředků a zachránit si vlastní pozadí.

 • Mně se na tom rozboru líbí to, že je rozebrán po jednotlivých bodech, tj. postavy, cíle, strategie, taktika, výsledky a další vývoj. Toho analytika si dávám do záložek, jako chlapa, co má mozek a uplatňuje KSB v praxi, i když o ní možná ani neví.

  Jako jediný popsal to, co se v Rusku skutečně stalo. Klidně, bez emocí se znalostí věci. Nenašel jsem v jeho analýze žádné slabé místo.

 • V. V. Putin - prepis dnešného prejavu

  Drahí priatelia!

  Dnes sa opäť obraciam na všetkých občanov Ruska. Ďakujem vám za vašu vytrvalosť, jednotu a vlastenectvo. Táto občianska solidarita ukázala, že akékoľvek vydieranie, akýkoľvek pokus o vyvolanie vnútorných nepokojov je odsúdený na neúspech.

  Opakujem, došlo k najvyššej konsolidácii spoločnosti, výkonnej a zákonodarnej moci na všetkých úrovniach. Pevný, jednoznačný postoj podpory ústavného poriadku zaujali verejné organizácie, náboženské organizácie, vedúce politické strany a prakticky celá ruská spoločnosť. Všetkých spájalo a zjednocovalo to hlavné - zodpovednosť za osud vlasti.

  Musím zdôrazniť, že od samého začiatku udalostí boli okamžite prijaté všetky potrebné rozhodnutia na neutralizáciu hrozby, na ochranu ústavného poriadku, životov a bezpečnosti našich občanov.

  Ozbrojené povstanie by bolo v každom prípade potlačené. Organizátori vzbury to napriek strate svojej relevantnosti nemohli nepochopiť. Pochopili všetko, vrátane toho, že podnikli trestnú akciu s cieľom rozdeliť a oslabiť krajinu, ktorá teraz čelila obrovskej vonkajšej hrozbe, bezprecedentnému tlaku zvonka. Keď na fronte so slovami "Ani krok späť!" naši súdruhovia umierajú.

  Organizátori vzbury však po tom, čo zradili svoju krajinu, svoj národ, zradili aj tých, ktorých do zločinu zatiahli. Klamali im, tlačili ich na smrť, pod paľbu, aby zastrelili svojich.

  Takýto výsledok - bratovraždu - chceli nepriatelia Ruska: neonacisti v Kyjeve, ich západní patróni a všelijakí národní zradcovia. Chceli, aby sa ruskí vojaci navzájom zabíjali, chceli, aby vojaci a civilisti umierali, chceli, aby Rusko nakoniec prehralo, a chceli, aby sa naša spoločnosť rozpadla a ponorila do krvavých medzištátnych sporov.

  Mädlili si ruky a snívali o pomste za svoje zlyhania na fronte a počas takzvanej protiofenzívy, ale prepočítali sa.

  Ďakujem všetkým našim vojakom, príslušníkom poriadkových a špeciálnych služieb, ktorí sa postavili do cesty povstalcom, ktorí zostali verní svojej povinnosti, prísahe a svojmu ľudu. Odvaha a sebaobetovanie padlých hrdinských letcov ušetrili Rusko od tragickej skazy.

  Zároveň sme vedeli a vieme, že drvivá väčšina bojovníkov a veliteľov skupiny Wagner sú tiež ruskí vlastenci, oddaní svojmu ľudu a štátu. Dokázali to svojou odvahou na bojisku pri oslobodzovaní Donbasu a Novorosie. Bol tu pokus využiť ich temným spôsobom proti ich bratom v zbrani, s ktorými spoločne bojovali za krajinu a jej budúcnosť.

  Preto sa od samého začiatku udalostí na môj priamy pokyn podnikali kroky, aby sa zabránilo veľkému krviprelievaniu. Okrem iného bol potrebný čas na to, aby tí, ktorí urobili chybu, dostali šancu spamätať sa, aby si uvedomili, že ich konanie spoločnosť rozhodne odmieta a že dobrodružstvo, do ktorého sa zapojili, malo tragické a ničivé dôsledky pre Rusko a náš štát.

  Ďakujem tým vojakom a veliteľom skupiny Wagner, ktorí prijali jediné správne rozhodnutie - nerozhodli sa pre bratovražedné krviprelievanie, zastavili sa na poslednej čiare.

  Dnes máte možnosť pokračovať v službe Rusku podpísaním zmluvy s ministerstvom obrany alebo inými bezpečnostnými službami, alebo sa vrátiť k svojim blízkym a milovaným. Kto chce, môže odísť aj do Bieloruska. Môj sľub bude dodržaný. Opakujem, že voľba bude na každom z vás, ale som si istý, že to bude voľba ruských vojakov, ktorí pochopili svoj tragický omyl.

  Som vďačný prezidentovi Bieloruska Alexandrovi Grigorievičovi Lukašenkovi za jeho úsilie a príspevok k mierovému riešeniu situácie.

  Ale opäť to bol vlastenecký duch občanov, konsolidácia celej ruskej spoločnosti, ktorá v tých dňoch zohrala rozhodujúcu úlohu. Táto podpora nám umožnila spoločne prekonať najťažšie skúšky pre našu vlasť.

  Ďakujem vám za to. Ďakujem vám.

  http://kremlin.ru/events/president/news/71528

 • Prigožin jako viditelná a dohodnutá vějička na sebe patrně navázal skupinu skutečných pučistů, které zatím veřejně nejmenoval a jež jsou skutečným cílem téhle operace. Prigožin nikdy necílil na Putina, a přijde mi, že Putin nikdy neoznačil Prigožina za zrádce. S postupem času bude patrně viditelný výsledek. Vzhledem k tomu, že mediálně je ticho, nebude to asi pro západ výhodná situace.

 • K
  upravené Tue 27 Jun 2023 #30->

  USA měly o víkendu "dobré a přímé kontakty" s Ruskem, očekávají, že budou pokračovat - Bílý dům

  Očekává se, že Alexandr Lukašenko brzy učiní řadu prohlášení.

  Putin dnes večer učiní řadu důležitých prohlášení - mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

  Pozn: V době ,,puče'' si USA potřebovaly něco akutně vyjasnit...

  https://t.me/ZeRada1/14462

 • 23. júna: FSB začala trestné stíhanie po tom, ako šéf PMC Wagner Prigožin vyzval na ozbrojenú vzburu


  24. júna: Peskov: Trestné konanie proti Prigožinovi bude zastavené, pôjde do Bieloruska


  26. júna: "Trestné konanie proti Jevgenijovi Prigožinovi za organizovanie ozbrojenej vzbury nie je uzavreté, uviedol pre RIA Novosti zdroj z generálnej prokuratúry"


  27. júna: FSB zastavila trestné konanie proti Prigožinovi vo veci vzbury