Správy zo Švajčiarska

Komentáre


 • 30.8.23

  Zosuv pôdy vo Švajčiarsku zasypal domy, evakuovaných bude asi 100 ľudí

  Približne 100 ľudí bude musieť z bezpečnostných dôvodov opustiť svoje domovy v kantóne Glarus na východe Švajčiarska, kde došlo v utorok večer k zosuvu pôdy. Rozbahnená pôda, ktorej zosuv vyvolali niekoľkodňové dažde, zasypala či zničila v tamojšej obci Schwanden viacero domov. Nijaké zranenia však nespôsobila.

  Veľké množstvo skál a kamenia sa v blízkej oblasti zosunulo už pred týždňom a odvtedy bol do nej zakázaný vstup. Zosuv si vtedy vyžiadal evakuáciu piatich domov a dvoch podnikov. Utorňajším zosuvom sa zóna ohrozenia ešte rozšírila, uviedol hovorca miestnej polície pre švajčiarske médiá. Evakuovaná oblasť sa tak podľa jeho slov zrejme rozšíri o ďalších 100 ľudí.

  Vo Švajčiarsku spadlo v ostatných dňoch rekordné množstvo zrážok, pričom oblasť, v ktorej došlo k zosuvu, bola dažďovu vodou úplne zmáčaná.

  Schwanden je najväčšia dedina vo vnútrozemí Glarus, leží na sútoku riek Linth a Sernf a nachádza sa presne na 47. stupni zemepisnej šírky. https://de.wikipedia.org/wiki/Schwanden_GL

  ----

  V júni som informovala o inom zosuve: https://ksbforum.info/discussion/comment/21864/#Comment_21864

  Evakuovaní obyvatelia sa v júli vrátili domov. https://www.teraz.sk/zahranicie/obyvatelia-svajciarskej-dediny-sa-po-z/726007-clanok.html


 • 11.9.23

  Gotthardský tunel uzavreli, v strope našli 25-metrovú prasklinu

  Gotthardský cestný tunel vo Švajčiarsku kompletne uzavreli po tom, čo v jeho strope objavili prasklinu. Trvanie uzávery aktuálne nie je možné určiť, oznámil v pondelok švajčiarsky Spolkový cestný úrad (FEDRO), informuje TASR na základe správ agentúry DPA a portálu railtech.com.

  Neďaleko severného ústia tunela sa uvoľnili betónové časti a spadli na vozovku, nikto sa však nezranil, informoval FEDRO. Príčina spočiatku nebola známa, neskôr v závesnom strope objavili asi 25 metrov dlhú prasklinu.

  Cestný tunel je jednou z hlavných cestných spojníc vedúcich cez Alpy do Talianska a spája oblasť stredného Švajčiarska s kantónom Ticino ležiacim na juhu krajiny.

  Dopravná uzávera tunela sa začala v nedeľu popoludní, vodiči hlásili niekoľkohodinové kolóny. Dopravu odkláňajú cez Gotthardský priesmyk alebo priesmyk San Bernardino, čo má za následok predĺženie cesty asi o hodinu.

  Okrem toho je pre osobnú prepravu aktuálne uzavretý aj Gotthardský železničný tunel, uzáveru v auguste spôsobilo vykoľajenie nákladného vlaku. Železničná doprava je presmerovaná cez priesmyk, cesta sa tak oproti pôvodnej trase predĺži taktiež o hodinu. Úrady predpokladajú, že železničný tunel by mal byť spriechodnený v závere septembra, informuje portál railtech.com


 • Zora
  upravené 11 Sep 15:57 ->#4

  31.8.23

  Telo nájdené vlani v Alpách patrí Britovi nezvestnému od roku 1971

  Telesné pozostatky objavené vlani vo švajčiarskych Alpách patria britskému horolezcovi, ktorý sa v horách stratil pred 52 rokmi. Vo štvrtok to uviedla miestna polícia, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

  Horolezec bol nezvestný od júla 1971, pátracie tímy vtedy jeho telo nenašli, priblížila polícia vo švajčiarskom kantóne Valais. Jeho telesné pozostatky našli dvaja horolezci vlani 22. augusta na ľadovci Chessjengletscher neďaleko obce Saas-Fee na juhozápade Švajčiarska.

  Identifikácia tela trvala rok. S pomocou škótskej polície a britskej pobočky Interpolu sa podarilo nájsť príbuzného a totožnosť britského horolezca potvrdil DNA test, uviedla polícia vo vyhlásení.

  Nálezy pozostatkov ľudí v horách nezvestných desiatky rokov pribúdajú s topením ľadovcov, ktoré vedci pripisujú klimatickej zmene. Vo Švajčiarsku našli horolezci v júli telesné pozostatky na ľadovci neďaleko alpského vrchu Matterhorn. Polícia neskôr na základe výsledku testu DNA oznámila, že išlo o nemeckého horolezca, ktorý bol nezvestný od roku 1986.

  V susednom Rakúsku našiel v auguste horský vodca na ľadovci Schlatenkees v Tirolsku telo muža, ktorý v horách pravdepodobne zahynul pri nehode v roku 2001.


 • Zora
  upravené 21 Sep 06:05 ->#5

  14.9.23

  Bohatí Rusi stále prevádzajú hotovosť na účty švajčiarskych bánk

  Bohatí Rusi stále pokračujú v presunoch hotovosti cez švajčiarske bankové účty aj po rozsiahlej invázii Moskvy na Ukrajinu. Ukázalo to vo štvrtok vyšetrovanie švajčiarskych médií.

  Uniknuté dokumenty, ktoré analyzovala skupina Tamedia, ukázali, že aj rodinní príslušníci Alexandra Ponomarenka, šéfa moskovskej vodárenskej spoločnosti Mosvodokanal, ktorý verejne podporil vojnu, si uložili milióny vo Švajčiarsku aj po začiatku konfliktu.

  Skupina spolu s medzinárodným mediálnym konzorciom strávila týždne analyzovaním dokumentov, ktoré unikli od správcu aktív so sídlom v Zürichu a boli krátko zverejnené na darknete ruskou hekerskou skupinou.

  V júni 2022, keď Organizácia Spojených národov kritizovala zverstvá ruskej armády v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, si Ponomarenkova dcéra otvorila účet v Banque Reyl v Zürichu. Dokumenty odhalili, že tam vložila 9,5 milióna USD (8,85 miliardy miliónov eur).

  Uniknuté dokumenty tiež ukázali, že v novembri 2022 mala Ponomarenkova priateľka takmer 26 miliónov USD v banke Julius Baer a 4,5 milióna USD vo finančnej spoločnosti Pictet.

  Tradične neutrálne Švajčiarsko sa 24. februára 2022 pripojilo k sankciám susednej Európskej únie (EÚ) proti Moskve. Bohatá alpská krajina vlani zakázala bankám prijímať vklady od ruských občanov alebo osôb či subjektov so sídlom v Rusku vo výške viac ako 100.000 frankov (104.297,04 eura).

  Niekoľko bánk vrátane Juliusa Baera oznámilo, že prerušia styky so svojimi ruskými klientmi. Obmedzenia sa však dajú ľahko obísť, okrem iného aj vďaka tomu, že bohatí Rusi dokážu jednoducho získať tzv. zlatý pas.

  Ponomarenkova priateľka a dcéra sú tiež držiteľmi pasu a povolenia na pobyt v jednej z krajín EÚ, čo im umožňuje, aby ich vo Švajčiarsku nepovažovali za ruských klientov, uviedla Tamedia. Napriek tomu by mali banky biť na poplach, domnieva sa mediálna skupina.

  Švajčiarsko pravidelne čelí kritike zo strany Spojených štátov a iných za to, že nerobí dosť pre vypátranie ruských aktív.

  Banka Julius Baer v tejto súvislosti uviedla, že postupuje v súlade so všetkými zákonmi a nariadeniami a nebude sa vyjadrovať k "údajným alebo skutočným vzťahom s klientmi".

  Aj Banque Reyl argumentuje, že konala v súlade so zákonom, zatiaľ čo spoločnosť Pictet tvrdí, že jej zákon zakazuje vyjadrovať sa ku klientom.

  (1 EUR = 1,073 USD; 1 EUR = 0,9588 CHF)